موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - ايران خودرو - همسان سازي حقوق بازنشستگان - شجاع خليل زاده - همسان سازي حقوق - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - پيروز قرباني - تامين اجتماعي - مربي دروازه بان هاي استقلال - سازمان سنوش آموزش كشور - قدرت الله سيف - نقد و بررسي كتاب - دليجان - مارپل - پيمان صالحي - پلاك مخدوش - انرژي بر پارسيان - مصلاي قدس قم - سازمان تأمين اجتماعي - نامه احمدي نژاد - ميثم نقي زاده - ديويد لينچ

مطالب مرتبط:
ایران،چگونه فرصت را به تهدید تبدیل نکند؟؛بایدن برجام را گروگان نمی گیرد
ایران چگونه می تواند فرصت را به تهدید تبدیل نکند؟؛بایدن برجام را گروگان نمی گیرد
اصغر نعیمی از جایگاه پژوهش در سینمای ایران می گوید
آیا صلح امریکا با ایران امکانپذیر است؟|فرصت بایدن برای احیای برجام اندک است
یک معضل در سینمای ایران؛ امان از این همه سرقت و سکوت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 10:002021-01-24فرهنگي

چگونه می توان از بزرگترین تهدید تاریخ سینمای ایران ،فرصت ساخت؟


علیرضا داودنژاد در آستانه برگزاری مجمع عمومی «انجمن کارگردان ـ تهیه کنندگان » سینمای ایران در نوشتاری تاکید کرد: امروز «مجمع فیلم سازان» می تواند با تکیه بر نام های بزرگ و چهره های معتبر و پرطرفدار خود با بهره بردن از تبلیغات اثر گذار و فراگیر محبوب .

- علیرضا داودنژاد در آستانه برگزاری مجمع عمومی انجمن کارگردان ـ تهیه کنندگان سینمای ایران در نوشتاری تاکید کرد: امروز مجمع فیلم سازان  می تواند با تکیه بر نام های بزرگ و چهره های معتبر و پرطرفدار خود با بهره بردن از تبلیغات اثر گذار و فراگیر محبوب ترین پلتفرم نمایش خانگی را ایجاد کند و با جذب مخاطبان میلیونی از بزرگترین تهدید تاریخ سینما در ایران، بزرگترین فرصت را بسازد.

وظیفه صنفی امروز کارگردان تهیه کنندگان ایرانی  به دست گرفتن بازار نمایش خانگی و تامین امنیت و رونق و اعتلا برای این بازار پرمخاطب است.

این کارگردان و تهیه کننده سینمای ایران و سخنگوی انجمن کارگردانان تهیه کنندگان ( مجمع فیلم سازان سابق) در نوشتاری تحت عنوان "سینمای ایران چگونه ساخته می شود؟" که اختصاصا در اختیار ایسنا گذاشت،آورده است:"وابستگی تولید و توریع و نمایش فیلم به ابزار پیچیده ، تجهیزات گران قیمت و تأسیسات و ابنیه مختلف موجب آن بوده که در بیشتر دنیا صاحبان سرمایه و اربابان سیاست اصلیترین تهیه کننده و سفارش دهنده موضوع، ترکیب عوامل سازنده و لحن و بیان آثار سینمایی باشند؛ اما در ایران ما، اغلب فیلم های اثرگذار تاریخ سینما با مشارکت کارگردانها و یا شخصا توسط خود آنها تهیه شده است.

اولین و دومین فیلم صامت سینمای ایران آبی و رابی و حاجی اقا اکتورسینما با کارگردانی و مشارکت اوانس اوگانیانس ساخته شد و اولین فیلم ناطق سینمای ایران دختر لُر حاصل نویسندگی و بازیگری عبدالحسین سپنتا و تهیه کنندگی و کارگردانی خان بهادر اردشیر ایرانی بود.

اسماعیل کوشان حرفهای ترین سینماگر ایرانی بیش از 20 فیلم خود را شخصا تهیه و کارگردانی کرد.

او به عنوان کارگردان تهیه کننده پیشگام سینمای ایران اولین شهرک سینمایی را ساخت و در بازار عرضه و نمایش مناسبات حرفهای و صنفی برقرارکرد.

مهدی بشارتیان با هشت فیلم، حسین مدنی با چهار فیلم، پرویز خطیبی با دو فیلم، سالار عشقی با شش فیلم و مجید محسنی با هشت فیلم از جمله دیگر کارگردان هایی هستند که تا دهه 30 و 40 فیلم های خود را تهیه کردند و به سینمای ایران رونق دادند.

در پی آن ها شهلا ریاحی ، شاهرخ رفیع ، محمدعلی جعفری ، عزیز رفیعی (با هشت فیلم)، حسین امیرفضلی ، عباس شباویز (که بعدها تهیه کننده فیلم قیصر شد)، سردار ساکر ، سیامک یاسمین (با گنج قارون و 10 فیلم دیگر)، مهدی رییس فیروز ، محمد متوسلانی ، محسن بدیع ، رضا بیک ایمانوردی ، فرخ غفاری ، نصرالله وحدت (با 14 فیلم)، محمدرضا فاضلی ، محمدعلی فردین ، ابراهیم گلستان ، عزت الله مقبلی ، منوچهر صادق پور ، صادق رهبر ، ایرج قادری ، مصطفی اسکویی ، فریدون رهنما ، ساموئل خاچیکیان ، مهدی میثاقیه ، پرویز صیاد ، مهدی ژورک ، مسعود کیمیایی ، داریوش مهرجویی ، ناصر تقوایی ، امیرنادری ، مهدی فخیم زاده و بهرام بیضایی فهرستی کوتاه شده از خیل کارگردانهایی است که فیلمهای خود را تهیه کردهاند و چراغ جریان کارگردان _ تهیه کنندگی را در سینمای ایران روشن نگه داشتهاند.

به همکاری گرفتن نویسنده، بازیگر، فیلمبردار، صدابردار، طراح صحنه، چهره پرداز، تدوین گر و رنگ پرداز در پروژهای مشترک برای تولید اثری واحد و ارائه آن به بازار نمایش را با عنوانی جز مدیریت نیروی انسانی خلاق نمیتوان نامگذاری کرد.

آنچه تاریخ سینما گواهی میدهد، این است که به موازات این جریان مدیریتی مولد و خلاق ماجرای دیگری نیز جریان داشته است که با سرمایه گذاری در احداث سالنهای مجلل برای نمایش فیلمهای وارداتی عملا فیلم های سینمایی تولید شده در داخل را به سالنهای پایین شهر میراند و در آن جا به رقابت با فیلم های وسترن اسپاگتی و کاراته ای و لاندابوزانکایی میکشاند.

حاصل ورود سرمایه دفاتر پخش و سالن به تولید کنار زدن فیلمسازی مولف و ترویج کپی برداری ارزان و دم دستی بود.

زوال کیفی فیلمها خواه ناخواه به سقوط آمار تولید و واگذاری بازار نمایش به فیلمهای کره ای و هندی و اروپایی و آمریکایی می انجامد و انتقال دفاتر و سرمایه ها به جریان واردات نهایتا در نیمه دهه 50 نیروی انسانی مولد را غافلگیر و بیکار در تله و تنگنا و بن بست رها می سازد.

آنچه نسل اول مدیریت بعد از انقلاب را در به حرکت درآوردن چرخ تولید فیلم به موفقیت میرساند و بازسازی سخت افزاری و نرم افزاری سینما را ممکن میکند، دست گذاشتن روی رگه اصلی جریان تهیه کنندگی در سینما و تکیه بر جوانانی مستعدی بود که سینما را بیش و کم ازموده بودند و اشتباق تولید فیلم تهیه کنندگی را برای انها آسان و چه بسا نجات بخش می کرد.

کیانوش عیاری ، مجید قاری زاده ، مهدی صباغ زاده ، محمدعلی سجادی ، سیروس الوند ، کیومرث پوراحمد از جمله فیلمسازانی هستند که به همت آن ها بن بست تولید فیلم در ایران شکسته شد و جریان کارگردان _ تهیه کنندگی، بار دیگر نقش تاریخی خود را ایفا کرد و چرخ تولید را در سینمای ایران به حرکت درآورد.

از آن روزها تا امروز دهها کارگردان تهیه کننده، دهه به دهه و نسل به نسل آمدهاند و با ارائه آثاری ماندگار به بازار سینما رونق و به جشنوارهها اعتبار بخشیدهاند.

ونیز ، کارولووی واری ، برلین ، نانت و کان بهترین جوایز خود را به فیلم های ایرانی اهدا کردند و در قله صنعت سینما هالیوود به اصغر فرهادی کارگردان _ تهیه کننده نخبه ایرانی دو بار جایزه اسکار اهدا شده است.

با این همه عجیب است و به سختی می توان باور کرد که اینک صدای این جریان مبتکر ، متخصص و خلاق شنیده نمیشود و هم اکنون دولت و تشکیلاتی که خود را با عنوان اتحادیه تهیه کنندگان معرفی می کند بی اعتنا به جایگاه و نقش تاریخی این جریان رسما خواهان تعطیلی انجمن صنفی کارگردان تهیه کننده ها و انحلال اعضای آن در جریان سینماداری و پخش هستند! آیا این تاریخ است که تکرار می شود؟ آیا 1356 دیگری از راه رسیده است؟ اکنون در آستانه برگزاری مجمع عمومی انجمن کارگردان تهیه کنندگان که تا امروز فشارهای صنفی و دولتی را تاب اورده و به فروپاشی تشکیلاتی تن نداده است ؛ جا دارد ضمن پاسداشت میراث 90 ساله این جریان -که از ابتدا تا انتهای قرن فعالیت داشته و چراغ تولید فیلم را روشن نگه داشته است - یادآور شویم که بعد از پایان انحصار مالکیت ابزار تولید فیلم که با فناوری دیجیتال ممکن شده است، اینک سال هاست که انحصار نمایش فیلم در سالن نیز به پایان رسیده و توسعه چشمگیر نمایش خانگی همه مناسبات تهیه و تولید و توزیع و نمایش فیلم را در همه جای جهان به نفع نیروهای سازنده و خلاق دگرگون کرده است.

در روزگاری که موبایل، لپ تاپ، تبلت و انواع مانیتورهای کوچک و بزرگ به قاب های تازه نمایش فیلم بدل شده اند و همه در همه جای دنیا به تولید و توزیع نمایش فیلم در این بازار پر مخاطب مشغول هستند، شایسته نیست که صاحبان صدها فیلم اکران نشده در ایران، همچنان پشت در سالن های بسته سینما به سوگ بنشینند و به آینده ناپیدای پایان اپیدمی چشم بدوزند و ایام و هفته و ماه و سال را به انتظار بازگشت اعتماد و باز امدن مخاطب به سالن های نمایش سپری کنند و برای سامان بخشیدن به بازار نمایش خانگی، وی ودی و سینما آنلاین حرکتی کارساز انجام ندهند.

انجمن کارگردان تهیه کنندگان سینمای ایران ضمن پیگیری برای تأمین امنیت بازار نمایش خانگی و راه اندازی شورای صنفی نمایش آنلاین بر این باور است که امروز مجمع فیلم سازان می تواند با تکیه بر نام های بزرگ و چهره های معتبر و پرطرفدار خود با بهره بردن از تبلیغات اثر گذار و فراگیر محبوب ترین پلتفرم نمایش خانگی را ایجاد کند و با جذب مخاطبان میلیونی از بزرگترین تهدید تاریخ سینما در ایران بزرگترین فرصت را بسازد.

وظیفه صنفی امروز کارگردان تهیه کنندگان ایرانی به دست گرفتن بازار نمایش خانگی و تامین امنیت و رونق و اعتلا برای این بازار پرمخاطب است.

" انتهای پیام
کلید واژه ها: سینمای ایران - علیرضا داودنژاد - ایران - بزرگترین - کارگردان - تاریخ سینما - نمایش خانگی - سینما - بزرگ - مجمع عمومی - پرطرفدار - مجمع - داودنژاد - امروز - برگزاری - تبلیغات - علیرضا - توان - آستانه - فراگیر - خانگی - عمومی - نمایش - بازار - تاریخ - انجمن - تهدید - محبوب - محبوب ترین - فیلم

آخرین اخبار سرویس:
«قبله عالم» در کاشان جلو دوربین رفت

ممنوعیت پخش موزیک ویدئو ساسی مانکن در پلتفرم های ایرانی!

رونمایی از تازه ترین نقاشی «ایران درّودی»

معرفی برترین آثار ارسالی به جشنواره بین المللی شیخ طوسی

ابتکار اپرای مونیخ برای جلب مخاطب در کرونا

ثبت نام دو هزار فعال فرهنگی و هنری برای دریافت هنرکارت

سه طناز در آخر هفته تلویزیون/ رقابت رامبد جوان، رضا عطاران و امیر جعفری

بهرنگ علوی: ازدواج مثل مرگ می ماند! / فیلم

«یدو» پروانه نمایش گرفت/ مجوز اکران برای «گل به خودی»

الکسیس معروف کیست ؟ + بیوگرافی

دانلود آهنگ شایان اشراقی به نام بلدم نیستی Baladam Nisti

بازی های خیره کننده در می خواهم زنده بمانم

تکذیب درگذشت اسلامی ندوشن توسط همسرش

(تصاویر) محیط بانان مجازی سامسونگ

استخدام کارشناس پشتیبانی سایت در مجموعه سینیور مارکت در اصفهان

رونمایی از تازه ترین نقاشی «ایران درّودی»

استخدام سالن کار خانم در کافه رد - کولاجینو در تهران

امکان ایجاد صدا حین کنسرت؛ ابتکار اپرای مونیخ برای جلب مخاطب در کرونا

خوانندگی آقای بازیگر با دوستانش/ عکس

جلد اول رمان نوجوان «سلام همسایه» شنیداری شد

تیزر سریال «همبازی» شبکه دو برای نوروز 1400 +فیلم

فیلم جدید ستاره اسکندری پروانه نمایش گرفت

غلامرضا جمشیدنژاد درگذشت

سقوط آزاد فیلم «مارکسمن» در گیشه هالیوود

سریال قورباغه یکی از خشن ترین سریال های تاریخ کشور است

تیزر سریالِ نوروزیِ «همبازی» شبکه دو منتشر شد +فیلم

«چوب خط» از امشب سریال تلویزیون می شود + فیلم

معرفی 8 اثر برگزیده علمی و پژوهشی از سراسر کشور

سینما پارس 10سال است ضرر می دهد

تکذیب درگذشت اسلامی ندوشن توسط همسرش

الکسیس تگزاس کیست؟ + نگاهی به لجنزار پورن استارها

8 اثر برگزیده علمی و پژوهشی از سراسر کشور معرفی شدند

خوانندگی آقای بازیگر با دوستانش/ عکس

چه راهکاری برای دفاع از کودکان در برابر حمله ساسی مانکن داریم؟

ببینید | ارسال سومین محموله واکسن روسی اسپوتنیک به تهران

غلامرضا جمشیدنژاد بر اثر کرونا درگذشت

غلامرضا جمشیدنژاد اول درگذشت

درخواست بهرنگ علوی از مهران مدیری؛ مهریه را کم کنید

پروانه نمایش فیلم جدید ستاره اسکندری صادر شد

سریال گاندو به آی فیلم رسید

رونمایی از تازه ترین نقاشی «ایران درّودی»

پخش سریال «چوب خط» از امشب در تلویزیون + تیزر

تلویزیون آخر هفته چه فیلم هایی پخش می کند؟

جشنواره چتری زندگی؛ ظرفیتی برای بیان نیازهای جامعه به زبان هنر

نمایشگاه طراحی و دوخت لباس

واکنش پویا خواننده مشهور به استفاده از بازیگر مستهجن در موزیک ویدیوی ساسی مانکن

اولین تیزر سریال نوروزی شبکه دو منتشر شد

استخدام حسابدار خانم در مجموعه دکوراسیون داخلی خانه لوکس در رشت

استخدام برنامه نویس NET. در شرکت پخش هجرت در تهران

برگزاری جشنواره طراحی و دوخت لباس در بابل

دانلود قسمت ششم سریال خوب بد جلف

دهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت در سنندج

بازپخش سریال «گاندو» از جمعه 15 اسفند در شبکه آی فیلم

نشاط و شادی آداب و سنن اقوام تصویر سازی می شود

شایسته: سینما پارس 10 سال است ضرر می دهد

مجتمع گردشگری سپهر تابناک دیواندره آماده بهره برداری است

الفبای لازاروس برای پیامبر ماشین ها

سکانس هایی از فیلم معتاد اجباری

خاطرات دانشجویان عدالت خواه در میان سرخپوست ها

«گاندو» دوباره به تلوزیون می آید؟ / غافل گیری شبکه سه برای نوروز 1400

استخدام موزع با وانت مسقف و سرپرست پخش در شرکت هایفود در تهران

فیلم جدید ستاره اسکندری پروانه نمایش گرفت

حمله تند و تیز نیوشا ضیغمی به ساسی مانکن + فیلم

سریال «گاندو» از آی فیلم پخش می شود

شایسته: سینما پارس 10 سال است ضرر می دهد/ اداره بسیار سخت تک سالن ها

علت خواستگاری نرفتن بهرنگ علوی از زبان خودش در «دورهمی»

استوری عاشقانه محمد علیزاده را ببینید

دانلود قسمت ششم سریال خوب بد جلف

درخواست جنجالی بهرنگ علوی از مهران مدیری سوژه شد + فیلم

ببینید| چه راهکاری برای دفاع از کودکان در برابر حمله ساسی مانکن داریم؟

آخرین تصاویر ارسالی از مریخ +فیلم

فریبا نادری با موهای پریشان و تیپ لاکچری در آسانسور + عکس

برپایی جشنواره «هر واحد صنفی یک نمایشگاه»

(فیلم) افتتاح مجموعه تفریحی، گردشگری ایران کوچک در کرج با دستور رییس جمهور

حریم امن دختران سرگشته در 408 صفحه

تکلیف سفرهای نوروزی چه می شود؟ +فیلم

درخشش دانشجویان دانشگاه پیام نور فارس در جشنواره ملی رویش

سوپرایز کامران نجف زاده برای مجری تلویزیون/جشن تولد محمد دلاوری در برنامه تهران 20+فیلم

ساعت پخش سریال چوب خط مشخص شد

ملاک جالب بهرنگ علوی برای ازدواج

«شنای پروانه» سه میلیاردی شد/عبور «دیدن این فیلم جرم است» از یک میلیارد تومان فروش

هنر خوب پیر شدن به توصیه شوپنهاور

توصیف زیبای محمد علیزاده از «عشق»

آغاز پخش مجموعه تلویزیونی کمدی «چوب خط»

ساعت و تاریخ پخش سریال «نون.خ3» در نوروز1400

فیلم| دعوای عجیب فلور نظری و مریم امیرجلالی وسط برنامه شام ایرانی!

(فیلم) فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران: افزایش ابتلای گروه های سنی زیر 25 سال به کرونا

معرفی روستاهای دوستدار کتاب در استان همدان

ملاک جالب بهرنگ علوی برای ازدواج

نامزدهای جوایز«انی2021» معرفی شدند

ملاک جالب بهرنگ علوی برای ازدواج

پرواز و فرود موفق استار شیپ + فیلم لحظه انفجار

کرونا عروسک ها را به تلویزیون کوچاند

رابطه جنجالی تتلو و سحر قریشی لو رفت + تصاویر

استخدام برنامه نویس مسلط به زبان php در فارس

تجربه کوتاه و ماندگار صداپیشگی اکبر زنجانپور

فیلم/ واکسن کرونا مرد هندی را اینگونه به رقص آورد

آثار و فلسفه روسو به روایت جیمز دلینی

آغاز پخش سریال کمدی جدید تلویزیون از امشب

ساز «زارگیری» ثبت میراث ملی ایران شد

چگونه می توان از بزرگترین تهدید تاریخ سینمای ایران ،فرصت ساخت؟

چگونه می توان از بزرگترین تهدید تاریخ سینمای ایران ،فرصت ساخت؟