مطالب مرتبط:
رونق کسب و کار تاکسی های برون شهری در محدودیت کرونایی
تعامل مجموعه های فرهنگی در ورزش کشور بی نظیر است/ جامعه ورزش در کمک به هموطنان و نیازمندان پای کار هستند
تبدیل شهر اوجان به پایگاه ملی میراث فرهنگی
امکان تبدیل شدن برخی روستاهای حاشیه بیرجند به شهر وجود دارد
حاشیه نشینی، معضل شهری که پرونده آن همچنان باز است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 آذر 1399 ساعت 17:102020-11-24دانش

حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟!


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،ساره پارسانژاد _ چند سالی است که انگار آسمان با روستایشان قهرکرده و سر ناسازگاری دارد.

باران نمی بارد.

حال زمین های کشاورزی و محصولاتشان رو به راه نیست.

- حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟! " کرمان یکی از 11 استان درگیر حاشیه نشینی است و مسئولانش در حال جلوگیری از افزایش روند مناطق حاشیه نشین هستند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،ساره پارسانژاد _ چند سالی است که انگار آسمان با روستایشان قهرکرده و سر ناسازگاری دارد.

باران نمی بارد.

حال زمین های کشاورزی و محصولاتشان رو به راه نیست.

از طرفی احساس می کند محیط روستا برایش کوچک است.

امکانات کافی وجود ندارد.

گمان می کند این محیط کوچک جایی برای پیشرفت ندارد.

کار و بارشان هم حسابی کساد شده.

قصد رفتن می کند به جایی که بزرگتر باشد و بتواند رویاهایش را به واقعیت تبدیل کند.

عازم شهر می شود تا بتواند زندگی بهتری بسازد.

هزینه های زندگی شهری سر سام آور است.

به سختی گذران زندگی می کند.

نه می تواند به روستا برگردد و نه می تواند در شهر بماند.

ناگزیر به جایی مابین این دوپناه می برد؛ جایی به اسم حاشیه شهر.

اما آنجا هم مشکلات نه تنها تمام نمی شود، بلکه در شکل و قالبی جدیدتر بروز می کند.

به امید زندگی بهتر آمده بود.

حالا اما او مانده با انبوهی از معضلات و جایی که نه شبیه شهر و امکاناتش است و نه شبیه روستا و ساختارش.

اسکان غیررسمی یکی از مسائل شهر های بزرگ در سراسر جهان محسوب می شود، به طوری که 20 تا 30 درصد جمعیت برخی از شهر های بزرگ کشور به صورت حاشیه نشینی زندگی می کنند.

اسکان غیررسمی نتیجه رشد فزاینده جمعیت و مهاجرت روستا_شهری است، زیرا شهر ها نتوانستند مسکن مناسب را برای این جمعیت فزاینده فراهم کنند.

طبق تعریف دیگری که توسط جامعه شناسان شهری ارائه می شود حاشیه نشین به کسی گفته می شود که در شهر ساکن است، اما به دلایل مختلف نتوانسته است به شکل رسمی در نظام اجتماعی_اقتصادی شهر ادغام شود؛ بنابراین حاشیه نشینی صرفاً شامل سکونت در سکونت گاه های غیررسمی و دوری فیزیکی از شهر و مرکز شهر نیست.

با این حال بارزترین شکل حاشیه نشینی در همین سکونت گاه های غیررسمی در حاشیه ی شهر ها شکل می گیرد.

کارشناسان براین باورند که حدود 20 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور داریم.

البته این آمار، ساکنان بافت های فرسوده را هم در بر می گیرد.

در واقع 11 میلیون نفر در بافت های فرسوده 495 شهر و حدود 9 میلیون نفر در سکونت گاه های غیررسمی در 91 شهر کشور زندگی می کنند.

حدود 11 استان از جمله خراسان رضوی، تهران، لرستان، کرمان سیستان و بلوچستان، خوزستان و آذربایجان غربی بیشتر از همه درگیر حاشیه نشینی شده اند.

کرمان مبتلا به درد حاشیه نشینی کرمان یکی از 11 استانست که درگیر حاشیه نشینی شده است.

مرکز بزرگترین استان کشور این روز ها از این معضل کنترل نشده رنج می برد.

در شهرستان کرمان 31 منطقه حاشیه نشین شناسایی شده و هزار و 300 هکتار حوزه حاشیه نشینی شهر کرمان است که نزدیک به 50 هزار نفر جمعیت در خود جای داده است.

مهمترین عامل ایجاد و گسترش این محلات در شهر کرمان، مهاجرت از محیط های کوچک روستایی_شهری که خود ناشی از جاذبه های اقتصادی شهر کرمان می باشد، دسترسی به شغل بهتر،دافعه های اقتصادی شهر ها و روستا های اطراف مانند درآمد کم و عدم دسترسی به امکانات و دافعه های اجتماعی فرهنگی در محل سکونت قبلی مثل پایین بودن ارزش کار بوده است؛ که در نهایت موجب حاکم شدن فرهنگ فقر در این محلات و به تبع آن بروز انواع ناهنجاری های شهری مثل اشتغال افراد حاشیه نشین در مشاغل کاذب است.

از دیگر دلایل گسترش حاشیه نشینی در استان کرمان می توان به این اشاره کرد.

اعطای امتیاز آب و برق در سال های گذشته در برخی از مناطق حاشیه شهر کرمان که سال ها از خدمات به دلیل ساخت و ساز های غیر قانونی محروم بودند.

هرچند این کار شکل زیبایی از محرومیت زدایی به نظر می رسد، اما در واقع مشوقی شد برای سایر افراد برای روی آوردن به حاشیه نشینی و گسترش آن در اطراف شهر کرمان.

حاشیه نشینی در نگاه های متفاوت عباس مسعودی، استاد معماری و شهرسازی و عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان در این خصوص می گوید: حاشیه نشینی و اسکان غیررسمی از مسائل مبتلابه جهان است و بسته به شرایط هر منطقه ویژگی های خاص خود را دارد و به تبع آن راه حل ها یکسانی را نیز نمی توان برای این پدیده درنظر گرفت.

مسعودی می گوید: افزایش محدوده ی خدماتی به صورت مقطعی و موردی، پاک کردن صورت مسئله خواهد بود و عدم تثبیت محدود و گسترش آن، باعث می شود که مدیریت شهری با دور تسلسل مواجه شده و همواره تقاضا برای افزایش این محدوده وجود داشته باشد.

اما سیامک زند رضوی، استاد جامعه شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان نگاهی متفاوت به مقوله حاشیه نشینی دارد و معتقد است که حضور ساکنان مناطق خارج از محدوده قانونی شهر، فرصتی برای آزمون الگو های تازه، از توسعه ی انسان محور و شهروند مدار می داند.

وعده هایی که بعد از چندسال هنوز محقق نشدند طی سال های اخیر به گفته مسئولین اقدامات زیادی در راستای حذف یا کنترل حاشیه نشینی در استان کرمان صورت گرفته است.

اردیبهشت 94 علی توحیدی فرماندار وقت کرمان عنوان کرده که مبارزه با حاشیه نشینی با جدیت در کرمان ادامه دارد و هدف ریشه کنی این معضل منطقه است.

10 ماه بعد زهرا موسی پور، مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان هم گفته از مهمترین اهداف ما جلوگیری از افزایش روند مناطق حاشیه نشین است که با سیاست های مداخله ای اتفاق می افتد و نهایتاً شاهد حذف تدریجی حاشیه نشینی در کرمان خواهیم بود.

اما امروز می بینیم نه تنها حاشیه نشینی در کرمان حذف نشده، بلکه در مناطقی بر شدت آن افزوده شده و مردمی که در آن مناطق زندگی می کنند با مشکلات معضلات و آسیب های زیادی روبرو هستند.

آسیب هایی که به تبع می تواند گریبان گیر شهر هم بشود.

شهرک صنعتی؛ حاشیه امنی برای افراد سود جو اما شهرک صنعتی را هم می توان یکی از مناطق حاشیه نشین کرمان عنوان کرد که افراد ساکن در آنجا از مشکلات عدیده رنج می برند و حالِ زندگیشان خوب نیست.

براساس آمار ها این شهرک 8 هزار نفر جمعیت دارد که بخشی از آن در محدوده قانونی و بخشی در محدوده غیرقانونی ساکن هستند.

نقوی السادات، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و مسئول خیریه دستان آسمانی این دانشگاه است.

نزدیک به 3 سال است که در بحث حاشیه شهر فعالیت می کند.

او در این باره می گوید: با آنکه شهرک صنعتی فاصله ی زیادی با شهر کرمان ندارد، اما مردم آنجا مشکلات زیادی دارند و از بسیاری از ابتدایی ترین امکانات زندگی محرومند.

نقوی السادات می گوید: طبق بررسی های انجام شده تعداد زیادی از دانش آموزان آنجا بعد از گذراندن دوران راهنمایی، ترک تحصیل می کنند و یکی از اصلی ترین دلایل آن نبود دبیرستان در آن منطقه و عدم توانایی مالی افراد برای رفتن به مرکز شهر برای ادامه تحصیل است.

برای همین خیلی از بچه ها عطای درس را به لقایش می بخشند.

به گفته او؛ وجود کوره های آجرپزی و کارگاه هایی که پوست حیوانات را می سوزانند، در کنار نبود آب در بخش هایی از این منطقه باعث ایجاد بیماری هایی از جمله بیماری های پوستی شده است و شرایط بهداشتی مناسبی وجود ندارد.

البته گفته ها حاکی از آن است که از دیگر معضلات مهم آن منطقه، نبود امنیت در سطح منطقه است.

همین مسئله موجب بسیاری از آسیب ها شده و مکان امنی برای افراد سودجو در بحث مواد مخدر و توزیع و مصرف آن، به طوریکه اهالی معتقدند این موضوع به صورت کاملا آشکار و علنی شده است.

نقوی السادات یکی دیگر از معضلات در این مناطق را بیکاری عنوان کرد و می گوید: ما بار ها در صدد ایجاد کارگاه هایی مثل کارگاه خیاطی شدیم تا بتوانیم حداقل برای چند نفر اشتغال زایی کنیم، اما متاسفانه به دلیل نبود امنیت کافی در این منطقه و اینکه هر لحظه ممکن بود وسایل کارگاه به سرقت رود ، این طرح به مرحله اجرا نرسید.

این فعال جهادی می گوید: باید زیرساخت ها و بستر سازی های لازم فراهم شود تا بتوان به حل ریشه ای معضلات پرداخت و یکی از مهمترین زیرساخت ها بحث امنیت است.

نقوی السادات یکی از مهمترین کار ها در خصوص این معضل را مطالبه گری افراد فعال در این زمینه می داند و می گوید: افرادی که در حاشیه شهر زندگی می کنند، هم انسانند و در همین کشور زندگی می کنند.

نمی شود فقط به دلیل اینکه در حاشیه هستند آن ها را از همه جا و همه چیز حذف کرد.

شستن دست که سهل؛ آب برای خوردن هم نیست! شهرک سیدی از دیگر مناطق حاشیه نشین استان کرمان است.

این شهرک 10 هزار نفر جمعیت دارد، در حالی که برخی از مناطق همین شهرک نیز جزو مناطق ممنوعه ساخت و ساز محسوب می شود.

در دورترین بخش این شهرک می توان مردمی را یافت که با جمعیت 2500 نفری از هرگونه خدمات از جمله آب برق و گاز محرومند.

با وجود اینکه این شهرک تا کرمان تنها دو کیلومتر فاصله دارد، ولی کیفیت زندگی ساکنان آنجا زمین تا آسمان است.

وجود معابر خاکی، تعداد زیاد سگ های ولگرد در منطقه که تردد در ساعات شب را با مشکل مواجه کرده و همچنین قطعی آب در مقاطعی از شبانه روز در تابستان مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.

البته این مشکلات با ظهور ویروس کرونا بیشتر هم شده، چراکه مردم این مناطق آب برای خوردن هم ندارند، چه رسد به رعایت بهداشت و شستشوی مداوم دست ها.

جمع آوری با تأخیر زباله ها که معمولاً هر دو روز یکبار صورت می گیرد، خاکی بودن معابر و وجود سگ های ولگرد فراوان و نبود آب، بهداشت این منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز بیماری هایی به خصوص در کودکان شده است.

اعطای امکانات بدون فرهنگ سازی؛ مشکلات را بیشتر میکند محمد امین شمسی، دیگر فعال جهادی در حوزه ی حاشیه شهر کرمان است.

چندسالی است که دبیر قرارگاه جهادی امام حسن معروف به جمعیت دانشجویی امام حسن کرمان است و 4 سال است که به طور هدفمند با اعضای تیمش در بحث حاشیه شهر کرمان فعالیت مستمر دارند.

شمسی با اشاره به بحث امنیت این مناطق می گوید: در بسیاری از مناطق حاشیه نشین استان کلانتری وجود ندارد و به همین دلیل شرایط خوب و حاشیه ی امنی برای فعالیت باند های موادمخدر فراهم شده و فروش مواد مخدر در این مناطق راحت تر صورت می گیرد.

این یکی از مهمترین دلایل بالا بودن آمار اعتیاد در این مناطق است که بی شک تبعاتش متوجه شهر کرمان هم خواهد شد.

دبیر قرارگاه جهادی امام حسن(ع) کرمان: باید همگام با اعطای امکانات، فرهنگ استفاده از آن ها هم به مردم حاشیه نشین آموزش داده شود تا از آسیب های احتمالیِ بعدی جلوگیری شود.

وی کار فرهنگی در این مناطق را جزو اولویت ها می داند و معتقد است قبل از فرهنگ سازی درست در این مناطق، اعطای امکانات به ضرر خود مردم آنجاست، چون آن ها هر کدام از مناطق مختلفی آمده اند و بر اساس شرایط جغرافیایی منطقه خود سلایق خاصی دارند؛ و بعضا فرهنگ و هزینه استفاده از امکانات شهری را ندارد.

وی معتقد است باید همگام با اعطای امکانات، فرهنگ استفاده از آن هاهم به مردم آموزش داده شود تا از آسیب های احتمالیِ بعدی جلوگیری شود.

مسئول قرارگاه جهادی امام حسن می گوید: بحث فرهنگی در این مناطق اهمیت زیادی دارد و در صورت ارتقای آن، شرایط از خیلی مناطق برخوردار تر هم بهتر میشود، حتی با وجود کمبود امکانات.

شمسی تحقق این اتفاق را منوط به فراهم کردن امکانات اولیه و بسترسازی های لازم توسط مسئولین و پای کار بودن مردم می داند تا بتوان از این فضا استفاده کرد و معضلات این مناطق را تبدیل به فرصت کرد.

آنچه مشهود است آنکه مسئولین استان کرمان، استانی با 13 هزار هکتار مساحت و دارای لقب بزرگترین استان کشور، اگر فکری به حال این معضل نکنند و چاره ای در این خصوص نیندیشند، در آینده ای نه چندان دور در خدمت رسانی دچار مشکل شده و معضلات این مناطق گریبان گیر همه شهر خواهد شد.


کلید واژه ها: حاشیه نشین - حاشیه - زمین های کشاورزی - امکانات - کار فرهنگی - ناسازگاری - خبرگزاری - روستا - کرمان - مناطق حاشیه نشین - دانشگاه - کشاورزی - فرهنگی - مناطق حاشیه - حاشیه نشینی - باران - آسمان - گروه - شهری - زمین - چاره - محیط - سالی - کوچک - پیشرفت - افزایش - یکی از - مناطق - درگیر - استان

آخرین اخبار سرویس:
بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

استخدام کارشناس ارشد علوم تشریح و تکوین جانوری

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

وضع کرونا هنوز به ثبات نرسیده است

اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد

ثبت نام پذیرفتگان کارشناسی بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور خوزستان

خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 26 دی

10 شهر مازندران در لیست قرمز کرونا/ ارائه شماره برای مشاوره پزشکی

4 شهرستان استان مرکزی در وضعیت آبی

استخدام گیمر وارکرافت

مهلت ثبت درخواست وام های دانشجویی در دانشگاه تهران تمدید شد

اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد

دانشجوی کارشناسی دانشگاه صنعتی اراک رباتی با چهار درجه آزادی طراحی کرد

انتقاد از یکسان نبودن توسعه پارکها/تقویت مراکز رشد و نوآوری شهرستان ها رسالت پارک های جامع استانی

خانم آرایشگر ماهر کار بلد

13 دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند

صندوقدار رستوران

آغاز ثبت نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور

استخدام طراح سایت در هلدینگ گسترش صنعت علوم زیستی در تهران

تسهیلات «حمپاد» فردا پرداخت می شود/ پرداخت تسهیلات به پایان نامه های فرزندان بازنشستگان

دستگاه سطح سنج سه بعدی نانومتری در دانشگاه علوم پایه زنجان طراحی و تولید شد

وضعیت کرونایی 9 شهرستان کرمانشاه آبی شد

سامانیان و ایران، نقش سامانیان در تداوم فرهنگ و تمدن ایرانی

میدان مغناطیسی کهکشان سیگار

اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد

اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد/ارائه تسهیلات مناسب برای اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد

خالص سازی دورریزهای قیمتی

ششمین همایش بین المللی «روانشناسی مدرسه» بهمن ماه به صورت مجازی برگزار می شود

میدان مغناطیسی کهکشان سیگار

نباید نگاه مان تنها به بیرون از ایران باشد

برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی رونمایی شد / کرمی: 1560 متخصص ایرانی به کشور بازگشتند

انتشار کتاب استاد دانشگاه یزد در یک انتشارات آلمانی

توسعه المان پوسته ـ جامد برای تحلیل سه بعدی تنش در سازه های ناپایدار

انتقاد از یکسان نبودن توسعه پارکها/تقویت مراکز رشد و نوآوری شهرستانها رسالت پارکهای جامع استانی

شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی پر قدرت برای ساماندهی انقلابی

قدیمی ترین و دورترین اختروش جهان کشف شد

میدان مغناطیسی کهکشان سیگار

اصلاح آیین نامه حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد/ ارائه تسهیلات مناسب برای اساتید و کارکنان

اصنافی: پیشنهادی برای جلوگیری از رفتار های سلیقه ای در رتبه بندی دانشگاه ها / باقری: نقش موثر نظام رتبه بندی در کیفی سازی

تجاری سازی طرح و ایده های فناورانه در دانشگاه آزاد مشهد/مخترعان جوان حمایت می شوند

توسعه مراکز رشد در شهرستانها رسالت مهم «پارک های جامع استانی»

مسابقه ارائه 3 دقیقه ای پایان نامه در دانشگاه تهران برگزار می شود

مهلت اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه شریف تا 30 دی ماه اعلام شد

فرصت تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی فردا، 27 دی ماه پایان می یابد

وبینار ایران اسلامی و ادبیات فارسی

مرحله نهایی جشنواره قرآن و عترت دانشگاه پیام نور در یزد برگزار شد

بازیابی عناصر با ارزش از لجن آندی مس

برگزاری کارگاه «خودآگاهی، کنترل خشم و مهارت حل مسئله» در جهاددانشگاهی اردبیل

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی نیم سال دوم 1400_1399 دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان اعلام شد

فارس من| افزایش مدت زمان  امتحانات دانشگاه علوم پزشکی اردبیل/درخواست دانشجویان اعمال شده است

برای رفع آلودگی هوا از محققان کمک نمی گیرند

استخدام مهندس فنی (عمران یا معماری) در یک دفتر مهندسی در تهران

تولید برق از رطوبت بدن با فناوری نانو امکان پذیر شد / رنگ ضدخش نانو پا به عرصه صنعت کشور گذاشت

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی برای نیم سال دوم 1400_1399 اعلام شد

استخدام کارشناس فنی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

از کارت زرد مجلس به وزیر علوم تا اعلام دروس و ضرایب آزمون دکتری تخصصی 1400 وزارت بهداشت

ارائه تست رایگان کرونا در محوطه دانشگاه

پنجاه ویکمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار می شود

استخدام صندوقدار در منسوجات هاشکو در محدوده بلوار دانشجو مشهد

استخدام کارشناس طراحی (رشته مکانیک) در شرکت نیلپر در تهران

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان براساس سوابق تحصیلی دانشگاه صنعتی سهند تبریز اعلام شد

جشنواره قرآنی دانشگاه پیام نور استان تهران برگزار شد

استخدام رییس حسابداری صنعتی در شرکت ویتانا در تهران

استخدام حسابداری در ایران شرکت تک نخ در تهران

همکاری در کارواش

استخدام هیات علمی بازنشسته، هیات علمی بازنشسته، همکاری به صورت حق التدریس

بازدید اعضای آیسسکو از مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان

استخدام ظرف شور

استخدام صندوقدار خانم

جذب محقق

تغییر نظام آموزشی ورودی های دانشگاه فنی و حرفه ای راکاهش داد

استخدام راننده ماشین از ما

قدیمی ترین و دورترین کهکشانی که تاکنون رصد شده است

استخدام مشاور

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

تست کرونای اندی ماری مثبت شد

علت درگذشت دکتر حسین اشتیاق حسینی چه بود؟

فوت 2 دانشجو بر اثر غرق شدن در تفت یزد

تصاویر/ نشست رییس دانشگاه فرهنگیان و رییس مرکز تربیت مبلغ معلم حوزه با رییس دفتر تبلیغات حوزه

شارل لکلرک کرونا گرفت

دو فوتی جدید کرونا در هرمزگان/ شمار فوتی ها به 979 نفر رسید

تصاویر/ امضای تفاهم نامه همکاری مرکز تربیت معلم مبلّغ حوزه با معاونت فرهنگی دانشگاه فرهنگیان

ساخت دستگاه تست خستگی التراسونیک

حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟!

حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟!