مطالب مرتبط:
فشار کسری بودجه دولت چطور به مردم منتقل می شود؟
راهکار اساسی برای جبران کسری بودجه چیست؟
بودجه استان یزد برای سال آینده 491 میلیارد تومان پیش بینی شد
بودجه آبرسانی به روستای سولان از سوی مجلس تخصیص داده شد
از جزییات ترور شهید فخری زاده تا بررسی چگونگی کارآمدسازی بودجه 1400
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 01:452020-11-30اقتصادي

حل مشکل کسری بودجه


همه اقتصاددانان و فعالان اقتصادی کشور معتقدند، ریشه گرانی ها، تورم، کاهش فاحش نرخ برابری ارز در برابر ارزهای خارجی و سرانجام، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس ، 4- حمایت از قشرهای ضعیف انگشت تأکید گذاشتند و فرمودند: باید با همت جدی و تلاش پیگیر مسئولان، تأثیر اجرای راهکارهای عملی در زندگی مردم مشخص شود.

بزودی دولت و مجلس وارد فرآیند قانونگذاری پیرامون بودجه سال 1400 می شوند.

رهبری معظم انقلاب هوشمندانه بحث راه حل برای مشکل کسری بودجه را در فهرست مطالبات خود از مسئولان قرار داده است.

قبل از این نیز به درستی، بحث اصلاح ساختار بودجه را به دولت و مجلس در بیانات گوناگون مطرح فرموده بودند.

بی تردید اگر از دل نگاه به اصلاح ساختار بودجه، حل مشکل کسری ساختاری بودجه بیرون نیاید، کژراهه 40 سال بودجه ریزی و بودجه بندی تداوم می یابد.

همه اقتصاددانان و فعالان اقتصادی کشور معتقدند، ریشه گرانی ها، تورم، کاهش فاحش نرخ برابری ارز در برابر ارزهای خارجی و سرانجام، کاهش ارزش پول ملی در کسری بودجه دولت است.

تا این مهم حل نشود، ما با معضلات عظیم اقتصادی روبه رو هستیم، کشور به سمت و سوی ثبات اقتصادی پیش نخواهد رفت.

یک سؤال کلیدی در این باره وجود دارد که بی پاسخ مانده است.

با آن که طراحان بودجه در دستگاه ها و وزارتخانه ها و نیز سازمان مدیریت و برنامه ریزی و تصویب کنندگان آن در دولت و مجلس و تأییدکنندگان آن در شورای نگهبان می دانند که؛ چو دخلت نیست، خرج آهسته تر کن(1)، چرا همه ساله بودجه را با کسری می بندند.

اکنون ارزش پول ملی به پایین ترین حد خود در 40 سال اخیر رسیده است.

بار تورم و گرانی بر اقشار ضعیف، در هیچ دولتی از دولت های پس از انقلاب اینقدر شکننده نبوده است.

چرا اراده ای در دولت برای حل معضل کسری بودجه وجود ندارد.

  نگارنده بیش از 20 سال است در این باره قلم زده ام و ریشه کسری بودجه را در نقض اصل 53 قانون اساسی یافتم.

براساس این اصل، همه دریافت های دولت باید در خزانه داری کل متمرکز باشد، متأسفانه نیست.

ریشه کسری بودجه را در عدم استفاده از ظرفیت های اصل 45 و نادیده گرفتن سهم انفال در بودجه ریزی یافت که همه ساله این اصل در بودجه ریزی نقض می شود.

ریشه کسری بودجه را باید در نقض اصل 44 قانون اساسی ونقض ماده 10 و 11 قانون محاسبات عمومی در عدم واریز سود و مالیات شرکت های معظم اقتصادی که بودجه آن ها سه برابر بودجه عمومی دولت است، باید جست وجو کرد که همه ساله در بودجه ریزی، این مفاد قانونی نقض می شود.

اینها صرفا یک ادعا نیست، بلکه یک واقعیت اثبات شده است.

اینجانب در دولت اصلاحات که اولین مقالات نقد اقتصادی را شروع کردم، به دلیل نقض حقوق اقتصادی ملت از دولت وقت به کمیسیون اصل 90 شکایت کردم.

کمیسیون شکایت را وارد دانست و چون به عموم مربوط بود، از تریبون مجلس قرائت شد.

متن این شکایت و پاسخ کمیسیون اصل 90 به شرح صورت مذاکرات جلسه علنی روز سه شنبه دوم خردادماه 1385 به قرار زیر است: * قرائت گزارش کمیسیون اصل 90 در مورد شکایت آقای محمدکاظم انبارلویی درخصوص نقض حقوق اقتصادی مردم رییس- آقای حاجی بابایی! وارد دستور شوید.

منشی (حاجی بابایی) – اولین دستور گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مورد شکایت آقای محمدکاظم انبارلویی در نقض حقوق اقتصادی مردم است.

مخبر محترم کمیسیون اصل نود بفرمایید.

علی بنایی (مخبر کمیسیون اصل نودم قانون اساسی) بسم الله الرحمن الرحیم گزارش از کمیسیون اصل نودم قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی موضوع: رسیدگی به شکایت آقای محمدکاظم انبارلویی درخصوص نقض حقوق اقتصادی مردم مقدمه: آقای محمدکاظم انبارلویی در مورخ 13/10/83 شکایتی را علیه مقامات و مسئولین اجرایی وقت کشور (مشتمل بر رییس جمهور، وزیر نفت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معاونت هزینه وزارت امور اقتصادی و دارایی" و خزانه دار کل) و دستگاه های نظارتی (مشتمل بر سازمان حسابرسی، دیوان محاسبات، کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی) به کمیسیون اصل (90) تسلیم نموده و مدعی گردیده مدیران اجرایی وقت با نادیده گرفتن قوانین اساسی و عادی ازجمله اصول (44)، (45) و (53) قانون اساسی و مواد (10) و (11) قانون محاسبات عمومی و تبصره (38) قانون بودجه سال 58 مبنی بر تمرکز و تجمیع درآمد حاصل از فروش نفت به هر صورت و عدم وصول و جمع آوری مالیات عملکرد و سود شرکت ملی نفت و شرکت های تابعه آن در خزانه داری کل و عدم احتساب این وجوه در درآمد عمومی و بودجه کل کشور عملا وجوه عمومی را تبدیل به منابع داخلی یک شرکت دولتی نموده و از این طریق تراز منفی و نهایتا کسری غیرواقعی را به بودجه کل کشور تحمیل نموده اند.

تبعات منفی اقدامات فوق در اشکال مختلف تورم، کاهش ارزش پول ملی و تنزل نرخ برابری ریال در برابر ارزهای خارجی عملا موجب نقض حقوق اقتصادی مردم شده است.

گردش کار: کمیسیون در اجرای وظیفه مقرر در اصل (90) قانون اساسی، نتیجه رسیدگی های خود را به شرح زیر به اطلاع می رساند: پس از وصول شکایت فوق الذکر با ارسال آن به دیوان محاسبات کشور از آن نهاد نظارتی خواست تا اگر تخلفی را در راستای شکایت شاکی محرز می داند (با رعایت ماده (23) قانون دیوان محاسبات) اعلام نماید و علاوه بر آن با توجه به اعتراف وزیر سابق نفت در جلسه علنی مورخ 13/12/83 مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم اجرای تبصره (38) قانون بودجه سال 1358 رأی معتبر هیئت های مستشاری و یا هیئت عمومی دیوان را (که فصل الخطاب دعاوی مالی و محاسباتی است) ارائه نماید.

در تاریخ 12/11/84 رونوشت نامه ای به شماره 287/100/2 با امضای اعضای محترم هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور خطاب به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی واصل شد که در قالب تفریغ تبصره (11) بودجه کل کشور رأی هیئت عمومی آن دیوان در تأیید وجود ایراد مطروحه (عدم تمرکز و تجمیع درآمد فروش نفت به هر صورت و عدم واریز وجوه به خزانه داری کل و عدم احتساب این عواید در حساب درآمد عمومی کشور) به وضوح اعلام شده است.

نظر به این که هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور عالی ترین مرجع رسیدگی و فصل الخطاب مسائل مطروحه در بودجه کل کشور است، کمیسیون اصل (90) رأی هیئت عمومی دیوان را پاسخ دیوان به بخشی از مکاتبات کمیسیون دانسته و مفاد آن را به قرار زیر ناظر به ایرادات مطروحه و مؤید شکایت شاکی می داند.

الف- به موجب بند (2) رأی هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور، عواید حاصل از صدور و فروش نفت خام در اشکال مختلف نقد، بیع متقابل، سوآپ، معاوضه در داخل و خارج از کشور به حساب درآمد عمومی کشور منظور نشده (بدین معنا که نه معادل وجوه ارزی حاصل از صدور و نه مبالغ ریالی فروش در داخل، هیچ کدام پس از وصول در خزانه داری کل تمرکز نداشته) بلکه صددرصد مبالغ ارزی در حساب های کارگزاری های بانک مرکزی در خارج از کشور و تمامی وجوه حاصل از فروش ریالی نفت به عنوان درآمد شرکت (نه درآمد دولت) تلقی شده و لذا به خزانه داری کل واریز نشده است.

این رویکرد، ناقض اصل (53) قانون اساسی و مغایر تبصره (38) قانون بودجه سال 58 و تخلف از ماده (11) قانون محاسبات عمومی است.

ب- به موحب بند (3) رأی هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور، حساب (220) خزانه، حساب تمرکز و تجمیع عواید حاصل از صدور و فروش نفت خام نبوده و تنها آن بخشی از ارز حاصل از صدور نفت (که به نرخ روز توسط بانک مرکزی تسعیر می گردد) به آن واریز شده و تنها همین مبلغ به حساب درآمد عمومی کشور منظور شده است.

ج- در بندهای (4) و (5) رأی هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور آمده وجوه ارزی حاصل از فروش نفت خام در سال 83 بالغ بر (34) میلیارد دلار بوده که از این مقدار (16) میلیارد و (100) میلیون دلار آن به حساب درآمد عمومی واریز و مبلغ (12) میلیارد دلار آن به عنوان درآمد مازاد نفت (حساب صندوق ذخیره ارزی) لحاظ گردیده و مبلغ (5) میلیارد و (900) میلیون دلار آن در شرکت نفت هزینه شده است.

د- به موحب بند (7) رأی هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور تأکید شده که کسری بودجه کل کشور واقعی نبوده و مورد تأیید دیوان محاسبات نمی باشد.

هـ به موجب بند (8) رأی هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور، شرکت ملی نفت در سنوات قبل اقدام به واردات بنزین از طریق معاوضه با نفت خام نموده که فقط برای سال 83 مجوز آن را از مجلس دریافت کرده و چون بر این رویداد مالی قاعده عوض و معوض حاکم است، باید مبلغ معوض به خزانه داری کل واریز شود که نشده است.

در رأی صادره تصریح شده است که اعتبار تلقی کردن فروش نفت خام و هزینه تلقی کردن بنزین وارده به کشور و تهاتر آن اعتبار با این هزینه معنا و مفهومی جز هرز رفتن منابع تأمین اعتبار در بودجه کل کشور نداشته و موجب تبدیل وجوه عمومی به منابع داخلی شرکت نفت خواهد بود.

همین قاعده بر وجوه پایدارشده از محل اصلاح و الحاق یک تبصره به ماده (60) قانون برنامه سوم توسعه هم حاکم بوده، به طوری که در سال 83 بیش از (7000) میلیارد ریال اعتبار از حساب مازاد درآمد ارزی (صندوق ذخیره ارزی) توسط مجلس تصویب شده تا از طریق بنزین وارداتی هزینه گردد، در حالی که شرکت نفت با انتخاب روش معاوضه اصلا وجهی را پرداخت نکرده تا اعتباری بابت آن مصرف شود.

اتخاذ چنین روش هایی در بودجه بندی و بودجه ریزی کشور سقف منابع و مصارف را به صورت کاذب درآورده و تداوم آن به مصلحت کشور نیست.

النهایه با توجه به احراز تخلف در رعایت اصل (53) قانون اساسی و همچنین تبصره (38) قانون بودجه سال 58 کل کشور توسط هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور (که به منزله تأیید شکایت مطروحه در این کمیسیون است) متذکر می گردد که کمیسیون اصل (90) شکایت این شاکی را وارد دانسته و با مفتوح نگاه داشتن پرونده در انتظار صدور دادخواست دادستان محترم دیوان محاسبات می باشد و انتظار دارد با توجه به رأی هیأت عمومی دیوان، هیأت های مستشاری با صدور آرای خود، وفق مقررات تعیین تکلیف نمایند.

محمدرضا فاکر – مسئول کمیسیون والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته رییس – خیلی متشکر.

اکنون 14 سال از آن شکایت و پاسخ آن می گذرد.

مهم ترین، اصلی ترین و شفاف ترین نقطه پاسخ هم این است که عالی ترین نهاد نظارتی و محاسباتی کشور اعلام کرده است کسری بودجه دولت واقعی نبوده و مورد تأیید این نهاد نمی باشد! آقای حاجی بابایی آن روز منشی هیئت رییسه بود و خود در جریان شکایت و اعلام آن در تریبون مجلس قرار گرفت.

امروز رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است.

آیا حاضر است با تجدید خاطره 14 سال پیش، قرائت نتایج بررسی های کمیسیون اصل 90 به حل مشکل کسری بودجه دولت در بودجه سال 99 و نیز بودجه کل کشور در 1400 که به زودی به مجلس می آید، بیندیشد؟.

نگارنده چهار ماه پیش شکایتی به کمیسیون اصل 90 با همان مضمون شکایت 14 سال پیش تسلیم کردم.

اسناد و مدارک متقن برای اثبات این که کسری بودجه یک توهم است، ارائه کردم.

تا روز نوشتن این مقاله هیچ پاسخی دریافت نکردم.

آیا جناب حجت الاسلام والمسلمین پژمانفرریاست محترم کمیسیون اصل 90 حاضر است با همان قاطعیت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین فاکر، رییس کمیسیون اصل 90 وقت در پاسخ به این شکایت همت بگمارد و گرهی از گره های بودجه و نیز کسری آن را بگشاید؟ اگر این پاسخ قبل از رسیدگی به بودجه 1400 در مجلس داده شود، می تواند گره مشکل کسری بودجه دولت را باز کند.

پی نوشت : 1- گلستان سعدی، باب هفتم، در تأثیر تربیت انتهای پیام/
کلید واژه ها: بودجه - فعالان اقتصادی - اصلاح ساختار - اقتصاددانان - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - دولت و مجلس - کسری بودجه - ساختار - رهبری معظم انقلاب - برابر - مسئولان - اقتصادی - حل مشکل - خبرگزاری فارس - برابری - فعالان - کسری - مشکل - اصلاح - قانونگذاری - گرانی - بودجه ریزی - هوشمندانه - کشور - کاهش - مجلس - دولت - خبرگزاری - مطالبات - انقلاب

آخرین اخبار سرویس:
قیمت انواع نردبان در بازار چقدر است؟

فوران آتش فشان کوه مراپی - اندونزی

افزایش قیمت نفت به بالای 56 دلار

قیمت آپارتمان 80 متری در مناطق مختلف تهران

قیمت سکه و طلا در 8 بهمن 88

برخوردای از 50 درصد تسهیلات بنیاد مسکن در طرح اقدام ملی مسکن خراسان شمالی

راهکارهای ساده برای افزایش عمر موتور خودرو | اینفوگرافیک

روغن هست، در دست مردم نیست| گلایه ها از صف های طولانی خرید

امروز یکی از روز های بیاد ماندنی صنعت بیمه است

کجای اقتصاد شامل حضور 50 میلیونی مردم است؟

برخوردای از 50 درصد تسهیلات بنیاد مسکن در طرح اقدام مسکن ملی خراسان شمالی

جریمه کرونایی 83804 خودرو در شب گذشته

نهضت خانه سازی در اردستان به راه افتاده است

اعتماد مردم به جریان اصلاحات کم شده است/ سرنوشت اصلاح طلبان با ذائقه آمریکایی گره خورده است

ایران در کنیا مرکز نوآوری تاسیس کرد

هزینه خرید آپارتمان های 80 متری تهران چقدر ؟

زمان واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی

قیمت زودپز در بازار

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور مهار شد

پذیره نویسی برای سرمایه گذاری در مکران/ فعلا قصد آزادسازی باقیمانده سهام عدالت را نداریم

ثبت نام از جاماندگان یارانه نقدی

رایزنی همتی با رییس کل بانک مرکزی عمان

یک مدیر ساختمان چه خدماتی را باید به صورت دوره ای برای ساختمان در نظر بگیرد؟

بازدید معاون روابط کار از شهرک دام شهرستان چگنی لرستان/ افتتاح کارخانه تولید سرکه افرا در خرم آباد

بورس جای تعیین قیمت نیست

لایروبی مسیرهای انتقال آب کشاورزی در منطقه آزاد انزلی آغاز شد

هیچ مشکلی از بابت تامین میوه شب عید در استان وجود ندارد

کمک 2 هزار میلیارد تومانی خیران مدرسه ساز

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی حضوری در نشانی سرزمین هیچستان در تهران

مراسم کلنگ زنی آکادمی خصوص ساز وزنه برداری برگزار شد

تعادل بین درآمد و هزینه؛ عامل توسعه ارتباطات و ارایه خدمات به مردم

استخدام کارشناس فروش مسلط به زبان انگلیسی آقا در اصفهان

برنامه ریزی برای کنترل قیمت میوه

رونمایی از 30 مخزن آب شُرب اضطراری تهران

انواع دستگاه ضد عفونی کننده دست آی ناین

تناقض های شرکت گاز و وزارت نیرو درباره برق

موتور سه استوانه ملی وارد مرحله صنعتی سازی می شود

پیش بینی بورس هفته آینده

صنایع دستی کشور از نداشتن برنامه ای مدون رنج می برد/ کرونا نفس صنعت گران و هنرمندان کشور را به شماره انداخته

دژپسند:بازار بورس باید در مسیر تعادل بخشی حرکت کند/ قالیباف به من اعتماد نکرد

رقابت 125 اسب در هفته دهم کورس زمستانه /مسابقات بدون حضور تماشاگران برگزار می شود

قطع گاز به علت تعمیرات شبکه گازرسانی

افزایش 150 درصدی کشت چغندر قند در فیروزه

پیش بینی بورس هفته آینده

قیمت واقعی آهن یک پنجم قیمت بازار!

جریمه کرونایی 83804 خودرو در شب گذشته

یک شهرک صنعتی در پهنه نیزار قم احداث می شود

قائم مقام وزیر راه : چهار میلیون واحد مسکن مهر در کشور واگذار شد

ایجاد بازار میوه و تره بار مجهز جزو اولویت های سازمان صمت

پنج هزار شغل پایدار در پهنه صنعتی نیزار قم ایجاد می شود

سقف وام مسکن باید افزایش یابد/ تقویت قدرت خرید خانه در مناطق محروم اردبیل

آخرین آمار کرونا در جهان

قیمت انواع گوشی سامسونگ، شیائومی و هوآوی هشتم بهمن 99

قرص ماشین ظرفشویی باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

قیمت گذاری دستوری سیمان منطقی نیست

نبود امنیت شغلی کارگران حمل و نقل بار مسافر در یاسوج

افزایش روابط تجاری ایران و عمان با استفاده از منابع ارزی جدید

تکثیرِ میگو، تقلیلِ حرّا

تامین درست مایحتاج مردم، قیمت را واقعی تر می کند

آزادی 14 زندانی جرائم غیرعمد در چهارمحال و بختیاری

استخدام مدیر منابع انسانی در شرکت صنایع بسته بندی به بند یزد

بورس ایران با سازو کار بازار سرمایه در تمام دنیا متفاوت است

اعطای 240 هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی در قالب طرح «طراوت» بانک صادرات

خرید 215 میلیارد ریال کتاب از درگاه بانک صادرات ایران

بورس 8 بهمن؛ سهامداران صندوق پالایش در انتظار خبری مهم

40 میلیارد تومان فروش کتاب در نمایشگاه مجازی

شیره کش خانه های لاکچری در رژیم پهلوی

آغاز نمایشگاه تخصصی صنایع غذایی، صنایع و تجهیزات قهوه و صنایع وابسته خرما

21کارگاه فرآوری و بسته بندی محصولات باغی در دالاهو ساماندهی می شود

بخش کشاورزی شاهیندز در مسیر توسعه +فیلم

دلیل ریزش بورس به روایت وزیر اقتصاد

65 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی ورامین آزاد شد

نیازمند نیروکار تحت پوشش بهزیستی

کارگر ساده با حقوق ، بیمه، مزایا و پاداش

فروش محصولات شرکتی

نیروی فروش خانم (با سابقه کار)

افتتاح و کلنگ زنی پروژه های دهه فجر بافق با اعتبار 67 هزار میلیارد

جذب نیروی کار

جذب نیروی فعال و پرانرژی

مالکان ماشین آلات کشاورزی برای اخذ پلاک اقدام کنند

نیروی خانم

منشی تلفن آقا و پیک موتوری آقا

افزایش مجدد شمار مبتلایان و قربانیان

کاهش 80 میلیون متر مکعبی ذخایر سد های استان تهران

برندگان پیش فروش یک ساله محصولات ایران خودرو مشخص شدند

توسعه اقتصادی میامی بر اساس گردشگری و معدن ؛ الگوبرداری از قلعه گنج کرمان

خرید 215 میلیارد ریال کتاب از درگاه بانک صادرات ایران

شهرک صنعتی سنگ فیروزه احداث می شود/ افتتاح 201 طرح همزمان با دهه فجر

پالایش یکم زیر چتر حمایت دولت؟ / سهامداران صندوق پالایشی بیشتر از دارا یکم

موتور استخراج بیت کوین مجاز در مازندران خاموش شد

صادرات میلگرد بهترین روش برای افزایش ارزآوری کشور

پوشش تا 800 میلیون دلاری صادرات به اوراسیا

وامی که فقط 5 متر می ارزد!؟

79 پروژه سازمان جهاد کشاورزی لرستان در دهه فجر افتتاح می شوند

سامانه حمایتی ثبت نام و احراز هویت سجام ویژه اقشار آسیب پذیر دارای سهام عدالت

لنج های چوبی را امحا کنید!

افتتاح و کلنگ زنی 110 پروژه همزمان با دهه فجر در بهار

طراحی مکانیزم هایی برای تسهیل فرآیند تجارت در منطقه آزاد قشم

عقب نشینی وزارت صمت از الزام عرضه تخم مرغ بسته بندی در شرایط یخچالی

جلوگیری از خروج 4 میلیون دلار ارز در تولید قالب های «تارا»

حل مشکل کسری بودجه

حل مشکل کسری بودجه