مطالب مرتبط:
ایزوستیا: مسیر بازگشت آمریکا به برجام ناهموار خواهد بود
اقتصاد آمریکا در مسیر بازگشت به شرایط پیش از شیوع کرونا
مسیر ناهموار بازگشت آمریکا به برجام
پول اختصاصی از سوی بانک برای ساخت مسکن بازگشت اقساط مسکن های مهر است
روزنامه روسی:دولت بایدن برای بازگشت به برجام مسیر پرچالشی خواهد داشت
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 21:002020-11-26اقتصادي

پول های خارج شده در مسیر بازگشت به بورس


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، بازار سرمایه با افت و خیز هایی که در سال 99 پشت سر گذاشته به جرات می توان گفت یکی از مهمترین و پرخبرترین بازار هایی بوده که بیشتر مسوولین حتی رییس جمهور هم بار ها از آن سخن گفته و مردم را به بورس دعوت کردند و البته .

- حمید رضا جیهانی کارشناس بازار سرمایه گفت: از سهامداران تقاضا می کنیم همیشه با استراتژی و دور نمای درست وارد بازار شوند.

اهداف سرمایه گذاران از سود و بهره ای که از بازار بورس برای خود تبیین می کنند باید پیش از سرمایه گذاری مشخص باشد و با مباحث دانشی و آموزشی آشنا شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، بازار سرمایه با افت و خیز هایی که در سال 99 پشت سر گذاشته به جرات می توان گفت یکی از مهمترین و پرخبرترین بازار هایی بوده که بیشتر مسوولین حتی رییس جمهور هم بار ها از آن سخن گفته و مردم را به بورس دعوت کردند و البته مسائل دیگری که بعد از ریزش شاخص کل اتفاق افتاد باعث شد تا بازار سهام هم مثل بازار های طلا و مسکن و خودرو برای مردم شناخته شده شود.

به نظر می رسد با رشد دو هفته اخیر بورس و متقابلا رکود سایر بازارها، بازار سرمایه مجددا بهترین بازار برای سرمایه گذاری برای دولت و حتی بعضی سهامداران است، اما برای اینکه با بازار سهام و معادلات و مولفه های تعیین کننده در بازار بهتر آشنا شویم با حمید رضا جیهانی؛ کارشناس مسائل اقتصادی و بازار سرمایه گفتگو کردیم که خلاصه آن در اینجا آمده است.

با توجه به کاهش قیمت دلار، طلا و ثابت ماندن قیمت ها و رکودی که در بازار مسکن و خودرومی بینیم به نظر می رسد با اصلاحات 40 تا 70 درصدی که در بورس رخ داده سهام شرکت ها ارزنده تر شده اند، آیا این تحلیل از وضعیت کنونی بورس درست است که به عنوان یک بازار واقعی قابل اعتماد باشد؟ با توجه به افت و خیز هایی که در ماه های اخیر در بازار های مختلف اعم از طلا ارز و بورس داشتیم برای تحلیل این بازار ها باید به نکته مهمی در خصوص بازار های مالی و سرمایه گذاری توجه کنیم.

به عبارت دیگر همه ی این بازار ها به عنوان آپشن های مختلف سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران باید مورد بررسی قرار بگیرد، از این منظر معمولا سرمایه گذاران کسانی هستند که در حالت معمولی و عادی بازار ها با تعقل و بررسی و با آینده نگری تصمیم گیری می کنند، در این تصمیم گیری فاکتور هایی مثل اتفاقات فاندامنتالی و موضوعات سیاسی نیز بررسی می شود.

همچنین روند حرکت پول های هوشمند و روند سود دهی های کمپانی ها و بیزینس ها و سرمایه گذاران جهانی و اینکه به چه سویی می روند مورد بررسی قرار داده می شود تا مطابق مصادیق تحلیل و بررسی شده برای سرمایه گذاری در بازار های مختلف اقدام کنند و پول های خود را وارد بیزینس های مختلف کنند.

در اقتصاد بازار های موازی وجود دارند که بعضا بازار های واقعی و بعضا بازار های سفته بازانه هستند.

بازار سهام و بازار مسکن بازار های موازی واقعی هستند، اما سرمایه گذاری در یک سری فعالیت های سفته بازانه مثل بازار ارز و طلا از جمله بازار های موازی به شمار می روند و، چون این بازار ها قاعدتا مولد نیستند برای سرمایه گذاری توصیه نمی شوند.

روند بازار های واقعی و غیرواقعی در اقتصاد ایران را در ماه های اخیر چگونه ارزیابی می کنید؟ با توجه به بازدهی های خوب سرمایه گذاری در دو سال اخیر، بورس بسیاری را به سمت خود کشید.

اما از مرداد ماه به دلیل افت های زیادی که بازار به خود دید سرمایه گذاران تلاش کردند تا پول های خود را از بورس خارج کنند و به سمت بازار های موازی، چون دلار و طلا انتقال دهند.

ورود پول های خارج شده از بورس به بازار های موازی منجر به رشد هایی شد که دلار را از 22 هزار تومان تا 32 هزار تومان افزایش داد.

به دلیل فشار پول هایی که وارد بازار شد تورم به بازار خودرو هم رسید، در نهایت هر زمانی که کفه سود آوری و رشد بازاری افزایش می یابد سرمایه ها به آن سمت و سو حرکت می کنند.

اصولا اگر بخواهیم سهامداران بازار را تعریف کنیم بورسی ها به چند دسته تقسیم می شوند؟ نکته مهم این است که در فضای بازار سرمایه دو دسته سرمایه گذار وجود دارد.

یک سری سرمایه گذار بلند مدت بازار هستند که معمولا سهمی را به امید EPS " ای پی اس "های سالیانه ای که شرکت ها از سود خود توزیع می کنند یا اینکه سهم خود را سالیان سال نگهداری کنند تا از انتفاع پروژه های بلند مدت شرکت ها و کمپانی های داخل بازار سرمایه بهره مند شوند.

قاعدتا این دسته از سرمایه گذاران در سال های گذشته در بازار حضور داشتند، اما در یکی دو سال اخیر نسبت آن ها به نسبت سرمایه گذاران تازه وارد کمتر بوده است.

گروه دوم سرمایه گذارانی هستند که ما اصطلاحا به آن ها معامله گران روزانه یا نوسان گیر می گوییم.

سهامدارانی که جزء فعالین بازار به شمار می روند یعنی در روز، هفته یا ماه یکی دو بار سهم های مختلف را خرید و فروش و معامله می کنند.

در بازار سرمایه فعالین روزمره ای که هر روز در بازار معامله می کنند از محل صف سهام و تغییرات روزانه روی قیمت یک سهم سود می برند، لذا این دسته معمولا در نقاطی وارد سهمی می شوند، با سهم همراهی می کنند تا سهم به قیمت بالاتری برسد بعد از آن خارج می شوند.

قاعدتا در صورتی که محدودیت های بازار کم یا زیاد شود معامله کنندگان روزانه نیز نسبت به رفع و اعمال محدویت ها اقداماتی را انجام می دهند.

با توجه به اینکه در ماه های اخیر سهم های زیادی اصلاح شده و کاهش قیمت زیادی داشته اند، برخی سهم ها بعضا تا نصف قیمت و حتی یک سوم قیمت هم رسید، این سهم ها اگر بنیاد های خوبی برای فعالین بازار و کسانی که با تحلیل خرید و فروش می کنند داشته باشند جذاب هستند و به سمت و سوی این سهم می آیند.

در روز های اخیر شاهد افزایش خرید و فروش سهم ها هستیم، فعالین شاهد افزایش حجم معاملات روزانه هستند همین افراد پول های دپو شده در بانک یا کارگزاری ها را به بازار برمی گردانند و سهم های اینگونه را خرید و فروش می کنند در نقاط خیلی جذابی وارد سهم هایی می شوند که به اصطلاح قاعدتا در بازه میان مدت سود خوبی داشته باشد.

اصولا آیا حد و اندازه ای برای ضرر و سود در بازار سرمایه به رسمیت شناخته شده است؟ در بازار یک سری تعابیری وجود دارد که باید به درستی تعریف شود تا همه آن را به خوبی فهم کنند.

نکته مهم این است که در هر حوزه اقتصادی، اجتماعی و در هر حیطه زندگی که بخواهیم وارد شویم باید برنامه داشته باشیم و برای خود یک سری اهداف تعیین کنیم، مسیر هایی که می خواهیم به ان اهداف برسیم را باید مشخص کنیم تا مجموعه آن استراتژی برای فعالیت در زندگی اجتماعی و اقتصادی ما شود، از این رو از سهامداران تقاضا می کنیم زمانی که وارد بازار سرمایه می شوند همیشه با استراتژی و دور نمای درست وارد بازار شوند.

نگاه آن ها به بازار سرمایه و پولی که می خواهند وارد بازار کنند باید مشخص شود، اهداف آن ها از سود و بهره ای که از بازار سرمایه برای خود تبیین می کنند مشخص شود، پولی که وارد بازار می کنند تا چه مدت می خواهند در بازار بماند و حداقل سودی که می خواهند دریافت کنند چقدر است.

از سوی دیگر در مقابل باید حد ریسک پذیری را تعیین کنند تا قاعدتا مشخص شود برای هر خرید و فروش حد ضرر و حد سود تعریف شده آن ها چقدر است.

مثلا بگویند از سهمی که می خریم فرضا 30 درصد سود در میان مدت در نظر داریم، فرضا اگر قیمت ورود ما 7 تا 10 درصد کاهش پیدا کرد حد ضرر ما فعال شده و ما در نقطه زیان 10 درصدی را که شناسایی کردیم بفروشیم و سراغ سهم دیگری برویم که از طریق آن سهم هم سود کنیم و هم زیان این سهم را جبران کنیم.

این نگاه فقط با اموزش و فرهنگ سازی ایجاد می شود، ضمن اینکه فعالین بازار به سهولت نمی توانند این توانایی را کسب کنند لذا همیشه تاکید کردیم سهامداران و تازه واردان به بورس به مباحث دانشی و آموزشی بازار توجه کنند و از ظرفیت های خوب ایجاد شده در سایت های سازمان بورس و بسیاری از سایت های معتبر آموزشی اعم از ویدئوها، کلیپ ها و متن های آموزشی که در دسترس است به خوبی استفاده کنند.

بین سهامدارن و سهام بازان اصولا چه تفاوت هایی وجود دارد؟ کسانی که در بازار فعالیت روزانه، هفتگی ماهیانه دارند با عنوان سهام بازان یا نوسان گیران باید آموزش های لازم برای حضور در بورس را حتما ببینند.

اما کسانی که نگاه های بلند مدت بالای یک سال دارند این ها سهام دار واقعی هستند، هر چند که نمی توان از این موارد تعریف صفر و صدی داشت، چون در طیف بندی های مختلفی قرار می گیرند، اما معامله گران هفتگی و ماهانه کسانی هستند که سال های سال در بازار سرمایه حضور و بروز خیلی قوی داشتند و این ها هستند که گردش معاملات را صورت می دهند، نقدینگی بازار را افزایش می دهند، بنابراین باید نگاهمان را طیف بندی کنیم نه صفر و صدی.

آن کسانی که نگاه بلند مدت دارند نگاهشان محترم است و حق دارند برای خود سود هایی داشته باشند و معامله کنندگان مقطعی که به گردش بازار و به جذابیت بازار سرمایه کمک می کنند نیز در جایگاه خود باید مورد توجه قرار بگیرند البته این دسته جدای از آن دسته هستند که بعضا تخلفاتی دارند.

این نگاه، نگاهی است که با آموزش و فرهنگ سازی ایجاد می شود و فعالین بازار به همین راحتی نمی توانند این توانمندی را کسب کنند لذا همیشه به این موضوع تأکید کرده ایم که فعالان بازار باید به حوزه های دانشی و آموزشی بازار توجه کنند.


کلید واژه ها: بازار - بازار سرمایه - سرمایه - رییس جمهور - بورس - خبرگزاری - هایی - اقتصادی - سرمایه گذاران - سرمایه گذاری - پشت سر - یکی از - جمهور - گزارش - بازار بورس - سهامداران - سال 99 - دعوت - گروه - استراتژی - رییس - توان - مردم - کارشناس - بازگشت - آموزشی - دانشی - دیگری - مسائل - تقاضا

آخرین اخبار سرویس:
هزینه کرد 850 میلیون دلاری برای تجهیزات و داروهای کرونا

شریعتمداری از افتتاح مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان در بهزیستی خبر داد

بالاترین و پایین ترین رشد قیمت سهام های بورسی امروز

هزینه رهن و اجاره واحدهای اداری در تهران / جدول نرخ ها

گسترش روابط تجاری ایران و عمان با تاکید بر منابع ارزی جدید

غیرفعال شدن برخی معادن ریشه در فرآوری نشدن مواد معدنی دارد

استخدام انباردار در شرکت صنعت پلاستیک بانی نو در البرز

چرا جهان مشتاق سرمایه گذاری در بیت کوین است؟

صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس دچار خلأ بازاریابی و بازارسازی شده است

استخدام کمک انباردار و کارگر ساده تولید در شرکت پارسامهرآرین در تهران

خصوصی بازی، خصوصی خواری و دیگر هیچ / بفرمایید زندان!

استانداردهای جدید برای استخراج رمزارز

قیمت بلیت قطار در ایام نوروز ثابت می ماند

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارگر فنی خطوط تولید با مزایا در تهران

استخدام رییس حسابداری صنعتی و کارشناس فروش در البرز

تجلیل از واحد های برتر تحقیق و توسعه و خدمات فنی و مهندسی

گسترش روابط تجاری ایران و عمان با تاکید بر منابع ارزی جدید

افزایش قیمت سکه و طلا به دنبال نوسان نرخ ارز

رشد 40 درصدی پرداخت تسهیلات صندوق قرض الحسنه امداد ولایت هرمزگان

قیمت انواع حبوبات در میادین میوه و تره بار

540 میلیارد ریال برای ایجاد کسب و کارهای کشاورزی مازندران تخصیص یافت

سکه 10 میلیون و 640 هزار تومان | جدیدترین قیمت طلا و سکه در 8 بهمن 99

کشتی 43هزار تنی روغن خام در بندر امام خمینی (ره) پهلو گرفت

فرماندار ری: 1700میلیاردتومان ارزش افزوده در دولت تدبیر وامید توزیع شد

انتقاد مدیر یک شرکت در شهرک شیلاتی اندیمشک از سازمان آب و برق خوزستان

بورس هفته را قرمز به پایان برد

نیکوکاران همدانی 31 میلیارد تومان به ایتام استان کمک مالی کردند

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه از اصفهان جهت کار در ساوه

استخدام مهندس صنایع گرایش تولید صنعتی در تهران

استخدام سرپرست مالی در شرکت سلامت گستران پردیس پارت در تهران

نصب ایستگاه های هوشمند شارژ خودرو در هلند

توزیع نهاده دامی در استان اصفهان بر اساس پلاک کوبی صورت می پذیرد

قیمت تلوزیون سامسونگ امروز چهارشنبه 8 بهمن 99

استخدام نظافت و خدمات خانم در بازرگانی ایلیا در تهران

اعلام نتایج اولیه هشتمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه از مرکزی جهت کار در شهرستان ساوه

کشف 17 هزار و 500 لیتر سوخت قاچاق در خراسان جنوبی

کارآفرینی که در اوج تحریم ها سنگ را به کاغذ تبدیل می کند/ مسؤولان یاریگر مجاهدان عرصه تولید باشند

خسارت ناشی از سامانه بازارگاه جبران می شود

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه از قزوین جهت کار در ساوه

با اظهارنظرهای غیرکارشناسی، روابط ایران و چین را متاثر نکنیم

رشد 82 درصدی صادرات ایران به اوراسیا

افزایش 47 درصدی صادرات کالا از گمرکات کردستان

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه از تهران جهت کار در ساوه

معاون شهرسازی شهرداری مشهد: بام فروشی بنابر تقاضای توسعه بنا مجاز است

شیره کش خانه های لاکچری در رژیم پهلوی!/ کار و بار سکه دربار از تجارت تریاک

شناسایی یک میلیون و 150هزار خانه خالی

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه از البرز جهت کار در ساوه

اعلام نتایج اولیه هشتمین آزمون استخدامی

10 میلیارد تومان بابت مصرف گاز از ادارات استان گلستان طلبکار هستیم

مفاسد برادر معاون اول رییس جمهور چه بود؟

نشانه های آغاز رونق در اقتصاد ایران

نرخِ معیشت خانوار کارگری 9 میلیون تومان | کارفرمایان در پی تفکیک کارگران مجرد از متاهل

کرونا دیپلمات ها را از سوییس فراری داد

تهیه طرح مرتعداری برای 15 میلیون هکتار در عرصه های مرتعی کشور

استخدام تکنسین تاسیسات در گروه هتل های بین المللی اسپیناس در تهران

برق و گاز ادارات دولتی پرمصرف از فردا قطع می شود

استخدام کارشناس فروش با درآمد عالی در یک شرکت معتبر در 5 استان

اجرای طرح مدیریت تب برفکی با همکاری سازمان جهانی بهداشت دام

برخورد قاطع با فروشگاه های زنجیره ای متخلف

استخدام مسئول دفتر در شرکت آران تجارت شریف اروند در تهران

اطلس سرمایه گذاری در خراسان جنوبی تهیه می شود

استخدام کارگر خط تولید آقا با بیمه تکمیلی در گروه سولیکو (کاله) در کرج

بورس در حال مشت خوردن از جناح های سیاسی است و دیگر تحلیل پذیر نیست

485 مورد حیوان گزیدگی در بناب/ آبیاری 140 هکتار از اراضی کشاورزی بناب با فاضلاب

«طراوت» 240 هزار میلیارد ریال به واحدهای تولیدی اعتبار داد

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: یارانه دارو در بودجه 1400 حفظ شد/ تخصیص 205 میلیارد دلار ارز به بخش دارو و تجهیزات پزشکی

مصرف انرژی در ادارات استان مازندران باید کاهش یابد

ماهانه 15 هزار میلیارد تومان وصول مالیاتی در کشور داریم

کرمان پنجمین استان پیشرو در صادرات کالاهای مختلف/ تحریم سد راه واردات قطعات خودرو سازی بم

راه اندازی سامانه e.sonoof

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در وب سایت لایو آموز در اصفهان

تمرکز بر تولید نخستین خودرو هوشمند کشور در گروه سایپا

خاموشی ها در شمال مقطعی است/ مردم در مصرف برق باید صرفه جویی کنند

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی در صنایع پوشاک آویشن در مازندران

اختلال در سامانه نوبت ، دفاتر پیشخوان مازندران را شلوغ کرد

اعلام مشخصات و ویژگی های چک های جدید بانکی

گیم نت هایی که زنجیره انتقال ویروس را در بین جوانان قمی افزایش می دهد/ کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در بانک ها

افزایش 38 درصدی مصرف گاز در چهارمحال و بختیاری

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت برنا صنعت توس در خراسان رضوی

معاون وزیر صمت: ظرفیت های گیلان در حوزه معادن شناسایی نشده است

اختصاص 10 میلیارد ریال برای دانش آموزان نیازمند بندرعباس

119 میلیارد تومان تسهیلات کرونا به اصناف استان همدان پرداخت شد

بانوان توانمند می توانند به خودکفایی کشور کمک کنند

«طراوت» بانک صادرات ایران بیش از 240 هزار میلیارد ریال در سال جاری به واحدهای تولیدی اعتبار داد

پیشرفت 80 درصدی مجتمع بندری سیریک

موتور سه استوانه ملی وارد مرحله صنعتی سازی می شود

سرمایه گذاری صنعتی در گلستان به 1000 میلیارد تومان رسید

مسدودیت پول واردکنندگان نهاده های دامی توسط بانک های عمانی

مشعل بندر صادراتی تمبک روشن شد

با شناخت ساختار اتحادیه اقتصادی اوراسیا می توان همکاری بیشتری در جهت منافع ملی ایفا کرد

دریافت پول نقد از مشتریان در جایگاه های سوخت ممنوع است

پنج موزه در اردبیل در مرحله تکمیل و بهره برداری قرار گرفت

شاخص کل بورس 7 هزار واحد افت کرد

محدودیت اعتبار موجب کندی روند تهیه نقشه اراضی کشور شد

بورس در پایان معاملات امروز قرمز تمام کرد

مشکلی در تامین میوه شب عید نیست

استان مرکزی پیشرو در صادرات و فعالیتهای گمرکی

سامانه حمایتی ثبت نام و احراز هویت سجام ویژه اقشار آسیب پذیر دارای سهام عدالت

پول های خارج شده در مسیر بازگشت به بورس

پول های خارج شده در مسیر بازگشت به بورس