مطالب مرتبط:
جلوگیری از خیز دوباره کرونا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی
لیگ شمشیربازی با 5 تیم برگزار می شود/ شیوه مسابقات در شرایط کرونا
باید در زمان مناسب و با شیوه مناسب پاسخ ترور شهید فخری زاده را بدهیم
ببینید | شیوه عجیب یک زن برای کلاهبرداری 20 میلیارد تومانی
به کارگیری روش های متنوع اعدام در آمریکا آزاد می شود
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 09:102020-11-29دانش

توسعه وقف با بروزرسانی شیوه های متنوع


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، تا صحبت از وقف به میان می آید، ذهن ها به این سمت متبادر می شود که مثلاً؛ ما که مال خاصی برای وقف نداریم.

- تا صحبت از وقف به میان می آید، ذهن ها به این سمت متبادر می شود که مثلاً؛ ما که مال خاصی برای وقف نداریم.

ما کجا و وقف کجا؟! اما این ذهنیت طبق آموزه های اسلامی، برداشت درستی از مسئله وقف نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، تا صحبت از وقف به میان می آید، ذهن ها به این سمت متبادر می شود که مثلاً؛ ما که مال خاصی برای وقف نداریم.

ما کجا و وقف کجا؟! اما این ذهنیت طبق آموزه های اسلامی، برداشت درستی از مسئله وقف نیست.

هرکسی می تواند با کمترین امکانات و به بهانه های مختلف، با نیتی الهی و صادقانه به خیل واقفین بپیوندد.

وقف باعث گسترش عدالت در جامعه می شود و آثار اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی فراوانی به همراه دارد و از تضاد های طبقاتی به میزان قابل توجهی می کاهد و مشارکت مردم را در امور اجتماعی افزایش می دهد.

وقف یک صدقه جاریه است.

اگر شخصی که تا کنون نیت وقف نداشته و خیرخواه فرزندانش هست، می تواند ملک خود را بر فرزندانش وقف کند و بعد از فرزندان هم صرف امور عام المنفعه شود.

این نوع وقف مزیت هایی دارد؛ اول اینکه مال، بعد از شخص واقف برای فرزندانش حیف و میل نخواهد شد و در عین حال منافع آن ملک وقف شده نیز مادام العمر برای فرزندان باقی می ماند.

پس از آن نیز این صدقه جاریه برای خود واقف تا قیامت باقی خواهد ماند.

یکی از ساده ترین راه های وقف، وقف زمان یا وقت گذاری است.

همه ما به نوعی متناسب با شرایط و اقتضائات اجتماعی مان به شغلی مشغول هستیم.

به تعبیر علما حداقل وظیفه ای که هر کسی در انجام وظایف شغلی اش دارد این است که از عمری که برای این شغل صرف می کند، حداکثر استفاده را بکند.

وقف عمر بالاتر از این، افرادی هستند که علاوه بر این زمان، وقتی را هم برای کیفیت بیشتر شغلشان که با نیت الهی به آن مشغول هستند می گذارند.

این موضوع به خصوص در مشاغل دولتی نمود بیشتری پیدا می کند.

چراکه منبع تامین درآمد اینگونه شغل ها عمدتاً از بیت المال مسلمین است.

خلاصه کلام آنکه حواسمان باشد که عمرمان را در چه راهی صرف می کنیم و تلاشمان بر این باشد که حداقل بخشی از آن با نیت وقف مصرف بشود.

رهبر معظم انقلاب در اینباره 8 اردیبهشت 95 با بیان توصیه ای عمومی به همه آحاد جامعه می فرمایند: هرکس هرجا هست، کار کند، کیفیّت کار را بالا ببرد، حقّ کار را اداء کند.

فرض بفرمایید یک دانشجو اگرچنانچه درست درس نخواند، حقّ کار را اداء نکرده؛ همچنان که اگر یک استاد وقت نگذارد برای تدریس، خودش را آماده نکند، مطالعه نکند، وقت گذاری نکند، حقّ کار را اداء نکرده؛ اگر یک مدیر که در یک جایی نصب شده است -به عنوان وزیر، به عنوان مدیر، به عنوان نماینده مجلس- خود را وقف این کار نکند، حقّ کار را اداء نکرده.

اینکه ما مسئولیّت یک مدیریّت را به عهده بگیریم منتها خودمان را، وقتمان را، تمام نیرویمان را صرف آن کاری که مسئولیّتش را به عهده گرفته ایم نکنیم و به کار های دیگر بپردازیم، حقّ کار اداء نشده است.

لذاست که همیشه توصیه بنده به مدیران دولتی، به مسئولان حکومتی -چه در قوّه مجریّه، چه در قوّه قضاییّه، چه در قوّه مقنّنه، چه در نهاد های گوناگون- این بوده است که این مسئولیّتی را که قبول می کنید، با همه وجود دنبالش بروید.

این نباشد که یک مسئولیّتی را بنده قبول بکنم، بعد یک مقدار از وقت را صرف آن مسئولیّت بکنم، مابقی را هم صرف کار های شخصی و کار های دیگر؛ نه، حقّ آن کار اداء نشده است.

ظرفیت اوقاف در دوران تحریم در ادامه گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین مهدی خاموشی، رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، نحوه ورود سازمان اوقاف در دوران تحریم مورد بحث واقع شده و او در این باره می گوید: ما باید امکانات سازمان اوقاف را برای اشتغال زایی معطوف کنیم منتها این کار باید با برنامه باشد.

به عنوان مثال طبق قانون ماده 5 قوانین اوقاف، اوقاف باید برای اداره شئون خود از مردم استفاده کند و نام این نوع استفاده از مردم، امین یا امنا می باشد.

رییس سازمان اوقاف می افزاید: در این شاخه ما روی زنجیره های زراعی، دامپروری، آبخیزداری و امکاناتی که می تواند به بهینه سازی تولید خوراک کشور اعم از خوراک مورد نیاز مردم یا آنچه که به صورت زنجیره مورد نیاز تولید مواد پروتیینی مثل خوراک دام کمک کند متمرکز شده ایم.

علاوه بر این، ما در سازمان اوقاف میزان استعداد موجود خودمان را برای کمک به مجموعه های دانش بنیان معطوف کرده ایم.

دانش بنیان هایی که بتوانند ضد تحریم عمل کنند، رشد تولید ملی در درون کشور را بالا ببرند و تبادل کالا را قوت ببخشند.

در حال حاضر ما با دانش بنیان ها در زمینه تجهیزات پزشکی، تولید جنین گاوی، تولید موتورسیکلت برقی و انواع و اقسام صنایع مخابراتی و.

به صورت مشارکت موقوفات وارد کار شده ایم و این کار ادامه دارد.

حجت الاسلام و المسلمین خاموشی ادامه می دهد: مسلماً وقتی ما وقف را فعال کنیم، تاثیر شگرفی در مناسبات اقتصادی و متاثر نشدن از تکانه های خارجی خواهد داشت.

ما در حال حاضر برای رسیدن به این هدف از آن نقطه صفر آغازین حرکت کرده ایم و داریم پله هایی را طی می کنیم.

اگر بتوانیم سهم وقف در دانش بنیان ها، حوزه آموزش، تامین مواد غذایی، حوزه بهداشت و درمان، توسعه تجهیزات پزشکی و سایر صنایع را تعیین کنیم، حتماً به این اهداف دست پیدا خواهیم کرد.

آنچه مورد نظر ماست این است که وقف بتواند به عنوان زیرساخت های تعیین کننده برای حل بسیاری از معضلات اقتصادی کشور قرار بگیرد.

تحولات بزرگ علمی با حمایت اوقاف یکی دیگر از عرصه هایی که می تواند با مشارکت اوقاف در جنگ اقتصادی به داد مردم برسد، جهش در رخداد های علمی متناظر با نیاز های مردم است.

رییس سازمان اوقاف در این خصوص توضیح می دهد: در این حوزه، حمایت از تولیدات محدود و استارت آپ ها و به طور کلی تکثیر اولیه یک محصول، کار ما نیست و این بخش مربوط به دانشگاه ها، معاونت علمی ریاست جمهوری و دیگران است.

اگر وقف می خواهد کاری در این حوزه انجام بدهد، آن کار باید از مرحله 4 و 5 به بعد و پس از مرحله تجاری سازی محصول باشد.

چرا که در این مرحله نیاز به پشتیبانی سنگین مالی وجود دارد.

وقتی اوقاف به این حوزه وارد می شود، هریک از مجموعه های دانش بنیان به حرکت می افتند و به تبع آن مشکلی از مشکلات کشور حل خواهد شد.

تا کنون سعی کرده ایم که این کار را انجام دهیم.

او ادامه می دهد: در همین راستا اگر بخواهیم بر اساس موقوفات موجود، یک مورد را مثال بزنیم، در حال حاضر موقوفه ای به نام موقوفه البرز وجود دارد که واقف محترم از بدو انقلاب اختیار این کار را به حضرت امام (ره) واگذار کرده و ایشان هم به سازمان اوقاف واگذار فرمودند؛ لذا ما هر سال ذیل این موقوفه، جایزه دانش آموزی، دانشجویی، طلاب، اساتید و کسانی که صاحب اختراعات هستند را برگزار می کنیم.

این مجموعه در حال پیشرفت است و هر سال هم میزان جوایز آن افزایش می یابد.

بنده وقتی در جلسات این مجموعه شرکت می کنم، یکی از شاداب ترین جلسات علمی را مشاهده می کنم که مخاطبین با رغبت در آن شرکت می کنند.

حجت الاسلام خاموشی در بخش پایانی گفتگو با گزارشگر کیهان اظهار می دارد: موقوفات دیگر فرهنگی هم وجود دارد که از جمله آن ها می توان به 6 هزار و 700 مدرسه ای که در اختیار آموزش و پرورش قرار داده شده اشاره کرد.

علاوه بر این، میزان زیادی از رقبات اعم از انتفاعی و منفعتی در اختیار دانشگاه ها و حوزه های علمیه قرار دارد.

این ها تماماً وقف های علمی و دانش محور هستند.

البته ما در مدیریت جدید طرحی به نام طرح افق را در بقاع متبرکه فعال کرده ایم.

طرح افق به طور خلاصه مربوط به حمایت از فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و قرآنی است.

مایه خوشحالی مردم و مسئولین است که قریب به یک میلیون و 500 هزار بسته غذایی از ابتدای شیوع ویروس کرونا در بقاع متبرکه توزیع شده است و در همین دوران قرنطینه نیز مقرر گردیده که بقاع متبرکه برای توزیع بیش از 220 هزار بسته غذایی تدبیر کنند تا بتوانند در این اوضاع نیز حمایتی هرچند کوچک از خانواده های محروم داشته باشند.

همه این ها از جمله کارکرد های اجتماعی، فرهنگی وقف مردمی است که در بقاع متبرکه فعال است.

یقیناً شفاف سازی فعالیت موقوفات و همچنین سلامت سازمانی اوقاف و امور خیریه باعث تشویق مردم در امر وقف می شود که اگر این مهم در مدیریت جدید اوقاف سرلوحه امور این سازمان قرار گیرد، موجب تحولات شگرفی در خدمت رسانی به مردم خواهد شد.

حل مشکلات شهر های جدید با مشارکت واقفین در حوزه موقوفات مربوط به حوزه ملک، زمین و ساختمان، امکان وقف برای همه مردم فراهم نمی باشد و بسیاری از افرادی که به وقف زمین یا ملک علاقه مند هستند، وسعشان به این زمینه وقفی نمی رسد.

حجت الاسلام حسین عبدالصمدی، کارشناس علوم دینی و فعال در حوزه وقف با ارائه پیشنهادی در این باره به گزارشگر کیهان می گوید: در حال حاضر بر اساس اسلوب جدید برنامه ریزی شهری، در برخی شهر های جدید که خرید و فروش ملک صورت می گیرد، تغییراتی در آینده نخواهند داشت زمین های این شهر ها برای وقف بسیار مناسب هستند.

بر این اساس افرادی که علاقه مند هستند می توانند با هزینه ای کمتر نسبت به شهر های قدیمی و بزرگ تر وارد صحنه شده و با خریداری قطعه ای زمین یا ملک به خیل واقفین بپیوندند.

او می افزاید: شهر های جدید در حال گسترش هستند و متناسب با این توسعه شهری، نیاز های اجتماعی مردم روزافزون است؛ لذا ممکن است زیرساخت هایی که در بدو تاسیس یک شهر جدید پیش بینی می شوند جوابگوی نیاز های مردم ساکن آن شهر نباشند.

مشکلی که بر سر این راه وجود دارد این است که عمده قرارداد های واگذاری زمین به اشخاص در شهر های جدید مشروط است.

یعنی شخص متقاضی زمین حتماً باید بلافاصله پس از تحویل زمین، شروع به ساخت و ساز نماید.

درخواست ما از مسئولان شهر های جدید این است که تسهیل گری کنند و این شرط ساخت را برای واقفینی که می خواهند یک زمینی را خریداری و وقف نمایند بردارند.

این مهم با همکاری و تایید سازمان اوقاف امکانپذیر است و مسئولان شهری می تواند با استناد به تایید اوقاف، سند مالکیت زمین مورد نظر را صادر کرده تا بلافاصله وقف زمین صورت بگیرد و به تبع آن خیّرینی که در حوزه ساخت، امکان مشارکت دارند شناسایی شوند.

به این ترتیب بخش قابل توجهی از نیاز های مردم در این گونه شهر ها به راحتی مرتفع خواهد شد.


کلید واژه ها: فرهنگی - خبرگزاری - خاصی - برداشت - میان - گزارش - ذهنیت - گروه - امکانات - فراوانی - طبقاتی - واقفین - عدالت - جامعه - متنوع - همراه - میزان - بهانه - شیوه - الهی - آثار - چیتی

آخرین اخبار سرویس:
نیروی اداری و دفتری

استخدام مشاور تحصیلی در گروه مشاوره الماس در تهران

2 سیارک عظیم الجثه به زمین نزدیک می شوند

مقاله دانشجوی دکترای دانشگاه شریف در مجله Journal of the ACM

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در بندرعباس

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در یزد

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در بروجرد

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در یاسوج

دانشجویان دستیاری دانشگاه تربیت مدرس وام 15 میلیون تومانی می گیرند / مهلت ثبت نام تا 3 بهمن ماه

افتتاح پژوهشکده علوم پرندگان دانشگاه شهرکرد + فیلم

آزمون های متمرکز برخط دانشگاه علمی کاربردی تا 4 بهمن ادامه دارد

آزمون زبان انگلیسی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود

جلسات پیش دفاع دانشگاه آزاد تا 9 بهمن برگزار می شود

بیش از سه هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی کردستان تحصیل می کنند

عقد قرارداد مشاغل آزاد و بیمه اختیاری در زنجان غیرحضوری  شد

برگزاری جلسات پیش دفاع تا 9 بهمن/ اعلام نتایج نهایی از 11 بهمن

غلامعلی افروز: سستی در جاذبه ها باعث دلزدگی زوجین نسبت به یکدیگر می شود/ بین زن و شوهر حریم خصوصی وجود ندارد

آزمون های متمرکز برخط دانشگاه علمی کاربردی تا 4 بهمن ادامه دارد

زنگ خطری برای آینده/ شماره 28 نشریه دانشجویی «آرمانشهر» منتشر شد

درخشش زنجانی ها در مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام نور

ساخت ماهواره «ناهید 2» به اتمام رسید

استخدام کارشناس حسابداری در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در تهران

ساخت ماهواره «ناهید 2» به اتمام رسید

نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید19 با همکاری دانشگاه شیراز برگزار می شود

ثبت نام دانشجویان مهمان دانشگاه علوم پزشکی تهران از 4 بهمن آغاز می شود

ساخت ماهواره «ناهید 2» به اتمام رسید/ آغاز فرآیند تحویل گیری توسط سازمان فضایی

محصول مطالعات میان رشته ای بدون روش شناسی تفسیر به رأی است

منشی ونیروی دفتری خانم

استخدام تعدادی مزدی دوز مانتودوز تمیز دوز در تهران

تولید واکسن کرونا موجب تقویت غرور ملی شد

دستورالعمل برگزاری امتحانات نیم سال اول دانشگاه یاسوج اعلام شد

استخدام مکانیک، باطری ساز در گاراژ و تعمیرگاه پارک نو در تهران

اولین قطار شناور جهان با سرعت 620 کیلومتر بر ساعت!

استخدام مکانیک و جلوبندی ساز ماهر در تهران

استخدام آقا با دیپلم ریاضی و یا تکنسین آزمایشگاه مکانیک خاک

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد

بازنگری سطح صلاحیت های معلمی در دانشگاه شهید رجایی/ اساتید باید دانش خود را به روز کنند

شیوع کرونا باعث افزایش تقلب دانشجویان شد

استخدام سرپرست فروش آقا با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

11 انجمن علمی در دانشگاه آزاد تأسیس  می شود

دردسر های کمبود خوابگاه های متاهلی دانشگاه های تهران / تست کرونای دانشجویان خوابگاهی رایگان شد

استخدام دانشجو گرافیک با مزایا در شرکت راسان ماهسان پویا در تهران

استخدام نگهبان در آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

تبدیل پیه مرغ به گازوییل

ورود شورای عالی به پرونده تعیین حقوق اعضای هیئت علمی

حذف مقاله علمی از رساله دکتری به نفع کشور نیست

هانوفر ، از برترین دانشگاه های علم و صنعت آلمان

کار در املاک

جلوی برگزاری دوره های تکمیل ظرفیت را نمی گیریم

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

امید در مدار زمین قرار گرفت

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

معاون وزیر علوم: سیاست آمایش آموزش عالی،کاهش کمیت و افزایش کیفیت است

ادمین خانم

استخدام فارغالتحصلان کامپیوتر

ایزدی: ویروس کرونا به مرور به ویروسی بی خطر تبدیل می شود

بازدید دکتر ستاری از نمایشگاه واحدهای فناور مرکز رشد دانشگاه قم

کارگاه اعتبارسنجی مجلات خارجی برگزار می شود

اصغر اسماعیلی رییس هیت نجات غرق قم ماند

خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 1 بهمن

انتشار کارت ورود به جلسه آزمون EPT دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد

زمان ثبت نام کنکور 1400 مشخص شد

عادل آذر چهره ماندگار کشور در حوزه اقتصاد

36 پژوهشگر برتر استان البرز تجلیل شدند

کرسی تعاون و کارآفرینی در مجتمع فناوری مروارید دانشگاه خلیج فارس افتتاح شد

واکاوی حلقه گمشده ارتباط صنعت و دانشگاه

انتشار کارت ورود به جلسه آزمون زبان دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام در کنکور سراسری 1400 مشخص شد

آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی با سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه کردستان اعلام شد

زمان ثبت نام در کنکور سراسری 1400

انکوباتوری که از استارت آپ های نانوزیست فناوری حمایت می کند

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد

تاریخ ثبت نام کنکور سراسری 1400 اعلام شد

ثبت نام کنکور 1400 از 12 بهمن آغاز می شود

طرحی به جای کنکور، برای حل مشکلات آموزش عالی

انتشار کارت ورود به جلسه آزمون زبان دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد/پایان کنکور نظام قدیمی ها

استخدام مدیر مالی در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

موافقت با تأسیس 11 انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه آزاد

ثبت نام کنکور 1400 از 12 بهمن آغاز می شود

کارت ورود به جلسه آزمون EPT دانشگاه آزاد منتشر شد

افزایش تقلب در میان دانشجویان با شیوع کرونا ویروس

اولویت های تزریق واکسن کرونا/ فاز اول برای افراد مسن معلولان و جانبازان

درخواست روسیه از ایران برای تولید و اکسن مشترک کرونا

ثبت نام کنکور 1400 از 12 بهمن آغاز می شود

 دانشگاه ها در شرایط کرونا نمره قبولی گرفتند/برخی به دانش آموختگان کم لطفی می کنند

هواژل اسفنجی بخار هوا را به آب آشامیدنی تبدیل می کند

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد

لوله های حرارتی تقویت شده با فناوری نانو برای خنک سازی کارآمدتر استفاده می شوند

درمان سرطان های پیشرفته با نانو دارو

پردیس فارابی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران افتتاح شد

توسعه وقف با بروزرسانی شیوه های متنوع

توسعه وقف با بروزرسانی شیوه های متنوع