مطالب مرتبط:
خواجه نصیرالدین طوسی؛ شگفت انگیزترین و بزرگ ترین مرد علمی جهان
خواجه نصیرالدین طوسی فلسفه اسلامی را احیا کرد
سامان بخشی خواجه طوسی و بی سامانی ما
جلوگیری از تولید 2600 تن آلاینده های زیست محیطی به ازای هر مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر
ضرورت ایجاد تحولی مطلوب در محیط زیست با کاشت یک نهال توسط هر دانشجو
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 اسفند 1399 ساعت 16:302021-02-24دانش

خواجه نصیرالدین طوسی چگونه زیست؟


عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اقدامات خواجه نصیرالدین طوسی در مناصب سیاسی، زندگی پر فراز و نشیب این دانشمند و فیلسوف ایرانی را مرور کرد.

- ایسنا/خراسان رضوی عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اقدامات خواجه نصیرالدین طوسی در مناصب سیاسی، زندگی پر فراز و نشیب این دانشمند و فیلسوف ایرانی را مرور کرد.

مصطفی گوهری در گفت وگویی مجازی در خصوص وقایع زندگی خواجه نصیرالدین طوسی و اقدامات وی در طول زندگانی اش، اظهار کرد: خواجه نصیرالدین طوسی در سال 397 هجری قمری در شهر توس به دنیا آمد و در سال 672 هجری قمری از دنیا رفت و حدود 75 سال عمر کرد.

زادگاه خواجه نصیر، شهر توس بوده است، اما ممکن است اجداد ایشان از مناطق دیگری مانند ساوه به این محل آمده باشند.

اولین سفر او پیش از تهاجم مغول ها و در سال های 617 و 618 هجری قمری به شهر نیشابور که مهمترین مرکز علمی خراسان بوده، صورت گرفته است.

وی ادامه داد: خواجه نصیرالدین طوسی در نیشابور و در محضر عالمان بزرگ به تحصیل علم پرداخت.

در فلسفه شاگرد فریدالدین داماد بود، در ریاضیات از کمال بن یونس موصلی بهره می برد و فقه را نیز پیش از حمله مغول نزد علمای نیشابور آموخت.

دوران تحصیل خواجه در نیشابور همزمان با حمله مغولان به ایران و ویرانی خراسان بوده است.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: تنها مأمنی که در خراسان آن زمان باقی مانده بود قلاع اسماعیلیه بود و همانطور که می دانید در این زمان مغولان نمی توانستند آسیبی به قلاع اسماعیلیه برسانند.

بنابراین با توجه به شرایط موجود، خواجه به قلاع اسماعیلی پناهنده شد و بزرگ اسماعیلیان خراسان، ناصرالدین عبدالرحیم بن ابی منصور محتشم قهستان با احترام از او میزبانی کرد.

گوهری با اشاره به این که خواجه نصیرالدین طوسی کتاب مشهور "اخلاق ناصری" را که ترجمه و تحریر کتاب "تهذیب الاخلاق" نوشته ابوعلی مسکویه است به نام ناصرالدین محتشم نامیده است ، تصریح کرد: خواجه نصیر پس از گذشت مدتی به صلاح دید ناصرالدین محتشم و یا درخواست رهبر اسماعیلیان ایران به قلاع اسماعیلیان در منطقه شمال می رود و به قلعه میمون دژ نقل مکان می کند و در حدود 30 سال تا زمانی که هلاکو به ایران می آید و قلاع اسماعیلیه فتح می شود، نزد اسماعیلیه باقی می ماند.

وی افزود: خواجه نصیرالدین طوسی به این دلیل در قلاع اسماعیلیه حضور داشت که سایر مناطق ایران در ناامنی کامل به سر می بردند و لذا جای دیگری برای در امان ماندن اهل علم وجود نداشت.

با این حال نمی توان حضور خواجه در قلاع اسماعیلیه را که به سبب ضرورت اتفاق افتاده است، نشانه ای مبنی بر اسماعیلی بودن خواجه دانست.

در مقدمه برخی از نسخ اشارات ابن سینا که توسط خواجه نصیرالدین طوسی شرح داده شده است، بیان شده که وی از حضور در قلاع اسماعیلیه به ویژه در پایان این دوران راضی نبوده و در واقع خود را زندانی آن ها می دانسته است.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: هلاکوخان که برادر خان مغولان است، از سوی فرمانروای مغولان سراسر مغولستان و بلاد دیگر، مأمور به از بین بردن سه گروه می شود که این سه گروه شامل اسماعیلیان ایران، خلیفه عباسی و حکومت ممالیک در مصر و شام می شود و به عبارتی مأمور می شود از جیحون تا مصر را به تسخیر خود درآورد.

پیش از آن که هلاکو وارد ایران شود، یکی از قاضیان ایرانی به نام قاضی القضات شمس الدین قزوینی که از اهل سنت بوده است، به پایتخت مغولان می رود و از اسماعیلیان و وحشتی که ایجاد کرده اند، در مقابل شاه مغول شکایت کرده و از او درخواست می کند با نیرویی که در اختیار آن ها قرار گرفته است اسماعیلیان را از بین ببرد و این درخواست اولین دعوتی نیست که توسط مسلمانان از مغولان صورت می گیرد تا رقبای مذهبی خود را از بین ببرند.

گوهری اضافه کرد: بنابراین هلاکو به سمت ایران حرکت کرده و در سال 651 وارد ایران می شود، اما در سال 654 هجری قمری قلاع اسماعیلیه را تسخیر می کند.

در این زمان رهبر اسماعیلیه رکن الدین خورشاه است که خواجه نصیر و عده ای را برای شفاعت به نزد هلاکو می فرستد.

به این ترتیب رکن الدین خورشاه به تشویق اطرافیان خود از جمله خواجه نصیرالدین تسلیم هلاکو می شود و هلاکو نیز آن ها را به مغولستان می فرستد که در بین راه همه آن ها قتل عام شده و به این ترتیب کار اسماعیلی در ایران تقریباً تمام می شود.

وی با اشاره به این که پس از این اتفاقات هلاکو به سمت بغداد حرکت می کند ، بیان کرد: هلاکو، خواجه نصیرالدین طوسی و همچنین یکی از طبیبانی که در قلاع اسماعیلیه حضور داشت را با خود همراه می کند تا بغداد را نیز تسخیر کند.

گفته می شود که خواجه نصیر نیز هلاکو را به تسخیر بغداد تشویق می کرده است.

در جریان این واقعه منجم دیگری به نام حسام الدین منجم در رکاب هلاکو حضور داشت که سنی مذهب بود و ظاهراً تمایلی به برکناری حکومت عباسی نداشت.

از این رو هلاکو را از حمله به بغداد بر حذر می داشت.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: در بغداد نیز شرایط برای مقاومت در مقابل مغول ها فراهم نبود؛ بنابراین در محرم و ابتدای صفر سال 656 هجری قمری هلاکو به بغداد حمله کرد و به سبب شرایط نابسامان داخلی بغداد، این شهر به سرعت فتح شد و در معرض قتل عام قرار گرفت.

گوهری ادامه داد: خواجه نصیر از طرف هلاکو مأمور شد که به دروازه حله برود و به او گفته شد که هر کس از دروازه حله از شهر خارج شود در امان خواهد بود.

به این ترتیب با این امانی که هلاکو به خواجه نصیرالدین طوسی داد عده زیادی از مردم بغداد جان سالم به در بردند.

فتح خونین بغداد سبب شد عده ای از اهل سنت، خواجه نصیرالدین را مقصر این جریان و اتفاق بدانند و هلاکو را در این ماجرا بی اراده معرفی کنند و خواجه نصیرالدین را مسبب فتح بغداد سقوط خلافت عباسی که ضربه بنیان افکنی برای اهل تسنن به شمار می رفت، قلمداد کنند.

در حالی که در جریان این واقعه خواجه نصیرالدین طوسی مانع کشته شدن بسیاری از مردم و علما شده است.

وی اظهار کرد: پس از فتح بغداد خواجه نصیرالدین در رکاب هولاکو قرار می گیرد و برخی از نامه ها و و فتح نامه ها را خواجه نصیرالدین برای هلاکو می نویسد.

پس از فتح بغداد خواجه نصیرالدین به حله سفر کرده و با عالم بزرگ این شهر دیدار می کند.

همچنین در مجلس درس او نیز حاضر می شود.

سپس با هلاکو از بغداد خارج شده و به مراغه می رود و به دستور هلاکو مأمور می شود که رصدخانه ای در مراغه تأسیس کند که این رصدخانه مأمن و مرکزی برای تجمع دانشمندان و ریاضیدانان بزرگ بوده است.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی افزود: هلاکو تولیت اوقاف سراسر قلمرو ایلخانی را به خواجه پیشنهاد می کند و وی این منصب را هر چند به زور عهده دار می شود.

خواجه پس از مرگ هلاکو -در سال 661 هجری قمری- در خدمت جانشین هلاکو قرار می گیرد و سرانجام خواجه نصیرالدین در سال 672 هجری قمری در بغداد بیمار شده و در همان جا از دنیا می رود و به وصیت خود در پایین پای قبر حضرت امام موسی کاظم(ع) دفن می شود.

گوهری در خصوص اخلاقیات و ویژگی های اخلاقی خواجه نصیرالدین طوسی، خاطرنشان کرد: خواجه نصیرالدین طوسی بسیار خوشرو بوده و از کسی تنگ دل نمی شد.

هیچ گاه حاجتمندی را رد نمی کرد و بسیار متواضع بود.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی بیان کرد: پس از مرگ خواجه نصیرالدین، عده ای تهاجم مغولان به ایران و ویرانی بغداد را به گردن شیعیان انداختند و در این ماجرا خواجه نصیر و ابن العلقمی را مقصر اعلام کردند.

گرچه شیعیان و خواجه نصیرالدین با توجه به سابقه خلافت عباسی و فشارها و تهدیدهایی که از سوی این حکومت علیه آن ها صورت می گرفت، به طور طبیعی با سقوط خلافت عباسی موافق بودند، اما با توجه به این که مغولان تصمیم داشتند سراسر جهان اسلام را تسخیر کند برای آن ها درگیری میان سنی ها و شیعیان هیچ اهمیتی نداشته است و در واقع برای از بین بردن گروهی از آن ها به سود گروه دیگر تلاش نمی کردند.

همچنین هلاکو نیز پیش از آن که با خواجه آشنا شود، مأموریتی بر عهده داشت و آشنایی با خواجه نصیرالدین طوسی تأثیری بر سیاست های آن ها نداشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خواجه نصیرالدین طوسی - دانشگاه فردوسی مشهد - خواجه - دانشگاه فردوسی - هجری قمری - عضو هیأت علمی - فردوسی مشهد - اقدامات - هیأت علمی - زندگی - دانشگاه - دانشمند - فردوسی - فیلسوف - اسلامی - ایرانی - قمری - تاریخ - اشاره - دنیا - گروه - تمدن - مرور - نشیب - علمی - مشهد - هیأت - زندگانی - گوهری - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 آغاز شد

آغاز انتخاب رشته کنکور دکتری از امروز

آغاز واکسیناسیون کرونا برای تمام اعضای نظام پزشکی خوزستان

کشف و نامگذاری دو گونه جانوری جدید در کشور

راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی بندرامام خمینی

کشف و نامگذاری دو گونه جانوری جدید در کشور

پرواز بالگرد ناسا بر فراز مریخ

آغاز پویش اطعام مهدوی در چهارمحال و بختیاری

مشکلات روحی ناشی از شیوع کرونا در دانشجویان وخیم تر از کووید-19

بالگرد مریخی نبوغ سرانجام در سیاره سرخ پرواز کرد

مرکز تحقیقات پرورش آبزیان از سوی دانشگاه آزاد قشم راه اندازی می شود

عدم پذیرش دانشجوی میهمان جدید در دانشگاه شیراز

30فروردین روز علوم آزمایشگاهی

پژوهشکر بیرجندی 2 گونه جانوری جدید کشف کرد

مقاله دانشیار دانشگاه کردستان در مجله معتبر بین المللی چاپ شد

سرکشی از آزمایشگاه سلولی یاسوج به بهانه روز علوم آزمایشگاهی

نخستین آیین تجلیل از نخبگان در دانشگاه مازندران برگزار می شود

مشکلات روحی ناشی از شیوع کرونا در دانشجویان وخیم تر از ویروس کروناست

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ در مریخ انجام شد

پرواز تاریخی بالگرد ناسا بر فراز مریخ

تلاش برای راه اندازی آزمایشگاه آمار ریاضی و رایانه در دانشگاه علامه طباطبایی

مرکز نوآوری صنعت ساختمان و فرآورده های بتنی راه اندازی شد

پذیرش روزانه 1300 نمونه در آزمایشگاه مولکولی یاسوج

پژوهشگر دانشگاه بیرجند 2 گونه جانوری جدید را کشف کرد

چگونگی برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت و پذیرش دانشجو

تاکید وزارت بهداشت به برگزاری آزمون های ارتقاء، گواهینامه و دانشنامه پزشکی در زمان مقرر

جزییات پذیرش بانوان داوطلب در مقاطع عمومی، عالی و تخصصی موسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن علیه اسلام

امکان حذف و اضافه برای کارشناسان دانشگاه آزاد اسلامی فعال شد

پذیرش روزانه 1300 نمونه آزمایشگاهی تشخیص مولکولی در یاسوج

استخدام ویراستار فنی و ادبی در انتشارات مهر و ماه در تهران

استفاده از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی

هلی کوپتر نبوغ بر فراز مریخ پرواز کرد

دانشگاه آزاد اسلامی کاشان | معرفی کامل رشته ها و امکانات

جذب نیروی امریه در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی

رتبه اول تعداد قراردادهای مرتبط با جامعه و صنعت

دستمزد میلیاردی محمدرضا گلزار از برنامه جنجالیش + جزییات کامل

سرنگ تلقیح مصنوعی گل ارکیده از سوی عضو هیئت علمی دانشگاه زابل ساخته شد

هلی کوپتر نبوغ بر فراز مریخ پرواز کرد

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ در سیاره سرخ انجام شد

تشریح دستاوردهای پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ایلام

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ در مریخ انجام شد

کسب رتبه اول تعداد قراردادها توسط پژوهشگاه علوم و صنایع غذایی

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ در سیاره سرخ انجام شد

مرحله تکمیل ظرفیت در آزمون دکتری 1400 برگزار نخواهد شد

دانشگاه آزاد اسلامی بندرانزلی | رشته ها و امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی

پرواز هلیکوپتر نبوغ ناسا با موفقیت انجام شد

لحظه تاریخی پرواز بالگرد «نبوغ» در مریخ

استخدام تکنسین مکانیک آقا در یک شرکت معتبر در تهران

افتتاح شعبات صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در استان ها

قاچاق معضل نیست، آفت است!

مهلت ثبت نام دکتری تخصصی وزارت بهداشت 1400 تمدید شد

افتتاح شعبات صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در استان ها

روند واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران تسریع می شود

ارائه بهتر و مفید آموزش مجازی در سامانه های برخط نیازمند چیست؟

فراخوان پذیرش بدون آزمون دانشگاه امام خمینی (ره) قزوین تمدید شد

سرنگ تلقیح مصنوعی گل ارکیده از سوی عضو هیئت علمی دانشگاه زابل ساخته شد

5222نفر از زندانیان جرایم غیرعمد، چشم انتظار خیرین

خرید تجهیزات پزشکی بیمارستان ها از تولیدکنندگان داخلی در اولویت است

اقامت دائم در کانادا برای 40 هزار فارغ التحصیل بین المللی

همه چیز x و y نیست / نشریه «نبض دانشجو» دانشگاه شهید باهنر کرمان منتشر شد

طراحی و تولید انواع پنل های مشبک در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد

ایجاد شعبات استانی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد

ایجاد شعبات استانی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در دستور کار قرار گرفت

دانشگاه اراک در مقطع دکتری بدون آزمون دانشجو می پذیرد

علوم انسانی وارداتی، بستر ترویج علوم الحادی است

629 دانشجوی خارجی در دانشگاه کردستان تحصیل می کنند

افزایش مهارت های زندگی در وبینار ملی «روانشناسی زندگی و بهداشت روانی»

تمامی اینترن های دانشگاه علوم پزشکی ایران واکسینه می شوند

ساخت هاب هوشمند توسط جوان دارابی/ کسب رتبه نخست مسابقه مسئله محور بنیاد نخبگان

تمامی اینترن های دانشگاه علوم پزشکی ایران واکسینه می شوند

تولید انواع پنل های مشبک با هدف ارتقای کیفیت فضاهای زندگی در کشور

هیات امنای صرفه جویی ارزی همواره از تولیدکنندگان داخل حمایت خواهد کرد

نخستین جلسه هیئت مدیره صندوق پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1400 برگزار شد

توان علمی دانش آموزان مازندرانی در دانشگاه های ممتاز سطح کشور بسیار بالاست

آغاز انتخاب رشته دکتری 1400 از امروز

هیات امنای صرفه جویی ارزی همواره از تولیدکنندگان داخل حمایت خواهد کر

دوره آنلاین «مدیریت منابع علمی» برگزار می شود

فعالیت هیئت علمی تربیت مدرس به سمت مسئولیت های اجتماعی جهت دهی می شود

آشیانه ایرتاکسی 2 ماه آینده آماده می شود

مبانی طراحی تمرینات اصلاحی در ناهنجاری های اسکلتی ـ عضلانی

الحاق دانشگاه ها به معنی حذف یا تعطیلی مجموعه دانشگاهی نیست

فعالیت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه رصد ثبت می شود

محققان تار عنکبوت را به موسیقی تبدیل کردند

اعلام ظرفیت های سهمیه بومی قانون برقراری عدالت آموزشی آزمون دکتری تخصصی (Ph.D)

برترین گل های مرحله دوم لیگ قهرمانان آسیا 2021

راه اندازی سامانه ای برای صاحبان ایده در حوزه طراحی

وزارت علوم: خوابگاه ها همچنان تعطیل می مانند

ثبت نام آزمون اختصاصی دانشگاه علوم اسلامی رضوی تا 25 خرداد ادامه دارد

توضیح معاون وزیر علوم درباره احتمال حضوری شدن امتحانات پایان ترم

افتتاح خط صنعتی پر کردن ویال واکسن

پایان نامه های مسئله محور دانشجویان علوم پزشکی حمایت مالی می شود

پدر علوم ریاضی نوین در ایران که بود؟

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت سردار حجازی را تسلیت گفت

دفترچه انتخاب رشته پذیرفته شدگان آزمون دکتری منتشر شد

لیست رشته های سهمیه بومی آزمون دکتری پزشکی اعلام شد

نیسی: لزوم تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه های کشور با استفاده از روش های نوین

آخرین مهلت ثبت نمرات معرفی به استاد در دانشگاه خوارزمی اعلام شد

پذیرش دوره DBA مالی و سرمایه گذاری دانشگاه تهران

گزارش عملکرد پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران

جایگاه دانشگاه های مشهد در برترین دانشگاه های جهان

خواجه نصیرالدین طوسی چگونه زیست؟

خواجه نصیرالدین طوسی چگونه زیست؟