مطالب مرتبط:
برگزاری نشست کارگروه آسیب شناسی پساکرونا | بسیاری از مشکلات اقتصادی ما ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد
مشاهده پیک مشکلات روانشناختی در دانشجویان به دلیل پاندمی کرونا
تلاش کارگران در شرایط تحریم و کرونا ستودنی است
خنثی سازی تحریم؛ رهیافت واحد قوای سه گانه برای عبور از مشکلات
محبی: وابستگی بودجه به نفت ریشه مشکلات اقتصادی / مالیات بر مجموع درآمد راه حل کاهش فشار مالیاتی از دوش تولید
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 دی 1399 ساعت 15:152021-01-16دانش

سمیعی نسب: بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مصطفی سمیعی نسب، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در بیست و هشتمین نشست کارگروه ملی آسیب شناسی پساکرونا که با موضوع جهان در دوران پاندمی کرونا ویروس به همت بسیج اساتید دانشگاه های تهران برگزار شد، - " عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت: بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد؛ بلکه این شوک های برونزای اقتصادی است که در کشور ما حادث شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مصطفی سمیعی نسب، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در بیست و هشتمین نشست کارگروه ملی آسیب شناسی پساکرونا که با موضوع جهان در دوران پاندمی کرونا ویروس به همت بسیج اساتید دانشگاه های تهران برگزار شد، گفت: اثرگذاری ویروس کرونا بر اقتصاد تقریباً شبیه بحران بزرگ 1929 است که باعث شد مسیر اندیشه اقتصادی در جهان تغییر کند.

وی افزود: شاکله اصلی اقتصاد کلان جهان ناظر به همان بحران 1929 است؛ لذا فرصت خیلی جدی است برای اندیشه اقتصاد انقلاب اسلامی و نکته ای که مقام معظم رهبری سال های سال اشاره کردند؛ مبنی بر مقاوم سازی اقتصاد و انعطاف پذیری و تاب آوری اقتصاد و امروز این بستر فراهم آمده است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: حدود یک سال است که از شیوع کرونا در جهان می گذرد و این مسئله عامل توقف بسیاری از کسب و کار ها و رکود اقتصادی جدی شده است، هم در اقتصاد خرد و هم در مقیاس کلان.

این امر باعث شده که در عین ضرورت محدود کردن تعاملات اجتماعی، تقاضا برای برخی کالا ها و خدمات کاهش داشته باشد.

وی با بیان اینکه صندوق بین المللی پول در گزارشی، با پیش بینی وقوع یک رکود بزرگ حتی رشد حدود 6/0- درصد در کشور های توسعه یافته و 7/0- درصد در اتحادیه اروپا و امریکا را پیش بینی کرده بود، افزود: امیدواریم مباحث این وبینار به پژوهش های اقتصادی و مباحث میان رشته ای با بعد اقتصادی و مربوط به کرونا در پایان نامه های ارشد و دکتری در سطح کشور منجر شود تا هم به حل مسئله کشور ما کمک کند و هم به تولید اندیشه بومی و حتی در عرصه بین المللی بیانجامد.

امروزه پژوهش های بسیاری انجام می شود که از ابعاد مختلف به بررسی یک موضوع می پردازد که با تعبیر مهمانی رشته ها از آن یاد می شود.

وی افزود: باید توجه داشت که کرونا با تمام تاثیرات منفی که بر اقتصاد گذاشته است، فرصتی برای اصلاح نظام اقتصادی کشور ایجاد کرده است.

به عنوان مثال با اصلاح نظام مالیاتی کشور با توجه به شرایط جدید که باید منجر به لغو معافیت های مالیاتی برای شرکت های خصولتی و صادرات مواد اولیه شود چرا که 7 درصد معادن جهان در مالکیت کشور ماست، ولی رویکرد کشور ما خام فروشی است و در اصلاح نظام مالیاتی فرصتی برای کاهش خام فروشی و افزایش تولید می توان ایجاد کرد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اخذ مالیات از فعالیت های نامولد اقتصادی مانند سفته بازی و دلالی نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد، تا این فعالیت ها کاهش یابد.

همچنین اخذ مالیات عایدی بر سرمایه و املاک و مستغلات و مقابله با فرار مالیاتی مشاغل پردرآمد نیز می تواند در دستور کار قرار گیرد.

این ها مواردی است که مجلس شورای اسلامی درباره آن ها اقدامات قانونی جدی را ترتیب داده است و نیازمند همراهی دولت در این موضوع است.

وی با بیان اینکه موقعیت لجستیک و کوریدور حمل و نقل ریلی و جاده ای کشورمان می تواند، فرصت عظیمی برای اقتصادما باشد، افزود: باید به سمت تنظیم گری های درست در اقتصاد حرکت کرد.

در مرحله سیاستگذاری، سیاست های خوبی برای کشور اتخاذ می شود، اما در مرحله تنظیم گری و مقررات گذاری با چالش جدی مواجه هستیم.

بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا نداردسمیعی نسب در ادامه در پاسخ به سوالات تعدادی از اساتید گفت: بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور ما نه ارتباطی با تحریم دارد و نه متاثر از کرونا است؛ بلکه این شوک های برونزای اقتصادی است که در کشور ما حادث شده و در بستر ناکارآمدی ها و بستر اقتصاد معیوب پررنگ شده اند.

وی افزود: بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری در روز جهانی کارگر، ما به جای اینکه به دنبال رفع تحریم باشیم بهتر است دنبال خنثی سازی تحریم باشیم و مسیر خنثی سازی تحریم، قوی شدن اقتصاد است و قوی شدن اقتصاد مثل سیستم ایمنی بدن است که هر چه سیستم ایمنی بدن قوی باشد، اثرگذاری ویروس ها و بیماری ها کمتر است.

سمیعی نسب تصریح کرد: بنابراین راهکار، قوی کردن اقتصاد است و باید کشتی در حال حرکت اقتصاد کشور را حین حرکت تعمیر کرد و نباید منتظر رسیدن آن به ساحل بود.

نظام بودجه ریزی کشور ما از سال های ابتدایی دهه پنجاه دچار مشکل است و متکی بر درآمد های نفتی است و این در حالی است که ما روی نه قیمت نفت و نه میزان تقاضای فروش آن اشراف نداریم.

وی با بیان اینکه نفت یک نااطمینانی برای بودجه ایجاد می کند، با این وجود نظام بودجه ریزی ما باید اصلاح شود و برای این مهم نیز باید دو اصل درآمد های پایدار و هزینه های کارا مورد توجه قرار بگیرد، اظهار داشت: این حجم از هزینه جاری که در کشور وجود دارد، تناسبی با اندازه اقتصاد ما ندارد و از طرفی نظام اداری دولتی ما نیز بدون برخورداری از کارآمدی و کارآیی لازم، هزینه های بسیار بالایی دارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: به عنوان مثال بدنه ستاد آموزش و پرورش با بدنه صف (معلمین) آن مقایسه کنید؛ که بسیار نامتناسب است و در کشور های پیشرفته بدنه ستاد بسیار کوچک تر از کشور ماست.

همچنین معنا ندارد که دولت ها از منابع غیرمالیاتی خود استفاده کنند، چون نظام مالیاتی اندازه دولت را مشخص می کند و دولت متناسب با اندازه اش باید بودجه ریزی کند.

راه حل های اقتصادی توسط بدنه کارشناسی داده شده و همه کارشناسان روی آن اجماع دارند و فقط نیاز به همت و پیگیری برای اجرایی شدن آن است، اما مباحث اقتصاد سیاسی در کشور ما بسیار پررنگ است و اجازه نمی دهد راه حل ها پیاده شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که بخش خصوصی در اقتصاد ایران چه نقشی دارد؟ گفت: بخش خصوصی قبل از کرونا نیز یک فهرست بلند و بالایی از مشکلات داشت.

مشکلاتی از جمله تامین اجتماعی، مالیات، تامین مواد اولیه و .

و کرونا این مشکلات را تشدید کرده است و راه حل آن بهبود فضای کسب و کار است؛ اما تعدد و تغییر کوتاه مدت قوانین و سیاست ها، تصمیم گیری در بخش خصوصی را بسیار سخت می کند.

سمیعی نسب اظهار داشت: نااطمینانی بخش خصوصی نسبت به دولت یک امر کشنده است و توان پیش بینی از بخش خصوصی سلب می شود.

تا جایی که بخش خصوصی می گوید ما هیچ حمایتی از دولت نمی خواهیم و فقط دولت با بخشنامه های جدید و وضع قوانین جدید، مانع کار ما نشود؛ حتی در همین دوران کرونا.

وی ادامه داد: به عنوان مثال با حذف انحصار وزارت بهداشت برای تولید مواد شوینده و ماسک و.

برای ایام کرونا، و همچنین حذف برخی مجوزها بدنه عمومی مردم وارد تولید انواع ضدعفونی کننده ها و ماسک شد و این بسیار اقدام مثبتی بود به گونه ای که می توان گفت این نوع سیاست در حوزه بهداشت جواب داده است و می تواند به بخش های دیگر نیز تعمیم یابد و کارآفرین ها را به وسط میدان بیاورد و باعث ایجاد ارزش افزوده در کشور شود چراکه اقتصاد قوی نمی شود مگر تولیدش قوی شود.

سمیعی نسب یادآور شد: جای تاسف است که میزان کالا و خدماتی که در کشور ما ارائه می شود کمتر از کشور عربستان است.

امیدواریم با ورود مجلس فعلی و ورود جدی قوه قضاییه روی بحث حقوق عامه اقتصادی، وضعیت بهتری پیش رو داشته باشیم و همچنین باید سعی کنیم دولتی روی کار بیاید که در راستای همین سیاست گذاری ها توان و عزم جدی اجرایی داشته باشد.

وی گفت: در طول هشت سال دولت فعلی، شاخص اقتصادی به طور میانگین صفر است و هزینه های خانوار ها حدود یک سوم افزایش پیدا کرده است.

این مسائل مشکلات جدی است که باید با ورود یک دولت کارآمد جوان انقلابی بتوانیم این اشکالات مدیریتی اقتصاد را برطرف کنیم.

گفتنی است، در این نشست مجازی 38 نفر از اساتید حضور داشتند و به بحث و گفتگو درباره موضوع نشست پرداختند.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه امام صادق - اقتصاد - دانشکده اقتصاد - کرونا - اساتید دانشگاه - مشکلات اقتصادی - امام صادق - برگزار - عضو هیات علمی - پاندمی کرونا - کارگروه ملی - دانشکده - بسیج اساتید - کرونا ویروس - اقتصادی - آسیب شناسی - هیات علمی - گروه - پساکرونا - خبرگزاری - ویروس - عضو هیات - سمیعی - کارگروه - پاندمی - مشکلات - اساتید - علمی - صادق

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیرو خانم و اقا در هایپر مارکت

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

پیش بینی جدید دانشمندان از زمان به پایان رسیدن حیات در کره زمین!

دعوت به همکاری در تحلیل بورس

مراسم رونمایی از بورس تحصیلی سواحل مکران در چابهار برگزار شد

فرم نظرسنجی آزمون دکتری 1400 منتشر شد

رقابت 185 هزار داوطلب در آزمون دکتری

کشف آب و مواد آلی در یک سیارک

15 هزار و 200 تست کرونا در خوزستان انجام شد

شرکت 1400 داوطلب دکترای 1400 در خراسان شمالی

ویدئو | «استقامت» برای نخستین بار بازوی رباتی اش را روی مریخ حرکت می دهد

محمدرضا گلزار در آغوش پدر زنش + عکس لورفته

کتاب «در میان سرخپوست ها» رونمایی شد

برگزاری آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز دانشگاه ها

برگزاری اردوی جهادی پزشکی دانشجویان علوم پزشکی بجنورد در منطقه شیخ تیمور

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 15 اسفند

کشف سیاره ای خارج از منظومه شمسی؛ امید به یافتن اتمسفر برای حیات انسان

نحوه ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور

برگزاری آزمون دکتری در لرستان

ویدئو | خبر تازه وزیر علوم از احتمال حذف کنکور تا سال 1401

شهریور1400 اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری تخصصی

دستگاه نانوپرداختکاری

آزمون دکتری 1400 در دانشگاه شهید چمران اهواز

دانشگاه آزاد قهرمان سی امین دوره لیگ برتر واترپلو شد

وزیر علوم: کنکور سال 1401 شاید حذف شود

شرکت بیش از 2 هزار و 500 کردستانی در آزمون دکتری

سقز آمادگی برگزاری تمام آزمون های کشوری را دارد

24 هزار نفر در دوره دکتری پدیرش می شوند

آزمون دکتری 1400 - اهواز

برگزاری آزمون جامع دکتری غرب گیلان در بندرانزلی

دانشگاه پیام نور مهاباد میزبان آزمون دکتری تخصصی

ظرفیت هیأت گزارش ملی سیلاب و سامانه مدیریت دانش قابل بهره برداری است

طراحی و تولید دستگاه پرداختکاری خودکار پروتز های مفصل ران

جهادگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مناطق محروم خدمات پزشکی رایگان ارائه کردند

آزمون دکتری 1400 با حضور 1365 داوطلب در خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون دکتری 1400 با حضور 1365 داوطلب در خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون دکتری 1400 با حضور 1365 نفر در خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون دکتری در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد

برگزاری آزمون دکتری تخصصی در یزد

آزمون دکتری با رقابت بیش از 10 هزار داوطلب در خوزستان برگزار شد

آزمون دکتری با رقابت بیش از 10 هزار داوطلب در خوزستان برگزار شد

آموزش فن بیان-سخنوری-مجری گری استخدام

فرم نظرسنجی آزمون دکتری 1400 منتشر شد

برگزاری آزمون دکتری در استان بوشهر

افزایش حوزه های امتحانی کنکور دکتری 1400

کنکور دکتری در دانشگاه شهید چمران اهواز

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان لرستان نیروی جهادی جذب می کند

دوره آموزش تعمیرات موبایل -معرفی اشتغال پایان دوره

تعریف نوین تعلیم و تربیت در فضای مجازی؛ از رسالت های جدید دانشگاهیان

آزمون دکتری 1400 - اهواز

برگزاری آزمون دکتری تخصصی نیمه متمرکز 1400

لزوم تربیت نیرو های انسانی، برای فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها

تخلفی از حوزه های امتحانی دکتری 1400 گزارش نشده است / 90 درصد داوطلبان کارت ورود به جلسه را دریافت کردند

استخدام 2 نفر دانشجوی دکتری شیمی و پلیمر

کنکور دکتری 1400 برگزار شد

رقابت 195 هزار داوطلب آزمون دکتری تخصصی/برگزاری آزمون دکتری با رعایت پروتکل های کامل بهداشتی

تصاویر بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش اموزش کشور از حوزه برگزاری ازمون دکتری 1400

بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش آموزش کشور از حوزه برگزاری آزمون دکتری سال 1400

رقابت 195 هزار داوطلب آزمون دکتری تخصصی/برگزاری آزمون دکتری با رعایت پروتکل های کامل بهداشتی

حال و روز دانشگاه ها در دو قدمی بهار / از بررسی اتفاقات سراوان تا تصویب طرح جدید بافت اطراف حرم رضوی

رقابت دو هزار و 153 نفر در آزمون دکتری در شهرکرد

چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران

21 هزار داوطلب در کنکور دکتری شرکت نکردند

پروتکل های سخت گیرانه آزمون دکتری در استان خوزستان/دلیل حذف برخی کد رشته ها

عصر قتل های اجتماعی

آزمون دکتری تخصصی در مهاباد برگزار شد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400 اعلام شد

یک واحد خوابگاهی جدید با ظرفیت 200 نفر در دانشگاه علوم پزشکی زنجان راه اندازی شد

کشف آب و مواد آلی

نارضایتی دانشجویان کانادایی از آموزش عالی

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: غیرفعال بودن دوربین های شهری از عوامل موثر در گسترش ویروس است/ پیک بعدی کرونا از نوع انگلیس خواهد بود

پذیرش حدود 24 هزار نفر در دوره دکتری

علت حذف برخی گرایش های دکتری

پذیرش 12 هزار نفر از شرکت کنندگان آزمون دکتری در دانشگاه های دولتی

کلید آزمون پیش درمانگاهی دانشگاه آزاد منتشر شد

کاشت 200 اصله نهال در محوطه ی دانشگاه رازی کرمانشاه

دلیل حذف برخی کد رشته های دکتری

پذیرش 24 هزار نفر در دوره دکتری / سهم آزمون و مصاحبه تغییری ندارد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400 اعلام شد/زمان آغاز مصاحبه های تخصصی

اولین رویداد ملی تا ثریا برگزار می شود

پذیرش حدود 24 هزار نفر در دوره دکتری/ سهم آزمون و مصاحبه تغییری ندارد

داوطلبان آزمون دکتری در نظرسنجی ارزیابی حوزه های امتحانی شرکت کنند

مهلت ثبت نام در آزمون ارشد پزشکی فردا 16 اسفند ماه پایان می یابد

ظرفیت پذیرش آزمون دکترای 1400 اعلام شد

رقابت 2153 نفر در آزمون دکتری در شهرکرد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400/ زمان آغاز مصاحبه های تخصصی

یک سالن دارخانم یا آقا جهت کار در رستوران

جذب کارآموز در حوزه دیجیتال مارکتینگ

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400 اعلام شد/زمان آغاز مصاحبه های تخصصی

آزمون دکتری 1400 در حوزه دانشگاه شهید بهشتی

ب یک نفر دندانپزشک نیازمندیم

سمیعی نسب: بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد

سمیعی نسب: بسیاری از مشکلات اقتصادی ارتباطی با تحریم و کرونا ندارد