مطالب مرتبط:
رونق کسب و کار تاکسی های برون شهری در محدودیت کرونایی
تعامل مجموعه های فرهنگی در ورزش کشور بی نظیر است/ جامعه ورزش در کمک به هموطنان و نیازمندان پای کار هستند
تبدیل شهر اوجان به پایگاه ملی میراث فرهنگی
امکان تبدیل شدن برخی روستاهای حاشیه بیرجند به شهر وجود دارد
حاشیه نشینی، معضل شهری که پرونده آن همچنان باز است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 آذر 1399 ساعت 17:102020-11-24دانش

حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟!


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،ساره پارسانژاد _ چند سالی است که انگار آسمان با روستایشان قهرکرده و سر ناسازگاری دارد.

باران نمی بارد.

حال زمین های کشاورزی و محصولاتشان رو به راه نیست.

- حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟! " کرمان یکی از 11 استان درگیر حاشیه نشینی است و مسئولانش در حال جلوگیری از افزایش روند مناطق حاشیه نشین هستند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،ساره پارسانژاد _ چند سالی است که انگار آسمان با روستایشان قهرکرده و سر ناسازگاری دارد.

باران نمی بارد.

حال زمین های کشاورزی و محصولاتشان رو به راه نیست.

از طرفی احساس می کند محیط روستا برایش کوچک است.

امکانات کافی وجود ندارد.

گمان می کند این محیط کوچک جایی برای پیشرفت ندارد.

کار و بارشان هم حسابی کساد شده.

قصد رفتن می کند به جایی که بزرگتر باشد و بتواند رویاهایش را به واقعیت تبدیل کند.

عازم شهر می شود تا بتواند زندگی بهتری بسازد.

هزینه های زندگی شهری سر سام آور است.

به سختی گذران زندگی می کند.

نه می تواند به روستا برگردد و نه می تواند در شهر بماند.

ناگزیر به جایی مابین این دوپناه می برد؛ جایی به اسم حاشیه شهر.

اما آنجا هم مشکلات نه تنها تمام نمی شود، بلکه در شکل و قالبی جدیدتر بروز می کند.

به امید زندگی بهتر آمده بود.

حالا اما او مانده با انبوهی از معضلات و جایی که نه شبیه شهر و امکاناتش است و نه شبیه روستا و ساختارش.

اسکان غیررسمی یکی از مسائل شهر های بزرگ در سراسر جهان محسوب می شود، به طوری که 20 تا 30 درصد جمعیت برخی از شهر های بزرگ کشور به صورت حاشیه نشینی زندگی می کنند.

اسکان غیررسمی نتیجه رشد فزاینده جمعیت و مهاجرت روستا_شهری است، زیرا شهر ها نتوانستند مسکن مناسب را برای این جمعیت فزاینده فراهم کنند.

طبق تعریف دیگری که توسط جامعه شناسان شهری ارائه می شود حاشیه نشین به کسی گفته می شود که در شهر ساکن است، اما به دلایل مختلف نتوانسته است به شکل رسمی در نظام اجتماعی_اقتصادی شهر ادغام شود؛ بنابراین حاشیه نشینی صرفاً شامل سکونت در سکونت گاه های غیررسمی و دوری فیزیکی از شهر و مرکز شهر نیست.

با این حال بارزترین شکل حاشیه نشینی در همین سکونت گاه های غیررسمی در حاشیه ی شهر ها شکل می گیرد.

کارشناسان براین باورند که حدود 20 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور داریم.

البته این آمار، ساکنان بافت های فرسوده را هم در بر می گیرد.

در واقع 11 میلیون نفر در بافت های فرسوده 495 شهر و حدود 9 میلیون نفر در سکونت گاه های غیررسمی در 91 شهر کشور زندگی می کنند.

حدود 11 استان از جمله خراسان رضوی، تهران، لرستان، کرمان سیستان و بلوچستان، خوزستان و آذربایجان غربی بیشتر از همه درگیر حاشیه نشینی شده اند.

کرمان مبتلا به درد حاشیه نشینی کرمان یکی از 11 استانست که درگیر حاشیه نشینی شده است.

مرکز بزرگترین استان کشور این روز ها از این معضل کنترل نشده رنج می برد.

در شهرستان کرمان 31 منطقه حاشیه نشین شناسایی شده و هزار و 300 هکتار حوزه حاشیه نشینی شهر کرمان است که نزدیک به 50 هزار نفر جمعیت در خود جای داده است.

مهمترین عامل ایجاد و گسترش این محلات در شهر کرمان، مهاجرت از محیط های کوچک روستایی_شهری که خود ناشی از جاذبه های اقتصادی شهر کرمان می باشد، دسترسی به شغل بهتر،دافعه های اقتصادی شهر ها و روستا های اطراف مانند درآمد کم و عدم دسترسی به امکانات و دافعه های اجتماعی فرهنگی در محل سکونت قبلی مثل پایین بودن ارزش کار بوده است؛ که در نهایت موجب حاکم شدن فرهنگ فقر در این محلات و به تبع آن بروز انواع ناهنجاری های شهری مثل اشتغال افراد حاشیه نشین در مشاغل کاذب است.

از دیگر دلایل گسترش حاشیه نشینی در استان کرمان می توان به این اشاره کرد.

اعطای امتیاز آب و برق در سال های گذشته در برخی از مناطق حاشیه شهر کرمان که سال ها از خدمات به دلیل ساخت و ساز های غیر قانونی محروم بودند.

هرچند این کار شکل زیبایی از محرومیت زدایی به نظر می رسد، اما در واقع مشوقی شد برای سایر افراد برای روی آوردن به حاشیه نشینی و گسترش آن در اطراف شهر کرمان.

حاشیه نشینی در نگاه های متفاوت عباس مسعودی، استاد معماری و شهرسازی و عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان در این خصوص می گوید: حاشیه نشینی و اسکان غیررسمی از مسائل مبتلابه جهان است و بسته به شرایط هر منطقه ویژگی های خاص خود را دارد و به تبع آن راه حل ها یکسانی را نیز نمی توان برای این پدیده درنظر گرفت.

مسعودی می گوید: افزایش محدوده ی خدماتی به صورت مقطعی و موردی، پاک کردن صورت مسئله خواهد بود و عدم تثبیت محدود و گسترش آن، باعث می شود که مدیریت شهری با دور تسلسل مواجه شده و همواره تقاضا برای افزایش این محدوده وجود داشته باشد.

اما سیامک زند رضوی، استاد جامعه شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان نگاهی متفاوت به مقوله حاشیه نشینی دارد و معتقد است که حضور ساکنان مناطق خارج از محدوده قانونی شهر، فرصتی برای آزمون الگو های تازه، از توسعه ی انسان محور و شهروند مدار می داند.

وعده هایی که بعد از چندسال هنوز محقق نشدند طی سال های اخیر به گفته مسئولین اقدامات زیادی در راستای حذف یا کنترل حاشیه نشینی در استان کرمان صورت گرفته است.

اردیبهشت 94 علی توحیدی فرماندار وقت کرمان عنوان کرده که مبارزه با حاشیه نشینی با جدیت در کرمان ادامه دارد و هدف ریشه کنی این معضل منطقه است.

10 ماه بعد زهرا موسی پور، مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان هم گفته از مهمترین اهداف ما جلوگیری از افزایش روند مناطق حاشیه نشین است که با سیاست های مداخله ای اتفاق می افتد و نهایتاً شاهد حذف تدریجی حاشیه نشینی در کرمان خواهیم بود.

اما امروز می بینیم نه تنها حاشیه نشینی در کرمان حذف نشده، بلکه در مناطقی بر شدت آن افزوده شده و مردمی که در آن مناطق زندگی می کنند با مشکلات معضلات و آسیب های زیادی روبرو هستند.

آسیب هایی که به تبع می تواند گریبان گیر شهر هم بشود.

شهرک صنعتی؛ حاشیه امنی برای افراد سود جو اما شهرک صنعتی را هم می توان یکی از مناطق حاشیه نشین کرمان عنوان کرد که افراد ساکن در آنجا از مشکلات عدیده رنج می برند و حالِ زندگیشان خوب نیست.

براساس آمار ها این شهرک 8 هزار نفر جمعیت دارد که بخشی از آن در محدوده قانونی و بخشی در محدوده غیرقانونی ساکن هستند.

نقوی السادات، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و مسئول خیریه دستان آسمانی این دانشگاه است.

نزدیک به 3 سال است که در بحث حاشیه شهر فعالیت می کند.

او در این باره می گوید: با آنکه شهرک صنعتی فاصله ی زیادی با شهر کرمان ندارد، اما مردم آنجا مشکلات زیادی دارند و از بسیاری از ابتدایی ترین امکانات زندگی محرومند.

نقوی السادات می گوید: طبق بررسی های انجام شده تعداد زیادی از دانش آموزان آنجا بعد از گذراندن دوران راهنمایی، ترک تحصیل می کنند و یکی از اصلی ترین دلایل آن نبود دبیرستان در آن منطقه و عدم توانایی مالی افراد برای رفتن به مرکز شهر برای ادامه تحصیل است.

برای همین خیلی از بچه ها عطای درس را به لقایش می بخشند.

به گفته او؛ وجود کوره های آجرپزی و کارگاه هایی که پوست حیوانات را می سوزانند، در کنار نبود آب در بخش هایی از این منطقه باعث ایجاد بیماری هایی از جمله بیماری های پوستی شده است و شرایط بهداشتی مناسبی وجود ندارد.

البته گفته ها حاکی از آن است که از دیگر معضلات مهم آن منطقه، نبود امنیت در سطح منطقه است.

همین مسئله موجب بسیاری از آسیب ها شده و مکان امنی برای افراد سودجو در بحث مواد مخدر و توزیع و مصرف آن، به طوریکه اهالی معتقدند این موضوع به صورت کاملا آشکار و علنی شده است.

نقوی السادات یکی دیگر از معضلات در این مناطق را بیکاری عنوان کرد و می گوید: ما بار ها در صدد ایجاد کارگاه هایی مثل کارگاه خیاطی شدیم تا بتوانیم حداقل برای چند نفر اشتغال زایی کنیم، اما متاسفانه به دلیل نبود امنیت کافی در این منطقه و اینکه هر لحظه ممکن بود وسایل کارگاه به سرقت رود ، این طرح به مرحله اجرا نرسید.

این فعال جهادی می گوید: باید زیرساخت ها و بستر سازی های لازم فراهم شود تا بتوان به حل ریشه ای معضلات پرداخت و یکی از مهمترین زیرساخت ها بحث امنیت است.

نقوی السادات یکی از مهمترین کار ها در خصوص این معضل را مطالبه گری افراد فعال در این زمینه می داند و می گوید: افرادی که در حاشیه شهر زندگی می کنند، هم انسانند و در همین کشور زندگی می کنند.

نمی شود فقط به دلیل اینکه در حاشیه هستند آن ها را از همه جا و همه چیز حذف کرد.

شستن دست که سهل؛ آب برای خوردن هم نیست! شهرک سیدی از دیگر مناطق حاشیه نشین استان کرمان است.

این شهرک 10 هزار نفر جمعیت دارد، در حالی که برخی از مناطق همین شهرک نیز جزو مناطق ممنوعه ساخت و ساز محسوب می شود.

در دورترین بخش این شهرک می توان مردمی را یافت که با جمعیت 2500 نفری از هرگونه خدمات از جمله آب برق و گاز محرومند.

با وجود اینکه این شهرک تا کرمان تنها دو کیلومتر فاصله دارد، ولی کیفیت زندگی ساکنان آنجا زمین تا آسمان است.

وجود معابر خاکی، تعداد زیاد سگ های ولگرد در منطقه که تردد در ساعات شب را با مشکل مواجه کرده و همچنین قطعی آب در مقاطعی از شبانه روز در تابستان مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.

البته این مشکلات با ظهور ویروس کرونا بیشتر هم شده، چراکه مردم این مناطق آب برای خوردن هم ندارند، چه رسد به رعایت بهداشت و شستشوی مداوم دست ها.

جمع آوری با تأخیر زباله ها که معمولاً هر دو روز یکبار صورت می گیرد، خاکی بودن معابر و وجود سگ های ولگرد فراوان و نبود آب، بهداشت این منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز بیماری هایی به خصوص در کودکان شده است.

اعطای امکانات بدون فرهنگ سازی؛ مشکلات را بیشتر میکند محمد امین شمسی، دیگر فعال جهادی در حوزه ی حاشیه شهر کرمان است.

چندسالی است که دبیر قرارگاه جهادی امام حسن معروف به جمعیت دانشجویی امام حسن کرمان است و 4 سال است که به طور هدفمند با اعضای تیمش در بحث حاشیه شهر کرمان فعالیت مستمر دارند.

شمسی با اشاره به بحث امنیت این مناطق می گوید: در بسیاری از مناطق حاشیه نشین استان کلانتری وجود ندارد و به همین دلیل شرایط خوب و حاشیه ی امنی برای فعالیت باند های موادمخدر فراهم شده و فروش مواد مخدر در این مناطق راحت تر صورت می گیرد.

این یکی از مهمترین دلایل بالا بودن آمار اعتیاد در این مناطق است که بی شک تبعاتش متوجه شهر کرمان هم خواهد شد.

دبیر قرارگاه جهادی امام حسن(ع) کرمان: باید همگام با اعطای امکانات، فرهنگ استفاده از آن ها هم به مردم حاشیه نشین آموزش داده شود تا از آسیب های احتمالیِ بعدی جلوگیری شود.

وی کار فرهنگی در این مناطق را جزو اولویت ها می داند و معتقد است قبل از فرهنگ سازی درست در این مناطق، اعطای امکانات به ضرر خود مردم آنجاست، چون آن ها هر کدام از مناطق مختلفی آمده اند و بر اساس شرایط جغرافیایی منطقه خود سلایق خاصی دارند؛ و بعضا فرهنگ و هزینه استفاده از امکانات شهری را ندارد.

وی معتقد است باید همگام با اعطای امکانات، فرهنگ استفاده از آن هاهم به مردم آموزش داده شود تا از آسیب های احتمالیِ بعدی جلوگیری شود.

مسئول قرارگاه جهادی امام حسن می گوید: بحث فرهنگی در این مناطق اهمیت زیادی دارد و در صورت ارتقای آن، شرایط از خیلی مناطق برخوردار تر هم بهتر میشود، حتی با وجود کمبود امکانات.

شمسی تحقق این اتفاق را منوط به فراهم کردن امکانات اولیه و بسترسازی های لازم توسط مسئولین و پای کار بودن مردم می داند تا بتوان از این فضا استفاده کرد و معضلات این مناطق را تبدیل به فرصت کرد.

آنچه مشهود است آنکه مسئولین استان کرمان، استانی با 13 هزار هکتار مساحت و دارای لقب بزرگترین استان کشور، اگر فکری به حال این معضل نکنند و چاره ای در این خصوص نیندیشند، در آینده ای نه چندان دور در خدمت رسانی دچار مشکل شده و معضلات این مناطق گریبان گیر همه شهر خواهد شد.


کلید واژه ها: حاشیه نشین - حاشیه - زمین های کشاورزی - امکانات - کار فرهنگی - ناسازگاری - خبرگزاری - روستا - کرمان - مناطق حاشیه نشین - دانشگاه - کشاورزی - فرهنگی - مناطق حاشیه - حاشیه نشینی - باران - آسمان - گروه - شهری - زمین - چاره - محیط - سالی - کوچک - پیشرفت - افزایش - یکی از - مناطق - درگیر - استان

آخرین اخبار سرویس:
برای دوره های شهریه پرداز؛ امشب آخرین مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی سال 99

امشب آخرین مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی سال 99

جزییات ظرفیت پذیرش دانشجو در سال 1400

فردا،آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد

ظرفیت پذیرش دانشجو در سال 1400 تصویب شد/کاهش پذیرش دانشجوی ارشد

روند تخریب غضروف ها در بیماری آرتروز با فناوری نانو کُند می شود / تولید صابون نانو برای مقابله با ویروس کرونا

فردا آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد

ثبت نام کنکور سراسری 1400 از 12 بهمن آغاز می شود / اعتراض اساتید به رای دیوان عدالت اداری

فردا،آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد

خدمت رسانی گروه جهادی پزشکی در جزیره هرمز

وبینار رایگان «شکار تهدیدات سایبری» برگزار می شود

استخدام تکنسین برق در شهرقدس

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی در اصفهان

استخدام پژوهشگر در تمامی رشته های دانشگاهی

مهندس معمار خانم - بازاریاب خانم یا آقا

بازاریاب شوینده ازشاهین شهرومیدان دانشگاه صنعتی

استخدام کارگر ساده رستوران

استخدام همکار پژوهشی

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

شاگرد ابمیوه و قهوه

شیوه نامه برگزاری آزمون های برخط دانشگاه های علوم پزشکی کشور اعلام شد

آزمون EPT دانشگاه آزاد فردا، 3 بهمن ماه برگزار می شود

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیاز های فناورانه دوستگاه های دولتی را شناسایی می کند

تحصیل بیش از سه هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

دانشمندان ریزبافت ترین پارچه جهان را تولید کردند

کشف سیاره ای به اندازه مشتری

دهه اقیانوس شناسی

خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 2 بهمن

ایران سومین کشور دارای سند فناوری نانو است

روز بدون فوتی در استان قزوین + فیلم

اولین دانشجوی غیرایرانی شهریه پرداز در دانشگاه محقق اردبیلی ثبت نام کرد

سالن زیبایی

لیزر ایرانی آمد، لیزر آلمانی رفت

2 سیارک عظیم الجثه در حال نزدیک شدن به زمین هستند

جایگاه والای قصیده حضرت ابوطالب (ع) در عرب

استخدام روانپزشک، گفتار درمانگر و روان درمانگر کودک در تهران

استخدام پیک موتوری، انباردار، صندوقدار،سرمیزبان، خوشامدگو در تهران

پذیرش مقاله دانشجوی دکتری دانشگاه صنعتی شریف در ژورنال معتبر علوم رایانه

استخدام طراح، گرافیست در شرکت مجتمع چاپ و طراحی رضوان در شریعتی

فعالیت در مناطق عمیق دریا نیازمند بودجه است

چالش های اقیانوسی و مخاطرات جدی برای بشر

مهلت جذب پژوهشگر پسادکتری تمدید شد

افتتاح مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای جنوب غرب کشور در اهواز

تولید ماسک هایی که در 5 دقیقه ویروس کرونا را نابود می کند

واردات بیش از 42میلیون دوز واکسن کرونا

مهلت زمانی جذب پژوهشگر پسادکتری دانشگاه رازی تمدید شد

روز بدون فوتی کرونا در کردستان

دانشگاه ها در مقابله با کرونا موفق بوده اند

استفاده از نتایج همایش دانشگاه و کرونا در برنامه ریزی آموزشی

رشد لیزر و پلاسما در ایران به لحاظ صنعتی

کارخانه نوآوری ایران در قزوین راه اندازی می شود

63 زندانی استان سمنان آزاد شدند

لیزر و پلاسما در کشور به لحاظ علمی و صنعتی در حال رشد است

زمان بندی انتخاب واحد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه خوارزمی تغییر کرد

فرشاد مومنی میهمان این هفته یک استاد یک تجربه

تشکیل انجمن های علمی اخلاق در دانشگاه ها تقلب را کاهش می دهد

جلوی برگزاری دوره های تکمیل ظرفیت را نمی گیریم

انشعاب های غده ی ابریشم ساز یک عنکوبت!

دانشگاه پیام نور استان تهران مقام اول جشنواره قرآن و عترت

استخدام کارشناس فنی (رشته: مهندسی مکانیک) در تهران

جلوی برگزاری دوره های تکمیل ظرفیت را نمی گیریم

توسعه دانش پایه و فناوری مرتبط با لیزر از ضرورت های علمی کشور است

سی و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار فوق تخصصی پزشکی برگزار می شود/ رقابت بیش از 600 نفر

استخدام کارشناس آزمایشگاه (رشته میکروبیولوژی، شیمی) در هرمزگان

نیروی اداری و دفتری

استخدام مشاور تحصیلی در گروه مشاوره الماس در تهران

2 سیارک عظیم الجثه به زمین نزدیک می شوند

مقاله دانشجوی دکترای دانشگاه شریف در مجله Journal of the ACM

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در بندرعباس

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در یزد

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در بروجرد

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در یاسوج

دانشجویان دستیاری دانشگاه تربیت مدرس وام 15 میلیون تومانی می گیرند / مهلت ثبت نام تا 3 بهمن ماه

افتتاح پژوهشکده علوم پرندگان دانشگاه شهرکرد + فیلم

آزمون های متمرکز برخط دانشگاه علمی کاربردی تا 4 بهمن ادامه دارد

آزمون زبان انگلیسی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود

جلسات پیش دفاع دانشگاه آزاد تا 9 بهمن برگزار می شود

بیش از سه هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی کردستان تحصیل می کنند

عقد قرارداد مشاغل آزاد و بیمه اختیاری در زنجان غیرحضوری  شد

برگزاری جلسات پیش دفاع تا 9 بهمن/ اعلام نتایج نهایی از 11 بهمن

غلامعلی افروز: سستی در جاذبه ها باعث دلزدگی زوجین نسبت به یکدیگر می شود/ بین زن و شوهر حریم خصوصی وجود ندارد

آزمون های متمرکز برخط دانشگاه علمی کاربردی تا 4 بهمن ادامه دارد

زنگ خطری برای آینده/ شماره 28 نشریه دانشجویی «آرمانشهر» منتشر شد

درخشش زنجانی ها در مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام نور

ساخت ماهواره «ناهید 2» به اتمام رسید

استخدام کارشناس حسابداری در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در تهران

ساخت ماهواره «ناهید 2» به اتمام رسید

نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید19 با همکاری دانشگاه شیراز برگزار می شود

ثبت نام دانشجویان مهمان دانشگاه علوم پزشکی تهران از 4 بهمن آغاز می شود

ساخت ماهواره «ناهید 2» به اتمام رسید/ آغاز فرآیند تحویل گیری توسط سازمان فضایی

محصول مطالعات میان رشته ای بدون روش شناسی تفسیر به رأی است

حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟!

حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟!