مطالب مرتبط:
بهترین راهکارهای سرمایه گذاری در بورس
تاثیر مستقیم سیاست دولت در کنترل قیمت ارز بر بازار سرمایه
گام اول برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت در پنج استان
گام اول برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت در پنج استان
آغاز فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری بانک رفاه
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 00:102020-12-05اقتصادي

از هر 5 میلیاردر جهان یکی چینی است/جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین


چین که سالیانی نه چندان دور، کشوری در حال توسعه و تحت سلطه غرب تصور می شد و با فقر و گرسنگی نیمی از مردمش دست و پنجه نرم می کرد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس، ایمان صمدی نیا پژوهشگر دفتر مطالعات دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق(ع) در یادداشتی با عنوان نگاهی تحلیلی به جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین پرداخت و نوشت: چین که سالیانی نه چندان دور، کشوری در حال توسعه و تحت سلطه غرب تصور می شد و با فقر و گرسنگی نیمی از مردمش دست و پنجه نرم می کرد، امروز به وضوح قدرت اقتصادی خود را به رخ جهان می کشد.

امروز اژدهای افسانه ای در مسیری است که بنا بر پیش بینی ها در سال 2030 عقاب پیر و خسته را پشت سر می گذارد و تبدیل به بزرگترین اقتصاد جهان می شود.

در طول چهل سال گذشته، چین از کشوری پذیرای سرمایه گذاری های خارجی به یک سرمایه گذار قدرتمند در سایر کشورها تبدیل شده است.

از هر پنج میلیاردر در جهان حاضر، یک نفر چینی است و تصمیمات ابرشرکت های چینی، می تواند سرنوشت اقتصاد جهان را تغییر دهد.

امروزه چین، بالاترین ذخیره ارزهای خارجی را دارد که بالغ بر دو تریلیون دلار تخمین زده شده است.

بخش بزرگی از این ذخیره، دارایی های دلاری مانند اوراق خزانه آمریکا را تشکیل می دهد.

با توجه به وضعیت رکود اقتصادی در آمریکا و کاهش مستمر ارزش دلار در مقابل سایر ارزها، سرمایه گذاری در این اوراق می تواند به کاهش ارزش یوان چین بیانجامد.

لذا پس از بحران مالی 2008، چین تصمیم به نقد کردن این دارایی ها و سرمایه گذاری در اقتصادهای در حال توسعه جهان گرفته است و از این طریق هم به حفظ و هم به رشد سرمایه های عظیم خود کمک کرده است.

پیش از بحران مالی، چین درصدد به دست آوردن فناوری های خارجی، بنیان های تحقیق و توسعه و مدیریتی، شبکه توزیع و برندهای غربی بود و در این راه گام های استواری گذاشت تا جایگاه اقتصادی خود را تحکیم و سهم خود را در اقتصاد جهانی گسترش دهد، اما با زمین خوردن اقتصادهای غربی در طی بحران مالی، رشد اقتصادی مثبت و بی وقفه چین و افزایش شرکت های بین المللی چینی، قدرت چین نسبت به غرب رشد بی سابقه ای کرد و به مدد تجارت خارجی بی نظیر خود در جهان، اکنون یکه تاز اقتصادی جهان به شمار می آید.

پس از عضویت چین در پیمان WTO در نوامبر 2001، استراتژی توسعه اقتصادی چین به سوی رقابت با جهان برای تولید اقتصادی رفت و در طی این سالها با استفاده از ویژگی هایی چون نیروی کار ارزان، جمعیت بسیار بالا، فراهم ساختن زیرساختهای تجاری و اقتصادی و سیاست های هوشمندانه اقتصادی توانسته است رقبا را با قدرت پشت سر بگذارد.

حال چین پای را فراتر از مرزهای خود گذاشته است و سیاست ها واستراتژی های خود را در مسیر کسب نفوذ استراتژیک اقتصادی در سایر کشورها دیده است.

این برنامه که به صراحت تحت عنوان رفتن به خارج[1] در برنامه دهم توسعه چین ذکر شده است، در پی به جریان انداختن و تشویق سرمایه گذاران چینی برای خروج از کشور و سرمایه گذاری در سایر کشورها است.

پروژه رفتن به خارج چین، در واقع از سه بخش تشکیل شده است: ایجاد مازاد تجاری، شکاف مثبت میان سرمایه گذاری و پس انداز و در نهایت جریان سرمایه داخلی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه جهانی و کمک به اجرای استراتژی های بین المللی سازی از طریق سرمایه گذاری خارجی.

اهداف راهبردی سرمایه گذاری چینی  هدف چین از اتخاذ چنین رویکرد استراتژیکی را می توان از سه جنبه بیان کرد: اولا با توجه به رشد بی نظیر سرمایه گذاری خارجی در چین از 2001 تا کنون و ناتراز بودن رشد تولید ناخالص داخلی و سرمایه عظیم ورودی به این کشور که در نمودار 1 نیز اشاره شده است، به علاوه نرخ بهره بالا موجب می شد که یوآن چین تقویت شود و مزیت رقابتی محصولات چینی را که همان قیمت های پایین بود را از بین ببرد.

لذا چین مازاد سرمایه خود را در سایر کشورها سرمایه گذاری کرد.

ثانیا دستیابی به تکنولوژی های کشورهای غربی، بنیان های تحقیق و توسعه و شبکه های توزیع برند های غربی، دلیل دیگری برای سرمایه گذاری خارجی چین محسوب می شود.

این هدف، با سرمایه گذاری چین در جوینت ونچرها[2] وشرکت های دارای فناوری بالای[3] غربی محقق شد.

ثالثا سرمایه گذاری چین در کشورهای در حال توسعه با افق روشن اقتصادی، نه تنها نفوذ استراتژیک چین را در این کشورها افزایش می دهد بلکه تامین منابع طبیعی اعم از نفت و گاز و مواد معدنی را برای این کشور تضمین می کند.

توسعه اقتصادی سریع چین، افزایش تقاضای موادخام و بازارهای جدید را نیز تسریع می کرد.

چین با سرمایه گذاری در کشورهای تولیدکننده موادخام، نه تنها زنجیره تامین مواد خام خود را گسترش می داد، بلکه بازارهای جدیدی برای محصولات خود خلق می کرد که برخی از این بازارها مانند بازار کشورهای آفریقایی منحصرا در اختیار چین قرار گرفتند.

(1) به منظور مدیریت سرمایه گذاری ذخایر ارزی چین، دولت چین اقدام به تاسیس شرکت سرمایه گذاری خارجی (CIC) جهت کسب بازدهی بالا از این سرمایه گذاری ها را نمود.

هدف چینی ها از راه اندازی این شرکت، انجام اقدامی مشابه با شرکت سرمایه گذاری سنگاپور (هلدینگ تماسک[4]) بود.

شرکت سرمایه گذاری خارجی چین (CIC overseas) که در ژانویه 2015 تاسیس شد، اقدام به سرمایه گذاری در کسب وکارهای خارجی و هدایت سرمایه های چینی به این فضا بود.

انگیزه اصلی تاسیس این شرکت متاثر از دو واقعه بود.

اول بازده پایین سرمایه گذاری های خارجی چین که اکثرا در اوراق خزانه آمریکا سرمایه گذاری شده بود و دوم بحران مالی سال 2008 که بخشی از ارزش دارایی های چین به علت کاهش ارزش دلار از بین رفت.

لذا چین، به منظور کاوش در فرصت های اقتصادی جهانی و کسب بازده اقتصادی بالاتر از گذشته، اقدام به تاسیس این شرکت نمود.

نمودار 2 ، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین را در سایر کشورها نشان می دهد که بخش اصلی آن توسط شرکت سرمایه گذاری خارجی چین به صورت مستقیم یا از طریق وام دادن به سایر شرکت ها برای این منظور انجام شده است.

سرمایه گذاری چین در طرح کمربند و جاده یکی از اهداف سرمایه گذاری خارجی چین که احیای کمربند جاده ابریشم بود.

طرح جدید، کمربند و جاده یا [5]OBOR نام گرفت.

هدف این طرح،(2) که از سال 2013 شروع شده است، ایجاد یک بازار بزرگ درهم پیوسته و استفاده کامل از بازارهای خانگی و جهانی، با اتکا به ظرفیت های همگرایی فرهنگی و منطقه ای در جهت پیشرفت عناصر دوگانه فهم و اعتماد میان کشورهای عضو که به الگویی ابتکاری از جریان سرمایه، پایگاه داده فناوری و اجتماع نوابع منجر شود می باشد.

این طرح با محوریت پرکردن شکاف زیرساختی کشورهای درحال توسعه می باشد و ظرفیت افزایش شتاب رشد اقتصادی جهانی را در آسیای شرقی، آفریقا و اروپای شرقی و مرکزی دارا است.

بنا بر گزارشی از کنسول سرمایه گذاری جهانی (WPC)،(3) این طرح سرمایه ای 900 میلیارد دلاری را در زیرساخت ها طی دهه آینده نیاز دارد.

تمرکز اولیه این طرح روی زیرساختهای سرمایه گذاری، تحصیل و آموزش، مواد ساختمانی، زیرساختهای جاده ای و ریلی، املاک و مستغلات، انرژی و آهن و فولاد می باشد.

بر اساس گزارش برخی منابع، این پروژه بزرگترین پروژه در تاریخ اقتصاد جهان است و 65 درصد جمعیت جهانی و همچنین 40 درصد تولید ناخالص داخلی جهان را در برمی گیرد.

(4) سرمایه گذار اصلی این طرح،(CIC) و بانک سرمایه گذاری در زیرساختهای سرمایه گذاری آسیا(AIIB) است و اکثر نیازهای تامین مالی، اعم از سرمایه گذاری و وام دهی به سایر کشورها بر عهده این دو نهاد است.

هیچ گزارشی تا کنون از میزان سودآوری این پروژه برای چین تخمینی نزده است، اما بی شک برنده اصلی این پروژه چین است و با تعریف زیرساخت های تجاری خود در سرتاسر جهان، رشدی بی سابقه را برای خود رقم خواهد زد.

جاده ابریشم با مبدا چین نتیجه گیری چین پس از دهه ها ریاضت اقتصادی، امروز تبدیل به ابرقدرت اقتصادی جهان شده است که در بهت رقیب اصلی خود، آمریکا، در سالهای آتی از ایالات متحده آمریکا نیز پیشی خواهد گرفت و یکه تاز اقتصادی جهان خواهد شد.

انباشت فراوان سرمایه در این کشور که به مرور به باشگاه کشورهای توسعه یافته وارد می شود، موجبات خروج این سرمایه و سرمایه گذاری در کشورهای جنوب را فراهم خواهد کرد.

با این تفاسیر، چین که در دهه های گذشته مقصد اصلی سرمایه گذاری های جهانی بوده است، در دهه های آینده مبدا اصلی سرمایه گذاری های جهانی خواهد بود.

این امر، دور جدیدی از رشد اقتصادی را در جهان ایجاد خواهد کرد و کشورهایی که در دهه های گذشته به هر دلیلی نتوانسته اند رشد اقتصادی مناسبی را تجربه کنند، در دهه های آینده می توانند با استفاده از فرصت رشد اقتصادی چین محور و برنامه ریزی اقتصادی مناسب، توسعه و رشد اقتصادی خوبی را برای خود رقم بزنند.

منابع: Lorenzo sasso(2007),"New trens in china s foreign investment stategy",The international spectator,retrieved from: 2-        "News—Zhejiang Uniview Technologies Co.

, Ltd".

 en.

uniview.

com.

 Archived from the original on 11 May 2019.

Retrieved 11 May 2019.

3-       3=World Pensions Council (WPC) Firzli, Nicolas (Feuary 2017).

 "World Pensions Council: Pension Investment in Infrastructure Debt: A New Source of Capital".

 World Bank blog.

 Archived from the original on 6 June 2017.

Retrieved 13 May 2017.

"What to Know About China s Belt and Road Initiative Summit".

 Time.

 Archived from the original on 28 January 2018.

Retrieved 30 January 2018 [1] Going out [2] Joint venture [3] High tech [4] Temasek Holdings [5] One belt, one road انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: سرمایه گذار - سرمایه گذاری - سرمایه - فقر و گرسنگی - اقتصاد - دیپلماسی اقتصادی - کشوری - خارجی - اقتصادی - میلیاردر جهان - مستقیم - گرسنگی - جهان - سایر کشورها - اقتصاد جهان - توسعه - امروز - سلطه - تصور - دیپلماسی - قدرت - میلیاردر - پنجه - بزرگترین - خبرگزاری - پیش بینی - دانشگاه - قدرتمند - پژوهشگر - افسانه

آخرین اخبار سرویس:
این تراکنش های بانکی ساتنا از 5 بهمن ماه برگشت می خورند

2 جایگزین قیمتی پراید 111 برای جوان های هاچبک پسند

فروش بیش از 20 میلیارد ریالی در دومین روز نمایشگاه مجازی کتاب

ریزش شدید بیتکوین ادامه دارد

تخصیص کمتر از 50 درصد بودجه پارالمپیک بعد از گذشت 10 ماه از سال

وضعیت برنده- برنده؛ مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست

خودرو مرسدس بنز EQA مدل 2022 را ببینید

استقبال مجازی از نمایشگاه کتاب

740 تن ماهی استخوانی در سواحل گیلان صید شد

استانداردسازی تولید عسل و راهی که به صادرات باز می شود

سعودی ها هم ترامپ را کنار گذاشتند/ شرایط برای افزایش قیمت نفت مساعد شد

بیش از 2 هزار نفر در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی ثبت نام کردند

باشگاه های ورزشی لرستان 100 میلیارد تومان از کرونا خسارت دیدند

استخدام فقط برای 1 نفر همین الان

منشی مجرد خانم افسریه

استخدام بازریاب خانم با حقوق ثابت و حق ایاب ذهاب

منشی خانوم برای مدیر خانوم

استخدام برنامه نویس وب fullstack در خراسان رضوی

دعوت به همکاری در فروشگاه یاس

استخدام مدیر و کارشناس فروش

بیش از 23 میلیارد ریال به واحدهای بوم گردی خوی اختصاص یافت

کوییک آر اتوماتیک؛ ارزان ترین خودروی اتومات کشور

ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری

وام ازدواج افزایش یافت

5 روش اصلی سرمایه گذاری در بیت کوین

نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است؟

ورود مجلسی ها به بورس تا افزایش وام ازدواج و سقوط سکه و دلار

نیروی کافه خانم یا آقا

بازاریاب اینترنتی

فرماندار: توفان شن راه ارتباطی 90 روستای ریگان را بست

دارندگان سهام عدالت بخوانند

لزوم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل توسط شرکت های پیمانکاری مناطق آزاد و ویژه

ابتلای بیش از 98 میلیون نفر به کرونا در جهان

جدیدترین قیمت گوشت، مرغ و میوه و تره بار در میادین

انگلیس جریمه تخلف از محدودیت های کرونایی را سنگین تر کرد

ماجرای وام بانک جهانی و خرید 80 دستگاه سی تی اسکن

پیش نیازهای حذف ارز ترجیحی دارو

بورس های جهانی مثبت شدند

آیا معاملات فردایی و کاغذی طلا و جواهر از لحاظ حقوقی صحیح است

پلیسترکارماهر

بازایاب خانم با روابط عمومی بالا

همکاری با چند فروشنده جهت پخش قند و نبات

کار پاره وقت رسمی با حقوق ماهیانه افزایشی

کارشناس فروش قطعات یدکی

استخدام کارشناس فروش (فروش سیستم های حفاظتی و دوربین مداربسته) در تهران

تصویب مقررات منع آمد و شد در هلند

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در زنجان

استخدام کارشناس بازرگانی در ماشین سازی امیدی کارن لاهیج در گیلان

کارگرساده آقا 17الی 25سال

بازاریاب و ویزیتور تلفنی

استخدام راننده با وانت مسقف

جوشکار اسکلت ماهر استاکار

کاشی کار بود دیوار چین موزاییک و غیره

استخدام نصاب ماهر دوربین مداربسته

استخدام ناخن کار و ابروکار ماهر

استخدام حسابدار آشنا به دفتر نویسی مالیات و ارزش افزوده - مشهد

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای مکفی در محدوده میدان هفت تیر

زوج جهت نگهداری پیرمرد همراه مسکن

نیازمند سرمایه گذار

منشی با تجربه. آشنا به هلو

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در لرستان

به یک فروشنده آقا در ساعت فروشی نیازمندیم

طراح و الگو ساز حرفه ای لباس ، آشنا به دوخت

به 15 نفر مترجم و تایپیست نیازمندیم

کار در خانه

پیچ کار ماهر - وسط کار

نیازمند تایپیست به صورت پاره وقت با درآمد عالی

استخدام مشاور با حقوق ثابت و درصد

استخدام در بیمه پاسارگاد

استخدام 8 نفر همکار خانم حقوق ثابت. + بیمه

فروشنده آقا و خانم نیازمند هستیم

استخدام طراح معماری در یک شرکت مهندسین مشاور در قم

نیروی خانم با روابط عمومی بالا و سرزبان

گارگر ساده جهت نصب درب و پنجره و شیشه دوجداره

همکاری در دفتر بیمه

افزایش سقف وام خرید مسکن در دستور کار نیست

افراد جویای کار ،ماشین آلات از ما کاراز شما

استخدام مشاور با تجربه

استخدام اپراتور کامپیوتر (خانم)

استخدام طراح یا سی ان سی کار ام دی اف

استخدام فروشنده اینترنتی (خانم)

استخدام سرپرست فروش با سابقه

استخدام پیک موتوری در اسپید

فروش گرم کیک با حقوق مناسب

کارگر ساده خانم و بردست

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای در محدوده مرزداران

بیمه سامان

کوپ کار و کوتاهی حرفه ایی

خیاط

استخدام کارشناس حسابداری و منشی در شهرک صنعتی مورچه خورت

ویزیتور خانوم

کار در منزل با گوشی.

استخدام فروشنده ماهر خانم در سیسمونی و پوشاک

استخدام مدیر منطقه آقا در گروه صنعتی لبنیات صباح در اصفهان

اجاره لاین سالن

به 2نفر اقا وخانم جهت فروش نیازمندیم

اجاره صندلی ( بانوان) سالن زیبایی

ایران به دنبال تصاحب بازارهای جدید عراق

واکنش طلایی بازار به استارت بایدن؛ جرقه ای برای تاکید بر نگاه به داخل

از هر 5 میلیاردر جهان یکی چینی است/جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین

از هر 5 میلیاردر جهان یکی چینی است/جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین