مطالب مرتبط:
یخ زدن محصولات کشاورزی در سونامی سرما
نجات یک قلاده روباه گرفتار در استخر آب کشاورزی سمیرم
نجات یک قلاده روباه گرفتار در استخر آب کشاورزی
استخدام کارمند اداری، مهندس صنایع و کارگر ساده در البرز
سنگ کلیه و راه های پیشگیری و درمان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 14:052021-01-17اقتصادي

خام فروشی، آفت صادرات محصولات کشاورزی/ صنایع تبدیلی، راه نجات از بن بست اقتصاد نفتی


کشاورزی قطب اول توسعه آذربایجان با وجود ظرفیت بالای تولید در بخش فرآوری و صادرات همچنان ابتر مانده و در این بخش به جای ارزش افزوده خام فروشی بی نتیجه ای را نظاره گر هستیم.

- خبرگزاری فارس- مریم عباسی: مهم ترین و مطمئن ترین منابع کسب درآمد برای کشور در عرصه حاضر درآمدهای غیرنفتی است که در این میان بخش کشاورزی می تواند نقش بسزایی را در این زمینه به ویژه با توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان هایی نظیر آذربایجان شرقی که محور توسعه آن براساس کشاورزی تعریف شده، داشته باشد.

صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به صنایعی گفته می شود که با انجام کارهای مختلف روی محصولات زراعی، باغی، دامی، طیور، شیلات، جنگل و مرتع، باعث افزایش ارزش اقتصادی این محصولات شود؛ این صنایع، انواع محصولات کشاورزی و دامی به مواد مختلف و قابل مصرف تبدیل و رابطه با ارزشی بین کشاورزی و صنعت، ایجاد می کند.

آذربایجان شرقی استانی است که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی شکل گرفته است و اراضی مستعد و شرایط جوی سبب شده حرفه کشاورزی، دامداری، باغداری و دیگر مشاغل مرتبط از رشد قابل توجهی برخوردار باشد اما توانمندی این استان به اینجا ختم نمی شود و زمینه های بهره مندی بیشتر از قابلیت های آن وجود دارد.

 ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی می تواند نقش بسیار مهمی در شکوفایی اقتصاد کشاورزی ایفا کند و تأثیر قابل توجهی در توسعه پایدار این حوزه و ایجاد اشتغال مولد و پایدار در مناطق روستایی استان داشته باشد.

یکی از بهترین راهکارهای توسعه اشتغال در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت بی رویه، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و توسعه اقتصادی، اجتماعی مناطق روستایی، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی است.

اهمیت و راهکارهای گسترش صنایع تبدیلی در روستاها چرا مقام معظم رهبری" تاکید دارند راه توسعه روستاها، ایجاد صنایع تبدیلی در خود روستاها است (05/06/1393 در دیدار با هیئت دولت) را شاید بتوان حلقه ی مفقوده بحث ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی دانست.

چرا معظم له تاکید دارند که صنایع تبدیلی در خود روستاها و نواحی روستایی باید ایجاد شود؟ شاید بتوان واضح ترین جواب به این سوال را این گونه داد که هدف معظم له از مطرح کردن این بحث بازگشت ارزش افزوده ی محصولات کشاورزی به خود روستا و ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر برای روستاییان دانست، زیرا آنچه که اکنون در مورد صنایع تبدیلی در کشور شاهد آن هستیم آن است که بسیاری از کارخانه های صنایع تبدیلی به دور از مناطق روستایی و در جوار شهرها و در شهرک های صنعتی ایجاد شده اند و بعضاً حتی فروش محصولات کشاورزی به عنوان ماده اولیه به این قبیل کارخانه ها نه به وسیله ی کشاورزان بلکه توسط دلال ها و واسطه ها انجام می شود و یا  اینکه عواملی که در استخدام این کارخانه ها هستند، در فصل برداشت محصول و در اوج تولید، محصول را به بهایی ناچیز از کشاورز خریداری می کنند و با فراوری و ذخیره سازی، محصولات فرآوری شده را در طی سال به بهایی چندین برابر قیمت محصول اولیه به فروش می رسانند.

آنچه که در این بین می تواند به کشاورزان و روستاییان کمک کند این است که با آگاهی دادن به کشاورزان  آنان را تشویق به جمع آوری سرمایه های خرد در قالب تعاونی نمود تا به این وسیله ارزش افزوده محصولات کشاورزی به خود روستاییان بازگردد.

راهکار دیگر حمایت از جوانان روستایی دانش آموخته دانشگاه هاست که با توجه به علم و دانشی که دارند اقدام به ایجاد این قبیل صنایع در مناطق روستایی کنند.

راهکار دیگر سرمایه گذاری خیرین و ایجاد صنایع تبدیلی برای روستاییان است که این حمایت می تواند به صورت مشارکت در ساخت، وقف، عقود اسلامی و.

باشد.

همچنین این راهکارها را می توان به صورت تلفیقی به کار برد.

آنچه که در این بین مهم به نظر می رسد این است که با ایجاد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در قالب صنایع کوچک و صنایع روستایی ارزش افزوده محصولات کشاورزی به بهترین نحو در خود روستاها باقی بماند و موجبات کاهش فقر، بیکاری، مهاجرت و.

در مناطق روستایی را فراهم آورد.

دولت نیز باید حمایت های لازم جهت گسترش این گونه صنایع را با رویکرد پیشرفت روستاها فراهم کند.

    فعالیت 785 واحد صنایع تبدیلی با 4.

8 میلیون تن محصولات کشاورزی در آذربایجان  اکبر فتحی رییس جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه راهکار ایجاد و تثبیت اشتغال در بخش کشاورزی، توسعه صنایع تبدیلی و غذایی است، اظهار داشت: هر محصول کشاورزی و باغی بعد از تولید نیاز به فروش، ذخیره سازی یا فرآوری دارد که فرآوری خود نیازمند یک سری صنایع و زیرساخت های ویژه بوده، زمانی که بخش اعظمی از محصولات به سبب درجه کیفیت، قابل عرضه در بازار یا ذخیره سازی نباشد، اصلی ترین راه با هدف ایجاد ارزش افزوده و فروش بیشتر همان فرآوری است.

 حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی وی با بیان اینکه همه شرایط و امکانات زیربنایی و زیرساختی برای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی آذربایجان شرقی مهیا است، افزود: صنایع تبدیلی باعث ایجاد ارزش افزوده، ایجاد اشتغال پایدار، افزایش درآمدهای ارزی، استفاده بیشتر از محصولات کشاورزی و جلوگیری از اتلاف محصولات می شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه از طرف این سازمان هیچ مشکلی در راستای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی وجود ندارد و اگر فرد حقوقی یا حقیقی نسبت به سرمایه گذاری در بحث صنایع تبدیلی محصولات باغی و زراعی استان آذربایجان شرقی اقدام کند نهایت حمایت را از سوی جهادکشاورزی خواهد داشت ادامه داد: آذربایجان شرقی با زمین های کشاورزی حاصلخیز فراوان و تولید انواع محصولات باغی و زراعی، نقش زیادی در تامین امنیت غذایی کشور دارد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط رهبرمعظم انقلاب گفت: جهش تولید" به نوعی به معنی سرعت بخشیدن به افزایش تولید، راه اندازی تولید جدید و رفع مشکلات و موانع این عرصه زیربنایی است و یکی از محورهای تحقق رونق تولیدو جهش تولید در بخش کشاورزی، فعال کردن واحدهای تولیدی غیرفعال در عرصه صنایع تبدیلی و غذایی است.

ایجاد زنجیره تولید، نهادسازی اقتصادی برای حمایت از بازاریابی و فروش محصولات فتحی با بیان اینکه ایجاد زنجیره تولید، نهادسازی اقتصادی برای حمایت از بازاریابی و فروش محصولات، برنامه های مهمی هستند که در راستای جهش تولید در بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی دنبال و اجرایی می شود افزود: نخستین مسیر از برنامه جهش تولید در بخش کشاورزی، استفاده از ظرفیت های خالی در صنایع فرآوری و تبدیلی است که طبیعی است به افزایش تولید منجر می شود و گام بعدی در این مسیر ، راه اندازی واحدهای غیرفعال صنایع تبدیلی هستند که در تحقق اهداف جهش تولید نقش موثری دارند که خوشبختانه  ده ها واحد غیرفعال از ابتدای سال جاری به چرخه تولید بازگشته اند.

احیا واحدهای تولیدی راکد صنایع تبدیلی وی از تلاش های سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی  برای احیا و راه اندازی مجدد این کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی در بخش ایلخچی شهرستان اسکو به ظرفیت 300 هزار تن خبر داد و گفت: تولید مواد غذایی سالم با کیفیت بسیار بالا هدف اصلی مدیران این شرکت بوده، هر چند این امر موجب افزایش هزینه تولید و بالارفتن قیمت تمام شده محصول می گردد، اما در عوض محصولی تولید می گردد که سلامت مصرف کنندگان خود را تضمین می کند.

   فعالیت 785 واحد صنایع تبدیلی و غذایی در آذربایجان شرقی رییس سازمان جهادکشاورزی استان از فعالیت 785 واحد صنایع تبدیلی و غذایی در زمینه فرآوری محصولات تولیدی بخش کشاورزی در استان خبر داد و افزود: آذربایجان شرقی با ظرفیت فرآوری چهار میلیون و 850 تن محصول کشاورزی، رتبه سوم کشوری را داراست.

بهره برداری از 44  تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در آذربایجان وی با بیان اینکه در 9 ماهه اول سال جاری تعداد 44 واحد تبدیلی و فرآوری محصولات در استان به بهره برداری رسیده است گفت: در حوزه فرآوری محصول سیب، تعداد 15 واحد فرآوری شامل آبمیوه، کنسانتره و پوره سیب با حداقل ظرفیت جذب یک میلیون تن فعالیت می کنند و تعداد 120 واحد سردخانه سیب با ظرفیت انبارداری 400 هزار تن و 218 واحد در دست ساخت وجود دارد؛ همچنین 56 واحد با ظرفیت فرآوری  448 هزار تن انگور در سال و 15 واحد فعال برای تولید عرقیات گیاهی و بسته بندی گیاهان دارویی با ظرفیت 9000 تن در استان فعالیت می کنند.

فتحی با بیان اینکه برای محصول هلو، یک سردخانه با ظرفیت 20 تن هلو در استان وجود دارد و در حال طرح ریزی برای سردخانه دیگری در شندآباد هستیم، ادامه داد: در حوزه زردآلو معمولاً تمایل به انبارداری زردآلو حتی به صورت رایگان نیز وجود ندارد ولی خشک کردن این میوه بسیار مرسوم بوده و حتی بازار جهانی دارد که در این زمینه در حال پیگیری برای تهیه دستگاه های جدید خشک کن میوه هستیم.

  فرآوری27 واحد کارخانه تولید رب گوجه فرنگی وی با بیان اینکه در حوزه گوجه فرنگی نیز 27 واحد کارخانه تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت جذب 200 هزار تن گوجه در سال فعال بوده و به چهار کارخانه دیگر مجوز فعالیت با تکنولوژی پیشرفته صادر شده است به فعالیت یک کارخانه فرنچ فرایز(سیب زمینی منجمد) در شهرستان بناب و احداث کارخانه دیگر در این حوزه در شهرستان سراب اشاره  کرد و گفت: در حوزه فرآوری پیاز نیز به تازگی یک واحد در حال فعالیت است و در زمینه فرآوری گندم، 42 سیلوی فعال با ظرفیت نگهداری یک میلیون و 55 هزار تن گندم در استان وجود داشته و به 27 کارخانه تولید آرد استان با ظرفیت اسمی یک میلیون و 981 هزار تن آرد، گندم فرستاده می شود.

86 واحد تبدیلی لبنیات و 3 واحد بسته بندی گوشت وی در خصوص وضعیت صنایع تبدیلی استان در حوزه محصولات دامی نیز اظهار کرد: پنج واحد کشتارگاه دام سنگین و سبک، 86 واحد تبدیلی لبنیات، سه واحد بسته بندی گوشت، سه واحد فرآوری گوشت، دو واحد تبدیلی ژلاتین خوراکی با ظرفیت 500 تن در سال و 50 واحد فرآوری خوراک دام با ظرفیت 750 هزار تن در استان وجود دارد و طبق برنامه ریزی ها باید واحدهای دیگری نیز به این حوزه افزوده شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: در حوزه صنعت طیور، 16 واحد فرآوری خوراک طیور به ظرفیت 250 هزار تن، 12 واحد کشتارگاه طیور با ظرفیت کشتاری 32 هزار قطعه در ساعت و 96 هزار تن در سال، چهار واحد قطعه بندی گوشت طیور، سه واحد فرآوری طیور، سه واحد فرآوری تخم مرغ با ظرفیت سالانه 49 هزار تن و شش واحد فعال بسته بندی تخم مرغ با ظرفیت سالانه 12 هزار تن در استان فعالیت می کنند.

فتحی افزود: همچنین چهار واحد دیگر تبدیلی نیز در حوزه خوراک طیور، سه واحد کشتارگاه طیور با تکنولوژی پیشرفته، 20 واحد قطعه بندی گوشت طیور، یک واحد فرآوری طیور و دو واحد فرآوری تخم مرغ در دست احداث است.

  فعالیت 36 واحد بسته بندی عسل با ظرفیت سالانه 18 هزار تن وی با اشاره به فعالیت 36 واحد بسته بندی عسل با ظرفیت سالانه 18 هزار تن در استان، گفت: برای اولین بار، مجوز ساخت واحد تولید خوراک زنبور صادر شده و این واحد در حال ساخت است؛ برای سایر محصولات تولیدی از عسل مثل ژل رویال، موم، زهر و .

نیز در حال مطالعه و آمادگی لازم برای احداث واحد فرآوری هستیم.

وی با بیان اینکه هفت واحد بسته بندی خرما و چهار واحد فعال بسته بندی چای در استان وجود دارد که محصولات تولیدی سایر استان ها را فرآوری کرده و صادر می کنند، افزود: همچنین احداث واحدهای فرآوری و تبدیلی سیب زمینی و هویج نیز از اولویت های بخش صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی استان است.

احداث واحدهایی تامین نشاسته از غلات و اسانس گیاهان وی با بیان این که هدف سازمان بهبود کیفیت بسته بندی و فرآوری انواع محصولات تولیدی کشاورزی استان برای رقابت در بازارهای داخلی و خارجی است و در این زمینه نیاز به محصولات با کیفیت و سالم داریم، افزود: تامین گلوکز از ذرت نیز در اولویت ما قرار دارد چرا که با وجود کارآیی این ماده در صنعت شیرینی و شکلات، ولی از سایر استان ها و خارج از کشور وارد می شود، احداث واحدهایی در زمینه تامین نشاسته از غلات و اسانس گیاهان مختلف نیز از اولویت های دیگر صنایع تبدیلی استان است.

  ایجاد نخستین شهرک صنایع تبدیلی و غذایی کشور در مراغه مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از ایجاد نخستین شهرک صنایع تبدیلی و غذایی کشور در شهرستان مراغه خبر داد.

ایاز برنو  اظهار داشت: نخستین شهرک صنایع تبدیلی و غذایی به صورت پایلوت کشوری در مراغه ایجاد می شود.

وی گفت: مطالعات ایجاد این شهرک در زمینی به مساحت 18 هکتار در مراغه آغاز شده است.

برنو افزود: شهرک صنایع تبدیلی میوه در مراغه با سرمایه گذاری موسسه تامین مسکن بسیجیان کشور ایجاد می شود.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی استان، اضافه کرد: با بهره برداری از این شهرک با جدیدترین فناوری های روز دنیا به صورت کوچک مقیاس برای بیش از 2 هزار نفر شغل ایجاد می شود.

برنو با بیان اینکه عملیات ساخت این شهرک قبل از عید آغاز می شود، یادآور شد: همزمان با ساخت واحدهای فرآوری و بسته بندی میوه زیرساخت های لازم از جمله آزمایشگاه و باسکول برای شهرک نیز ایجاد می شود.

 وی خاطرنشان کرد: در این شهرک علاوه از میوه های تولید شده در مراغه بخش از محصولات باغی دیگر استان های کشور فرآوری و با ارزش افزوده بالا صادر می شود.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه گفت: این شهرستان به عنوان قطب تولید میوه در آذربایجان شرقی فاقد واحدهای فرآوری و بسته بندی میوه است.

سیدعلی موسوی حسینی تصریح کرد: سالانه در این شهرستان 400 هزار تن میوه تولید و بدون فرآوری و بسته بندی به صورت فله ای روانه بازار مصرف می شود.

وی متذکر شد: علاوه بر بسته بندی 30 درصد میوه این شهرستان می تواند بصورت فرآوری شده با ارزش افزوده بالا به خارج از کشور صادر شود.

  کشاورزی در بن بست حمایت در شرایطی که تحریم ها با تنگ کردن حلقه ها، کشور را به سوی منفعل کردن صادرات نفت و به زانو در آوردن اقتصاد پیش می برند، تولید محصولات بخش کشاورزی می تواند کمک زیادی به ارزآوری در کشور کند.

این در حالی است که چنین روندی به طور قطع حمایت های دولتی اعم از اختصاص بسته های حمایتی به کشاورزان تا اتخاذ سیاست های صحیح برای تولید و صادرات محصولات کشاورزی را می طلبد.

علاوه بر این باید فراهم آوری زیرساخت های لازم برای صادرات محصول را نیز به مولفه های قبلی اضافه کرد.

متاسفانه نگاه اصلی صادرکنندگان به صادرات محصول کشاورزی با میزان مازاد محصول رابطه مستقیمی دارد؛ یعنی هر چه مازاد محصول بیشتر، صادرات نیز بیشتر.

در صورتی که هرگز و در هیچ برهه زمانی وجود چنین سیاستی نتوانسته پشتوانه محکمی برای صادرات محسوب شود.

هر چند سود و ارزآوری صادرات محصولات کشاورزی به دلیل نوسان قیمت نهاده ها و ارز موجب می شود صادرکنندگان محصولات کشاورزی به سود مورد انتظار بازار دست نیابند، اما اساسا صادرات محصولات کشاورزی در فضای تحریمی، می تواند دستاورد ارزشمندی برای کشور به حساب آید، اما شاهدیم که صادرات بخش کشاورزی جدی گرفته نمی شود و به قولی بگیر، نگیر دارد.

انتهای پیام/60001  
کلید واژه ها: کشاورزی - صنایع تبدیلی و تکمیلی - صنایع تبدیلی - محصولات کشاورزی - محصولات - صنایع - بخش کشاورزی - آذربایجان - توسعه صنایع تبدیلی - خام فروشی - ظرفیت بالای تولید - درآمدهای غیرنفتی - توسعه - تکمیلی - صادرات - ارزش - اقتصاد - ارزش اقتصادی - اقتصاد نفتی - ارزش افزوده - مختلف - فروشی - درآمد - کسب درآمد - نفتی - خبرگزاری - دامی - مهم ترین - غیرنفتی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شرکت مهاجرتی سرزمین بهتر در تهران

استخدام کارشناس حسابداری و کارشناس کنترل پروژه در محدوده نظرآباد البرز

استخدام حسابدار ارشد آقا در موسسه صندوق توسعه فناوری های نوین در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی با حقوق توافقی در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس تولید محتوا خانم در نیکارخ پخش سبز در اصفهان

استخدام کارشناس امور قراردادها و حقوقی با مزایا در کرمان

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش صنعتی با حقوق ثابت و پورسانت در مرکزی

شرکت پشتیبانی امور دام از مرغداران تخم مرغ خریداری نمی کند

استخدام مهندس برق خانم در شرکت پدیده برق و صنعت در کرمانشاه

استخدام کارشناس فروش خوراک دام و طیور و کارشناس فروش صنایع غذایی در البرز

هشدار دادستان کبودراهنگ به فروشندگان متخلف برای فروش اجباری کالا

آغاز خرید تضمینی پیاز در جنوب کرمان/ نوشدارو بعد از مرگ سهراب

میوه شب عید از 25 اسفند در 30 نقطه شهر کرمان توزیع می شود

بسته خبرگرام

ایجاد 4195 فرصت شغلی برای نیازمندان خراسان جنوبی

قیمت جهانی نفت امروز 99/12/19|برنت 68 دلار و 56 سنت شد

6 سایت کشت گیاهان دارویی ویژه زنان روستایی در قزوین راه اندازی شد

کدام پتروشیمی ها مشمول تخفیف 30 درصدی خوراک می شوند؟ + جدول

خاموشی های برق در زنجان کاهش یافت

صفحه اول روزنامه های اقتصادی 19 اسفند 1399

ارزش بیت کوین در 24 ساعت گذشته چقدر شد؟

هشت نکته طلایی درباره ممنوعیت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

کدام پتروشیمی ها مشمول تخفیف 30 درصدی خوراک می شوند؟

چرا مرغ و میوه گران شد؟

ضریب جینی در مجلس یازدهم

کارخانه آلومینیوم جنوب و تحقق سهم فارس در جهش تولید

چرخش سبز در صنعت فولاد

استخدام کارشناس کنترل پروژه آقا در شرکت کاواک صنعت پارسیان در البرز

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت کاواک صنعت پارسیان در البرز

استخدام کارگر تولید در شرکت نامی نیک نهاد در کرج

استخدام راننده پایه دو، فروشنده (مواد غذایی) و کارگر انبار در کرج

تصمیم بزرگ فولادی چین در جهت حفاظت از محیط زیست این کشور

استخدام حسابدار خانم در شرکت پردیس تولید محتوا شگفت در البرز

شرکت پشتیبانی امور دام از مرغداران تخم مرغ خریداری نمی کند

استخدام کارشناس فنی مرکز تماس (شیفت شب) و کارشناس فنی مرکز تماس (کالسنتر)

تحول اساسی شرکت ملی پست با هوشمندسازی و توسعه زیرساخت ها / 400 دستگاه وانت کارا و پراید 151 به شبکه پست اضافه خواهد شد

کابل های آلومینیومی جایگزین سیم های مسی برق در اهر می شود

کاهش حوادث منجر به فوت در خوزستان طلوع روز های شیرین را نوید می دهد

انتقاد عضو اتاق بازرگانی از بازگشت گاز مایع به سبد سوخت کشور

مثبت زندگی/ افتتاح مراکز خدماتی بهزیستی

افزایش تقاضا برای دریافت برگه تردد به گیلان نگران کننده است

تفاوت قیمت نوبرانه چند خودرو مدل 1400 با 99 در بازار

شهرداری به دنبال درآمد از قطع درختان!

قیمت سکه پارسیان امروز سه شنبه 19 اسفند 99

قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه 19 اسفند 99

ایلان ماسک 27 میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد!

قیمت مرغ، گوشت گوسفند و گوساله امروز سه شنبه 19 اسفند 99

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز سه شنبه 19 اسفند 99

چهار ویرانگر عرضه مسکن

رکود تورمی حاکم بر بازار خرید و فروش مسکن تهران

اعتراض کارگران نگهداری خط 5 مترو تهران در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت شغلی و مزدی

بازار بورس فروردین ماه روی خوش به خود می بیند

سهمیه جدیدی از کالاهای اساسی به خراسان رضوی اختصاص یافت

52 واحد صنعتی راکد در استان اردبیل به چرخه تولید بازگشتند+ گزارش

بررسی تغییرات قیمت گوشت و دلایل آن

دولت و کارفرما دست در دست هم، سفره معاش کارگران را کوچک تر از پیش می کنند

ثروت هایی که دود می شوند

طرز تهیه باقلوای ترکی

افزایش بی سابقه دانشجویانی که ترک تحصیل می کنند

بازار بورس فروردین ماه متعادل می شود

رهاسازی آب سد گلستان

عزم جدی دولت در توسعه زنجیره پروپیلن در کشور

افزایش بی سابقه دانشجویانی که ترک تحصیل می کنند

شرایط و مزیت های سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان/رشد صنایع در سالی که گذشت

رهاسازی آب سد گلستان/ مردم به رودخانه ها نزدیک نشوند

چه عواملی بازار مسکن را ویران کردند؟

خداحافظی مردم با خرید کیلویی میوه در دولت روحانی/ بدترین سال تولید مسکن در تهران

روند توزیع واکسن کرونا در کشورهای همسایه ایران

آغاز تغییرات مدیریتی در سازمان بورس

77 میلیون دلار صرفه جویی ارزی با داخلی سازی در صنعت قم

افزایش تولید دانه های روغنی رمز خودکفایی و قطع وابستگی به واردات

توافق آزادسازی پول های ایران در کره هنوز عملیاتی نشده است/ آخرین وضعیت منابع ایران در عراق

چهار هزار مترمربع از اراضی ملی در شهرستان دیلم به بیت المال برگشت داده شد

جزییات تبعات افزایش نرخ دیه در شرایط فعلی اقتصادی

ایلان ماسک 27 میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد!

بازار بورس فروردین ماه متعادل می شود

زنان خانه دار کارگران بی مزد و منت/ روزگار از سکه افتاده طلا/ اینترنت از دل آسمان

قیمت ارزان ترین گوشی های سامسونگ چقدر است؟

عناوین روزنامه های نوزدهم اسفند ماه خراسان رضوی

رهاسازی آب سد گلستان

چشم انداز مثبت رشد اقتصادی در سال 1400

وقتی منتقدین واقعی علم اقتصاد سر و صدا بلد نیستند؟

در و دیوار بیمارستان، هزینه بر کارگران و کم درآمدها تحمیل می کند/ بهره مندی از خدمات بهتر، هزینه های درمانی را دو چندان می کند/ تکذیب همه موارد ازسوی ریاست بیمارستان

چهارشنبه سوری با رنگ و بوی کرونا

آمادگی لازم در صورت حمله احتمالی ملخ ها/ منتظر حمله ملخ ها به مزارع باشیم؟

رتبه اول اردبیل در صدور پروانه بهره برداری در کشور

هموارسازی مسیر سرمایه گذاری و تولید لازمه توسعه اقتصادی استان اردبیل

مبالغ سود سهام عدالت برای سهام 500 هزار و یک میلیون تومانی اعلام شد

نامشخص بودن ماندگاری واکسن کرونا / واکسیناسیون همگانی کرونا رایگان است

دهکده گردشگری جزیره لارک 70 درصد پیشرفت دارد

بنیاد مسکن 40 میلیارد ریال برای تکمیل واحدهای نیمه تمام پرداخت کرد

دفاع رییس شورای رقابت از فرمول قیمت گذاری خودرو

قیمت طلا 18 عیار و انواع سکه امروز سه شنبه 19 اسفند 99

یزد، مرکز استراتژیک اقتصاد کشور است

آمار کرونا جهان 19 اسفند؛ 6438 فوتی و 292 هزار ابتلای جدید

ساعات کاری مراکز شماره گذاری خودرو در کرمانشاه افزایش یافت

بیش از 6 میلیون مترمکعب آب به آبخوان های کردستان برگشت داده شد

صعود ادامه دار بیت کوین /روز خوب چین لینک

ترانزیت ریلی از مرز سرخس افزایش یافت

وزش باد شدید 10 میلیارد تومان خسارت در شهرستان کوهرنگ برجا گذاشت

خام فروشی، آفت صادرات محصولات کشاورزی/ صنایع تبدیلی، راه نجات از بن بست اقتصاد نفتی

خام فروشی، آفت صادرات محصولات کشاورزی/ صنایع تبدیلی، راه نجات از بن بست اقتصاد نفتی