مطالب مرتبط:
پیروانی: برای رسیدن به یک هدف بزرگ پرسپولیس را قرنطینه کردیم/ نزدیک نشدن به تیم بزرگترین کمک به ماست
بومی سازی بیش از 90 درصد قطعات زیردریایی ها/ سامانه پرتاب موشک زیرسطح به سطح وارد فرایند تولید انبوه شد
علائم کرونای خفیف چیست؟
ورود سامانه بارشی جدید به کشور از امروز
جشن گرفتن شب یلدا در ایران نشانه چیست؟
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 15 آذر 1399 ساعت 12:552020-12-05فناوري

علت رایگان نشدن سامانه های دانشگاهی چیست؟


معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، استفاده دانشجویان از وی پی ان هنگام اتصال به سامانه های آموزش الکترونیکی و اطلاعات ناقص سامانه هایی که از سوی دانشگاه ها به وزارت ارتباطات اعلام شده را علت عدم رایگان سازی اینترنت آموزش مجازی دانست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ویروس کرونا از اسفندماه سال گذشته وارد کشور شد و از همان هفته های ابتدایی، برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، آموزش مجازی در مراکز آموزشی و دانشگاه ها به راه افتاد و وعده هایی هم برای اینترنت رایگان داده شد.

اما با از بین نرفتن ویروس، با آغاز سال جدید تحصیلی هم آموزش مجازی ادامه یافت.

با وجود این، با گذشت بیش از دو ماه از سال تحصیلی، همچنان برخی از دانشجویان از رایگان نبودن اینترنت و هزینه های بالای آن ناراضی اند.

" در این راستا، ستار هاشمی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه بحث رایگان سازی ترافیک آموزش مجازی دو بعد داشت، گفت: یک بعد اینترنتی بود که با نگاه به کمک به آموزش الکترونیکی، یک بسته 120 گیگابایتی در اختیار اساتید دانشگاه قرار گرفت.

حوزه های عملیه، دانشگاه آزاد، وزارت بهداشت و وزارت عتف درخواست کردیم که نام و شماره تلفن اساتید را در اختیار ما قرار دهند و اساتید هم در سامانه ICTGifts.

ir ثبت نام کنند و ترافیک 120 گیگ برایشان فعال شود.

وی ادامه داد: در مرحله اول حدود 51 هزار نفر از اساتید و مدرسان حوزه علمیه مراجعه کردند و با ارسال پیامی، این ترافیک در اختیارشان قرار گرفت.

اما بعضی از اساتید دانشگاه ها اعلام کردند که به دلیل بی اطلاعی یا اینکه اسامی شان از طرف وزارت علوم یا مراکز حوزوی اعلام نشده بود، امکان ثبت نام در این سامانه را نداشتند، این فرصت را برای یک بازه زمانی 10 روزه تمدید کردیم که در این مرحله هم 37 هزار نفر از اساتید ثبت نام کردند که به اپراتورها ابلاغ کردیم و ترافیک 120 گیگ در اختیارشان قرار گرفت.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بحث دیگر این بود که ما همه ترافیک آموزش الکترونیک کشور را برای دانشجویان رایگان کنیم، افزود: ما باید لیستی از سامانه های آموزش الکترونیکی کشور که تحت عنوان lms از آن یاد می کنیم را در اختیار می داشتیم.

بدین منظور چند مسیر را دنبال کردیم، یک اینکه آدرس سامانه هایی که از ترم گذشته داشتیم را در دستور کار قرار دادیم، مسیر دیگر اینکه از طرف وزارتخانه های بهداشت، عتف، دانشگاه آزاد و مراکز حوزوی آدرس سامانه ها را دریافت کردیم.

راه اندازی سامانه ای برای ثبت آی پی از سوی دانشگاه ها هاشمی افزود: با وجود این، طبیعتا این لیست ها کامل نبوده و از طرفی به واسطه تغییرات زیرساخت های فنی برای هر کدام از این مراکز آموزشی، ممکن است در طول زمان تغییراتی هم داشته باشند.

به همین دلیل اگرچه انتظارمان این بوده که آدرس سامانه ها از طرف وزارتخانه ها در اختیارمان قرار گیرد، سامانه ای را راه اندازی و این امکان را فراهم کردیم که خود دانشگاه ها و مراکز آموزشی، مشخصات فنی مرتبط با دانشگاه ها را بارگذاری کنند که امکان ثبت نام تا چندی پیش هم میسر بود.

وی با بیان اینکه اطلاعات دریافت از سامانه شامل آدرس آی پی و URL مرتبط و شماره تماسی از دانشگاه می شد، گفت: با وجود این، 20 درصد از اطلاعاتی که در این سامانه بارگذاری شد، غیرمعتبر بود، اما مراکزی بودند که حداقل اطلاعات تماس معتبری داشتند.

ما در وزارت ارتباطات با این شماره ها تماس گرفتیم و اطلاعات را تکمیل کردیم که نهایتا در تعامل و غربال گری نهایی، 4400 سامانه از 850 دانشگاه و مرکز حوزوی در سامانه بارگذاری شد برای اینکه دانشجویانی که از خدمات الکترونیکی دانشگاه استفاده می کنند، بدانند آیا سامانه شان در لیست وزارت ارتباطات که به اپراتورها ابلاغ شده، هست یا خیر.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ما پیش بینی کردیم که به دلایلی از جمله مشکلات فنی، ممکن است اطلاعاتی که به اپراتورها ارسال شده خطا داشته باشد، از این رو برای ثبت مشکلات و ارائه بازخورد پنلی را تحت عنوان رایگان سازی ترافیک دانشجویان در پرتال وزارت ارتباطات راه اندازی کردیم.

بنابراین اگر دانشجویی احساس می کند از خدمات الکترونیکی دانشگاه استفاده می کند، اما ترافیک مربوطه اش رایگان نیست، می تواند وارد سامانه ثبت مشکلات شده و مشکل خود را اعلام کند که این در دستور کار ما قرار می گیرد.

بیش از 4400 سامانه دانشگاهی رایگان شدند هاشمی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی اپراتور از اپراتور همراه و ثابت و یک سری اپراتور تحت عنوان MVNO وجود دارد، گفت: همچنین ما 4400 سامانه رایگان" داریم و در هر منطقه از استان های کشور هم ممکن است هر فرد از هر کدام از این اپراتورها و سامانه ها استفاده کند.

دسترسی رایگان به این سامانه ها به اپراتورها ابلاغ شده، با وجود این، ممکن است درصدی هم امکان خطا وجود داشته باشد و به همین دلیل ما پنل ثبت مشکلات را راه اندازی کردیم.

تا کنون حدود 1500 درخواست از مناطق و اپراتورها و سامانه های مختلف در این سامانه ثبت شده ، 500 مورد از این درخواست اصلاح شده و 1000 تای دیگر هم در دستور کار قرار دارد.

وی درباره علت رایگان نشدن ترافیک برای بعضی از دانشجویان توضیح داد: ما هم امکان ثبت نام را در اختیار مراکز آموزشی کشور گذاشتیم که اطلاعات را بارگذاری کنند، هم در تعامل با آنها غربال گری اتفاق افتاده و به اپراتورها ابلاغ شده، هم سامانه ای را راه اندازی کردیم که بتوانیم بازخوردها را بگیریم و اشکالات احتمالی را بررسی کنیم.

اما با دو اشکال مواجهیم که مربوط به وزارت ارتباطات نیست.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ممکن است زمانی که دانشجو به یک سامانه آموزش مجازی مراجعه می کند، به یک سامانه دیگری هدایت شود که اصلا از سوی دانشگاه به ما اعلام نشده است، افزود: درواقع دانشگاه دقت لازم را نداشته که آدرس همه سرورهای آی پی اش را اعلام کند و بنابراین این آی پی در سامانه ما نیامده و به اپراتورها هم ابلاغ نشده است.

ما آدرس آی پی آموزش الکترونیکی دانشگاه های مختلف کشور را نداریم و قرار بوده این آی پی ها از سوی دانشگاه در اختیار ما قرار گیرد.

برخی از دانشگاه ها اعلام کردند، اما برخی اعلام نکردند و به همین دلیل رایگان نشده است و مشکل دانشجو هم به جاست.

هاشمی با اشاره به مشکل دیگر رایگان نشدن سامانه دانشگاه ها اظهار کرد: ما به دلایلی یک سری سرویس تحریمی داریم.

برخی از دانشجویان هنگام استفاده از این سرویس های تحریمی، از وی پی ان استفاده می کنند و با همان وی پی ان فعال، به سامانه آموزش الکترونیکی متصل می شوند و آنچه به سامانه اپراتور ما وارد می شود، این است که فرد به سرور خارج از کشور متصل شده و به همین دلیل مشمول رایگان سازی نمی شود.

این دو موضوع که اطلاعات کامل ارسال نشده و دیگر اینکه از وی پی ان استفاده شده، باعث می شود از سوی دانشجو اینطور برداشت شود که رایگان سازی صورت نگرفته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا زمان ثبت آی پی دانشگاه ها در سامانه وزارت ارتباطات، تمدید می شود، گفت: به دلیل سازوکارهایی که برای راه اندازی دوباره سامانه لازم است، در شرایط فعلی دانشگاه هایی که لیست آی پی را به ما ندادند و اگر سامانه هایی که از سوی وزارتخانه های بهداشت و علوم و دانشگاه آزاد اعلام شده، نیاز به تصحیح داد، می توانند به صورت موردی با ما مکاتبه کنند و ما هم به عنوان مسوولیت اجتماعی این موارد را پیگیری می کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آموزش مجازی - آموزش - رایگان - دانشگاه - اینترنت - مجازی - دانشگاه ها - دانشجویان - سامانه - ارتباطات - آموزش الکترونیکی - ویروس - اطلاعات - وزارت ارتباطات - اینترنت رایگان - وزیر ارتباطات - فناوری - آغاز سال جدید - مراکز آموزشی - ویروس کرونا - الکترونیکی - ستار هاشمی - سازی - هایی - وی پی ان - استفاده - گفت وگو - آموزشی - نوآوری - ترافیک

آخرین اخبار سرویس:
نیازمند یک خانم برای کارهای منزل

استخدام بازاریاب حرفه ای در زمینه کاشی و سرامیک

سه رده شغلی در منزل

منشی خانم شرکت مسافربری

کارگر فنی و سی ان سی کار

گریل کار برای برگر سالاد پاستا

ناخن کارو اصلاح کار خانم

به چند نفرکارمند ساده نیازمندیم

کارگر ایرانی حوالی سردار جنگل پونک

راننده پخش همراه ماشین

پذیرش راننده با ماشین با در آمد بالا

موتور ساز نیازمندم

اداری شرکت میهن

جوشکار و مونتاژ کار سوله

انبار دار آقا

کارگرماهر برای پاک کردن مرغ و بدون جای خواب

مشاور خانم و آقا(مبتدی،حرفه ای)

کارگر ماهر و نیمه ماهر

به تعدادی نیروخانم جهت کاردررستوران نیازمندیم

2 نفر خانم با روابط عمی بالا

نیازمند استاد کار اسکلت بتنی هستم

راه پله پارکینگ نظافت منزل

به یک رادیات ساز جهت کار در مغازه

راننده کمکی تریلی

استاد یا مهندس با تسلط بر مبحث استاتیک تیر و خواص همدسی

به چرخکار مانتو مجلسی دوز و کمک برشکار نیازمندیم

برق کشی

استخدام تراشکار ماهر

برقکار نیمه ماهر

استخدام فروشنده ثابت فروشگاهی و حسابدار در حنانه سپهر سپاهان در اصفهان

نیازمند منشی خانم

استخدام کارمند در دفتر کافی نت

کاردرمنزل با گوشی

اپراتور دستگاه لاغری، پاره وقت، گیشا

سیستم های امنیتی (دوربین مداربسته_دزدگیر اماکن)

استخدام ادمین شبکه های اجتماعی خانم در مجموعه اتفاق در اصفهان

استخدام پرستار برای سالمند

به یک کارآموز برنامه نویسی ترجیحا خانم نیازمندیم

مزدی دوز خانم واقا

کارگاه النگو سازی

استخدام سرپرست فروش، کارشناس فروش حضوری و کارشناس فروش تلفنی در تهران

استخدام کارپاره درمنزل دآمدمیلیونی (اسان وراحت)

منتاژ کار مخزن و سازه

استخدام پشتیبان تلگرام و اینستاگرام

استخدام ظرفشور اشپزخانه

کارمند اداری آشنا به امور اداری و بازرگانی

به سه نفر پیک موتوری نیازمندیم

استخدام کارشناس فروش قطعات یدکی خودرو با حقوق ثابت و بیمه در تهران

نیروی کار تولیدی

استخدام چند نفر سالن کار در کافه رستوران اسپرلوس

چرخکار ساده جهت تولید روکش صندلی

آشپزی منزل

شاگرد کناف

وردست برشکار تریکو

استخدام لابی من و کارگر

شاگرد جهت تیکه کردن مرغ و یک شاگرد جهت نظافت

منشی فروشگاه میزصندلی اداری

نیروی فروشنده خانم

چرخکار آقا مانتو مجلسی اسپرت

استخدام طراح شبکه و سایت به صورت دائم

استخدام جوشکار نیمه حرفه ای

استخدام کارشناس مارکتینگ

استخدام منشی حسابداری

ب یک شاگردجهت کاردردخانیاتی نیازمندیم

استخدام اپراتور دستگاه با حقوق توافقی و بیمه تکمیلی در البرز

استخدام مهندس مکانیک و مهندس برق و الکترونیک در البرز

استخدام برنامه نویس حرفه ای موبایل مسلط به برنامه نویسی IOS در اصفهان

کار اینترنتی در منزل با اموزش 0 تا 100 رایگان

استخدام نیرو خانم

نیروی فروش و حسابدار

به یک نفر جهت کار در کارواش نیازمندیم

استخدام کمک حسابدار

به فروشنده خانم در گالری پوشاک کودک نیازمندیم

ظرفشو اقا با حقوق

برشکاری زغال

استخدام نیروی بازنشسته جهت نگهبانی کار بلد

راننده کمپرسی با کرج آشنایی داشته باشه

9 ترفند کاربردی در واتساپ

باریستا وصندوق دار

به یک خانم مسلط به امور پیشخوان دولت نیازمندیم

اجاره صندلی به مژه کار

صندوق دار خانم با سابقه و کارگر و پیک موتوری

طراح و معمار خانم حرفه ای

منشی مدیرعامل

منشی کیلینیک زیبایی

ابدارچی نمایشگاه ماشین

جوشکار لوله با ابزار

راهکارهای شخصی سازی نحوه کنترل ویندوز

پیک موتوری نیازمندیم

مونتاژ کار لوستر محدوده شهر ری

استخدام حسابدار خانم

جهت همکاری با مجموعه فرش

مزدی دوز

فروشنده پوشاک کودک بچه گانه

استخدام ظرفشور رستورانی

نیروی کار نیمه ماهر در نجاری

منشی فروش تلفنی

کارگر ساده خانم

برنامه نویس php لاراول وردپرس

استخدام پرسنل

علت رایگان نشدن سامانه های دانشگاهی چیست؟

علت رایگان نشدن سامانه های دانشگاهی چیست؟