مطالب مرتبط:
استخدام کارشناس تضمین کیفیت (رشته مهندسی مکانیک، صنایع، مدیریت صنعتی)
استخدام کارشناس واحد مهندسی (رشته مکانیک) در صنایع اتومبیل سازی فردا در قم
استخدام کارشناس دفتر فنی (رشته مکانیک) در پدیده کاوش ایرانیان در تهران
استخدام مهندس مکانیک و نقشه کش صنعتی
برای ساخت مجموعه ورزشی المپیک نقش جهان ظرف مدت 5 سال آماده ایم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:102021-01-17دانش

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای/کاربرد مهندسی ساخت وتولید در تمام مجموعه های صنعتی


دانشیار و پژوهشگر نمونه جوان دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران از اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای و الزام گرایش ساخت و تولید در طراحی مهندسی سخن گفت.

- دانشیار و پژوهشگر نمونه جوان دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران از اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای و الزام گرایش ساخت و تولید در طراحی مهندسی سخن گفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر مجید بنی اسدی، دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران با بیان این که رشته مهندسی مکانیک اهمیت زیادی دارد ، خاطرنشان کرد: چراکه دروس درون پایه این رشته، همچون استاتیک، دینامیک، ترمودینامیک و.

جهان بینی نسبتاً دقیقی را نسبت به پدیده های فیزیکی، کنش اجسام و ذرات به وجود می آورد و این امکان را فراهم می کند تا مهندسان مکانیک، جدا از فعالیت های مشخص شده در صنعت، در مقاطع بالاتر، دانش و توانایی شان را در علوم مختلف مثل شیمی، متالوژی یا حتی علوم زیستی اجرا کنند و در تحقیقات میان رشته ای نقشی کلیدی داشته باشند.

بنی اسدی که گرایش تحصیلی اش در حوزه ساخت و تولید است، درباره کاربردهای این بخش در صنایع مختلف توضیح داد: "ساخت و تولید" از شاخه های مهندسی مکانیک است و در برگیرنده دروس پایه مکانیک و دروس مهارت های صنعتی برای انجام پروسه های ساخت قطعات.

از همین رو، جایگاه و اهمیت مهندسی مکانیک با گرایش ساخت و تولید، به ‎عنوان یک رکن اساسی در همه مجموعه های صنعتی شناخته می شود.

وی تصریح کرد: مهندس ساخت و تولید بایستی محدودیت های طراحی را بداند و مهارت و تخصص لازم برای ساخت قطعه را داشته باشد.

هم چنین هم فکری موثری با مهندسان طراحی داشته باشد.

برنامه ریزی و اجرای یک فرایند ساخت باکیفیت و بهینه، مهندس ساخت و تولید را ملزم می کند تا دانش های مختلفی مثل "ابزارشناسی"، "روش تولید"، "تولید مخصوص" را بداند؛ به همین خاطر هم مهندسان ساخت و تولید جایگاهی بسیار کلیدی در صنایع مختلفی مثل ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی، طراحی کارگاه و یا کارخانه های تولیدی دارند.

به طور کل، مجموعه های صنعتی برای ارتقاء به سطوح بالاتر تکنولوژی، به مهندسان خلاق، ماهر و آگاه نیازمندند.

بنی اسدی که در جشنواره پژوهش و فناوری سال گذشته به عنوان پژوهشگر نمونه جوان برگزیده شد، در این باره گفت: سال پیش انتخاب پژوهشگران مبتنی بر امتیاز پژوهشی و تنوع فعالیت ها صورت گرفت.

کسب امتیاز بالا در سه بخش انتشار مقالات علمی پژوهشی، انجام پروژه های صنعتی و بین المللی و تألیف کتاب باعث شد تا موفق شوم.

وی که اجرای 10 طرح داخلی و پنج پروژه بین المللی را در کارنامه خود دارد، بیشترین موضوع تخصصی اش را تحقیق درباره مدل سازی چند مقیاسی مواد ناهمگن معرفی کرد و درباره ‎ آن این طور شرح داد که هدف از مدل سازی چند مقیاسی برای تعیین خواص مکانیکی و گرمایی مواد با داشتن برهمکنش های اتمی در سایز نانوست.

به طور کلی پژوهش های محققان درباره اصول و روش های علم میکرومکانیک و نانومکانیک در آنالیز چند مقیاسی صورت می گیرد.

بخش مهمی از تحقیقات بنی اسدی به تلاش برای پیدا کردن روش های مدل سازی چند مقیاسی بر روی مواد، بیومواد و بافت های زنده منجر شده است؛ مثل خواص سنجی نانو کامپوزیت های پایه پلیمری، ساختارهای سرامیکی، غشاهای پلیمری، داربست های زیستی و بافت های زنده مثل مغز، کبد و استخوان.

یا اقدامات محاسباتی، همچون ساخت انواع مختلف نانوکامپوزیت مثل نانوکامپوزیت ضدحریق پایه پلیمری، نانوکامپوزیت رسانا، ساخت داربست پوست انسان، ساخت استنت های زیست تخریب پذیر و ساخت متامتریال.

این دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه تهران مهم ترین خروجی پژوهش هایش در دو دسته تحقیقاتی و صنعتی را این طور ذکر کرد: "توسعه نرم افزار کاربردی برای اولین بار در دنیا با رویکردی جدید برای سه بعدی کردن ساختارهای مواد ناهمگن بر اساس اطلاعات آماری"، "ارائه نرم افزاری کاربردی برای مدل سازی پوکی استخوان با همکاری دانشگاه استراسبورک و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (در قالب پروژه ای بین ‎المللی)"، "توسعه نرم افزاری کاربردی برای طراحی ساختار با رویکرد آماری(در قالب پروژه ای بین ‎المللی)"، "ارائه نرم افزاری برای کنترل قاب تیلور به منظور اصلاح ناهنجاری و عیوب استخوانی برای اولین بار در کشور"، "ساخت اولین داربست پوست انسان با ساختار منظم میکرونی در کشور"، "ساخت آند پرسیلیسیم در کیفیتی قابل رقابت با نمونه های خارجی برای اولین بار در کشور"، "ساخت سامانه آزمایشگاهی و سیمولاتور آندهای جریان تزریقی برای اولین بار در کشور"، "بهینه سازی ریزساختار آند و کاتد پیل سوختی اکسید جامد"، "مدل سازی عددی ایستگاه تقویت فشار و عیب یابی مجموعه" و "ساخت پوشش ضدحریق پلیمری".

بنی اسدی تصریح کرد: بیشتر دستاوردهای پژوهشی من در بخش های صنعتی در حوزه صنایع نفت و گاز استفاده شده و مشکلات بسیاری را در این باره رفع می کند.

همچنین بعضی از پروژه های تحقیقاتی انجام شده مثل داربست پوست مصنوعی و نرم افزار سه بعدی سازی ساختارها، به تدریج در پروسه تجاری سازی قرار خواهند گرفت؛ چنان که نرم افزار سه بعدی ساختار در زمین شناسی، متالوژی، مهندسی مکانیک، فیزیک حالت جامد و پزشکی کاربرد فراوان و منحصر به فردی داشته است.

این دکترای مکانیک مواد از دانشگاه استراسبورگ فرانسه در پاسخ به پرسش درباره کاربرد نرم افزار مدل سازی پوکی استخوان که با همکاری دانشگاه استراسبورک و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه ارائه شد، اظهار کرد: مدل سازی پوکی استخوان یکی از اساسی ترین مسائل مدل سازی در دهه های اخیر است.

در صورت ارائه مدلی توانمند برای پوکی استخوان، امکان پیش بینی ریزساختار و خواص استخوان بیماران مبتلا به این عارضه در سال های آینده ممکن می شود.

این مدل سازی ها به پزشکان و محققان برای راستی آزمایی روش های مختلفی که به درمان یا کاهش سرعت بیماری استفاده می شود، کمک می کند.

وی با اشاره به رابطه میان رشته مکانیک و رشته پزشکی، درباره مقاله خود با عنوان مدل سازی سه بعدی سلولی و همگن سازی بافت نامنظم مغز گفت: علم میکرومکانیک ارتباط دهنده خواص ریزساختار با خواص ساختار است.

امروزه در الگوهای طبیعی و زیستی، این ارتباط اهمیت زیادی در طراحی مهندسی دارد.

برای مثال، پیش بینی احتمال ضربات مغزی با توجه به نرخ نیروی اعمالی به جمجمه و آسیب بافت ریزساختار مغز، یعنی نورون ها، بسیار اهمیت دارد.

یا مثلاً شرکت های تولیدکننده هلمت برای طراحی یک کلاه ایمنی بهینه، به این اطلاعات نیاز دارند؛ پس مدل سازی ریزساختار سیستم های بیولوژیکی، گامی نو برای بهبود دست سازه ها و به منظور حفاظت و کم کردن آسیب به بافت هاست.

لازم به ذکر است توان محاسباتی سوپر کامپیوترها فاصله زیادی با مدل سازی دقیق این نوع سیستم ها دارد و به همین خاطر، محاسبه سیستم های زیستی با تقریب زیادی انجام می شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر بنی اسدی در پایان بزرگ ترین مشکل پژوهشی که رشته های فنی مهندسی دانشگاه ‎های کشور با آن مواجه هستند را، عدم تعامل مناسب بین صنعت و دانشگاه و عدم اختصاص بودجه کافی از طرف منابع عمومی و صنعتی به امر پژوهش در سطح دانشگاه ها دانست و گفت: از آن جایی که تعامل و مکانیزم درستی برای همکاری میان صنعت و دانشگاه تعریف نشده، نمی توان شناخت درستی از توانایی های دانشگاه برای ورود به صنعت متصور شد.

همین معضل، همکاری مؤثر میان این دو نهاد را کاهش داده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مهندسی مکانیک - مهندسی - مکانیک - دانشگاه تهران - طراحی مهندسی - دانشگاه - دانشکده - تحقیقات - رشته - اهمیت - تهران - تولید - پردیس - پژوهشگر - ساخت - الزام - طراحی - نمونه - گرایش - جهان بینی - جوان - مهندسان - فعالیت - پدیده - گزارش - صنعتی - بینی - پایه - درون - بیان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیرو خانم و اقا در هایپر مارکت

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

پیش بینی جدید دانشمندان از زمان به پایان رسیدن حیات در کره زمین!

دعوت به همکاری در تحلیل بورس

مراسم رونمایی از بورس تحصیلی سواحل مکران در چابهار برگزار شد

فرم نظرسنجی آزمون دکتری 1400 منتشر شد

رقابت 185 هزار داوطلب در آزمون دکتری

کشف آب و مواد آلی در یک سیارک

15 هزار و 200 تست کرونا در خوزستان انجام شد

شرکت 1400 داوطلب دکترای 1400 در خراسان شمالی

ویدئو | «استقامت» برای نخستین بار بازوی رباتی اش را روی مریخ حرکت می دهد

محمدرضا گلزار در آغوش پدر زنش + عکس لورفته

کتاب «در میان سرخپوست ها» رونمایی شد

برگزاری آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز دانشگاه ها

برگزاری اردوی جهادی پزشکی دانشجویان علوم پزشکی بجنورد در منطقه شیخ تیمور

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 15 اسفند

کشف سیاره ای خارج از منظومه شمسی؛ امید به یافتن اتمسفر برای حیات انسان

نحوه ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور

برگزاری آزمون دکتری در لرستان

ویدئو | خبر تازه وزیر علوم از احتمال حذف کنکور تا سال 1401

شهریور1400 اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری تخصصی

دستگاه نانوپرداختکاری

آزمون دکتری 1400 در دانشگاه شهید چمران اهواز

دانشگاه آزاد قهرمان سی امین دوره لیگ برتر واترپلو شد

وزیر علوم: کنکور سال 1401 شاید حذف شود

شرکت بیش از 2 هزار و 500 کردستانی در آزمون دکتری

سقز آمادگی برگزاری تمام آزمون های کشوری را دارد

24 هزار نفر در دوره دکتری پدیرش می شوند

آزمون دکتری 1400 - اهواز

برگزاری آزمون جامع دکتری غرب گیلان در بندرانزلی

دانشگاه پیام نور مهاباد میزبان آزمون دکتری تخصصی

ظرفیت هیأت گزارش ملی سیلاب و سامانه مدیریت دانش قابل بهره برداری است

طراحی و تولید دستگاه پرداختکاری خودکار پروتز های مفصل ران

جهادگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مناطق محروم خدمات پزشکی رایگان ارائه کردند

آزمون دکتری 1400 با حضور 1365 داوطلب در خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون دکتری 1400 با حضور 1365 داوطلب در خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون دکتری 1400 با حضور 1365 نفر در خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون دکتری در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد

برگزاری آزمون دکتری تخصصی در یزد

آزمون دکتری با رقابت بیش از 10 هزار داوطلب در خوزستان برگزار شد

آزمون دکتری با رقابت بیش از 10 هزار داوطلب در خوزستان برگزار شد

آموزش فن بیان-سخنوری-مجری گری استخدام

فرم نظرسنجی آزمون دکتری 1400 منتشر شد

برگزاری آزمون دکتری در استان بوشهر

افزایش حوزه های امتحانی کنکور دکتری 1400

کنکور دکتری در دانشگاه شهید چمران اهواز

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان لرستان نیروی جهادی جذب می کند

دوره آموزش تعمیرات موبایل -معرفی اشتغال پایان دوره

تعریف نوین تعلیم و تربیت در فضای مجازی؛ از رسالت های جدید دانشگاهیان

آزمون دکتری 1400 - اهواز

برگزاری آزمون دکتری تخصصی نیمه متمرکز 1400

لزوم تربیت نیرو های انسانی، برای فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها

تخلفی از حوزه های امتحانی دکتری 1400 گزارش نشده است / 90 درصد داوطلبان کارت ورود به جلسه را دریافت کردند

استخدام 2 نفر دانشجوی دکتری شیمی و پلیمر

کنکور دکتری 1400 برگزار شد

رقابت 195 هزار داوطلب آزمون دکتری تخصصی/برگزاری آزمون دکتری با رعایت پروتکل های کامل بهداشتی

تصاویر بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش اموزش کشور از حوزه برگزاری ازمون دکتری 1400

بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش آموزش کشور از حوزه برگزاری آزمون دکتری سال 1400

رقابت 195 هزار داوطلب آزمون دکتری تخصصی/برگزاری آزمون دکتری با رعایت پروتکل های کامل بهداشتی

حال و روز دانشگاه ها در دو قدمی بهار / از بررسی اتفاقات سراوان تا تصویب طرح جدید بافت اطراف حرم رضوی

رقابت دو هزار و 153 نفر در آزمون دکتری در شهرکرد

چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران

21 هزار داوطلب در کنکور دکتری شرکت نکردند

پروتکل های سخت گیرانه آزمون دکتری در استان خوزستان/دلیل حذف برخی کد رشته ها

عصر قتل های اجتماعی

آزمون دکتری تخصصی در مهاباد برگزار شد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400 اعلام شد

یک واحد خوابگاهی جدید با ظرفیت 200 نفر در دانشگاه علوم پزشکی زنجان راه اندازی شد

کشف آب و مواد آلی

نارضایتی دانشجویان کانادایی از آموزش عالی

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: غیرفعال بودن دوربین های شهری از عوامل موثر در گسترش ویروس است/ پیک بعدی کرونا از نوع انگلیس خواهد بود

پذیرش حدود 24 هزار نفر در دوره دکتری

علت حذف برخی گرایش های دکتری

پذیرش 12 هزار نفر از شرکت کنندگان آزمون دکتری در دانشگاه های دولتی

کلید آزمون پیش درمانگاهی دانشگاه آزاد منتشر شد

کاشت 200 اصله نهال در محوطه ی دانشگاه رازی کرمانشاه

دلیل حذف برخی کد رشته های دکتری

پذیرش 24 هزار نفر در دوره دکتری / سهم آزمون و مصاحبه تغییری ندارد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400 اعلام شد/زمان آغاز مصاحبه های تخصصی

اولین رویداد ملی تا ثریا برگزار می شود

پذیرش حدود 24 هزار نفر در دوره دکتری/ سهم آزمون و مصاحبه تغییری ندارد

داوطلبان آزمون دکتری در نظرسنجی ارزیابی حوزه های امتحانی شرکت کنند

مهلت ثبت نام در آزمون ارشد پزشکی فردا 16 اسفند ماه پایان می یابد

ظرفیت پذیرش آزمون دکترای 1400 اعلام شد

رقابت 2153 نفر در آزمون دکتری در شهرکرد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400/ زمان آغاز مصاحبه های تخصصی

یک سالن دارخانم یا آقا جهت کار در رستوران

جذب کارآموز در حوزه دیجیتال مارکتینگ

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400 اعلام شد/زمان آغاز مصاحبه های تخصصی

آزمون دکتری 1400 در حوزه دانشگاه شهید بهشتی

ب یک نفر دندانپزشک نیازمندیم

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای/کاربرد مهندسی ساخت وتولید در تمام مجموعه های صنعتی

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای/کاربرد مهندسی ساخت وتولید در تمام مجموعه های صنعتی