مطالب مرتبط:
شهردار تبریز: فضاسازی شهری در دهه فجر باید مبتنی بر منویات رهبری باشد
برگزاری ویژه برنامه های دهه فجر در استان ایلام
بهره برداری از 19 طرح همزمان با دهه فجر در تکاب
افتتاح دادسرای نظامی ناحیه کاشان در دهه مبارک فجر
اسناد انقلاب دهه فجر در همدان منتشر می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 00:402021-01-23فرهنگي

این «فجر» کوچه آشتی کنان می شود؟!


حدود یک هفته تا شروع جشنواره تئاتر فجر باقی مانده و بیش از 150 اثر برای شرکت در این رویداد معرفی شده اند، اما یکی از مهمترین سوال های تئاتری در این روزها این است که آیا این جشنواره می تواند محفلی برای آشتی مخاطب با سالن ها و کمک به تئاتر کرونا زده ی امسال باشد؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سال 1399 در شرایط عادی فقط می توانست بخاطر اینکه آخرین سال یک سده خورشیدی است خاص و متفاوت باشد، ولی روزگارش به شکلی سپری می شود که هر جزیی از آن حتی در مقیاسی کوچک مثل یک جشنواره تئاتر، ویژه شده است؛ جشنواره ای که هم آفت کرونا به جانش افتاده و هم در آستانه چهل سالگی است و همین دو مورد می طلبد که طرحی نو برای آن در انداخته شود.

اما آیا واقعا طرحی نو در انداخته شده یا هنوز وقت پختگی نرسیده است؟ بر همه واضح است که جشنواره سی و نهم تئاتر فجر در شرایطی استثنایی برگزار می شود؛ یعنی حتی همین که برگزار می شود هم استثنایی است چون سال 99 که تازه شروع شده بود، هنوز شاید اندک خیالی در تصوراتمان بود که این ویروس ناخوانده بساطش را نهایتا به نیمه دوم سال نرسیده، جمع کند و برود ولی هر چه گذشت جای پایش محکم تر شد و پشت هم تعطیلی بود که اتفاق می افتاد؛ تعطیلی اجراها، سالن ها، رویدادها و حتی تعطیلی زندگی ها.

البته در این بین تک رویدادهایی هم بودند که در کمال تعجب تمام امورشان را جوری پیش می بردند که انگار همه چیز عادی است، ولی وقتی پاییز آمد و کرونا نرفت، مجبور شدند شکل عرضه کار را تغییر دهند و چون طرحی نو نداشتند، در نهایت خروجی شان جذاب از کار درنیامد.

در میان رخدادهای هنری از همه مهم تر و پرسش برانگیزتر وضعیت جشنواره های فجر بود که باز در بین آن ها تئاتر تفاوتی فاحش با بقیه دارد و شاید همین، سطح توقع در تصمیم گیری ها را بالاتر می بُرد.

برای دوره سی ونهم جشنواره تئاتر فجر، حسین مسافر آستانه در روز یازدهم تیرماه به عنوان دبیر معرفی شد و او از همان ابتدا بر برگزاری آبرومند جشنواره و احتمال آنلاین بودن آن تاکید کرد.

مسافر آستانه که اوایل شهریور خبر داده بود ممکن است جشنواره بخاطر شیوع کرونا بین المللی نباشد و فقط در سطح ملی برگزار شود، از روز بیست وسوم همان ماه انتشار فراخوان بخش های مختلف جشنواره را آغاز کرد و این کار تا همین دو هفته پیش هم ادامه داشت! به این ترتیب هنرمندان تئاتر طی حدود هشت فراخوان برای شرکت در بخش هایی همچون نمایشنامه نویسی، صحنه ای، خیابانی، دیگرگونه ها، رادیو تئاتر، عکس و پوستر، حرکت و بدن (که با نامی مشابه جزیی از فرخوان دیگرگونه ها بود) و گزارش صحنه ای و تله تئاتر به شرکت در این رویداد دعوت شدند و این ها همه در حالی بود که طرح اولیه برگزاری جشنواره به صورت مجازی بود و اگر شرایط مهیا می شد بخش حضوری هم تدارک دیده می شد که با بهتر شدن اوضاع در هفته های گذشته این امر فعلا میسر شده است تا با حضور مخاطبان در ظرفیت 50 درصدی سالن ها، جشنواره رنگ و بوی طبیعی تری داشته باشد.

در تمام ماه های گذشته بارها در رسانه ها و از سوی هنرمندان این سوال مطرح شد که چرایی برگزاری جشنواره فجر چیست؟ پاسخ هایی که بیشتر به این پرسش داده شدند، حول این محور بودند که در دوران رکود و تعطیلی ناشی از کرونا کمکی به تئاتر و هنرمندان شود، تئاتر زنده نگه داشته شود یا این که در برگزاری این رویداد سالانه خللی ایجاد نشود.

البته این پاسخ ها جماعت قابل توجهی از تئاتری ها را قانع نکرد به ویژه وقتی فهرست آثار راه یافته به بخش های مختلف جشنواره اعلام شد، این سوال جدی تر از قبل مطرح شد که واقعا ضرورت برگزاری جشنواره چیست؟ در این باره سراغ جمعی از چهره های تئاتری از نسل های مختلف رفتیم تا جدا از گله های معیشتی و مالی نظرشان را جویا شویم، ولی بسیاری از آن ها تمایلی به گفت وگو نداشتند چرا که خود را ناامید از نتیجه و تاثیر هر اظهارنظری می دانند.

در صحبت با بعضی از آن ها وقتی این سوال پرسیده می شود که چرا جشنواره تئاتر فجر امسال خالی از هر اسم نامداری است و آیا نمی شد به نحوی برنامه ریزی کرد که به جای تکرار هر آنچه در گذشته بوده، یک اتفاق تازه و حتی کوچک رقم زده شود؟ می گویند: اگر احساس می کردیم برگزاری جشنواره تئاتر فجر برای محافظت از تئاتر است حتی در همین شرایط کرونا از جان و دل مایه می گذاشتیم.

ایده می دادیم و مشارکت می کردیم تا جشنواره خود را با شرایط خاص امروز مطابقت دهد، اما وقتی همه چیز را با آنچه در دنیا رخ می دهد مقایسه می کنیم و می بینیم آنچه به طور استاندارد در دیگر کشورها رخ داده به سمت حفظ جان انسان ها بوده و این مسئله برایشان بیشتر اهمیت داشته و بودجه ای را به شکلی دیگر در اختیار هنرمندان می گذارند، با خود فکر می کنی این جشنواره با هدف حفظ تئاتر یا نجات هنرمند نیست، چون فقط صرف برگزار شدن آن اهمیت دارد.

مسئله بودجه جشنواره بارها از سوی هنرمندان مختلف مورد تاکید و اشاره قرار گرفته که چرا به جای برگزاری یک رویداد بزرگ که خرجی میلیاردی روی دست دولت می گذارد همان پول را میان هنرمندان بیکار و فاقد هر نوع بیمه بیکاری و حقوق و مزایای استخدامی و دولتی قرار نمی دهند؟ در برابر این پرسش، پاسخ اصلی این بوده که بر اساس قوانین و آیین نامه ها امکان اینکه بودجه ی چنین رویدادهایی در جای دیگر مصرف شود وجود ندارد و باید آن اتفاق رخ دهد تا اعتبارش هم تامین شود.

در غیر این صورت اصلا خبری از پول نیست و به باور همین تئاتری ها جای سوال است که آیا برای یک بار هم که شده این موضوع اصلا مطرح و پیگیری شده است که در شرایط ویژه کرونایی این قانون به نفع هنرمندان بیکار تئاتر تغییر کند؟ آیا در جلسه هایی که برخی با افتخار از تشکیل آن با مسئولان می گویند و خودشان الان در هیات های انتخابی و داوری جشنواره حضور دارند، چنین مسئله ای مطرح شده است؟ جدا از مسائل مالی که برای برخی از هنرمندان تئاتر، مشکلات زیاد ایجاد کرده و حتی بعضی را مجبور به تغییر محل زندگی کرده، نکته مهم دیگر ماهیت آن چیزی است که با عنوان جشنواره فجر برگزار می شود.

عده ای بر این باورند یک فستیوال توسط شرکت کنندگانش هویت پیدا می کند و بعد از مرور چهره های شاخص سال های قبل جشنواره آیا نباید گفت که این جشنوار رو به افول رفته است؟ حتی از اسامی که بگذریم آیا نمی شد با خلاقیت و نوآوری جشنواره را برگزار کرد تا هویت بخش های مختلف هم دستخوش تغییر نشود؟ در این میان برخی جشنواره های خصوصی هم مثال زده می شوند که بدون هیچ ادعایی توانستند یک تجربه نو و متفاوت را پشت سر بگذرانند، به همین دلیل بعضی تاکید می کنند ای کاش جشنواره تئاتر فجر هم چنین ریسکی می کرد و در شرایط خاص امسال تجربه تازه ای را پیش روی تئاتری ها می گذاشت، نه اینکه امور به سمتی پیش رود که حتی تعداد آثار شرکت کننده از تهران در مقایسه با شهرهای دیگر با کاهش مشهودی روبرو شود.

البته در این بین همه اهالی تئاتر هم ناامید نیستند و به جز آن هایی که در جشنواره شرکت کردند یا دعوت شده اند، برخی هم می گویند اگر شرایط زودتر به ثبات قابل پیش بینی می رسید، برای حضور در این رویداد آماده می شدند.

حسین کیانی یکی از این هنرمندان است که به ایسنا می گوید: یکی از آسیب های وارد شده به جشنواره امسال این بود که تا قبل از برداشته شدن محدودیت های کرونایی مشخص نبود چه وضعیتی برای مشاغل رده های پایین تر از گروه دو به وجود می آید و وقتی از قبل برنامه ریزی قابل توجه و مفصلی برای یک پدیده هنری وجود نداشته باشد و ناگهان با برداشته شدن محدودیت ها تصمیم به برگزاری بگیریم، ناچاریم به داشته ها بسنده کنیم.

پس طبیعی است که یک شتابزدگی و رفع تکلیف در انتخاب آثار به وجود می آید و همین سبب ساز پایین آمدن کیفیت آثار و دوری مخاطب می شود.

این در حالی است که جشنواره تئاتر فجر باید آغازگاه ارتباط تماشاگر با تئاتر و به نوعی آشتی او پس از یک سال تعطیلی باشد.

او اضافه می کند: همین الان می بینیم که با یک توان 50 درصدی و حتی کمتر از آن به سراغ جشنواره می رویم و این نشان می دهد که انگار جشنواره باید به هر قیمتی برگزار شود و یک تکلیف بر گردن ماست.

در صورتی که بسیاری از جشنواره های دنیا برگزار نشده اند یا به طور کلی شکل آن ها تغییر کرد.

جشنواره فجر ما هم می تواند با توجه به تجربه ها شکل دیگری رقم بزند ولی با این وجود من امیدوارم آثار این دوره بتوانند از حرمت هنری جشنواره تئاتر فجر دفاع کنند، چون این جشنواره در آستانه چهل سالگی است.

یک پدیده هنری است که افراد متعددی برای آن زحمت کشیدند و حفظ شأن هنری آن بسیار مهم است.

انتقادها به کیفیت آثار جشنواره امسال و اینکه دگرگونی خاصی تدارک دیده نشده، در حالی در سکوت و خلوت زمزمه می شود که امید است برگزاری مجازی جشنواره و پخش گزارش های صحنه ای تئاترها و نیز تله تئاترهایی که شنیده می شود از شهرهای دیگر هم بیشتر متقاضی شده اند، تجربه موفقی را پشت سر بگذارد تا از این پس امکان و بستر جدیدی برای عرضه تئاتر و آشنایی مخاطب ایجاد شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جشنواره - تئاتر - جشنواره تئاتر فجر - استثنایی - برگزار - شرایط - کرونا - آشتی کنان - چهل سالگی - آشتی - خورشیدی - متفاوت - آستانه - رویداد - یکی از - سال 1399 - معرفی - گزارش - مخاطب - امسال - سالگی - آخرین - مورد - ویژه - حدود - سپری - شرکت - کوچه - کنان - هفته

آخرین اخبار سرویس:
فیلم لوباجت را هم با زیر 3 میلیارد نمی توان ساخت!/ افزاش دستمزدها

زخم کاری کرونا بر پیکره تئاتر/ برخی مسئولان فرهنگی مشهد یک اجرای تئاتر هم ندیده اند

کتابی درباره داستان مدافعان حرم

«تام و جری» به داد گیشه کرونازده سینمای آمریکا رسید

نحوه ساخت پناهگاه برفی در طبیعت + فیلم

حسن انوری؛ خالق فرهنگ سخن

استخدام کارشناس فروش در شرکت نقش فیلم تبریز در آذربایجان شرقی

تنها راه حل زنده ماندن سالن های قدیمی به روایت یک سینمادار

جابجایی خانه 139 ساله با استفاده از تریلی

سنگ بنای توسعه خانه های سنتی و فود توریسم ایران نهاده شد

نبود فیلم خوب در اکران های عمومی موجب تعطیلی سینماها شده است

فیلم / آیا خدمه سانچی زنده هستند؟

پیمان قاسم خانی، مهمان شهاب حسینی در «همرفیق»

سینمای ایران در روزی که گذشت / از اکران آنلاین «مشمشه» تا نمایش «هفته شانزدهم» در جشنواره آمریکایی

تنها راه حل زنده ماندن سینماهای قدیمی به روایت یک سینمادار

(فیلم) کدام استان ها در ایام نوروز، محدودیت تردد دارند؟

خاله شادونه نوروزی شد/ تصویربرداری در شهرک سینمایی غزالی

مه لقا باقری در شنای پروانه + عکس

ثبت نام 2500 همدانی در آزمون سراسری قرآن / برگزاری آزمون به بهار سال آینده موکول شد

نویدی که بازیگر «نون خ» به مردم داد

(فیلم) شرط مسافرپذیری استان ها برای سفرهای نوروزی

تنها راه حل زنده ماندن سالن های قدیمی به روایت یک سینمادار

درباره بیژن ترقی

بابا پنجعلی در کنار مرحوم خشایار الوند + عکس

بازیگر ایرانی که سیگار فروشی می کند! +عکس

« می خواهم زنده بمانم » در چه مورد ساخته شده است؟

«آوای متال» و «اخبار جهان» پیشتاز نامزد های جوایز تدوین صدا

چگونه سینماهای قدیمی زنده می مانند؟

تنها راه حل زنده ماندن سینماهای قدیمی به روایت یک سینمادار

ساسی مانکن، سمیه نرو و یک مهمان ناخوانده

چگونه سینماهای قدیمی زنده می مانند؟

مدرسه تلویزیونی 12 اسفندماه

این جماعت تا پایان این دولت صاحب خانه می شوند؟

کتاب جامع آموزش سازهای سنتی آذربایجان در ارومیه چاپ شد

شروع قدرتمند سمپوزیوم های مجسمه سازی/ رونق گردشگری با مجسمه

مخاطبان «دادستان» در تلوبیون از مرز 2 میلیون گذشت/ دریافتی

میمنت: سریال «نون. خ» در نوروز 1400 شادی را به خانه ها می آورد

خبر خوب رییس بنیاد مستضعفان به مردم سی سخت

مردم باید فیلم خوب را در سینما با خیال راحت تماشا کنند/ برای نجات سینما فقط از دولت نباید انتظار داشت

جدول پخش مدرسه تلویزیونی

جشنواره تاریخ سازان جایگزین راهیان نور می شود

نمایشگاه عکس و نقاشی در تبریز

تصمیمی عجیب برای گران کردن بلیت سینماها/سالن های خالی به استقبال اکران نوروز 1400 می روند

اهدای هدفمند بیش از 2300 جلد کتاب به کتابخانه های عمومی ایلام

برپایی نمایشگاه نقاشی پدران آسمانی و زمینی در مهریز

برگزیدگان شانزدهمین جشنواره داستان نویسی رضوی معرفی شدند

مینیاتور؛ شاهکار میراث ناملموس

استفاده از داستان نویسی برای ترویج فرهنگ دینی

ضربه مغزی شدن قصاب ناوارد با لگد شتر + فیلم

ماجرای تئاتری که با حقوق معلمی ساخته شد اما مجوز نمایش نگرفت!

هنرمندان برای درمان موسیقیدان شیرازی خواستار مساعدت مسئولان شدند

عصبانیت کیهان: این بار از برندگان گلدن گلوب 2021 !

پیمان قاسم خانی، مهمان شهاب حسینی در «همرفیق»

بازیگر جنجالی در خارج از کشور /عکس

پخش تلویزیونی سوژه های شهروندخبرنگار در 11 اسفند + فیلم

نبود اداره میراث فرهنگی در شهرستان چوار/ آثار باستانی که در سایه نبود متولی تخریب می شوند

تعیین حریم تئاترشهر به معنای محصور کردنش نیست/ هیچ محدودیتی برای ورود شهروندان ایجاد نمی شود

سه اثر رشتی دوزی به عنوان آثار فاخر کشور شناخته شد

جنبه هنری آثار در حد انتظار نبود/ مداخله مستقیم چند تن از مسئولان، داوری را خدشه دار کرد

فال حافظ / ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده ایم

نمایشگاه خوشنویسی مشق عشق 14 اسفند در کرمانشاه افتتاح می شود

کرونا تعطیلی تک سالن ها را سرعت بخشید/ VODها به کمک سالن های سینما بیایند/ امید چندانی به اکران نوروزی و رونق سینماها نیست

انتقاد کیهان به برندگان جوایز گلدن گلوب 2021

دالاهو کجاست؟

تصاویر| اختتامیه جشنواره مد و لباس فجر

سحر زکریا شهاب حسینی را رسوا کرد + تصاویر

به چند سالن دار خانم نیازمندیم .

(فیلم) انرژی مثبت مخصوص سه شنبه 12 اسفند

تصمیمی عجیب برای گران کردن بلیت سینماها/سالنهای خالی به استقبال اکران نوروز می روند

بازیگر جنجالی در خارج از کشور /عکس

تصویری زیر خاکی از بانوان بازیگر قدیمی /عکس

تصاویری زیبا از جوندگان کوچک / عکس

پوشش خاص و متفاوت حمید فرخ نژاد /عکس

ابزاری جالب برای جابجایی وسایل خانه

فیلمبردار و تدوین گر و عکاس حرفه ای

نخستین رمانی که درباره رزم در جبهه مقاومت سوریه نوشته شد

استخدام منشی آشنا به اینستاگرام و اپلیکیشن تدوین

تغییر چهره مجری ممنوع التصویر/ عکس

آشتی دوباره امیر مهدی ژوله با صداوسیما / زن و شوهر دعوا کنند، اَبلَهان باور کنند

تقویم و اوقات شرعی دوازدهم اسفند شیراز + فیلم

زخم های عمیق بازیگر دادستان /عکس

لیلا و شمس آبادی در سریال قورباغه /عکس

زخم های عمیق بازیگر دادستان /عکس

خوشحالی آقای بازیگر از توزیع داروی ایرانی برای درمان کرونا/عکس

ساخت گاراژی کوچک و بسیار کارآمد برای موتورسیکلت + فیلم

نظافتچی خانم

خوشحالی آقای بازیگر از توزیع داروی ایرانی برای درمان کرونا/عکس

تصویری متفاوت از کاوه خداشناس

جذب بازیگر

تصویری متفاوت از کاوه خداشناس

سلاح نبرد در دست امیر آقایی /عکس

سلاح نبرد در دست امیر آقایی /عکس

پروژه سینمایی

مهناز افشار؛ سوپراستار دیروز، حاشیه ساز امروز

جشنواره موسیقی فجر گذر از »محلیت »به »ملیت«

خاطره بازی در »آی فیلم«

»نومادلند« و »تاج« جوایز گلوب را درو کردند

پژوهش های فرهنگی سیاست زده یا »نهاد زده« شده اند

«هیچ وقت واقعا اینجا نبودی» روایتی از فرو ریختن یک شخصیت

یک خانم برای پرستاری ازخانم

این «فجر» کوچه آشتی کنان می شود؟!

این «فجر» کوچه آشتی کنان می شود؟!