مطالب مرتبط:
تأثیرات کرونا بر فرهنگ و زندگی فردی و اجتماعی مردم
382 فوتی جدید کرونا در کشور / بهبودی بیش از 677 هزار تن تا کنون
واکنش محسن هاشمی به شائبه تراکم فروشی شهرداری به تامین اجتماعی
204 سیستان و بلوچستانی دیگر به کرونا مبتلا شدند
کاهش 20 درصدی تعداد بستری های کرونا در قزوین
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 20:502020-12-01پزشكي

 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد


استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد و فاصله غنی و فقیر را با وضوح بیشتری به ما نشان داد، - ایسنا/اصفهان استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد و فاصله غنی و فقیر را با وضوح بیشتری به ما نشان داد، گفت: نابرابری های اجتماعی در حوزه سلامت، آموزش و نظام طبقاتی که در این دوران ملموس تر شده را نباید منفی تلقی کنیم، بلکه باید با نگاه مثبت در عادلانه تر کردن این نظامات بکوشیم.

دکتر وحید قاسمی، در وبینار تعیین گرهای اجتماعی کووید19 که امروز (سه شنبه_11 آذرماه) برگزار شد، اظهار کرد: اگر از آمار مرگ و میر کرونا به راحتی بگذریم واقعیات جامعه از بین می رود و عادی سازی آن برای مردم می تواند گمراه کننده باشد، چون هرکدام از افرادی که روزانه در آمار مرگ و میر به حساب می آیند فقط یک عدد نیستند، بلکه هرکدام یک کنشگر اجتماعی بودند.

وی با اشاره به اینکه آمار مربوط به تست های تایید شده کرونا خیلی آمار مطمئنی نیست که براساس آن بتوانیم نتیجه گیری و تصمیم گیری کنیم، تصریح کرد: ولی اگر فرض کنیم آمار مرگ و میر همه کشورها واقعی است می توانیم از این آمار و اطلاعات بهره بیشتری ببریم.

استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه به طور کلی به لحاظ علمی در رابطه با تعیین کنندگان اجتماعی پاندمی کرونا می توانیم از دو مسیر حرکت کنیم، گفت: یکی مسیر سخت گیرانه است و یکی مسیر سهل گیرانه.

اگر بخواهیم تعیین کنندگان پاندمی را به گزاره های قابل دفاع به لحاظ علمی ببریم، یعنی در این حوزه بتوانیم به تئوری دست پیدا کنیم به داده های جامع و آمارهای دقیق و جزیی نیاز داریم، به خصوص آمار دقیق و جزیی در رابطه با مرگ و میرها، درحالی که این آمارها در دسترس ما نیست، ضمن اینکه آمار تک تک فوت شدگان و ویژگی های آنها به لحاظ متغیرهای اجتماعی و فرهنگی را نداریم، یعنی هرچند این آمارها وجود دارد، ولی در دسترس پژوهشگران نیست.

وی ادامه داد: بنابراین امکان اینکه با رویکرد سخت گیرانه بتوانیم تحلیل کنیم وجود ندارد، درحالی که رویکرد سهل گیرانه می تواند ما را به این سمت ببرد که مجموعه ای از فرضیه ها طرح شود و باتوجه به اطلاعات و داده هایی که در دست داریم می توانیم فرضیه هایی تعریف کنیم که قابل اعتنا هستند، اما اینکه با چه شدت و قوتی تایید شوند هنوز برای ما مشخص نیست.

قاسمی با تاکید براینکه خیرهای اولیه در مباحث مربوط به عدالت اجتماعی حائز اهمیت فراوان است، تصریح کرد: نگاه منصفانه به عدالت اجتماعی از چند اصل پیروی می کند؛ یکی از این اصول عنوان می کند خیرهای اولیه برای مردم یک جامعه باید به گونه ای برابر توزیع شود.

خیلی مواقع می گوییم معنای عدالت برابری نیست اما این جمله تا حدی درست است و در بسیاری از مواقع معنای عدالت اجتماعی، برابری است، به این صورت که گروه های مختلف اجتماعی صرف نظر از اینکه درچه طبقه اجتماعی، چه خانواده ای و با چه وضعیت اقتصادی و فرهنگی به دنیا آمده اند و تمامی افراد صرف نظر از گرایشات و باورها باید دسترسی برابر به خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی و اقتصادی داشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه توزیع منصفانه خیرهای اولیه ملاک کلیدی برای این است که بفهمیم یک جامعه تا چه حد عادلانه است، افزود: همه گیری کرونا فاصله غنی و فقیر را با وضوح بیشتری به ما نشان داد، درحالی که اگر می خواهیم شهروندانی فعال داشته باشیم که حس تعلق به جامعه بسیار قوی داشته باشند و در بحران ها همه کمک و مشارکت کنند باید خیرهای اولیه به خصوص زیرساخت های سلامت و آموزش را برای همه مردم جامعه یکسان فراهم کنیم.

وی یکی از اشتباهات راهبردی جامعه ما را خصوصی سازی در دو حوزه سلامت و تحصیلات دانست و گفت: به طور ضمنی کسی که پول بیشتری دارد دسترسی بیشتری به امکانات بهداشتی و آموزشی دارد.

این اشتباه راهبردی مهمترین موضوعی است که پدافند غیرعامل کشور باید به آن توجه کند.

قاسمی بیان کرد: جهان پیرامون ما به طبقه بالا و زیرین تقسیم شده و اینکه فرد در طبقه زیرین به دنیا بیایید تا اینکه در یک منطقه بالا، سرنوشت فرد را تغییر می دهد، اما هرچه از این موضوع دور شویم به سرنوشت عادلانه تری می رسیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه واژه تعیین گر به لحاظ علمی به این مفهوم است که ببینیم چه عواملی باعث می شود یک پدیده اجتماعی در گروه هایی از جامعه عمومیت بیشتر و در گروه هایی عمومیت کمتر پیدا کند، تصریح کرد: هر پدیده اجتماعی پیامدهای مختلفی دارد ولی گروه های اجتماعی نیز براین موضوع تاثیر می گذارد.

اپیدمی کرونا نیز تفاوت طبقاتی را واضح تر کرده و مجددا تضاد طبقاتی ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان ملل متحد در 2019 موضوع اصلی نابرابری اجتماعی را مورد توجه قرار داد، ادامه داد: در گزارش سازمان ملل نشان داده شد مهمترین دغدغه مردم بیکاری، فقر و نابرابری، فساد و جرم و خشونت است، این 4 موضوع کلیدی در کشورهایی بوده که جنبش اجتماعی در آنها اتفاق افتاده است، اما کووید باعث شد به طور موقت موضوع سلامت اولویت اول شود، برای همین جنبش های اجتماعی که به صورت خیابانی ظهور و بروز می کردند کمرنگ شده است.

استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه به دلیل اپیدمی کرونا موضوعات کلیدی موقتا اولویت خود را از دست دادند، اظهار کرد: روزی که واکسن این بیماری در دسترس عموم قرار گیرد جنبش های اجتماعی دوباره با قدرت بیش از گذشته ظهور خواهد کرد، چون الان نهفته شده و مثل یک فنر جمع شده اند، درحالی که نه تنها فقر و نابرابری و فساد از میان نرفته، بلکه در اپیدمی واضح تر و شفاف تر شده است، بنابراین از هم اکنون باید به فکر باشیم با بهبود وضعیت متغیرهایی مثل فقر و نابرابری از جنبش های اجتماعی در آینده جلوگیری کنیم.

قاسمی با بیان اینکه اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را در حوزه سلامت، آموزش و نظام طبقاتی ملموس تر کرد، تاکید کرد: نابرابری هایی که ملموس شده را نباید منفی تلقی کنیم، بلکه باید نگاهی مثبت داشته و در عادلانه تر کردن این نظامات بکوشیم.

وی با بیان اینکه هنوز تعیین کنندگان اجتماعی در حد فرضیه باقی مانده است، توضیح داد: آنچه 60 سال سابقه دارد تعیین کنندگان اجتماعی سلامت است که کمیسیون مستقلی در سازمان بهداشت جهانی آن را پیگیری می کند و به این نتیجه رسیده که در 5 حوزه باید به این تعیین کنندگان بپردازیم؛ تحصیلات، ثبات اقتصادی، محیط، مراقبت های بهداشتی و زمینه های اجتماعی و فرهنگی.

این پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر تا حد زیادی در رابطه با تعیین کننده ها آمار و اطلاعات داریم اما آمار و اطلاعاتی که در روابطه با کووید19 در دسترس ماست عمدتا شامل این است که چه تعداد افراد شناسایی شده و چه تعداد مرگ و میر داشته ایم، افزود: تعداد فوت بیماران بیشتر قابل اطمینان و با واقعیت نزدیک است، بنابراین برای بررسی رابطه تعیین کننده ها و کووید، یکی از شاخص های خوب شاخص فلاکت است که ترکیبی از بیکاری و تورم است و براساس آن می توان وضعیت اقتصادی کشور را ارزیابی کرد .

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که می توان انجام داد مقایسه وضعیت بهترین و بدترین کشورها از نظر شاخص فلاکت و مقایسه میزان مرگ و میر بر اثر کووید است.

این مقایسه نشان می دهد کشورهایی که شاخص فلاکت بدتری داشته اند مرگ و میر بیشتری داشته اند و آنها که شاخص فلاکت بهتری داشته اند مرگ و میر پایین تری داشته اند، این روابط اتفاقی نیست و بخش زیادی از آن قابل تبیین است.

این استاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه آمار مرگ و میر در ثروتمندترین کشورهای جهان براساس شاخص های سرانه، نشان می دهد فقط ثروتمند بودن کافی نیست، بیان کرد: در رابطه با بیماری کووید برخی کشورها با اینکه شاخص حکمرانی خوبی داشتند، اما مرگ و میر قابل توجهی داشته اند، درحالی که حکمرانی و معیارهای آن مثل حاکمیت قانون و کنترل فساد مهمترین و کلیدی ترین موضوع به لحاظ زیرساخت یک جامعه است با این وجود در برخی موارد به آمار و اطلاعات می توان تردید کرد.


کلید واژه ها: اجتماعی - دانشگاه اصفهان - علوم اجتماعی - ملموس - کرونا - اپیدمی - اصفهان - دانشگاه - استاد - گروه - نشان - نظام - فقیر - مرگ و میر - علوم - آمار - طبقاتی - برگزار - روزانه - وبینار - جامعه - آموزش - دوران - امروز - سازی - وحید - منفی - مردم - حوزه - عادی

آخرین اخبار سرویس:
تاثیر سوء تغذیه بر سلامت جسمی و روانی کودکان

چند روش خانگی برای رفع خشکی پوست دست

کشف روش تشخیص خطر مرگ از کرونا

آشنایی با اهمیت پایش شنوایی کودک

فقر ویتامین ب 12 سراغ چه کسانی می رود؟

استخدام فست فود فرزاد چیترا

افزایش شمار فوتی های مبتلا به کرونا در هرمزگان

با موهای گره خورده خود چه کنیم؟

روسیه: دومین واکسن ضدکرونای ما اثربخشی 100 درصدی دارد

حضور دانش آموزان در مدارس اختیاری است | برگزاری کلاس ها با حداکثر 10 دانش آموز

اضافه وزن و چاقی 10 درصد دانش آموزان کاشانی

چند روش خانگی برای رفع خشکی پوست دست

اهمیت پایش شنوایی کودک

خروپف های نگران کننده در کودکان

حمایت نکردن از خانواده ها برای انجام غربالگری چه پیامدی دارد؟

موارد بستری بیماران کرونایی در خراسان جنوبی رو به افزایش است

آغاز آزمایش بالینی فاز 2 واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا

راه حل موهای گره خورده ی شما

آغاز آزمایش بالینی فاز 2 واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا

خراسان جنوبی، امروز هم بدون فوتی کرونا

کرونا در کمین است؛ کرونا مثبت شدن 32 نفر در شرق استان سمنان

ایمنی بدن در مقابل کروناویروس حداقل 8 ماه دوام دارد

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در شاهرود به 6139 تن رسید

استخدام تکنسین دارویی در داروخانه دکتر شقایق گنجه در تهران

ارائه خدمات رایگان درمانی بیمه سلامت برای همگان

دستورالعمل های بهداشتی بازگشایی مدارس اعلام شد

آزمایش بالینی فاز 2 واکسن مشترک ایران و کوبا آغاز شد

رشد چشمگیری اختلالات کلیوی در فارس

نسخه خانگی برای سم زدایی از کلیه ها

ارتباط ترک سیگار و افزایش وزن

کرونا در قم همچنان نفس می کشد

علت 88 درصد مرگ های کرونایی در کشور/ ایران کشور پیشرو منطقه در کنترل بیماری های غیرواگیر

یک آشپز و یک کارگر ساده ایرانی

تعلیق تزریق واکسن مدرنا در کرونازده ترین ایالت آمریکا

شناسایی 24بیمار جدید مبتلا به کووید19 در همدان

تزریق واکسن مدرنا در کرونایی ترین ایالت آمریکا تعلیق شد

کرونا 3 خانواده دیگر را در قزوین داغدار کرد + فیلم

ثبت بیش از 80 مورد عوارض جانبی واکسن فایزر در ایرلند

توصیه های ضدکرونایی وزارت بهداشت برای استفاده از مترو

رفع دو تکه شدن شکم بعد زایمان با 10 دقیقه تلاش

خدمات درمانی تأمین اجتماعی در سه محور اساسی سطح بندی شد

بستری 105 بیمار کرونایی در بیمارستان های کردستان

فاز 2 کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی-کوبایی آغاز شد

شناسایی 24 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در همدان

ابتلای 43 هزار و 478 زنجانی به کووید 19/ ابتلای یک هزار و 800 نفر از کادر درمان به کرونا

عدم حمایت از خانواده ها برای انجام غربالگری چه پیامدی دارد؟

تاسیسات کار خود باشیم/ کدهای خطای شایع پکیج و رفع آن

آغاز آزمایش بالینی فاز 2 واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا

پدیده سلبریتی چقدر در ایران واقعی است؟

آزمایشگاه کالاهای سلامت محور در همدان راه اندازی شد

واکسن مدرنا در کالیفرنیا به حالت تعلیق در آمد

تولید گیاه پرخاصیت

صدور مجوز تولید 54 داروی بیماران قلبی و عروقی/230 قلم فرآورده دارویی طبیعی وارد بازار می شوند

صدور مجوز تولید 54 دارو برای بیماران قلبی و عروقی/230 قلم فرآورده دارویی طبیعی وارد بازار می شوند

جلسه بررسی پیامدهای اجتماعی شیوع ویروس کرونا

جذب راننده نیسان در شرکت پخش مواد غذایی

همکار فروش حضوری

147 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

بیشتر مبتلایان به کرونا در قوچان زنان خانه دار هستند

9 مورد از عجیب ترین موارد پزشکی در سال 2020

وضعیت زرد کرونایی سبزوار شکننده است

کالیفرنیا استفاده از واکسن مدرنا را به حالت تعلیق درآورد

سرعت بالای ابتلا به سرطان در ایران/ بهترین نظام ثبت بیماران سرطانی را در منطقه داریم

11 بیمار کرونایی با شرایط بحرانی درچهارمحال وبختیاری بستری هستند

خواص فوق العاده کشک برای بدن

خودداری کارکنان مراکز درمانی آمریکا از تزریق واکسن

7 راز چربی سوزیِ آسان و سالم

چرا باید در وعده صبحانه شکلات بخوریم؟

توصیه های ضدکرونایی وزارت بهداشت برای استفاده از مترو

تاثیر مستقیم خواب بر ابتلا به کرونا

نخستین دوره آموزشی ویژه خبرنگاران حوزه سلامت با موضوع طب سنتی درایران

آمادگی بیمارستان های مرجع کووید19 در فارس برای مقابله با موج چهارم

آغاز آزمایش بالینی فاز 2 واکسن مشترک ایران و کوبا + عکس

22739 بیمار مبتلا به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد بهبود یافتند

کالیفرنیا استفاده از واکسن مدرنا را به حالت تعلیق درآورد

جهش آفریقایی ویروس کرونا مسری تر است

بیمارستان اشتهارد بهینه سازی و به روز می شود

سالانه نزدیک به 51 هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور داریم

چرا نباید آب برنج را دور بریزیم؟

قرنیه مصنوعی KPro به کمک پیرمرد نابینای 78 ساله آمد

نگرانی شدید از خیز چهارم کرونا در استان سمنان؛ ساده انگاری پلی به سوی کرونا و مرگ و میرهای بیشتر

کالیفرنیا استفاده از واکسن مدرنا را به حالت تعلیق درآورد

آمار کرونا در ایران، 30 دی 99/ شناسایی 5917 بیمار و 87 فوتی جدید

خطری پنهان در کیف لوازم آرایش خانم ها !

136 میلیارد ریال بسته معیشتی به نیازمندان خراسان رضوی اهدا شده است

یک کرمانشاهی دیگر بر اثر کرونا جان باخت

رول های کرپ با خمیر کادایف

حمایت از نزدیک به 55هزار خانوار آسیب دیده از کرونا با اجرای طرح شهید سلیمانی

ساخت مرکز جامع درمان بیماران خاص در مهریز- بزودی

فوت 2 بیمار مبتلا به کووید 19 در خراسان شمالی

این خوراکی ها پوستتان را خراب می کنند!

7 راز زیبایی که در روغن هسته زردآلو نهفته است

در مورد بلفاروپلاستی چه می دانید؟

آیا موز باعث چاقی می شود؟

این خوراکی ها پوستتان را خراب می کنند!

7 راز چربی سوزی آسان و سالم

آمادگی بیمارستان های فارس برای مواجهه با پیک چهارم کرونا

خیابان های شلوغ و قدم های کرونایی

دبیر فدراسیون وزنه برداری: باشگاه های ورزشی در شهرهای با وضعیت زرد و آبی شیوع کرونا بازگشایی می شود

تحریک پذیری، بی قراری و اضطراب از عوارض مصرف خودسرانه داروی ریتالین

 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد

 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد