مطالب مرتبط:
مواضع حزب اتحاد ملت در مورد انتخابات 1400 در بیانیه ای اعلام خواهد شد
استقبال وزارت کشور از ایده های نو در رابطه با برگزاری انتخابات 1400
اصلاح طلبان و انتخابات 1400؛ جدال هویت و قدرت
فرصت ها و چالش های اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400
فراخوان طرح دیدگاه های مرتبط با تمهیدات حقوقی و اجرای برگزاری انتخابات 1400 در شرایط کرونا
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 18:402020-11-26سياسي

برای انتخابات 1400 زنان «فقط» می توانند «ثبت نام» کنند!


همچنان وعده امکان ثبت نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری مطرح است، اما نمی تواند نشانگر تغییر سیاست شورای نگهبان باشد.

اینکه زنان بتوانند ثبت نام کنند و تأیید صلاحیت شوند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ روزنامه شرق در شماره امروز خود نوشت: احزاب زنان اصلاح طلب خواستار تفسیر شفاف واژه رجل سیاسی توسط آن شورا شدند.

این درخواست زنان اصلاح طلب درحالی مطرح شده است که بعد از امیدواری ای که سخنان کدخدایی درباره امکان ثبت نام زنان در انتخابات ایجاد شده بود، با اظهارنظر خاتمی، عضو جدید فقهای شورای نگهبان، بر باد رفت و صراحتا گفته شد معنای رجل مشخص است و نیازی به تفسیر ندارد.

اگر رجل قرار بود مرد تلقی شود، دلیلی نداشت سه بار رأی گیری در زمان تصویب اصل 115 قانون اساسی انجام شود.

در جلسه روز یکشنبه، بیستم آبان 1358، سه بار رأی گیری شد که بار اول رأی گیری مخدوش بود و بار دوم تصویب نشد و بار سوم تصویب شد.

اولین متنی که به رأی گذاشته شد، این بود: رییس جمهوری باید ایرانی الاصل، تابع ایران، دارای مذهب رسمی کشور و مروج آن، مؤمن به مبانی جمهوری اسلامی ایران، مرد و دارای حسن سابقه و امانت و تقوا باشد .

نایب رییس: من این رأی گیری را مخدوش می دانم و برای اطلاع، نتیجه را اعلام می کنم.

عده حاضر در هنگام اخذ رأی 62 نفر، تعداد کل آرا 68، موافق 45 نفر، ممتنع 12 نفر.

با اینکه نتیجه روشن است؛ ولی به هرحال رأی گیری مخدوش است ، 42 در میان سه متنی که به رأی گذاشته شد، تنها در این متن لفظ مرد به کار رفت و در رأی گیری هیچ مخالفی وجود نداشته است .

دومین متنی که در همان جلسه به رأی گذاشته شد، این بود: رییس جمهوری باید ایرانی الاصل، تابع ایران، دارای مذهب رسمی کشور و مروج آن، مؤمن به مبانی جمهوری اسلامی ایران و دارای حسن سابقه و امانت و تقوا باشد .

نایب رییس: نتیجه رأی گیری مجدد، عده حاضر هنگام اخذ رأی 62 نفر، تعداد کل آرا 64 (دو رأی به قید قرعه خارج شد) موافق 45 نفر، مخالف هشت نفر، ممتنع 9 نفر، تصویب نشد .

این متن که شرط مردبودن ریاست جمهوری از آن حذف شده بود، به تصویب نرسید.

سومین متنی که در جلسه بعدازظهر همان روز به رأی گذاشته شد، این بود: رییس جمهوری باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند، انتخاب شود: ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور .

اخذ رأی به عمل آمد و نتیجه آن به شرح زیر اعلام شد: عده حاضر در جلسه هنگام اخذ رأی 60 نفر، تعداد کل آرا 60 رأی، موافق 52 نفر، مخالف چهار نفر، ممتنع چهار نفر، تصویب شد.

تکبیر .

41 سال است زنان به دلیل جنسیت پشت درهای پاستور مانده اند با آنکه مشروح مذاکرات تصویب این اصل و نحوه رأی گیری آن به وضح نشان می دهد، هدف قانون گذار تأکید بر مردبودن رجل سیاسی نبوده اما 41 سال است زنان به دلیل جنسیت پشت درهای پاستور مانده اند.

هرچند بارها گفته شده دلیل رد صلاحیت زنان جنسیت نیست، سیاست ورزنبودن زنان عامل رد صلاحیت آنهاست.

در عرصه های مدیریتی هم زنان با وجود فراز و نشیب های موجود، همواره حضور داشته اند.

در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مهم ترین جلوه زنان در عرصه مسئولیت های مهم، حضور آنان در مجلس شورای اسلامی بود.

با این وصف مجموعه زنانی که به عنوان نماینده موفق به کسب کرسی های مجلس شدند، در مقایسه با مردان عدد قابل توجهی نیست.

به غیر از مرضیه وحید دستجردی کسی موفق به اخذ رأی اعتماد از خانه ملت نشد در کنار این موضوع حضور زنان در عرصه های مدیریت شهری و اداری و دولتی و حتی تصدی مسئولیت های مهم در وزارتخانه هم چند سالی است که رشد قابل توجهی پیدا کرده.

در کنار این و در طول این سال ها فقط یک وزیر زن در طول این 40 سال توانست در کابینه حضور پیدا کند.

البته برخی زنان هم به عنوان نامزدهای پیشنهادی به مجلس معرفی شدند اما به غیر از مرضیه وحید دستجردی کسی موفق به اخذ رأی اعتماد از خانه ملت نشد.

البته هم زمان با تشدید حضور زنان در عرصه های مدیریتی، بحث هایی هم در محافل مذهبی مطرح شد که حضور اجتماعی بیشتر زنان با مبانی دینی همخوانی ندارد و برابر تأکیدات اسلامی، سفارش و توصیه به حضور زنان در خانه برای تحکیم خانه و خانواده است.

حتی شنیده شد زمانی که زنان در شوراهای شهر و روستا و وزارتخانه مسئولیتی گرفتند، برخی از صاحب نامان حوزه های علمیه به رؤسای دولت تذکراتی در این زمینه دادند.

در هر صورت و صرف نظر از حضور زنان در عرصه های مدیریتی همچنان موضوع تفسیر مفهوم رجل سیاسی جزء موضوعات مورد بحث است و منتقدان بر این باورند که با توجه به ابهام در موضوع تفسیر رجل سیاسی بالاخره باید به روشنی و شفافیت و صراحت، شورای نگهبان در این زمینه اظهارنظر کند.

درخواست تفسیر رجل سیاسی فقط یک درخواست بی تأثیر بوده و هست هرچند در اظهارنظر و تصمیم گیری فقهای شورای نگهبان صراحتا رجل سیاسی را مرد دانسته اند، زنان را رد صلاحیت کرده اند؛ بنابراین درخواست تفسیر این واژه فقط یک درخواست بی تأثیر بوده و هست.

حال در پنجاه وهفتمین جلسه ائتلاف احزاب زنان اصلاح طلب (صدف) با توجه به درپیش بودن انتخابات ریاست جمهوری 1400 و با یادآوری نقش و مسئولیت شورای نگهبان در تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری، بر تفسیر شفاف واژه رجل سیاسی توسط آن شورا تأکید شد تا تکلیف چگونگی حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود.

البته فقط زنان اصلاح طلب نیستند که خواستار تفسیر این واژه هستند و زنان اصولگرا هم با همین تفسیر مردانه از اصل 115 قانون اساسی مخالف هستند.

هاجر چنارانی، نماینده اصولگرای مجلس یازدهم هم از دیگر سیاسیونی است که کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری را حق زنان می داند.

او در گفت وگو با خبرآنلاین با ابراز تأسف از نگاه های نابرابر به زنان برای حضور در عرصه سیاسی کشور می گوید: در مجلسی که اکثریت مطلق آن را مردان تشکیل می دهند، تلاش برای تغییر مفهوم رجل مذهبی سیاسی کاری بسیار دشوار است .

مطالبه حضور زنان در عرصه انتخابات به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری را نباید یک بحث فمینیستی تلقی کرد چنارانی در پاسخ به این پرسش که آیا می توان امیدوار بود در سال 1400 یک کاندیدای زن در عرصه انتخابات حضور پیدا کند؟ می گوید: مطالبه حضور زنان در عرصه انتخابات به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری را نباید یک بحث فمینیستی تلقی کرد، بلکه این موضوع خواسته نیمی از افراد جامعه است.

اگر انتظار داریم که زنان جامعه در مسائل سیاسی مشارکت جدی داشته باشند، باید زمینه حضور آنها را فراهم بیاوریم.

متأسفانه شاهد هستیم که حتی نگاه نابرابر نسبت به زنان برای حضور در عرصه سیاسی در فضای پارلمان نیز وجود دارد .

در این راستا هاجر چنارانی در پاسخ به این پرسش که فراکسیون زنان در راستای مطالبه حضور زنان در جایگاه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری چه برنامه ای دارد؟ می گوید: اعضای فراکسیون زنان پارلمان در کنار موضوعات مرتبط با کار خود به صورت جدی بحث رجل سیاسی را دنبال می کنند اما باید توجه داشت در کشور ما در برخی موارد پیش از تغییر قوانین باید برخی از نگرش ها را تغییر داد و این موضوع نیازمند زمان است.

کشور در دوران گذار به سر می برد و به همین دلیل برای تغییر برخی از گزاره ها باید 40 سال تلاش کرد.

در مجلس کنونی تنها شش درصد از نمایندگان خانم هستند که همین تعداد نیز نسبت به ادوار گذشته بهتر شده است.

آیا می‎توان از مجلسی که 94 درصد از آن را مردان تشکیل می دهند، انتظار داشت برای تغییر مفهوم رجل سیاسی تلاش کند؟ .

تأیید صلاحیت شدن زنان همچنان دور از دسترس است همچنین نیره اخوان، عضو جبهه پایداری که سابقه چهار دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه اش دارد، از همان زنان با گرایش اصولگرایی است که کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را حق زنان می داند.

البته او رفتار شورای نگهبان را هم توجیه می کند که اگر رد صلاحیتی درمورد زنان رخ داده است به دلیل شناخته نشدن ثبت نام کنندگان است نه زن بودنشان.

اینکه معیار رجل سیاسی ندانستن زنان دارای سابقه سیاست ورزی چه هست، هنوز مشخص نیست؛ اما همچنان وعده امکان ثبت نام زنان مطرح است که نمی تواند نشانگر تغییر سیاست شورای نگهبان باشد.

اینکه زنان بتوانند ثبت نام کنند و تأیید صلاحیت شوند، دو امر مستقل و جدا از هم است، زیرا امکان ثبت نام در انتخابات برای زنان مانند هر ایرانی دیگری فراهم است اما تأیید صلاحیت شدن آنها همچنان دور از دسترس است و امیدی برای بازشدن این گره 41ساله وجود ندارد؛ هرچند باید دید اگر افرادی مانند مرضیه دستجردی، معصومه ابتکار یا لعیا جنیدی اگر نامزد شوند، با توجه به داشتن تجربه سیاست ورزی آیا بازهم رد صلاحیت خواهند شد یا نه؟
کلید واژه ها: ثبت نام - زنان اصلاح طلب - انتخابات - زنان - شورای نگهبان - انتخابات ریاست جمهوری - اصلاح طلب - تصویب - گیری - نگهبان - شورا - ریاست جمهوری - انتخابات 1400 - روزنامه شرق - قانون اساسی - تفسیر - اصلاح - شورای - رجل سیاسی - قرار بود - کدخدایی - درخواست - روزنامه - خواستار - جمهوری - صلاحیت - شماره - گزارش - تغییر - اساسی

آخرین اخبار سرویس:
پایگاه های بسیج در طرح شهید سلیمانی 300میلیارد تومان بسته غذایی توزیع کردند

29 طرح آموزشی در لرستان به بهره برداری می رسد

نمایندگان مجلس حتما نیت خیر دارند/ برای رفع ابهامات و پاسخگویی به سوالات نمایندگان آماده ایم

پوستر جدید سایت رهبر انقلاب

رونمایی از 30 مخزن آب شرب اضطراری در تهران

نخستین مدرسه تولید احسان کشور در دلگان افتتاح شد

دومین کنگره شهدای یزد در تاریخ ماندگار می شود

خطیب زاده: برای افغانستان سرمایه گذاری کرده ایم

حال و هوای گلزار شهدای کرمان در شب وفات حضرت ام البنین(س) بانوی وفاداری و ادب + فیلم

کشف بزرگترین احتکار لوازم خانگی در همدان

دژپسند درباره شبهات بازار سرمایه شفاف سازی کند

محدودیت های کرونایی در تهران تغییری نکرده است

یکپارچه سازی آبفای شهری و روستایی 31 شرکت زیان ده کشور را از مدار خارج کرد

برگزاری مسابقه کتابت قرآن برای هنرمندان زنجانی

همه دستگاه های آزمایشگاه مرکزی گناوه سالم هستند

حاشیه های یک انتخاب در رکن اصلی بورس

توجه ویژه به زیرساخت ها در بودجه 1400/ اولویت ها در شیراز جابه جا شده است

زیست شبانه درکدام مناطق تهران اجرا می شود

جلسه هماهنگی «کاروان قرآنی انقلاب» در هرمزگان برگزار شد

اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با آرمان امام(ره) تجدید میثاق کردند

دادستان فیروزکوه: ویلای میلیاردی یک مسئول سابق و یک مسئول فعلی تخریب شد

58 پروژه عمرانی دهه فجر در پلدختر افتتاح می شود

راه اندازی «مدرسه حج» در کردستان / ایکنا خبرگزاری برتر هفته وحدت شد

حال و هوای حرم امام علی(ع) در روز وفات حضرت ام البنین(س)

امام جمعه بیرجند: نیمه پنهان دفاع مقدس نباید فراموش شود

شرکت پست، ارسال کتاب ها را در اولویت قرار داده است

پیشینه قرآنی قزوین پشتوانه بسیار خوبی برای فعالیت های قرآنی است

بودجه 1400 شهرداری 9 اسفند به فرمانداری می رود

اینفوگرافیک :طرح استیضاح ترامپ به سنا رفت

جریانی که بخواهد با جنگ به قدرت برسد را به رسمیت نمی شناسیم

درخواست عراق از شورای امنیت برای نظارت بر انتخابات

کاوشی در «فلسفه تربیتی امام موسی صدر »

جهاد در مسیر توسعه کشور با بهره مندی از ظرفیت های بی بدیل نظام اسلامی

لایحه تأسیس دهیاری های خودکفا در روستاهای کشور تصویب شد

شب شعر حضرت ام البنین (س)

نشست های بصیرتی دهه فجر در قم برگزار می شود

ویس کرمی: اصلاح ساختار و شفافیت در آموزش وپرورش نیازمند نگاهی ویژه است

تجدید میثاق اعضا ستاد دهه فجر استان تهران با آرمان های امام راحل

نمایشگاه مجازی کتاب تهران 2 روز دیگر تمدید شد

زنگ خطر مصادره شدن هنرهای ایرانی / رایزن های فرهنگی ضعیف عمل کرده اند

شهیدی که حکم انتصاب مدیریتش را پاره کرد

برگزاری سلسله نشست های بزرگداشت آیت الله مصباح از سوی مؤسسه امام صادق(ع)

بودجه 1400 سه شنبه بررسی می شود

نبود امکانات در روستا ها زمینه مهاجرت به شهر ها را تقویت می کند

آزادی تعدادی از زندانیان جرائم غیر عمد - مشهد

نوعی اقدم: مولفه های مکتب حاج قاسم سلیمانی تبیین شود

رقابت بیش از 300 کانون مساجد قزوین در طرح ملی ایران قوی

دستگاه های اجرایی برتر استان کردستان در زمینه قرآن، نماز و عترت تجلیل شدند

لایحه بودجه 1400 سه شنبه بررسی می شود

اخبار مشروح 13 چهارشنبه 8 بهمن 99

اتحادیه اروپا: یک هیئت نظارتی بر انتخابات عراق را به این کشور اعزام می کنیم

طرح های اولیه ولیعصر فردا ارائه می شود

وعده متحد ناوالنی برای ادامه تلاش در جهت آزادی وی

دیدار رییس سازمان زندان ها با خانواده شهید لاجوردی

نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی تهران حضوری و مجازی

موزه ها ارزش های در حال انقراض یک جامعه را حفظ می کنند

سند تحول قضایی 64 وظیفه بر عهده دادستانی کل قرار داده است

رستمی: اتفاقات اخیر آمریکا دموکراسی غربی را رسوا کرد/ مسیر کشور در تولید واکسن کرونا قابل افتخار است

برنامه جشن های دهه فجر با سخنرانی منبری های شاخص در مساجد تهران

اگر می خواهید کسی را محاکمه کنید، آن فرد من هستم

دادستان فیروزکوه خبر داد: تخریب دو ویلای غیرمجاز دو مقام مسئول در فیروزکوه

شرایط برگزاری نمایشگاه های تخصصی/ برگزاری نمایشگاه بهاره ممنوع

یکپارچه سازی 2 مجموعه آبفای شهری و روستایی 31 شرکت زیان ده کشور را از مدار خارج کرد

جنتی: تعجب می کنم از کسانی که به آمریکای در حال سقوط دلخوش کرده اند

آموزش و پرورش نقطه ثقل فرهنگی است/ضرورت ارتقای آموزش ها در دامغان

احداث بزرگترین بندر تجاری کشور در محدوده شهرستان جاسک

تقدیر استاندار سمنان از خانواده شهدای مدافع سلامت/ جایگاه مادران و همسران شهدا همچون شهید است

افزایش رضایتمندی مردم و اجرای عدالت با سند تحول قضایی

معرفی نماینده جدید دفتر تبلیغات در کارگروه قرآن وزارت ارشاد

فراخوان ارسال مقاله به همایش مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، علم و فناوری و فضای سایبر

آژانس بین المللی انرژی: برای مقابله با عواقب انتقال انرژی، گروهی جهانی تشکیل می شود

کتاب «موانع رشد اخلاقی با نگاهی قرآنی» منتشر شد

تخریب 2 ویلای غیرمجاز مقامات در فیروزکوه تهران

8 فروند اسکله ساخت صنعتگران قشم راهی خرمشهر شد

برگزیدگان جشنواره رفیق خوشبخت ما معرفی شدند / رتبه ویژه به گروه نسیم رحمت رسید

چه کسی سینگنال را فیلتر می کند؟

جهش تولید با ورود انرژی و سرمایه مردمی محقق می شود

نشست «نقش زنان در انقلاب اسلامی» در البرز برگزار می شود

جلسه قرارگاه ملی کرونا

ماموستا راستی: کمبودها و مشکلات امروز کشور نتیجه سوءمدیریت است

محرومیت زدایی در دستور کار سپاه

مشکلات بیمارستان بهمن زنجان با جدیت پیگیری شود

نمایشگاه مجازی کتاب تجربه ای متفاوت

تأکید بر آموزش استاندارد زبان فارسی با رویکردهای بنیاد سعدی درارمنستان

مشارکت 85 درصدی دانشگاه های علوم پزشکی در انجمن های علمی

احمدی نژاد بیاید، داستان 1400 چیز دیگری است

اجرای راهبردهای حوزه آموزش و پژوهش نهاد رهبری در دانشگاه ها

بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی منت به مردم نیست

تأکید بر آموزش استاندارد زبان فارسی و رویکردهای بنیاد سعدی در ارمنستان

تاکید بر حمایت قضایی از اطفال و نوجوانان

مدرسه حج در سنندج تأسیس می شود

حمید رضا نیکومرام نهمین جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان

سه هزار و 500 خانه هلال در کشور فعال است

قطعی آب در برخی از نقاط شیراز

تجدید میثاق کارگروه های بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب با امام(ره)

دیدار تولیت آستان قدس رضوی با خانواده معظم شهدا

رسیدگی به مشکلات مردم در سفر استاندار خراسان رضوی به خلیل آباد

ایران برای ساخت واکسن کرونا به دانش بومی متکی است/ تحریم بنیاد برکت هیچ تاثیری ندارد

نقش مادران شهدا در جنگ؛ همچون حضرت زینب(س)

مهلت شرکت در نظرسنجی معرفتی حاج قاسم سلیمانی تمدید شد

برای انتخابات 1400 زنان «فقط» می توانند «ثبت نام» کنند!

برای انتخابات 1400 زنان «فقط» می توانند «ثبت نام» کنند!