موضوعات داغ: - انتخابات فدراسيون فوتبال - نقل و انتقالات - انتخابات فدراسيون - فدراسيون فوتبال - هواداران پرسپوليس - رياست جمهوري - رشيد مظاهري - كروناي انگليسي - جمهوري اسلامي - وحيد هاشميان - فيلمنامه نويسي - امور اجتماعي استانداري - پارك بزرگ تبريز - انتخابات رياست جمهوري دوازدهم - طهماسب مظاهري - آموزش و پرورش خوزستان - حيدري مقدم - فرمانداري خميني شهر - هيات نظارت بر رفتار نمايندگان - كامل اف - حق پرست - قهرمان پارالمپيك - اشتون كارتر

مطالب مرتبط:
نمکی: مردم کشورهای قدرتمند با کرونا قتل عام می شوند اما مرگ ومیر در ایران به 80 نفر رسید | احتمال بازگشت موج سنگین کووید-19
ابزارهای سلامت دیجیتال که به کنترل شیوع کووید-19 کمک می کنند
ابراز امیدورای کره جنوبی برای حل اختلافات با ایران در دوره بایدن
ابزار های سلامت دیجیتال که به کنترل شیوع کووید-19 کمک می کنند
موفقیت هرمزگان در کنترل بحران کاری
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 03:002021-01-21بين الملل

مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19


سیاست های کشورهای موفق در مقابله و کنترل بیماری کووید-19 نشان دهنده به کارگیری مجموعه ای از سیاست ها و اقدامات جامع، هماهنگ و یکپارچه از جمله قرنطینه بیماران و شهرها، - سیاست های کشورهای موفق در مقابله و کنترل بیماری کووید-19 نشان دهنده به کارگیری مجموعه ای از سیاست ها و اقدامات جامع، هماهنگ و یکپارچه از جمله قرنطینه بیماران و شهرها، بیماری یابی وسیع، ردیابی جغرافیایی، مجازات های نقض قوانین، محدودیت های رفت و آمد و آموزش های وسیع است.

کشورهایی در کنترل این بیماری موفق تر بودند که این سیاست ها و اقدامات را به صورت شدید و گسترده پیاده سازی و اجرا کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، از اواخر سال 2019 با رشد سریع بیماری کووید-19، در همه کشورها یک سری اقدامات دقیق برای پیشگیری و کاهش شیوع این بیماری همه گیر انجام شد.

این اقدامات به علت تفاوت در سیستم مراقبت بهداشتی ملی، ارزش های فرهنگی-اجتماعی و ظرفیت های فنی و مالی متنوع هستند.

در بعضی از کشورها این اقدامات منجر به نتایج بسیار خوبی شد و بعضی کشورهای دیگر هنوز به نتایج قابل قبولی دست پیدا نکرده اند.

با توجه به تفاوت سیاست ها در مبارزه با این بیماری و تاثیر آن برای کنترل همه گیری، مهدی امرایی و فرزاد فرجی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز سیاست های کشورهای چین، کره جنوبی، آلمان و ایران را در زمینه مقابله با ویروس کووید-19، مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه مروری، از اطلاعات مقالات داخلی و خارجی موجود در پایگاه های اطلاعاتی استفاده شد.

در این مطالعه منظور از موفقیت، اتخاذ سیاست های مناسبی است که توانسته میزان ابتلای روزانه را به کمتر از 100 مبتلا در روز برساند و میزان مرگ ومیر را نیز تک رقمی کند.

کشور چین به دلیل موفقیتش در کنترل بیماری به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان و اولین کشور درگیر بیماری کووید-19 و کشور آلمان به عنوان یک کشور اروپایی توسعه یافته، با جمعیت برابر ایران که به نسبت در مقابله با گسترش ویروس موفق عمل کرده است، انتخاب شدند.

کشور کره جنوبی نیز به عنوان یک الگوی موفق در کنترل و مدیریت بیماری و یک کشور دارای تجربه کافی در مقابل اپیدمی های گسترده، انتخاب شد.

برای این بررسی، 15 شاخص شامل؛ قرنطینه بیماران آلوده، قرنطینه شهرهای آلوده، قرنطینه مسافران به مدت 14 روز، قانون منع رفت وآمد، آموزش سلامت، فاصله گذاری اجتماعی، بیماریابی، آزمون تشخیص مولکولی، آزمون تشخیصی سرولوژی، ردیابی جغرافیایی، خدمات الکترونیکی، مجازات نقض قوانین کووید-19، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، آموزش مجازی و حمایت اقتصادی از مشاغل انتخاب شدند و میزان اجرا و به کارگیری و عدم به کارگیری آن ها در کشورهای منتخب، مقایسه و ارزیابی شد.

بر اساس بررسی های این مطالعه و اطلاعات سازمان جهانی بهداشت و بانک جهانی؛ سرانه درآمد ناخالص ملی و سهم بخش سلامت از تولید ناخالص ملی در کشور آلمان بیشتر از کشورهای ایران، کره جنوبی و چین است.

همچنین آلمان با میانگین جمعیتی 45.

5 دارای جمعیت مسن تری نسبت به سایر کشورها است و ایران با میانگین سنی 28.

5 دارای جمعیت جوان تری نسبت به سایر کشورهای مورد مطالعه است.

همچنین آلمان با 81 سال بالاترین میزان امید به زندگی را در بین این چهار کشور دارد و ایران با 75.

5 سال، دارای کم ترین میزان امید به زندگی است.

از لحاظ اقتصادی و بر اساس میزان تولید ناخالص داخلی، کشورهای چین، آلمان و کره جنوبی جزو کشورهای توسعه یافته به شمار می روند و ایران کشور در حال توسعه محسوب می شود.

طبق آمار هفت ماهه(از ابتدای ژانویه تا پایان ژوییه سال 2020) کووید-19 و نرخ موارد ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری، کشورهای کره جنوبی و چین به عنوان کشورهای موفق توانستند توسعه همه گیری کووید-19 را به طور کامل مهار و کنترل کنند.

در آلمان نیز در زمان بررسی، شیوع شدید این بیماری کنترل شد و شیب مبتلایان و مرگ ناشی از این بیماری، نزولی بود.

اما در ایران در زمان انجام این مطالعه، همچنان شیب مبتلایان و مرگ ناشی از بیماری صعودی و در حال رشد بود.

اگرچه منحنی مبتلایان و مرگ ناشی از بیماری دراین کشور بر خلاف سه کشور دیگر با شیب ملایم در حال رشد بود و نشان دهنده این است که ایران تا آن زمان با شیوع شدید و غیر منتظره تعداد مبتلایان مواجه نشده بود.

بررسی های این مطالعه در خصوص شاخص قرنطینه کردن بیماران و شهرهای آلوده نشان می دهد که این سیاست در هر چهار کشور مورد بررسی اتخاذ شده است.

اجرای قرنطینه، در سه سطح بیماران شدید در بخش های مراقبت های ویژه، بیماران دارای علامت محدود در مراکز درمانی و بیماران بی علامت در خانه، صورت می گیرد.

قرنطینه خانگی نیازمند نظارت شدید بر اجرای درست آن و وضع قوانین و دستورالعمل برای جلوگیری از نقض آن است.

طبق بررسی ها، کشورهای مورد مطالعه، برای نقض قوانین مربوط به کووید-19 از جمله قرنطینه، مجازات های سنگینی وضع کرده اند.

آلمان تا حداکثر 25 هزار یورو تا دو سال زندان و کره جنوبی هشت هزار و 300 دلار تا یک سال زندان را برای نقض کنندگان این قانون در نظر گرفته اند.

در ایران نیز تا یک سال حبس در نظر گرفته شده است و پیشنهاد می شود علاوه بر این قانون، قوانین جریمه ای سنگین نیز اقدام شود و ضابطین قانونی آن را اجرایی کنند.

سیاست شناسایی بیماران در همان مراحل اولیه بیماری از جمله راهبردهای مهمی است که می تواند هم منجر به جلوگیری از انتقال بیماری و هم درمان سریع تر و کاهش مرگ ومیر شود.

کشور کره جنوبی با انجام تست های سریع و رایگان، کشور چین با انجام بیماریابی گسترده در سطح اماکن عمومی، کشور ایران با انجام غربال گری گسترده و کشور آلمان نیز با افزایش تست های تشخیصی، به دنبال این رویکرد هستند.

طبق بررسی های این مطالعه؛ در ایران زمانی تست های کرونا و نمونه گیری به صورت گسترده انجام شد که دیگر بیماری توسعه یافته بود و نمی توانست در راستای کنترل منابع بیماری از آن استفاده کرد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ در مبازه با پاندمی کرونا در ایران، تعدد مراکز تصمیم گیری، عدم هماهنگی و هم سویی تصمیمات و در نهایت اتخاذ سیاست های متناقض مشاهده می شود.

در اجرای اقدامات بهداشتی، درک درست مسئولین از اوضاع و شرایط جامعه به دور از هیجانات سیاسی، اطلاع رسانی شفاف و همچنین افزایش درک و آگاهی مردم از بحران و اثرات اقتصادی و اجتماعی پاندمی کووید-19 می تواند کلید موفقیت و پیروزی کشور در مقابله با این بیماری باشد.

این محققان اضافه می کنند: در اقدامات ایران برای مقابله با همه گیری کووید-19، ظاهراً به جای تاکید بر بهداشت و کنترل بیماری، هزینه های بخش سلامت بیشتر به سوی ایجاد بخش های مراقبت ویژه تنفسی و بخش درمان هدایت شد و بخش بهداشت با کمترین مقدار هزینه به کار خود ادامه داد و نتوانست به درستی در کنترل بیماری اقدام کند.

پیشنهاد می شود پژوهش هایی در ارتباط با میزان هزینه کرد بخش سلامت به تفکیک بخش های درمانی و بهداشتی انجام و هزینه اثربخشی هر یک محاسبه شود .

با توجه به آمارها و بررسی ها در زمان انجام این مطالعه و اهمیت فرهنگ سازی در خصوص بیماری کووید-19، پژوهشگران این مطالعه معتقدند که در ایران اگرچه دستاوردهای زیادی وجود داشته است اما در بعد فرهنگی و فرهنگ سازی این بیماری، هنوز با مشکلات زیادی مواجه است؛ به گونه ای که افرادی هنوز هم سعی می کنند بیماری را غیرمهم نشان دهند، یا ضوابط بهداشتی تعیین شده از سوی وزارت بهداشت را نادیده می گیرند.

در این راستا، بسیج همه امکانات و سازمان های فرهنگی برای ارتقای فرهنگ سلامت در جامعه در کنار پشتیبانی نهادهای قانونی برای مقابله با به خطر انداختن جان انسان های بی گناه ضروری به نظر می رسد.

به این ترتیب، تبعیت از پروتکل های بهداشتی در جامعه از دو طریق فرهنگ سازی و قوانین حمایت می شود.

یکی دیگر از مسائل فرهنگی- اجتماعی اقدام افراد به مصرف خودسرانه داروها و نیز استفاده از روش ها و ادویه های سنتی تایید نشده است که نیازمند فرهنگ سازی در زمینه عدم مصرف دارو بدون تجویز پزشک معتبر است.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان مطالعه تطبیقی سیاست های کنترلی کشورهای ایران، کره جنوبی، چین و آلمان در مقابله با کووید 19 در دوماه نامه پایش؛ نشریه پژوهشکرده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بیماری - اقدامات - سیاست - کشورها - کنترل بیماری - کنترل - گیری - موفق - بیماران - قرنطینه - مراقبت بهداشتی - بیماری همه گیر - مقابله - هماهنگ - دهنده - نشان - همه گیری - محدودیت - بهداشتی - پیشگیری - موفقیت - گسترده - مجازات - مراقبت - سال 2019 - گزارش - تفاوت - آلمان - سیستم - آموزش

آخرین اخبار سرویس:
ابعاد جدیدی از دستگیری شهردار بابل / جنگل های هیرکانی بادیگارد می خواهد!

برای پذیرش پست نخست وزیری آمادگی دارم

زمان برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی اروپا مناسب نیست

اولین تجاوز آمریکا به خاک سوریه در دوره بایدن

هری کین در جست و جوی خوشبختی

تاثیر رویکرد بایدن در قبال عربستان بر روابط ریاض با مسکو

رد پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا از سوی ایران| حمله هوایی اسراییل به دمشق| هشدار المالکی درباره ظهور یک اقلیم خودمختار جدید در عراق| تماس تلفنی امیر قطر با ولیعهد عربستان

روزنامه های دوشنبه، 11 اسفند 1399

چشم انداز روابط ایران و چین در سال 1400

تقویم تاریخ؛ از سلطنت صد روزه ناپلئون تا درگذشت بارزانی

ترامپ: تصمیمی برای تأسیس حزب جدید ندارم

تصمیم عجیب 2 میلیاردر کره ای برای ثروتشان! +عکس

حذف صورت مسئله از چالش اراضی پادگان قدیم/ آقای استاندار دستور شما اجرا نشد

ایران حافظ ساختار برجام

فعالیت جنبش های برتری نژادی بیشتر از تهدیدهای تروریستی است

علاقه اروپایی ها به استفاده از واکسن روسی کرونا

راهبرد جدید آمریکا در منطقه غرب آسیا چیست؟

تصمیم پاکستان برای ازسرگیری حرکت قطارهای باری به ایران و ترکیه

مقام ایرانی: هیچ مذاکر ه ای با آمریکا پیش از جبران خسارت های گذشته درکار نخواهد بود

ونزوئلا روابط خود با اسپانیا را بازبینی می کند

نخست وزیر عراق: تظاهرات حق قانونی شهروندان است

آمریکا بدون جبران خسارت های گذشته نمی تواند به میز مذاکرات بازگردد

مجازات رشوه گیرنده، اخراج، حبس و شلاق است

روزنامه های اقتصادی 11 اسفند 99

آمریکا تحریم های بیشتری علیه ارتش میانمار اعمال می کند

الکاظمی: کسانی را که به تظاهرکنندگان تعدی کنند، مجازات می کنیم/ اشتباهات گذشته نباید تکرار شود

حمله هوایی اسراییل به سوریه

کاخ سفید: از پاسخ ایران ناامید شده ایم

کاخ سفید:همچنان آماده بازگشت به تعهدات هستیم

الشرق الاوسط: ریاض با تهدیدات آمریکا به لرزه نمی افتد

استخدام کارآموز برنامه نویس در شرکت آرسینا در تهران

پایگاه سرّی ارتش رژیم صهیونیستی لو رفت

ترامپ : حزب جدیدی را شروع نمی کنیم

آماده مذاکره با ایران درباره برجام هستیم

راهبرد جدید آمریکا در منطقه غرب آسیا چیست؟

واکسن «اسپوتنیک»، ابزار ژئوپلیتیک پوتین

حمله هوایی اسراییل به حومه دمشق

حشدشعبی: آمریکا به مواضع ما حمله کرد نه خاک سوریه

حمله ترامپ به بایدن در اولین سخنرانی بعد از شکست در انتخابات | آماده ام برای بار سوم آن ها را شکست بدهم

الکاظمی: کسانی را که به تظاهرکنندگان تعدی کنند، مجازات می کنیم/ اشتباهات گذشته نباید تکرار شود

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت مهندسی موج بصیر ایرانیان در غرب تهران

ولیعهد عربستان نقره داغ شد

مواضع ما نه در خاک سوریه بلکه در نوار مرزی عراق هدف قرار گرفت

رزمایش مشترک هوایی آمریکا و عربستان سعودی

آمریکا به دنبال برکناری بن سلمان است؟

بایدن بن سلمان را مجازات نمی کند

جهان فهمیده است که دستان بن سلمان به خون یک روزنامه نگار آلوده است

دیدید فوتبالی ها رای نمی آورند!

سازمان ملل: جنگ یمن باعث بی ثباتی این کشور شده است

صفحه نخست روزنامه های صبح دوشنبه 11 اسفند

برای آوردن ایران به میز مذاکره لزومی ندارد اقدامی کنیم

عربستان سعودی و آمریکا تمرین هوایی مشترک برگزار کردند

آمریکا تحریم های بیشتری علیه ارتش میانمار اعمال می کند

اعتراضات در اسپانیا به خشونت کشیده شد

ایران پیشنهاد اروپا برای گفتگوی غیر رسمی با آمریکا را رد کرد/ کار احیای برجام دوباره پیچیده شد!

شیطنت های نگین معتضدی در ترکیه +عکس

آلمان در مرزهای فرانسه سخت گیری بیشتری اعمال می کند

باغبان ماهر

با شرکای خود در گروه 1+5 برای در پیش گرفتن بهترین راه مشورت خواهیم کرد

ایران پیشنهاد مذاکرات هسته ای مستقیم با آمریکا را رد کرده است

مقابله پدافند هوایی ارتش سوریه با اهداف متخاصم در ریف دمشق

روزهای خوش واکسن در راه است

صفحه نخست روزنامه های کشور - دوشنبه 11 اسفند 1399

مقام سازمان ملل: یمن با بدترین بحران مواجه است

سوال اعضای پارلمان عراق درباره همکاری نخست وزیر این کشور با آمریکایی ها

حشدشعبی: آمریکا مواضع ما را در مرزعراق هدف قرارداد نه درخاک سوریه

حششعبی: آمریکا مواضع ما را در مرز عراق هدف قرارداد نه درخاک سوریه

واکنش آمریکا به مخالفت ایران با مذاکره

به روز رسانی فهرست ثروتمندان جهان

روزنامه های صبح کشور دوشنبه 11 اسفند

جایگاه FATF در تعاملات مالی ایران با جهان از دیدگاه اندیشکده های غربی+ویدئو

کارآمدسازی ابزار مالیات در بودجه/در تسخیر مقاومت/ روز های خوش واکسن در راه است/پیشخوان

لغو سفر هیات اسراییلی به امارات از ترس ایران

ببینید | پاسخ کوبنده کارشناس ایرانی به عوام فریبی سفیر سابق رژیم صهیونیستی

در اسپانیا اعتراضات به خشونت کشیده شد

بایدن، بن سلمان را دفن می کند؟!

تاکید انصارالله بر توقف حمله علیه عربستان در مقابل پایان محاصره‏ یمن

بازداشت برادر شهید «شیخ باقر النمر» توسط نیروهای امنیتی سعودی

همسویی حمله آمریکا به سوریه با احیای داعش و حزب بعث، تأمل برانگیز است/ بایدن در سال 2005 به دنبال تجزیه عراق بود/ منطقه در آماده باش و التهاب قرار دارد

رزمایش مشترک هوایی آمریکا و عربستان سعودی

باکو خواهان توقف استقرار نیروهای ارمنی در خاک آذربایجان شد

الحشد الشعبی: آمریکا مواضع ما را نه در سوریه بلکه در مرز هدف قرار داد

ببینید | تصاویری از پاسخ کوبنده انصارالله یمن به عربستان

واکنش آمریکا به حملات نیروهای مسلح یمن به عمق عربستان سعودی

واکسن روسی کرونا به جمهوری چک رسید

بایدن و استانداردهای دوگانه برای حفظ پیوند میان ریاض و واشنگتن + فیلم

سلفی سپیده خداوردی در ماشین شخصی اش /عکس

یک کشته و 3 زخمی در تیراندازی اوهایو آمریکا

استخدام کارشناس حسابداری در فروشگاه دیلی مارکت در کرمان

آمریکا با تنبیه عربستان در پرونده خاشقجی به دنبال چیست؟

جزییات برنامه های سفر پاپ به عراق

دفاع پمپئو از دوران ریاست جمهوری ترامپ

کاخ سفید: اقداماتی موثرتر از تحریم علیه بن سلمان انجام خواهیم داد

آمریکا تحریم های بیشتری علیه ارتش میانمار اعمال می کند

گفت وگوی تلفنی ولیعهد سعودی و امیر قطر

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در سوریه و لبنان

چگونگی آینده سیاسی بن سلمان بعداز گزارش قتل خاشقجی

آینده سیاسی «بن سلمان» بعد از انتشار گزارش خاشقجی

وقتی خواننده معروف به شکار می رود /عکس

اولین گردش «کارا» توله خرس قطبی

مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19

مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19