مطالب مرتبط:
جای خالی اخلاق پزشکی در کشور/ راهنمای اخلاق حرفه ای یکی از منابع آزمون دستیاری می شود
جای خالی اخلاق پزشکی در کشور/»راهنمای اخلاق حرفه ای» یکی از منابع آزمون دستیاری می شود
اعلام زمان برگزاری آزمون های لغو شده علوم پزشکی
مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری فوق تخصصی امشب 10 آذر پایان می یابد
اعلام زمان برگزاری آزمون های لغو شده علوم پزشکی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 10 آذر 1399 ساعت 10:452020-11-30دانش

تأکید بر اخلاق پزشکی به عنوان یک ضرورت/ راهنمای اخلاق حرفه ای منبع آزمون دستیاری می شود


معاون فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر توجه به اخلاق پزشکی به عنوان یک ضرورت گفت: راهنمای اخلاق حرفه ای منبع آزمون دستیاری می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سلامت خبرگزاری فارس، نشست بررسی جایگاه اخلاق پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی با حضور سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، یک شنبه 9 آذرماه در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

در این مراسم دکتر سیماسادات لاری با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست، بیان داشت: امروز جای خالی اخلاق پزشکی در کشور حس می شود و در شرایط فعلی این گفتمان شتاب لازم را به خود نگرفته است در عین حال اخلاق پزشکی در دانشگاه مورد توجه است و در تلاشیم که به "مقوله اخلاق پزشکی" به عنوان یک ضرورت توجه ویژه شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: اخلاق در هر حوزه ای و برای هر رشته ای نیاز مبرم است و اگر اخلاق نباشد همه دستاوردهای بشر وارونه جلوه کرده و به انحراف کشیده می شود.

معاون وزیر بهداشت "اخلاق حرفه ای" را زبان بین المللی همه مشاغل و ملت ها دانست و گفت: "اخلاق حرفه ای" با فرهنگ هیچ کشوری تناقض ندارد و مطابق بر اصول است.

باید دانشجویان را با این موضوع آشنا و عجین کنیم به طوری که توجه به مؤلفه های اخلاق پزشکی در باور افراد نهادینه شده و به فرهنگ غالب تبدیل شود، همانند بستن کمربند ایمنی که به فرهنگ عامه مردم رسوخ کرده است.

با رعایت اخلاق پزشکی، پزشک و بیمار در کنار هم سود خواهند برد معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این که ما رسالت داریم تا در این زمینه حرکت کنیم، یادآور شد: باید در کنار دانشجویان و فعالان در این حوزه، اساتید و بزرگان حضور داشته باشند تا مسیر موفقیت با سرعت بیشتری همراه شود و تجارب اساتید در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

ما اکنون حدود 66 دانش آموختهPh.

d در رشته اخلاق پزشکی داریم که باید این عزیزان و دانشجویان را در کنار یکدیگر قرار دهیم تا به صورت شبکه ای، فعالیت خود را دنبال کنند.

لاری در پایان با بیان این که با توجه به کدهای اخلاق پزشکی، پزشک و بیمار در کنار هم منتفع می شوند، گفت: ما باید منابع خوبی در این حوزه داشته باشیم تا منابع پراکنده مرجع دانشگاه های علوم پزشکی قرار نگیرند و در این مسیر باید از همه ظرفیت های موجود بهره برد.

اخلاق پزشکی را تبدیل به دغدغه همه مسؤولان نظام سلامت کنید در ادامه دکتر سید عابدین حسینی مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: تلاشی که انجام می دهید بسیار عالی است اما نکته این است که باید برای آن چه که به صورت نظری در حال تدریس هستید برنامه داشته باشید تا در مرحله عمل هم موفق باشید.

اثر بخشی این آموزش بسیار مهم است تا اخلاق پزشکی را تبدیل به دغدغه همه مسؤولان نظام سلامت کنید و این را دانشجو ببیند.

وی ادامه داد: باید در این مسیر نشریه علمی پژوهشی داشت تا اساتید ما بدانند از انجمن های علمی و دانشجویی حرکتی آغاز شده است و چند نشریه علمی و پژوهشی در این عرصه به منصه ظهور رسیده است.

 برخی اساتید خوب ما در حوزه اخلاق حرفه ای به یکی از شاخه های این حوزه که اخلاق در حوزه پژوهش پزشکی است می پردازند.

پرداختن به اخلاق پزشکی از پایه تاثیر پذیری بیشتری دارد در ادامه مهندس رحمان خدابنده لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، بیان داشت: این حرکت اقدام بسیار خوبی است، زیرا کار در این حوزه اگر از پایه آغاز شود تاثیرپذیری بیشتری دارد و اگر از این جایگاه به دنبال آموزش دانشجویان در حوزه اخلاق پزشکی باشیم، موفق تر خواهیم بود.

29 کانون اخلاق پزشکی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی فعال هستند/ مجمع کشوری کانون های اخلاق پزشکی مجوز خود را دریافت کرده است در ادامه سیده مریم حسینی رییس اداره کانون های فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، با بیان این که این نیاز در حوزه اخلاق پزشکی در میان دانشجویان دیده شده است، ابراز داشت: کانون های فرهنگی، نهادهای خودانگیخته هستند.

در حال حاضر 29 کانون اخلاق پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور فعال هستند که بر این اساس مجمع کشوری کانون های اخلاق پزشکی نیز مجوز کار را دریافت کرده است و این شبکه اکنون وجود دارد.

وی ادامه داد: تمامی فعالیت های آموزشی مجمع با هماهنگی معاونت آموزشی وزارت بهداشت در حال انجام است.

در خصوص ایجاد شبکه کشوری اخلاق پزشکی، این ظرفیت وجود دارد و می توانیم کانون های فرهنگی و انجمن های علمی اخلاق پزشکی را در کنار هم داشته باشیم، تنها تفاوت این است که انجمن های علمی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت های اجتماعی نیز می کنند و صرفا تنها کار تحقیقاتی و پژوهشی ندارند.

در ادامه مینا فروزنده مدیرگروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به فعالیت های انجمن علمی اخلاق پزشکی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیان داشت: ما تلاش داریم تا بحث آموزش اخلاق پزشکی را در سه سطح "مبانd"، "بالینی" و "متن خوانی" اجرا کنیم، در این مسیر دانشجویان نیز  تا حدی توانا شده اند به نحوی که گفتمان های اخلاقی را در گروه های مختلف تشکیل داده اند.

دانشجویانی که با اخلاق پزشکی آشنا و از آن استقبال می کنند، در ادامه وارد بالین می شوند و مطالبه گر می شوند و مباحث اخلاقی را با اساتید خود در این حوزه به بحث و تبادل نظر می نشینند، که نتیجه این رفتار باعث شده است رویکرد مطالبه گری در سطح بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ایران تا حدی متفاوت شود.

وی بیان داشت: در این میان دوره آموزشی "مبانی اخلاق زیست پزشکی" برگزار شد که هفدهمین دوره آن در حال برگزاری است که با استقبال بسیار خوب دانشجویان روبه رو شده است.

دوره آموزش "اخلاق بالینی" نیز به شکل گفتمان های علمی برگزار می شود.

دوره "متن خوانی مبانی اخلاقی بر روی کتاب deGrazia " از جمله بخش هایی است که دانشجویان به آن علاقه بسیار دارند و موجب استقبال از سوی دانشجویان بوده است در این دوره دانشجویان به صورت آنلاین در حال خواندن متن ها و ترجمه هستند.

فروزنده ابراز داشت: فعالیت های انجمن در دوران کرونا" بهتر شده است و دانشگاه های مختلفی علاقمند بوده اند تا در این مباحث شرکت کنند که در مجموع 19 دانشگاه علوم پزشکی از هشت رشته پیراپزشکی نه تنها پزشکی شامل "پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، کاردرمانی، هوشبری، اتاق عمل، میکروبیولوژی، پرتوشناسی تکنولوژی" استقبال خود را از دوره های آموزشی آنلاین انجمن علمی اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرده اند.

148 دانشجو در سطح "مبانی"، 50 دانش آموخته در سطح "اخلاق بالینی" و 30 دانش آموخته در سطح "متن خوانی" در حوزه اخلاق پزشکی در حال فعالیت هستند این مقام مسؤول به تعداد دانشجویان فعال در انجمن علمی اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره کرد و افزود: جمعیتی که اکنون در حال فعالیت هستند شامل  148 دانشجو در سطح "مبانی"، 50 دانش آموخته در سطح "اخلاق بالینی" و 30 دانش آموخته در سطح سوم و یا سطح "متن خوانی"هستند.

انجمن علمی اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گواهی نامه هایی را به دانش آموختگان خود می دهد که در نهایت ماحصل تلاش های صورت گرفته ارتقای رضایت مندی از 82 درصد به 90 درصد است.

وی یادآور شد: برگزاری این دوره ها دیدگاه دانشجویان را با تغییر همراه ساخته است، نکته جالب این که دانشجویانی که در این دوره ها شرکت می کنند و با اخلاق پزشکی آشنا و از آن استقبال می کنند، در ادامه وارد بالین می شوند و دیگر خوشان مطالبه گر هستند و مباحث اخلاقی را با اساتید خود در این حوزه به بحث و تبادل نظر می گذارند، که نتیجه این رفتار باعث شده است رویکرد مطالبه گری در سطح بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ایران تا حدی متفاوت شده و دانشجویان "مطالبات اخلاقی" را دنبال کنند.

فروزنده ابراز داشت: ماحصل این دو سال و نیم کار که به صورت حضوری و قبل از بحران کرونا بوده است، شرکت در کنگره اخلاق پزشکی در سال 98 بوده است که دانشجویان ما در پنل دانشجویی این کنگره بسیار موفق ظاهر شدند به نحوی که برای کنگره سال جاری اخلاق پزشکی از دانشجویان دعوت به حضور شده است تا دستاوردهای خود را در این زمینه ارائه دهند.

این دانشجویان برگزیده دو جشنواره "اشتراک گذاری تجارب ارزشمند دانشجویان در تحقق پاسخگویی اجتماعی" و جشنواره ارایه تجربیات برتر دانشجویی وزارت بهداشت" شده اند.

تلاش جهت ایجاد شبکه ای از فعالان اخلاق پزشکی در سطح کشور مدیرگروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این که انجمن علمی دانشجویان اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با دانشجویان 6 دانشگاه در چاپ ماهنامه "زی" که محتوای بسیار غنی دارد همکاری می کنند، بیان داشت: چاپ چهار عنوان ترجمه کتاب "مرجع اخلاق پزشکی" برای نخستین بار به زبان فارسی که مطالب فلسفی بسیار سنگینی دارد در طول یک سال و نیم، از دیگر موفقیت های به دست آمده است.

وی بیان داشت: وجود دو عضو دانشجویی فعال در "شورای عالی اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران"، برگزاری گردهمایی های سه شنبه های انجمن، فیلم و تئاتر بینی در خصوص اخلاق پزشکی، انتشار دوماهنامه علوم انسانی سلامت زی، برگزاری کمپین پزشکی روایی شتابگر تغییر باش، برگزاری نشست بررسی جریان ضد پزشکی در جامعه ، ترجمه مجموعه چهارجلدی اخلاق پزشکی، ترجمه کتاب مبانی اخلاق زیستی ویج و ترجمه کتاب اخلاق زیست پزشکی از دیگر فعالیت های صورت گرفته است.

فروزنده در پایان گفت: امیدوارم این فعالیت ها در انجمن علمی اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و مجموعه ای که همراه با خود دارد، به صورت شبکه علمی در کشور دنبال و توسعه یابد، زیرا این حد از توانایی در دانشگاه علوم پزشکی ایران همراه با استقبالی که از سوی دیگر دانشگاه ها شده است، نیازمند حمایت است.

به واقع این موج علمی اخلاق، نباید تنها محدود به یک دانشگاه شود و باید مانند یک جریان به دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور تسری پیدا کند.

در سازمان نظام پزشکی در صدد نهادینه کردن اخلاق حرفه ای هستیم در ادامه سعید بیرودیان متخصص اخلاق پزشکی و مدیر اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی، بیان داشت: در سازمان نظام پزشکی در صدد نهادینه کردن اخلاق حرفه ای در میان فارغ التحصیلان هستیم و در این راستا اقدامات خوبی شده است.

بر این اساس "راهنمای اخلاق حرفه ای" در سازمان نظام پزشکی تدوین شد، این راهنما دو سال قبل به تصویب "شورای عالی سازمان نظان پزشکی" رسید و در ادامه در " شورای عالی اخلاق وزارت بهداشت" نیز تصویب شد.

قرار گرفتن راهنمای اخلاق حرفه ای به عنوان یکی از منابع آزمون دستیاری وی با بیان این که اکنون راهنمای اخلاق حرفه ای به عنوان یکی از منابع درس "اخلاق پزشکی" در مقطع پزشکی عمومی و دستیاری پذیرفته شده است، ابراز داشت: در این مسیر مکاتباتی با معاونت آموزشی وزارت بهداشت صورت گرفته است تا "راهنمای اخلاق حرفه ای" به عنوان یکی از منابع آزمون دستیاری نیز قرار بگیرد.

ما با گروه پزشکی و گروه های عضو سازمان نظام پزشکی در حال تعامل هستیم تا راهنمای اخلاقی که 140 ماده اخلاقی در 13 فصل جداگانه است را رعایت کنند.

انجمن های علمی تلاش دارند تا تفکرات اخلاقی را بسازند این مقام مسؤول بیان داشت: این درخواست و توقع از پزشکانی که در این حوزه چنین دروسی را در گذشته نداشته اند و به قولی نسل های خیلی قبل پزشکی هستند، کاری سخت است.

بر همین اساس کاری اصولی با هم فکری در دانشگاه ها با حضور صاحبنظران  و دست اندرکاران این بخش که تمام تلاششان در بخش آموزش دانشجویان است صورت گرفته است تا با اخلاقی شدن این عزیزان در آینده نزدیک، این جریان اخلاقی در سطح جامعه شکل بگیرد.

بیرودیان با بیان این که با این حرکات داوطلبانه و مشارکت دانشجویانی که در مسیر راه با شیرینی درس اخلاق پزشکی روبه رو می شوند به دنبال ایجاد جریان اخلاق پزشکی در کشور هستیم، گفت: بر این اساس "راهنمای اخلاق حرفه ای" را ملزم به" آیین نامه انتظامی" کرده ایم به این معنا که در ابتدا از طریق آموزش نظام پزشکی دوره های مختلف "اخلاق پزشکی" را آموزش دهیم و در ادامه ضمانت اجرایی را به معاونت انتظامی بسپاریم.

در واقع اگر کسی موازین اخلاق حرفه ای را رعایت نکند، برابر با ماده 6 آیین نامه انتظامی در برابر رفتار خلاف شئون حرفه ای خود مجازت های انتظامی در سازمان نظام پزشکی دارد.

وی در پایان ابراز داشت: کار اساسی و اصولی کاری است که دوستان ما در دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال انجام دارند تا در کنار کانون های فرهنگی که در حال فعالیت در حوزه اخلاق حرفه ای و اخلاق پزشکی هستند، انجمن های علمی را نیز داشته باشیم، انجمن هایی که تلاش دارند تا تفکرات اخلاقی را بسازند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اخلاق پزشکی - وزارت بهداشت - اخلاق - پزشکی - معاون فرهنگی - آزمون دستیاری - فرهنگی - دانشجویی - بهداشت - اخلاق حرفه ای - معاون فرهنگی وزارت بهداشت - دانشگاه های علوم پزشکی - معاون - وزارت - برگزار - ضرورت - دانشگاه - برگزاری - سیما سادات لاری - دستیاری - معاونت فرهنگی - آزمون - سادات - علوم پزشکی - حرفه - نشست - خبرگزاری - سیما - معاونت - آذرماه

آخرین اخبار سرویس:
ابلاغ شاخص های ارزیابی و سطح بندی واحد های دانشگاهی

ببینید | خشونت وحشیانه پلیس هند؛ پرت کردن معترضات از ارتفاع

اولین دوره مسابقات موت کورت حقوق مناطق آزاد ایران

اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک تصویب شد + جزییات

همکاری دانشگاه ها با راه آهن برای توسعه علم و فناوری در کشور

ببینید | حمله کشاورزان خشمگین به پلیس با تراکتور!

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه نجف آباد و اداره کل نوسازی مدارس

اعلام اسامی بهترین های فوتسال جهان در سال 2020

برنامه پسا دکتری صنعتی و فرصت مطالعاتی صنعتی در دستور کار دانشگاه های علوم پزشکی

اعلام نتایج نهایی پذیرش بدون آزمون کاردانی به کارشناسی بهمن 99

تصویب اساسنامه «سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک»

نتایج کاردانی به کارشناسی بدون کنکور بهمن 99 اعلام شد

اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک تصویب شد

دستگاه سنجش عمر قطعات فولادی و آلومینیومی در امیرکبیر ساخته شد

«خون گیری بدون درد» ممکن شد

تدابیر لازم برای حضور دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی اتخاذ شده است

ترمیم شکاف دانشگاه و صنعت با همکاری استاندارد و دانشگاه علمی کاربردی

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاه خانم در یک آزمایشگاه تشخیص طبی در شیراز

تأکید بر حل مشکلات دانشجویان ایرانی مقیم خارج کشور

تصویب اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک

خانه نوآوری و فناوری ایران در کنیا افتتاح شد

خانه نوآوری و فناوری ایران در کنیا توسط معاون علمی و فناوری افتتاح شد

هشتمین دوره مسابقات کوراش بانوان کشور برگزار می شود

بیژن عبدالکریمی، استاد فلسفه: نیازمند ظهور گفتمان تازه هستیم / امر سیاسی نه در ایران که در سراسر جهان تضعیف شده است

فشار هوشمند در مقابل فشار حداکثری

خوابگاهی از دانشگاه اراک به دانشگاه صنعتی اختصاص نمی یابد

روحانی: شرط بقا و ادامه انقلاب، تقویت و حفظ فرهنگ است

پذیرفته شدگان باسوابق تحصیلی کاردانی به کارشناسی ناپیوسته تعیین شدند

نتایج نهایی پذیرش بدون آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

چیستی و امکان معرفت به بهای 26 هزار تومان

روحانی: شرط بقا و ادامه انقلاب، تقویت و حفظ فرهنگ است

تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای ادامه تحصیل در دکتری تخصصی

نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی کارشناسی دانشگاه آزاد اعلام شد

اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه مازندران در منطقه حاشیه نشین دویست دروازه برگزار می شود

اعلام نتایج پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد

همایش ملی مطالعات علم و فناوری و فضای سایبر برگزار می شود

اعلام نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی کارشناسی دانشگاه آزاد

نتایج پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی اعلام شد

استقبال دانشجویان نوورود سیستان و بلوچستان از طرح راه مهندسی

انتقاد از نحوه پذیرش دانشجو و شیوه تدوین آیین نامه ارتقا

انتقاد به سیستم پذیرش دانشجو در کشور/ در روند خروجی دانشگاه ها نظارتی وجود ندارد

گام های موثر دانشگاه آزاد در حوزه تمدن سازی نوین اسلامی

تسهیلات جدید برای ورود المپیادی های دانش آموزی به دانشگاه فراهم شد

لزوم استفاده از ظرفیت علمی و نخبگان دانشگاه ها در گستره راه آهن کشور

افزایش سهمیه پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان در دانشگاه ها

جهادگران دانشگاه شهید چمران اهواز به اردوی جهادی می روند

کتاب چیستی و امکان معرفت منتشر شد

نمک زدایی از آب با دستگاه ایرانی در 3 روستا اجرایی شد/ تصفیه 150 مترمکعب آب در شبانه روز

تقدیر وزیر علوم از فعالیتهای دانشگاهها در ارتباط با جامعه و صنعت

برگزاری مسابقه منبت و نقاشی آیه های قرآن از سوی دانشگاه فرهنگیان

2هزار دانشجوی ایرانی از100 دانشگاه دنیا بازگشتند

سیاره بدون ابر رصد شد

تغیر چهره جذاب؛ شراره رخام 50 ساله را 25 ساله کرد!

دستورالعمل انتخاب واحد دروس معارف اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره) در اطلاعیه ای اعلام شد

صیانت از فرهنگ و تأمین سلامت اجتماعی وظیفه جدی نظام

نتایج مرحله تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی 99 اعلام شد

حذف شرط پذیرش در رشته مرتبط برای کنکوری های دارای مدال المپیاد

واکسن «رازی کُوو فارس» در آستانه آزمایش انسانی

اعلام زمان و نحوه آزمون مجدد برخی از دروس عمومی دانشگاه پیام نور

روابط فناورانه ایران و ارمنستان گسترش می یابد

بررسی وضعیت حفاظت و نگهداری جاده های جنگلی در طرح تنفس جنگل

اسامی پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت دکتری تخصصی پزشکی اعلام شد

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجو دانشگاه لرستان تا 15 بهمن ماه تمدید شد

آیین نامه پذیرش دانشجویان استعداد درخشان

یازدهمین نشست مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کشور برگزار می شود

تسهیلات جدید برای ورود المپیادیهای کنکور سراسری به دانشگاه

ساخت دستگاه بررسی خستگی فولاد و الومینیوم توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

روز بدون فوتی در کرونا

جشن سده؛ از گذشته های دور تا امروز

برگزاری نشست ضرورت سنجی پژوهش های علمی میان رشته ای در اسباب بازی

لزوم ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در گیلان

چطور میتوانید شهریه دانشگاه خود را کم کنید؟

افزایش 25 درصدی دانشجو در خوابگاه های دانشگاه صنعتی نوشیروانی

منطقه ویژه علم و فناوری در استان گیلان ایجاد شود

شکوه سحابی تاریک سر اسب

فضانورد ناسا برای پیاده روی فضایی آماده می شود

آغاز صدور احکام بازنشستگان غیرهیئت علمی دانشگاه ها

ستاری: 2هزار دانشجوی ایرانی از یکصد دانشگاه برتر دنیا بازگشتند

اسلامی: نگاه لجستیکی به توسعه را به رویکرد دانش بنیانی تبدیل کردیم

وزیر راه: نگاه لجستیکی به توسعه را به رویکرد دانش بنیانی تبدیل کردیم

حمایت بنیاد نخبگان از 5 هزار دانشجو

استفاده از دانشگاه ها برای کمک به صنعت ریلی

طرح دانشجویی شمسا برای شناسایی مسائل عمومی استان همدان اجرا می شود

تفاهم نامه همکاری بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت علوم

حمایت بنیاد ملی نخبگان از 5 هزار دانشجوی بااستعداد

تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای ادامه تحصیل در دکتری تخصصی

غلامی: ایران جزو 20 کشور برتر دنیا در حوزه علم و فناوری است / استقبال مراکز صنعتی از یافته های علمی دانشگاه ها

امضای تفاهم نامه همکاری وزارت راه با وزارت علوم

خاکی صدیق: امکان پذیرش برگزیدگان المپیاد های علمی در رشته های مختلف فراهم شد

حمایت بنیاد ملی نخبگان از 5 هزار دانشجوی بااستعداد

دانشگاه آزاد دنبال تربیت استخدام کننده ها است

آهنچیان: سهمیه پذیرش دانشجویان استعداد درخشان تا 40 درصد افزایش یافت

نشست«فعالیت های فرهنگی؛ دگردیسی قالبی یا بنیادین» برگزار می شود

نتایج مرحله تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی 99 اعلام شد

جهادگران قزوینی به مناطق سیل زده خوزستان اعزام شدند

سیما سادات لاری، رییس سی وپنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت (ع) دانشجویان شد

پذیرش 256 دانشجوی دانشگاه ارومیه در مقطع دکترا

راه اندازی سامانه مجازی «lms» در دانشگاه پیام نور گلستان/ سامانه «lms» امکان پشتیبانی از 2 هزار کاربر آنلاین به صورت همزمان را داراست

وزیر راه: نگاه لجستیکی به توسعه را به رویکرد دانش بنیانی تبدیل کردیم

رتبه پانزدهم ایران در عرضه علم در دنیا

تأکید بر اخلاق پزشکی به عنوان یک ضرورت/ راهنمای اخلاق حرفه ای منبع آزمون دستیاری می شود

تأکید بر اخلاق پزشکی به عنوان یک ضرورت/ راهنمای اخلاق حرفه ای منبع آزمون دستیاری می شود