مطالب مرتبط:
رزم حسینی: سامانه جامع تجارت ایران آغاز فصل جدیدی در شفافیت خواهد بود
کاهش تخلف مرغداران با اتصال سامانه بازارگاه به سامانه اطلاعات کشتارگاه ها/ جوجه ریزی 110 قطعه در کشور
سامانه جامع تجارت ایران آغاز فصل جدیدی در شفافیت
نقش سامانه ی جامع تجارت در مقابله با عرضه ی خارج از شبکه ی کالاها
راه اندازی سامانه مزیت سنجی شغلی در استان ایلام
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 00:052020-11-28اقتصادي

نگرانی از خشک شدن خلیج گرگان با ادامه پسروی آب خزر/ سامانه منسجمی باید شکل گیرد


مجری طرح بین المللی نوسانات دریای خزر گفت: نفوذ آب شور دریای خزر به تالاب میانکاله و خلیج گرگان سبب شد که زیستگاه های مختلفی که در حاشیه این خلیج قرار داشت از بین برود و به جای آن محیط تالابی که متاثر از نفوذ جریانات آبی دریای خزر است شکل بگیرد.

- همایون خوشروان امروز درباره اثر نوسانات سطح تراز آب دریای خزر بر روی تالاب میانکاله و خلیج گرگان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: از سال 1978 میلادی مقارن با سال 1357 دریای خزر پیشروی خود را آغاز کرد و سطح تراز آن 2.

5 متر بالاآمد و پس از آن یعنی سال 1995 که مقارن باسال 1374 شمسی تا حال حاضر حدود 1.

50 سانتی متر سطح تراز آب دریای خزر کاهش پیدا کرد.

*تاثیر نوسانات آب خزر بر خلیج گرگان و تالاب میانکاله  وی افزود: این نوساناتی که طی این دوره کوتاه زمانی برای دریای خزر اتفاق افتاد سبب شد که تاثیرات زیست محیطی مشخصی را بر روی خلیج گرگان و تالاب میانکاله اعمال کند.

  مجری طرح بین المللی نوسانات دریای خزر با بیان اینکه نفوذ آب شور دریای خزر در زمان پیشروی آب سبب شد ترکیب آب خلیج گرگان شورمز شود ، اضافه کرد: نفوذ آب شور دریای خزر به تالاب میانکاله و خلیج گرگان سبب شد که زیستگاه های مختلفی که در حاشیه این خلیج قرار داشت از بین رود و به جای آن محیط تالابی که متاثر از نفوذ جریانات آبی دریای خزر است شکل بگیرد.

خوشروان بیان کرد: نکته مهمی که در این راستا اتفاق افتاد تغییرات اسیدینه محیط آب بوده که تاثیر خودش را بر روی گونه های سطح پایین هرم غذایی گذاشته و باعث از بین رفتن فیتوپلانکتون ها و انقراض گونه های بسیاری از جانداران شده است.

  وی ادامه داد: وقتی در سطوح پایین غذایی بخش وسیعی از جانداران را از دست دهیم اثر مستقیم این موضوع را بر روی سطوح بالاتر هرم غذایی قرار گرفته برجای خواهد گذاشت و موجب می شود کمبود طعمه داشته باشیم جانورانی مثل پرندگان فراوانی و  تراکم گونه ای آنان کاهش یابد؛به طوری که امروز فراوانی گونه ای پرندگانی که در محیط تالابی میانکاله و خلیج گرگان زندگی می کردند حدود  50 درصد کاهش یافته  و این رقم بسیار مهم است.

مجری طرح بین المللی نوسانات دریای خزر تصریح کرد: کاهش میزان فراوانی پرندگان اتفاق و رویداد مهمی که در اکوسیستم درحال وقوع بوده و این زنگ خطری است برای اینکه خدمات این اکوسیستم دارد دچار چالش می شود که اثر مستقیم آنها بر روی مسائل اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی منعکس خواهد شد.

  *خشک شدن بخش وسیعی از سمت غربی خلیج گرگان خوشروان یادآور شد: همچنین با پسروی دریای خزر متاسفانه  بخش وسیعی از منتهی الیه غربی خلیج خشک شد که نفوذ متجاوزان به حاشیه مناطق ساحلی خلیج فراهم شد و این موضوع باعث شد امنیت دامداران هم به خطر بیفتد .

*حریق و خسارت هایی عدیده بر میانکاله وی با اشاره به اینکه درحال حاضر میزان سرقت در این مناطق افزایش پیدا کرده و دامداران نیز در این راستا متضرر شدند، بیان کرد: نکته بعدی اتش سوزی های وسیعی است که در منطقه میانکاله و خلیج گرگان درحال وقوع است و طی یک دهه اخیر بخش وسیعی از علفزارها حاشیه و جنگل های انار ترش خلیج گرگان دچار حریق شدند که بیشتر این حریق ها عامل انسانی داشته و خسارت های عدیده ای را میانکاله وارد کرده است.

  مجری طرح بین المللی نوسانات دریای خزر با اعلام اینکه صید ماهی کفال در تابستان و رواج ماهیگیری در منطقه باعث شده هرم غذایی اثرگذار باشد که خود تاثیرش را بر هرم غذایی خواهد گذاشت، یادآور شد: شکار شکارچیان نیز که معمولا قاچاق می کنند در منطقه ای که ذخیره گاه زیستی دارای ارزش جهانی بوده و در کنوانسیون رامسر به عنوان منطقه بسیار مهم حفاظت شده تلقی شده تاثیرات خود را برجای خواهد داشت.

خوشروان بیان کرد: وقتی کاهش تراز آب دریای خزر را داریم زمینه برای حضور شکارچیان فراهم می شود و این شکارچیان می توانند صدمات جدی را روی اندک پرندگانی که در منطقه وجود دارند اعمال کنند و باعث مرگ و نیر عده کثیری از آنان شود.

  وی ادامه داد: براساس برآورد کارشناسان محیط زیست معمولا میزان سربی که وارد تالاب میانکاله و خلیج گرگان طی 30 سال اخیر وارد شده حدود 1800 تن تخمین زده شده و ادامه این رویه تاثیرات ناگواری به همراه خواهد داشت.

مجری طرح بین المللی نوسانات دریای خزر افزود: سرب عنصر بسیار خطرناکی است که اگر وارد زنجیره غذایی شود هم می تواند به گیاهان، جانوران و هم انسان ها ضررهای بسیار مهلکی وارد کند.

  خوشروان با بیان اینکه تغییر زیستگاه ها در  اثر پیشروی آب دریای خزر یکی دیگر از مسائل است، بیان کرد: این زیستگاه ها به پناهگاه هایی برای پرندگان به ویژه در منطقه نیزارها بوده که با پسروی آب دریای خزر پوشش تالابی را به اراضی کشاورزی تبدیل شده و نیزارها را اتش زدند و برای حیات وحش ناامنی ایجاد کرد، درحال حاضر تالاب علیجان تاش و سیاه تاش  که زمانی دارای انبوه درختان گز بود بعد از پیشروی اب دریای خزر از بین رفت که این نکته بسیار مهمی است.

وی یادآور شد: الان حدود 100هزار هکتار اراضی پیرامونی ضلع غربی و جنوبی میانکاله به 68هزار هکتار تبدیل شد که رقم قابل توجهی است و نکته مهم تر در زمان پسروی دام ها وارد زمین کشاورزی می شوند با مصرف بی رویه علف ها بر روی ماسه ها باعث فرسایش زمین و تعارضاتی بین دامداران مختلف می شوند.

  *تاثیر مستقیم نوسانات آب خزر بر زیستگاه های تالاب میانکاله و خلیج گرگان  مجری طرح بین المللی نوسانات دریای خزر  با اعلام اینکه نوسانات سطح تراز اب دریای خزر اثر مستقیمی بر روی زیستگاه های مستقر در تالاب میانکاله و خلیج گرگان دارد، خاطرنشان کرد: این مهم اگر مدیریت نشود مشکلات عدیده ای به وجود می آورد.

*تداوم آهنگ پسروی در خلیج گرگان خوشروان در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا خلیج گرگان به روند پسروی خود ادامه خواهد داد، اظهار کرد: باتوجه به شواهد موجود و روند نوسانات سطح تراز آب دریای خزر که با گرمایش سطح زمین همگام است روند پسروی تدریجی را داریم دنبال می کنیم، سال گذشته 13 سانتی متر سطح تراز اب دریای خزر کاهش یافته که این نشانه خوبی نیست.

*خلیج گرگان تا یک دهه اینده به صورت کاملا خشک می شود وی اضافه کرد: اگر روند پسروی آب دریای خزر ادامه یابد ارتباط ابی دریای خزر با خلیج گرگان تا سال 1402 کاملا قطع می شود و خلیج گرگان تا یک دهه اینده به صورت کاملا خشک می شود که در این زمینه باید تمهیداتی را ازطریق کانال های ایمن برای رساندن آب های شیرین مورد نیاز و ابهای شور از دریا خلیج صورت گیرد و مانع ورود آب به خلیج گرگان نشویم تا بتوانیم توزیع اب شیرین را به خلیج گرگان که زیستگاه مهم برای جانوران است داشته باشیم.

  *ضرورت ایجاد و پایه ریزی یک سامانه منسجم مجری طرح بین المللی نوسانات دریای خزر با تاکید بر ضرورت ایجاد و پایه ریزی یک سامانه اندازه گیری بر روی خلیج گرگان، افزود: در این راستا باید سامانه منسجم و همه جانبه در دستور کار قرار گیرد و سطح تراز اب خلیج گرگان و میزان رسوبات از دریای خزر به صورت منظم پایش و کنترل شود تا بتوانیم جلوی مشکلات را گرفته و از بروز خسارت های گسترده جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/86034/
کلید واژه ها: دریای خزر - تالاب میانکاله - خلیج گرگان - میانکاله - آب دریای خزر - تالاب - خلیج - گرگان - خبرگزاری فارس - تراز - آب خزر - بین المللی - نفوذ - خبرگزاری - زیستگاه - خبرنگار - شهرستان - گفت وگو - خشک شدن - میلادی - سامانه - همایون - آب شور - حاشیه - اتفاق - پسروی - ادامه - زمانی - امروز - کوتاه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام فروشنده و حسابدار خانم

استخدام گرافیست خلاق

بازگشت قیمت به سایت ها، بازار خودرو را آرام می کند؟

فروش ورق ژئوممبران

پرداخت تسهیلات به رانندگان برای نوسازی ناوگان عمومی

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت کلرد آمل در هرمزگان

کاهش خاموشی ناشی از قطع برق در شادگان

مخالفت کمیسیون صنایع مجلس با افزایش قیمت خودرو / نرخ های شورای رقابت مخالف را قبول نداریم

شرکت تولید موادغذایی در قزوین 650میلیون ریال جریمه شد

صدور 5مجوز برای ایجاد تاسیسات گردشگری در قزوین

قیمت انواع لاستیک خودرو | 99/10/27

بهره برداری از 66 طرح کشاورزی استان یزد در دهه فجر

ارزش سهام عدالت باز هم افت کرد

به روزرسانی اطلاعات کد پستی 19 شهر زنجان

جدیدترین آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در جهان امروز 27 دی 99

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 99/10/27

افتتاح مرکز آموزش دریانوردی صنعت گستر هوا دریا جزیره قشم

ثبت نام 12400 نفر در طرح مسکن ملی

سقوط شاخص بورس به ارتفاع 1.1 میلیون واحد

بیشترین منبع درآمد خانوارها در سال گذشته چه بود؟

نگرانی کارگران هپکو در مورد آینده/ اگر مساله بدهی ها حل نشود، همه چیز به مخاطره می افتد!

اجرای کمربند حفاظتی اراضی ملی تربت حیدریه به طول 5 کیلومتر

عیدی کارگران امسال چقدر است؟

ثبت نام 808 نفر در طرح اقدام ملی مسکن گناباد

توزیع 19 هزار بسته معیشتی به همت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان مرکزی

سقوط بورس به کانال 1.1 میلیون واحدی

شهرداری ها برای مزایده املاکشان به بورس کالا بیایند/کشف قیمت منصفانه می شود

افت 43 هزار واحدی شاخص بورس امروز 27 دی

انتقال تنها دلفین برج میلاد تهران به کیش

نحوه تامین برق مزارع پرورش میگو جزیره قشم

سقوط سنگین دوباره بورس

تا پایان سال افزایش قیمت در حوزه خودرو نخواهیم داشت

ریزش سنگین 42 هزار واحدی و خروج پول سنگین در ابتدای هفته بورس| پول از سهام به سمت صندوق رفت

جزییات جدید از تغییرات قوانین چک

دستورالعمل اجرایی ماده (6) اصلاحی قانون صدور چک

عیدی کارگران امسال چقدر است؟

تاثیر کرونا بر کسب و کارهای آنلاین

آموزش های مهارتی به 305 نفر از روستاییان قم ارائه شد

صادقی فر در سمنان خبر داد: آغاز طرح استعدادیابی فرزندان کارگران در رشته های ورزشی

تنها 15 سهم سبز در بورس /بازار نزولی ادامه دارد؟

کاهش خاموشی ناشی از قطع برق در شادگان

دلار گران شد؛ تغییر دوباره نرخ دلار و یورو بر تابلوی صرافی ملی | جدیدترین قیمت ارزها در 27 دی 99

جدیدترین قیمت انواع پراید در بازار روز 27 دی 99

مخالفت سازمان هواپیمایی با اخذ عوارض شهرداری از ایرلاین ها

تجهیز 230 هکتار اراضی کشاورزی بهشهر به سامانه نوین آبیاری/ هزینه 31 میلیاردی دولت

4 راه برای افزایش خلاقیت و بهره وری روزانه

نفت خام شیل با افزایش قیمت نفت بهبود می یابد

انتشار30 هزار میلیارد اوراق گواهی سپرده با نرخ 18 درصد

100 هکتار باقلا در قائم شهر کشت شد

جهش در بالابردن سرانه فضای سبز شهر با بهره برداری از بوستان های جدید

تولید 900 تن تخم مرغ در سوادکوه

شهرستان مبارکه، پیشتاز در تولید و پرورش قارچ

رعایت پروتکل های بهداشتی در بهشت زهرا بالاتر از رستوران ها و بانک ها

تولید 25 درصد ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور در کردستان

انتشارات جعفری نوین فروشگاه تخصصی در زمینه پزشکی

تکذیب شایعه بنزین تشویقی ایام کرونا

فنر تقاضا در بازار مسکن

شاخص بورس این هفته برمی گردد؟

بورس؛ رقابت یا انحصار؟

ماجرای بنزین تشویقی ایام کرونایی چیست؟

تاثیر مداخله اخیر مجلس بر صنعت فولاد و صادرات آن

بانوی کارافرین ایلامی

پیشرفت تنها 80 درصد پروژه کارخانه سیمان در 15 سال! / مهلت یک ماهه به سرمایه گذاران

بهره برداری هم زمان از 8 طرح پرورش میگو و ماهی در قشم

سکه و ارز در سراشیبی قیمت، شاخص بورس همچنان منفی است

تعیین تکلیف متقاضیان مسکن ملی در پایان بهمن / خانه دار شدن خبرنگاران و هنرمندان در مسکن ملی

هند؛ بزرگترین برنامه واکسیناسیون جهان کلید خورد

ابلاغ برنامه ساخت 5 میلیون واحد مسکونی

آیا اکنون فرصت مناسب خرید سهام است؟

نیروگاه اتمی بوشهر امسال چند میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرد؟

مراتع قوچان با گیاهان دارویی بذرپاشی شد

رونق ساخت و ساز در چهارمحال وبختیاری زمینه سازکاهش نرخ بیکاری است

افت ارزش سکه و طلا در بازار

پرداخت نزدیک به 58 هزار میلیارد ریال تسهیلات تبصره 18

برنامه تقدیر از 20 شرکت معدنی و صنایع معدنی در یک همایش

نرخ ارز در 27 دی 99| نرخ فروش دلار: 22 هزار و 900 تومان

کارخانه تولید ورق ورشو در بروجرد راه اندازی می شود

نگرانی درباره بازگشت نفت ایران وجود ندارد

نتایج ثبت نام مرحله چهارم مسکن ملی چه زمانی اعلام می شود؟

پیشرفت 100 درصدی اجرای طرح انتقال آب به روستاهای مرزی خواف

از منطقه 13 اصفهان چه خبر؟

هوآوی Watch Fit ساعت هوشمندی برای جوانی و سلامت

گزارش بورس 27 دی 99/ شاخص 43 هزار واحد سقوط کرد

رشد اقتصادی انگلیس منفی باقی ماند

زیر و بم انواع برچسب اموال؛ از برچسب کاغذی تا ژله ای

دیگر نمی توانیم ارز 4200 تومانی بدهیم/ دادن یارانه برای کنترل تبعات تورمی کافی نیست

لوازم یدکی بیل مکانیکی و فاکتورهای مهم در خرید آن: پارت یدک راهسازی

جابه جایی روزانه 5 میلیون تُن بار در محور راه آهن شمال شرق

شاخص کل بورس امروز 27 دی 99 | سقوط بورس به کانال 1.1 میلیونی

باغ گردشگری صفاآباد قشم با 180 میلیارد ریال سرمایه گذاری افتتاح شد

کمبود تولید برق، دلیل خاموشی های اخیر معابر و پارک ها در شهر کرمان

کشف روش جدیدی برای تولید سوخت مصنوعی

گلدمن ساکس; متصدی وارد حوزه ارزهای دیجیتال می شود

قیمت امروز طلا سکه دلار و ارز

جواب مسکن ملی پایان بهمن می آید

قرارگاه پیشرفت سپاه زنجان با اصلاح نژاد دام بهره وری را تا 30 درصد افزایش داد

آیا ایران هم می تواند صاحب ارز دیجیتال شود؟

معاون وزیر کار در سمنان: 62 هزار زن سرپرست خانوار در طرح ملی مسکن ثبت نام کردند

طرح رصد معلولیت ها در خراسان جنوبی اجرا شد

توزیع 3858 تن روغن خانوار در مازندران

نگرانی از خشک شدن خلیج گرگان با ادامه پسروی آب خزر/ سامانه منسجمی باید شکل گیرد

نگرانی از خشک شدن خلیج گرگان با ادامه پسروی آب خزر/ سامانه منسجمی باید شکل گیرد