مطالب مرتبط:
مرمت حمام تاریخی لارستان
آغاز مرمت کاروان سرا عباسی سمنان پس از دستور رییس دستگاه قضا
استقرار استارتاپ های مدیریت شهری در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر
اجرای عجیب بر روی دیواره برج آزادی
آغاز مرمت کاروان سرا عباسی سمنان پس از دستور رییس دستگاه قضا
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:452021-01-24سياسي

برج و باروهای «هگمتانه» مرمت می شوند


مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه گفت: در شورای راهبردی باستان شناسی طرحی مطرح و با یکی از متخصصان مرمت بناهای تاریخی قراردادی منعقد شد و حدود 9 گزینه برای مرمت و حفاظت برج و باروهای ضلع شرقی و سایر آثار مکشوفه پیشنهاد داده و روی برج و باروهای .

- ایسنا/همدان مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه گفت: در شورای راهبردی باستان شناسی طرحی مطرح و با یکی از متخصصان مرمت بناهای تاریخی قراردادی منعقد شد و حدود 9 گزینه برای مرمت و حفاظت برج و باروهای ضلع شرقی و سایر آثار مکشوفه پیشنهاد داده و روی برج و باروهای ضلع شرقی که واقع در بلوار هگمتانه یا بلوار نظربیگ است، تمرکز کردیم.

حسن سلطانی در گفت وگو با ایسنا، توضیح داد: داستان باستان شناسی همدان از ورود اروپاییان و شروع کار فرانسویان در اقصی نقاط کشور در سال 1896 با همکاری ژاک دمورگان آغاز شد که در نهایت منجر به کاوش های باستان شناسی شارل فوسه در تپه موسوم به شاه داراب یا سر قلعه در سال 1913 شد و سپس به مدت شش ماه با هزینه موزه لور و نظارت کارشناسان ایرانی در محل های چال شتر خواب و گود فرانسوی ها واقع در تپه باستانی هگمتانه انجام شد.

وی با اشاره به اینکه جنگ جهانی اول باعث شد کاوش های هیئت های باستان شناسی ادامه پیدا نکند، یادآور شد: محوطه تاریخی هگمتانه در سال 1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و با عکس هایی که در سال 1314 که توسط اریک اشمیت تهیه شد، بافت فشرده معماری را در آن دوره روی تپه هگمتانه مشاهده می کنیم.

سلطانی بیان کرد: تا سال 48 مرکز باستان شناسی ایران برای ساماندهی تپه برنامه ریزی می کرد و در سال 55 در این محوطه حدود 25 هکتار از املاک مستقر روی تپه را تملک و محوطه را آزادسازی کرد و زمینه را برای نخستین دور کاوش باستان شناسی هیئت ایرانی توسط دکتر محمدرحیم صراف به وجود آورد.

وی افزود: کاوش و گمانه زنی ها در این محوطه باستانی در سال 62 با 11 فصل توسط دکتر محمدرحیم صراف آغاز شد و تا سال 79 ادامه یافت و بیش از 1500 مترمربع از آن مورد کاوش قرار گرفت و حاصل این عملیات آثار معماری منظم و هندسی است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه ادامه داد: مرحله دوم فصل های باستان شناسی از سال 83 تا سال 85 با چند لایه کارگاه های لایه شناختی به منظور مشخص کردن محوطه و حریم و جانمایی موزه توسط دکتر آذرنوش انجام گرفت و بافت تاریخی خشتی کشف شد.

وی اضافه کرد: فصل شانزدهم به سرپرستی دکتر یعقوب محمدی فر با هدف تکمیل مطالعات باستان شناسی مرکز محوطه تاریخی و در سال های 91 و 92 دو فصل کاوش در برج و باروهای ضلع شرقی محوطه هگمتانه به سرپرستی محمدرحیم رنجبران و دکتر ملک زاده صورت پذیرفت و هم اکنون نیز این محوطه به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین سایت های باستان شناسی کشور و منطقه شناخته می شود و وزارت میراث فرهنگی نیز در برنامه های دارای اهمیت این پروژه را مورد توجه قرار داده است به طوریکه در حال حاضر این محوطه اعتبارات استانی دریافت کرده و کارهای عملیاتی مرمت و نگهداری آن را انجام می شود.

سلطانی با اشاره به اینکه در سال 98 اعتبار پایگاه هگمتانه 300 میلیون تومان بود، گفت: پس از برنامه های مورد نیاز در راستای پژوهش، مرمت و نگهداری کارهای پایشی موفق به اخذ اعتبار حدود چهار میلیارد و 200 میلیون تومان برای سال 99 شدیم که با وجود تورم موجود بخش قابل ملاحظه ای از اقدامات حفاظتی و مرمتی را پوشش داد.

وی اضافه کرد: این اقدامات شامل اتمام عرصه و حریم هگمتانه و تعیین تکلیف راسته آهنگران بود که در سال جاری به سرپرستی دکتر مهرداد ملک زاده انجام شد همچنین در این فصل از کاوش در معبر اصلی و گود فرانسوی ها آثار و مواد فرهنگی در لایه های تاریخی متأخرتر کشف شد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه مطرح کرد: با بررسی 100 سال کاوش باستان شناسی در محوطه تاریخی هگمتانه بیش از 35 هزار هکتار تملک شده است و هم اکنون یکی از اصلی ترین و مهمترین محوطه های تاریخی، باستانی و گردشگری کشور محسوب می شود.

وی شرح داد: در حال حاضر نخستین اقدام حفاظت اضطراری از برخی از ترانشه های مکشوفه است که برخی ها با روش سوله خمیده حفاظت می شود؛ به عنوان مثال ترانشه مرکزی با این روش محافظت می شود همچنین برخی ترانشه ها را با داربست و پوشش های فلزی موقت و برخی را با ایجاد کاورهای خشتی و کاه گل از عوامل جوی حفظ کنیم.

سلطانی اظهار کرد: محوطه هگمتانه شامل بناهای مکشوف خشتی بوده و خشت هم متریال بسیار حساسی است و به محض ارتباط با هوا تجزیه شده و به خاک تبدیل می شود بنابراین این عنصر ناپایدار باید به نحو مطلوب حفظ و برای نسل بعد به امانت گذاشته شود.

وی با بیان اینکه لازم بود در مورد بعضی از آثار معماری این محوطه حفاظت اضطراری انجام شود و برای بعضی ها نیز به دنبال مرمت بودیم، گفت: در شورای راهبردی باستان شناسی طرحی مطرح و با یکی از متخصصان مرمت بناهای تاریخی قراردادی منعقد شد و حدود 9 گزینه برای مرمت و حفاظت برج و باروهای ضلع شرقی و سایر آثار مکشوفه پیشنهاد داده و روی برج و باروهای ضلع شرقی که واقع در بلوار هگمتانه یا بلوار نظربیگ است، تمرکز کردیم.

وی افزود: از آنجا که کاوش های باستان شناسی این محوطه تاریخی هنوز به اتمام نرسیده است، برخی از باستان شناسان معتقدند نیاز به ادامه کاوش در آن وجود دارد تا بتوانیم بقایای دیوار و حصار را به طور قطع مشخص کنیم و از طرفی با محدودیت هایی مواجهیم که دقیقاً نمی توانیم برج و باروها را بر مبنای فرضیه مرمتگران و باستان شناسان بازساری کنیم.

سلطانی با بیان اینکه همچنین در این شورا مقرر شد بخشی از حفاظت و مرمت محدود و در حد القاء کردن حس برج و بارو برای مخاطب باشد، اظهار کرد: با توجه به قرار داشتن در فصل زمستان و فراهم نبودن عملیات مرمت خشتی سعی می کنیم حفاظت اضطراری را برای آب های سطحی انجام دهیم تا در شرایط مساعد بتوانیم سایر عملیات های مرمتی را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه پیگیری ثبت جهانی این اثر ارزشمند یکی دیگر از مأموریت های پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه است، خاطرنشان کرد: پرونده ثبت موقت در سازمان یونسکو مطرح شده و با توجه به عرصه و حریم هگمتانه و دخل و تصرف هایی که توسط مدیریت های شهری و اجتماعی و مردمی در آن به وحود آمد، مقرر شد ثبت جهانی منظر شهری هگمتانه تا همدان پیگیری شود.

سلطانی ادامه داد: گام های قابل ملاحظه ای برای روند ثبت هگمتانه با حضور معاون میراث فرهنگی کشور و ارزیاب یونسکو هگمتانه برداشته و عرصه قابل قبول تنظیم شده است همچنین اطلاعات فرهنگی و علمی جمع بندی شده و با نتیجه نهایی مطالب می توانیم روند ثبت را با شتاب بیشتری در سال جاری پیش ببریم.

وی توضیح داد: در قسمت غربی این محوطه تاریخی بزرگترین مخزن امن نگهداری اموال فرهنگی و همچنین موزه بزرگ منطقه ای هگمتانه با بیش از 10 هزار مترمربع در حال تکمیل است که از شاخص ترین پروژه های این محوطه تاریخی است که با بهره برداری از این پروژه تحول بزرگی در حفظ و نگهداری و معرفی آثار کشف شده در غرب کشور را شاهد خواهیم بود که این اتفاق مهم با پیگیری، اقدامات گسترده، تأمین اعتبار و عملیات اجرایی توسط وزارت میراث فرهنگی کشور، مدیرکل میراث فرهنگی استان، استاندار و معاون امور عمرانی استانداری و نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی عملی شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: باستان شناسی - میراث فرهنگی و گردشگری - پایگاه میراث فرهنگی - مرمت بناهای تاریخی - هگمتانه - بناهای تاریخی - شورای راهبردی - باستان - میراث فرهنگی - مرمت - قراردادی - گردشگری - متخصصان - راهبردی - پیشنهاد - تاریخی - فرهنگی - پایگاه - شرقی - یکی از - همدان - شورای - حفاظت - میراث - گزینه - بلوار - اروپاییان - سایر - مدیر - حدود

آخرین اخبار سرویس:
فروشنده خانم بدون حاشیه

استخدام پیک موتوری در رستوران برنا در داخل شهر قزوین

مونتاژ کار حرفه ای

استخدام معمار 3D کار در شرکت طراحان بوم آرشیت در تهران

جزییات جلسه ظهر امروز کمیسیون امنیت ملی با حضور رییس سازمان انرژی اتمی

کنکور چه زمانی سروسامان پیدا می کند؟

گردشگری دریایی و ساحلی کشور توسعه می یابد

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

وزارت نفت ملزم به ارائه گزارش میزان صادرات نفت به مجلس شد

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

همایش خانه احزاب ایران برگزار می ‎شود

جهانگیری: قبول دارم که در حق زنان و اهل سنت کوتاهی هایی شده

ناظران سلامت هلال احمر بر 26 هزار واحد صنفی زنجان نظارت کردند

نرخ خرید انرژی برق مبنای محاسبه بهای برق تحویلی به صنایع فلزی و واحدهای پالایشگاهی

ایران | السلطات الصحیه تتسلم اول شحنه لقاح سینوفارم الصینی المضاد لفیروس کورونا

هشدار ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی

پنجمین شماره گاهنامه کساء منتشر شد

دوازدهمین شماره مجله چند رسانه ای «وقایع شمیران» منتشر شد

سفر جهانگیری به گرگان

راه اندازی 5G نیازمند حمایت دولت و مجلس

شناسایی اولین مورد مبتلا به ویروس جهش یافته کرونا در استان یزد

«چهارده قرن تلاش شیعه برای ماندن و توسعه» بررسی شد

قدردانی خطیب زاده از چین بابت اهدای 250 هزار دوز واکسن کرونا

احداث 3000 واحد مسکونی برای محرومین استان مرکزی

تصاویر|شب های روشن ساحل بندرعباس

نشست خبری رییس سازمان جوانان هلال احمر

استخدام سرپرست انبار پروژه های عمرانی در فراپایه عرصه در تهران

داشتن حساب کاربری در سامانه ثنا به معنای سابقه کیفری نیست

ویترین تسنیم شماره 371

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام  

فلاحت پیشه؛ بازگرداندن لوایح FATF به مجلس یعنی دور زدن قانون

جزییات جلسه کمیسیون امنیت مجلس با صالحی درباره قانون لغو تحریم ها

اطلاعیه در مورد شایعه دستور سازمان بورس مبنی بر محدودیت خرید سهام

حُسن خلق؛ مهمترین ویژگی رفتاری یک مدیر / ضرورت آشنایی قرآنیان با نیازهای جامعه

نشست خبری مدیرکل بهزیستی استان تهران

خدمات دهی به خطوط کشتیرانی منوط بشرط تحریم

روایت صالحی از واکنش ایران به قطعنامه احتمالی شورای حکام

هشدار صالحی نسبت به صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام

ایران در مرکز کانون قدرت آفرین جهان و کانون تمدن سازی قرار دارد

هشدار صالحی نسبت به صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام

نخستین مورد ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در یزد شناسایی شد

دعوت به همکاری در سالن زیبایی

استخدام نیروی خدماتی در شرکت مهر مام میهن در تهران

استخدام در بسته بندی پای مرغ

جذب نیرو در شرکت دانش بنیان و بین المللی

همکاری با پزشک

متخلفان محدودیت های کرونایی در اردستان بیش از 2 میلیارد ریال جریمه شدند

حمایت و پرورش نخبگان در اولویت برنامه های بنیاد نخبگان استان سمنان است

استخدام مهندس معماری، مهندس عمران، تکنسین عمران، مهندس مکانیک در تهران

استخدام کارمند اداری و حسابدار در تهران

نخستین مورد ویروس جهش یافته کرونا در یزد شناسایی شد

نحوه درست کردن مربای به و چند نکته برای خوشمزه شدن آن

لزوم حل مشکلات سیستان و بلوچستان در نسخه ای جداگانه

نامه هشدار آمیز ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

بهترین مارک های مداد لب

قدردانی «خطیب زاده» از اهدای واکسن کرونا توسط دولت چین

بلغارستان در رزمایش ناتو شرکت نمی کند

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

امشب؛ آخرین مهلت شرکت در مسابقه فرازخوانی قرآن

هشدار صالحی به آژانس انرژی اتمی/ به قطعنامه احتمالی شورای حکام واکنش مناسب خواهیم داشت

واکسیناسیون سریع و گسترده تنها راه مقابله با جهش کرونا

ناظران سلامت هلال احمر به 26 هزار واحد صنفی زنجان نظارت کردند

مراسم بزرگداشت آیت الله بطحایی گلپایگانی در قم برگزار می شود

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

امیر دریادار سیاری: توان دفاعی جمهوری اسلامی در جهان قابل محاسبه است

قدردانی «خطیب زاده» از اهدای 250 هزار واکسن کرونا توسط دولت چین

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

تبیین اندیشه های سید جمال با حضور 83 محقق خارجی و داخلی

وزارت نفت ملزم به ارائه گزارش میزان صادرات نفت به مجلس شد

فارس من| ثبت طرح 2 فوریتی در سامانه مجلس برای جلوگیری از ادغام یا انحلال دانشگاه کاشمر

نماینده ولی فقیه در کردستان: «رشد اخلاقی دانش آموزان و آموزش های تربیتی در مدارس» با جدیت پیگیری شود

داشتن حساب کاربری درسامانه ثنا به معنای سابقه کیفری نیست

صالحی: هشدار مکتوب تهران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

همکاری ساترا و فمپ برای کمک به آسیب دیدگان فضای مجازی

نخستین نشست ستاد انتخابات استان به ریاست استاندار یزد

آغاز واکسیناسیون کرونا در لامرد

نشست علمی فقهی «قرارداد آتی » مورد بررسی قرار گرفت

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان: نمی توان عملکرد استان را در حوزه آب مثبت ارزیابی کرد

نامزد ریاست جمهوری نمی شوم

دریادار خانزادی: گام دوم انقلاب، گام تمدن سازی است

دیدار سرپرست موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با نماینده آیت الله العظمی سیستانی

اخطار مکتوب ایران به آژانس اتمی درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

جلسه فردای شورای حکام آینده برجام را تعیین می کند؟

دلنوشته عباس عبدی برای مرحوم علی اکرمی: این نسل به ناحق سوخت

ارسال 100 کانکس به سی سخت برای زلزله زدگان

مدیر داخلی و مدیر فروش خانم

کار در منزل (گلهای تزینی ومصنوعی )

منشی شرکت

قالیباف: به دنبال کاهش حقوق بازنشستگان نیستیم

استخدام کارشناس دفتر فنی در شرکت نیک پی سرای ایرانیان در تهران

استخدام پشتیبان نرم افزار جهت دستگاه کارتخوان در تهران

استخدام بازاریاب با پورسانت عالی در شرکت فراز اکسیر ثمین در اصفهان

استخدام نیروی خدمات آقا در شرکت ایلیا باتری توان آفرین در قم

ناوالنی به زندان ولادیمیر روسیه منتقل شد

دستگیری از محرومان و نیازمندان فراموش نشود

استخدام باغبان

برای سفرهای نوروزی تابع تصمیم ستاد مبارزه با کرونا هستیم

نرم افزار مجموعه آثار استاد خسروشاهی رونمایی می شود

لزوم جذب کامل اعتبارات مصوب در بخش جهش تولید در استان فارس

برج و باروهای «هگمتانه» مرمت می شوند

برج و باروهای «هگمتانه» مرمت می شوند