مطالب مرتبط:
پیش بینی تامین واکسن کرونا در کشور تا دو ماه آینده
پیش بینی تامین واکسن کرونا در کشور تا دو ماه آینده
پیش بینی تامین واکسن کرونا در کشور تا دو ماه آینده
سومین عامل تهدید جامعه جهانی در آینده
انتصاب سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 15 آذر 1399 ساعت 19:502020-12-05دانش

نگرانی از آینده تربیت معلم در کشور/مخاطراتی که تحقق اهداف سند نقشه جامع علمی را تهدید می کنند


اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی و شاخه های ریاضی و فیزیک فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در مورد نگرانی از آینده تربیت معلم در کشور بیانیه ای را منتشر کرده اند.

- در بیانیه اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی و شاخه های ریاضی و فیزیک فرهنگستان علوم بیان شد نگرانی از آینده تربیت معلم در کشور/مخاطراتی که تحقق اهداف سند نقشه جامع علمی را تهدید می کنند اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی و شاخه های ریاضی و فیزیک فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در مورد نگرانی از آینده تربیت معلم در کشور بیانیه ای را منتشر کرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، متن این بیانیه به شرح زیر است: "بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، دانش آموزان کشور باید بتوانند در همه ساحتهای تعلیم و تربیت، از جمله ساحتهای اعتقادی، عبادی، اخلاقی، هنری، اقتصادی، حرفه ای، علمی و فناورانه، آموزش های لازم را فرا بگیرند و برای ساختن ایران آباد، پیشرفته وسرفراز در آینده تربیت شوند.

تحقق این هدف مهم به عوامل مختلف و اجرای صحیح راهکارهای مذکور در این سند وابسته است که یقیناً مهمترین آنها، تربیت و حضور معلمان توانمند، متخصص و کارآزموده در نظام آموزش و پرورش کشور است.

تربیت معلم، یکی از رسالت های برجسته جامعه دانشگاهی دانسته می شود.

تربیت یک معلم خوب به لوازم متعددی نیازمند است که برخورداری از امکانات فراگیری دروس تخصصی در یک محیط علمی-آموزشی با حضور اساتید باتجربه و کارآزموده، آشنایی با روشهای تحقیق و استفاده از تجهیزات کافی آزمایشگاهی و گذراندن دوره های کارآموزی، به همراه فراگیری روش های تعلیم و تربیت و اخلاق اسلامی، از اهم این لوازم هستند تا توانایی انجام رسالت مهم معلمی که تربیت نسل آینده کشور است، بدست آید.

به این منظور ضروری است تمام دانشگاههای کشور، به ویژه آنها که از سطح بالای توانمندی برای تربیت آموزشی و پژوهشی دانشجویان در رشته های علوم پایه برخوردار هستند، در فرآیند تربیت معلمان مورد نیاز کشور مشارکت داشته باشند.

جداسازی یا حذف رسالت تربیت معلمان از دانشگاه های کشور و سپردن انحصاری این امر مهم به یک دانشگاه خاص، در حقیقت محروم کردن نسل آینده کشور از ورود به مباحث نوین علمی و بی محتوی ساختن حرفه مقدس معلمی است.

مطالعات کارشناسان و محققان آشنا به مسایل آموزشی، نشان می دهد که پردیس های دانشگاه فرهنگیان توان تربیت نیروهای آینده ساز کشور را ندارند و نمی توانند این وظیفه خطیر را با کیفیت مطلوب به انجام برسانند.

علاوه بر این، اهداف دانشکده های علوم و علوم تربیتی برای گسترش علوم و حرفه معلمی که با سرمایه عظیم ایجاد شده اند نیز محقق نمی شوند.

واقعاً سزاوار نیست که دانشگاه های خوب کشور با برخورداری از وجود استادان متخصص و متعهد در زمینه های مختلف علمی، در امر تربیت معلم و تأمین نیاز مبرم وزارت آموزش و پرورش هیچگونه نقش بایسته ای نداشته باشند.

همانطور که در سند تحول بنیادین آموزش وپرورش، تعلیم و تربیت از مهمترین زیرساخت های تعالی همه جانبه و ابزار جدی برای ارتقای سرمایه انسانی شایسته کشور در عرصه های مختلف دانسته شده است، نمی توان پذیرفت که این ابزار بدون پشتیبانی و مشارکت دانشگاه های توانمند کشور به کار گرفته شود که قطعاً در اینصورت ازکارآمدی و اثربخشی آن به شدت کاسته خواهد شد.

کنار گذاشتن دانشگاه های کشور از فرایند تربیت معلم، نظام آموزش و پرورش کشور را از فرصت های بی نظیر بهره مندی از محیط های علمی و تحقیقاتی کشور به خصوص در ساحت تعلیم و تربیت علمی و فناورانه محروم می کند.

ضمن آنکه انگیزه تحصیل دانشجویان مستعد در دانشگاه های کشور که عاشقانه به حرفه معلمی برای آینده شغلی خود می اندیشند را نیز از بین می برد.

این کاهش انگیزه به طور خاص باعث کاهش ترغیب دانشجویان به تحصیل در رشته های علوم پایه و ریاضیات در دانشگاه های کشور می شود و به آثار ناگواری بر ارتقای علوم پایه و مهندسی در آینده کشور می انجامد که تحقق اهداف سند نقشه جامع علمی کشور را با مخاطرات جدی مواجه خواهد کرد.

به عبارت دیگر، منطقی نیست که کار آموزش معلمان در کشور به مراکز و پردیسهایی منحصر شود که فاقد امکانات آموزشی، علمی و آزمایشگاهی لازم هستند.

این مراکز و پردیسها با نداشتن تعداد کافی استادان مجربِ توانا و بدون بهره مندی از کمترین تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی، نه تنها نمی توانند دانشجویان خود (یا معلمان آینده) را به مدارج علمی مناسب برسانند، بلکه آنها را با انگیزه تضمین شغل معلمی، از پذیرفته شدن در سایر دانشگاههای کشور و حضور در کنار اساتید توانمند و فرهیختگان دانشگاهی نیز بازمی دارند.

در همه کشورهایی که در آنها آموزش از اهمیت خاصی برخوردار است، مسئله دریافت مجوز معلمی برای نایل شدن به افتخار معلمی یک ضرورت است که در اکثر این کشورها، با گذراندن دوره های خاص آموزشی در دانشگاه ها و توسط استادان مجرب و متخصصان تعلیم وتربیت محقق می شود.

در کشور ما نیز این امر مهم توسط دانشگاه فرهنگیان، به شرط بهره گیری از اساتید مجرب و معلمان با سابقه، در حوزه اصلی ترین وظیفه آن به خوبی قابل انجام است.

به علاوه دانشگاه فرهنگیان می تواند برنامه های آموزش ضمن خدمت معلمان را به کمک اساتید و دانشگاه های کشور، انجمنهای علمی آموزشی معلمان و سایر انجمن های علمی اجرا کند.

بر این اساس از تصمیم سازان آموزشی کشور خواسته میشود، برای تربیت معلمان شایسته از دانشگاه های معتبر و با سابقه کشور یاری جویند و صدور گواهینامه صلاحیت معلمی برای دانش آموختگان دانشگاهها را بر اساس ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به گذرانیدن دوره های آموزشی کسب شایستگی معلمی و تأیید این دانشگاه منوط کنند.

بدیهی است در این فرآیند، انجمن های علمی معلمان نیز می توانند توانمندی های تخصصی خود را برای روزآمدسازی گواهینامه های صادره در خدمت دانشگاه فرهنگیان قرار دهند.

در اینجا بااستناد دوباره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که مدرسه را محلی برخوردار از مربیان دارای فضایل اخلاقی و شایستگی های حرفه ای می داند، تأکید می شود که صورت مطلوب این شایستگی های حرفه ای در عرصه های مختلف و به ویژه در علوم پایه و ریاضی، با استمداد از توانمندی های علمی دانشگاههای کشور و به کارگیری دانش آموختگان آنها در حرفه معلمی قابل حصول خواهد شد.

با سپاس فراوان از نظرات وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص استفاده بهینه از امکانات دانشگاههای دولتی و دانشگاه فرهنگیان به منظور تربیت نیروی انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش، امیدوار هستیم با توجه به تصویب ماده واحده سیاستهای جذب معلمان در آموزش و پرورش توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه مورخ 99/08/27 این شورا، ضوابط اجرایی مبتنی بر ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، به نحو مناسب شرایط ورود دانش آموختگان دانشگاهی به ویژه دانش آموختگان رشته های علوم پایه دانشگاه های طراز اول کشور را به شغل شریف معلمی فراهم کند.

در خاتمه اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی با عضویت انجمن ریاضی ایران، انجمن آمار ایران، انجمن فیزیک ایران، اتحادیه انجمنهای علمی-آموزشی معلمان ریاضی ایران، انجمن رمز ایران، شورای خانه های ریاضیات ایران، انجمن ایرانی تحقیق در عملیات ، انجمن سیستمهای فازی ایران، انجمن سنجش از دور و GIS ایران و انجمن علمی فرماندهی و کنترل ایران و شاخه های ریاضی و فیزیک گروه علوم پایه فرهنگستان جمهوری اسلامی ایران با ابراز نگرانی عمیق از آینده وضعیت علوم پایه در کشور و با اعتقاد عمیق به این مهم که تربیت معلمان متخصص و توانمند، با صلاحیتهای اخلاقی لازم برای تعلیم و تربیت میتواند زمینه ساز ارتقاء علوم پایه در کشور باشد، با استناد به مطالب پیش گفته، به طور خلاصه از عموم مسئولان و تصمیم گیران حوزه آموزش کشور درخواست می نماید: 1- با عنایت به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب برای توجه به رشته های علوم پایه و ریاضی در کشور، شرایط ورود فارغ التحصیلان دانشگاهها، به ویژه در رشته های علوم پایه به حرفه معلمی از طریق ضوابط اجرایی ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به نحو بایسته فراهم شود.

2- ارتقاء علوم پایه در کشور به عنوانی که ضرورت انکارناپذیر برای توسعه پایدار کشور در آینده، ریشه در تحول و تقویت آموزش علوم پایه در مدارس کشور دارد و این مهم در گرو تربیت معلمان متخصص، توانمند و آشنا با علوم وفناوری های نوین است.

به این منظور ضوابط اجرایی ماده 28اساسنامه دانشگاه فرهنگیان کشور به نحوی تدوین شوند که ضرورت حضور دانش آموختگان رشته های علوم پایه دانشگاه ها در حرفه معلمی به طور دقیق مورد توجه قرار گیرد.

3- در بازنگری آینده سند بنیادین تحول آموزش و پرورش و با ملاحظه مفاد کنونی آن در بخشهای مختلف، از جمله: در بخش چشم انداز که مدرسه را کانون عرضه خدمات و فرصت های تعلیم و تربیتی ترسیم می کند؛ در بخش اهداف کلان که بر روی ارتقاء اثربخشی و افزایش کارآیی در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی تأکید دارد؛ در بخش هدف های عملیاتی و راهکارها که به توسعه زمینه پژوهشگری و افزایش توانمندی های حرفه ای معلمان و جلب مشارکت دانشگاه های برتر در امر تربیت تخصصی-حرفه ای معلمان اشاره می کند؛ بر استفاده از امکانات آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها و توانمندی های تخصصی اساتید آنها برای مهارت افزایی معلمان و همچنین به کارگیری دانش آموختگان دانشگاههای برتر در حرفه معلمی، به عنوان یک راهکار مهم برای ارتقاء نظام تعلیم و تربیت کشور، تصریح شود".

انتهای پیام
کلید واژه ها: فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی - فرهنگستان علوم - تربیت معلم - جمهوری اسلامی ایران - ریاضی - تربیت - ایران - جمهوری اسلامی - بیانیه - نگرانی - علوم - اتحادیه - کشور - بیان - آینده - ایرانی - معلم - انجمن - فیزیک - اسلامی - شاخه - جمهوری - دانش آموزان - منتشر - تهدید - مورد - نقشه - جامع - علمی - تحقق

آخرین اخبار سرویس:
مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی سطح بندی می شوند

خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 5 بهمن

کشف جدید آب شیرین کن

رشد درصد اشتغال فارغ التحصیلان ارشد و دکتری

هشدار: خلیج گرگان در حال خشکی و تبدیل به تالابی مرطوب است

شرکت دانشجویان در طرح ملی پایش سلامت جسم و روان

شرکت دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در طرح ملی پایش سلامت جسم و روان

درصد اشتغال فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری رشد داشته است

اولین کارگاه دانش افزایی با موضوع نماز و مهدویت برگزار می شود

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی

اختتامیه جشنواره «دل نوشته های من و نهج البلاغه» برگزار می شود

صندوق قرض الحسنه حمایت از دانشجویان بی بضاعت در دانشگاه آزاد رشت راه اندازی شد

آیین نامه رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی ابلاغ شد

آذربایجان غربی و کردستان؛ میزبان این هفته دوشنبه های قرآنی

بسته های معیشتی و بهداشتی از سوی جهادگران دانشگاه لرستان بین نیازمندان توزیع شد

نشست خیرین آموزش عالی کشور برگزار می شود

برگزاری اولین دوره علمی افرا به همت معاونت پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی

تاثیر بررسی برنامه های درسی در پاسخگویی به نیازهای آموزشی و مهارتی

کنفرانس علمی «امام رضا (ع) و علوم روز» در مشهد برگزار می شود

استقرار استارتاپ های مدیریت شهری در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر

هزار باده ناخورده روزنامه نگاری

برگزاری مسابقات ورزش های انفرادی دانشجویان علوم پزشکی تبریز به مناسبت دهه فجر

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور به شرط معدل

زمان بندی انتخاب واحد نیمسال دوم دانشگاه خوارزمی تغییر کرد

فراخوان جذب هسته ها و شرکت های نوآور و خلاق در حوزه علوم انسانی دانشگاه شیراز اعلام شد

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی/ قطع دسترسی دانشجویان به ایرانداک

طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تصویب شد

امتحانات پایان نیم سال اول در دانشگاه خیام از ششم بهمن آغاز می شود / آغاز نیم سال دوم از 21 بهمن

آیین نامه رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

ثبت نام آزمون ارشد 1400 تا چه زمانی ادامه دارد؟

درخواست روسیه از ایران برای تولید واکسن مشترک کرونا

کپسول زیستی برای پرتاب زیرمداری خردادماه آماده می شود

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تصویب شد

کلاس های دانشگاه آزاد در ترم آینده نیز غیرحضوری است

طرح های به پایان رسیده ارتقای خوابگاه های دانشجویی افتتاح می شود

دانشگاه ارومیه خوابگاه متاهلی ندارد / افتتاحیه خوابگاه دانشجویی در دهه فجر

دانشگاه اراک در زمره دانشگاههای برتر ایران در حوزه مدیریت سبز

طرح ارتقای خوابگاه های دانشجویی به صورت مجازی رونمایی می شود

فراخوان ثبت نام دانشجویان داوطلب مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی یزد منتشر شد

آموزش الکترونیکی چطور تاثیرگذار خواهد شد؟

پویش 555 جهادگران دانشگاه علوم پزشکی البرز یک ساله شد / هم افزایی فعالان دانشجویی در قالب کمک به خانواده های کم برخوردار

مراکز رشد دانشگاه آزاد سطح بندی می شوند

زحل در حال کج شدن است

«زحل» در حال کج شدن است

اردوی جهادی منتظران ظهور در استان سیستان و بلوچستان برگزار می شود

نخستین تصویر سه بعدی از ویروس کرونا

نشست همکاری های علمی و تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و ترکمنستان

فرایند تصویب برنامه های درسی در دانشگاه علمی کاربردی بررسی شد

خدمت رسانی هفتگی به مردم مناطق حاشیه شهر مشهد 

شناسایی 7 سیاره مشابه زمین در منظومه شمسی تازه کشف شده

کلاس های دانشگاه آزاد همچنان غیرحضوری است

مراکز رشد دانشگاه آزاد سطح بندی می شوند

نخستین تصویر سه بعدی از ویروس کرونا رونمایی شد

پیام معاون آموزشی وزارت علوم به مناسبت روز جهانی آموزش

روز بدون فوتی کرونا در کردستان

کرونا| آخرین وضعیت درمان انصاریان

ماموریت ماهواره ای جدید ناسا

زحل در حال کج شدن است

ساماندهی پایان نامه های مرتبط با علوم انسانی - اسلامی

تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری دوره چهل و هفتم آغاز شد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

پدر علم سلول های بنیادی ایران از خاطراتش می گوید

یک روز دیگر بدون مرگ کرونایی در البرز

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

سامان دهی مراکز رشد و فناوری دانشگاه آزاد براساس تعداد شرکت های دانش بنیان

تعریق منجر به کاهش وزن نمی شود

این هفته 14 داوطلب دیگر، واکسن ایرانی کرونا دریافت می کنند

یک روز بدون مرگ کرونایی دیگر در البرز

پهپادهایی که همانند زنبور پرواز کرده و فرود می آیند

مجید مخدوم به عنوان استاد سرآمد بومی البرز در رشته محیط زیست معرفی شد

بنیاد مستضعفان برای ساخت مدرسه در منطقه محروم سردشت دزفول با گروه های جهادی همکاری کند

چین سال آینده به خورشید می رود

گروه تواشیح دانشگاه ایلام در جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور مقام دوم را کسب کرد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی سطح بندی می شوند

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

مولفه های تفسیری خطبه فدکیه بررسی شد

چین خورشید را اکتشاف می کند

پژوهشگران دانشگاه یزد به فناوری الکتروریسی صنعتی در مقیاس نانو دست یافتند

ثبت نام کارشناسی ارشد شروع شد

جلسه آشنایی با الکتروشیمی برگزار شد

آغاز نیم سال دوم تحصیلی در دانشگاه زنجان از 13 بهمن پیش بینی شده است

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

چین خورشید را اکتشاف می کند

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

اسپیس ایکس 143 ماهواره به فضا می فرستد

گسترش زیست بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور

بررسی پیشرفت های اخیر در مهندسی راه آهن

امامزاده صدرالدین(ع) به قطب فرهنگی اردبیل تبدیل می شود

آموزش مقدماتی و پیشرفته پایتون

هشدار درمورد تبدیل خلیج گرگان به تالابی مرطوب

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

خوابگاه متاهلی و ازدواج دانشجویی که با هم گره خورده / آمار هایی که در دانشگاه ها همخوانی ندارد

نشست آشنایی با مفاهیم پایه و نانوساختارها

کارگاه جایگاه فلسفه، در مدیریت و محیط کسب و کار برگزار می شود

دانشگاه پیام نور محدودیت شرط معدل در انتخاب واحد را لغو کرد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

پیشرفت 35 درصدی ساختمان دانشگاه پیام نور سلماس

پیشرفت 35 درصدی ساخت دانشگاه پیام نور سلماس

نگرانی از آینده تربیت معلم در کشور/مخاطراتی که تحقق اهداف سند نقشه جامع علمی را تهدید می کنند

نگرانی از آینده تربیت معلم در کشور/مخاطراتی که تحقق اهداف سند نقشه جامع علمی را تهدید می کنند