مطالب مرتبط:
مدیر تولید تخم مرغ رسمی
خطر حذف تخم مرغ از سبد خانوار
تیم بایدن مذاکرات هسته ای پشت پرده با ایران را آغاز کرد| اسراییل نگران شد
ترکیه 3 میلیارد دلار طی 18 سال برای عرضه گاز طبیعی هزینه کرده است
ماینرها متهمان اصلی قطعی برق/ نوسازی نیروگاه ها در هاله ای از ابهام است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:552021-01-17اقتصادي

مثلث شوم-1|همه تخم مرغ های تولید برق در سبد گاز طبیعی چیده شد/برق نیروگاه های هسته ای، ارزان ترین برق دنیا است


اگر مشکلی در تامین گاز کشور به وجود بیاید، فعالیت تمام صنایع وابسته به گاز کشور از جمله صنعت نیروگاه تولید برق، مختل خواهد شد و دچار بحران اساسی می شویم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، افزایش میزان مصرف گاز و برق خانگی در مدت اخیر سبب شد تا کشور با مسئله ای پیچیده انرژی مواجه شود.

در همین راستا خروجی این صورت مسئله پیچیده سه عنصر قطعی گاز، خاموشی برق و آلودگی هوا بود.

به استناد اظهارات مسئولان در شرایط کنونی هیچ راهکاری به جز انتخاب بین یکی از اضلاع این مثلث شوم وجود ندارد، اما بررسی جوانب این مسئله بیانگر وجود راهکارهای خرد و کلان برای حل ریشه این مسئله دشوار است.

در همین راستا در قالب پرونده ای با عنوان مثلث شوم قصد پرداختن به این مسئله را داریم.

در این ارتباط، اولین بخش از پرونده مثلث شوم را به دیدگاه امنیت انرژی اختصاص دادیم.

به استناد آمار به دست آمده از گزارش آماری صنعت آب و برق در آذر 99 نزدیک به 81 درصد از نیروی برق کشور توسط نیروگاه های سوخت فسیلی تامین می شود.

در چنین شرایطی اختلال در تامین گاز کشور به عنوان سوخت اصلی نیروگاه های سوخت فسیلی می تواند، سبب ایجاد بحران جدی در مدیریت برق کشور شود، چرا که متاسفانه جایگزینی برای تامین برق از سایر منابع تولید انرژی نظیر برق هسته ای وجود به میزان کافی وجود ندارد.

همین امر سبب می شود تا شاهد قطعی گسترده شبکه برق بوده و در بهترین حالت شاهد فشار سنگین به تاسیسات برق کشور باشیم.

در همین راستا و به منظور بررسی این امر به سراغ عسگر سرمست، کارشناس حوزه انرژی هسته ای رفتیم تا نسبت به عناوین مطرح شده، گفت وگویی ترتیب دهیم.

مشروح این گفتگو به شرح ذیل است: *وابستگی صنایع و نیروگاه ها به گاز طبیعی آسیب زا است فارس: به عنوان سوال اول، وابستگی فعلی کشور به نیروگاه های سوخت فسیلی چه پیامدهایی برای کشور ما به همراه دارد؟ سرمست: برای پاسخ به این سوال کافی است، به سبد تولید برق کشور نگاهی بیندازید.

مجموع برق اتمی و تجدیدپذیر به غیر از نیروگاه های برق آبی تنها 1 درصد از کل برق تولیدی کشور را شامل می شود و اگر نیروگاه های برق آبی کنار گذاشته شود، مابقی همه از جنس نیروگاه های سوخت فسیلی هستند.

علت اصلی که سهم نیروگاه های سوخت فسیلی در کشور بسیار زیاد است، دسترسی تقریبا رایگان ما به منابع نفت و گاز به حساب می آید، اما توجه به یک نکته در این بحث ضروری است.

در حقیقت این نحوه چینش سبد تولید برق در کشور می تواند، امنیت انرژی ما را به خطر بیندازد.

به این معنا که وابستگی بخش عمده تولید برق کشور به یک منبع، می تواند خطری بزرگ را در پشت گوش ما پنهان کند.

توجه کنید، گازی که برای تولید برق در کشور مصرف می شود، مصارف دیگری از جمله سوخت کارخانه های بزرگ، گرمایش واحدهای مسکونی و سایر بخش ها نیز به حساب می آید و اگر مشکلی در تامین گاز کشور به وجود بیاید و یا حمله ای به یکی فازهای پارس جنوبی انجام شود، تمام کشور وابسته به گاز ما مختل خواهد شد.

این وابستگی بیش از حد به گاز ممکن است آسیب زا باشد.

فارس: البته برای به وجود آمدن مشکل امنیتی در زمینه تامین گاز، نیاز نیست، حمله ای به تاسیسات گازی ما صورت گیرد، بلکه مطابق جزییات مطرح شده از سوی متولیان در آینده با پدیده افت فشار میدان پارس جنوبی مواجه هستیم و همین امر می تواند تامین برق ما را با مشکل مواجه کند.

سرمست: دقیقا این تهدید خیلی به ما نزدیک است و ما در سال های مختلف این مسئله را با مدیریت پیک (اوج) مصرف، جایگزینی سوخت گاز با گازوییل و مازوت در نیروگاه که همگی جزء راهکارهای کوتاه مدت است، مدیریت کردیم، اما هیچ گاه نگاهی ریشه ای به این مسئله نداشتیم.

برای مثال اگر بخواهیم یک رشد اقتصادی را در کشور تجربه کنیم، آیا همین رویه فعلی پاسخگوی این مسئله است و زیرساخت جهش اقتصاد ما فراهم می شود یا خیر.

این اظهارات مطلقا به این معنی نیست که استفاده از سوخت فسیلی در کشور محدود شود، بلکه هدف توسعه سایر بخش های تولید انرژی است.

* همه تخم مرغ های انرژی کشور را در یک سبد نچینیم فارس: به عبارت دیگر یکی از راهکارهای مدنظر در حوزه انرژی چیدن تخم مرغ های تولید برق در سبدهای متفاوت از جمله حوزه تجدیدپذیرها و مسئله انرژی هسته ای است؟ سرمست: دقیقا نباید همه تخم مرغ ها را در یک  سبد قرار داد.

برای مثال کشوری مانند امارات که همانند ما از منابع سوخت فسیلی بهره مند است، قراردادی برای ساخت 4 نیروگاه هسته ای نسل سوم با کره جنوبی منعقد کرده است که یکی از این نیروگاه ها افتتاح شده و قرار است تا 3 سال آینده هر چهار نیروگاه به شبکه توزیع برق این کشور متصل شود.

افتتاح این 4 نیروگاه 5600 مگاوات به شبکه توزیع برق امارات اضافه کرده که معادل 14 درصد از ظرفیت تولید برق این کشور است.

در این پازل توسعه هسته ای عربستان نیز علاوه بر برنامه تولید 17 هزار مگاوات برق با هزینه 80 میلیارد دلاری از طریق نیروگاه های هسته ای تا سال 2040 به سمت آب شیرین کن های هسته ای نیز حرکت کرده است.

خب چرا کشوری که از منابع فسیلی غنی است، به فکر توسعه سایر بخش های تولید برق نظیر انرژی هسته ای است، علت این امر همان بالابردن امنیت انرژی تلقی می شود.

فارس: به سوال اصلی بازگردیم، ظرفیت توسعه نیروگاه های هسته ای در کشور ما به چه میزان است؟ سرمست: اگر بخواهیم متناسب با واقعیت صحبت کنیم، باید بدانیم، در حال حاضر تنها 1000 مگاوات از 88 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق کشور به نیروگاه های هسته ای تعلق دارد، اولین قدم توسعه همین ظرفیت است.

بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشگاه آکسفورد، بهینه ترین سهم برای توسعه نیروگاه های هسته ای ایران معادل 20 درصد از کل ظرفیت تولید برق است.

اگر این رقم 20 درصد معادل 16 برابر میزان فعلی تولید برق هسته ای را به عنوان هدف بلندمدت انتخاب کنیم، در گام اول باید از فاز دوم نیروگاه هسته ای بوشهر بهره برداری کنیم.

متاسفانه بر خلاف کشورهای منطقه و با وجود اینکه اولین نیروگاه هسته ای برای کشور ایران بود اما ما همچنان چشم انداز و افقی برای آینده این صنعت نداریم.

توجه کنید، ایران ساخت نیروگاه هسته ای را از سال 54 با همکاری آلمان غربی شروع کردیم.

ساخت این نیروگاه حدود 26 سال زمان برد و در سال 90 برق نیروگاه هسته ای بوشهر به شبکه توزیع وارد شد.

*هیچ برآوردی از میزان ذخایر اورانیوم کشور وجود ندارد فارس: با این شرایطی که ترسیم کردید، چرا کشور ما مشابه سایر کشورهای منطقه به سمت توسعه نیروگاه های هسته ای نمی رود؟ آیا تامین سوخت این نیروگاه ها عامل محدودکننده توسعه به حساب می آید؟ سرمست: برای پاسخ به این سوال ابتدا باید نسبت به برآوردی از میزان ذخایر اورانیوم دید کافی به دست آورد.

در حال حاضر 2 معدن اورانیوم گچین بندرعباس و ساغند یزد در کشور وجود دارد، اما هیچ گزارشی از برآورد میزان اورانیوم محتمل در کشور وجود ندارد.

متاسفانه ما به این سمت هم حرکت نکردیم که برآوردی از میزان ذخایر اورانیوم در کشور به دست آوریم.

فارس: این کشورهای عربی منطقه که به سمت نیروگاه هسته ای رفته اند، منابع خود را از چه طریقی تامین می کنند؟ سرمست: عموم این کشورها منابع را به صورت واردات تامین می کنند.

در حقیقت مسئله تامین اورانیوم در قرارداد ساخت نیروگاه قید شده و به عهده کشور سازنده گذاشته می شود.

البته این مسئله چالش جدی در مقابل ساخت نیروگاه هسته ای نیست چراکه عمدتا کشور سازنده خود مسئله تامین سوخت مورد  نیاز را حل می کند.

*ارتقای تکنولوژی ساخت نیروگاه هسته ای تنها با مدل هایی نظیر قرارداد 30 توربین ممکن است فارس: آیا تکنولوژی ساخت نیروگاه هسته ای در کشور وجود دارد و این عامل تا چه اندازه بر توسعه پیدا نکردن این نیروگاه ها اثرگذار است؟ سرمست: واقعیت این است که ما در مسئله تکنولوژی ساخت نیروگاه هسته ای خودکفا نیستیم.

در دنیا نیز کشورهای سازنده نیروگاه هسته ای محدود هستند، اما توجه کنید، ساخت نیروگاه هسته ای پرچم دار تکنولوژی است.

برای مثال مسیر انتقال آب در این نیروگاه ها به جهت فشار فوق العاده زیاد نیاز به تکنولوژی پیچیده جوش دارد، اما دستیابی به این تکنولوژی ما را در ساخت خطوط انتقال نفت و پالایشگاه ها نیز یاری می کند.

در واقع تکنولوژی ها به کار رفته در صنعت هسته ای در بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد و عملا ما با پیشران فناوری روبرو هستیم.

از سوی دیگر قطعا زمانیکه ما دست روی دست بگذاریم و کاری نکنیم، فناوری گسترش نمی یابد، اما زمانی که به سمت توسعه این نیروگاه ها برویم شاهد تکامل تکنولوژی و نهایت خودکفایی در این صنعت هستیم.

همانطوری که ما در صنعت غنی سازی اورانیوم به این سمت رفتیم و توانستیم، در تکنولوژی این مسئله حرفی برای گفتن داشته باشیم.

برای مثال کره جنوبی که حالا سازنده نیروگاه هسته ای است، برنامه ساخت را از 15 سال پیش آغاز کرده و تکنولوژی مربوطه را به دست آورده است.

فارس: همین برنامه در ایران و برای نیروگاه های حرارتی در قالب قرارداد 30 توربین پیاده شد که منجر به خودکفایی تولید توربین در بالاترین کلاس برای کشور شد.

سرمست: دقیقا این تجربه را داشتیم و قرارداد 30 دستگاه را با آلمانی ها منعقد کردیم که در حال حاضر توانایی تولید نیروگاه کلاس F  را به دست آوردیم.

*زباله هسته ای موجودی بسیار ارزشمند است فارس: یکی از معضلات نیروگاه هسته ای مسئله زباله اتمی این نیروگاه است، ممکن است، پیرامون میزان آلایندگی زباله اتمی نیروگاه هسته ای صحبت کنید؟ سرمست: یک اشتباهی مانند اشتباه 100 سال پیش پیرامون زباله هسته ای وجود دارد.

100 سال پیش انگلیسی ها به ایران آمدند و گفتند، این ماده بدبوی کثیفی که نفت نام گرفته چیست که زمین های شما را آلوده کرده است، ما این کثافت را از شما می گیریم.

زباله هسته ای مطلقا موجود بدی نیست و اساسا یکی از منابع اصلی تامین فلزاتی خاص و نایاب نظیر پلوتونیوم 238 به حساب می آید.

اساسا مراکز عمده ای در دنیا وجود دارد که نسبت به بازیابی عناصر خاص از زباله هسته ای اقدام می کند.

پس از آن دستورالعمل های بیشماری و سخت گیرانه ای برای دفن زباله اتمی وجود دارد که عملا خطر آن را به نزدیک صفر کاهش می دهد.

در حقیقت این مورد اصلا پارامتر تاثیرگذار و محدودکننده ای در صنعت هسته ای کشور به حساب نمی آید.

نکته دیگر اینکه کشورهای سازنده نیروگاه های هسته ای برای حفظ انحصار خود و جلوگیری از پیشرفت سایر کشورها نسبت به غول سازی از این صنایع اقدام کرده و در تشریح مسئله زباله های هسته ای غلو می کنند.

سوالی که اینجا مطرح می شود، این است که اگر این صنایع برای محیط زیست نامطلوب است، چرا توسط این کشورها در سایر ممالک دنیا ساخته شده و توسعه پیدا می کنند؟ فارس: آیا آماری مبنی بر میزان تاثیرات مخرب نیروگاه های هسته ای وجود دارد؟ سرمست: بله، یک آماری پیرامون میزان کشته شدن افراد به ازای تولید یک مگاوات برق از منابع مختلف نظیر برق آبی، هسته ‎ای، سوخت های فسیلی و غیره وجود دارد.

در همین راستا، کم خطرترین برق از این لحاظ برق هسته ای است، اما متاسفانه واقعیت در این زمینه برعکس نشان داده می شود.

مشابه حادثه نیروگاه هسته ای چرنوبیل تنها یک مورد در تاریخ اتفاق افتاد، آن هم در زمانه ای که دستورالعمل ها بسیار سهل انگارانه بوده و هم اکنون بسیار سخت گیرانه است.

در شرایط کنونی گنبدهای نیروگاه هسته ای به قدری مقاوم طراحی می شود که آسیب دیدن راکتور هیچ تاثیری بر خارج از گنبد نداشته باشد.

مطابق استانداردها، حادثه در نیروگاه هسته ای باید با احتمال 10 به توان منفی 6 باشد.

* برق هسته ای، ارزان ترین برق دنیا است فارس: به نظر شما توسعه نیروگاه های هسته ای چه سودی برای کشور به همراه دارد؟ سرمست: توسعه نیروگاه هسته ای چندین نکته مثبت دارد که کم اهمیت ترین آن بحث زیست محیطی و کاهش آلودگی ناشی از تولید برق است.

مهمترین سود این نیروگاه ها، بحث متنوع سازی سبد انرژی کشور است، نکته مثبت دوم پیشران بودن این صنعت در حوزه تکنولوژی تلقی می شود.

از سوی دیگر بحث اقتصادی بودن این نیروگاه ها نیز از اهمیت روزافزونی برخوردار است.

فارس: به بحث های اقتصادی پیرامون این نیروگاه ها اشاره کردید، ممکن است راجع به این موضوع توضیحی بفرمایید؟ سرمست: بر اساس گزارشات هزینه همتراز شده تولید برق آژانس بین المللی انرژی، گران ترین قیمت تمام شده تولید برق هسته ای با احتساب نرخ تنزیل 3 درصد از ارزان ترین قیمت تمام شده نیروگاه های سیکل ترکیبی ارزان تر است.

البته این اختلاف با افزایش نرخ تنزیل کاهش پیدا می کند.

در حقیقت ارزان ترین برق دنیا برق هسته ای است و مهمترین دلیل گسترش این نوع نیروگاه در دنیا همین بحث اقتصادی است که 11 درصد از سبد تولید برق دنیا را نیز به خود اختصاص داده است و اگر تکنولوژی ساخت هم گسترش پیدا می کرد، قطعا این سهم بسیار بیش از اکنون بود.

از سوی دیگر بر مبنای محاسبات انجام شده در کشور با استناد به هزینه تامین سوخت، تعمیر و نگهداری، ساخت و سایر بخش های مختلف با احتساب نرخ تنزیل 1 درصد تا 21 درصد محاسبه شد که مشخص کرد تولید هر کیلووات ساعت انرژی برق از 200 تومان تا 1220 تومان تغییر می کند.

البته این برآورد با نرخ تومان و برای سال 96 است.

فارس: با در نظر گرفتن همه جوانب به نظر شما چه راهکاری برای توسعه نیروگاه های هسته ای در کشور وجود دارد؟ سرمست: در حال حاضر هزینه نزدیک به صفر تامین گاز یکی از اصلی ترین دلایل حرکت نکردن از نیروگاه سوخت فسیلی به سمت نیروگاه هسته ای است.

در همین راستا می توان هزینه یارانه انرژی برای گاز را صفر کرد و هزینه خرید برق از نیروگاه را نیز با قیمت واقعی اعمال نمود.

از سوی دیگر منابع بدست آمده از حذف یارانه انرژی گاز برای پرداخت یارانه برق صرف شود تا مشترکان متوجه این تصمیم مدیریتی نشوند.

این گزینه باعث می شود، حرکت ما از نیروگاه سوخت فسیلی به سمت سایر روش ها تولید برق تغییر کرده و شاهد  تنوع در سبد انرژی کشور باشیم.

مصاحبه از: محمد عنایتی نجف آبادی انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: تولید برق - نیروگاه - مصرف گاز و برق - کشور - پرونده - صنایع وابسته - تولید - خاموشی برق - آلودگی هوا - گاز طبیعی - خبرگزاری - مصرف گاز - اظهارات - خبرنگار - مسئولان - اقتصادی - تخم مرغ - آلودگی - انتخاب - استناد - فعالیت - افزایش - خاموشی - یکی از - خانگی - تامین - گزارش - طبیعی - شرایط - اساسی

آخرین اخبار سرویس:
طرح محدودیت های صادراتی میوه در دستور کار کارگروه تنظیم بازار

فرایند صدور چک در قانون جدید اعلام شد

رییس سازمان بورس:نرخ سود بین بانکی را کاهش دهید

کسری 101 میلیون مترمکعبی مخازان آبی در خراسان جنوبی

واکنشهای فعالان ارز دیجیتال به تصمیم بانک مرکزی

کاروانسرای میاندشت میامی در استان سمنان تحویل سرمایه گذار بخش خصوصی شد

اختصاص500میلیارد تومان در حوزه صنعت و تولید در استان اردبیل

تکمیل و بهره برداری9 طرح آبخیزداری در منطقه گل رودبار

دسترسی خانواده های شهدا و ایثارگران به خدمات بانک دی در سراسر ایران امکان پذیر شد

تسهیل در ارائه خدمات بانکی به ایثارگران فارس

مثبت شدن شاخص بورس در دومین روز معاملات

خبرهای جدید از نرخ تخم مرغ

واحدهای فعال در بخش کالاهای خانواری در سامانه تجارت ثبت نام کنند

کار در منزل دوختن ماسک

جذب مدیردفاتر فروش

همکار خانم بابت بازاریابی محصولات آرایشی

به 2 نفر نیروی خانم نیازمندیم

استخدام شرکت دانش بنیان

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در شرکت کارت اعتباری ایران کیش در گیلان

استخدام انباردار و کارشناس بازرگانی خارجی آقا در کویر موتور در تهران

فروش محصولات ارایشی و بهداشتی پوست ومو

بخشنامه جدید گمرک برای انباشت محموله های اشتعال زا

جذب نیروی کار فروشگاه زنجیره ای افق کوروش

سازمان صمت جنوب کرمان رتبه اول کشوری سامانه سیمبا را کسب کرد

کاهش قیمت کالاهای اساسی در روزهای پایانی سال

پیش بینی بورس برای فردا 18 اسفند 99

کاهش 11 درصدی فوتی های تصادفات جاده ای در استان تهران

بانک مرکزی | اسکناس 50 هزار ریالی جدید منتشر شد

افتتاح مجموعه گردشگری گیاهان گرمسیری در باغ گلهای اصفهان

کاهش قیمت کالاهای اساسی در روزهای پایانی سال

فرآیند صدور چک در قانون جدید

ما منکر تورم و گرانی در بازار نیستیم

اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است

رییس کل بانک مرکزی: بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود

مترو تهران-پردیس هفته آینده کلنگ زنی می شود

آزادی زندانی توسط نوجوان 13 ساله همدانی

استخدام بازاریاب آرایشی بهداشتی با حقوق توافقی و بیمه در آذربایجان شرقی

راه آهن ایران به دریای مدیترانه متصل شود

استخدام جوشکار برق با مزایا در شرکت ممتاز سنگ شکن کان در تهران

سردرگمی مردم و فعالان گردشگری؛ تبلیغ بسته های سفر در کنار منع شدید از مسافرت کردن

نظارت کامل سازمان تعزیرات بر تامین و توزیع میوه شب عید

بیمارستان چگونه نظافت می شود؟

استخدام فروشنده فروشگاه، کارشناس ارشد فروش تلفنی و کارشناس ارشد حسابداری

حضور کارکنان بانک قرض الحسنه رسالت در سمینار آموزشی زیست بوم چک

نرخ مشارکت اقتصادی در استان 47.2 درصد است

درخواست رییس بورس از مقامات سیاسی کشور

موانع اجرای طرح تونل انتقال آب کرمان

جزییات افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان

توزیع بیش از 11 هزار تن کالای اساسی در خراسان رضوی آغاز شد

قیمت حوله دستی در بازار چقدر است؟

کوتاهی دست بابک زنجانی ها از درآمدهای نفتی در جنگ اقتصادی

اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است

طرح اقتصادی کردن جنگل ها و مراتع در فردوس اجرا شد

خسارت زلزله به زیر ساخت های کشاورزی شهرستان دنا

​خبر خوش مدیرعامل بانک صادرات ایران برای سهامداران بانک در روز درختکاری

طرح های آبخیزداری پاکدشت افتتاح شد

طرح اهدایی و مشارکت جهیزیه در رامهرمز اجرا می شود

26.1هزارمترمربع اراضی خالصه دولتی به ارزش 27.4میلیارد ریال در روستاهای لافت و تلمبو رفع تصرف شد

استاندار تهران: اخذ مدارک هویتی از شهروندان برای ارائه خدمات حذف شد

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 17 اسفند ماه 99

تشکیل کانون انجمن های زنان شاغل در وزارت کار

کاهش قیمت کالاهای اساسی در روزهای پایانی سال

جدول حقوق سال 1400 (افزایش مجدد دستمزد)

افتتاح 2400 مرکز مثبت زندگی با حضور رییس جمهور همزمان در سراسر کشور

750 میلیارد تومان در حوزه آی. تی. سی تهران سرمایه گذاری شده است

جلسه تعیین دستمزد کارگران برای سال 1400 فردا برگزار می شود

 واردات کالاهای اساسی از مرزها آزاد می شود

کلیه مراتع، جنگل ها و منابع طبیعی 2،800،000 هکتاری آذربایجان شرقی تا پایان سال 1400 سنددار می شود

گوشه به گوشه ایران؛ «شهرک نو بنیاد» کیش

مترو تهران-پردیس هفته آینده کلنگ زنی می شود

ارزش پالایشی یکم 17 اسفند 99

ایجاد900نفر اشتغال تا انتهای سال آینده در اردبیل

رضایی؛ پاسخ به معمای دیپلماسی اقتصادی ایران

نگرانی ژاپن از بودجه دفاعی چین

اشتغال زندانیان البرزی در طرح کمربند سبز کرج

افراد بی بضاعت کم شنوا نگران کاشت حلزون نباشند

بوستان رسانه در شیراز به بهره برداری رسید

راه اندازی و یا آمادگی برای افتتاح 30 طرح معدن و صنایع معدنی در سال 99

استخدام بازاریاب آرایشی بهداشتی با حقوق توافقی، پورسانت و بیمه در هرمزگان

27 میلیارد تومان خسارت کرونا به بخش گل و گیاه مشهد

استخدام کارشناس خزانه داری در شرکت شودر در تهران

حمایت 500 میلیارد تومانی وزارت صمت از صنعت اردبیل / تحریم ها باعث افزایش تولید در کشور شده است

استخدام کارمند فروش با مزایا در شرکت کارتن پلاست نفیس در تهران

استخدام کارشناس مهندسی صنایع در شرکت هافمن در تبریز

تولید یکی از استرتژیک ترین محصولات صنعتی در قزوین به بن بست رسید+فیلم

کرونا در آمریکا؛ شمار مبتلایان به نوع جهش یافته افزایش یافت

405 واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی در یزد وجود دارد

غفلت از بی توجهی به اقتصاد آب در بحران کم آبی در خراسان جنوبی

پیشگیری، مهمترین عامل کاهش سرقت

استخدام کارشناس فروش محصولات پزشکی خانم در ققنوس تیسفون در تهران

رشد 19 درصد تولید خودرو تا پایان بهمن ماه

بازار گل محلاتی در آخرین روز های اسفند +عکس

لوه گریِ «سوغات رفسنجان» در اصفهان

قیمت مرغ در بازار افزایش یافت

بورس فردا 18 اسفند 99 چگونه خواهد بود؟

شاکری: باید معنای جدیدی به حضور ایران در اقتصاد جهانی بدهیم/ با ابزار مذاکره نمی توانیم تحریم پذیری را کاهش دهیم

مسیر غلط اقتصادی تا کی؟

ویدئو | خسارت بزرگی که کرونا به صنعت گردشگری مشهد وارد کرد

جهانگیری: نباید کمبودی در بازار داروی کشور وجود داشته باشد/ هیچ منطق و دلیلی برای کمبود روغن در کشور وجود ندارد

انتقاد سازندگان به قوانین آتش نشانی

مثلث شوم-1|همه تخم مرغ های تولید برق در سبد گاز طبیعی چیده شد/برق نیروگاه های هسته ای، ارزان ترین برق دنیا است

مثلث شوم-1|همه تخم مرغ های تولید برق در سبد گاز طبیعی چیده شد/برق نیروگاه های هسته ای، ارزان ترین برق دنیا است