موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - فرهاد مجيدي - تعيين تكليف - حق التدريسي - حق التدريسي ها - باشگاه پرسپوليس - تأمين اجتماعي - باشگاه استقلال - اكران - نقش رسانه ها - ادوار فيليپ - ماهي درماني - معاون ميراث فرهنگي مازندران - كميته امداد سمنان - سامسونگ گلكسي اس - بيمارستان 700 تختخوابي - دالبرت - كاراته وان مادريد - خواص گياهان - برگزيدگان سينما - فريبا متخصص

مطالب مرتبط:
کشف شهر باستانی دوره اشکانیان در مهریز یزد
استاندار قزوین: بزرگ ترین چالش توسعه کشور بزرگ بودن دولت است
استخدام مدیر محصول در شرکت توسعه تجارت سنبران در 12 استان
اعضای شورای شهر ارومیه باید تا 7 روز آینده شهردار جدید را پیشنهاد دهند
محکومیم به تنفس! / روستا هایی قرمز تر از شهر
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 بهمن 1399 ساعت 08:452021-01-20دانش

توسعه شهر یزد؛ افقی یا عمودی؟


دانشیار دانشگاه یزد معتقد است که توسعه سریع و بی برنامه شهر یزد، الگویی بیمارگونه است که با تحمل آسیب های ناشی از این بی نظمی و در تضاد با توسعه پایدار شهری فقط بزرگ شده لذا سامان دادن به روند رشد افقی شهرهای استان امر ضروری است.

- ایسنا/یزد دانشیار دانشگاه یزد معتقد است که توسعه سریع و بی برنامه شهر یزد، الگویی بیمارگونه است که با تحمل آسیب های ناشی از این بی نظمی و در تضاد با توسعه پایدار شهری فقط بزرگ شده لذا سامان دادن به روند رشد افقی شهرهای استان امر ضروری است.

دکتر عباس علوی راد عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی یزد در شصت و دومین نشست کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد که با محوریت توسعه اقتصادی شهر یزد به صورت مجازی برگزار شد، به تشریح مدل توسعه اقتصاد شهری مورد نظر خود پرداخت و آن را در سه سطح معرفی کرد.

وی افزود: سطح اول این مدل مشخصاً بر خدمات و محصولاتی که در شهر به شهروندان ارائه می شود، تکیه دارد و سطح دوم آن ناظر بر برنامه ای پیشرفته تر است که گردشگران و افرادی جز شهروندان را نیز شامل می شود.

علوی راد سطح سوم را حرکت به سمت رقابتی شدن شهر دانست که در ابتدا سطح منطقه ای، ملی و سپس بین المللی را در می نوردد.

وی افزود: در این حالت شهر نیازمند تقویت انباشت سرمایه خود بوده که شامل ورود گروه های خاص همچون دانشجویان، نخبگان و هنرمندان به مساله است.

عضو کانون تفکر اقتصاد یزد سطح متعالی تر این مدل را مربوط به امور کسب و کار دانست که افراد با توجه به جاذبه های ایجاد شده ناشی از سرمایه گذاری در توانمندسازی شهر همکاری داشته باشند.

علوی راد در توضیح تبعات سطح دوم مدل خود بیان کرد: یزد دارای رتبه اول سرانه استفاده از موتوسیکلت و اتومبیل شخصی در کشور است که مشخص می کند سیستم حمل و نقل مورد پسند عموم مردم وجود ندارد و می تواند ناشی از موارد فرهنگی و غیر از آن باشد.

معادن در اقتصاد یزد تعیین کننده تر از گردشگری دکتر محمدرضا رضایی دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه یزد نیز در این نشست بخش گردشگری را دارای سهم کمتری در اقتصاد استان در نظر گرفت و نقش معدن و صنعت را پررنگ تر توصیف کرد.

وی افزود: با توجه به ابعادی که حوزه اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی، در توسعه پایدار دارد، محور تمام موارد دیگر را می توان محیط زیست در نظر گرفت.

رضایی برآورد توسعه و شاخص ها در یزد را مثبت تلقی کرد و مشکل اصلی را نحوه استفاده از منابع شناسایی شده و اشتغالی که بر پایه آن شکل گرفته، دانست.

وسعت یزد 17 برابر بیشتر از پذیرش جمعیت کنونی دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه یزد همچنین اظهار کرد: توسعه سریع و بی برنامه شهر، الگویی بیمارگونه است که با تحمل آسیب های ناشی از این بی نظمی فقط بزرگ شده است، در واقع این شکل از شهر با توسعه پایدار شهری در تضاد است و سامان دادن به روند رشد افقی شهرهای استان، امر ضروری است.

به گفته وی، طبق پژوهش هایی دکتر نجما اسمعیل پور عضو هیئت علمی این دانشگاه، مرکز استان در سال 1345 تنها 700 هکتار مساحت داشته اما در حال حاضر به بیش از 110 کیلومتر مربع رسیده است که می توان گفت از سال 1345 تاکنون مساحت شهر بیش از 17 برابر شده است.

پیوند آموزش عالی با اشتغال ضرورت اکنون یزد دکتر حبیب انصاری سامانی دبیر کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد علت عمده مشکلات گسترش شهری را پراکندگی ساخت و سازها معرفی کرد که از دهه 60 تاکنون در قالب زمین خواری اتفاق افتاده است.

او این مساله را قابل بررسی در سطح سیاسی دانست که برخی از ذی نفعان به آن دامن می زنند و به راحتی قابل حل نیست.

انصاری تصویب قوانین جدید در حوزه مسکن همچون اعمال مالیات بر خانه های خالی را امیدوارکننده دانست که در صورت اجرا می تواند تاثیر بسزایی در اقتصاد شهری داشته باشد.

معضلی به نام نبود اراده برای حل معضل دکتر سعید عطار رییس دبیرخانه کانون های تفکر دانشگاه یزد مواجهه با مباحث توسعه اقتصادی را در دو مسیر عمده تعریف کرد که مسیر اول متمرکز بر چالش ها و حل مشکلات بوده و مسیر دوم بدون توجه به مشکلات، ناظر بر پیشران ها و درایورهای موجود است.

وی افزود: چگونگی اجرا شدن پیشران ها در سطح استان می تواند مبحث پیچیده تری پیش روی ما باشد چرا که مشکلات حال حاضر استان شامل موانع ساختاری با ریشه تاریخی است و در مراتب بعد و غم انگیزتر، مشکلات ارادی است، بدان معنا که برای حل مسائل اراده ای موجود نیست.

مصطفی نجاتی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به وجود شکاف میان دستگاه های اجرایی و دانشگاه و تاکید بر ارتباط دانشگاه و مجریان گفت: در همین راستا تهیه سند اجرایی همگام و جلو رونده می تواند در حل معضلات شهری بسیار موثر باشد.

امیر شریف یزدی مدیر مرکز پژوهش های خورشیدی یزد با استناد به آمار استخراج شده در شورای شهر یزد گفت: منازل مسکونی فاقد سکنه به ارزش 30 هزار میلیارد تومان در یزد وجود دارد که نیمی از آن ها خانه های لوکسی هستند که تنها 2 تا 5 درصد مردم توان خرید آن را دارند.

دکتر کاظم یاوری عضو هیئت علمی بخش علوم اقتصادی دانشگاه یزد هم با ورود به مبحث زیبایی شناسی شهری گفت: ساختمان های بلند یکی از عوامل موثر در حذف زیبایی شهر است و متاسفانه در شهر یزد تراکم سازی بیشتر از زیباسازی شهر در دستور کار قرار گرفته است.

شهرداری، قربانی یا مقصر؟ دکتر مرتضی محمودی عضو هیئت علمی دانشگاه امام جواد(ع)، یزد را دارای یکی از ناپایدارترین مدل های درآمد شهرداری معرفی کرد و افزود: در استان یزد بیش از 90 درصد ساخت و سازهای شهری غیر مجاز است و شهر یزد از این منظر رتبه 3 تا 4 را در کشور دارد.

محسن بهجت کارشناس صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی یزد مدیریت یکپارچه را حائز اهمیت دانست که بسیاری از مشکلات موجود معلول آن بوده و نیازمند ریشه یابی است.

دکتر رضا تقی زاده استادیار دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری دانشگاه یزد، ساز و کار شهرداری را ترغیب کننده افراد به ساخت و سازهای غیر مجاز تلقی کرد و در ادامه گفت: در میان راهکارهای موجود اغلب به سمت مسائل نظامی همچون پلیس ساختمان پیش رفته ایم که در نهایت با توجه به عدم توانایی در پرداخت هزینه سیاسی مساله، شاهد تخریب نشدن ساخت و ساز های غیر مجاز هستیم.

سرانه ی بالای واحدهای تجاری دکتر محمد دهقان منشادی معاون اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد نیز بالا بودن سرانه تعداد واحدهای تجاری را به عنوان تهدیدی معرفی کرد که با توجه به بالا رفتن خرید و فروش دیجیتال به کاهش تقاضا در این حوزه منجر خواهد شد.

وی تهدید دوم را گسترش سطح شهر نسبت به جمعیت دانست که موجب طولانی تر شدن شبکه خدماتی شهری شده و نگهداری از آن پر هزینه تر شود.

دهقان تهدید سوم را پایین بودن سرانه سرمایه گذاری در پروژه های بخش عمومی معرفی کرد که شامل بخش های خصوصی و دولتی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه یزد، در پایان این نشست دکتر زهرا نصراللهی دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه یزد بیان کرد که مشخص نبودن مساله در حل مشکلات شهری، اکنون یکی از معضلات موجود است که اولویت پرداختن به مساله را مبهم می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: توسعه - توسعه پایدار شهری - دانشگاه یزد - دانشگاه - شهر یزد - اقتصاد - توسعه پایدار - دانشگاه آزاد اسلامی - توسعه اقتصاد شهری - بی نظمی - توسعه اقتصادی - برنامه - شهری - روند - پایدار - دانشگاه آزاد - ضروری - استان - سامان - هیئت علمی - تحمل - آسیب - شهروندان - بزرگ - اقتصادی - محوریت - برگزار - اسلامی - پرداخت - معرفی

آخرین اخبار سرویس:
پایان چهارمین جشنواره کشوری رویش دانش پیام نور

3 دانشجو از آذربایجان غربی در جشنواره ملی کارآفرینی درخشیدند

کرسی آزاداندیشی عفاف و حجاب در دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد

ثبت نام آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی آغاز شد

زمانی: افزایش 2 برابر آثار ارسالی به جشنواره رویش

انتصابات جدید در سازمان منطقه آزاد انزلی

دریافت استانداردهای بین المللی بخشی از پروژه ساخت قطار ملی است

افزایش 30 درصدی فعالیت بانوان به عنوان هیات علمی دانشگاه

جشنواره های فرهنگی مجازی؛ فرصتی برای افزایش مشارکت دانشجویان در ایام کرونا

آزمون جایگزین برای معلمانی که در آزمون استخدامی رد شدند+ جزییات و زمان آزمون معلمان

مزارعی: حق چرای مردم ده فاضل نی ریز فارس پایمال شده است

مدارک لازم برای ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد فراگیر دانشگاه پیام نوراعلام شد

استخدام کارمند مهندسی ترابری (رشته مکانیک) در شرکت خوشگوار در تهران

چشم انداز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بررسی می شود

کسب مقام نخست جشنواره کارآفرینی کشور توسط دانشجوی پیام نور زنجانی

چشم انداز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بررسی می شود

فراخوان ارسال مقاله و کارگاه آموزشی به کنفرانس بین المللی تحول دیجیتال دانشگاه تهران

فراخوان تدوین سندهای ملی ورزش و جوانان آذربایجان شرقی منتشر شد

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز موفق به کسب رتبه سوم در جشنواره جهانی هنر مقاومت شد

رییس دانشگاه پیام نور استان: آذربایجان شرقی همواره جزو استانهای برتر جشنواره های ملی است

فراخوان ارسال مقاله و کارگاه آموزشی به کنفرانس بین المللی تحول دیجیتال دانشگاه تهران

کمبود تعداد خوابگاه های متأهلی در دانشگاه های کشور

برگزاری کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی با حضور وزیر علوم

ناسا تصاویری با جزییات بالا از سطح مریخ منتشر کرد

رشته مددکاری برای حل بحران ها نیاز به فعالیت بین رشته ای دارد

رسالت دانشگاه افزایش حس تعهد و مسئولیت پذیری دانشجویان است

استخدام مونتاژکار الکترونیک در یک شرکت معتبر در تهران

تیزر | شانزدهمین دوره ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن

در اولین دوره رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی چه گذشت؟ / از آسیب شناسی شبکه های اجتماعی تا بیکاری جوانان

کنکور دکتری 1400 فقط در حوزه های دارای سیستم تهویه برگزار می شود

استخدام تکنسین آزمایشگاه خانم (رشته متالورژی، مکانیک) در تاکستان قزوین

استخدام پیتزا زن

برگزاری کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی با حضور وزیر علوم

تلسکوپ جیمز وب به دنبال نشانه های حیات در اطراف کوتوله های سفید

استخدام نیروی مدیریت پروژه

ادامه محدودیت های کرونایی در مهران

تقسیم سود 3 هزار و 440 میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان

کارت آزمون دکتری تخصصی سال 1400 منتشر شد + لینک

سود 3440 میلیارد تومانی به تصویب هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان رسید

کارت ورود به جلسه کنکور دکتری 1400 منتشر شد

نفرات برتر مسابقه ملی ساختمان در بوشهر مشخص شدند

رقابت 1365 نفر در آزمون دکتری 1400

فدرر از حضور در مسابقات آزاد میامی انصراف داد

آغاز اردوی تیم ملی کاراته بانوان

«چشم انداز نقشه راه و جایگاه رشته الهیات» بررسی می شود

فعالیت حدود 7 هزار کانون دانشجویی در سراسر کشور

سیمی با ضخامت تنها یک اتم ساخته شد

اسامی پذیرفته شدگان بدون آزمون استعداد های درخشان دانشگاه تبریز اعلام شد

تربیت دانشجوی متخصص رویکرد جدید بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان است

تقسیم سود 3440 میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان بین اعضا تصویب شد

ناسا تصاویری با جزییات بالا از سطح مریخ منتشر کرد

مدارک لازم برای ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور

تقسیم سود 3440 میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان بین اعضا تصویب شد

ساخت هیدروژل هایی با قابلیت کاربرد در صنعت پزشکی و تصفیه پساب های صنعتی

تقسیم سود 3440 میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان بین اعضا تصویب شد

ناسا تصاویری با جزییات بالا از سطح مریخ منتشر کرد

ناسا تصاویری با جزییات بالا از سطح مریخ منتشر کرد

کارت آزمون دکتری تخصصی سال 1400 منتشر شد

بنیادهای اساطیری و نخستین فلسفه های یونانی

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد فراگیر پیام نور از امروز

زمین دانشگاه فرهنگیان، در انتظار ردیف مصوب ملی

برگزاری کارگاه دانشجویی «نوروفیدبک»

آخرین مهلت پرداخت اجاره بهای خوابگاه های دانشگاه شریف

بنیادهای اساطیری و نخستین فلسفه های یونانی

تکلیف مطالعات محیط زیستی کمربند جنوبی چه شد؟ / معاونتی که شهرداری و شورای شهر مشهد را روی انگشت می چرخاند!

اولین کنفرانس تنوع زیستی فارس در دانشگاه شیراز برگزار می شود

(تصاویر) فینال لیگ یازدهم هاکی بانوان

قرارداد همکاری 460 پروژه تحقیقاتی با دانشگاههای خارجی منعقد شد

کسب مدال طلا و دیپلم افتخار در المپیاد دانشجویان علوم پزشکی کشور

ساخت هیدروژل هایی با قابلیت کاربرد

ساخت هیدروژل هایی با کاربرد در صنعت پزشکی و تصفیه پساب های صنعتی

ساخت هیدروژل هایی با کاربرد در صنعت پزشکی و تصفیه پساب های صنعتی

برگزاری رویداد «تا ثریا» با هدف چگونگی حل مسائل کشور

آخرین وضعیت کرونا در خوزستان/ کاهش مراجعه به بیمارستان ها تا 2 هفته دیگر

مهلت ثبت نام پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه الزهرا(س) تمدید شد

اصلاح نباتات، مداخله در طبیعت: بله یا خیر؟

فضای مجازی؛ بستر فعالیت دانشجویان در انتخابات ریاست جمهوری

موفقیت کانون همیاران سلامت روان دانشگاه الزهرا در یک رویداد ملی دانشجویی

مه گرفتگی آزاد راه اصفهان - نطنز

به صورت قطعی تا پایان سال 1100 قزوینی واکسن دریافت می کنند

اصلاح نباتات، مداخله در طبیعت: بله یا خیر؟

محمود نیلی احمد آبادی کیست؟

موفقیت کانون همیاران سلامت روان دانشگاه الزهرا در یک رویداد ملی دانشجویی

فطریت در بشریت / شماره اول فصلنامه «بشریت» دانشگاه پیام نور آبادان منتشر شد

هشتمین مسابقه کتاب خوانی «هشت بهشت» برگزار می شود

کرونا دانشجویان ژاپن را شکست داد!

جدول شماره 178 مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاهی، خونگیر آزمایشگاه ، کارمند پذیرش و جوابدهی

دانشجوی علمی کاربردی جهاددانشگاهی ایلام نمونه ی مهارتی سال 1399 شد

ثبت قرارداد 1000 واحد فناور و دانش بنیان در سامانه سطح بندی مراکز رشد دانشگاه آزاد

بار مراجعه به بیمارستان های خوزستان کاهشی می شود

کرونا دانشجویان ژاپن را شکست داد!

کرونا دانشجویان ژاپن را شکست داد!

اعلام جزییات پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه الزهرا

راه اندازی سامانه «اتاق وضعیت آنلاین» برای بررسی نیازهای مردم مناطق زلزله زده سی سخت

بار مراجعه به بیمارستان های خوزستان بعد از 2 هفته کاهشی می شود

نیازمند روانشناس

جزییات پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه الزهرا اعلام شد/تمدید مهلت ثبت نام

جزییات پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه الزهرا اعلام شد/تمدید مهلت ثبت نام

فروشنده و حسابدار فروشگاه پوشاک

توسعه شهر یزد؛ افقی یا عمودی؟

توسعه شهر یزد؛ افقی یا عمودی؟