مطالب مرتبط:
نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی
نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی
پیشنهاد بهبود روابط ایران با کشورهای عربی
ترجیح بایدن، مذاکره با دولت روحانی است/ روابط گرم با آمریکا سبب گسترش نفوذ ایران در منطقه خواهد شد/ بی اعتمادی فعلی از سال 2015 بیشتر است/ دیپلماسی واکسن، سبب بهبود اعتماد و روابط خواهد شد
فریدمن:لغو تحریم های ایران، توافقنامه های عادی سازی روابط با اسراییل را به خطر می اندازد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:052021-01-24بين الملل

نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی


اگر به صفحه منطقه عربی در غرب آسیا و در شمال آفریقا نگاه بیندازیم، درمی یابیم که هیچ دلیل روشنی بر خصومت بین کشورهای عربی و ایران وجود ندارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، سعدالله زارعی نوشت: روابط ایران با حوزه عربی نیازمند تحول است و ظرفیت هایی وجود دارد که این تحول را ممکن می کند.

اگر در میان کشورهای عربی، دولت های سعودی، مصر، امارات و بحرین بر عدم حضور ایران در حوزه عربی تأکید دارند، کشورهایی هم هستند که بر بهبود روابط حوزه عربی با ایران اصرار می کنند.

در میان کشورهای عربی، دسته سومی هم وجود دارند که نسبت به برقراری یا توسعه روابط با ایران علاقه مند هستند اما دسته بندی کشورهای عربی به مخالف و موافق ایران، آنان را در شرایط انتظار قرار داده است.

از سوی دیگر اگر به صفحه منطقه عربی در غرب آسیا و در شمال آفریقا نگاه بیندازیم، درمی یابیم که هیچ دلیل روشنی بر خصومت بین کشورهای عربی و ایران وجود ندارد.

در این میان مهندسی نوعی از دیپلماسی از سوی ایران می تواند شرایط موجود میان ایران و حوزه عربی را دگرگون کند.

در این خصوص گفتنی هایی وجود دارد: 1- منطق سیاسی حکم می کند کشورهای یک منطقه و پیروان یک دین به صورت قطعی به هم همبسته باشند و شکاف و نقار میان آنان، عارضی است و نوعاً به عامل خارجی مربوط می شود.

در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، حوادث آن همه اعضا را تحت تأثیر قرار می دهد؛ خواه این حوادث و رخدادهای سازنده و ایجابی و خواه مخرب و سلبی باشند.

ما در سال های اخیر مشاهده کردیم که پدیده گروه های تکفیری که ساخته و پرداخته سازمان های اطلاعاتی بودند و فقط رنگ دینی و مذهبی داشتند، همه کشورهای اسلامی را تحت تأثیر قرار دادند.

در این میان فقط بعضی از دولت ها که هدف گذاری گروه های تکفیری از سوی سازمان های اطلاعاتی غربی را به نفع خود ارزیابی می کردند تا مدتی با این موج همراهی کردند.

آنان گمان می کردند موج تکفیر فقط کشورهای رقیب آنان را آسیب می زند و یا گمان می کردند می توانند از آن برای تغییر روند منطقه بهره مند شوند.

اما اکثر همین دسته از دولت ها هم به زودی دریافتند که این موج موقعیت همه کشورهای اسلامی را تضعیف می کند و فقط به نفع دشمنان مشترک آنان - رژیم صهیونیستی و.

- است.

از این رو بود که این دولت ها هم سعی کردند حساب خود را از گروه های تکفیری جدا کنند.

نمونه دیگر اقدام آمریکا در حمله نظامی به دو کشور مسلمان -افغانستان و عراق- و تهدید چند کشور اسلامی دیگر بود که به ضرر همه کشورهای اسلامی بود و البته در این بین بعضی از کشورهای عربی - شامل سعودی- به گمان اینکه این جنگ ها روند منطقه را به نفع آنان تغییر می دهد با آنها همراهی کردند.

اما زمان زیادی نگذشت که آنان نیز به صف مخالفان این دو جنگ پیوستند و متوجه این واقعیت که این جنگ ها به ضرر همه است، شدند.

منطقه ما در این سه دهه از این ماجراها بسیار به خود دیده است و از این رو به نوعی عقلانیت سیاسی رسیده است.

در طول دهه های اخیر تلاش زیادی صورت گرفته است تا نوعی اسلام هراسی، شیعه هراسی، مقاومت هراسی، ایران هراسی و سپاه هراسی، جای هراس از برنامه های مخرب آمریکا و رژیم صهیونیستی را بگیرد.

این موج ها با شدت تمام به راه افتادند تا کشورهای این منطقه اسلامی را به یک جبهه بندی در مقابل هم برسانند و نیروی مسلمانان را تحلیل ببرند.

این موج ها اگرچه تا حدودی موفق هم شدند و حتی به جنگ هایی هم میان مسلمانان انجامیدند اما کشورهای اسلامی به مرور از این موج ها فاصله گرفتند و امروز اثر این امواج تا حد زیادی از بین رفته است.

2- جمهوری اسلامی ایران در این سال ها سیاست خردمندانه ای را در پیش گرفته است.

صبوری ایران در برابر اعوجاج های منطقه ای و عفو برادرانه اقداماتی که بعضی از دولت های منطقه علیه ایران به راه انداختند و نثار کمک های ویژه به آن دسته از کشورهای منطقه که گرفتار بلیه های امنیتی شده بودند، بدون آنکه از اعطای این کمک ها چشمداشتی داشته باشد، فضای جدیدی نسبت به ایران پدید آورده است.

ایران در طول این سال ها نشان داد کشوری قدرتمند است و مخالفت و حتی دشمنی غرب با آن نمی تواند از قدرت آن بکاهد.

پیشرفت های شگرفت علمی و تکنولوژیک ایران در کنار تلاش اقتصادی داخل به گونه ای که کشور علی رغم فشارهای شدید غرب دچار به هم ریختگی نشود، هرگونه انتظار مخالفان را برای عقب راندن ایران از منطقه از بین برده است.

از سوی دیگر قدرت نظامی رو به رشد ایران هر گونه امید به امکان حمله نظامی خارجی به جمهوری اسلامی را منتفی کرده و جسارت ایران در دفاع از خود در برابر قدرت نظامی آمریکا هر گونه موفقیت برنامه خارجی علیه ایران را به یأس مبدل کرده است.

بر این اساس هر روزه در نشریات و خبرگزاری های بزرگ غرب، اعتراف به قدرت و اقتدار ایران منعکس می شود.

ایران در بعد توانایی نظامی توانسته است کشورهای دوست خود در منطقه را نجات دهد و ثبات را به آنان بازگرداند.

پس در یک کلمه ایران و قدرت آن در منطقه به رسمیت شناخته شده و هر گونه انتظار تغییر نظام سیاسی ایران و یا تغییر سیاست های بنیادی آن را منتفی کرده است.

این سرمایه مهمی برای جمهوری اسلامی است و حالا وقت آن است که نظام یک گام مهم برای ارتقاء موقعیت سیاسی و.

منطقه بردارد.

3- زمزمه لزوم همکاری با ایران و برقراری روابط فعال با آن در میان کشورهای عربی به گوش می رسد.

در منطقه خلیج فارس هفت دولت عربی وجود دارد که حداقل پنج دولت آن شامل عراق، قطر، کویت، عمان و یمن خواستار حل و فصل مسایل میان کشورهای عربی منطقه و ایران هستند و این در حالی است که امارات متحده عربی نیز علی رغم فشار شدیدی که از سوی دولت سعودی متوجه آن بوده، به حفظ روابط با جمهوری اسلامی اصرار دارد.

در این میان فقط دو دولت سعودی و بحرین مخالف بهبود روابط کشورهای عربی با ایران هستند.

در طول سال های گذشته این باور در دستگاه دیپلماسی ایران وجود داشته که بدون بهبود روابط با عربستان، امکان فعال سازی روابط ایران با حوزه عربی وجود ندارد.

در واقع در این انگاره کلید روابط ایران با کشورهای عربی جنوب خلیج فارس به ریاض سپرده شده است! البته در طول این دوران، ایران با دولت های قطر، امارات، کویت، عمان، عراق و یمن روابط داشته اما این روابط - به جز در مورد عراق- عمدتاً در روابط سیاسی محدود مانده و عملاً در ارتقاء مناسبات اقتصادی و فرهنگی میان ایران و این کشورها کاری صورت نگرفته است.

نگاه به تجربه روابط ما با حوزه عربی به ما می گوید وقت آن است که از یک سو انگاره روابط عربی با اجازه ریاض را کنار بگذاریم و از سوی دیگر به روابطی چندوجهی و متنوع بیندیشیم که هم برای ایران و هم برای کشورهای عربی منطقه راهگشا باشد.

برای عبور از شرایط فعلی باید با کشورهای یاد شده ابتدا وارد مذاکرات دوجانبه شویم و ضمن تشریح وضعیت منطقه، در زمینه های مختلف به توافق برسیم و پس از آن یک اجلاس مشترک ایران - عربی را در یکی از کشورهای یاد شده برگزار کنیم و در مورد روابط جمعی به توافق برسیم.

این کار امکان پذیر است.

ما باید بدانیم که شرایط ذهنی این کشورها پس از شکست های پیاپی آمریکا در منطقه تغییرات مهمی کرده و وضع رژیم صهیونیستی در داخل سرزمین های اشغالی آنان را به جمع بندی هایی رسانده است وگرنه اگر با محاسبات سابق بود فشار ویژه رییس جمهور سابق آمریکا به این کشورها برای آشکار سازی روابط با رژیم صهیونیستی اکثر این کشورها با تل آویو به توافق رسیده بودند.

بنابراین با نگاه به وضع منطقه و اعتباری که ایران از طریق راهبرد مقاومت کسب نموده است، می توانیم روابط جدیدی را با حوزه عربی داشته باشیم.

بهبود روابط ایران و این کشورها و تبدیل قطب بندی های عربی-ایرانی به قطب بندی امنیت دست جمعی در مقابل باج خواهی غرب می تواند نتایج مهمی در پی داشته باشد و برای همه کشورها مطلوب تلقی شود: - بهبود روابط عربی با ایران و خروج از روابط تک بعدی و دستیابی به روابط در جنبه های مختلف، می تواند به جنگ کنونی علیه یمن خاتمه دهد.

امروز هیچ کشور عربی در منطقه نیست که روش عربستان را کمک کننده به امنیت منطقه بداند.

همه کشورهای عرب منطقه - به جز دولت سعودی- علاقه دارند این جنگ به سرعت به پایان برسد.

- روابط ایران با کشورهای عرب جنوب خلیج فارس می تواند اختلاف میان این کشورها را کاهش دهد و از سوی دیگر برای مقابله با پدرخواندگی سعودی بر این کشورها و مهار رفتار ریاض به کشورهای مذکور کمک نماید.

این کشورها در سال های گذشته هزینه های زیادی بابت قرار گرفتن در جبهه ای عربی مقابل ایران پرداخته اند و این در حالی است که بنا به اظهارات متعدد مقامات ارشد این کشورها، هیچ دلیلی برای این دشمنی نداشته اند.

روابط فعال ایران با پنج کشور عربی اختلافات میان آنان و دولت های دیگر را کاهش می دهد و این نتیجه برای همه مردم در منطقه شیرین است.

- تقویت روابط ایران و کشورهای عربی می تواند به حل و فصل موضوعی به نام اخوان المسلمین میان آنان منجر شود.

ایران در طول دهه های قبل و به ویژه در ده سال گذشته، نوع خاصی از ارتباط با شعوب مختلف اخوان المسلمین را دنبال کرده است؛ ایران آن را پدیده ای واحد ندیده و با گونه های مختلف آن برخورد متناسبی داشته و این می تواند یک الگو برای کشورهای دیگر هم باشد.

ایران به آن دسته از گروه های اخوانی منطقه عربی که درصدد به دست گرفتن قدرت از راه های مسالمت آمیز بوده اند کمک کرده و در مقابل آن دسته از اخوانی ها که از طریق توسل به خشونت و دسته بندی و اختلاف میان مسلمانان درصدد به قدرت رسیدن برآمده اند، قرار گرفته است.

روابط ایران با کشورهای عربی جنوب که بعضی - مثل قطر و عمان- با اخوان المسلمین رابطه دارند و بعضی - مثل امارات و عربستان و تا حدی کویت- که با آنان رابطه ای خصمانه داشته اند، می تواند به ترسیم رابطه ای متعادل با اخوان المسلمین بینجامد.

به شکلی که نگاه های کنونی دولت های عربی به اخوان که نوعاً تهدید تلقی شده است، به نگاه فرصت، تغییر پیدا کند.

اخوانی ها این آمادگی را دارند که شرایط دشوار کنونی را با نوعی تفاهم، به نقطه تعادل برسانند.

- بهبود روابط ایران با کشورهای عربی جنوب خلیج فارس، هزینه های نظامی آنان را پایین می آورد چرا که این هزینه ها از سه مسئله ناشی می شود؛ تهدیدنمایی قدرت ایران برای کشورهای منطقه، تهدیداتی که از ناحیه بعضی از دولت های عرب متوجه بعضی دیگر از دولت های عرب منطقه است و تهدیدات بالفعل و بالقوه ای که از ناحیه گروه های نوپدید تروریستی متوجه این کشورهاست.

غرب با تأکید بر این سه موضوع، بخش زیادی از درآمدهای این کشورها را به خرید و انبار کردن سلاح معطوف کرده است.

رابطه ایران با این دولت ها هر سه دسته این تهدیدات واقعی و یا ساختگی را از بین می برد، رابطه گرم و چندوجهی با ایران جایی برای تهدیدنمایی ایران برای کشورهای برادر عربی باقی نمی گذارد، همگرایی با ایران، تهدید کشورهایی نظیر عربستان علیه کشورهای عرب دیگر را به صفر می رساند و تجربه ایران در مبارزه موفق با گروه های نوپدید تروریستی، اعتماد به نفس زیادی به این دولت ها می دهد و موضوع ضرورت خرید سلاح و انبار کردن آن را از بین می برد و در نهایت از این طریق نفوذ غرب هم کاهش یافته و توطئه های خطرناکی مثل گسترش امنیتی و سیاسی رژیم اسراییل در مناطق اسلامی هم خنثی می شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کشورهای عربی - عربی - ایران - شمال آفریقا - روابط - حوزه - غرب آسیا - سعدالله زارعی - آفریقا - توسعه روابط - بهبود روابط - منطقه - روشنی - قرار - آسیا - دیگر - میان - شمال - خبرگزاری - تحول - صفحه - هایی - نیازمند - برقراری - معماری - انتظار - امارات - توسعه - بحرین - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
شیلی خواستار ایجاد پیمان بین المللی مبارزه با بیماری های همه گیر

500 هزار جویای کار به حاشیه اصفهان رانده شدند

مسیر بازگشت امریکا به برجام روشن است

وزیر خارجه ایرلند برای گفت وگو درباره برجام به تهران می آید

قربانیان اقتصاد و خشونت!

بایدن وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را یک سال دیگر تمدید کرد

جنگ قدرت بین سنا و رییس جمهوری امریکا

آغاز رسیدگی به جنایات تل آویو در دادگاه لاهه

»زائر صلح« وارد بغداد شد

پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان بار دیگر هدف حمله پهپادی یمن قرار گرفت

تلفات کرونا در ایتالیا هزاران نفر بیشتر از ارقام اعلامی است

ایتالیا جلوی ارسال واکسن کرونا به استرالیا را گرفت

10 کشته بر اثر انفجار خودرو در پایتخت سومالی

حمله پهپادی نیروهای مسلح یمن به پایگاه هوایی«ملک خالد» در عربستان

روسیه خواستار نشستی فوری درباره بازگشت آمریکا به برجام شد

عدم رعایت تمهیدات بهداشتی توسط پاپ

روباتی که غریق نجات است

کاخ سفید: نگران «دیپلماسی واکسن» روسیه و چین هستیم

جو بایدن «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را تمدید کرد

توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای تعلیق تعرفه ها

تعدادی مدیر قرارداد و مدیر رنج املاک جهت همکاری

کمک آشپز در حد پختو پز و... وسط کار

تعطیلی مرکز فرهنگی عربستان سعودی در اتریش

آمریکا وضعیت اضطراری در قبال ایران را یک سال دیگر تمدید کرد

بازشدن مرزهای آمریکا به روی پناهجویان

بایدن وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران را تمدید کرد

گفتگوی تلفنی جوبایدن با رییس کمیسیون اروپا

ائتلاف سعودی 31 بار مأرب یمن را بمباران کرد

حمله پهپادی به پایگاه هوایی ملک خالد در جنوب عربستان

رابزنی بایدن و رییس کمیسیون اروپا درباره چین و روسیه

آمریکا ایران را به حمایت نظامی از انصارالله یمن متهم کرد

پنتاگون:درباره پاسخ به حمله عین الاسد تصمیم نگرفته ایم

اوقات شرعی به افق گرگان

برگزاری تظاهرات ضد دولتی در الجزایر برای دومین هفته پیاپی

خطیب زاده: جزایر سه گانه بخش لاینفک ایران هستند

موافقت آمریکا با آزادسازی منابع ایران در عراق

واکسن «اسپوتنیک وی» بالاتر از «فایزر» قرار گرفت

ویدئو| استارشیب در سومین آزمایش با موفقیت فرود آمد، اما بعد منفجر شد

لیبرمن: اظهارات نتانیاهو علیه ایران برای کسب رأی است

حمله پهپادهای یمنی به جنوب عربستان

توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای تعلیق تعرفه ها

واکنش تخت روانچی به اتهام زنی اسراییل درمورد انفجار کشتی

پناهجویان آمریکا

حمله انتحاری در سومالی 20 کشته به جا گذاشت

حمله پهپادهای یمن به جنوب عربستان

تخت روانچی: اتهام ِ اسراییل به ایران بی اساس است

متحد جدید آمریکا برای فشار بر چین

آمریکا 100 هزار مهاجر را در مرز مکزیک دستگیر کرد

مزایا، معایب و آینده تکنولوژی دیپ فیک صوتی

آمریکا ماه گذشته نزدیک به 100 هزار مهاجر را بازداشت کرده است

رو به روی آفتاب بنشین

روابط میان حماس ایران عمیق و مستحکم است

کلیسا در میان مه / عکس

ادعای رسانه های سعودی درباره سرنگونی 2 پهپاد یمن

تحریم های آمریکا علیه کشورها‏، نقض حقوق بشر است

پنتاگون: تصمیمی درباره پاسخ به عاملین حمله به پایگاه عین الاسد نگرفته ایم

15 مسئله ای که باید قبل از ازدواج در مورد آنها با تفاهم برسید

دغدغه های حقوق بشری پرزیدنت/ آقای بایدن! این گوی و این میدان...

(تصاویر) سفر به عمیق ترین نقطه اقیانوس

ایرلو: ملت یمن اراده جدی برای دستیابی به صلح عادلانه و توقف کامل جنگ دارد

(تصاویر) آشوب در پایتخت سنگال

هدیه پاپ به فرمانده الحشد الشعبی

(تصاویر) خاکستر و غم و اندوه، سوزاندن اجساد کرونایی ها

سازمان جهانی بهداشت زمان انتشار گزارش منشأ کرونا در چین را اعلام کرد

پرچم های نیمه برافراشته

دستگیری 100هزار مهاجر را در مرز مکزیک

آمار حقیقی تلفات کرونا در روسیه بیش از 200 هزار نفر است

خوش چشم: بایدن اسلحه خود را در حوزه تحریم علیه ایران حفظ می کند

راهکار حفظ برجام؛ تعهد در برابر تعهد

استاد زبان فرانسه از مبتدی خصوصی

پنتاگون: تصمیمی درباره پاسخ به حمله عین الاسد نگرفته ایم

انفجار خودرو در پایتخت سومالی 20 کشته و 30 زخمی برجا گذاشت

483 میلیون دلار هزینه حضور گارد ملی در پایتخت آمریکا

بچه های عجیب ایلان ماسک

آمریکا باردیگر پکن را به نقضِ خودمختاری هنگ گنگ متهم کرد

آمریکا 100 هزار مهاجر را در مرز مکزیک دستگیر کرد

آمریکای بایدن، همان آمریکای ترامپ / سایه مقاومت مستدام / حذف تدریجی گوشت از سفره مردم

تروریست های سوریه زیر آتش سنگین موشکی + فیلم

هشدار کاخ سفید درباره حمله گسترده سایبری

وزیر دفاع آمریکا: عاملین حمله به پایگاه عین الاسد منتظر پاسخ واشنگتن باشند

رییس پلیس کنگره آمریکا دست به دامان گارد ملی شد

سوریا | استهداف سوق المحروقات فی منطقتی الحمران وترحین شمال شرق حلب

مهراد هیدن بی تی اس ؛ درگیری عجیب طرفدارن موزیک

منبع دومی که جهان با کمبود آن روبرو خواهد شد

مخالفت 58 درصدی شهروندان ژاپنی با برگزاری المپیک و حضور تماشاگران

پاپ برای مقابله با گروهک های جنایتکار به جامعه بین المللی فشار بیاورد

وزیر دفاع آمریکا: هنوز در حال بررسی عاملان حمله به عین الاسد هستیم

اهداف سفر پاپ از سفر به عراق و دیدار با مرجعیت نجف

دهها کشته و زخمی در انفجار مگادیشو

بررسی مقدماتی دانشگاه آکسفورد: واکسن آسترازنکا بر ضد گونه برزیلی کرونا مؤثر است / واکسن چینی مؤثر نیست

نماینده ایران در سازمان ملل: اتهام زنی اسراییل به ایران در مورد انفجار کشتی اسراییلی در دریای عمان، بی اساس است

عکس | هدیه پاپ به یکی از فرماندهان حشد الشعبی

فست فود گاجره

خطیب زاده: جزایر سه گانه بخش لاینفک سرزمین ایران هستند

آمریکا: ایران در یمن نقش منفی ایفا می کند

ادعای آمریکا: تهران از انصارالله حمایت نظامی می کند و به یمن سلاح قاچاق می کند / پیام های ایران در این کشور بسیار واضح است

عقب نشینی محسن رضایی از مواضعش درباره مذاکره با آمریکا

20 کشته در حمله انتحاری در سومالی

دیپلمات روس: سریعتر نشستی درباره بازگشت آمریکا به برجام برگزار شود

حمله انتحاری مرگبار در سومالی 20 کشته و 30 زخمی به جا گذاشت

نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی

نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی