مطالب مرتبط:
اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان انتخاب شدند
پایان کار جشنواره کشوری قرآن و عترت ویژه دانشجویان دانشگاه پیام نور
سگ های ولگرد در شهرکرد ساماندهی می شوند
امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد غیرحضوری برگزار می شود
پیگیری مشکلات عشایر استان در میز پیگیری با مسئولان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 بهمن 1399 ساعت 07:452021-01-20سياسي

گره مشکلات دانشجویان دانشگاه شهرکرد به دستان چه کسانی باز می شود؟


شیوع کرونا در کشور، تعطیلی فعالیت های حضوری دانشگاه ها را رقم زد و این موضوع زمینه ایجاد مشکلات فراوانی را در آموزش مجازی در پی داشت.

- ایسنا/چهارمحال و بختیاری شیوع کرونا در کشور، تعطیلی فعالیت های حضوری دانشگاه ها را رقم زد و این موضوع زمینه ایجاد مشکلات فراوانی را در آموزش مجازی در پی داشت.

اخیرا بیانیه ای درخصوص مشکلات و مسائل دانشجویان دانشگاه شهرکرد توسط جمعی از دانشجویان صاحب نظر و تشکل های دانشجویی منتشر شد، برای بررسی بهتر به سراغ دو تن از این دانشجویان رفته و به صورت مبسوط مشکلات این دانشگاه را پیگیری کردیم، در ادامه و به منظور دستیابی به نتیجه و جمع بندی لازم، پیگیر پاسخ های مسئولان این دانشگاه شدیم.

مهدی منصوری، دبیر مجمع اسلامی دانشگاه شهرکرد در گفت وگو با ایسنا کم توجهی به مبحث معنویات و در واقع پرورش دانشجو را حلقه گمشده دانشگاه شهرکرد دانست و اظهار کرد: متاسفانه در بسیاری از دانشگاه ها، ارزش در پوشش دانشجو و مدرک گرایی خلاصه شده است، متاسفانه سیاست وزارت علوم پرکردن صندلی های دانشگاهی و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو شده است، در حالی که بسیاری از دانشجویان مقطع دکتری بیکارند.

وی با تاکید بر توصیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت دانشجوی انقلابی گفت: تربیت چنین دانشجویی نیازمند پیش زمینه هایی است که باید بستر آن مهیا شود تا دانشجو در پیشبرد اهداف انقلاب همت داشته باشد، قطعا تلاش دانشجو موثر است، اما آیا این تنها وظیفه دانشجو است که یک تنه بخواهد در راستای آگاهی، تخصص و تقوا قدم بردارد؟ پاسخ خیر است و عملکرد اساتید و مسئولان دانشگاهی قسمت اعظم این مسئولیت مهم را تشکیل می دهد.

دبیر مجمع اسلامی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه روند دانشگاه های ما بیشتر به مقاله محوری تبدیل شده است، اظهار کرد: پژوهش کاربردی در دانشگاه شهرکرد کم رنگ بوده و کمیت مقالات برای دانشگاه تقریبا به یکی از موضوعات مهم مبدل شده است.

منصوری با تاکید بر اینکه نوشتن مقالات باید کاربردی و برطرف کننده مشکل یا مسئله ای باشد، افزود: اگر هدف فقط نوشتن مقاله باشد، هر دانشجو می تواند به راحتی و با پرداخت پول مقاله ای نوشته و به اسم خود ثبت کند، در واقع باید گفت که این مسئله دردی را از دانشجو حل نمی کند.

وی تفکر بالا رفتن علم منوط بر افزایش ظرفیت دانشگاه ها و افزایش تعداد رشته ها را تفکری پوچ عنوان و بیان کرد: مواردی بوده است که پس از چند سال رشته ای کاملا از بین رفته است.

منصوری تصریح کرد: نبود روحیه انتقادپذیری در اساتید موضوعی دیگر است و نظارت چندانی بر کیفیت کار اساتید وجود ندارد، به علاوه طبق حقوق منتشره از سوی وزارت علوم ماده 20، حق انتخاب استا راهنما و موضوع پایان نامه بر عهده دانشجو است، درحالی که در بسیاری از رشته های دانشگاه شهرکرد حق انتخاب استاد برعهده دانشجو نیست.

دبیر مجمع اسلامی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: دانشجو مالک آثار علمی خود است، پس دغدغه دانشجو برای حل موضوعی باید چگونه رفع شود؟ اما طبق نظر برخی از اساتید که در نوشتار مقاله ای به دانشجو کمک کرده اند، حتما باید اسم آن ها به عنوان نویسنده مسئول درج شود.

وی تصریح کرد: دانشجویانی هستند که از موعد دفاعشان گذشته است اما به دلیل آماده نبودن دو یا سه مقاله این روند دفاع از پایان نامه متوقف شده است.

منصوری درخصوص مشکلات کتابخانه دانشگاه شهرکرد یادآور شد: سایت کتابخانه دانشگاه شهرکرد با مشکلاتی مواجه است، هیچ کدام از دانشکده ها کتابخانه مجزایی ندارند، فاصله زیاد تا کتابخانه مرکزی نیز مشکلات دانشجویان را صد چندان می کند.

دبیر مجمع اسلامی دانشگاه شهرکرد درباره سامانه آزمون مجازی ویژه امتحانات توضیح داد: سامانه ای در نزدیک ایام امتحانات به دانشجویان ارائه شد، بدین نحو که زمان مشخصی برای پاسخ دهی به هر سوال مشخص شده و به بهانه جلوگیری از تقلب، دانشجو حق برگشت به سوال قبلی را ندارد، ممکن است جواب سوال قبل و یا قسمتی از آن بعد از چند دقیقه به ذهن دانشجو برسد و تقلبی نیز در این میان صورت نگیرد.

در ادامه آرش حیدری فعال دانشجویی در گفت وگو با ایسنا در خصوص عملکرد دانشگاه های تابعه وزارت علوم و همچنین دانشگاه شهرکرد اظهار کرد: معاونت های فرهنگی تقریبا در بسیاری از دانشگاه ها برنامه آنچنانی برای دانشجویان تعریف نکرده اند و یا اگر تعریف شده است، بازدهی آن را شاهد نیستیم.

این فعال دانشجویی به نقش کرونا در کمرنگ کردن فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها نیز اشاره و بیان کرد: به نوعی فرهنگ در این شرایط به حاشیه رفته است.

وی افزود: نمونه نبود برنامه در دانشگاه را می توان در طراحی دقیقه 90 سامانه آزمون مجازی عنوان کرد، پنج روز قبل از شروع امتحانات از رونمایی سامانه ای جدید برای امتحانان خبر داده می شود، مشخص نیست که سرعت، کیفیت و ظرفیت این سامانه به چه صورت است، حتی برخی از اساتید اعلام کرده اند که امتحانات خود را در این سامانه برگزار نمی کنند چرا که جدید بوده و مشخص نیست کیفیت آن به چه صورت باشد.

حیدری با اشاره به اینکه هیچ آموزشی برای این سامانه ارائه نشده، است، یادآور شد: به علاوه منطقی که در این سامانه حاکم است این بوده که سوالات یکی یکی برای دانشجو به نمایش درآمده و پس از پاسخ دادن به هر مورد، آن سوال محو می شود و دانشجو حق برگشت به سوال قبل را ندارد تا از این طریق دانشجو نتواند تقلب کند، آیا این منطق درست است؟ این در حالی است که عملا مدیریت زمان از دانشجو گرفته شده و پایه تصمیمات بر مبنای بی اعتمادی به دانشجو است، خود دانشجو بهتر می تواند زمان خود را مدیریت کند و باید تمامی سوالات در معرض دید دانشجو باشد.

وی اضافه کرد: نبود توجه به مصوبات شورای آموزش، برخورد نامناسب برخی از اساتید با دانشجویان، از دیگر ایرادات وارده به برخی از اساتید است.

دانشجو از چرخه تصمیم گیری خارج شده است این فعال دانشجویی گفت: دانشجو به نوعی در دانشگاه کنار گذاشته شده و اهمیتی به حرف وی داده نمی شود، حدود 50 انجمن علمی در دانشگاه وجود دارد اما در این یک سال از ظرفیت های پنهان این انجمن ها استفاده نشده است، قطعا انجمن های علمی می توانند در مباحث آموزشی اثرگذار باشند.

حیدری با اشاره به اینکه عملکرد دانشگاه شهرکرد در بسیاری از زمینه ها دستوری است، افزود: این عملکرد باید مشورتی باشد تا دانشجو رغبت فعالیت و ادامه تحصیل داشته باشد.

در ادامه حمدالله مشتاقی، معاون آموزشی دانشگاه شهرکرد درخصوص مقاله محوری در دانشگاه شهرکرد اظهار کرد: مقاله برون داد یک کار علمی بوده و یکی از شاخص ها در هر موسسه آموزشی به حساب می آید، باید گفت برای ارتقا رتبه هر استاد این شاخص تنها ملاک نبوده و چهار شاخص فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی برای ارتقا سطح علمی استاد درنظر گرفته شده است.

وی به مصوبه وزارت علوم اشاره کرد و افزود: طبق نظر وزارت مربوطه هر دانشجو باید یک مقاله مستخرج از پایان نامه خود داشته باشد، اگر استادی بیش از این دانشجو را به نوشتن مقاله مکلف کند، دانشجو در صورت موافق نبودن حق شکایت داشته و می تواند اعتراض کند.

معاون آموزشی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه نظارت بر توان و بار علمی اساتید توسط مدیران گروه های آموزشی، معاون آموزشی دانشکده ها و دانشجویان صورت می گیرد، افزود: به علاوه دفتر نظارت و ارزیابی نیز به صورت مستقل کار خود را انجام می دهد.

مشتاقی با بیان اینکه حق انتخاب استاد راهنما بر عهده دانشجو است، گفت: برخی از مواقع بسته به تعداد اساتید و ظرفیت مشخص شده برای هر استاد برای راهنمایی یک پایان نامه، ممکن است دانشجویی نتواند صددرصد استاد مورد نظر را برای راهنمایی پایان نامه خود انتخاب کند و در این مواقع باید توافقی بین استاد و دانشجو صورت بگیرد.

وی در ادامه گفت: دانشجو زمینه های فعالیت هر استادی را که به عنوان استاد راهنمای پایان نامه خود انتخاب کرده، باید بداند، موضوع می تواند توسط استاد و یا توسط دانشجو انتخاب شود و یا اصلاحاتی در این بین صورت بگیرد.

معاون آموزشی دانشگاه شهرکرد به سامانه امتحانات مجازی پرداخت و توضیح داد: امتحانات از 25 دی ماه در دانشگاه شهرکرد آغاز شده، دو سامانه برای امتحانات تستی و تشریحی و در یک بستر در نظر گرفته شده است، و البته سامانه تستی بدین صورت است که پس از نمایش هر سوال و پاسخ دهی به آن، سوال مربوطه حذف می شود اما سامانه تشریحی بدین صورت نیست و این سامانه، جدید نبوده و چندین سال است که از آن استفاده می شود.

مشتاقی در پاسخ به سوال احترام مسئولان و اساتید به دانشجویان تصریح کرد: این مسئله دوجانبه بوده، یقینا اگر دانشجویی برخوردی نامناسب داشته باشد، انتظار برخورد مثبت را نباید از مسئول داشته باشد، البته ممکن است برخی از اساتید نیز برخورد ناشایست داشته باشند که باید اصلاح شود و در خیلی از موارد پیشنهادات دانشجو مورد پذیرش قرار گرفته است.

وی در ادامه یادآور شد: در سال جاری به دلیل مجازی بودن کلاس ها، مواردی بوده که دانشجو سر کلاس خود حاضر نشده و درس خود را نیز حذف نکرده است، بنابراین در این مورد این دانشجو غایب محسوب می شود.

معاون آموزشی دانشگاه شهرکرد درباره برخی از اساتیدی که قوانین را زیر پا می گذارند، بیان کرد: حدود 400 استاد در این دانشگاه فعالیت دارند که چهار استاد بی مسئولیت در ایام کرونا که دروس خود را در فضای مجازی ارائه نکرده بودند، شناسایی و به کمیته تخلفات ارجاع داده شدند.

در ادامه این پیگیری امین نعمت اللهی سرپرست کتابخانه دانشگاه شهرکرد درخصوص سرعت اینترنت برای جستجوی مطالب در سایت کتابخانه مرکزی شهرکرد، اظهار کرد: با توجه به شرایط پیش آمده در سطح کشور و بار سنگین بر سامانه های مجازی، ظرفیت های اینترنتی کشور محدود بوده و بر سامانه های مختلف در دانشگاه ها تاثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه اظهارات دانشجویان مبنی بر سرعت کم اینترنت در دانشگاه منطقی است، افزود: باید با شرکت پشتیبان صحبت کرده و ظرفیت اینترنت را افزایش دهیم، اما باید گفت که با تغییر شرایط در سطح کشور وضعیت اینترنت نیز بهتر خواهد شد.

رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه شهرکرد گفت: به منظور رفاه حال دانشجویان قرار است منابع دیجیتالی برای مطالعه بیشتر خریداری شود و در هر دانشکده نیز باید کتابخانه مجزا راه اندازی کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه شهرکرد - دانشجو - دانشجویان - مشکلات - شهرکرد - آموزش مجازی - شیوع کرونا - دانشگاه ها - تشکل های دانشجویی - فراوانی - تعطیلی - فعالیت - مسئولان این - موضوع - آموزش - ایسنا - حضوری - پیگیر - مجازی - کرونا - حلقه گمشده - شیوع - دانشجویی - بختیاری - مسئولان - گفت وگو - بیانیه - اسلامی - پیگیری

آخرین اخبار سرویس:
مراسم دانش آموختگی دانشجویان دافوس ارتش برگزار شد

آموزش تار، سازدهنی و سنتور بصورت تصویری و آنلاین توسط خنیاگر

سیزدهمین جشنواره حضرت علی اکبر (ع) برگزار شد

نباید صداهایی از مجلس بیرون رود که سوژه ضدانقلاب شود

آیین تکریم مدیرعامل سابق و معارفه سرپرست جدید منطقه آزاد کیش برگزار شد

هشتاد و ششمین گردهم آیی معاونان فرهنگی جهاد دانشگاهی آغاز به کار کرد

پژوهشگران ابعاد شخصیتی خواجه رشیدالدین همدانی را معرفی کنند

فارس من | استقلال دانشگاه صنعتی بیرجند باید حفظ شود/ این تصمیم با وعده معاون وزیر منافات دارد

جشن احسان و نیکوکاری در دشتستان برگزار می شود

پاشینیان با برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی موافقت کرد

اکثر مشکلات اقتصادی کشور مربوط به داخل است

کم توجی دانشگاه ها به سند دانشگاه اسلامی

طرح تمامی پیشنهادات نمایندگان در جلسه علنی مجلس امکانپذیر نیست

آقای قالیباف! مجلس پادگان نظامی نیست

تدوین برنامه عملیاتی سند 20 ساله فعالیت های قرآنی استان بوشهر

سازمان امور مالیاتی موظف به گزارش دهی به دیوان محاسبات شد

مقابله با کرونا می ­تواند درسی برای حفظ آینده و آینده ­نگری از موضع اینجا و اکنون باشد

رونمایی محسن هاشمی از کاندیدای مطلوب حزب کارگزاران در 1400

ناو بندر مکران ظرفیت های بزرگی برای نیروی دریایی فراهم کرده است

زیرساخت های نسخه الکترونیک در فارس مهیا است

ستاره صبح نوشت: وقوع تراژدی پیک چهارم کرونا با خرید و سفرهای نوروزی

ایران و امریکا بر لبه تیغ

وزارت اقتصاد موظف به ساماندهی معافیت ها با نرخ صفر مالیاتی شد

روابط آذربایجان و ایران وارد مرحله جدیدی از رونق شده است/ دولت و مردم ایران علاقه مند به احیای سریع منطقه «قره باغ» هستند

محسن هاشمی: من و جهانگیری از کاندیداهای کارگزاران هستیم

پزشکیان: مهار کرونا کنترل شدید یک ماهه می طلبد

بخشی از مردم مشارکت در انتخابات را مشروط به بهبود شرایط اقتصادی کرده اند

موافقت با تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده

پزشکان مکلف به استفاده از کارت خوان شدند

سیاست اعتبار مالیاتی گمرکی با نرخ صفر جایگزین معافیت مالیاتی می شود

تذکر کتبی نمایندگان مجلس به وزیر کار درخصوص حقوق کارگران هپکو/ یک فعال کارگری: نگذارید دست های پشت پرده مانع رشد هپکو شوند

نمایندگان مجلس سازمان امور مالیاتی را موظف به گزارش دهی به دیوان محاسبات کردند

سیاست اعتبار مالیاتی گمرکی با نرخ صفر جایگزین معافیت مالیاتی شد

مجتهد شبستری: اجرای FATF درصورت تصویب لوایح، مشروط خواهد بود

من و جهانگیری از کاندیداهای اصلی کارگزاران هستیم

بررسی پرونده تخلفات ایران خودرو در کمیسیون اصل 90

اصلاحیه نهایی متناسب سازی حقوق بازنشستگان در مشاغل سخت و زیان آور به بار نشست

یادبود شهید گمنام حوزه علمیه حضرت زینب(س) ملایر برگزار می شود

قالیباف: طرح تمامی پیشنهادات نمایندگان در جلسه علنی امکان پذیر نیست

برگزاری متفاوت جلسه قرارگاه ستاد کرونا خوزستان

محسن هاشمی و جهانگیری گزینه اصلی کارگزاران برای 1400؟ +فیلم

بیمه گران موظف به پرداخت خسارات ناشی از حوادث گازی ظرف سه ماه شدند

تقابل راهبردی آمریکا و چین

استخدام کارمند اداری در شرکت میلاد شیرین بهار در تهران

سازمان امور مالیاتی موظف به گزارش دهی به دیوان محاسبات شد

استخدام نگهبان با مزایا قانون کار در مجتمع مسکونی آتیساز فاز یک در تهران

قدردانی فرماندار دنا از کمک های ستاد توانمندسازی محرومین کشور

صباغیان: آقای قالیباف، مجلس پادگان نظامی نیست

شاهد پیروزی و صدور رای دیوان دعاوی ایران و آمریکا در موضوع استرداد اموال رسانه ملی هستیم

بیش از 200 هزار غربالگری تلفنی و حضوری در طرح حاج قاسم سلیمانی در نیشابور

شناسایی 212 واحد صنفی فاقد پروانه کسب در گلستان

سازمان امور مالیاتی موظف به گزارش دهی به دیوان محاسبات شد

مجمع خیرین مدرسه ساز در کرج راه اندازی شد

حداقل سن جراحی بینی در دختران 17 سال به بالا است

موفقیت های جهاددانشگاهی در پژوهش های کاربردی مواد و متالوژی

تکریم شهید در جامعه بزرگداشت فرهنگ شهادت و ترویج نیکی هاست

مشوق مالیاتی مجلس برای افزایش سرمایه گذاری مردم در پروژه های زیربنایی

افتتاح چند طرح برق در آذربایجان شرقی

مجتهد شبستری: اجرای FATF درصورت تصویب لوایح، مشروط خواهد بود/ افراد ناآگاه خیال می کنند با پیوستن به FATF مشکلات اقتصادی حل می شود

استخدام کارشناس نساجی با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس گرایش تکنولوژی در اصفهان

تمرکز ترامپ پیروزی در انتخابات کنگره است

دولت مجبور شد به لاک دفاعی فرو رود

همه امور شهری بر مدار وحدت پیش رفته است

برگزاری رویداد تا ثریا باهدف چگونگی حل مسائل کشور؛ 17 و 18 اسفند

محسن هاشمی: من و جهانگیری از کاندیداهای کارگزاران هستیم اما دیدگاه ها درباره کاندیداتوری ظریف مثبت تر است

تکلیف مجلس به سازمان امور مالیاتی برای ارائه گزارش به دیوان محاسبات

1750واحد مسکونی مددجویی با مشارکت خیران در استان بوشهر ساخته می شود

بخشی از عوارض گمرکی واردات لوازم آرایشی برای بیماری های نادر هزینه می شود

جزییات ثبت نام داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر

انقلاب عمرانی نویدبخش روزهایی بهتر برای اصفهان

آمادگی ایران برای بازسازی قره باغ

استعفای دادستان کل افغانستان پذیرفته شد

یوگا چه نسبتی با تئوری های توطئه کیوانان دارد؟

حرم مطهر امام رضا (ع)

تاب آوری؛ شاخصی تطبیقی و سنجه ای برای بررسی حکمرانی درکرونا

پروژه «کاسبان تحریم» برای دامن زدن به «دوصدایی»/ وقتی نان اصلاح طلبان در باقی ماندن تحریم هاست

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت طرح و اندیشه پترو آزما در فارس

سیره حسنه دعوت مبتنی بر خدمت خالصانه به مردم در شبکه امامت جمعه تقویت شود

دولت در تحقق شعار سال مورد قبول نیست

آیین تکریم غلامحسین مظفری و معارفه جعفرآهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش

نامزدی «سردار محمد» در انتخابات ریاست جمهوری جدی شد

دولت مجبور شد به لاک دفاعی فرو رود

مهم ترین خبرهای 12 اسفند را در میز خبر بخوانید

چگونه از همسرمان عذرخواهی کنیم؟

موسوی لاری: اگر مردم آمدند، شانسی برای کاندیدای اصولگرا نمی بینم/ الان زود است که بگوییم ظریف، یا آقای فلانی خوب است/ اصلاح طلبان نمی توانند روی لاریجانی به تفاهم برسند/ ناطق به صحنه نمی آید/ اصولگرایان مثل سال 75 دچار یک اشتباه شده اند؛ تمام شرط بندی آنه

رسیدگی قاطع به جرایم متهمان زمین خواری در نظرآباد

صباغیان: آقای قالیباف اینجا مجلس است، پادگان نیست/ یک حزب تشکیل دادید و یک فراکسیون کردید، اجازه صحبت نمی دهید/ اعتراض نمایندگان به اظهارات صباغیان

هرگونه تصمیم مجمع تشخیص درباره FATF در تاریخ ثبت خواهد شد/ باید از برجام عبرت گرفت

فراخوان کنگره ملی شعر مکتب گمنامی شیراز اعلام شد

تاکید دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران بر پرداخت سریع خسارتهای زلزله سی سخت

باهنر: احتمالا FATF تصویب می شود /معنی تروریسم از نظر ما با برخی متفاوت است

صباغیان: آقای قالیباف، مجلس پادگان نظامی نیست

مشاغل پزشکی مکلف به استفاده از پایانه فروشگاهی شدند

معرفی برترین های هیئت رییسه شوراهای هماهنگی بیمه گران در استان ها

سازمان امور مالیاتی موظف به گزارش دهی 3 ماهه به دیوان محاسبات شد

گرایش غالب اصلاح طلبان سوسیال دموکراسی است

FATF، شفافیت برای دار و دسته دزدها

باهنر: احتمالا FATF تصویب می شود /معنی تروریسم از نظر ما با برخی متفاوت است

چه کسی نامه خاتمی را به دست رهبر انقلاب رساند؟

«ابوباران»؛ روایت تیپ قهرمان انقلاب اسلامی، این بار در قید حیات!

گره مشکلات دانشجویان دانشگاه شهرکرد به دستان چه کسانی باز می شود؟

گره مشکلات دانشجویان دانشگاه شهرکرد به دستان چه کسانی باز می شود؟