موضوعات داغ: - فدراسيون فوتبال - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - ميليارد تومان - انتخابات فدراسيون - دبير كل فدراسيون - هواداران پرسپوليس - مجلس شوراي اسلامي - انجمن سرطان آمريكا - هيات رييسه فدراسيون فوتبال - ميرزا محمدي - كانال استقلال - بازي هاي آنلاين - آيناز - هايما s7 - جشنواره مطبوعات - ني آباد - خلف - ميزباني قطر - خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس - سعيد رضايي

مطالب مرتبط:
سردرگمی سیاست خارجی عربستان برای برون رفت از چالش ها
سیاست خارجی بایدن در قبال عربستان چه خواهد بود؟
سیاست سازمان منطقه آزاد ارس بر پایه توسعه کشت گلخانه ای استوار است / صادرات محصولات منطقه آزاد ارس به روسیه
خشم بیکاران عربستان از ناکارآمدی دولت سعودی
نماینده ولی فقیه در سپاه: نباید فریب سیاست های رییس جمهور جدید آمریکا را بخوریم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:502021-01-24بين الملل

واکاوی سیاست های توسعه طلبانه عربستان در خاورمیانه


عربستان سعودی همواره با سیاست های توسعه طلبانه در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس و دخالت در امور دیگر کشورها به دنبال استیلای خود بوده و سبب بی ثباتی در منطقه شده است.

- ایسنا/اصفهان عربستان سعودی همواره با سیاست های توسعه طلبانه در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس و دخالت در امور دیگر کشورها به دنبال استیلای خود بوده و سبب بی ثباتی در منطقه شده است.

عربستان سعودی که بیش از 60 سال دغدغه اصلی اش نگهداشت ساختار قدرت سیاسی در داخل از راه خویشتن داری در فراسوی مرزهای کشور بود، امروز رمز ماندگاری ساختار قدرت در گستره عربستان را در دنبال کردن سیاست های برونگرا و سخت مداخله گرایانه یافته است.

عربستان با تکیه بر توانمندی مالی گسترده و بهره برداری از سردرگمی آمریکا در خاورمیانه که در کمتر دوره ای از تاریخ دیده شده بر آن شده است که به بی ثباتی داخلی در کشورهای مخالف خود در منطقه بپردازد و قدرت کشورهای دوست را افزایش دهد.

عربستان همیشه به دنبال این بوده که نقش برادر بزرگ تر را برای دیگر کشورهای عربی بازی و سیاست های خود را بر این کشورها تحمیل کند و برای رسیدن به این هدف با آمریکا، متحد و سیاست های خود را همسوی این کشور کرده است.

برای بررسی بیشتر سیاست های توسعه طلبانه عربستان در منطقه و استراتژی دیگر کشورهای خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس در قبال این توسعه طلبی، ایسنا با محمد علی بصیری- استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان به گفت وگو پرداخت که در ادامه می خوانید: عربستان به دلیل داشتن حرمین شریفین، خود را رهبر جهان سنت می داند بصیری گفت: خواست منطقی این است که کشورها در امور یکدیگر دخالت نکنند، اما واقعیت چیز دیگری است.

عربستان سعودی در دو دهه اخیر با اتکا به درآمدهای سرشار نفتی و رشد جمعیت و برنامه و طرح های توسعه ای که داشته به یکی از قدرت های منطقه ای تبدیل شده و طبیعت قدرت منطقه ای این است که بخواهد در منطقه پیرامونی خود و کشورهای اطراف دخالت کند و این واقعیتی است که برای عربستان رخ داده است.

وی افزود: عربستان به دلیل داشتن حرمین شریفین خود را رهبر جهان سنت می داند و نه تنها در کشورهای همسایه دخالت می کند بلکه در سایر کشورهای اسلامی نیز برای خود حق دخالت قائل است و در عمل هم برای پیشبرد اهداف خود پول زیادی خرج می کند و حتی از فرستادن نیرو به این کشورها نیز رویگردان نیست.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، تصریح کرد: همچنین در شبهِ جزیره عربستان امنیت سیاسی، اقتصادی و نظامی سعودی ها بر این است که کشورهای کوچک اقماری اطراف را به نوعی تحت کنترل خودش داشته باشد و عملاً بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با تشکیل شورای همکاری خلیج فارس این موضوع به همین سمت سوق پیدا کرد.

کشورهای عربی منطقه حق برادر بزرگ تری عربستان را پذیرفته اند بصیری افزود: بنابراین عربستان حق برادر بزرگ تر را برای خود در شبه جزیره قائل و کشورهای عربی منطقه نیز این حق را پذیرفته اند به خصوص کشورهایی مانند کویت، عمان، بحرین و امارات این نقش عربستان را قبول کرده اند و تنها قطر اعتراض هایی به عربستان داشته است.

وی گفت: بعد از انقلاب اسلامی و سلطه ایران بر خلیج فارس و تنگه هرمز، عربستان مجبور شده لوله های نفت را به سمت دریای سرخ و تنگه "باب المندب" که در اختیار مصر و یمن است ببرد به همین دلیل حساسیت بیشتری به یمن دارد و سعی می کند در این کشور دولتی همسو با سیاست های خود را حاکم کند.

آمریکا در یک دهه اخیر به سمت شرق و مهار چین سوق پیدا کرده است این کارشناس روابط بین الملل، اظهار کرد: نکته حائز اهمیت دیگر این است که آمریکایی ها در یک دهه اخیر به دنبال این هستند که به تدریج حضور خود را در خاورمیانه کاهش دهند و به سمت شرق و مهار چین بروند و این نقش را به دولت های متحد منطقه ای خود مانند عربستان، رژیم صهیونیستی، مصر و ترکیه که با آنان روابط استراتژیک دارند واگذار کنند.

این عوامل دست به دست هم داده تا عربستان سیاست های توسعه طلبانه و دخالت در کشورهای دیگر را دنبال کند و به مهار رقیب های بر هم زننده بپردازد.

ایران، عربستان، ترکیه و مصر باید به توافق راهبردی با یکدیگر برسند بصیری افزود: البته جنبش بیداری اسلامی و بهار عربی که تا مرزهای عربستان کشیده شد باعث شد که این کشور فعال تر عمل کند و انتظارِ اینکه عربستان دخالت نکند و به لاک خود برود انتظار واقع گرایانه ای نیست.

راهکار اصولی این است که قدرت های چهارگانه منطقه ای شامل ایران، عربستان، ترکیه و مصر با یکدیگر به توافق و راهبردی برسند که منافع یکدیگر را به رسمیت بشناسند و از تعارض و تقابل با یکدیگر فاصله بگیرند تا حساسیت ها و تنش ها کاهش یابد.

قبل از انقلاب، سیاست "دو ستونی نیکسون" امنیت خلیج فارس را تامین می کرد وی گفت: قبل از انقلاب اسلامی در سال 1971 که نیروهای انگلیسی تصمیم به خروج از خلیج فارس گرفتند ریچارد نیکسون- رییس جمهور آمریکا، دکترین خود موسوم به "سیاست دو ستونی" را در خلیج فارس اعمال کرد به این معنا که ایران به عنوان ستون نظامی و عربستان به عنوان ستون مالی امنیت خلیج فارس را تأمین کنند.

اما با پیروزی انقلاب اسلامی که ایران از این دکترین و پیمان "سنتو" خارج شد عملاً آمریکایی ها وارد خلیج فارس شدند و شورای همکاری خلیج فارس را برای ستونی که از دست رفته بود تأسیس کردند و تا کنون هم این نقشِ ستون از دست رفته را خودشان بازی کرده اند.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، افزود: اما وقتی بخواهند این حضوری که در گذشته داشتند را کاهش دهند طبیعتاً نقش عربستان را پر رنگ می کنند و به همین منظور ائتلاف هایی را چند بار تشکیل داده اند تا این نقش را تقویت کنند.

برای مثال در برهه ای از زمان ائتلافی میان اردن، مصر و مراکش ایجاد کردند.

هم اکنون نیز با عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با برخی از کشورهای عربی شاید این نقش را به شکل یک پیمان جدید بین کشورهای ارتجاعی منطقه با محوریت عربستان و رژیم صهیونیستی تکمیل کنند.

اراده ایران با وجود تمام فشارها شکسته نشد بصیری با بیان اینکه اراده ایران با وجود تمام فشارهای وارده شکسته نشده است، خاطرنشان کرد: بسیاری از استراتژیست ها و نظریه پردازان علم سیاست تأکید کرده اند که هدف در جنگ یا دیپلماسی تحمیل اراده به طرف مقابل است نه سوزاندن سرزمین یا کشتن.

عملاً در مدتی که ایران را تحت فشار حداکثری با انواع تحریم ها قرار دادند نتوانستند اراده خود را بر کشورمان تحمیل کنند و حتی می توانیم بگوییم که اراده ایران بر آنان تحمیل شده است.

وی افزود: غرب و عربستان خواهان این بودند که ایران حمایت خود را از جبهه مقاومت، فلسطین و یمن قطع کند که با همه فشارها ایران از هیچ یک از این مواضع عقب ننشست.

ایران در این تحولات نسبتاً دست برتر را دارد و سیاست اصولی خود را دنبال می کند و اراده خود را بر رقبا تقریباً تحمیل کرده است، به همین دلیل ایران می تواند در صورت مذاکرات احتمالی با دست بالاتر حاضر شود تا یک نظم جدید منطقه ای ایجاد شود و منافع ایران و رقبا از جمله عربستان تأمین شود.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، افزود: نقش بازیگری منطقه ای را بیشتر ولیعهد عربستان ایفا می کند که البته بیشتر مشاورانش آمریکایی و اسراییلی هستند.

اما همان طور که اشاره شد ایران به خوبی توانسته نقش منطقی و اصولی خود را در منطقه حفظ کند و دست برتر را نسبت به رقبا داشته باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: عربستان - عربستان سعودی - خاورمیانه - منطقه خاورمیانه - منطقه - سیاست - کشورها - خلیج فارس - کشور - توسعه - سعودی - داخل - ساختار - مرزهای کشور - بهره برداری - دخالت - قدرت - خلیج - دیگر - فارس - داری - ماندگاری - توانمندی - برونگرا - گسترده - مداخله - آمریکا - داخلی - سیاسی - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
استراتژی بایدن برای پیوستن دوباره به برجام

بایدن و ترمیم آسیب های روابط اروپا و آمریکای دوران ترامپ

احتمال استفاده از مواد سمی در ماجرای حمله به ساختمان کنگره

حمله موشکی به اماکن مهم ریاض و ابها

موشن گرافی| نداجا چگونه امنیت کاروان های تجاری ایران را تامین می کند؟ / پیوند ایران، چین و روسیه در دریا

اردوغان: کودتا جنایت علیه بشریت است

نمی توانیم کشورمان را به طمع ورزی های اسراییل بسپاریم

جو بایدن باید به کره شمالی پیشنهاد صلح دهد

سفیر ترکیه به وزارت امور خارجه احضار شد

نگاهی به روزنامه های امروز جهان/ادعای فرانسه درباره واکسیناسیون

توضیح درباره استراتژی بایدن در قبال عربستان

تخلیه 2 هزار خانه در انگلیس به دنبال پیدا شدن بمب جنگ جهانی دوم

عضو پارلمان عراق: آمریکایی ها همچنان حاکمیت عراق را نقض می کنند

تلفات نیروهای امنیتی عراق حین خنثی کردن خودروی بمب گذاری شده در الانبار

انفجار در ولایت غزنی افغانستان/ یک نفر کشته و 11 تَن زخمی شدند

12 کشته و زخمی در پی انفجار در ولایت غزنی افغانستان

آغاز رزمایش بزرگ دریایی ترکیه در مدیترانه

تخلیه 2 هزار خانه در انگلیس به دنبال پیدا شدن بمب جنگ جهانی دوم

نگاهی به روزنامه های امروز جهان/ادعای فرانسه درباره واکسیناسیون

موشن گرافیک | ایران چطور ار منافع خود در آبهای دور حراست می کند؟

احضار سفیر ترکیه به وزارت خارجه

روزنامه فرانسوی: عربستان به شدت متزلزل شده است

شهید مدافع حرم بی ام و سوار کیست

تلفات نیروهای امنیتی عراق حین خنثی کردن خودروی بمب گذاری شده در الانبار

تشدید اقدامات ضد کرونایی در چند کشور اروپایی

طالبان خواستار خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان شد

بودجه نظامی آمریکا رکورد زد!

سفیر ترکیه به وزارت امور خارجه احضار شد

حمله زورگیران قمه کش به یک عابر پیاده /فیلم

ایران سفیر ترکیه در تهران را احضار کرد

سفیر ترکیه به وزارت خارجه ایران احضار شد

از اعتراف به دقت موشک های ایرانی تا سریال فساد اخلاقی در آمریکا

استفاده از واکسن روسی برای واکسیناسیون شهروندان چک

نیروهای امنیتی سعودی برادر شهید «َشیخ باقر النمر» را بازداشت کردند

وزارت خارجه از اهدای 250 هزار دوز واکسن توسط چین قدردانی کرد

خاطره جواد عزتی و شهاب حسینی از ضبط یک سکانس (فیلم)

الحشدالشعبی در حمله به اربیل دخیل نبوده

سرایدار زوج برای ویلا آقا بیرون کار

نیروهای امنیتی سعودی برادر شیهد «َشیخ باقر النمر» را بازداشت کردند

انفجار در ولایت غزنی افغانستان/ یک نفر کشته و 11 تَن زخمی شدند

واکسن شرکت جانسون اندجانسون برای استفاده اضطراری تأیید شد

اتهامات بی اساس مقام صهیونیست علیه ایران

یمن| عضو انصارالله: اصابت دقیق موشک ها به اهداف سعودی/ ریاض قادر به هدف قرار دادن توان موشکی ما نیست

تشکر وزارت خارجه ایران از پکن به زبان چینی

ورود 23 خودروی زرهی و تانک ارتش آمریکا به سوریه

اردوغان: کودتا، جنایت علیه بشریت است

وزارت امور خارجه از اهدای 250 هزار دوز واکسن توسط چین قدردانی کرد

اوضاع یمن هرگز بدتر از این نبوده است

احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت امور خارجه

بازتاب انتشار سند اطلاعاتی آمریکا درباره قتل خاشقجی در ترکیه

قدردانی توییتری سخنگوی وزارت امور خارجه از چین

کابل توافقنامه آمریکا و طالبان را زیانبار دانست

اولین بیانیه رسمی سوریه درباره فعالیت کاردار سفارت لیبی در دمشق

تصاویری از حمله به فلسطینیان در ایست بازرسی اردوگاه شعفاط

اسراییل شهر قدس (اورشلیم- بیت المقدس) را بست

عربستان| درخواست سازمان گزارشگران بدون مرز برای مجازات قاتلان خاشقجی

دوران سخت آل سعود؛ دفاع از ریاض یا نگرانی مارب؟

بازداشت 10 داعشی در 5 استان عراق

احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت خارجه

بازداشت 10 تروریست داعشی در 5 استان عراق

جنگل برفی در کالپوش

قدردانی خطیب زاده از چین بابت اهدای 250 هزار دوز واکسن کرونا

قدردانی از چین برای اهدای 250 هزار واکسن کرونا

تحقیق FBI درباره عامل شیمیایی استفاده شده علیه نیروهای گارد کنگره

قدردانی ایران از چین بابت اهدای 250 هزار دوز واکسن کرونا

اعتراض آرژانتینی ها به بی عدالتی واکسیناسیون کرونا

بازداشت 47 فعال دموکراسی در هنگ کنگ به اتهام توطئه برای عملیات خرابکارانه

تخلیه 2 هزار خانه در انگلیس به دنبال پیدا شدن بمب جنگ جهانی دوم

تصمیم پاکستان برای ازسرگیری حرکت قطارهای باری به ایران و ترکیه

پراگ: شاید بدون تاییدیه اتحادیه اروپا از واکسن اسپوتنیک استفاده کنیم

صباح زنگنه: تغییر جدی در روابط آمریکا با عربستان ایجاد نخواهد شد

شمار صهیونیست های مبتلا به کرونا به 773 هزار و 335 نفر رسید

آغاز دور جدید سفرهای خلیل زاد در دوره ریاست جمهوری بایدن

کاریکاتور | تن ماهی هم قحط شد!

کابل: امیدی به توافق دوحه نیست/طالبان: در جهت درست پیش می رویم

قدردانی سخنگوی وزارت خارجه از چین بابت اهدای 250 هزار واکسن کرونا

رژیم صهیونیستی قدس را قرنطینه کرد

توضیح یک مقام کاخ سفید درباره استراتژی بایدن در قبال عربستان سعودی

سفیر ترکیه در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

وزارت امور خارجه از اهدای 250 هزار دوز واکسن توسط چین قدردانی کرد

نخست وزیر مجارستان، واکسن «سینوفارم» چین تزریق کرد

تاملی بر کشته شدگان جنگ دوم قرا باغ

انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در غرب عراق/ 7 نیروی نظامی کشته شدند

رژیم صهیونیستی قدس را قرنطینه کرد

مصر | السیسی یوجه رساله للکویت بشأن المصالحه مع قطر ویؤکد ارتباط أمن الخلیج بالأمن القومی المصری

تشدید محدودیت های کرونایی در اروپا

تشکر سخنگوی وزارت خارجه از چین بابت ارسال واکسن کرونا

قدردانی وزارت خارجه از چین به خاطر اهدای 250 هزار واکسن کرونا

قدردانی سخنگوی وزارت خارجه از اهدای واکسن کرونا توسط دولت چین

خلیلزاد به کشورهای منطقه سفر می کند

الحشدالشعبی در حمله به اربیل دخیل نبوده است

جو بایدن باید به کره شمالی پیشنهاد صلح دهد

با 15 پهپاد و یک موشک بالستیک عمق خاک عربستان را هدف قرار دادیم

عراق|کشف خودروی بمبگذاری شده در الانبار/ 6 نیروی حشد شعبی شهید شدند

جمهوری چک هم واکسن کرونای روسی وارد می کند

العراق | یونیوز تواکب زیاره بابا الفاتیکان الی بلاد الرافدین ولقاءه مع المرجع السید السیستانی

عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق: حشدالشعبی ارتباطی با حمله به فرودگاه اربیل ندارد

احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت امور خارجه

مرز سیرانبند بانە در آیندە نزدیک بە روی مسافران بازگشایی می شود

سفیر ترکیه به وزارت امور خارجه احضار شد

واکاوی سیاست های توسعه طلبانه عربستان در خاورمیانه

واکاوی سیاست های توسعه طلبانه عربستان در خاورمیانه