موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - فدراسيون فوتبال - نقل و انتقالات - تامين اجتماعي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - انتخابات فدراسيون فوتبال - رشيد مظاهري - همسان سازي حقوق - نقل و انتقالات زمستاني - بيمارستان تامين اجتماعي - كرج چالوس - طرح نسخه الكترونيكي - پارك علم و فناوري خراسان رضوي - دكتررامين - الشباب عربستان - پي گل - بار الكتريكي - فتيده - راكت بدمينتون - ملكشاه - دولت اباد - شب ادراري كودك

مطالب مرتبط:
یخ زدن محصولات کشاورزی در سونامی سرما
نجات یک قلاده روباه گرفتار در استخر آب کشاورزی سمیرم
نجات یک قلاده روباه گرفتار در استخر آب کشاورزی
استخدام کارمند اداری، مهندس صنایع و کارگر ساده در البرز
سنگ کلیه و راه های پیشگیری و درمان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 14:052021-01-17اقتصادي

خام فروشی، آفت صادرات محصولات کشاورزی/ صنایع تبدیلی، راه نجات از بن بست اقتصاد نفتی


کشاورزی قطب اول توسعه آذربایجان با وجود ظرفیت بالای تولید در بخش فرآوری و صادرات همچنان ابتر مانده و در این بخش به جای ارزش افزوده خام فروشی بی نتیجه ای را نظاره گر هستیم.

- خبرگزاری فارس- مریم عباسی: مهم ترین و مطمئن ترین منابع کسب درآمد برای کشور در عرصه حاضر درآمدهای غیرنفتی است که در این میان بخش کشاورزی می تواند نقش بسزایی را در این زمینه به ویژه با توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان هایی نظیر آذربایجان شرقی که محور توسعه آن براساس کشاورزی تعریف شده، داشته باشد.

صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به صنایعی گفته می شود که با انجام کارهای مختلف روی محصولات زراعی، باغی، دامی، طیور، شیلات، جنگل و مرتع، باعث افزایش ارزش اقتصادی این محصولات شود؛ این صنایع، انواع محصولات کشاورزی و دامی به مواد مختلف و قابل مصرف تبدیل و رابطه با ارزشی بین کشاورزی و صنعت، ایجاد می کند.

آذربایجان شرقی استانی است که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی شکل گرفته است و اراضی مستعد و شرایط جوی سبب شده حرفه کشاورزی، دامداری، باغداری و دیگر مشاغل مرتبط از رشد قابل توجهی برخوردار باشد اما توانمندی این استان به اینجا ختم نمی شود و زمینه های بهره مندی بیشتر از قابلیت های آن وجود دارد.

 ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی می تواند نقش بسیار مهمی در شکوفایی اقتصاد کشاورزی ایفا کند و تأثیر قابل توجهی در توسعه پایدار این حوزه و ایجاد اشتغال مولد و پایدار در مناطق روستایی استان داشته باشد.

یکی از بهترین راهکارهای توسعه اشتغال در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت بی رویه، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و توسعه اقتصادی، اجتماعی مناطق روستایی، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی است.

اهمیت و راهکارهای گسترش صنایع تبدیلی در روستاها چرا مقام معظم رهبری" تاکید دارند راه توسعه روستاها، ایجاد صنایع تبدیلی در خود روستاها است (05/06/1393 در دیدار با هیئت دولت) را شاید بتوان حلقه ی مفقوده بحث ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی دانست.

چرا معظم له تاکید دارند که صنایع تبدیلی در خود روستاها و نواحی روستایی باید ایجاد شود؟ شاید بتوان واضح ترین جواب به این سوال را این گونه داد که هدف معظم له از مطرح کردن این بحث بازگشت ارزش افزوده ی محصولات کشاورزی به خود روستا و ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر برای روستاییان دانست، زیرا آنچه که اکنون در مورد صنایع تبدیلی در کشور شاهد آن هستیم آن است که بسیاری از کارخانه های صنایع تبدیلی به دور از مناطق روستایی و در جوار شهرها و در شهرک های صنعتی ایجاد شده اند و بعضاً حتی فروش محصولات کشاورزی به عنوان ماده اولیه به این قبیل کارخانه ها نه به وسیله ی کشاورزان بلکه توسط دلال ها و واسطه ها انجام می شود و یا  اینکه عواملی که در استخدام این کارخانه ها هستند، در فصل برداشت محصول و در اوج تولید، محصول را به بهایی ناچیز از کشاورز خریداری می کنند و با فراوری و ذخیره سازی، محصولات فرآوری شده را در طی سال به بهایی چندین برابر قیمت محصول اولیه به فروش می رسانند.

آنچه که در این بین می تواند به کشاورزان و روستاییان کمک کند این است که با آگاهی دادن به کشاورزان  آنان را تشویق به جمع آوری سرمایه های خرد در قالب تعاونی نمود تا به این وسیله ارزش افزوده محصولات کشاورزی به خود روستاییان بازگردد.

راهکار دیگر حمایت از جوانان روستایی دانش آموخته دانشگاه هاست که با توجه به علم و دانشی که دارند اقدام به ایجاد این قبیل صنایع در مناطق روستایی کنند.

راهکار دیگر سرمایه گذاری خیرین و ایجاد صنایع تبدیلی برای روستاییان است که این حمایت می تواند به صورت مشارکت در ساخت، وقف، عقود اسلامی و.

باشد.

همچنین این راهکارها را می توان به صورت تلفیقی به کار برد.

آنچه که در این بین مهم به نظر می رسد این است که با ایجاد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در قالب صنایع کوچک و صنایع روستایی ارزش افزوده محصولات کشاورزی به بهترین نحو در خود روستاها باقی بماند و موجبات کاهش فقر، بیکاری، مهاجرت و.

در مناطق روستایی را فراهم آورد.

دولت نیز باید حمایت های لازم جهت گسترش این گونه صنایع را با رویکرد پیشرفت روستاها فراهم کند.

    فعالیت 785 واحد صنایع تبدیلی با 4.

8 میلیون تن محصولات کشاورزی در آذربایجان  اکبر فتحی رییس جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه راهکار ایجاد و تثبیت اشتغال در بخش کشاورزی، توسعه صنایع تبدیلی و غذایی است، اظهار داشت: هر محصول کشاورزی و باغی بعد از تولید نیاز به فروش، ذخیره سازی یا فرآوری دارد که فرآوری خود نیازمند یک سری صنایع و زیرساخت های ویژه بوده، زمانی که بخش اعظمی از محصولات به سبب درجه کیفیت، قابل عرضه در بازار یا ذخیره سازی نباشد، اصلی ترین راه با هدف ایجاد ارزش افزوده و فروش بیشتر همان فرآوری است.

 حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی وی با بیان اینکه همه شرایط و امکانات زیربنایی و زیرساختی برای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی آذربایجان شرقی مهیا است، افزود: صنایع تبدیلی باعث ایجاد ارزش افزوده، ایجاد اشتغال پایدار، افزایش درآمدهای ارزی، استفاده بیشتر از محصولات کشاورزی و جلوگیری از اتلاف محصولات می شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه از طرف این سازمان هیچ مشکلی در راستای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی وجود ندارد و اگر فرد حقوقی یا حقیقی نسبت به سرمایه گذاری در بحث صنایع تبدیلی محصولات باغی و زراعی استان آذربایجان شرقی اقدام کند نهایت حمایت را از سوی جهادکشاورزی خواهد داشت ادامه داد: آذربایجان شرقی با زمین های کشاورزی حاصلخیز فراوان و تولید انواع محصولات باغی و زراعی، نقش زیادی در تامین امنیت غذایی کشور دارد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط رهبرمعظم انقلاب گفت: جهش تولید" به نوعی به معنی سرعت بخشیدن به افزایش تولید، راه اندازی تولید جدید و رفع مشکلات و موانع این عرصه زیربنایی است و یکی از محورهای تحقق رونق تولیدو جهش تولید در بخش کشاورزی، فعال کردن واحدهای تولیدی غیرفعال در عرصه صنایع تبدیلی و غذایی است.

ایجاد زنجیره تولید، نهادسازی اقتصادی برای حمایت از بازاریابی و فروش محصولات فتحی با بیان اینکه ایجاد زنجیره تولید، نهادسازی اقتصادی برای حمایت از بازاریابی و فروش محصولات، برنامه های مهمی هستند که در راستای جهش تولید در بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی دنبال و اجرایی می شود افزود: نخستین مسیر از برنامه جهش تولید در بخش کشاورزی، استفاده از ظرفیت های خالی در صنایع فرآوری و تبدیلی است که طبیعی است به افزایش تولید منجر می شود و گام بعدی در این مسیر ، راه اندازی واحدهای غیرفعال صنایع تبدیلی هستند که در تحقق اهداف جهش تولید نقش موثری دارند که خوشبختانه  ده ها واحد غیرفعال از ابتدای سال جاری به چرخه تولید بازگشته اند.

احیا واحدهای تولیدی راکد صنایع تبدیلی وی از تلاش های سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی  برای احیا و راه اندازی مجدد این کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی در بخش ایلخچی شهرستان اسکو به ظرفیت 300 هزار تن خبر داد و گفت: تولید مواد غذایی سالم با کیفیت بسیار بالا هدف اصلی مدیران این شرکت بوده، هر چند این امر موجب افزایش هزینه تولید و بالارفتن قیمت تمام شده محصول می گردد، اما در عوض محصولی تولید می گردد که سلامت مصرف کنندگان خود را تضمین می کند.

   فعالیت 785 واحد صنایع تبدیلی و غذایی در آذربایجان شرقی رییس سازمان جهادکشاورزی استان از فعالیت 785 واحد صنایع تبدیلی و غذایی در زمینه فرآوری محصولات تولیدی بخش کشاورزی در استان خبر داد و افزود: آذربایجان شرقی با ظرفیت فرآوری چهار میلیون و 850 تن محصول کشاورزی، رتبه سوم کشوری را داراست.

بهره برداری از 44  تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در آذربایجان وی با بیان اینکه در 9 ماهه اول سال جاری تعداد 44 واحد تبدیلی و فرآوری محصولات در استان به بهره برداری رسیده است گفت: در حوزه فرآوری محصول سیب، تعداد 15 واحد فرآوری شامل آبمیوه، کنسانتره و پوره سیب با حداقل ظرفیت جذب یک میلیون تن فعالیت می کنند و تعداد 120 واحد سردخانه سیب با ظرفیت انبارداری 400 هزار تن و 218 واحد در دست ساخت وجود دارد؛ همچنین 56 واحد با ظرفیت فرآوری  448 هزار تن انگور در سال و 15 واحد فعال برای تولید عرقیات گیاهی و بسته بندی گیاهان دارویی با ظرفیت 9000 تن در استان فعالیت می کنند.

فتحی با بیان اینکه برای محصول هلو، یک سردخانه با ظرفیت 20 تن هلو در استان وجود دارد و در حال طرح ریزی برای سردخانه دیگری در شندآباد هستیم، ادامه داد: در حوزه زردآلو معمولاً تمایل به انبارداری زردآلو حتی به صورت رایگان نیز وجود ندارد ولی خشک کردن این میوه بسیار مرسوم بوده و حتی بازار جهانی دارد که در این زمینه در حال پیگیری برای تهیه دستگاه های جدید خشک کن میوه هستیم.

  فرآوری27 واحد کارخانه تولید رب گوجه فرنگی وی با بیان اینکه در حوزه گوجه فرنگی نیز 27 واحد کارخانه تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت جذب 200 هزار تن گوجه در سال فعال بوده و به چهار کارخانه دیگر مجوز فعالیت با تکنولوژی پیشرفته صادر شده است به فعالیت یک کارخانه فرنچ فرایز(سیب زمینی منجمد) در شهرستان بناب و احداث کارخانه دیگر در این حوزه در شهرستان سراب اشاره  کرد و گفت: در حوزه فرآوری پیاز نیز به تازگی یک واحد در حال فعالیت است و در زمینه فرآوری گندم، 42 سیلوی فعال با ظرفیت نگهداری یک میلیون و 55 هزار تن گندم در استان وجود داشته و به 27 کارخانه تولید آرد استان با ظرفیت اسمی یک میلیون و 981 هزار تن آرد، گندم فرستاده می شود.

86 واحد تبدیلی لبنیات و 3 واحد بسته بندی گوشت وی در خصوص وضعیت صنایع تبدیلی استان در حوزه محصولات دامی نیز اظهار کرد: پنج واحد کشتارگاه دام سنگین و سبک، 86 واحد تبدیلی لبنیات، سه واحد بسته بندی گوشت، سه واحد فرآوری گوشت، دو واحد تبدیلی ژلاتین خوراکی با ظرفیت 500 تن در سال و 50 واحد فرآوری خوراک دام با ظرفیت 750 هزار تن در استان وجود دارد و طبق برنامه ریزی ها باید واحدهای دیگری نیز به این حوزه افزوده شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: در حوزه صنعت طیور، 16 واحد فرآوری خوراک طیور به ظرفیت 250 هزار تن، 12 واحد کشتارگاه طیور با ظرفیت کشتاری 32 هزار قطعه در ساعت و 96 هزار تن در سال، چهار واحد قطعه بندی گوشت طیور، سه واحد فرآوری طیور، سه واحد فرآوری تخم مرغ با ظرفیت سالانه 49 هزار تن و شش واحد فعال بسته بندی تخم مرغ با ظرفیت سالانه 12 هزار تن در استان فعالیت می کنند.

فتحی افزود: همچنین چهار واحد دیگر تبدیلی نیز در حوزه خوراک طیور، سه واحد کشتارگاه طیور با تکنولوژی پیشرفته، 20 واحد قطعه بندی گوشت طیور، یک واحد فرآوری طیور و دو واحد فرآوری تخم مرغ در دست احداث است.

  فعالیت 36 واحد بسته بندی عسل با ظرفیت سالانه 18 هزار تن وی با اشاره به فعالیت 36 واحد بسته بندی عسل با ظرفیت سالانه 18 هزار تن در استان، گفت: برای اولین بار، مجوز ساخت واحد تولید خوراک زنبور صادر شده و این واحد در حال ساخت است؛ برای سایر محصولات تولیدی از عسل مثل ژل رویال، موم، زهر و .

نیز در حال مطالعه و آمادگی لازم برای احداث واحد فرآوری هستیم.

وی با بیان اینکه هفت واحد بسته بندی خرما و چهار واحد فعال بسته بندی چای در استان وجود دارد که محصولات تولیدی سایر استان ها را فرآوری کرده و صادر می کنند، افزود: همچنین احداث واحدهای فرآوری و تبدیلی سیب زمینی و هویج نیز از اولویت های بخش صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی استان است.

احداث واحدهایی تامین نشاسته از غلات و اسانس گیاهان وی با بیان این که هدف سازمان بهبود کیفیت بسته بندی و فرآوری انواع محصولات تولیدی کشاورزی استان برای رقابت در بازارهای داخلی و خارجی است و در این زمینه نیاز به محصولات با کیفیت و سالم داریم، افزود: تامین گلوکز از ذرت نیز در اولویت ما قرار دارد چرا که با وجود کارآیی این ماده در صنعت شیرینی و شکلات، ولی از سایر استان ها و خارج از کشور وارد می شود، احداث واحدهایی در زمینه تامین نشاسته از غلات و اسانس گیاهان مختلف نیز از اولویت های دیگر صنایع تبدیلی استان است.

  ایجاد نخستین شهرک صنایع تبدیلی و غذایی کشور در مراغه مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از ایجاد نخستین شهرک صنایع تبدیلی و غذایی کشور در شهرستان مراغه خبر داد.

ایاز برنو  اظهار داشت: نخستین شهرک صنایع تبدیلی و غذایی به صورت پایلوت کشوری در مراغه ایجاد می شود.

وی گفت: مطالعات ایجاد این شهرک در زمینی به مساحت 18 هکتار در مراغه آغاز شده است.

برنو افزود: شهرک صنایع تبدیلی میوه در مراغه با سرمایه گذاری موسسه تامین مسکن بسیجیان کشور ایجاد می شود.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی استان، اضافه کرد: با بهره برداری از این شهرک با جدیدترین فناوری های روز دنیا به صورت کوچک مقیاس برای بیش از 2 هزار نفر شغل ایجاد می شود.

برنو با بیان اینکه عملیات ساخت این شهرک قبل از عید آغاز می شود، یادآور شد: همزمان با ساخت واحدهای فرآوری و بسته بندی میوه زیرساخت های لازم از جمله آزمایشگاه و باسکول برای شهرک نیز ایجاد می شود.

 وی خاطرنشان کرد: در این شهرک علاوه از میوه های تولید شده در مراغه بخش از محصولات باغی دیگر استان های کشور فرآوری و با ارزش افزوده بالا صادر می شود.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه گفت: این شهرستان به عنوان قطب تولید میوه در آذربایجان شرقی فاقد واحدهای فرآوری و بسته بندی میوه است.

سیدعلی موسوی حسینی تصریح کرد: سالانه در این شهرستان 400 هزار تن میوه تولید و بدون فرآوری و بسته بندی به صورت فله ای روانه بازار مصرف می شود.

وی متذکر شد: علاوه بر بسته بندی 30 درصد میوه این شهرستان می تواند بصورت فرآوری شده با ارزش افزوده بالا به خارج از کشور صادر شود.

  کشاورزی در بن بست حمایت در شرایطی که تحریم ها با تنگ کردن حلقه ها، کشور را به سوی منفعل کردن صادرات نفت و به زانو در آوردن اقتصاد پیش می برند، تولید محصولات بخش کشاورزی می تواند کمک زیادی به ارزآوری در کشور کند.

این در حالی است که چنین روندی به طور قطع حمایت های دولتی اعم از اختصاص بسته های حمایتی به کشاورزان تا اتخاذ سیاست های صحیح برای تولید و صادرات محصولات کشاورزی را می طلبد.

علاوه بر این باید فراهم آوری زیرساخت های لازم برای صادرات محصول را نیز به مولفه های قبلی اضافه کرد.

متاسفانه نگاه اصلی صادرکنندگان به صادرات محصول کشاورزی با میزان مازاد محصول رابطه مستقیمی دارد؛ یعنی هر چه مازاد محصول بیشتر، صادرات نیز بیشتر.

در صورتی که هرگز و در هیچ برهه زمانی وجود چنین سیاستی نتوانسته پشتوانه محکمی برای صادرات محسوب شود.

هر چند سود و ارزآوری صادرات محصولات کشاورزی به دلیل نوسان قیمت نهاده ها و ارز موجب می شود صادرکنندگان محصولات کشاورزی به سود مورد انتظار بازار دست نیابند، اما اساسا صادرات محصولات کشاورزی در فضای تحریمی، می تواند دستاورد ارزشمندی برای کشور به حساب آید، اما شاهدیم که صادرات بخش کشاورزی جدی گرفته نمی شود و به قولی بگیر، نگیر دارد.

انتهای پیام/60001  
کلید واژه ها: کشاورزی - صنایع تبدیلی و تکمیلی - صنایع تبدیلی - محصولات کشاورزی - محصولات - صنایع - بخش کشاورزی - آذربایجان - توسعه صنایع تبدیلی - خام فروشی - ظرفیت بالای تولید - درآمدهای غیرنفتی - توسعه - تکمیلی - صادرات - ارزش - اقتصاد - ارزش اقتصادی - اقتصاد نفتی - ارزش افزوده - مختلف - فروشی - درآمد - کسب درآمد - نفتی - خبرگزاری - دامی - مهم ترین - غیرنفتی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
صادرکنندگان به سوریه تشویق می شوند

نوسان قیمت سکه در کانال 11 میلیونی

دولت نرخ ارز را بالا می برد یا آن را کنترل می کند؟

کاهش ظرفیت و تعداد پروازهای خوزستان

ناشر و کتابفروش هر دو از طرح های فصلی فروش کتاب سود می برند

کشف 4 میلیارد تومانی پارچه و بلور خارجی قاچاق در جنوب پایتخت

طرح افزایش دوبار در سال حقوق کارگران به کجا رسید؟

توزیع 310 تن مرغ در گیلان

مشکلی در تامین مرغ نداریم/ 450 هزار تن روغن خام موجود است

بانک اطلاعاتی نیاز های اقتصادی سوریه رونمایی می شود

نیاز آبی تالاب های قم بسیار جدی است

آمادگی 17 سرمایه گذار برای حضور در منطقه ویژه اقتصادی نمین/ احداث بزرگترین کارخانه کریستال خاورمیانه درمنطقه ویژه اقتصادی

تاثیرگذارترین نمادهای بورسی امروز 11 اسفند

در مورد بازار داغ انگیزه فروشان | همیشه خواستن توانستن نیست!

درخواست شرایط ویژه برای صادرات به سوریه/ ممنوعیتی برای صادرات کالا نخواهیم داشت

ظرفیت 1.5 میلیارد دلاری تجارت ایران با سوریه

کشف 26 تن سیمان احتکار شده در شهرستان طبس

دفترچه و کارت جدیدی جایگزین دفترچه بیمه ها نمی شود/ بازنشستگان فریب نخورند

تشویقی یک میلیون تومانی برای بچه دار شدن

22 تن فرآورده خام دامی در خراسان جنوبی معدوم شد

بازنشستگان فریب صدور دفترچه بیمه جدید را نخورند

امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی سایپا و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

نماهنگ محلی به زبان کردی از پیچیده ترین میدان نفتی ایران

دانشگاه فنی وحرفه ای بازوی تربیت نیرو برای وزارت صمت است

مقایسه قیمت اپتیما و قیمت مزدا 3 نیو

آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان با دستور رییس جمهور

اتمام دو طرح عمرانی در بهشت رحمت شهرکرد تا پایان سال

افزایش تولید اوپک در گروی واکسیناسیون کرونا و بهبود تقاضای نفت

سلام ساختمان؛ پلتفرمی آنلاین برای تمامی نیاز های شما در خدمات ساختمانی

سرمایه 11 هزار میلیارد تومانی شرکت های سهام عدالت در همدان

فرمانده انتظامی قزوین: با متخلفان خروج مرغ برخورد جدی می کنیم

آغاز ساخت نیروگاه 1400مگاواتی سیریک با وام دولت روسیه

فیلم / اجرای قوانین جدید برای حفظ طولانی ترین رود آسیا

متولدین 1400 چقدر سهام می گیرند؟

نقض قانون در برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی برای سهام عدالت

جولان کالای قاچاق در بازار پوشاک شهرکرد / ثبات بازار پوشاک کار کارشناسی ملی نیاز دارد

آمادگی نیروگاه های برق هرمزگان در پیک تابستان سال 1400

لطفاً پاکبانان را در اولویت واکسیناسیون قرار دهید

برترین صف های خرید و فروش امروز در بورس

درکو: بهترین تولید کننده درب های ساختمانی

تردد در سه محور مواصلاتیِ جنوب استان تنها با زنجیر چرخ

90 هکتار از اراضی کشاورری طارم زیر کشت پیاز می رود

ممنوعیت تردد خودرو های بدون معاینه فنی در هسته مرکزی اهواز

کرونا، سناریوی فاجعه بار سینمای هالیوود

هیچ کارتی جایگزین دفترچه بیمه نمی شود

افتتاح طرح های نفتی با سرمایه گذاری 5 میلیارد یورو

چند خبر کوتاه از چهارمحال و بختیاری

چراغ بورس قرمز ماند

طرح تسهیلاتی بانک دی ویژه بانوان معرفی شد

مرتضوی: برای تولید چادر مشکی همه چی داریم، اتاق فکر نداریم/ مقاله مشکل مملکت را حل نمی کند

صادرکنندگان به سوریه تشویق می شوند

بلیت هواپیما، اتوبوس و قطار در نوروز 1400 گران نمی شود

پوشش درمان تکمیلی فرهنگیان ابلاغ شد+ جزییات

هوشمندسازی مراکز اتفاقات برق کهگیلویه و بویراحمد/ نیازی به مراجعه حضوری به شرکت برق نیست

انتخاب مراکز اسقاط برای نوسازی تاکسی های فرسوده در قزوین

استیصال در بازار سفر نوروز

افزایش قیمت برق صنایع چه تبعاتی به دنبال دارد؟

تشکیل بیش از 16 هزار پرونده بستری بیماران کرونایی تحت پوشش بیمه سلامت در آذربایجان غربی

افتتاح همزمان ایستگاه های میدان قیام و دولاب در خط 7 مترو

دریافت کارت اعتباری و تسهیلات بانکی با ضمانت سهام

پوشش درمان تکمیلی فرهنگیان ابلاغ شد+ جزییات

اختصاص 120 میلیارد تومان حوزه آبخیزداری و بیابان زدایی

بانک ها در دوراهی ماندن یا رفتن از بورس

تغییرات مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس

علت خرابی سنسور فشار روغن چیست؟

سیستم بانکی سوریه برای تجار برقرار است

فروش املاک و مستغلات بانک ایران زمین

تصویب بخشودگی سود بازرگانی ورود تبلت دانش آموزان در کمیسیون اقتصاد دولت

توزیع میوه شب عید از 21 اسفند

توقف تخلیه و بارگیری کالا در بنادر در یکم فروردین

افت 3944 واحد شاخص بورس

چرا متقاضیان نمی توانند کارت اعتباری سهام عدالت بگیرند؟

بنیاد برکت 963 طرح اشتغالزا در دلفان اجرا کرد

واکنش بازار به خبر ورود پول / نقدینگی کافی برای صعود شاخص تزریق شد؟

سامانه ی «روستا بازار» به منظور فروش صنایع دستی و تولیدات روستاییان راه اندازی شد

ایجاد بانک اطلاعاتی از نیازهای اقتصادی سوریه

فروش 5 میلیارد ریال کتاب در خراسان رضوی

پلمب روزانه 21 واحد صنفی متخلف در مازندران

قیمت نفت افزایش یافت

هوشمندسازی مراکز اتفاقات برق کهگیلویه و بویراحمد/ نیازی به مراجعه حضوری به شرکت برق نیست

16 پروزه آبخیزداری در استان اردبیل بهره برداری می شود

نبود الگوی کشت؛ معضلی پیش روی صادرات کشور

همکاری فنی فائو با ایران با اعتبار 390 هزار دلاری

عقبگرد بازارهای داخلی و خارجی

روحانی: آمریکا اعتراف کرده فشار حداکثری غلط بود /مقابل ما زانو می زنید

ثبت تولید تجمعی 36 میلیون بشکه ای نفت در میدان مشترک آذر

هزینه کرد دو میلیارد تومانی برای پروژه های گردشگری خراسان جنوبی

توزیع کالا های اساسی شب عید در یزد – به زودی

رونمایی رسمی از یک پهپاد مافوق صوت

قیمت بیت کوین و انواع ارز های دیجیتال امروز 11 اسفند 99 + جدول

فروش بلیت در تمامی اماکن تاریخی زنجان الکترونیکی خواهد بود

نقض قانون در برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی برای سهام عدالت

پیش بینی 3 هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش آب در بودجه 1400

رشد 63 درصدی پرونده های مختومه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری

کارگران بازنشسته هتل لاله همچنان چشم انتظار دریافت سنوات

پلمب اصناف هنجارشکن کرونایی در استان

باز هم عرضه اولیه باعث مثبت شدن پالایش یکم شد!

آخرین آمار کرونا؛با فوت 108 بیمار تعداد قربانیان سه رقمی شد

قیمت مرغ در اصفهان رو به کاهش است

چراغ بورس قرمز ماند

خام فروشی، آفت صادرات محصولات کشاورزی/ صنایع تبدیلی، راه نجات از بن بست اقتصاد نفتی

خام فروشی، آفت صادرات محصولات کشاورزی/ صنایع تبدیلی، راه نجات از بن بست اقتصاد نفتی