موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - پرسپوليس در ليگ قهرمانان آسيا - مرحله گروهي - مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان آسيا 2020 - ليگ قهرمانان آسيا 2021 - نقل و انتقالات - جمهوري خواهان - جانبازان و معلولين - پپتيد ها - مزار شهيد سليماني - بلخي - ترور خاموش - برگزيدگان - استان كهگيلويه و بويراحمد - هنر و تجربه - عصرانه - نبيل القروي - خودرو وارداتي - سينماي آمريكا - دكتر علي اكبر ولايتي

مطالب مرتبط:
بسیج دانشجویی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران در پی ترور شهید فخری زاده
دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی انتخاب شد
مدعی طب اسلامی حین فروش دارو دستگیر شد؟!
نماینده ایران به عضویت کمیسیون مستقل حقوقی بشر اسلامی برگزیده شد
«حسین ابراهیم طه» دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 08:452020-11-29دانش

دانشگاه ها چگونه اسلامی می شوند؟


در مقایسه با سایر نهادها، دانشگاه ها یکی از بهترین عملکردها را در مسیر اسلامی شدن پس از انقلاب داشته اند.

  - ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی گفت: در مقایسه با سایر نهادها، دانشگاه ها یکی از بهترین عملکردها را در مسیر اسلامی شدن پس از انقلاب داشته اند.

  دکتر علیرضا آزاد در گفت وگو با ایسنا در خصوص چیستی ویژگی های اسلامی شدن دانشگاه ها اظهار کرد: برای اسلامی شدن دانشگاه ها سند بالادستی مهمی تحت عنوان سند دانشگاه اسلامی وجود دارد که تعاریف بسیار خوب و جامعی از دانشگاه اسلامی ارائه داده است.

دانشگاهی که در آن اهداف اسلامی و بینش توحیدی در حوزه علم و اندیشه دنبال می شود را یک دانشگاه اسلامی می دانیم.

وی افزود: در اسلامی سازی هر موردی از جمله دانشگاه ها، ابتدا باید بدانیم اسلام چیست و در شرایط امروز و ضوابط امری که خواهان اسلامی سازی آن هستیم، چه معنایی می دهد.

سپس بدانیم که روش عملیاتی برای تحقق آنچه درست دانسته ایم، اتخاذ کنیم؛ بدین معنا در درجه اول باید مشخص کنیم که تعریف ما از اسلام و اسلامی سازی چیست.

این استاد حوزه علمیه اضافه کرد: زمانی که موردی را به عنوان اسلام یا با پسوند اسلامی می شناسیم، با امری کاملا الهی سر و کار داریم یا فهم عالمان مسلمان از آموزه های اسلامی در طول تاریخ را اسلام نام می نهیم.

فهم مان ثابت است یا بنا بر شرایط متغیر، فهم های متفاوتی از دین ورزی و اسلامی سازی داریم.

گاهی اوقات بدفهمی های افراد از اسلام به نام دین تمام می شود.

گاهی این کار توسط افرادی صورت می گیرد که هدف نیک دارند، اما در عمل به دین آسیب می زنند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: خداوند شرایط پیاده سازی احکام و حقوق را در تشریع دین در نظر گرفته و پیاده سازی آنچه اسلام می نامیم، به صورت گام به گام و با ملاحظه شرایط انجام شده است.

همین امر هم باعث موفقیت آن در عمل شده است.

حتی اگر بدانیم اسلام چیست و تفسیر خود از اسلام را هم مساوی حق و حقیقت در نظر بگیریم، به این معنا نیست که همه حقیقت را در همه جا به یک شکل و در یک آن پیاده کنیم.

بنابراین اسلامی سازی دارای دو مرحله درک درست و زمانه شناسانه از اسلام و اجرای درست و شرایط شناسانه اسلام است.

اسلامی سازی دانشگاه ها یعنی اتخاذ روشی که تأمین کننده اهداف اسلامی است آزاد بیان کرد: همچنین باید در تنقیح مبانی نظری اسلامی سازی امور مختلف از جمله دانشگاه ها، به این پرسش پاسخ داد که اسلامی بودن را یک هدف می دانیم یا یک روش؟ بحث های تئوریک زیادی در این زمینه وجود دارد.

اما به نظر من دین، روش زیستن برای رسیدن به اهداف الهی است؛ بنابراین اسلامی سازی دانشگاه ها یعنی اتخاذ روشی که تأمین کننده اهداف اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر، هدف علم این است که بتواند رنج های بشر را کاهش دهد و به سؤالات ذهنی و نیازهای عملی انسان پاسخ دهد.

آیا این اهداف را می توان اسلامی یا غیر اسلامی شمرد؟ خیر.

اما آیا قرار است که ما به هر وسیله ای و با زیر پا گذاشتن هر حقی یا با هر ابزاری و به هر قیمتی به این اهداف در عرصه علمی برسیم؟ باز هم خیر.

دین اینجاست که نقش آفرین می شود تا چارچوب های رسیدن به اهداف علمی را ترسیم و روش های رسیدن به آن اهداف را مراقبت کند و حاصل تلاش دانشمندان و اندیشمندان به سوی اهداف الهی و خدمت به انسان ها و سعادت ابنای بشر سوق دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه امیرالمؤمنین (ع) به ما آموخت که اگر فردی با روش ها و ابزارهای نادرست پیروز شود، پیروز واقعی نیست، اضافه کرد: براساس این رویکرد، شاید معنای پسوندهای اسلامی و دینی که در پی واژگان مختلف می آید، تغییر کند؛ به عنوان مثال علم ریاضیات، حسابداری یا مدیریت که اسلامی و غیر اسلامی بردار نیستند، مگر آنکه با کمک ابزارهای آن علم، چاقوی ظالمان را تیزتر کنیم یا داد مظلوم را بستانیم.

وی ادامه داد: همچنین می توانیم با علم خود عدالت و صداقت را توسعه یا رذالت و خباثت را گستردش دهیم.

این علوم وقتی در خدمت هوای نفس صاحبان قدرت و ثروت قرار می گیرند که تبدیل به علومی غیر اسلامی می شوند و وقتی در خدمت اهداف الهی و انسانی قرار می گیرند، تبدیل به علومی الهی و اسلامی می شوند، وگرنه در ذات خود نه اسلامی اند و نه غیر اسلامی بلکه تنها دانش هستند.

این استاد حوزه علمیه گفت: دانشمندان با همان فرمول های ریاضی و مهندسی بمب و سلاح کشتار جمعی یا دستگاه دیالیز ساخته اند.

فرمول های ریاضی که اسلامی و غیر اسلامی بردار نیست، بلکه نتیجه ای که آن فرمول ها به بار می آورد و جهتی که آن ها را به خدمت می گیریم، تعیین می کند که روش کار را اسلامی یا غیر اسلامی بنامیم.

اسلام با محتوای علوم کاری ندارد، بلکه به سمت و سوی آن توجه می کند آزاد افزود: هنگامی که واژه اسلامی را بر سر دانشگاه می چسبانیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که اسلام با محتوای علوم کاری ندارد، بلکه به سمت و سوی آن توجه می کند.

همان طور که شهید مطهری می گوید علم حرکت و ایمان جهت می دهد .

دانشگاهی که نتیجه فعالیت های علمی و پژوهشی استادان و دانشجویان به شکاف طبقاتی دامن زند، اسلامی نیست.

دانشگاهی که عدالت را تبدیل به ارزش نکند و گسترش ندهد یا در عمل خود در حق دانشجویان بی عدالتی ورزد یا خروجی علمی اش در راستای رفع نیازهای اساسی بشر نباشد، اسلامی نیست حتی اگر تمام واحدهای درسی معارف دینی باشد.

وی اظهار کرد: این موضوع در مورد جامعه اسلامی هم صدق می کند به عبارتی دیگر جامعه ای که در آن ترافیک بی رویه وجود دارد و بزرگترین سرمایه هستی که عمر انسان هاست در این ترافیک به بطالت هدر می رود، شهرداری اش اسلامی نیست، حتی اگر نام بزرگان دینی را بر تمام خیابان ها بنهد.

بانکی که ثروتمندان را ثروتمندتر و فقیران را فقیرتر می کند، بانک اسلامی نیست، حتی اگر شورای فقهی عریض و طویلی داشته باشد.

عضو هیات علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی تاکید کرد: کارمندی که در یک ارگان 12 ساعت کار می کند و همچنان در تهیه مایحتاج اولیه خانواده اش ناتوان است و نزد زن و فرزندش شرمگین، ارگان اسلامی نیست، حتی اگر نماز جماعت پرشوری داشته باشد.

نظام آموزشی که در آن فرزندان ثروتمندان امکان ورود و تحصیل در دانشگاه های بهتر و کسب علم بیشتر و قرار گرفتن در مسؤولیت های بالاتر را پیدا کنند، نظام آموزشی اسلامی نیست، حتی اگر بزرگترین دانشکده های الهیات را داشته باشد.

وی افزود: حوزه علمیه ای که نتواند معنویت جامعه را افزایش دهد و برنامه ریزی کارآمدی برای استفاده از دین در جهت کاهش رنج ها و رفع محرومیت های بشر نداشته باشد، حوزه علمیه اسلامی نیست، حتی اگر شبانه روز سخن از فقه بگوید.

جامعه ای که ارگان های آن این چنین باشند، جامعه اسلامی نیست، حتی اگر نام دین را بزک خویش کند زیرا ان اکرمکم عند الله اتقاکم را در عمل پیاده نکرده است.

دانشگاه ها را نباید همیشه در جایگاه متهم بنشانیم و درخواست اسلامی شدن از آن ها داشته باشیم آزاد تصریح کرد: از یک نکته نباید غفلت کرد و آن اینکه هر چند دانشگاه ها باید به سمت اسلامی شدن و انسانی شدن حقیقی حرکت کنند، اما درست نیست که دانشگاه ها را همیشه در جایگاه متهم بنشانیم و مدام درخواست اسلامی شدن از آن ها کنیم.

گاهی نهادها و افرادی که خود متهم به کم کاری در مسیر اسلامی سازی خویش اند، از دانشگاه ها مطالبه اسلامی سازی می کنند.

به نظر من نوبتی هم باشد، باید بگویند که آن ها در جهت اسلامی سازی خودشان چه کرده اند؟ وی عنوان کرد: شهرداری ، دارایی ، حوزه های علمیه، بازار، بانک ها، نهادهای سیاست گذاری و برنامه ریزی کشور، مجلس، قوه قضاییه، ائمه جمعه و جماعات، نهادهای نظارتی، بی شمار ارگان فرهنگی و.

را چقدر اسلامی عمل کرده اند؟ در مقایسه با سایر نهادها، دانشگاه ها یکی از بهترین عملکردها را در مسیر اسلامی شدن بعد از انقلاب داشته اند.

اگر بعضی از افراد به جز این می اندیشند به خاطر یک خبط مفهومی و ناآگاهی سازمانی است.

این استاد حوزه علمیه بیان کرد: در اوایل انقلاب، دانشگاه ها بخش بزرگی از بار فعالیت های فرهنگی کشور را به دوش می کشیدند.

دانشگاه ها نقش زیادی در شکل گیری انقلاب داشتند و سپس مجموعه هایی مانند جهاد دانشگاهی فعالیت های فرهنگی چشمگیری انجام دادند.

هر زمان هم که بحث فرهنگ پیش می آمد، به سرعت از اسلامی شدن هم سخن گفته می شد و چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب ساختار کنونی فعال نشده بود.

دانشگاه‎ها در قالب وزارت فرهنگ و آموزش عالی، متولی اصلی فرهنگی جامعه بودند و فرهنگ هم که همیشه همسایه دیوار به دیوار دین بود.

افرادی که می خواستند فرهنگ را اسلامی کنند، از لزوم اسلامی شدن نهادی که متولی فرهنگ بود، یعنی دانشگاه ها، سخن می گفتند.

اینجا بود که بحث اسلامی شدن دانشگاه ها به صورت جدی مطرح شد.

آزاد اضافه کرد: اما وزارت ارشاد ملی آن زمان به تدریج به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تبدیل و تولیت فرهنگی جامعه به این نهاد واگذار شد، اما با تمام این تغییرات و تقسیم وظایف ، بحث اسلامی شدن دانشگاه ها از همان ابتدا تا به امروز در افواه و اذهان باقی مانده است.

درک این نکته ضروری است که نمی توان به همان شکلی که در دهه 60 در مورد اسلامی شدن دانشگاه ها با توجه به وظایف پیشین دانشگاه ها تصمیم می گرفتیم، در دهه 90 و سپس 1400 عمل کنیم.

همانطور که سطح آگاهی و انتظار جامعه و شیوه های حکمرانی تغییر کرده است، سطح انتظار و ملاحظات ساختاری در دانشگاه ها هم به همان میزان تغییر کرد.

درک این تغییر و به رسمیت شناختن آن هم به سود دانشگاه، اسلام و جامعه است.

در سند دانشگاه اسلامی نگاه جامعی به اهداف و روش های اسلامی شدن دانشگاه ها شد این عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه استانداردهایی برای اسلامی شدن دانشگاه ها وجود دارد، تصریح کرد: در سند دانشگاه اسلامی نگاه جامعی به اهداف و روش های اسلامی شدن دانشگاه ها شد و استانداردهای خوبی مطرح شده است.

اما در عمل با کج سلیقگی و سطحی اندیشی زیادی اجرا شده است.

نباید تصور کنیم که اگر دروس عمومی و معارف را برگزار و چادر را اجباری و تفکیک جنسیتی را اجرا کنیم، به وظیفه خود در اسلامی سازی دانشگاه عمل کرده ایم و نتیجه مطلوب را دریافت خواهیم کرد.

چنین تعاریفی برای اسلامی سازی دانشگاه ها بسیار سطحی نگرانه است.

عضو هیات علمی علم قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: در سند اسلامی شدن دانشگاه اصول عمومی و اختصاصی در رابطه با این موضوع تعریف شده است که به مواردی مانند اهتمام به علم، دانش و اعتقاد به تاثیر بنیادین و قطعی آن در اداره صحیح جامعه و تامین رفاه و سعادت مردم و رشد و توسعه متوازن، اهمیت داشتن فکر، اندیشه و وجود آزادی برای تحقیق، نقد و بررسی آرا و نظرات گوناگون، احساس تعهد نسبت به رشد و تعالی جامعه و تحقق اهداف و ارزش های اسلامی، ایجاد محیطی سرشار از معنویت و مکارم اخلاق به منظور رشد و تعالی فردی می پردازد.

وی افزود: اگر ما اخلاق، انسانیت، مهرورزی، بزرگ اندیشی، نوع دوستی و جامعه پذیری را به دانشجویان بیاموزیم و در عمل خود نیز الگوی عمل به این امور باشیم، دانشگاه های مان اسلامی خواهند بود.

متاسفانه این پندارهای غلط نه فقط در خصوص اسلامی سازی دانشگاه ها بلکه در سطح کلان جامعه هم وجود دارد.

آزاد تصریح کرد: اغلب جایگاه هر موضوع و ضرایب دینی شان را نمی دانیم و گاهی امور دینی نه چندان پر اهمیت را پررنگ می کنیم و از مهمترین امور دینی غفلت می ورزیم.

اگر زنان و دخترانی که تا کمر در سطل های زباله شهری خم شده اند و به دنبال ته مانده غذا می گردند را ببینیم، حداکثر کار ما تکان دادن سر است و لقمه ای در دستش می گذاریم اما اگر همان دختر، حجابش را رعایت نکند، به غیرت دینی مان برمی خورد و کفن پوش می شویم و منبرها و تریبون ها را بر سرش خراب می کنیم.

این بدین معناست که ما هنوز دین را درست نشناخته ایم و اولویت های دینی را نفهمیده ایم.

وی گفت: افرادی که متولیان اجرای سند دانشگاه اسلامی بوده و هستند و نام و نان آن را دریافت کرده و می کنند، باید پاسخ این سؤال را بدهند.

اما متاسفانه بعضی از افراد به جای آنکه در جایگاه متهم بنشینند، همواره در جایگاه شاکی، تحقق این مهم را از دیگران طلب می کنند.

این استاد حوزه علمیه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا چنین ابهاماتی درباره چیستی و چگونگی اسلامی سازی دانشگاه ها وجود دارد، افزود: موضوع اسلامی سازی دانشگاه ها هم مانند موضوع حجاب، موسیقی و.

از مباحث پرسابقه و پردامنه ای است که نزدیک به نیم قرن در حال حل آن هستیم اما نه تنها در عمل آن ها را برای خودمان و جامعه حل نکرده ایم بلکه هنوز کار تئوریک و نظریه سازی برای حل آن ها انجام نداده ایم و هنوز درک درست مفهومی از آن ها نداریم.

وی ادامه داد: من نمی خواهم بدبین باشم اما اینکه با این همه فرصت و امکانات علمی و رسانه ای که در این دهه ها داشته ایم هنوز از این مسائل ابهام زدایی نکرده ایم، این شائبه را ایجاد می کند که مبادا عده ای می خواهند آب را گل آلود نگه دارند تا هر زمان که منافع سیاسی شان ایجاب می کند، از این آب گل آلود ماهی مرادشان را صید کنند.

نکند منافع عده ای ایجاب کند که بعضی مسائل را سال ها در آب نمک بخوابانند تا همیشه امکان چانه زنی سیاسی و بهره گیری های جناحی سرکوب مخالفان شان را به بهانه های واهی داشته باشند.

آزاد عنوان کرد: نزدیک به نیم قرن فرصت، برای حل مسائل بزرگ تمدنی هم کافی است چه رسد به چنین مسائلی.

اینکه ما همچنان در کنار هم نشسته ایم و درباره اولویت این مباحث گفتگو می کنیم، این شائبه را ایجاد می کند که گویی عده ای نمی خواهند این مسائل حل شود و پرسش ها پاسخ یابد.

شاید این عدم شفافیت به نفع متولیان سیاسی باشد اما به نفع فرهنگ، دانشگاه، علم و جامعه نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی گفت: چقدر از توان و پتانسیل جامعه برای شفاف کردن این مفاهیم خرج شده و چقدر مشکلات به خاطر عدم شفافیت به وجود آمده و چه استعدادهایی به خاطر آن نابود شده و چه نارضایتی هایی به خاطر این عدم شفافیت های نظری و عملی به وجود آمده است؟ این ها خسارت های جبران ناپذیری است که به حال و آینده کشور و دین وارد می شود.

دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که اندیشه ورزی را به جامعه بیاموزد وی در خصوص دانشگاه های اسلامی در سایر کشورها و تفاوت آن با ایران خاطرنشان کرد: هیچ کشور عربی صنعت خودروسازی ندارد، اما دانشگاه های آن ها به مرور توسعه یافتند و اکنون بعضی کشورهای عربی دانشگاه هوش مصنوعی تأسیس کرده اند و بعضی از دانشگاه ها تعداد دانشجویی بیش از دانشگاه تهران دارند.

آن ها در حال تولید قدرت علمی هستند.

عضو هیات علمی گروه قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی اظهار کرد: بعضی از دانشگاه ها در کشورهای اسلامی نیز در فکر جهت دهی به این قدرت علمی و سوق دادن آن به سمت اهداف و اندیشه های اسلامی هستند؛ به عنوان مثال دانشگاه های مالزی در زمینه اقتصاد و بانکداری اسلامی چندین برابر مراکز علمی و اقتصادی ایران، همایش بین المللی برگزار می کنند و آثار علمی به چاپ می رساند.

حتی در زمینه تولید علم دینی در سطح بین المللی، ایران رتبه درخور توجهی در دنیا ندارد.

وی بیان کرد: استانداردهای علمی معتبری درباره عملکرد دانشگاه ها در دنیا وجود دارد که می توان به نسبت تعداد دانشجو به ازای هر استاد و تعداد منابع مکتوب به ازای هر دانشجو و.

اشاره کرد.

در دانشگاه فردوسی مشهد که یکی از دانشگاه های طراز اول کشور است، به ازای تقریبا هر 30 دانشجو، یک عضو هیأت علمی وجود دارد اما در دانشگاه هاروارد به عنوان یک دانشگاه طراز اول دنیا، به ازای هر 9 دانشجو یک عضو هیأت علمی وجود دارد و بودجه آن هم 400 برابر دانشگاه ماست و استادان توانسته اند 47 جایزه نوبل را ببرند و 32 رییس جمهور دنیا را فارغ التحصیل کنند.

آزاد اضافه کرد: دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که بتواند نظریه های علمی جدید تولید کند.

به سؤالات و نیازهای معنوی و مادی انسان پاسخ دهد.

عدالت آموزشی را اجرا کند، فارغ التحصیلانی کاردان بپرورد.

انسان هایی شریف تربیت کند.

در راستای کاهش رنج های بشر بکوشد.

آینده را بهتر از حال بسازد.

کرامت انسانی را ارج نهد و در یک کلام، دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که اندیشه ورزی را به جامعه بیاموزد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - اسلامی - اسلام - دانشگاه ها - اسلامی شدن دانشگاه ها - سند دانشگاه اسلامی - دانشگاه فردوسی - مقایسه - عضو هیات علمی - انقلاب - بهترین - یکی از - ایسنا - هیات علمی - سایر - سازی - مسیر - عضو هیات - گفت وگو - تعاریف - علیرضا - اندیشه - فردوسی - شرایط - جامعی - موردی - ویژگی - امروز - آزاد - هیات

آخرین اخبار سرویس:
کارخانه های کاشی و سرامیک و کاغذسازی استان سیستان و بلوچستان بعد از 5 سال هنوز به بهره برداری نرسیده اند

6 گیاهی که تأییدیه ی علمی دارند

اولین قطار شناور جهان با سرعت 620 کیلومتر بر ساعت! / فیلم

بدون نیاز به آیلتس در کانادا تحصیل کنید

تأکید معاون وزیر علوم بر محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دکتری

دانشگاه شهیدباهنر کرمان از میان دانشجویان کارشناسی ارشد سرباز امریه می پذیرد

لزوم محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دکترا

تولید بافت های گیاهی چوبی و فیبری در آزمایشگاه

لزوم محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دکتری

لزوم محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دکتری/ ورود سالیانه 20هزار دانشجوی دکتری از سال آینده

11 شهر اصفهان در وضعیت آبی کرونا قرار گرفت

هویت ما به رشد علمی وابسته است

شمارش فیل ها از فضا

لزوم تسریع در روند فارغ التحصیلی دانشجویان

روش جدیدی برای تصفیه آب با کمک ورقه های گرافین

فردا، آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد

انسداد یا فکرچاره؟

تصویر/ امتحانات پایان ترم طلاب مدارس علمیه استان کردستان

بازگشت به آموزش حضوری در دانشگاه آمریکایی

اعلام آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون دکتری وزارت بهداشت

امشب، آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون دکتری وزارت بهداشت

ویدئویی از سرقت دیوار بتنی در خوزستان!

معاینه رایگان 3 هزار و 500 نفر از اهالی جزیره هرمز

دانشگاه صنعتی کرمانشاه دانشجوی کارشناسی ارشد میپذیرد

دانشگاه صنعتی کرمانشاه در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیاز های فناورانه دوستگاه های دولتی را شناسایی می کند

دانشگاه علم و صنعت کنفرانس «پیشرفت های اخیر در مهندسی راه آهن» را اردیبهشت 1400 برگزار می کند

امشب، آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون دکتری وزارت بهداشت

ظرفیت بالای مقالات علوم انسانی برای چاپ در مجلات خارجی

درخشش دانشجویان دانشگاه پیام نور همدان در مسابقات سراسری قرآن

موفقیت جوانان شیرازی در ساخت پهپاد های کشاورزی

یک نیروی خانوم جهت همکاری در کافی شاپ

پذیرش مقاله دانشجوی شریف در یکی از معتبرترین ژورنال های کامپیوتر

امشب آخرین مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی

زنده گیری مار سمی در دانشگاه چمران اهواز + عکس

ضرورت تربیت معلم کارآمد در دانشگاه فرهنگیان

مقاله دانشجوی دکترای دانشگاه شریف در مجله Journal of the ACM

جلوی برگزاری دوره های تکمیل ظرفیت را نمی گیریم

بررسی سامانه نشریات دانشجویی وزارت علوم

آغاز امتحانات دانشگاه علامه از فردا/ برگزاری تمام امتحانات به صورت مجازی

مشکلات کارگران شهرداری یاسوج به دلیل مدیریت ضعیف شهردار است

اردوی جهادی بانوان دانشجو دانشگاه آزاد بجنورد برگزار شد

پزشکان جهادی در هرمز کولاک کردند/ 8 روز می مانیم تا دندان خرابی نماند

پنج شنبه های فلافلی در شهرکرد/ توزیع ساندویچ در بین کارگران فصلی

نشریات، مهمان این روزهای وزارت بهداشت/ دانشگاه تهران قربانی انتخابات وزارت علوم

کارگاه «تعریف تدبر و جایگاه روش های تدبر در قرآن» برپا می شود

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در داروسازی باریج اسانس در جیرفت

برای دوره های شهریه پرداز؛ امشب آخرین مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی سال 99

امشب آخرین مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی سال 99

جزییات ظرفیت پذیرش دانشجو در سال 1400

فردا،آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد

ظرفیت پذیرش دانشجو در سال 1400 تصویب شد/کاهش پذیرش دانشجوی ارشد

روند تخریب غضروف ها در بیماری آرتروز با فناوری نانو کُند می شود / تولید صابون نانو برای مقابله با ویروس کرونا

فردا آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد

ثبت نام کنکور سراسری 1400 از 12 بهمن آغاز می شود / اعتراض اساتید به رای دیوان عدالت اداری

فردا،آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد

خدمت رسانی گروه جهادی پزشکی در جزیره هرمز

وبینار رایگان «شکار تهدیدات سایبری» برگزار می شود

استخدام تکنسین برق در شهرقدس

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی در اصفهان

استخدام پژوهشگر در تمامی رشته های دانشگاهی

مهندس معمار خانم - بازاریاب خانم یا آقا

بازاریاب شوینده ازشاهین شهرومیدان دانشگاه صنعتی

استخدام کارگر ساده رستوران

استخدام همکار پژوهشی

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

شاگرد ابمیوه و قهوه

شیوه نامه برگزاری آزمون های برخط دانشگاه های علوم پزشکی کشور اعلام شد

آزمون EPT دانشگاه آزاد فردا، 3 بهمن ماه برگزار می شود

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیاز های فناورانه دوستگاه های دولتی را شناسایی می کند

تحصیل بیش از سه هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

دانشمندان ریزبافت ترین پارچه جهان را تولید کردند

کشف سیاره ای به اندازه مشتری

دهه اقیانوس شناسی

خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 2 بهمن

ایران سومین کشور دارای سند فناوری نانو است

روز بدون فوتی در استان قزوین + فیلم

اولین دانشجوی غیرایرانی شهریه پرداز در دانشگاه محقق اردبیلی ثبت نام کرد

سالن زیبایی

لیزر ایرانی آمد، لیزر آلمانی رفت

2 سیارک عظیم الجثه در حال نزدیک شدن به زمین هستند

جایگاه والای قصیده حضرت ابوطالب (ع) در عرب

استخدام روانپزشک، گفتار درمانگر و روان درمانگر کودک در تهران

استخدام پیک موتوری، انباردار، صندوقدار،سرمیزبان، خوشامدگو در تهران

پذیرش مقاله دانشجوی دکتری دانشگاه صنعتی شریف در ژورنال معتبر علوم رایانه

استخدام طراح، گرافیست در شرکت مجتمع چاپ و طراحی رضوان در شریعتی

فعالیت در مناطق عمیق دریا نیازمند بودجه است

چالش های اقیانوسی و مخاطرات جدی برای بشر

مهلت جذب پژوهشگر پسادکتری تمدید شد

افتتاح مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای جنوب غرب کشور در اهواز

تولید ماسک هایی که در 5 دقیقه ویروس کرونا را نابود می کند

دانشگاه ها چگونه اسلامی می شوند؟

دانشگاه ها چگونه اسلامی می شوند؟