مطالب مرتبط:
استخدام برنامه نویس front-end در یک شرکت معتبر فناوری اطلاعات در اصفهان
استخدام برنامه نویس front end در شرکت مهندسی رای دانا سیستم در تهران
به دو بازاریاب جهت شرکت پخش مواد غذایی نیاز مندیم
راغفر: 420 هزار میلیارد تومان در 10 سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد/ رشد اول امسال بورس سیاسی بود
استخدام بازاریاب و مهندس طراح سازه در شرکت پاک چوب خوزستان در تهران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 10:402021-01-22بين الملل

قدرت سیاسی شرکت های فناوری تهدیدی جدید برای دموکراسی است


تصمیمات اتخاذ شده از سوی چند شرکت معدود، به سرعت زیرساخت ارتباطاتی جنبش ترامپ را که ابزارهای جایگزین اندکی برای توسل به آنها داشت به تعطیلی کشاند و رای دهندگان او را برای یافتن روش های جایگزینی برای ارتباط با یکدیگر به زحمت انداخت.

- خبرگزاری فارس ـ گروه غرب از نگاه غرب: کسب و کارهای بزرگ و شرکت های بزرگ فناوری هر دو به سرعت نسبت به شورش در ساختمان کنگره آمریکا واکنش نشان دادند و کسانی را که از نگاه آنها مسئول این شورش یا زمینه ساز آن بودند، مجازات و محکوم کردند.

اما تفاوت بزرگی در نحوه واکنش این دو گروه به این حادثه وجود داشته است.

ده ها شرکت آمریکایی از جمله والمارت، جنرال موتورز، مک دونالدز و نایک دست کم موقتا درگاه های  نقدی خود را به روی سیاستمدارانی که در جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری رای منفی داده بودند مسدود کردند.

اگرچه چنین واکنشی بی سابقه بوده، تا انتخابات بعدی کنگره تقریبا دو سال دیگر مانده است و آنها با این اقدام خود این راه حل را پیش پای کمک کنندگان مالی می گذارند که تا آن موقع نظرشان را تغییر دهند.

اما شرکت های بزرگ فناوری به روشی مستقیم تر و نتیجه بخش تر واکنش نشان دادند.

توییتر و فیس بوک رییس جمهور سابق دونالد ترامپ" را از حضور در پلتفرم خود منع کردند، اپل و گوگل، پارلر – پلتفرم مورد علاقه بسیاری از طرفداران ترامپ- را از فروشگاه هایشان حذف کردند و آمازون میزبانی سرویس این پلتفرم را متوقف کرد.

نتایج این کار آنی بود: ترامپ در ایام باقی مانده ریاست جمهوری اش از ابزارهای ارتباطی غالب خود محروم شد و شورشیان احتمالی ابزار مهمی را برای برنامه ریزی اقدامات آتی شان از دست دادند.

من به عنوان محققی که در مورد تاثیرات فناوری بر شکل گیری اشکال جدیدی از سازمان شرکتی کار می کنم، این مسئله را مورد بررسی قرار داده ام که فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی چگونه منابع و کاربردهای قدرت شرکتی را تغییر داده اند.

از نگاه من اگرچه شاید این اقدامات قاطع اتخاذ شده از سوی شرکت های فناوری تهدیدات بالقوه نسبت به دمکراسی را در دوران انتقال قدرت ریاست جمهوری محدود کرده باشند، اما این واقعیت که مشتی مدیر شرکتی قدرت انجام چنین کاری را دارند، فاش کننده خطراتی است که قدرت متمرکز آنها به وجود می آورد.

کسب و کارهای بزرگ در برابر شرکت های بزرگ فناوری  در طول بخش عمده ای از قرن بیستم شرکت های بزرگ از طریق مشارکت های مالی، لابی گری و درهای چرخان پرسنل عالیرتبه در سیاست نقش آفرینی کرده اند.

کسب و کارها از کانال گروه های تجاری نظیر اتاق بازرگانی، میزگرد کسب و کارها و انجمن ملی تولیدکنندگان، صداهای خود را برای پیشبرد منافع مشترکشان هماهنگ کرده اند.

ابزار تاثیرگذاری ترجیحی آنها پول و نوعا به شکل کمک های انتخاباتی بوده است.

اعطاکنندگان کمک های شرکتی که به دنبال کاهش مالیات و مقررات سهل گیرانه  هستند، بی آنکه جای شگفتی داشته باشد به محافظه کاری روی آورده اند و عمدتا مدافع نامزدهای جمهوریخواه شده اند.

اما شرکت های بزرگ برای تداوم دسترسی به مقامات دولتی مستقر، همواره به هر دو جناح راهروی قدرت کمک می کنند.

بعد از شورش کنگره، شرکت های بزرگ فناوری کمک های سیاسی خود را به حالت تعلیق در آوردند، درست همانطور که کسب و کارهای سنتی این کار را کردند، اما ممنوعیت های آنها و رفتارشان علیه پارلر زیاده روی بیش از حدی بود که تاثیر بسیار شدید و عمیقی بر جای گذاشته است.

به اعتقاد من این اتفاق سه دلیل دارد.

آنها پلتفرم ها را کنترل می کنند شرکت های فناوری به خصوص پنج بزرگ - آلفابت، آمازون، اپل، فیس بوک و مایکروسافت- زیرساخت اطلاعاتی را که هم در حوزه کسب و کار و هم سیاست کاربرد دارد در کنترل خود دارند.

سیاست و کسب و کار هر دو بر اساس اطلاعات بنا شده اند و از این رو فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی  واسطه ای ضروری برای آنها به شمار می روند.

دانش ما نسبت به جهان، ابزارهایی که برای ارتباط برقرار کردن مورد استفاده قرار می دهیم و نحوه بسیج ما از نظر سیاسی همگی با واسطه گری اینترنت حاصل می شوند.

این فرایند به دروازه بانان اینترنت قدرت بی سابقه ای می بخشد.

ابزارهایی که آنها فراهم می کنند در بسیاری موارد غیرقابل جایگزینی اند.

برعکس پول نقد را به سادگی می توان جایگزین کرد.

اگر جریان پول از آمریکای شرکتی مسدود شود، قانونگزاران جمهوریخواه می توانند به سایر منابع  دیگر تامین پول نظیر میلیاردرهای محافظه کاری چون دیک  او هلاین و جفری یاس روی بیاورند.

پس در حالی که یک سیاستمدار همیشه می تواند یک بانک بلاگردان جدید پیدا کنند، اما هر یک از شرکت هایی نظیر توییتر و فیس بوک امکان دسترسی آنها را به میلیون ها نفر فراهم می کنند.

قدرت متمرکز قدرت شرکت های بزرگ فناوری بسیار متمرکزتر از شرکت های سنتی است و همین هماهنگی فعالیت های سیاسی شان را  ساده تر می کنند.

این واقعیت که اپل و گوگل کانال توزیع اپلیکیشن های تلفن همراه را به شکل موثری در کنترل خود دارند، توانایی کنار زدن پارلر ظرف یک روز را به آنها می دهد که امر بی سابقه ای است.

پنج شرکت مذکور به همراه تسلا حدود 25 درصد از ارزش استاندارد اند پورز500 را به خود اختصاص می دهند.

 از سویی اگرچه کسب و کارهای بزرگ خیلی از ابزارهایی را که تا پیش از این برای اقدام به عمل جمعی در اختیار داشته اند از دست داده اند، شرکت های بزرگ فناوری امروز با تهدیدات مشترک قانونگذاری مواجه اند که می تواند کار هماهنگی در جهت منافع مشترک را برایشان ساده تر سازد.

شرکت های سیلیکون ولی تا پیش از این نیز تاریخچه ای از همکاری برای پایین نگه داشتن دستمزدها از طریق توافقات مربوط به کار را پشت سر خود دارند.

انگیزه های مشارکت سیاسی سرانجام اینکه شرکت های فناوری هم انگیزه ای کلیدی برای مشارکت در سیاست و هم عاملی مهم برای دلسردی دارند.

هرچند در مقایسه با شرکت های سنتی آنها تعداد کارکنان زیادی را استخدام نمی کنند، ولی کسب و کارهای فناوری در مورد کارکنانشان بسیار مستقل تر عمل می کنند و این کارکنان هر چه می گذرد در حوزه کاری خود بیشتر در فعالیت های سیاسی شرکت می کنند.

در واقع به دنبال آشوب کنگره صدها تن از کارکنان توییتر – در برابر تردید جک دورسی مدیرعامل شرکت-  در برابر سلب این پلتفرم از ترامپ مقاومت کردند.

کارکنان فیس بوک تابستان گذشته بر سر رفتار این شرکت با پست های ترامپ که از نظر این شرکت به معنای تحریک به خشونت بود، یک راهپیمایی مجازی برگزار کردند.

همچنین فعالیت سیاسی کارکنان آمازون به راه اندازی دوباره خدمات به پارلر کمک کرده است.

این قبیل فعالیت های دارای جهت گیری اجتماعی در میان کسب و کارهای بزرگ نادر است، اما هرچه می گذرد در میان شرکت های بزرگ فناوری رایج تر می شود، چرا که کارکنان ماهر این شرکت ها به سادگی می توانند کارفرمای خود را به تطابق بیشتر با ارزش های خودشان وادارند.

بعلاوه رهبران کسب و کارهای متعارف که دست به موضعگیری سیاسی می زنند، به دلایلی قابل فهم از واکنش های سهامدارانشان بیم دارند، در حالی که بسیاری از شرکت های فناوری از سوی بنیانگزاران پرقدرت و غالبی چون مارک زاکر برگ در فیس بوک رهبری می شوند که به دلیل کنترل آرا و هیئت مدیره آنها، در برابر فشارهای وال استریت کمتر آسیب پذیر است.

در نتیجه مدیران عامل شرکت های فناوری نوعا دوراندیشی و احتیاط بسیار بیشتری در مشارکت های سیاسی خود دارند.

قدرت بدون نظارت کوتاه سخن آنکه تصمیمات اتخاذ شده از سوی چند شرکت معدود، به سرعت زیرساخت ارتباطاتی جنبش ترامپ را که ابزارهای جایگزین اندکی برای توسل به آنها داشت به تعطیلی کشاند و رای دهندگان او را برای یافتن روش های جایگزینی برای ارتباط با یکدیگر به زحمت انداخت.

این درجه از قدرت شرکتی برای دمکراسی آمریکا بسیار مشکل آفرین است.

البته فریاد محافظه کاران در مخالفت با تصمیمات گرفته شده در مورد مسدود کردن راه دسترسی ترامپ و دیگران به شبکه های اجتماعی به جایی نرسید، اما بسیاری از گروه های لیبرال نیز این مسئله را نگران کننده می بینند.

همانطور که یک وکیل در اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا خاطر نشان کرده: وقتی شرکت هایی چون فیس بوک و توییتر برای حذف کردن افراد از پلتفرم هایی که برای بیان میلیون ها تن غیرقابل جایگزینی هستند به چنین قدرت بدون نظارتی دست یافته اند - به خصوص وقتی واقعیت های سیاسی کار را اتخاذ چنین تصمیماتی ساده تر می کنند-  همه باید نگران شوند.

اعمال این سطح از نفوذ سیاسی آشکار بر کارکردهای دمکراسی آمریکایی- که تقریبا هیچ فضایی برای نظارت از سوی سهامداران یا هیچ کس دیگری در آن وجود ندارد- اقتضا می کند که مجموعه جدیدی از ابزارهای قانونگذاری برای شکل جدیدی از قدرت شرکتی وضع شود.

نویسنده: جری دیویس (Jerry Davis) استاد مدیریت و جامعه شناسی در دانشگاه میشیگان
کلید واژه ها: نتایج انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - شرکت - واکنش - جایگزین - شرکت های فناوری - خبرگزاری فارس - آمریکا - فناوری - ارتباط - بزرگ - کنگره آمریکا - ریاست جمهوری - مک دونالدز - گروه - انتخابات - دموکراسی - خبرگزاری - آمریکایی - شورش - سرعت - تصمیمات - زیرساخت - ساختمان - تعطیلی - مجازات - جمهوری - تفاوت - محکوم - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

سلفی جدید بهنوش بختیاری+عکس

میانجی ایرلندی برجام در تهران

اهمیت سفر پاپ فرانسیس دوم به عراق

اعلام زمان انتشار گزارش سازمان جهانی بهداشت درباره منشأ کرونا/ حمله مجدد یگان موشکی یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد»/ توافق اتحادیه اروپا و آمریکا برای تعلیق تعرفه بویینگ و ایرباس

استخدام سالن کار در فست فود در منطقه لواسان

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

(فیلم) تصاویری از پاپ فرانسیس و استقبال مقامات عراقی

با مجیدی مثل فکری رفتار نکنید

نظرسنجی آسوشیتدپرس درصد تایید عملکرد شغلی بایدن را 60 درصد اعلام کرد

یک مقام نظامی افغانستان ترور شد

مزایا، معایب و آینده تکنولوژی دیپ فیک صوتی

سلفی جدید بهنوش بختیاری+عکس

سیسی امروز به سودان می رود

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

مجموع تلفات کرونا در آمریکا از مرز 522 هزار نفر عبور کند

افشاگری انصارالله از حضور و فعالیت گسترده القاعده در مأرب

وزش باد شدید و مواج بودن دریا در هرمزگان

هک ایمیل 30 هزار شرکت و سازمان در آمریکا از طریق مایکروسافت

زمان انتشار گزارش منشأ کرونا در چین

حمله پهپادی نیرو های یمنی به جنوب عربستان

گفتگوی مرکل و اردوغان با محوریت سوریه و لیبی

وال استریت ژورنال: بایدن 30 دقیقه قبل از انجام، حمله دوم به سوریه را لغو کرد

رییس حزب میهن ارمنستان: دولت جدید می تواند مشکل اسرا را با آذربایجان حل کند

اهمیت سفر پاپ فرانسیس دوم به عراق

اروپا باید از ما بیشتر از آمریکا بترسند

حمله مجدد انصارالله یمن به پایگاه هوایی ملک خالد در عربستان

اینستکس و تشتی که از بام اروپا افتاد

آمار حقیقی تلفات کرونا در روسیه، بیش از 200 هزار نفر

آتش بس در جنگ تجاری آمریکا و اروپا

وال استریت ژورنال: بایدن، حمله دوم به سوریه را لغو کرد

عراق| آغاز مرحله جدید «وعده صادق» در بصره/ حملات توپخانه ای حشد شعبی به مواضع داعش در دیالی

افشای حضور و فعالیت گسترده القاعده در مأرب

بایدن حمله دوم به سوریه را 30 دقیقه قبل از انجام لغو کرد

صبح و خبر؛ هشدار سازمان جهانی بهداشت و انتقاد ایران از سکوت آژانس

رام الله: دادگاههای اسراییل، ابزار مشروعیت بخشی به جنایات آن است

سازمان جهانی بهداشت زمان انتشار گزارش منشأ کرونا در چین را اعلام کرد

حمله ایران به کشتی اسراییلی کذب است

وزش باد نسبتا شدید و مواج بودن دریا در هرمزگان

حمایت ایران از موضع چین در مساله هنگ کنگ

وال استریت ژورنال: بایدن 30 دقیقه قبل از انجام، حمله دوم به سوریه را لغو کرد

خطیب زاده: جزایر سه گانه بخش جدایی ناپذیر ایران هستند

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

دانستنی های جالب درباره کره زمین

پاپ فرانسیس وارد نجف اشرف شد

شرط یوتیوب جهت فعالسازی مجدد حساب ترامپ

آمریکا و اتحادیه اروپا تعرفه ها را کنار گذاشتند

«عبدالفتاح السیسی» به سودان می رود/رایزنی درباره پرونده سد النهضه

صفحه نخست روزنامه های کشور - شنبه 16 اسفند 1399

حمله پهپادهای یمنی به پایگاه ملک خالد عربستان

نجف امروز میزبان دیدار رهبران عالی جهان اسلام و مسیحیت

هدیه پاپ فرانسیس به یکی از فرماندهان حشد شعبی

کرونا در جهان/ عبور شمار مبتلایان ایتالیایی از 3 میلیون نفر +جدول تغییرات

بدون تعارف با سربازی که یک زندانی محکوم به مهریه را آزاد کرد

تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران /بایدن: ایران تهدیدی برای امنیت ملی آمریکاست

چند نکته مهم در مورد کرونای انگلیسی

حمله مجدد انصارالله یمن به پایگاه هوایی ملک خالد در عربستان / تمدید وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران از سوی بایدن / دیدار رییس جمهور عراق با پاپ فرانسیس/ لغو حمله دوم آمریکا به سوریه

وال استریت ژورنال: بایدن 30 دقیقه قبل از انجام، حمله دوم به سوریه را لغو کرد

تاثیر کرونا بر حضور مردم در فضاهای شهری

چرا شورای حکام گزینه قطعنامه را دفن کرد؟

میانجی ایرلندی برجام در تهران

تشدید فشارها بر مادورو

تلسکوپ هابل پرده از راز تاریکی ستاره غول پیکر برداشت

وزیر خارجه ایرلند به ایران می آید

تمدید وضعیت اضطراری ملی علیه ایران و ادعا های تکراری کاخ سفید

روزنامه های شنبه 16 اسفند

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های شنبه 16 اسفند 99

سناتور دموکرات از ترامپ و پسرش شکایت کرد

انتقاد اردوغان از سیاست اتحادیه اروپا درقبال پناهندگان

تمرکز اروپا بر اقتصاد دیجیتال برای رهایی از بحران کرونا

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره موج های بعدی کرونا

تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران /بایدن: ایران تهدیدی برای امنیت ملی آمریکاست

جمهوری اسلامی نوشت: ترکیب مقاومت و دیپلماسی

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های شنبه 16 اسفند 99

50 کشته و زخمی در پی انفجار خودرو در پایتخت سومالی

حمله پهپادی به پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان

این روزها و الزامات سیاستگذاری داخلی و خارجی

هدیه پاپ به فرمانده الحشد الشعبی

سحر قریشی سیاهپوش شد /عکس

مجیدی امروز می تواند روی نیمکت بنشیند

زمان انتشار گزارش سازمان جهانی بهداشت درباره منشأ کرونا اعلام شد

وزیر خارجه ایرلند برای گفتگو درباره برجام به تهران سفر می کند

کرونا جان 2500 آمریکایی دیگر را گرفت

مرور روزنامه های 16 اسفند 99

اجرای پویش نذر مهربانی در زارچ

تمدید وضعیت اضطرار ملی آمریکا علیه ایران

وقتی با بهانه «شرایط عوض شده» می شود زیر تعهد زد!

هواپیماربایی نافرجام در آسمان اصفهان/ اصفهان یک الگوی تمام عیار ماندگار

سرانجامِ مناقشه جاریِ ایران و غرب بر یر برجام

آثار سیاسی مذهبی سفر پاپ به عراق

ببینید | گزارش تکان دهنده شبکه ABC آمریکا از وضعیت فاجعه بار مدافع کنگره

استقبال کاخ سفید از کاهش اختیارات جنگی بایدن

رزم آرا و اشرف یک عاشقانه نفتی!

امتحانات پایان ترم شخصی سازی شد

روزنامه های شنبه 16 اسفند 1399

اعلام زمان انتشار گزارش منشأ کرونا در چین

اعلام آمادگی روسیه برای ارسال واکسن به اروپا

انتقاد معاون سابق موساد از نتانیاهو

هشدار درباره اوج گیری مجدد کرونا در آمریکا

حمله مجدد انصارالله یمن به پایگاه هوایی ملک خالد در عربستان| تمدید وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران از سوی بایدن| دیدار رییس جمهور عراق با پاپ فرانسیس| لغو حمله دوم آمریکا به سوریه

قدرت سیاسی شرکت های فناوری تهدیدی جدید برای دموکراسی است

قدرت سیاسی شرکت های فناوری تهدیدی جدید برای دموکراسی است