مطالب مرتبط:
95 درصد افراد پرخطر در روستاهای خراسان رضوی غربالگری کرونا شدند
رجب پور: بیشتر از 75 درصد موسیقی شنیداری مردم غیرمجاز است! / برخی خوانندگان داخلی برای کمپانی های آمریکایی کار می کنند
رژیم اسراییل|طرح شاباک برای کنترل گردشگران عرب لو رفت
کاهش مناطق دارای وضعیت قرمز کرونا در خراسان رضوی به چهار شهرستان
استخدام مسئول کنترل پروژه (رشته صنایع، مدیریت ساخت) در تهران
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:052020-12-03اقتصادي

رضوی پور: سرمایه داران راضی به اعمال مالیات بر عایدی سرمایه نیستند / CGT در کنترل تورم موثر است


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مالیات بر عایدی سرمایه یکی از اصلی ترین پایه های مالیاتی است که در 171 کشور دنیا با قدمت بیش از 80 سال اجرا می شود.

- " کارشناس مسائل اقتصادی گفت: به طور کلی مالیات بر عایدی سرمایه افراد دارای سرمایه را ناراضی تر از افراد فاقد سرمایه حمایت خواهد کرد؛ بنابراین طبیعی است که اتاق بازرگانی و سرمایه داران مخالف این مسئله باشد.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مالیات بر عایدی سرمایه یکی از اصلی ترین پایه های مالیاتی است که در 171 کشور دنیا با قدمت بیش از 80 سال اجرا می شود.

در این کشورها اگر کسی در بازار های نامولد مثل طلا و ارز با سفته بازی منفعت و سود کسب کند دولت با استفاده از پایه ی مالیاتی عایدی سرمایه (CGT) بخش اعظم و یا تمام سود کسب شده را از فرد حقیقی یا حقوقی سوداگر دریافت می کند.

بدین ترتیب معامله یا سرمایه گذاری در آن بازار ها به صرفه نخواهد بود و سرمایه گذار ناچار است برای کسب بازدهی از سرمایه ، پول را به بازار های مولد تجاری و تولیدیِ به صرفه منتقل کند.

اکنون 9 سال است که کارشناسان اقتصادی به لزوم اجرای CGT برای جلوگیری از سوداگری تاکید دارند و مجلس جدید قصد دارد این پایه ی مالیاتی تنظیم گر را تصویب کند .

اخیرا اتاق های سه گانه ی بازرگانی، اصناف و تعاون در اقدامی عجیب با استدلال های مبهم و ارسال نامه به رییس مجلس با تصویب این طرح مخالفت کرده اند.

اتفاقی که بعد از سال ها تعلل دولت و مجلس مشخص کرد، منشاء جلوگیری از چنین طرح مهمی، کجا و چه کسانی هستند! در همین رابطه با حسین رضوی پور؛ استاد اقتصاد و کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو کردیم که در ادامه مشاهده می کنید.

چرا بعد از گذشت سال ها از مطرح شدن مالیات بر عایدی سرمایه همچنان در ایران قانون نشده است؟ نظام مالیاتی در ایران همچنان به یک نظام توسعه یافته تبدیل نشده است، یعنی نسبت به 170 کشور دنیا به لحاظ نهادینه سازی زیرساخت های مالیاتی، عقب تر هستیم.

شاید یکی از مهمترین دلایل اینکه اقتصاد ما، مالیات محور نیست را بتوان به نفتی بودن اقتصاد ایران ربط داد.

به عبارت دیگر از زمانی که اقتصاد کشور مبتنی بر فئودالیزم منطقه ای بود و نظام پادشاهی از فئودال های منطقه ای مالیات و خراج می گرفت، بعد از آن به تدریج در دوران قاجار به سمت فروش منابع و امتیاز و کسب درآمد برای دولت مرکزی حرکت کردیم که در تاریخ بدان اشاره شده، و بعد از آن یکی از امتیازاتی که مانع مالیات محور شدن اقتصاد ایران شده و ادامه یافته، مسأله فروش نفت بود.

بعد از ملی شدن صنعت نفت نیز، علی رغم اینکه عنوان ملی بر صنعت نفت ما زده شد، اما نفت همچنان در ایران ملی نشد، بلکه نفت ایران دولتی شد، لذا درآمدهای نفتی در اختیار دولت ها قرار گرفت.

از آن زمان به بعد ساختار اقتصاد ایران بر اساس درآمد نفتی توسعه یافت، و هیچگاه ضرورتی برای اتکاء اقتصاد ملی و درآمد دولت بر مالیات احساس نشد.

به همین دلیل نظام مالیاتی کشور نظامی بدوی و توسعه نیافته است.

ایجاد نظام مالیاتی توسعه یافته هزینه هایی سیاسی و اجتماعی برای احزاب و اصحاب قدرت دارد که ناشی از هزینه مستقیمی است که برای افراد و جامعه ایجاد می کند.

معمولا این هزینه مستقیم کمتر از هزینه های غیر مستقیم و نامرییِ نداشتن نظام مالیاتی دیده و لمس می شوند، لذا اقتصاد ایران که دچار بیماری هلندی شده بود از منظر سیاسی و اجتماعی به بقای این بیماری تن داد و عامه مردم اتکا به نفت را پذیرفتند و متاسفانه کسی در داخل کشور خواهان برچیدن وابستگی به درآمد نفتی و توسعه مالیات نبود.

اکنون که به دلایل مختلف درآمد نفتی کشور کاهش یافته و دولت مجبور به بازنگری و نوسازی در ساختار اقتصادی کشور است، نظام موظف به توسعه سیستم مالیاتی کشور شده است.

قطعا این توسعه باید در سه بعد اتفاق بیفتد، در مالیات هایی که درآمد مورد نیاز دولت را تامین کنند، در مالیات هایی که برای تنظیم بازار به کار گرفته شوند و در مالیات هایی که برای باز توزیع درآمد گرفته شده و جنبه باز توزیع درآمد داشته باشند.

مالیات بر عایدی سرمایه از جنس دوم است، یعنی کارکرد این نوع از مالیات کارکرد تنظیم بازار است.

به عبارت دیگر نمی توان و نباید کار کرد درآمدی و یا کارکرد باز توزیع درآمد از این مالیات انتظار داشت .

اینکه اتاق های سه گانه خواهان عدم تصویب مالیات بر عایدی سرمایه شده مسئله عجیبی نیست.

به هر حال تجار و بازرگانان محصول سیستم اقتصادی موجود هستند.

سیستم اقتصادی موجود است که به تجار بزرگتر، فرصت بیشتری برای رشد داده است.

طبیعتاً تغییر در این سیستم به خصوص اگر به سمت شفافیت حرکت کند منجر به افزایش نارضایتی این گروه ها می شود، به خصوص در بحث هایی مثل املاک، طلا و ارز.

اگر مالیات بر عایدی سرمایه اخذ شود بسیاری از کسبه ای که دارایی های خود را در قالب ارز و طلا حفظ می کنند، متضرر می شوند.

بیشتر بخوانید: چه کسانی 9 سال مانع جلوگیری از سوداگری در اقتصاد ایران شده اند / تاجریم یا دلال؟!" هفته ی پیش اتاق های سه گانه بازرگانی، تعاون و اصناف با انتشار یک گزارش و ارسال نامه درخواست عدم تصویب طرح مالیات بر عایدی را کرده و علت مخالفت رو مسائلی از قبیل فرار سرمایه گذار و خروج پول از کشور عنوان و در مقابل توصیه کردند که بجای این کارها تورم را کنترل کنید و فضای کسب و کار رو بهبود بدهید! یا اینکه بستر فنی چنین مالیاتی فراهم نیست.

آیا به نظر شما این استدلال ها درست است؟! به طور کلی مالیات بر عایدی سرمایه افراد دارای سرمایه را ناراضی تر از افراد فاقد سرمایه خواهد کرد.

بنابراین طبیعی است که اتاق بازرگانی و سرمایه داران مخالف این مسئله باشند.

منتها در نامه نکات قابل توجهی نیز هست که باید بر آن صحه گذاشت.

اشاره به این نکته که زیرساخت های این نوع مالیات فراهم نشده است.

بنده هم موافق این موضوع هستم که همچنان زیرساخت های اخذ این نوع مالیات ستانی در کشور فراهم نشده است.

نکته دیگر، کنترل تورم و بهبود فضای کسب و کار است.

البته کنترل تورم و بهبود فضای کسب و کار ممانعتی با اجرای CGT ندارد، بلکه اجرای CGT بخشی از اقدام برای مهار تورم و بهبود فضای کسب و کار به شمار می رود.

استفاده از CGT می تواند در بهبود فضای کسب و کار و مهار تورم نقش داشته باشد.

بی تردید مالیات بر عایدی سرمایه مشکلی برای تولید در کشور ایجاد نمی کند.

در واقع هدف مالیات بر عایدی سرمایه، گرفتن مالیات از تولید کننده نیست، بلکه اتفاقا پول هایی که از تولید خارج می شوند هدف مالیات قرار می گیرند، لذا CGT سرمایه ها را به تولید می گرداند.

بنابراین ایرادی که اتاق بازرگانی از این جهت بر طرح گرفته خدشه نامعتبری است، اما اینکه زیر ساخت این شکل مالیات فراهم نیست، نکته ای است که بیشتر باید درباره آن دقت و توجه کرد.

اتفاقاً زیرساختی که برای مالیات بر عایدی سرمایه نیاز داریم، خود جزو مالیاتهایی است که اگر مطرح و اجرا شود اتاق بازرگانی مخالفتی شدیدتر و جدی تر با آن خواهد داشت.

زیرساخت پیاده سازی مالیات بر عایدی سرمایه ارتقاء حکمرانی بر ریال است، یعنی رصد معاملات ریالی به صورت کامل و در واقع تکامل آن تا حدی که بتوانیم مالیات بر مجموع درآمد را به جای مالیات مستقیم در کشور پیاده کنیم.

مالیات بر مجموع درآمد کشور یا PIT مادر مالیات های مدرن است.

در واقع اگر بخواهیم از ساختار مالیاتی مدرن در کشور استفاده کنیم، زیرساخت آن استفاده از مالیات بر مجموع درآمد یا PIT است که اتفاقاً امثال اتاق بازرگانی و نهادهای دارای قدرت اقتصادی در ساختار اقتصادی فشل ایران، مخالفین و مانع های اصلی برای استقرار این سیستم مالیاتی هستند، چرا که منافع آنها در کوتاه مدت به شدت در معرض خطر قرار می گیرد.

یک نکته دیگر هم در این مورد جای بحث دارد که گفته اند اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه، موجب فرار سرمایه و خروج پول از کشور می شود، در پاسخ به این ایراد باید گفت مگر همین الان سرمایه از کشور فرار نمی کند؟ نکته دیگر اینکه مالیات بر عایدی سرمایه، سرمایه ها را به کجا فراری می دهد که در آن کشورها مالیات بر عایدی سرمایه اجرا نمی شود؟ اغلب کشورهای توسعه یافته تر از ایران که هدف خروج سرمایه از کشور قرار می گیرند، یعنی سرمایه ها به آن کشورها انتقال داده می شوند، اغلب این کشورها نظام مالیات بر عایدی سرمایه دارند.

امروزه حتی در کشورهای آفریقایی که مردم بدوی زندگی می کنند بسیاری از زیرساخت های مالیاتی دقیق و توسعه یافته اجرا می شود.

جالب است که ما هنوز در کشور برای اثبات ضرورت توسعه نظام مالیاتی باید چانه زنی کنیم.

لذا بعید به نظر می رسد که سرمایه های داخلی، کشوری را برای خروج بتوانند انتخاب کنند که آنجا مالیات بر عایدی سرمایه وضع نشده باشد.

علت تعلل مجلس در دوره دهم و دولت بویژه وزارت اقتصاد را در تصویب و اجرای این طرح را چه می دانید؟ آیا اصحاب قدرت و ثروت در این زمینه دخالت و سنگ اندازی کرده اند؟ علت تعلل مجلس در دوره دهم، دولت و وزارت اقتصاد در خوشبینانه ترین تحلیل این است که مخالفتشان به دلیل ضعف هایی است که در زیر ساخت CGT در کشور وجود دارد.

بنده معتقد هستند مادامی که PIT یعنی مالیات بر مجموع درآمد به شکل معتبر و قابل اتکایی در کشور پیاده نشود، اجرای مالیات بر عایدی سرمایه با چالش مواجه می شود.

نه اینکه غیر ممکن باشد اما چالش های جدی خواهد داشت و حتی ممکن است درست اجرا نشود و به نتیجه مطلوب نرسد.

از این ایده حمایت می کنم که ابتدا در کشور باید مالیات بر مجموع درآمد اجرا شود و اگر به شکل قابل اتکایی مستقر شد، یعنی توانستیم بازارها، خرید ها و فروش های مختلف را بر اساس معاملات ریالی رصد کنیم، و با ابزار مالیات، رفتار افراد را طوری کنترل کنیم که تمایلی برای صدور فاکتورهای صوری وجود نداشته باشد، آن زمان می توانیم مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا کنیم.

به این دلیل که اگر چند بازار مختلف، هدف اخذ مالیات بر عایدی سرمایه باشند، مثلا بازار خودرو، بازار مسکن، بازار طلا و ارز.

عملاً معاملات سکه و ارز در حال حاضر خیلی قابل کنترل و رصد نیستند بنابراین معاملات خودرو و مسکن به شرط اینکه قابل رصد باشند هدف قرار می گیرند و از آنها مالیات بر عایدی سرمایه اخذ می شود، در نتیجه چنین کاری، پول، برای حفظ ارزش دارایی و رهایی از مالیات، وارد بازار ارز و سکه می شود و این بازارها را نسبت به بازار خودرو و ملک ملتهب تر می کند.

جالب این است که دو بازار ارز و طلا بازارهایی هستند که اقتصاد را بیشتر تحت تاثیر خود قرار می دهند، لذا آسیب پذیری اقتصاد از ناحیه آنها بیشتر می شود.

بنابراین مالیات بر عایدی سرمایه می تواند تورش یا حرکت به سمت بازارهای سکه و ارز ایجاد کند یا هر بازاری که شفافیت چندانی نداشته باشد، حرکت به سمت آن بازارها را تشدید کرده و تورم در آن بازارها را افزایش دهد.

بنابراین مادامی که پی آی تی را در کشور پیاده نکرده باشیم و با استفاده از پی آی تی جلوی اسناد صوری و مخفی کردن خرید و فروش ها را نتوانیم بگیریم، مالیات بر عایدی سرمایه با سهولت اجرا نمی شود و چالش های جدی ایجاد می کند.

این نگاه در مجلس قبل در دولت در وزارت اقتصاد هم وجود دارد.

چرا مالیات بر مجموع درآمد در کشور اجرا نمی شود؟ به دلیل اینکه یک نگاه سیاسی در کشور روی کار آمده است که اطلاعات حساب های مردم را خط قرمز و حریم خصوصی عنوان می کند، در حالی که در همه کشورهای مدعی لیبرالیزم اعم از فرانسه، انگلیس و آمریکا چنین موضوعی از سوی دولتمردان مطرح نشده است.

در ایران عده ای به اسم حفظ حریم خصوصی از دسترسی نظام مالیاتی به حسابهای افراد جلوگیری می کنند تا مالیات بر مجموع درآمد راه نیفتد.

یکی از الزامات کنترل اقتصاد کشور این است که نظام مالیاتی به اطلاعات حساب های افراد دسترسی داشته باشد و بر اساس اطلاعات حساب های افراد مالیات ستانی کند.

حتی حمایت های مربوط به یارانه و سوبسید ها را هم باید بر اساس اطلاعات حساب های مالی افراد بررسی کنند و به صورت هدفمند جامعه هدف را انتخاب کنند، در حالی که در ایران متاسفانه مالیات ها چندان بر اساس حساب های افراد نیست.

از آن طرف هدفمندی یارانه ها نیز زیرمجموعه وزارت رفاه رفته، نه زیر مجموعه وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی، یعنی ما بر اساس اطلاعات حساب های افراد به صورت هدفمند رصد نمی کنیم که چه کسانی باید یارانه بگیرند و چه کسانی یارانه نگیرند.

اخیرا با یکی از مدیران کل صحبت می کردم متوجه شدم وی با حقوق و مزایای بالا هم یارانه و هم کمک های معیشتی دولت را دریافت می کند! از به این دلیل که در کشور رصد درآمدی وجود ندارد و حمایت ها بر اساس رصد درآمدی به افراد اعطا نمی شود.

به نظر شما با توجه به کسری بودجه دولت و همچنین بی ثباتی بازارها و افزایش دلالی در بخش مسکن، دلار، سکه، طلا و خودرو این طرح نباید در اولویت حاکمیت باشد؟ از سوی دیگر درآمد حاصل از اجرای CGT برای دولت تا چه میزان برآورد می شود؟ در مورد جبران کسری بودجه با استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه هنوز موافق نیستم که نگاه ما به سی جی تی با هدف جبران کسری بودجه دولت باشد.

بر فرض مثال و براساس پیش بینی ها در سال اول اجرای CGT چیزی در حدود 35 هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر عایدی سرمایه حصول شود.

اما هدف دولت تحقق این درآمد مالیاتی نباید باشد، نرخ مالیات بر عایدی سرمایه باید به میزانی بالا باشد که میزان درآمد دولت از مالیات بر عایدی سرمایه به حداقل برسد، یعنی نفع بری افراد از افزایش قیمت کالاهای سرمایه ای به حداقل برسد.

اگر نفع بری به حداقل برسد می توانیم بگوییم که مالیات بر عایدی سرمایه به شکل موثری پیاده شده است و اگر نگاه ما به مالیات بر سرمایه نگاه درآمدی باشد قاعدتاً باید گفت هدف مالیات بر عایدی سرمایه که تنظیم بازار و جلوگیری از سفته بازی است حاصل نشده و توفیق چندانی در مهار بازارها نداشته است.

البته در ایران افزایش قیمت دارایی ها دلایلی غیر از سفته بازی هم دارد چون هدف مالیات بر عایدی سرمایه مهار تقاضا بر سفته بازی است، اما چون افزایش قیمت مسکن، دلار، سکه و خودرو دلایل غیر سفته بازانه هم دارد طبیعی است نمی توانیم انتظار داشته باشیم با پیاده سازی CGT، عایدی سرمایه کاهش پیدا کند و بازارها کلاً مهار شوند.

البته اگر می توانستیم اثر تورم را از مالیات بر عایدی سرمایه حذف کنیم، منطقی تر بود منتها زیرساخت این موضوع در کشور ایجاد نشده و متاسفانه با نرخ تورمی که در کشور داریم و دلایل غیر بازاری و ریشه های پولی که دارد بعید می دانم در مالیات بر عایدی سرمایه به آن نقطه برسیم که با استفاده از این ابزار بتوانیم بازارها را به طور کلی مهار کنیم و جلوی افزایش قیمت در بخش های مسکن، خودرو، ارز و طلا را به صورت کامل بگیریم.


کلید واژه ها: سرمایه - مالیات - مالیاتی - اقتصادی - خبرگزاری - اتاق بازرگانی - مسائل اقتصادی - کشور - پایه - یکی از - داران - افراد - سفته بازی - دنیا - گروه - اجرا - بازرگانی - راضی - قدمت - کارشناس - استفاده - کشورها - معامله - طبیعی - حقوقی - بازار - حمایت - مسائل - حقیقی - منفعت

آخرین اخبار سرویس:
منشی دفتر بیمه مسلط به نرم افزار صدور بیمه

تولیدی ماسک

پیک موتوری جهت بیرون بر

جذب نیروی کار در پالایشگاه شاهین شهر

بازاریاب در زمینه ساختمان

راننده بدون ماشین

کار در منزل (دورکاری) با حقوق ثابت

6.2درصد؛ ریزش شاخص بورس

رانت 110 هزار میلیاردی در بازار فولاد/ 87 درصد محصولات فولادی در بورس کالا عرضه نشد

بزرگترین دزد تاریخ ایران+ عکس

راهکار هایی برای کاهش مصرف سوخت ماشین در سرما +اینفوگرافیک

6 هزار تومان؛ عوارض آزادراه تهران- پردیس

راننده با ماشین

روزنامه استقلال جوان| فکری: رفتن میلیچ به دلایل مالی بود

2 نفر نیروی خانم در خرمدشت نیازمندیم .

روزنامه شوت| بزن بهادری به نام هادی ساعی!

49 دلار و 20 سنت؛ قیمت نفت سنگین ایران

فروشنده خانم(تمام وقت میدان شهدا)

تعدادی کارمند خانم کاردرمنزل خودشان

استخدام مشاور مسکن (مبتدی تا حرفه ای) قیطریه

چرا وزارت صمت در اعلام برنامه فروش محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا تعلل می کند؟

روزنامه شوت - 27 دی

خریداران سکه چقدر ضرر کردند؟

ریزش بورس ها پس از دو میلیونی شدن قربانیان کرونا در جهان

روزنامه استقلال - 27 دی

بهترین شهرهای آمریکا برای زندگی معرفی شدند

رشد اقتصادی انگلیس منفی باقی ماند

ریزش بیتکوین+ بروزرسانی قیمت سایر ارزها

دلار در معاملات جهانی بالا رفت

استخدام نیرو بعنوان مشاور در املاک

پیک موتوری کمک آشپز کافی من

استخدام حسابدار و منشی خانم

فروشنده جهت عمده فروشی شال و روسری در بازار بزرگ

مونتاژ کار خانم

2 طرز تهیه شیرینی شکری ساده خانگی به روش قنادی بدون فر و در فر

برق رسانی به 14 روستای استان به وسیله انرژی خورشیدی /مشکل تملک زمین مانعی در جهت توسعه انرژی خورشیدی است / در زمینه سرمایه گذاری انرژی خورشیدی در رتبه 12کشوری قرار داریم

احداث اولین شهرک صنعتی غیردولتی گیاهان دارویی در استان اردبیل

استخدام رزروشن آقا آژانس نگارستان

ام دی اف کار ماهر

وام مسکن ملی 150میلیون تومان می شود؟

کافه سالن کار ویتر

کارگر ماهر تعویض روغنی تمام وقت

استخدام بزرگ

به یک کارآموز ام دی اف کار نیازمندیم

مقایسه دنا پلاس با سمند سورن+ مشخصات فنی

حسابدار جهت یک پروژه ساختمانی

سرمایه گذار برای کلینیک زیبایی

استخدام کارگر با جای خواب

آیدین آغداشلو رکورد حراج تهران را زد

فروشنده خانم جهت لوازم آرایشی

استخدام در تولیدی

ویزیتور غذایی در شهر شیراز

نیازمند پیک موتوری

کارگر ساده با موتور

کار اینترنتی در امد بالا

استخدام قصاب گوشت

سالنکار حرفه ای رستوران فقط با سابقه کار مفید

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

استخدام خانوم و پسر جوان کار سبک هفت رنگی کاشی

کارگر ماهر تعویض روغنی

نیازمند منشی خانم

شراکت در مجموعه بازی و تفریحی

استخدام کمک اشپز و تخته کار

استخدام کافه من مسلط به صبحانه

به یک پرستار خانم جهت نگهداری سالمند نیازمندیم.

کارگر آبمیوه بستنی

استخدام طراح ناخن و ژلیش کار حرفه ای

استخدام تعدادی خانم در بخش فروش و بازاریابی

اقتصاد آلمان چقدر از ویروس کرونا آسیب دید؟

حذف فقر با فرمول اژدهای زرد

تپسی ثبت نام غیرحضوری ماشین موتو

استخدام چرخکار واتوکار وخدمات

نیازمند شریک برای کارگاه تیرچه سازی

به یک نفرآقا بااتومبیل شخصی نیازمندیم

کارمند افق کوروش با حقوق مناسب و ارتقا شغلی

کارگر جهت نگهبانی ساختمان و کار

جذب جوشکار لوله کشی گاز مسکونی و کارگر ساده

استخدام پرستار خانم بطور 24 ساعته

رییس دانشگاه امیرکبیر: افزایش بودجه سال آینده جوابگوی نیاز دانشگاه نیست

نماینده و مدیر فروش فراورده های گیاهی

کار در منزل با درامد بالا

نیازمند نگهبان شب

به یک نفر شاگرد مکانیک نیازمندیم

نیازمند وانت هستم

فروشنده برای کفش زنانه

پیش بینی رییس کل بانک مرکزی در خصوص قیمت دلار

جویای کار در منزل فروش

استخدام کوتاهی کار و رنگ کار

کارگر با حقوق ثابت جهت کار در پرورشگاه حیوانات

استخدام نیروی اشپزخانه فست فود

به یک فروشنده خانم تک شیفت نیازمندیم

ویزیتور شرکت مالی و اعتباری

استخدام همکار خانم

استخدام مزون

استخدام نیرو مرغ فروشی

استخدام خانم و آقا حقوق

استخدام فروشنده تعداد محدود

تحول در امکانات زیربنایی منطقه ویژه اقتصادی کاوه/ منطقه ای با یکی از ممتازترین گمرکات

منشی و کارمند اداری

مکانیک و جلوبندی ساز ماهر جهت پژو و پراید

رضوی پور: سرمایه داران راضی به اعمال مالیات بر عایدی سرمایه نیستند / CGT در کنترل تورم موثر است

رضوی پور: سرمایه داران راضی به اعمال مالیات بر عایدی سرمایه نیستند / CGT در کنترل تورم موثر است