موضوعات داغ: - رييس هيات مديره پرسپوليس - هيات مديره پرسپوليس - هواداران استقلال - شهادت حضرت زهرا - اصلاح طلبان - تيم فوتبال استقلال - فوتبال استقلال - المپيك دونتسك - روغن خوراكي - مراجع تقليد - معاون درمان - امنيتي عربستان - كمپ ديويد - رياست جمعيت هلال احمر - دولت آينده - كمرمقبولا - تمرينات تيم پرسپوليس - هاليبرتون - پيشوا - ميرزا تقي خان اميركبير - سردار شهيد همداني - حفظ كرامت انساني - باغ پرندگان تهران

مطالب مرتبط:
رکوردشکنی حراج های هنری در دوران شیوع کرونا
رکوردشکنی حراج های هنری در دوران شیوع کرونا
خلع سلاح کرونا در خانه | بسته راهنما برای مراقبت از خودتان و بیماران مبتلا به کرونا که با شما زندگی می کنند
درحالی که خیلی ها به دنبال تهیه ماسک هستند ما در حال تمرین هستیم!/ تغییر سبک زندگی را مدیریت کردیم/ قایقران ها می توانند در ایام کرونا الگو باشند
بسیج در دوران کرونا؛ پیشرو در خدمت و امیدآفرین
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 آذر 1399 ساعت 12:152020-11-25فناوري

بازی هایی برای زندگی در دوران کرونا/توجه ویژه به توانبخشی سالمندان در بازی های جدی


معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای گفت: بازی ها در ایران بیشتر حول محور سلامت و مهارت آموزی ساخته می شود، ما بیش از 20 بازی در حوزه سلامت داریم که نیمی از آنها به مسائل توانبخشی پرداخته اند.

- خبرگزاری فارس - سعیده اسدیان: دنیای بازی های ویدئویی گاهی هدفش فقط و فقط سرگرمی نیست، بلکه سرگرمی ابزاری می شود برای رسیدن به هدفی جدی تری مثل سلامت، درمان و توان بخشی سالمندان.

با این رویکرد، کاربران بازی های جدیِ آموزشی هم می توانند با دنیای جذاب بازی سرگرم شوند و هم یاد بگیرند.

در واقع بازی های جدی ، لابه لای دنیای بازی های دیجیتال در کنار سرگرم کردن بازیکن، برایش رویدادهایی واقعی را شبیه سازی می کند تا بازیکن با قرار گرفتن در فرازوفرود چالش های طراحی شده برای حل مسئله، نکاتی آموزشی را هم یاد بگیرد.

بازی های جدی برای حل یک مسئله و چالش با استفاده از مکانیک های بازی تولید می شوند، در واقع مهم ترین مزیت یک بازی جدی نسبت به سایر روش های حل مسئله این است که می تواند مسئله را با روش های جذاب حل کند.

گرچه مسئله موردبررسی نیز باید توانایی بهبود با روش هایی مثل بازی را داشته باشد.

در این مسیر نیاز است که مطالعات علمی به عنوان پشتیبان توسعه بازی، صورت گیرد و چه قبل از تولید و چه در حین و یا بعد ساخت بازی جدی موردنظر، سیر پژوهشی آن به طور کامل و هم راستا با آن پیش رود.

رویداد جامع جایزه بازی های جدی در چهارمین دوره اش قرار بود در پاییز و زمستان و به صورت حضوری برگزار شود، اما بنا بر اعلام دبیرخانه این رویداد و بر اساس تصمیم گیری شورای سیاست گذاری آن، به دلیل شرایط کرونا"یی کشور و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، این رویداد به صورت آنلاین برگزار می شود.

این رویداد که هر سال از سوی بنیاد ملی بازی های رایانه ای به عنوان تنها متولی این صنعت و با جذب حامیان این حوزه برگزار می شود، امسال نیز شامل سه بخش اصلی جشنواره بازی جدی سال، هکاتون بازی های جدی و سمپوزیوم بازی های جدی است.

رویداد جامع جایزه بازی های جدی در چهارمین دوره برگزاری خود در تلاش است تا زیرساخت های علمی و صنعتی را برای توسعه بیش از پیش بازی های جدی در کشور فراهم و حلقه های توسعه را از تحقیقات دانشگاهی تا تجاری سازی محصولات موجود در صنعت تقویت کند و مانند سال های گذشته با شبکه بزرگی از حامیان و همکاران، فرصتی برای مشارکت در رشد بازی های جدی در کشور را فراهم آورد.

اما نکته قابل توجه در رویداد امسال حمایت از بازی های جدی از سوی 18 نهاد با بیش از 700 میلیون تومان جوایز نقدی و تسهیلات تجاری سازی است، امسال وزارت ورزش و جوانان" اسپانسر اصلی رویداد است و در بخش هکاتون در هر سه شهر تهران، اصفهان و تبریز در مجموع 90 میلیون تومان برای ایده ها و بازی های برتر جایزه تعیین کرده است.

بازی هایی با جنبه درمانی از آنجایی که امسال موضوع مطرح شده در هکاتون بازی های جدی مهارت های زندگی: مواجهه با همه­ گیری بیماری­ ها است با حامد نصیری، معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای به گفت وگو نشستیم تا در خصوص جزییات این رویداد و تأثیر بازی های جدی به ویژه در روزهای کرونایی بیشتر بدانیم.

وی در گفت وگو با خبرنگار فارس به تعریفی کلی از بازی های جدی پرداخت و گفت: خیلی از افراد فکر می کنند بازی جدی یعنی بازی هایی که کیفیت خاص یا گرافیک عجیبی دارد اما در واقع بازی جدی یک مفهوم علمی است که برای دسته خاصی از بازی ها استفاده می شود.

نصیری با بیان اینکه این بازی ها اهدافی فراتر از سرگرمی صرف دارند، گفت: بازی ها ابزارهایی سرگرم کننده هستند اما مثل هر رسانه ای می توانند پیامی را منتقل کرده و یا بُعد آموزشی داشته باشند.

معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای ادامه داد: در واقع از ابتدا برای بازی های جدی برنامه ای ریخته می شود تا یک هدف جدی را دنبال کنند که آن هدف می تواند آموزشی، مهارتی و یا در زمینه بهداشت و درمان باشد.

ما بازی هایی را داریم که ریاضی و فیزیک به بچه ها یاد می دهد یا در بُعد مهارتی آموزش های ویژه نظامی و رزمی را به سربازان ارائه یا حتی در حوزه توان بخشی که به درمان بیماران کمک می کند.

نصیری با اشاره به نقشی که بازی ها در جامعه 32 میلیون نفری گیمرها ایفا می کنند، گفت: این بازی ها می توانند در حل مسائل و معضلات اجتماعی و همچنین موضوعات فرهنگی نقش قابل توجهی داشته باشند.

ساخت بازی هایی برای زندگی در دوران کرونا وی با بیان اینکه پایه بازی های جدی در دانشگاه ها شکل می گیرد، اظهار داشت: پیش از آنکه کدنویسی بازی شروع شود تحقیق وتوسعه در مورد آن صورت می گیرد به همین دلیل معاونت پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای متولی حمایت از این بازی ها و توسعه آنها در کشور شده است.

معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای با بیان اینکه ما برنامه های متنوعی برای حمایت از این بازی ها داریم، عنوان کرد: امسال به شکل خاص چهارمین سالی است که رویدادی به نام جایزه بازی های جدی را مدیریت می کنیم که البته تا 2 سال قبل بخش جانبی از یک رویداد به نام کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال بود اما از سال گذشته این رویداد در سه بخش به صورت مستقل برگزار شد.

بخش اول سمپوزیوم بازی های جدی است که نگاه تحقیقاتی و دانشگاهی دارد و ما در این بخش پذیرای آخرین تحقیقات پژوهشگران ایرانی و خارجی در حوزه بازی های جدی هستیم.

در واقع وقتی در دانشگاه ها بازی هایی ساخته می شود تحقیقاتی در مورد اثربخشی آنها یا در حوزه طراحی بازی ها صورت می گیرد، نتایج آن تحقیقات برای سمپوزیوم ارسال می شود، ما آنها را داوری و حمایت می کنیم و به بهترین اثر جایزه ای تعلق می گیرد.

نصیری با اشاره به بخش دوم این رویداد گفت: بخش دیگر رویداد بازی های جدی هکاتون بازی های جدی است که ترکیبی از کلمه هک و ماراتون است.

انگار که می خواهیم در یک رویداد کوتاه سه روزه یک مسیر خلق ایده در حوزه بازی سازی را هک کنیم.

در هکاتون، تیم های توسعه دهنده یا پژوهشگر حوزه بازی دور هم جمع می شوند و ما یک موضوع جدی را برایشان مطرح می کنیم که باید در طول سه روز به خلق ایده و ساخت بازی برسد.

مثلاً در سال 97 موضوع اوتیسم و در سال 98 موضوع آموزش زبان از طریق بازی مطرح شد.

در طول این سه روز علاوه بر راهنماهایی که به آنها کمک می کنند راهنمای علمی هم در این مسیر کنار بازی سازان قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه هکاتون بازی های جدی امسال به صورت هم زمان در تهران، تبریز و اصفهان برگزار می شود، افزود: این رویداد از 19 تا 21 آذرماه برگزار خواهد شد و موضوع ارائه شده ساخت بازی هایی برای زندگی در دوران کرونا است و مفاهیم آموزشی که بتوان از طریق بازی به مردم انتقال داد.

در این پروسه منتور (راهنما) های علمی حضور دارند که در واقع پزشکان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت هستند که در مورد کرونا و نحوه مواجهه با آن تخصص دارند و به بچه ها کمک می کنند تا پایه علمی کار درست پیش برود.

حمایت از بازی های جدی از سوی 18 نهاد با بیش از 700 میلیون تومان جوایز نقدی و تسهیلات تجاری سازی معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای با اشاره به تغییراتی که در رویداد امسال صورت گرفته است، اظهار داشت: امسال وزارت ورزش و جوانان اسپانسر اصلی رویداد است و در بخش هکاتون در هر سه شهر تهران، اصفهان و تبریز 30 میلیون تومان در مجموع 90 میلیون تومان برای ایده ها و بازی های برتر جایزه تعیین کرده است.

همچنین نهادهای دیگر همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این رویداد به صورت حامی حضور دارند.

هدف طرح ارائه شده در هکاتون بازی های جدی این است که بتوانیم در حوزه کرونا بازی هایی طراحی کنیم که قابلیت ساخت داشته باشند و تجاری سازی شده و در اختیار مردم قرار گیرند.

یکی دیگر از تغییرات امسال برگزاری رویداد به صورت آنلاین است.

نصیری به بخش سوم رویداد بازی های جدی اشاره کرد و گفت: سومین بخش این رویداد جشنواره بازی جدی سال است.

در حوزه بازی های جدی در هر زمینه پذیرای بازی ها هستیم تا هم از منظر علمی و هم از منظر تجاری آنها را بررسی کنیم.

پس از داوری، بازی­ های منتخب وارد فینال می شوند که در نهایت یک بازی جایزه 20 میلیون تومانی بازی جدی سال را از ما دریافت می کند اما ویژگی ای که بخش جشنواره دارد این است که به جز جوایزی که خودمان به بازی ها می دهیم نهادهای مختلف با موضوعات مرتبط با خودشان هم با بازی منتخب خود جایزه می دهند.

یعنی ممکن است یک بازی به عنوان بازی جدی سال انتخاب نشود اما نهاد مربوطه مثل ستاد مبارزه با مواد مخدر یا کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان جایزه ای را برای آن بازی در نظر بگیرد.

معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای با اشاره به اینکه امسال 18 نهاد هر کدام به نوعی از بازی ها حمایت می کنند، گفت: امسال بیش از 700 میلیون تومان جوایز نقدی و تسهیلات تجاری­سازی در موضوعات مختلف پیش بینی شده است که در صورت وجود آثار حائز شرایط مرتبط، به آنها تعلق خواهد گرفت.

توجه ویژه به توان بخشی سالمندان در بازی های جدی وی با بیان اینکه مهم ترین هدف ما از برگزاری این رویداد صرفاً حمایت از تیم ها نیست، گفت: ما به دنبال این هستیم تا نهادهای دولتی و خصوصی بتوانند با فضای بازی سازی به خوبی آشنا شده و به نقش آن در حل مشکلات و مسائل مربوط به حوزه خودشان آشنا شوند.

خوشبختانه طی سال های اخیر نهادها با تأثیر بازی در حل مشکلات آشنا شده اند و بحث بازی های جدی در بین دستگاه ها بیشتر از گذشته مطرح شده در واقع به این نتیجه رسیده اند که بودجه هایی که صرف تبلیغات می کنند را وارد فرآیند بازی سازی کنند.

نصیری در ادامه با بیان اینکه به دلیل بُعد علمی رویداد هر سال یک دانشگاه میزبان می شود، گفت: سال اول دانشگاه علم و صنعت، سال دوم دانشگاه صداوسیما، سال سوم دانشگاه شهید بهشتی و امسال هم دانشگاه علامه طباطبایی میزبان رویداد جایزه بازی های جدی است.

البته امسال به دلیل شرایط کرونا میزبانی فیزیکی دانشگاه را نداریم اما از نظارت علمی آنها بهره مند می شویم.

وی با اشاره به اینکه ما بازی های مختلفی را در بُعد آموزشی داریم، گفت: ما در همه زمینه ها از آموزش نماز به کودکان گرفته تا آموزش بارگیری تانکر نفت یا حتی توان بخشی سالمندان بازی داریم اما به طور کلی بازی ها در ایران بیشتر حول محور سلامت و مهارت آموزی ساخته می شوند.

ویژگی بازی های ویژه سالمندان معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای در پاسخ به این سؤال که آیا برای افراد سالمند که آشنایی با گوشی های هوشمند ندارند و یا توان استفاده از آنها را ندارند راهکاری در نظر گرفته شده است، گفت: بسیاری از بازی ها نیاز به موبایل ندارند.

مثلاً سال گذشته یک بازی را داشتیم که دارای سنسور تشخیص حرکت بود.

در واقع بازی در لپ تاپ اجرا می شود و در تلویزیون به نمایش درمی آید و فرد سالمند باید در قالب یک بازی تمرین های مربوطه را انجام بدهد.

وی افزود: برای سالمندان در این سن و توان بخشی آنها دو دسته تصمیم گیرنده برای خرید ابزارهای کمک درمانی داریم.

یک دسته خانواده این افراد هستند و یک دسته کلینیک های توان بخشی، بنابراین کسانی که به ساخت این بازی ها مشغول هستند مخاطب خود را این دو دسته قرار می دهند.

نیاز ویژه به تجاری سازی بازی های جدی یکی از چالش هایی که ما در کشور داریم و سعی داریم آن را حل کنیم همین بحث تجاری سازی است.

بازی های معمولی در فروشگاه های دیجیتال قرار می گیرند و دانلود می شوند اما بازی هایی که مثلا مربوط به توان بخشی هستند مخاطب خاص خود را دارند و کسانی که مراقبت از سالمندان را بر عهده دارند باید از مارکت هایی که ابزارهای توان بخشی را به فروش می رسانند این بازی ها را تهیه کنند.

البته خیلی از بازی ها هنوز در مرحله تحقیق و توسعه هستند و تجاری نشده اند چرا که دانش کمتری نسبت به تجاری سازی آنها وجود دارد، به همین جهت هم خیلی در دسترس نیست و این جزو نقاط ضعف بازی سازی جدی ماست که باید به صورت ویژه روی آن کار کنیم.

خبرهای خوب در حوزه بازی های خانواده و کودک معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای با اشاره به بازی های مربوط به حوزه خانواده و کودک هم گفت: خوشبختانه در این زمینه اتفاقات خوبی افتاده و ما پیشرفت های زیادی داشته ایم.

برای مثال تفاهم نامه ای با وزارت آموزش وپرورش منعقد کرده ایم تا بازی های مناسب کودکان و نوجوانان را در شبکه شاد ارائه دهیم که تاکنون حدود 50 بازی داوری شده تا در شبکه شاد منتشر شود؛ یا مثال دیگر مدرسه بازی سازان فردا است که بر اساس آن انستیتو ملی بازی سازی بنیاد به دنبال آموزش رایگان بازی سازی به کودکان و نوجوانان است.

علاقه مندان به شرکت در رویداد جایزه بازی های جدی می توانند اطلاعات بیشتر را از طریق
کلید واژه ها: بازی - بنیاد ملی بازی های رایانه ای - بازی های رایانه ای - توان - سالمندان - توانبخشی - بازی های ویدئویی - سلامت - خبرگزاری فارس - بازیکن - آموزشی - سرگرمی - مهارت آموزی - معاون پژوهش - حوزه سلامت - رایانه ای - شبیه سازی - توان بخشی - خبرگزاری - چالش - هایی - در ایران - دیجیتال - کاربران - استفاده - رایانه - طراحی - زندگی - مسائل - مهارت

آخرین اخبار سرویس:
نیازمند خانم برای امور منزل

نیازمند فروشنده خانم

کارگر ساده و نیمه ماهر جهت گلفروشی

همکار خانم و اقا فروشندگی

به تعدادی محدود نیروی خدماتی نیازمندیم

استخدام یک نفر فروشنده به صورت پاره وقت

کادر منزل با گوشی و در امدبالا

استخدام در سالن تولیدی

استخدام صندوقدار کوثر7 غرفه ماهی

کار در کاشی کاری وسنگ کاری

فروشنده در پخش شرکت عالیس

استاد کار ماهر یا نیمه گچکار

استخدام کارشناس گرافیک و فروشنده در شرکت آی تی پرداز در مشهد

معتبرترین نمایندگی فروش پاناسونیک در تهران کدام است؟

ادمین حرفه ای اینستاگرام

آرایشگر سیار مردانه

سرویسکار ماهر آسانسور با حقوق و مزایای

خانم جوان توانا جهت نظافت

استخدام جوشکار و تراشکار و نقشه کش صنعتی

وسیله ای برای آنها که بچه هایشان را درون خودرو فراموش می کنند

آرایشگر آقا

همکار خانم

فروشنده خانم عمده فروشی مانتو

طراح مسلط به photoshop و corel

فروشنده سرویس خواب

حسابدار و منشی خانم

استخدام طراح کارت ویزیت

نیروی کار شیفت شب

فروشنده حرفه ای پوشاک بچه گانه

استخدام پشتیبان سیستم در شرکت گسترش نرم افزار نیرا در تهران

استخدام C# Backend Developer دورکار و غیر حضوری در مجموعه لیروفا در تهران

نصاب کانال کولر

به یک کارگر وارد یا نیمه وارد نیازمندیم

نیازمند همکاری مهندس معمار

منشی خانم جهت کار در دفتر قالیشویی

فنی کار جهت کارخانه آب معدنی

استخدام اپراتور cnc

استخدام پیک موتورسوار در یک شرکت معتبر it

به یک مشاور نیازمندیم

نیاز ب پرستار خانم برای خانم سالمند با جای خواب

به یه شاگرد قهوه خونه نیازمندیم

کار اینترنتی در منزل با موبایل

استخدام تراشکار و جوشکار ماهر و نیمه ماهر

نیاز به استاد کار ماهر ونیمه ماهر

استخدام مهندس کامپیوتر، مهندس برق و الکترونیک و راننده پایه دو در اصفهان

7 ویژگی مهم که پیام رسان واتساپ فاقد آن است

استادکار.، استادیار و شاگرد برای مکانیکی باتری سازی جلوبندی

به یه نفر جهت منزل

بازاریاب تجهیزات پزشکی (ماسک)

به یک نفر نجار مبل کلاسیک نیازمندیم

نیازمند به سرویسکار اسپیلت و کولر

استخدام در کافی شاپ

استخدام جوشکار ماهر و نیمه ماهر جهت کار در زنجان

نیاز به صندوق دار خانم جهت کار در تریا

7 ویژگی مهم که پیام رسان واتساپ فاقد آن است

استخدام برنامه نویس PHP Full Stack در تحلیلگران نرم افزاری آلا در اصفهان

استخدام انباردار (سیم و کابل) در شرکت پارس تکین نوآوران در لاله زار تهران

استخدام اپراتور الکترونیک با حقوق ثابت، مزایا و بیمه در البرز

یک مرد ژاپنی تصویر پدر فوت کرده خود را در گوگل ارث دید

استخدام فروشنده با مزایا در چرم کروکو در همدان

نظافت منازل ومحل کار خودرا به مابسپارید

کارگر ساده برای معدن

کارگر نیمه ماهر یا ماهر در ساندویچی

بازاریاب بتن اماده

ب تعدادی نیروی خانم نیازمندیم با بیمه وپورسانت

فروشنده عینک

مهندس عمران آقا

استخدام مهندس مکانیک مسلط به نرم افزار طراحی سالیدورک در آذربایجان شرقی

استخدام منشی و طراح وبسایت در یک شرکت معتبر تبلیغاتی در تهران

استخدام مهندس برق و الکترونیک در شرکت کام نیرو فیدار در تهران

استخدام اپراتور تولید و تکنسین آزمایشگاه با مزایا در اصفهان

کارپردازحرفه ای.10سال سابقه کار

استخدام مسئول دفتر (خانم)

استخدام نیروی ساده آقا و طراح خانم یا آقا

استخدام چرخکار ماهر ونیمه ماهر و ساده کار خانم

پزشک ماهر درزمینه ی زیبایی

اکیپ جوشکار ماهر جهت اجرای سیستم اطفاء حریق

پیک موتوری نیمه وقت

ادمین پیچ اینستاگرام شما با تولید محتوا حرفه ای

ویزتور تلفنی

استخدام در شرکت زیبایی

کارگر ساده رستوران

کار در هایپر مارکت خمام

مزدی دوز مجلسی.محدوده مشریه.شهرری.شهرک کاروان

کار در سپر سازی خورد سواری

بازاریاب پورسانتی

به یک پرستار موقت نیازمندیم

کارگر ساده ویا نیم وارد برای کار در رنگ کاری

تراشکار ماهر یا نیمه ماهر نیازمندیم

استخدام کارشناس الکترونیک آقا در تعاونی یارنیکان صالح در تهران

همکار خانم و آقا

پرستار خانم برای دختر 5 ساله تمام وقت.

استخدام انلاین تایپیست و مترجم

همکار بازاریاب

آبکار ماهر یا نیمه ماهر

همکار خانم در فست فوت .همبرگر فروشی نیازمندیم

نیازمند کادر مجرب برای سالن ارایش مکیاج اسمر

نیروی خدمات آقا و خانم در هتل سنتی

استخدام نیروی خانم در تایپ و تکثیر

نیازمند پرستار پاره وقت

بازی هایی برای زندگی در دوران کرونا/توجه ویژه به توانبخشی سالمندان در بازی های جدی

بازی هایی برای زندگی در دوران کرونا/توجه ویژه به توانبخشی سالمندان در بازی های جدی