مطالب مرتبط:
ترامپ، محصولی را درو کرد که دولت اوباما-بایدن بذر آن را کاشته بودند
توییت ترامپ در واکنش به تایید پیروزی بایدن از سوی 26 نماینده جمهوری خواه گنگره
فساد در پتروشیمی عسلویه از زبان نماینده مجلس | رضایی تهدید به انتشار اسناد کرد
بایدن چه می گوید، روحانی چه نظری دارد، معنای طرح مجلس چیست؟
چرا باید در هر شرایطی باید رای داد؟/ پاسخ یک نماینده پیشین مجلس
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 01:402020-12-05سياسي

یک نماینده مجلس: بایدن با ترامپ و اوباما هیچ فرقی ندارد!


نبویان نماینده تهران در مجلس می گوید: در بحث مذاکره باید بگویم که بایدن، ترامپ و اوباما هیچ فرقی با یکدیگر ندارند.

اگر ترامپ از برجام خارج شد و تحریم ها را یکجانبه از جانب ما بازگرداند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ نایب رییس کمیسیون اصل نودمجلس گفت: با اجرای پروتکل الحاقی از مراکز نظامی، هسته ای و دانشگاهی ما بازدید به عمل می آورند که ازجمله آنها طبق گفته خودشان دسترسی این بازرسان به 26 مرکز نظامی کشورمان در قالب اجرای این پروتکل بوده است.

طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران هفته گذشته با قید دوفوریت در مجلس به تصویب رسید و پس از تصویب فوریت آن در جلسه هفته قبل، طرح مذکور در جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و مجلس نیز برای رسیدگی به این طرح در روز سه شنبه جلسه فوق العاده تشکیل داد.

پس از تصویب کلیات و جزییات طرح در جلسات صبح و عصر روز سه شنبه هفته قبل مجلس، شورای نگهبان برای بررسی این طرح تشکیل جلسه داد و ایراد شورای نگهبان به طرح مذکور در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته مجلس اصلاح شد و پس از تأیید این مصوبه در جلسه همان روز شورای نگهبان، طرح به قانون تبدیل شده و توسط رییس مجلس برای اجرا به رییس جمهور ابلاغ شد.

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران بعد از به شهادت رسیدن شهید محسن فخری زاده با اولویت در دستور کار مجلس قرار گرفت و حالا دولت ملزم به اجرای آن است.

الزام به تولید اورانیوم با غنای 20 درصد و ذخیره حداقل سالانه 120 کیلوگرم آن در داخل، افزایش تولید این غنای اورانیوم به میزان ماهانه حداقل 500 کیلوگرم، آغاز غنی سازی با حداقل یک هزار دستگاه ماشین های نسل دوم پیشرفته (آی آر تو ام) و 164 ماشین نسل ششم (آی ار- سیکس) و توسعه آن به یک هزار دستگاه، بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان ظرف مدت پنج ماه، بهینه سازی و راه اندازی عامل واکنش (راکتور) 40 مگاواتی آب سنگین خنداب اراک، طراحی یک عامل واکنش (راکتور) آب سنگین 40 مگاواتی جدید با هدف تولید همسان های پایدار (رادیو ایزوتوپ) بیمارستانی از مواردی است که این قانون به دولت تکلیف کرده است.

بر مبنای این قانون دولت مؤظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای 4+1 دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت های فراتر از پادمان ازجمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند.

حجت الاسلام سیدمحمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به 4 هدف اصلی و مهم مجلس از تصویب این قانون اشاره کرد.

تولید برق، هدف اول قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها حجت الاسلام سیدمحمود نبویان در تشریح این 4 هدف گفت: اولین هدف موضوع تولید برق است؛ امروزه با توجه به منابع آبی، تولید برق توسط نیروگاه های برق آبی نه برای ایران و نه برای هیچ کشور دیگری به صرفه نیست و همه کشورها رو به تولید برق هسته ای آورده اند.

نایب رییس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: امروزه آمریکا خود بیش از یکصد رآکتور تولید برق دارد و ایران تنها یک رآکتور یک هزار مگاواتی برق در بوشهر دارد که سالانه 30 تن اورانیوم با غنای 3.

5 تا 5 درصد برای تأمین سوخت این نیروگاه باید دراختیار داشته باشیم.

نبویان خاطرنشان کرد: پیش از روی کار آمدن دولت آقای روحانی و امضای برجام ما 11 تن اورانیوم با غنای 3.

5 تا 5 درصد در کشور تولید کرده بودیم که آقای روحانی و آقای ظریف در زمان امضای برجام پذیرفتند که ما تنها در طول سال اجازه 300 کیلو اورانیوم با غنای 3.

5 تا 5درصد را داشته باشیم و مابقی اورانیوم غنی شده با این مقدار باید از کشور خارج شود و نیازمان را برای تأمین سوخت نیروگاه اتمی بوشهر باید از خارج تأمین کنیم.

تأمین داروهای مورد نیاز هدف دوم قانون اقدام راهبردی وی افزود: هدف دوم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، تأمین داروهای مورد نیاز بیماران سرطانی در کشور است.

امروزه حدود یک میلیون بیماری سرطانی نیازمند رادیوداروهای تولیدشده توسط راکتور تحقیقاتی تهران هستند که این راکتور با اورانیوم با غنای 20 درصد کار می کند.

وی اظهار داشت: پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، ما 447.

8 کیلو اورانیوم با غنای 20 درصد تولید کرده بودیم و در برجام، آقای روحانی و ظریف پذیرفتند تمام این 20 درصد را یا اکسید کنند و یا از کشور خارج کنند و سوخت مورد نیاز راکتور تهران را از روسیه در قالب بسته های پنج کیلویی خریداری کنند که البته در زمان خرید، این بسته ها به بسته های 3 کیلویی تقلیل پیدا کرد و ما بابت هر بسته 60 میلیون اگر تاکنون افزایش نیافته باشد 60 میلیون دلار پرداخت می کنیم.

نبویان گفت: سؤال اینجاست وقتی ما می توانیم نیازمان را در داخل تولید کنیم چرا باید دست گدایی به سمت خارجی ها دراز کنیم و از آنها بخواهیم که نیاز ما را تأمین کنند.

صیانت از شخصیت ها و حفظ مراکز دفاعی و نظامی مان در قانون جدید وی افزود: هدف سوم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها صیانت از شخصیت ها و حفظ مراکز دفاعی و نظامی مان است.

آقای روحانی و ظریف پذیرفتند که با اجرای پروتکل الحاقی در قالب برجام اجازه بازرسی از مراکز هسته ای، نظامی و دانشگاهی و تحقیقاتی مان را به بازرسان آژانس بدهند.

وی افزود: بر همین اساس آنان به صورت مستمر طبق پروتکل الحاقی از این مراکز بازدید می کنند و طبق گفته خودشان از 26 مرکز نظامی ما بازدید به عمل آورده اند.

نایب رییس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: علاوه بر این دولت در ماجرای اجرای پروتکل الحاقی پذیرفته است که ما دانشمندان هسته ایمان را دراختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهیم و سؤال ما اینجاست که آیا شهید فخری زاده نیز جزو همین دانشمندان بوده است که دراختیار آژانس قرار داده شود که البته ما در سالهای گذشته علاوه بر شهید فخری زاده شاهد ترور دیگر دانشمندان هسته ای کشورمان بوده ایم.

دولت با دست پر به مذاکرات برود وی اظهار داشت: هدف چهارم این قانون، پر کردن دست دولت در مذاکرات است.

طبیعی است که با دست خالی نمی توان مذاکره کرد و دولت باید چیزی داشته با شد که با تکیه بر آن، با طرف مقابله به مذاکره بپردازد.

اگر قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها نباشد، دولت باید از صنایع موشکی ما و قدرت منطقه ای مان عقب نشینی کند.

در مذاکره یک چیزی می دهند و یک چیزی می گیرند، خب دولت باید چیزی برای دادن داشته باشد که چیزی را بگیرد.

وقتی با دست خالی به پای میز مذاکره برود، پشتوانه ای برای مذاکره نخواهد داشت.

نبویان خاطرنشان کرد: یکی از ایراداتی که آقایان مخالف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به این مصوبه وارد می کنند این است که می گویند لغو اجرای پروتکل الحاقی پرونده ما را به شورای امنیت می برد.

با اجرای پروتکل الحاقی هم پرونده ما را به شورای امنیت فرستاده بودند وی ادامه داد: در سال 82 که آقای روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ما مشغول به کار شد، دو ماه پس از روی کار آمدن وی در این سمت، اجرای پروتکل الحاقی را در 28 آذر 82 پذیرفت.

اجرای پروتکل الحاقی در زمان دبیری آقای لاریجانی در شورای عالی امنیت ملی نیز ادامه پیدا کرد.

در 15 بهمن 84 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، باوجود اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران و تعلیق فعالیت مراکز هسته ای ما رأی به ارسال پرونده ایران به شورای امنیت داد.

اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی در 1 آذر 84 مصوب کرده بود در صورتی که پرونده ایران به شورای امنیت فرستاد شود، ایران اجرای پروتکل الحاقی را لغو خواهد کرد و پس از رأی شورای حکام آژانس به ارسال پرونده ارسالی ایران به شورای امنیت و یک روز پس از رأی شورای حکام به ارسال پرونده ایران به شورای امنیت، یعنی در 16 بهمن 84 دولت آقای احمدی نژاد مصوبه مجلس برای لغو اجرای پروتکل الحاقی را اجرا کرد.

همین حالا هم که پروتکل الحاقی را اجرا می کنیم ذیل فصل 7 منشور سازمان ملل هستیم نبویان خاطرنشان کرد: ایراد دیگری که آقایان به مصوبه مجلس در اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها می گیرند می گویند که لغو اجرای پروتکل الحاقی ما را جزو کشورهای ذیل فصل 7 منشور سازمان ملل قرار می دهد که باید در پاسخ به آنها بگویم که همین حالا هم که ما پروتکل الحاقی را اجرا می کنیم ذیل فصل 7 منشور سازمان ملل هستیم.

وی افزود: براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت که به دنبال امضای برجام صادر شده، ما ذیل بند 41 منشور سازمان ملل که جزو فصل هفتم آن است قرار داریم که بند 41 منشور جنبه اقتصادی دارد و از بند 42 به بعد وارد فاز نظامی می شود.

پس باید به این آقایان گفت که ما همین الان که پروتکل الحاقی را چندسال است که اجرا می کنیم ذیل فصل هفتم سازمان ملل هستیم.

نایب رییس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: مخالفین و منتقدین قانون الحاق راهبردی با لغو تحریم ها می گویند با لغو پروتکل الحاقی جنگ به کشور تحمیل خواهد شد.

همانطور که گفتم ما از 16 بهمن 84 و به دنبال ارسال پرونده ایران به شورای امنیت، اجرای پروتکل الحاقی را لغو کردیم و از سال 84 تا 92 پروتکل الحاقی توسط ایران اجرا نشد.

سؤال من از آقایان این است که در این مدت جنگی به کشور تحمیل شد؟ بایدن با ترامپ و اوباما هیچ فرقی ندارد نبویان خاطرنشان کرد: در بحث مذاکره باید بگویم که بایدن، ترامپ و اوباما هیچ فرقی با یکدیگر ندارند.

اگر ترامپ از برجام خارج شد و تحریم ها را یکجانبه از جانب ما بازگرداند، اوباما هم 7 قطعنامه را علیه ما در شورای امنیت صادر کرد و اجماع جهانی علیه ما به وجود آورد و بایدن هم همکار اوباما و یک دموکرات است.

وی افزود: سیاست های راهبردی دموکراتها و جمهوریخواهان یکی است و تنها در تاکتیک ها متفاوتند.

ما شاهد بودیم که ترامپ پس از خروج از برجام سعی داشت مکانیسم ماشه را علیه ایران اجرایی کند اما در شورای امنیت با او همکاری نکردند ولی همانطور که گفتم اوباما که یک دموکرات است هفت قطعنامه را با اجماع آرا در شورای امنیت علیه ایران صادر کرد و حتی روسیه و چین هم که با ترامپ همکاری نمی کنند به قطعنامه ضدایرانی اوباما در آن زمان رأی مثبت دادند و باید بدانیم که بایدن هم در واقع ادامه همین مسیر را دنبال خواهد کرد.

نایب رییس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: اگر ترامپ به دنبال این بود که ذیل برجام هم هسته ای را از ما بگیرد و هم موشکی را و هم قدرت منطقه ای ما را از دست ما خارج کند باید به دنبال آن است که پس ا برجام در مذاکرات جداگانه، برجام های دیگر صنایع موشکی ما را محدود کند و در قالب توافق های دیگری به محدود سازی قدرت منطقه ای ما بپردازد.

نبویان خاطرنشان کرد: ما در برجام بعضی از تعهداتمان همیشگی است و برخی کوتاه مدت و میان مدت است و زمان اجرای آن پس از چند سال پایان می پذیرد و جو بایدن به دنبال آن است تا در مذاکرات خود با ایران این تعهدات کوتاه مدت و میان مدت ایران را نیز دائمی کند و ایران را وادار سازد تا تمام تعهدات خود در برجام را برای همیشه اجرا کند و محدودیتها را بپذیرد.

وی در پایان با بیان اینکه بایدن به دنبال محدودسازی قدرت منطقه ای ماست، ادامه داد: ما امروز در سوریه با دشمن می جنگیم و همین باعث می شود که مردم ما احساس امنیت کنند.

اگر ما از قدرت منطقه ایمان کوتاه بیاییم باید به کشور خودمان بازگردیم و ناوهای آمریکایی مستقر در منطقه شهرها و روستاهای ما را مورد هدف قرار خواهند داد.

منبع: فارس
کلید واژه ها: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی - تصویب - مجلس - فوق العاده - کمیسیون امنیت ملی - تحریم ها - ترامپ - کمیسیون - نماینده - پروتکل الحاقی - کمیسیون امنیت - نماینده تهران - اوباما - پروتکل - رییس کمیسیون - لغو تحریم ها - سیاست خارجی - بایدن - فوریت - نظامی - تحریم - لغو تحریم - نایب رییس - ملت ایران - امنیت ملی - هفته - کشورمان - راهبردی - بازرسان - سه شنبه

آخرین اخبار سرویس:
انتصاب نخستین سیاهپوست در رأس پنتاگون

محسن رضایی: سرباز، قلب میهن است

یارانه نقدی 91 هزار تومان می شود

سیلی نماینده مجلس انقلابی بر صورت مجری قانون/ علی اصغر عنابستانی از مجلس اخراج می شود؟

نشانه های تغییر رویکرد امریکا در قبال ایران

جهان کوچک آقای جهان بزرگی

فضیلت و برکات سوره شعراء

دوچرخه ای عجیب از جنس درب منزل / فیلم

مراسم 22 بهمن امسال متفاوت از سال های گذشته است

ویتر آقا یا خانم

منشی دفتر بیمه

استخدام نیروی اقا

منشی شخصی مدیر عامل مجرد

مونتاژ و بسته بندی

تجربه دشوار رهبری کنسرتی بدون تماشاگر

بایدن سرگردان میان جامعه دوقطبی آمریکا

بازدید فرمانده نیروی هوایی ارتش از آشیانه جمهوری اسلامی ایران

سیلی نماینده مجلس به سرباز وظیفه

ابلاغ قوانین جزو فرآیند قانونگذاری نیست

گزیده روزنامه های 5 بهمن 1399

چندان حساسیتی به نمایشگاه کتاب نداشته اند

نقش شفافیت اطلاعات اقتصادی در مبارزه با فساد اقتصادی (+کلیپ)

فدا: حفظ نظام و انقلاب از اوجب واجبات است

نماینده سبزوار: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

شریعتمداری: شرایط کنونی آمریکا بسیار شکننده است

2 هزار و 500 طرح میراث فرهنگی در حال اجرا است

اسماعیلی: قانون برای همه یکسان است

بازدید استاندار خراسان رضوی از گرمخانه های مشهد

آیت الله منتظری درگذشت

شهرداری تبریز 107 عنوان برنامه در دهه فجر اجرا می کند

روحانیون در مسیر اصلاح زندانیان نقش موثری دارند

سفر وزیر میراث فرهنگی به یزد/بازدید از بازار زرگری یزد

عبدالمالک ریگی در فضای ایران شکار شد

واکنش ها به بازداشت کاوه افراسیابی در آمریکا

اتصال بلوار پیامبر اعظم(ص) به بلوار انتظار

دم خروس و قسم حضرت عباسِ نخست وزیر آمریکایی

تقویم روز و اوقات شرعی

مدیرکل بنیاد شهید لرستان منصوب شد

جانباز 70 درصد راز و جرگلانی آسمانی شد

چرا مهران احمدی و شهاب حسینی رپ را مسخره می کنند؟

تغییر شرایط کرونایی کشور به برکت طرح شهید سلیمانی و جهاد همگانی؛ وقتی همه جهان درگیرند

واکنش ها به سیلی آقای نماینده بر گوش سرباز قانون/ این قضیه هم با عذرخواهی تمام می شود؟

ترتیل صفحه 10 قرآن کریم+فیلم، متن و مفاهیم آیات

چه کسانی پس از انقلاب اسلامی به دنبال انحلال ارتش بودند؟

کرونا در تلاش برای ماندن است

واکنش سندرز به تصویرسازی های طنزش! + عکس

سیلی قانون گذار بر چهره قانون

اوقات شرعی به افق یاسوج

اوقات شرعی پنجم بهمن ماه در سمنان

برترین های مسابقات قرآن کشوری در البرز تجلیل شدند

معرفی سریال «بوجک هورسمن» (رافائل باب وکسبرگ، 2020-2014) | بوجک هورسمن سیتکام نیست

نماینده رهبر انقلاب در امور دانشجویان ایرانی اروپا

میرزایی در خراسان جنوبی خبر داد: طرح های اشتغالزا و توسعه اشتغال استان بررسی می شوند

نیاز 1100 طرح هادی روستایی فارس به بازنگری و تامین اعتبار

بسط مفهوم حاکمیت ملی در ایران هم کیش

نمره گروه های جهادی در مقابله با کرونا 20 است

انعطاف برنامه های گردشگری کیش جهت انطباق با دستورات ستاد ملی کرونا در نوروز 1400

عراقچی: ما برجام را از بین نبردیم

واکنش های توییتری به سیلی زدن نماینده مجلس

از خرازی و بابایی تا نماینده انقلابی!

آقای نماینده مجلس چه زود دست بزن پیدا کردی...!

برگزاری ویژه برنامه های دهه فجر در استان ایلام

شهرستان شدن قلعه رییسی و دیشموک شایعه بیش نیست

مراسم 22 بهمن امسال متفاوت از سال های گذشته است

جهانگیری: بیماری های اقتصاد کشور ساختاری است

بازدید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از باغ جهانی پهلوان پور

دورهمی خشن آمریکایی در ایران! + عکس

بازدید رییس مجلس از بیست وپنجمین نمایشگاه نفت

مراسم 22 بهمن امسال بصورت راهپیمایی نخواهد بود

برگزاری اردوی راهیان نور دانش آموزی در کردستان به صورت مجازی

وزیر اطلاعات با رییس جامعه مدرسین در قم دیدار کرد

فساد راه را بر گشایش اقتصادی می بندد/ برای مبارزه با فساد باید قانون را بخوبی بدانیم

به چه علت سن ابتلا به ویروس کرونا در کشور کاهش یافته است؟

فیلم/ احترام به روح قانون نشانه فهم فلسفه زندگی است

ویدئو | استان هایی که در خطر پیک چهارم کرونا هستند

ارائه آموزش های مالیاتی برای متقاضیان دریافت کارت پیله وری در آذربایجان غربی

شوخی بی مزه قالیباف با سیلی خوردن سرباز بی پناه!

مفقود شدن 3 نفر در غار بابا احمد چالدران

مدیریت و کنترل زبان از منظر بزرگان

انتخابات بارزترین اتفاق سیاسی کشور است

فعالیت 70 مرکز مشاوره در چهارمحال و بختیاری

پویش «توکاد» بصورت یک الگو در کشور مطرح شود

کانون های مساجد بستر تبیین بیانیه گام دوم انقلاب هستند

علی اصغر عنابستانی که به صورت سرباز سیلی زد، کیست؟

مروری بر سیره امام رضا علیه السلام

پیشنهادات ایران در مورد منطقه روی میز است/درخواست ایران واقع گرایانه است

فیلم/ آقای عنابستانی با خودت چند چند هستی؟ در همان مکان باید سیلی بخوری تا قانون را متوجه شوی

باخت در مبارزه با فساد مساوی است با انحطاط سیاسی یک حکومت

جزییات برگزاری مراسم 22بهمن امسال اعلام شد

فال روز یکشنبه 5 بهمن 1399

نوبخت: توهین به رییس جمهوری، توهین به ملت و آرای آنان است

عراقچی: اعتماد به آمریکا و اروپا را به طور کامل از دست داده ایم

برگزاری نشست هم اندیشی رؤسای شعب ویژه دادگستری با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان

بازگشت به چرخه تولید شرکت اسپوتا با حمایت دستگاه قضایی استان

اعتراف رییس جمهور

واشنگتن: برای مقابله با نفوذ ایران با دوستانمان همکاری می کنیم

واشنگتن: برای مقابله با نفوذ ایران با دوستانمان همکاری می کنیم

سخنرانی مراسم 22بهمن به صورت زنده از صداو سیما پخش می شود

آمریکا:واشنگتن با دوستان خود برای مقابله با نفوذ ایران همکاری خواهد کرد

هشدار می دهم عادی انگاری نکنیم/ آغاز خیز ملایم بیماری

یک نماینده مجلس: بایدن با ترامپ و اوباما هیچ فرقی ندارد!

یک نماینده مجلس: بایدن با ترامپ و اوباما هیچ فرقی ندارد!