موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - بازي استقلال - شوراي عالي كار - همسان سازي حقوق بازنشستگان - هفته شانزدهم - بازنشستگان تامين اجتماعي - استقلالي ها - همسان سازي حقوق - فرمانده سپاه - انتخابات فدراسيون - قطار تهران - مشهد - سيوجان - قهرمان ليگ برتر واليبال ايران - گورچك - كنفرانس امنيتي مونيخ - اتوبوس هاي دربستي - سال جهش توليد - فيلم هاي جاسوسي - شهروندان ايراني - عريض - طلافروشي - استراليايي - پشت ايران

مطالب مرتبط:
13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند
آغاز ساماندهی آموزش عالی از 13 دانشگاه
شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی پر قدرت برای ساماندهی انقلابی
ثبت نام 15 هزار نوآموز خراسان شمالی در طرح آموزش مجازی پیش دبستانی
اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد/ارائه تسهیلات مناسب برای اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 دی 1399 ساعت 15:402021-01-15دانش

13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ساماندهی مراکز آموزش عالی، از انجام و پیگیری اجرای طرح ساماندهی دانشگاه ها در 9 دانشگاه دولتی و چهار دانشگاه پرجمعیت کشور خبر داد.

- نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ساماندهی مراکز آموزش عالی، از انجام و پیگیری اجرای طرح ساماندهی دانشگاه ها در 9 دانشگاه دولتی و چهار دانشگاه پرجمعیت کشور خبر داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ساماندهی مراکز آموزش عالی، از انجام و پیگیری اجرای طرح ساماندهی دانشگاه ها در 9 دانشگاه دولتی و چهار دانشگاه پرجمعیت کشور خبر داد.

یک بند از سیاست های هشت گانه سند آمایش آموزش عالی به ساماندهی مراکز آموزش عالی اختصاص دارد که از گسترش بدون هدف دانشگاه ها جلوگیری می کند.

وزیر علوم سال گذشته پیگیری ساماندهی مراکز آموزش عالی را به غلامحسین رحیمی شعرباف واگذار کرد که هم اکنون در کسوت معاون پژوهشی و فناوری این وزارتخانه هم مشغول به کار است.

طرح مذکور بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان مقرر شد از سال جاری به طور رسمی در دانشگاه ها اجرا شود.

از مهمترین اهداف این طرح، پیوستن موسسات آموزش عالی کم توان تر به دانشگاه های مادر استان برای ارتقای شبکه آموزشی و علمی کشور است.

در این زمینه غلامحسین رحیمی شعرباف روز جمعه در گفتگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره آخرین وضعیت ساماندهی مراکز آموزش عالی در سال جاری، اظهار داشت: ساماندهی آموزش عالی از مدتی قبل در دانشگاه ها آغاز شده است.

به عنوان مثال در استان های خراسان شمالی، همدان، اصفهان، اردبیل و آذربایجان غربی انجام شد و در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مرکزی و آذربایجان شرقی در حال انجام و پیگیری است.

در تهران ساماندهی موسسه ای نداریم بلکه باید به ساماندهی رشته ای و ماموریت گرایی برسیم که شامل دانشگاه های بزرگ و کوچک می شود.

دلیل اجرای طرح ساماندهیشعرباف درباره مشکلاتی که منجر به تصویب طرح ساماندهی آموزش عالی در کشور شد، خاطرنشان کرد: آموزش عالی تا سال 88 از نظر کمی، شرایط مناسبی داشت، اما از آن زمان به بعد باید علاوه بر توقف افزایش کمی، ارتقای کیفیت در اولویت قرار می گرفت که البته این موضوع به دلایل مختلف محقق نشد.

رشد کمی تا سال 92 ادامه داشت و توازن کمیت بین نیاز اجتماعی، تقاضای ورود به دانشگاه و تعداد دانشجویی که باید تربیت می شد، به هم خورد.

وی افزود: با از بین رفتن این تعادل، موسسات به تدریج با کمبود دانشجو مواجه شدند و یک و نیم میلیون از ظرفیت آموزش عالی خالی ماند و بیش از حد دانش آموخته وارد جامعه شد.

با به هم خوردن این تعادل به چاره جویی پرداختیم.

بنابراین، طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی در سال 94 از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و سال 95 از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد.

در مورد دانش آموختگان باید بگویم به این اعتقاد ندارم که تعداد دانش آموختگان باید به اندازه نیاز اجتماعی باشد چرا که حداقل 30 تا 35 درصد باید بیشتر از نیاز جامعه دانش آموخته داشته باشیم.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم با اشاره به اهداف ساماندهی مراکز آموزش عالی، خاطرنشان کرد: ساماندهی سه هدف ارتقای کیفی، متناسب سازی رشته ها با نیاز ها و استفاده بهینه از امکانات را دارد.

ساماندهی مصوب شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی منجر به تجمیع، الحاق و ادغام مراکز آموزش عالی می شود.

ادامه فعالیت برخی از موسسات با تجمیع یا الحاق به یک موسسه بزرگ تر برای ادامه فعالیت صورت می گیرد که وزارت علوم بر این اساس، برنامه ها را تنظیم و سیاست ها را ابلاغ کرد.

ساماندهی چهار دانشگاه پرجمعیتنماینده ویژه وزیر علوم در ساماندهی مراکز آموزش عالی با اشاره به ساماندهی دانشگاه های پردانشجو مانند پیام نور، علمی کاربردی، فنی و حرفه ای و دانشگاه آزاد، اظهار داشت: این دانشگاه ها ساماندهی درونی را در فاز نخست انجام دادند و هر کدام از یکسال گذشته تاکنون این طرح را اجرا کرده اند چرا که نیمی از ظرفیت خود را به خاطر کمبود متقاضی از دست داده بودند.

در این باره دانشگاه پیام نور اعلام کرد اگر هر واحدی از این دانشگاه کمتر از 250 دانشجو داشته باشد، با یک واحد دیگر باید تجمیع شود؛ چرا که ادامه فعالیت مجزای این واحد ها علمی و اقتصادی نیست.

وی با بیان اینکه دانشگاه های دولتی روزانه با کمترین مشکل در ساماندهی مواجه هستند، گفت: برخی از رشته ها در برخی شهرستان ها با کمبود داوطلب مواجه هست و حتی به دلیل نبودن داوطلب به صورت انگشت شمار تعطیل شد.

در طرح ساماندهی دانشگاه های دولتی از 120 موسسه 90 موسسه مشمول ساماندهی می شوند که بعد از آن به 42 یا 43 دانشگاه می رسد، این تعداد دانشگاه در واقع ملحق یا تجمیع می شوند.

تجمیع به معنای انحلال نیستمعاون وزیر علوم با تاکید بر اینکه در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی، هیچ موسسه ای منحل نمی شود، تاکید کرد: هیچ هیأت علمی یا کارمندی در این طرح کنار گذاشته نمی شود.

در تجمیع مراکز آموزش عالی، به عنوان مثال چند موسسه در قالب سه پردیس با یک دانشگاه بزرگ ادامه فعالیت می دهند.

حتی اگر رشته های تحصیلی هم تجمیع شوند، اعضای هیأت علمی کنار گذاشته نمی شوند.

برای نمونه در ساماندهی های انجام شده، اعضای هیأت علمی یک گروه تشکیل می دهند.

وی در ادامه این گفتگو بر بهبود وضعیت کیفی همه دانشگاه ها در طرح ساماندهی تاکید کرد و افزود: در این ساماندهی، وضعیت دانشگاه ها و دانشجویان بهتر می شود؛ چرا که موسسه های تجمیع شده به دانشگاه تبدیل خواهند شد.

یک بند تشویقی هم در آیین نامه ساماندهی مراکز آموزش عالی در نظر گرفته شده است و به این ترتیب اگر دانشجویی تمایل داشته باشد می تواند به عنوان مثال مدرک تحصیلی خود را از پردیس داراب دانشگاه شیراز دریافت کند.

حتی با تجمیع مراکز آموزش عالی داراب با دانشگاه شیراز، هیأت علمی داراب به عنوان هیأت علمی دانشگاه شیراز ادامه فعالیت می دهد؛ بنابراین یک ارتقای درجه هم در این ساماندهی دیده می شود.

80 درصد حساسیت ها ارتباطی با ساماندهی نداردنماینده ویژه وزیر علوم در ساماندهی مراکز آموزش عالی با اشاره به برخی ملاحظات شهری در ساماندهی آموزش عالی، گفت: در طرح ساماندهی، یک سری ملاحظات شهری داریم، چون گاهی اوقات رقابت های درون شهری بین نمایندگان جدید و قبلی یا گروه هایی که شکل گرفته اند، ایجاد می شود و مسائل را طور دیگری مطرح می کنند.

به عنوان مثال، نماینده غرب یک دانشگاه تاسیس و نماینده جدید آن دانشگاه را منحل کرده است.

این در حالی است که همه موسسات آموزش عالی در همان شهر باقی می مانند؛ داراب همان داراب در استان فارس می ماند یا مجتمع آموزش عالی استهبان با سه تا چهار موسسه آموزش عالی دیگر تجمیع می شود و به عنوان مثال یک دانشگاه با نام دانشگاه فارس شرقی با سه پردیس و یک عنوان ملی تشکیل می دهد.

این مسوول وزارت علوم ادامه داد: 70 تا 80 درصد حساسیت هایی که در شهر ها برای ساماندهی ایجاد شده است هیچ ارتباطی با واقعیت علمی ساماندهی ندارد و طور دیگری تفسیر داده می شود که اشتباه است.

وزارت علوم تاکید دارد هیچ مشکلی در ساماندهی ایجاد نمی شود.

این نکته را هم باید اضافه کنم اگر می خواستیم و تصمیم می گرفتیم، بسیاری از موسسات را با 2 عامل علمی و اقتصادی تعطیل می کردیم که به نفع کشور بود؛ نصف بودجه ای که به این موسسات می دادیم به دانشگاه جامع آن استان برای جذب هزار دانشجو اختصاص می دادیم.

شاید این امر در کوتاه مدت و از نظر علمی و اقتصادی به نفع وزارت علوم بود، اما در درازمدت و از نظر توزیع امکانات آموزش عالی در سطح استان به نفع نبود؛ بنابراین چنین طرحی را پیاده نکردیم.


کلید واژه ها: ساماندهی مراکز آموزش عالی - دانشگاه - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - ساماندهی - طرح ساماندهی دانشگاه ها - مراکز آموزش عالی - آموزش عالی - تحقیقات و فناوری - دانشگاه ها - دانشگاه دولتی - وزیر علوم - آموزش - عالی - پیگیری - تحقیقات - نماینده - سند آمایش آموزش عالی - فناوری - ساماندهی آموزش عالی - علوم - خبرگزاری - وزیر - دولتی - کشور - ویژه - گزارش - گروه - اختصاص - آمایش - سیاست

آخرین اخبار سرویس:
نگاهی به دستاوردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پیکر 2 شهید گمنام دفاع مقدس در بهشهر آرام گرفت

رقابت 813 داوطلب آزمون دوره دکتری با رعایت پروتکل های بهداشتی در دانشگاه مازندران

آشنایی با گزینه های اقامت در تهران

شادترین و غمگین ترین استان های کشور کدامند؟

آیا راز تشکیل حیات در زمین در قمر زحل نهفته است؟

زالی: موج کرونا در حال شعله ورتر شدن است

سامانه آموزشی دانشگاه آزاد در روند فارغ التحصیلی دانشجویان تاخیر ایجاد می کند

نتایج دو آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

درخشش استاد خوزستانی در جشنواره جهانی هنر مقاومت

نتایج دو آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشجویان علوم پزشکی شهرکرد در المپیاد دانشجویان موفق به کسب مدال طلا شدند

زنبورهای کمیاب استرالیا پس از 100 سال برگشتند

کرسی نقد و نظریه «فلسفه حق بر ورزش» برگزار می شود

تست فرودگاهی کرونا در اهواز آغاز شد

وبینار علمی «ماشین کاری میکرونانو به وسیله لیزر فمتوثانیه» از سوی گروه فیزیک دانشگاه رازی برگزار می شود

جزییات نحوه همکاری اعضای هیئت علمی با دانشگاه آزاد

نتایج نهایی آزمون فراگیر ارشد پیام نور اعلام شد

زنبورهای کمیاب استرالیا پس از 100 سال برگشتند

کرسی نقد و نظریه «فلسفه حق بر ورزش» برگزار می شود

تفریح میلیاردی محمدرضا گلزار در آمریکا + عکس

شادترین و غمگین ترین استان های کشور

امسال همه استادان عیدی دریافت می کنند

سومین کنگره جندی شاپور دزفول برگزار می شود

قم، به عنوان شادترین استان کشور معرفی شد

فراخوان جشنواره ملی پایان نامه سال دانشجویی منتشر شد

منطقه 4 انتقال گاز و دانشگاه قوچان همکاری می کنند

نتایج سطح بندی مراکز رشد دانشگاه آزاد در فروردین ماه 1400 اعلام می شود

30 کپر برای روستانشینان سیستان و بلوچستان به همت جهادگران دانشگاه بوعلی سینا همدان ساخته شد

بازگشت زنبور های کم یاب به استرالیا پس از صد سال

مسابقه صوتی «سفری شگفت انگیز به دنیای نانو»

انتخابات؛ مظهر حضور / شماره سوم ماهنامه سیاسی-اجتماعی «تلاطم دوران» منتشر شد

جزییاتی از عیدی امسال استادان دانشگاه ها

کارت آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور منتشر شد

جلسات «آشنایی با مفاهیم قرآنی حاکم بر علوم پایه» برگزار می شود

اعلام نتایج سطح بندی مراکز رشد دانشگاه آزاد در فروردین ماه 1400

به جای پشت میزنشینی به کار بها بدهیم!

تفاهم نامه توسعه همکاری های علمی و پژوهشی بین وزارتخانه های علوم و ارشاد به امضا رسید

باز زایی الهیات در عصر پسا کرونا

در پاییز پیش رو، انجام فعالیت های حضوری دانشگاه را به حداکثر می رسانیم

همسریابی در فضای مجازی و کلاهبرداری از مردم

همایش دوسالانه ی بین المللی ایران شناسی در جهان برگزار می شود

پایان جشنواره تنیس روی میز پدرانه در سمنان

خروجی دانشگاه ها باید در معرض دید صنعتگران قرار گیرد

برگزاری دوسالانه بین المللی ایران شناسی در جهان/فراخوان منتشر شد

خدمت رسانی قرارگاه جهادی در مناطق زلزله زده سی سخت

تحصیل 400 هزار دانشجو در رشته های هنری

جزییات نحوه همکاری اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اعلام شد/ جدول تقسیم بندی ساعات فعالیت

بروزرسانی ماهواره های موقعیت یاب در فضا

راه اندازی پویش «عید همدلی» در کردستان

آخرین مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شهید چمران اهواز اعلام شد

قم در آستانه ورود به شرایط زرد کرونایی

بسیاری از دختران آرمان ها و آرزوهای خود را در دانشگاه دنبال می کنند

پرتاب بیستمین گروه از ماهواره های استارلینک به تعویق افتاد

فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد ضابطه مند می شود / قدمی نو برای انجام پژوهش های هدفمند

تشکل های دانشجویی در آستانه فروپاشی

تست سریع کرونا در فرودگاه اهواز آغاز شد/مسافران قبل پرواز تست کرونا می دهند

کنترل کیفیت معلمان فقط برای فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها

برگزاری دومین دوره جلسات پیش دفاع در اردیبهشت 1400

آغاز تست سریع کرونا از مسافرین در فرودگاه اهواز

488 واحد صنفی در چهارمحال و بختیاری پلمب شدند

شماره 48 فصلنامه «تحقیقات علوم قرآن و حدیث» منتشر شد

الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند به دانشگاه بیرجند تصویب شد

دوره آموزش مقدماتی نرم افزار آباکوس برگزار می شود

امیدآفرینی و مطالبه گری باید از سوی رسانه ها تقویت شود

پیش نویس اساسنامه «مجمع مراکز فرهنگ پژوهی» بررسی شد

خروجی دانشگاه ها باید در معرض دید صنعتگران قرار گیرد

الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند به دانشگاه بیرجند تصویب شد

طرح مجازی سازی یکی از اولویت های دانشگاه آزاد اسلامی

پذیرش مقاله دو محقق ایرانی در یک نشریه معتبر بین المللی

موج کرونا در حال شعله ورتر شدن در تهران

پذیرش مقاله دو محقق ایرانی در یک نشریه معتبر بین المللی

کم شدن دستورالعمل های بهداشتی سبب انفجار کرونایی در پایان سال می شود

دانشگاه فنی و حرفه ای بازوی توانمند علمی فنی و مهارتی کشور است

امسال همه استادان عیدی دریافت می کنند

افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی با شیرین کننده های مصنوعی

تست غربالگری PCR تمامی دانشجویان ساکن خوابگاه صدف دانشگاه علوم پزشکی اهواز انجام شد

جلسات پیش دفاع دانشگاه آزاد اردیبهشت 1400 برگزار می شود

بررسی اعطای تسهیلات پرداخت شهریه در دانشگاه شریف

نیازمند دانشجو خانم جهت پشتیبانی کنکور رشته ریاضی

نشست مددکاران اجتماعی مراکز مشاوره دانشگاه ها فردا، 12 اسفند برگزار می شود

سلسله نشست های «تحکیم اندیشه» از سوی انجمن اسلامی دانشجویان تحکیم وحدت دانشگاه تبریز برگزار می شود

بررسی اعطای تسهیلات پرداخت شهریه در دانشگاه شریف

حضور 2 هزار داوطلب ایلامی در آزمون دکتری

میانگین توقف پرونده ها در مرکز جذب وزارت علوم در ایام کرونا به 45 روز رسیده است

موج کرونا در حال شعله ورتر شدن است

پنل خورشیدی فضایی برق را به زمین می رساند

استخدام بازاریاب میدانی اسنپ

زالی: نمی دانیم کرونای جهش یافته در برابر واکسن مقاوم است یا نه

قم در آستانه ورود به منطقه زرد کرونایی است

آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز در دانشگاه مازندران

هشدار! ویروس کرونا با ویژگی های عجیب تر در راه است

برگزاری دومین دوره جلسات پیش دفاع در اردیبهشت 1400

ابداع مدلی جدید برای پیش بینی زلزله های مهیب

هشدار جدی: شیوع سینوسی کرونا در پایتخت!

برگزاری دومین جلسه طرح «بانوی تمدن ساز» در گلستان

زیست حسگر الکتروشیمیایی برای شناسایی آفلاتوکسین در شهرکرد ساخته شد

آقای حاجی میرزایی؛ دانشگاه فرهنگیان از اقدامات تربیتی غافل شده است

فیلم | جامعیت کتاب مفاتیح الحیات در نوع خود بی نظیر است

تست کرونا برای مسافران پرواز رشت – اهواز الزامی است 

13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند

13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند