مطالب مرتبط:
استخدام کارشناس تضمین کیفیت (رشته مهندسی مکانیک، صنایع، مدیریت صنعتی)
استخدام کارشناس واحد مهندسی (رشته مکانیک) در صنایع اتومبیل سازی فردا در قم
استخدام کارشناس دفتر فنی (رشته مکانیک) در پدیده کاوش ایرانیان در تهران
استخدام مهندس مکانیک و نقشه کش صنعتی
برای ساخت مجموعه ورزشی المپیک نقش جهان ظرف مدت 5 سال آماده ایم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:102021-01-17دانش

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای/کاربرد مهندسی ساخت وتولید در تمام مجموعه های صنعتی


دانشیار و پژوهشگر نمونه جوان دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران از اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای و الزام گرایش ساخت و تولید در طراحی مهندسی سخن گفت.

- دانشیار و پژوهشگر نمونه جوان دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران از اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای و الزام گرایش ساخت و تولید در طراحی مهندسی سخن گفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر مجید بنی اسدی، دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران با بیان این که رشته مهندسی مکانیک اهمیت زیادی دارد ، خاطرنشان کرد: چراکه دروس درون پایه این رشته، همچون استاتیک، دینامیک، ترمودینامیک و.

جهان بینی نسبتاً دقیقی را نسبت به پدیده های فیزیکی، کنش اجسام و ذرات به وجود می آورد و این امکان را فراهم می کند تا مهندسان مکانیک، جدا از فعالیت های مشخص شده در صنعت، در مقاطع بالاتر، دانش و توانایی شان را در علوم مختلف مثل شیمی، متالوژی یا حتی علوم زیستی اجرا کنند و در تحقیقات میان رشته ای نقشی کلیدی داشته باشند.

بنی اسدی که گرایش تحصیلی اش در حوزه ساخت و تولید است، درباره کاربردهای این بخش در صنایع مختلف توضیح داد: "ساخت و تولید" از شاخه های مهندسی مکانیک است و در برگیرنده دروس پایه مکانیک و دروس مهارت های صنعتی برای انجام پروسه های ساخت قطعات.

از همین رو، جایگاه و اهمیت مهندسی مکانیک با گرایش ساخت و تولید، به ‎عنوان یک رکن اساسی در همه مجموعه های صنعتی شناخته می شود.

وی تصریح کرد: مهندس ساخت و تولید بایستی محدودیت های طراحی را بداند و مهارت و تخصص لازم برای ساخت قطعه را داشته باشد.

هم چنین هم فکری موثری با مهندسان طراحی داشته باشد.

برنامه ریزی و اجرای یک فرایند ساخت باکیفیت و بهینه، مهندس ساخت و تولید را ملزم می کند تا دانش های مختلفی مثل "ابزارشناسی"، "روش تولید"، "تولید مخصوص" را بداند؛ به همین خاطر هم مهندسان ساخت و تولید جایگاهی بسیار کلیدی در صنایع مختلفی مثل ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی، طراحی کارگاه و یا کارخانه های تولیدی دارند.

به طور کل، مجموعه های صنعتی برای ارتقاء به سطوح بالاتر تکنولوژی، به مهندسان خلاق، ماهر و آگاه نیازمندند.

بنی اسدی که در جشنواره پژوهش و فناوری سال گذشته به عنوان پژوهشگر نمونه جوان برگزیده شد، در این باره گفت: سال پیش انتخاب پژوهشگران مبتنی بر امتیاز پژوهشی و تنوع فعالیت ها صورت گرفت.

کسب امتیاز بالا در سه بخش انتشار مقالات علمی پژوهشی، انجام پروژه های صنعتی و بین المللی و تألیف کتاب باعث شد تا موفق شوم.

وی که اجرای 10 طرح داخلی و پنج پروژه بین المللی را در کارنامه خود دارد، بیشترین موضوع تخصصی اش را تحقیق درباره مدل سازی چند مقیاسی مواد ناهمگن معرفی کرد و درباره ‎ آن این طور شرح داد که هدف از مدل سازی چند مقیاسی برای تعیین خواص مکانیکی و گرمایی مواد با داشتن برهمکنش های اتمی در سایز نانوست.

به طور کلی پژوهش های محققان درباره اصول و روش های علم میکرومکانیک و نانومکانیک در آنالیز چند مقیاسی صورت می گیرد.

بخش مهمی از تحقیقات بنی اسدی به تلاش برای پیدا کردن روش های مدل سازی چند مقیاسی بر روی مواد، بیومواد و بافت های زنده منجر شده است؛ مثل خواص سنجی نانو کامپوزیت های پایه پلیمری، ساختارهای سرامیکی، غشاهای پلیمری، داربست های زیستی و بافت های زنده مثل مغز، کبد و استخوان.

یا اقدامات محاسباتی، همچون ساخت انواع مختلف نانوکامپوزیت مثل نانوکامپوزیت ضدحریق پایه پلیمری، نانوکامپوزیت رسانا، ساخت داربست پوست انسان، ساخت استنت های زیست تخریب پذیر و ساخت متامتریال.

این دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه تهران مهم ترین خروجی پژوهش هایش در دو دسته تحقیقاتی و صنعتی را این طور ذکر کرد: "توسعه نرم افزار کاربردی برای اولین بار در دنیا با رویکردی جدید برای سه بعدی کردن ساختارهای مواد ناهمگن بر اساس اطلاعات آماری"، "ارائه نرم افزاری کاربردی برای مدل سازی پوکی استخوان با همکاری دانشگاه استراسبورک و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (در قالب پروژه ای بین ‎المللی)"، "توسعه نرم افزاری کاربردی برای طراحی ساختار با رویکرد آماری(در قالب پروژه ای بین ‎المللی)"، "ارائه نرم افزاری برای کنترل قاب تیلور به منظور اصلاح ناهنجاری و عیوب استخوانی برای اولین بار در کشور"، "ساخت اولین داربست پوست انسان با ساختار منظم میکرونی در کشور"، "ساخت آند پرسیلیسیم در کیفیتی قابل رقابت با نمونه های خارجی برای اولین بار در کشور"، "ساخت سامانه آزمایشگاهی و سیمولاتور آندهای جریان تزریقی برای اولین بار در کشور"، "بهینه سازی ریزساختار آند و کاتد پیل سوختی اکسید جامد"، "مدل سازی عددی ایستگاه تقویت فشار و عیب یابی مجموعه" و "ساخت پوشش ضدحریق پلیمری".

بنی اسدی تصریح کرد: بیشتر دستاوردهای پژوهشی من در بخش های صنعتی در حوزه صنایع نفت و گاز استفاده شده و مشکلات بسیاری را در این باره رفع می کند.

همچنین بعضی از پروژه های تحقیقاتی انجام شده مثل داربست پوست مصنوعی و نرم افزار سه بعدی سازی ساختارها، به تدریج در پروسه تجاری سازی قرار خواهند گرفت؛ چنان که نرم افزار سه بعدی ساختار در زمین شناسی، متالوژی، مهندسی مکانیک، فیزیک حالت جامد و پزشکی کاربرد فراوان و منحصر به فردی داشته است.

این دکترای مکانیک مواد از دانشگاه استراسبورگ فرانسه در پاسخ به پرسش درباره کاربرد نرم افزار مدل سازی پوکی استخوان که با همکاری دانشگاه استراسبورک و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه ارائه شد، اظهار کرد: مدل سازی پوکی استخوان یکی از اساسی ترین مسائل مدل سازی در دهه های اخیر است.

در صورت ارائه مدلی توانمند برای پوکی استخوان، امکان پیش بینی ریزساختار و خواص استخوان بیماران مبتلا به این عارضه در سال های آینده ممکن می شود.

این مدل سازی ها به پزشکان و محققان برای راستی آزمایی روش های مختلفی که به درمان یا کاهش سرعت بیماری استفاده می شود، کمک می کند.

وی با اشاره به رابطه میان رشته مکانیک و رشته پزشکی، درباره مقاله خود با عنوان مدل سازی سه بعدی سلولی و همگن سازی بافت نامنظم مغز گفت: علم میکرومکانیک ارتباط دهنده خواص ریزساختار با خواص ساختار است.

امروزه در الگوهای طبیعی و زیستی، این ارتباط اهمیت زیادی در طراحی مهندسی دارد.

برای مثال، پیش بینی احتمال ضربات مغزی با توجه به نرخ نیروی اعمالی به جمجمه و آسیب بافت ریزساختار مغز، یعنی نورون ها، بسیار اهمیت دارد.

یا مثلاً شرکت های تولیدکننده هلمت برای طراحی یک کلاه ایمنی بهینه، به این اطلاعات نیاز دارند؛ پس مدل سازی ریزساختار سیستم های بیولوژیکی، گامی نو برای بهبود دست سازه ها و به منظور حفاظت و کم کردن آسیب به بافت هاست.

لازم به ذکر است توان محاسباتی سوپر کامپیوترها فاصله زیادی با مدل سازی دقیق این نوع سیستم ها دارد و به همین خاطر، محاسبه سیستم های زیستی با تقریب زیادی انجام می شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر بنی اسدی در پایان بزرگ ترین مشکل پژوهشی که رشته های فنی مهندسی دانشگاه ‎های کشور با آن مواجه هستند را، عدم تعامل مناسب بین صنعت و دانشگاه و عدم اختصاص بودجه کافی از طرف منابع عمومی و صنعتی به امر پژوهش در سطح دانشگاه ها دانست و گفت: از آن جایی که تعامل و مکانیزم درستی برای همکاری میان صنعت و دانشگاه تعریف نشده، نمی توان شناخت درستی از توانایی های دانشگاه برای ورود به صنعت متصور شد.

همین معضل، همکاری مؤثر میان این دو نهاد را کاهش داده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مهندسی مکانیک - مهندسی - مکانیک - دانشگاه تهران - طراحی مهندسی - دانشگاه - دانشکده - تحقیقات - رشته - اهمیت - تهران - تولید - پردیس - پژوهشگر - ساخت - الزام - طراحی - نمونه - گرایش - جهان بینی - جوان - مهندسان - فعالیت - پدیده - گزارش - صنعتی - بینی - پایه - درون - بیان

آخرین اخبار سرویس:
لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه ها و مراکز قضایی استان بوشهر

تلسکوپ هابل چگونه از اعماق جهان عکاسی کرده است؟

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 8 اسفند

نشست «ایمان و کفر نوین، با محوریت سلفیه در عصر حاضر» برگزار می شود

واکسیناسیون مجروحان شیمیایی در برابر کرونا از هفته آینده

تاکید دانشجویان موریتانی بر مبارزه با نفوذ صهیونیست ها

برگزیدگان جشنواره «پویش زندگی، دست یاریگر توست...» تقدیر شدند

رییس علوم پزشکی: 115 بیمار کرونایی در قم بستری هستند

برگزیدگان جشنواره پویش زندگی، دست یاریگر توست... تقدیر شدند

استادان زنجانی درجمع دانشمندان برتر جهان

مهلت تکمیل فرم خوداظهاری کرونا داوطلبان کنکور دکتری امروز به پایان می رسد

درخشش اساتید زنجانی برتارک علم و دانش

جدیدترین تصاویر ناسا از سیاره سرخ

فراخوان ارسال مقاله به کنفرانس دو سالانه مطالعات ایران معاصر

توسعه آموزش های کوتاه مدت دانشگاه علمی کاربردی در سال تحصیلی جدید

مهلت حذف و اضافه دروس نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تمدید شد

مراسم استقبال از پیکر دو شهید گمنام در فرودگاه بوشهر برگزار شد

دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری اعلام شد

تراشکار منوال

دستورالعمل های بهداشتی آزمون دکتری

مهلت ثبت نام در آزمون ورودی کارشناسی ارشد دانشگاه معارف اسلامی تمدید شد

اولین تصویر منتشر شده از 11 میلیون اسمی که در مریخ نورد استقامت حک شد

اولین تصویر از اسامی حک شده روی «استقامت»

اولین تصویر از اسامی حک شده در «استقامت»

تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره

اعلام دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری

اولین تصویر منتشر شده از 11 میلیون اسمی که در مریخ نورد استقامت حک شد

صدور اینترنتی مجوز آموزشگاه های آزاد هنری در فارس

اولین تصویر منتشر شده از 11 میلیون اسمی که در مریخ نورد استقامت حک شد

استخدام صندوقدا و کانتر دار

رویداد استارت آپی نیازهای فناورانه معلولان برگزار می شود

آموزش برای استخدام در مهد و آموزشگاه

فعلا کرونای انگلیسی در کرمانشاه نداریم

کسب عنوان نخست و گلایه از جوایز ناچیز مسابقات ملی قرآن

دانشگاه کانادایی به آموزش حضوری بازمی گردد

شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری گلستان تاکنون 531 هزار دلار ارزآوری داشتند

استخدام پژوهشگر رشته نرم افزار یا شبکه

اعلام دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری

جزییات تطبیق واحد از رشته اول به دوم در دانشگاه امیرکبیر اعلام شد

دانشگاه کانادایی به آموزش حضوری بازمی گردد

دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری اعلام شد

مهلت ارسال ایده به رویداد استارتاپی نیازهای فناورانه ویژه افراد دارای معلولیت

6 استاد دانشگاه زنجان در فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند

امکان تعیین محل آزمون برای داوطلبان آزمون های علوم پزشکی فراهم شد

اعلام دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری

بسته های فرهنگی و بهداشتی به مناسبت میلاد امام علی (ع) در بین پاکبانان رامسری توزیع شد

دستورالعمل بهداشتی آزمون دکتری اعلام شد

دانشگاه کانادایی به آموزش حضوری بازمی گردد

فرهاد دژپسند کیست؟

فیلم/ تست کرونا با گوشی همراه در کمتر از ده دقیقه!

آخرین خبر های برگزاری کنکور دکتری 1400 / تقویم آزمون های زبان منتشر شد

کشف راز منشاء سنگ های استون هنج

نظافت دفتر

نیازمند به کارگر ساده برای ظرفشویی،سالنداری هستیم

تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره +عکس

فیلم| نخستین پانورامای با وضوح بالای «استقامت» از سطح مریخ

تصاویری از سطح رنگی مریخ

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

ویدئو | کاوشگر «استقامت» نخستین پانوراما را با وضوح بالا از سطح مریخ ارسال کرد

فیلم| نخستین پانورامای با وضوح بالای «استقامت» از سطح مریخ

تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره

ببینید | تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره در فاصله 7693 مایلی

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 7 اسفند

ضرورت استفاده از خلاقیت و ساماندهی امور فرهنگی در دانشگاه آزاد

مجوز ساخت 40 خوابگاه دانشجویی صادر شد

انتقاد دانشجویان بریتانیایی از استاد اسلام ستیز دانشگاه بریستول

یک ماهواره دانشجویی در نبض دانشجو

همکاری منطقه آزاد اروند و دانشگاه فرهنگیان

نخستین رویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران غرب 

بروجردی: تلاش برای راه اندازی شعبه های دانشگاه آزاد اسلامی در افغانستان

بروجردی: قصد دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی رشته های فنی و مهندسی

جشن دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شعبه افغانستان

تصویر کم نظیر ناسا از سیاره زهره

دوره «مسئله محوری در پژوهش» برگزار می شود

عواملی که موجب تغییر رنگ دندان می شوند را بشناسیم

نیازمند سازی یا نیازمند زدایی؟!

اعمال سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه رجب چیست؟

افزایش حقوق اعضای هیات علمی

فراخوان طرح های پژوهشی پژوهشکده زیست و فناوری دانشگاه ارومیه اعلام شد

استخدام تکنسین مکانیک در فراماشین جهان فیدار در تهران

راه اندازی آزمایشگاه تست کرونا در نقاط صفر مرزی خوزستان

اعمال «ایام البیض» ماه رجب چیست؟

انتقاد فرمانده قرارگاه ستاد مبارزه با کرونا خوزستان از دانشگاه آزاد اهواز

رشته های آناتومیکال پاتولوژی و کلینیکال پاتولوژی با دوره آموزش چهار ساله برای هر رشته ایجاد بشود

راه اندازی آزمایشگاه تست کرونا در نقاط صفر مرزی خوزستان

همکار برای دفتر فنی مهندسی

کارگر باتجربه سوپرمارکت...

فر کار ساندویچ سوخاری سالن کار و منشی

کلاس های آموزشی دانشگاه یزد از 9 اسفند برگزار می شود

حقوق اعضای هیئت علمی افزایش می یابد

عملیات امداد و نجات با کمک از ایده های خلاق کاربردی تر می شود

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای/کاربرد مهندسی ساخت وتولید در تمام مجموعه های صنعتی

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته ای/کاربرد مهندسی ساخت وتولید در تمام مجموعه های صنعتی