موضوعات داغ: - جانشين فرمانده نيروي قدس سپاه - نيروي قدس سپاه - فرمانده نيروي قدس سپاه - سردار حجازي - روابط عمومي - فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران - سپاه پاسداران - نيروي قدس سپاه پاسداران - بازنشستگان سازمان تأمين اجتماعي - سازمان تأمين اجتماعي - وسواس فكري - قتيل - جنگ ستارگان: خيزش اسكاي واكر - آدمخوار - تسهيلات كم بهره - پدربزرگ - دانشگاه هنر شيراز - دستگيري اسيد - شال گردن - ايران - كانادا - سيد حسن نصر الله - اسطوره منچستر يونايتد - خروج آمريكا از افغانستان

مطالب مرتبط:
دوگانگی جذب هیات علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی اصلاح شود
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در فهرست دانشمندان برتر جهان
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفت
رتبه برتر دانشگاه علوم پزشکی یزد در توسعه سلامت
بدهی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تامین داروی خراسان رضوی را مشکل دار کرد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 اسفند 1399 ساعت 17:402021-02-24دانش

دوگانگی جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی اصلاح شود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جلسه مجازی هم اندیشی اعضای هیئت علمی پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با حضور علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی، - " معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به لزوم اصلاح دوگانگی در جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی از انجام کار مطالعاتی و فنی برای تلفیق هیئت علمی آموزشی و پژوهشی خبر داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جلسه مجازی هم اندیشی اعضای هیئت علمی پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با حضور علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی، فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری، سیدعلی حسینی، رییس مرکز امور هیات علمی و برخی از مدیران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: مشکلات اعضای هیئت علمی به دو گروه تقسیم می شود مشکلات گروه اول که همه اعضای هیئت علمی اعم از آموزشی و پژوهشی را شامل می شوند عبارتند از پاداش بازنشستگی، سن بازنشستگی و یا مسائل مربوط به حقوق و مزایا، اما مشکلات اختصاصی اعضای هیئت علمی پژوهشی عبارتند از عدم همکاری دپارتمان ها در ارائه واحد درسی به آن ها، عدم صمیمیت با دانشجویان و یا تعداد کم دانشجو و پایان نامه.

وی تاکید کرد: شیوه قالب مدیریت هیئت علمی در کشور ما مدل ادغام یافته (integrable) است که از قدیم بوده و لازم است برای توجه بیشتر به حوزه پژوهش، همین شیوه را اصلاح کنیم تا این دوگانگی در جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی از بین برود و این تنها راه حل اساسی این مشکل است.

حق دوست ادامه داد: متاسفانه ما عادت کردیم برای خود قلمرو بسازیم و به کسی اجازه ورود ندهیم و این دافعه از سمت مراکز درمانی، پژوهشکده ها و دپارتمان ها وجود دارد، اما باید سعی کنیم با تمهیداتی در مدیریت بیاندیشیم که یک آشتی بین تشکیلات آموزشی و پژوهشی ایجاد شود.

اعطای اعتبارات دپارتمان های دانشگاه های علوم تنها بر اساس تفاهم نامه با مراکز تحقیقاتی وی افزود: در این راستا نامه ای به دانشگاه ها ارسال شده که اجرای آن برای سال جاری، اختیاری و برای سال آتی، اجباری خواهد بود و بر اساس آن اعتبارات دپارتمان ها فقط بر اساس تفاهم نامه ای که با مراکز تحقیقاتی شرکت های دانش بنیان و یا موسسات دارند اختصاص خواهد یافت تا این حصار ها شکسته شود و دانشجویان بتوانند وارد عرصه شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: دستاورد بلند مدت این فرایند، حل شدن مشکلات آموزشی و پژوهشی و دستاورد کوتاه مدت آن دستورالعمل ها و تفاهم نامه های این دو معاونت در وزارت بهداشت و تسری آن به دانشگاه های علوم پزشکی است تا آشتی بین مراکز تحقیقاتی و آموزشی رخ بدهد و بستر کار فراهم شود.

وی با تاکید بر لزوم گفتمان سازی فرهنگی افزود: یک مشکل اساسی در کشور وجود دارد که فقط مختص هیئت علمی نیست و متاسفانه در کل کشور فراگیر است و آن، میزان کار مفید افراد جامعه است که با شیوع کرونا کاهش بیشتری یافته است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به کشور ژاپن به عنوان یک الگوی موفق در این راستا اظهار کرد: در ژاپن، نظم سرلوحه کار ها است و فرهنگ کار در این کشور نهادینه شده است، اما متاسفانه علاقه به کار در کشور ما بسیار اندک است و حتی در بین اعضای هیئت علمی اعم از آموزشی و پژوهشی نیز مشاهده می شود در صورتی که می توان از دوران پاندمی به بهترین شکل در جهت آموزش و توانمندسازی و خودسازی با فعالیت هایی از قبیل آموزش زبان خارجی، برنامه ریزی کامپیوتر و مطالعه و.

بهره برداری کرد.

برنامه ریزی وزارت علوم و وزارت بهداشت درباره فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی وی یادآور شد: در مورد فرصت مطالعاتی، تفاوتی بین حوزه آموزش و پژوهش وجود ندارد.

کاهش فرصت مطالعاتی در همه دانشگاه ها اعم از پزشکی و غیرپزشکی رخ داده است لذا با وزارت علوم در حال مذاکره هستیم و به زودی و پس از امضای تفاهم نامه، فرصت مطالعاتی راه اندازی می شود و اساتید وزارت علوم و وزارت بهداشت می توانند در دانشگاه های متناظر، فرصت مطالعاتی داشته باشند و هر مصوبه ای که انجام شود شامل حال همه اعضای هیات علمی خواهد بود.

حق دوست بیان کرد: انطباق واحد های درسی به عهده بورد های تخصصی است و همه رشته ها دارای بورد تخصصی هستند، اما اگر اساتید اعتقاد دارند که در انطباق واحد ها مشکلی هست می توانند به شکل خیلی واضح اعلام کنند تا به مرجع علمی مربوطه اعلام شود و چنانچه ضرورت آن مورد تایید واقع شد در اصلاحات کوریکولوم ها مورد بررسی و اصلاح قرار می گیرد.

وی افزود: آیین ‎نامه ارتقاء فعلی اعضای هیئت علمی ظرفیت های خیلی زیادی دارد که اگر از این ظرفیت ها و انطباق ها اطلاعات کاملی نداشته باشیم منحرف می شویم لذا به همکاران توصیه می کنم این آیین نامه را به طور کامل مطالعه کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهارکرد: اگرچه آموزش زبان انگلیسی طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ممنوع است، اما می توان تمهیداتی اندیشید که در برخی رشته ها و بر اساس نیاز، زبان انگلیسی تقویت شود.

مشکل مراکز بدون دانشجو برای ارتقا اعضای هیئت علمی پژوهشی وی با بیان اینکه مراکزی که دانشجو ندارند و برای ارتقا اعضای هیات علمی پژوهشی با مشکل مواجه هستند لازم است مجددا مورد بررسی واقع شوند؛ افزود: شاید این گونه مراکز از ابتدا صلاحیت لازم را در این حوزه نداشته اند.

حق دوست با بررسی فعالیت های آموزشی و پژوهشی اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت تصریح کرد: این آیین نامه، کاستی محسوسی ندارد و تمام امتیازات آموزشی فقط آموزش نظری نیست و می توان از آموزش مداوم، طرح درس و پست های مجازی که به تایید معاونت آموزشی دانشگاه برسد و .

استفاده کرد.

اساتید حوزه بالینی نیز می توانند با شرکت در کنفرانس های آموزشی، گزارش صبحگاهی و.

امتیاز لازم را کسب کنند.

ایجاد محدودیت های بیشتر در جذب هیئت علمی دانشگاه های بزرگ وی با اشاره به موافقت خود درخصوص ایجاد محدودیت های بیشتر در جذب هیئت علمی دانشگاه های بزرگ، اظهار کرد: با توجه به اینکه هیچ فردی بهتر از خود ذینفعان نمی توانند کار را به سرانجام برسانند لازم است آیین نامه انتقال و سایر مستندات موجود و شیوه‎ نامه ها، توسط یک تیم منتخب از اعضای هیئت علمی پژوهشی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

معاون وزیر بهداشت افزود: مواردی که امکان دارد و قابل دفاع است به هیئت ممیزه مرکزی خواهیم برد تا بررسی شود؛ لذا در تلاش هستیم مشکلات هیئت علمی پژوهشی احصاء شده و در راستای مرتفع کردن آن اقدام شود، اما باید کار زیادی انجام شود، زیرا نابرده رنج، گنج میسر نمی شود.

حق دوست به بررسی موضوع مالیات پلکانی پرداخت و افزود: این مسئله مصوبه مجلس است و فقط شامل اعضای هیئت علمی نمی شود و کل کشور را شامل می شود و در پی درآمد بالا، مالیات افزایش می یابد و موضوعی است که منطبق با شعار های عدالت محور است و اگرچه شاید از نظر فردی به ضرر برخی از افراد جامعه باشد، اما به لحاظ اجتماعی، دستاورد های خوبی دارد و قابل دفاع است.

رایزنی با قوه قضاییه برای افزایش سقف دریافتی اعضای هیئت علمی وی گفت: طبق مصوبه شورای عالی دیوان عدالت اداری سقف دریافتی اعضای هیئت علمی، 7 برابر دریافتی سایر کارکنان دولت تعیین شده بود که با رییس قوه قضاییه و مجلس صحبت شده است و در تعامل هستیم و سقف را تا 15 برابر افزایش دهیم و این عدد را فارغ از مالیات محاسبه کنند لذا امیدواریم ریاست قوه قضاییه و رییس دیوان این مصوبه را با استناد به ماده 91 از گردونه خارج کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: فهرست دغدغه های اعضای هیئت علمی پژوهشی به من داده شده است و معاونت آموزشی موظف به پاسخگویی در قبال آن ها است.

البته پاسخگویی به معنای اجابت تمام درخواست ها نیست بلکه به معنای این است که ما باید صدا ها را بشنویم و سعی کنیم در چارچوب قوانین و مقررات، بیشترین همکاری و همیاری را داشته باشیم؛ بنابراین جلسات درون معاونتی برگزار خواهد شد و پاسخ ها ارائه خواهد شد.

حق دوست گفت: لازم است در سایت های معاونت آموزشی و پژوهشی قسمتی برای پاسخ به سوال های افراد در نظر گرفته شود، زیرا این مسئله به شفافیت و پاسخگویی دو معاونت می افزاید.

وی ادامه داد: آیین نامه ارتقاء موجود برای اعضای هیئت علمی، آیین نامه شورای انقلاب فرهنگی است و ما به عنوان مجری، فقط می توانیم در شیوه نامه ها تغییر ایجاد کنیم و آن را در چارچوب آیین نامه تنظیم کنیم لذا اصل آیین نامه برای همه لازم الاجرا است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: در معاونت آموزشی و مرکز نصر 2 گروه، تشکیل شده است که با نظارت حسینی رییس مرکز امور هیئت علمی نگاه کاملاً متفاوت و جدیدی را ارائه داده اند و آیین نامه ارتقاء در دست تهیه است.

وی افزود: آیین نامه موجود، اقتباسی از آیین نامه ارتقاء فرانسه در دهه 1350 است و از آن زمان تا کنون مطالب جدید به آن افزوده شده است، اما لازم است مدل نگاهمان را عوض کنیم و امیدوارم در 6 ماه آینده بتوانیم فرمولاسیون جدیدی را ارائه دهیم که در صورت تصویب، برای عملیاتی شدن به یک دوره یک و نیم تا دو ساله نیاز دارد.

کار مطالعاتی و فنی تلفیق و ترکیب و ادغام هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی حق دوست گفت: به زودی از یکی از دانشگاه ها که توانمندی و همدلی لازم بین معاونت آموزشی و پژوهش را دارند درخواست خواهیم کرد که در زمینه تلفیق و ترکیب و ادغام هیئت علمی آموزشی و پژوهشی، کار مطالعاتی و فنی انجام بدهد و نظرات ابتدایی خود را اعلام کند و دیدگاه های بین المللی را بررسی کنند.

وی افزود: امیدواریم ظرف دو تا سه ماه آینده به یک گزارش سیاستی برسیم که آیا اصلاً گام برداشتن در این مسیر صحیح است یا خیر و اگر به صلاح است اولویت ها مشخص شوند و یک نقشه راه تنظیم شود؛ اما نظر شخصی من این است که باید برای حل این مسئله، ریشه ای عمل کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن تقدیر از ابتکار معاونت تحقیقات و فناوری برای تشکیل این جلسه گفت: انبوه شرکت کنندگان و حضور فعال اعضا در این جلسه، تشنگی سیستم را نشان می دهد و مبین آن است که ما باید به ابزار ها و روش هایی متوسل شویم که فاصله بین دانشگاه ها و ستاد کاهش یابد.


کلید واژه ها: دانشگاه های علوم پزشکی - هیئت علمی - اعضای هیئت علمی - معاون آموزشی وزارت بهداشت - معاون آموزشی - دانشگاه - آموزشی - علوم پزشکی - وزارت بهداشت - علمی - تحقیقات و فناوری - پژوهشی - معاون - هیئت - جذب هیئت علمی - علمی پژوهشی - پزشکی - برگزار - بهداشت - هم اندیشی - گروه - علوم - خبرگزاری - وزارت - علی اکبر - تحقیقات - معاون تحقیقات - مشکلات - فناوری - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
تولید و طراحی پنل های مشبک در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد

جزییات درگذشت جانشین فرماندهی نیروی قدس سپاه

توافقنامه ایران و چین خدشه ای به شعار نه شرقی نه غربی وارد نمی کند/ خروج از برجام منفعتی برای کشورمان ندارد

دفترچه انتخاب رشته کنکور دکترا منتشر شد

روایت سردار حجازی از اعتماد شهید سلیمانی به جوانان در میدان جنگ +فیلم

دقت تجهیزات آزمایشگاهی افزایش یافت و نتایج تحقیقات با استاندارد های جهانی همراه شد

ماجرای ترور رسانه ای سردار حجازی در یک فیلم آمریکایی

دانش بنیان ها سامانه فروش تهیه مواد شیمیایی راه اندازی کردند

استخدام مهندس برق قدرت در شرکت کاوش انرژی پاسارگاد در اصفهان

سردار حجازی به لقاءالله پیوست

دفترچه انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 منتشر شد

حرکت سریع یخچال طبیعی در آلاسکا

ابلاغ مصوبه افزایش ضریب حقوق کارکنان

استخدام مدیر طراحی و گرافیست در یک شرکت معتبر در تهران

انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور دکتری 1400

استخدام 9 عنوان شغلی در یک گروه صنعتی در شهر صنعتی رشت

زمان انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری تخصصی 1400 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

دفترچه انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 منتشر شد

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 29 فروردین

اعضای شورای سیاستگذاری و راهبری «خانه های نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت» منصوب شدند

استخدام منشی آموزشگاه (سیدخندان) در آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

استخدام کارشناس پردازش سیگنال در تهران

استخدام مهندس مکانیک در شرکت ارتعاشات صنعتی ایران در تهران

استخدام کارشناس فنی مهندسی (رشته مکانیک) در شرکت پلاستیک امواج در مازندران

تأسیس مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه آزاد اسلامی نکا

افتتاح خط ویال تزریقی جهت تولید واکسن ها و معرفی واکسن اسوید - 19

افتتاح خط ویال تزریقی جهت تولید واکسن کووید- 19

زمان انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد تا پایان هفته است

زمان انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد تا پایان هفته است

مراسم بزرگداشت روز ارتش در تهران

استخدام طراح سایت در هلدینگ گسترش صنعت علوم زیستی در تهران

جزییات انتخاب رشته کنکور دکتری 1400

کشف شواهد 5 سامانه ستاره ای با احتمال میزبانی از حیات

زمان انتخاب رشته داوطلبان دکتری تخصصی 1400 دانشگاه آزاد اعلام شد

کشف شواهد 5 سامانه ستاره ای با احتمال میزبانی از حیات

افتتاح خط ویال تزریقی جهت تولید واکسن ها و معرفی واکسن اُسوید 19

راه اندازی کانکس های بیمارستان صحرایی برای ارائه خدمات به بیماران کرونایی

ثبت نام انتخابات شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی تبریز تا 3 اردیبهشت ادامه دارد

کشف شواهد 5 سامانه ستاره ای با احتمال میزبانی از حیات

اسرار اولین تصاویر رنگی جهان فاش شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه از لنز دوربین

فراخوان پذیرش گروه های نو آور از سوی مرکز کار آفرینی دانشگاه صنعتی شیراز اعلام شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان | دانشکده ها، دستاوردها و افتخارات

اسرار اولین تصاویر رنگی جهان فاش شد

اعلام زمان انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اسرار اولین تصاویر رنگی جهان فاش شد

اسرار اولین تصاویر رنگی جهان فاش شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

استخدام کارشناس تولید دارو و و مکمل در میدان توحید تهران

نگاه دین نسبت به انسان جامعیت بیشتری نسبت به ساحت های دیگر دارد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

نوآوری ها به میدان می آید / رویدادی برای سرعت گرفتن تحول در صنعت معدن

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 منتشر شد + لینک دانلود

انعقاد تفاهم نامه میان دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان و صنایع شیمیایی ایران

زمان انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری تخصصی 1400 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

حسام فیروزه، دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف درگذشت/ علت فوت

استخدام کارشناس طراحی (رشته مکانیک) در شرکت نیلپر در تهران

تقویم آموزشی دانشگاه آزاد اصلاح شد

اولین پرواز بالگرد نبوغ بر فراز مریخ

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

نتایج اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

محمدرضا گلزار در آغوش پدر زنش / عکس دیده نشده

خط تولید ویال تزریقی واکسن اسوید-19 افتتاح شد

کنفرانس بین المللی صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی در اردبیل برگزار می شود

اسامی پذیرفته شدگان کنکور دکتری اعلام شد

ساخت «ابرخازن 500 فاراد» برای نخستین بار در کشور

برگزاری کارگاه آموزش مقدماتی «نرم افزار SPSS»

خط تولید ویال تزریقی واکسن اسوید-19 رونمایی شد

دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری 1400 منتشر شد

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجوی دکتری در دانشگاه علامه طباطبایی تمدید شد

دانش بنیان ها سامانه فروش تهیه مواد شیمیایی راه اندازی کردند

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجوی دکتری در دانشگاه علامه طباطبایی تمدید شد

کاندیدای نظامی یا سابقا نظامی؟ / نشریه دانشجویی «نبض» بسیج پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران منتشر شد

عکس | افتتاح نخستین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی استان مرکزی

نتایج اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

اعلام نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400+ جزییات

زمان برگزاری 3 آزمون وزارت بهداشت اعلام شد

هزینه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور اعلام شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

نتایج کنکور دکتری 1400 اعلام شد

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 منتشر شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

نتایج کنکور دکتری سال 1400 اعلام شد+آدرس سایت اعلام نتایج

نتایج کنکور دکتری سال 1400 اعلام شد+آدرس سایت اعلام نتایج

اعلام تیجه اولیه کنکور دکتری 1400+ جزییات

خوابگاه های دانشجویی علوم پزشکی شهیدبهشتی بازسازی شدند

کتاب تحول حکمرانی در گام دوم انقلاب رونمایی شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

آزمون های علوم پزشکی در صورت عدم مغایرت با مصوبه ستاد کرونا برگزار می شوند

استخدام پشتیبان آموزشی در آموزشگاه علمی آزاد دخترانه رویش در تهران

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

زمان انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 مشخص شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری 1400 دانشگاه معارف اسلامی تمدید شد

نتایج کنکور دکتری 1400 اعلام شد

مراسم افتتاح خط ویال تزریقی جهت تولید واکسنها | پخش زنده از ایران پرس

معرفی و رونمایی از واکسن ایرانی کرونا با نام اُسوید 19

هزینه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور اعلام شد

استخدام مهندس برق در شرکت کاوش انرژی پاسارگاد در اصفهان

جزییات نحوه انتخاب رشته کنکور دکتری دانشگاه آزاد و مجموعه مدرسی معارف اسلامی

دوگانگی جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی اصلاح شود

دوگانگی جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی اصلاح شود