مطالب مرتبط:
جهانگیری: روز های خوشی برای آینده کشور پیش بینی می کنم / زمستان تمام شد و روسیاهی ماند برای کسانی که چوب لای چرخ دولت گذاشتند!
جهانگیری: زمستان تمام شد و روسیاهی ماند برای کسانی که چوب لای چرخ دولت گذاشتند
چگونه دسترسی دیگران به وای فای خود را قطع کنیم؟
تهیه و تصویب آیین نامه قوانین مصوب مجلس نشان دهنده اراده دولت است
نماینده رهبری در امور دانشجویان ایرانی اروپا منصوب شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 16:152021-01-24دانش

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی/ قطع دسترسی دانشجویان به ایرانداک


یک ماهی است که امکان دسترسی به متن پایان نامه ها در ایرانداک وجود ندارد و این موضوع در شرایط کرونا، دانشجویان تحصیلات تکمیلی را با چالش مواجه کرده است.

- خبرگزاری فارس ـ گروه تعلیم و تربیت: پایان نامه یک بخش مهم برای به پایان رساندن تحصیلات تکمیلی و دکتری محسوب می شود و به عبارت دیگر تا دانشجو پایان نامه خود را ننویسد و از آن دفاع نکند و نمره قبولی را نگیرد، از مقطعی که در آن تحصیل می کند، گذر نخواهد کرد.

پایان نامه، نوشته ای است که از راه تجزیه و تحلیل منطقی و انجام پژوهش و تحقیق های علمی اقدام به پاسخگویی به سؤالی علمی می کند این تعریف از پایان نامه جنبه تحقیقاتی و پژوهشی پایان نامه را نشان می دهد.

البته پایان نامه نوشتن هم مراحل دارد و دانشجو باید این مسیر را البته کمک استاد راهنما طی کند.

دانشجویان برای نوشتن پایان نامه نیاز به مطالعه و تحقیق دارند؛ کتاب ها، مقالات و پایان نامه های متعددی را باید مطالعه کنند تا مسیر درستی را در پیش بگیرند.

* وقتی دسترسی به پایان نامه ها در ایرانداک قطع شد در زمانی که کرونا" نبود، دانشجویان با حضور در کتابخانه ها، مطالعه کرده و پاسخ بخشی از پرسش های خود را می گرفتند اما از زمانی که کرونا، مهمان ناخوانده مردم شده است و افراد مجبور به قرنطینه خانگی شدند، همه چیز تغییر کرد و فضای مجازی بیشترین مسیر برای مطالعه دانشجویان بود.

یکی از این امکانات هم سایت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) است که پایان نامه های دانشجویان سال های قبل را در اختیار دانشجویان فعلی قرار می دهد اما از دی ماه امسال، این امکان در سایت ایرانداک قطع شد در توضیحاتی که ششم دی روی سایت ایرانداک آمده، اشاره شده است: به آگاهی جامعه علمی کشور می رساند که دسترسی آزاد و رایگان به تمام متن پایان نامه ها و رساله ها (پارسا) در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)، بر پایه فصل سوم  آیین نامه ثبت و اشاعه پیشنهادها، پایان نامه ها، و رساله های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها  مصوب ششم آذر 1395 وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری؛ با پرچم داری دانشگاه ها و پژوهشگاه های این وزارت آغاز شد.

بر پایه این آیین نامه، اطلاعات کتاب شناختی، چکیده، و 20 برگ نخست هر پارسا، بی درنگ پس از ثبت در ایرانداک در دسترس گذارده می شوند.

در همین چارچوب، دسترسی آزاد و رایگان به تمام متن پایان نامه های کارشناسی ارشد پس از 18 ماه و رساله های دکتری پس از 30 ماه از زمان دفاع، برای همگان در گنج فراهم شد.

ایرانداک برای پیروی از آیین نامه یاد شده، از دی سال 1395 تا دی سال 1399، دسترسی رایگان به تمام متن 394.

551 پایان نامه کارشناسی ارشد و 40.

535 رساله دکتری را در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) فراهم کرد که در این دوره، بیش از 285 هزار کاربر، نزدیک به چهار میلیون دانلود داشتند.

اکنون و بنا بر گزارش یکی از دستگاه های نظارتی، به استناد ماده هشت  آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ، مصوب 25 آذر 1398 هیأت وزیران، ایرانداک نمی تواند تمام متن پارسا را اشاعه دهد و مؤسسه مکلف است متن کامل پایان نامه های فاقد طبقه بندی را حداکثر پنج سال پس از تاریخ دفاع منتشر کند .

گفتنی است که ایرانداک هوادار دسترسی آزاد و رایگان به تمام متن پایان نامه ها و رساله ها در گنج است و بنیادهای این دیدگاه را در چرا تمام متن پایان نامه ها و رساله ها (پارسا) در گنج و رایگان اشاعه یابد؟ آورده است.

با این همه، ایرانداک خود را پای بند قوانین و مقررات و تفسیر و حکم نهادهای مسؤول می داند و بر همین پایه نیز دسترسی به تمام متن پارساها را از یکم دی پایان داده است.

ایرانداک امیدوار است که با همکاری و پشتیبانی هیأت گرامی وزیران؛ وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری؛ و همچنین جامعه علمی کشور؛ دسترسی به تمام متن پارساها مانند گذشته برای همگان فراهم و دستاوردهای آن برای پیشبرد علم و پژوهش، بیش از پیش آشکار شود.

ایرانداک خدمت به جامعه علمی کشور را مایه سربلندی خود می داند و پیشاپیش از همراهی و شکیبایی آن ها سپاسگزاری می کند و برای همگان آرزوی کامیابی و تندرستی دارد .

* عدم دسترسی به پایان نامه از سرقت علمی جلوگیری نمی کند اما تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتری در پی تصمیم پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) به منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نامه نوشتند و نسبت به این اتفاق، ابراز تأسف کردند.

در بخشی از این نامه آمده است: با در نظر گرفتن همه گیری ویروس کرونا و عدم دسترسی پژوهشگران به کتابخانه ها و منابع آنها، مراحل نوشته پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و رساله دانشجویان دکتری با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

ما خواستار آزاد شدن دسترسی به پایان نامه ها و رساله ها هستیم چرا که این تصمیم نه تنها از سرقت علمی جلوگیری نکرده و از حق مؤلف صیانت نمی شود بلکه موجب راه اندازی بازارهای سیاه و غیرقانونی در این زمینه خواهد شد.

با در دسترس قرار دادن آزاد و رایگان به تمام متن پایان نامه ها و رساله ها، پژوهشگران را در راستای اهداف پژوهشی آنان یاری کنید نه اینکه بر سر راه آنان موانعی قرار دهید که این امر موجب بی انگیزگی می شود و پژهشگران توانایی انجام پژوهش های با کیفیت را ندارند .

* پیگیری وزارت علوم برای حل مشکل با سازمان بازرسی برای پیگیری آخرین وضعیت پایان نامه ها در ایرانداک به سراغ  غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم رفتیم؛ رحیمی در گفت وگو با خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، اظهار کرد: وزارتخانه با انتشار تمام متن با قیدهایی که گذاشته بود، موافق بود اولا متن، پایان نامه یا رساله ای نباشد که طبقه بندی شده باشد یعنی نتایج را نتوان منتشر کرد که البته خیلی کم از این موارد داریم.

وی افزود: قید دیگر این بود که 18 ماه از تاریخ دفاع کارشناسی ارشد و 30 ماه از تاریخ دفاع دکتری گذشته باشد.

این موارد قیدهایی است که وزارت علوم چند سال است که گذاشته است و گفته است اگر این قیدها نباشد، تمام متن می تواند در اختیار دانشجویان و اساتید قرار گیرد.

رحیمی ادامه داد: این موضوع هم تا یک ماه قبل انجام می شد منتها سازمان بازرسی دلایل خاص خود را داشت و عملا نامه ای نوشت و گفت خلاف آیین نامه مصوب دولت است و در نتیجه متوقف کرد اما نظر ما این نبود که خلاف آیین نامه است.

به هر حال برداشت آنها، این بود.

  وی درباره اقدامات وزارت علوم برای حل این مشکل گفت: صحبت و تأکید کردیم که این امکان فراهم شود که تمام متن در اختیار قرار گیرد و علاوه بر آن هم به موازات پیگیری می کنیم که اگر لازم شد آن ماده 8 از آیین نامه قانون اصلاح شود و طوری باشد آنجا که می گوید مؤسسات می توانند بعد از 5 سال، تمام متن را منتشر کنند، به جای مؤسسات وزارت علوم و وزارت بهداشت بیاید و آنها در زمانی که مناسب است در چارچوب صفر تا 5 سال، اجازه انتشار تمام متن را بدهند.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: کماکان نظر وزارت علوم هم این است که 18 ماه یعنی یک سال و نیم از دفاع پایان نامه ارشد و 30 ماه یعنی دو سال و نیم از دفاع پایان نامه دکتری بگذرد می توان متن را در اختیار قرار داد؛ البته در گذشته همین است.

وی افزود: هنوز مشکل با سازمان بازرسی حل نشده است اما تلاش می کنیم و برداشتم این است که در نهایت به طرف حل شدن خواهد رفت اما دانشجویان کماکان منتظر باشند البته وزارت علوم به صورت جدی پیگیر است تا تمام متن در اختیار دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، حالا باید دید که وزارت علوم می تواند با سازمان بازرسی، این مشکل را حل کند تا به دانشجویان تحصیلات تکمیلی به نتیجه برسند و در این شرایط کرونا، دسترسی به پایان نامه ها داشته باشند.

  انتهای پیام/
کلید واژه ها: پایان نامه - پایان - نامه - دانشجو - تحصیلات تکمیلی - دانشجویان - ایرانداک - تحقیق - تحصیل - تحصیلات - خبرگزاری فارس - دسترسی - تکمیلی - پژوهش - تحقیقاتی - پاسخگویی - علمی - خبرگزاری - پژوهشی - مطالعه - رساندن - راهنما - مقطعی - شرایط - نوشته - تحلیل - دکتری - اقدام - موضوع - تعلیم

آخرین اخبار سرویس:
مهلت حذف و اضافه دروس نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تمدید شد

مراسم استقبال از پیکر دو شهید گمنام در فرودگاه بوشهر برگزار شد

دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری اعلام شد

تراشکار منوال

دستورالعمل های بهداشتی آزمون دکتری

مهلت ثبت نام در آزمون ورودی کارشناسی ارشد دانشگاه معارف اسلامی تمدید شد

اولین تصویر منتشر شده از 11 میلیون اسمی که در مریخ نورد استقامت حک شد

اولین تصویر از اسامی حک شده روی «استقامت»

اولین تصویر از اسامی حک شده در «استقامت»

تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره

اعلام دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری

اولین تصویر منتشر شده از 11 میلیون اسمی که در مریخ نورد استقامت حک شد

صدور اینترنتی مجوز آموزشگاه های آزاد هنری در فارس

اولین تصویر منتشر شده از 11 میلیون اسمی که در مریخ نورد استقامت حک شد

استخدام صندوقدا و کانتر دار

رویداد استارت آپی نیازهای فناورانه معلولان برگزار می شود

آموزش برای استخدام در مهد و آموزشگاه

فعلا کرونای انگلیسی در کرمانشاه نداریم

کسب عنوان نخست و گلایه از جوایز ناچیز مسابقات ملی قرآن

دانشگاه کانادایی به آموزش حضوری بازمی گردد

شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری گلستان تاکنون 531 هزار دلار ارزآوری داشتند

استخدام پژوهشگر رشته نرم افزار یا شبکه

اعلام دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری

جزییات تطبیق واحد از رشته اول به دوم در دانشگاه امیرکبیر اعلام شد

دانشگاه کانادایی به آموزش حضوری بازمی گردد

دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری اعلام شد

مهلت ارسال ایده به رویداد استارتاپی نیازهای فناورانه ویژه افراد دارای معلولیت

6 استاد دانشگاه زنجان در فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند

امکان تعیین محل آزمون برای داوطلبان آزمون های علوم پزشکی فراهم شد

اعلام دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری

بسته های فرهنگی و بهداشتی به مناسبت میلاد امام علی (ع) در بین پاکبانان رامسری توزیع شد

دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری اعلام شد

دانشگاه کانادایی به آموزش حضوری بازمی گردد

فرهاد دژپسند کیست؟

فیلم/ تست کرونا با گوشی همراه در کمتر از ده دقیقه!

آخرین خبر های برگزاری کنکور دکتری 1400 / تقویم آزمون های زبان منتشر شد

کشف راز منشاء سنگ های استون هنج

نظافت دفتر

نیازمند به کارگر ساده برای ظرفشویی،سالنداری هستیم

تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره +عکس

فیلم| نخستین پانورامای با وضوح بالای «استقامت» از سطح مریخ

تصاویری از سطح رنگی مریخ

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

ویدئو | کاوشگر «استقامت» نخستین پانوراما را با وضوح بالا از سطح مریخ ارسال کرد

فیلم| نخستین پانورامای با وضوح بالای «استقامت» از سطح مریخ

تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره

ببینید | تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره در فاصله 7693 مایلی

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 7 اسفند

ضرورت استفاده از خلاقیت و ساماندهی امور فرهنگی در دانشگاه آزاد

مجوز ساخت 40 خوابگاه دانشجویی صادر شد

انتقاد دانشجویان بریتانیایی از استاد اسلام ستیز دانشگاه بریستول

یک ماهواره دانشجویی در نبض دانشجو

همکاری منطقه آزاد اروند و دانشگاه فرهنگیان

نخستین رویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران غرب 

بروجردی: تلاش برای راه اندازی شعبه های دانشگاه آزاد اسلامی در افغانستان

بروجردی: قصد دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی رشته های فنی و مهندسی

جشن دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شعبه افغانستان

تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره

دوره «مسئله محوری در پژوهش» برگزار می شود

عواملی که موجب تغییر رنگ دندان می شوند را بشناسیم

نیازمند سازی یا نیازمند زدایی؟!

اعمال سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه رجب چیست؟

افزایش حقوق اعضای هیات علمی

فراخوان طرح های پژوهشی پژوهشکده زیست و فناوری دانشگاه ارومیه اعلام شد

استخدام تکنسین مکانیک در فراماشین جهان فیدار در تهران

راه اندازی آزمایشگاه تست کرونا در نقاط صفر مرزی خوزستان

اعمال «ایام البیض» ماه رجب چیست؟

انتقاد فرمانده قرارگاه ستاد مبارزه با کرونا خوزستان از دانشگاه آزاد اهواز

رشته های آناتومیکال پاتولوژی و کلینیکال پاتولوژی با دوره آموزش چهار ساله برای هر رشته ایجاد بشود

راه اندازی آزمایشگاه تست کرونا در نقاط صفر مرزی خوزستان

همکار برای دفتر فنی مهندسی

کارگر باتجربه سوپرمارکت...

فر کار ساندویچ سوخاری سالن کار و منشی

کلاس های آموزشی دانشگاه یزد از 9 اسفند برگزار می شود

حقوق اعضای هیئت علمی افزایش می یابد

عملیات امداد و نجات با کمک از ایده های خلاق کاربردی تر می شود

تاباندن انرژی از فضا به زمین با ماهواره خورشیدی

اولین تصویر پانورامایِ «استقامت» از مریخ

امکان اخذ 26 واحد برای دانشجویان علوم پزشکی فراهم شد

بروجردی با معاونان امور علمی و دانشجویان دانشگاه کابل دیدار کرد

تاباندن انرژی از فضا به زمین با ماهواره خورشیدی

تاباندن انرژی از فضا به زمین با ماهواره خورشیدی

امکان اخذ 26 واحد دانشجویان علوم پزشکی جهت فراغت از تحصیل

جذب استادکار نماسیمان شسته در شرکت معتبر

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی/ قطع دسترسی دانشجویان به ایرانداک

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی/ قطع دسترسی دانشجویان به ایرانداک