مطالب مرتبط:
معاون وزیر بهداشت: وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود
ترامپ: سیاستمدار نیستم/ بایدن رییس جمهور شود، شاهد حملات مشابه فرانسه در آمریکا خواهیم بود
وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود
بایدن رییس جمهور شود، شاهد حملات مشابه فرانسه در آمریکا خواهیم بود
ترامپ: بایدن رییس جمهور شود، شاهد حملات مشابه فرانسه در آمریکا خواهیم بود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 00:452020-10-30سياسي

جهش فناوری را در ماهواره پارس 2 شاهد خواهیم بود/ اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی در ماهواره ناهید 2


معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی بر روی ماهواره ناهید 2 نصب می شودگفت: در ماهواره پارس 2 قابلیت تصویربرداری افزایش می یابدوبه نوعی جهش فناوری درآن اتفاق می افتد.

- *  پرتابگر فازی از دستیابی به مدار مربوط به پرتاب و موفقیت ماهواره محسوب می شود فارس: درباره پرتابگرها که نقش مهمی در رساندن ماهواره درمدارفضایی رادارند توضیح دهید؟ جعفر صالحی: باید بگویم حوزه پرتاب خارج از محدوده وزارت ارتباطات است اما ما در این رابطه همکاری و ارتباط نزدیکی با حوزه پرتاب داریم زیرا فازی از دستیابی به مدار مربوط به پرتاب و موفقیت ماهواره محسوب می شود.

بنابراین باید به این نکته اشاره کنم که در هنگام شروع فاز طراحی و ساخت ماهواره ها در دفترچه سازگاری بین ماهواره و پرتابگر یک تفاهم نامه به امضا می رسد و بعد از آن تعاملاتی را با پرتابگر داریم از این جهت که ورودی های مورد نیاز برای طراحی پرتابگر داشته و در نهایت نشست های سازگاری را با پرتابگر انجام می دهیم.

* قرار است بلوک انتقال مداری به نام  سامان یک ماهواره 100 کیلویی را مدار 7 هزار کیلومتر قرار دهد فارس: از اقدامات پژوهشگاه فضایی ایران در دسترسی به مدارات ژئو و بالاتر توضیح دهید؟ جعفر صالحی: یکی از اقداماتی که پژوهشگاه فضایی در جهت همکاری مشترک به منظور دسترسی به مدارات بالاتر از ژئو انجام داده است مربوط به برنامه ریزی در طراحی و ساخت بلوک انتقال مداری یعنی یک مدار واسطه است.

یعنی پرتابگرها به صورت متداول ماهواره هایی را که قرار است در بالاتر از مدار ژئو قرار بگیرند را در یک مدار پارکنیگ قرار می دهند و از آنجا به بعد یک بلوک انتقال مداری وظیفه ارتقای مدار ماهواره را برعهده دارد.

بر این اساس می توان گفت یک نقشه راه توسعه محصولی وجود دارد که در نقشه راه گام هایی برای ارتقای سطح عملیاتی انتقال مداری پیش بینی شده است.

در واقع باید بگویم اولین گام ، انتقال مداری به نام  سامان یک است که فاز طراحی آن به انجام رسیده و نمونه کیفی آن ساخته شده و تحت نظارت سازمان فضایی در حال تحویل است به طوری که امیدواریم بتوانیم اوایل سال آینده نمونه پروازی بلوک انتقال مداری را به بهره برداری برسانیم قرار است این بلوک یک ماهواره 100 کیلویی را مدار 7 هزار کیلومتر قرار دهد.

  * می خواهیم  با به کارگیری سامانه های پیشران سوخت جامد و مایع ، یک ماهواره 100 کیلویی را از مدار 400 کیلومتر که مدار پارکینگ ما است را به مدار عملیاتی 7 هزار کیلومتر ارسال کنیم.

فارس: درباره ماهواره هایی که قرار است در مدار بالاتر از ژئو قرار گیرند توضیح دهید؟ جعفر صالحی: ماهواره هایی که قرار است در مدار بالاتر از ژئو قرار گیرند ابتدا توسط پرتاب کننده یک مدار پارکینگ در قالب یک مدار واسطه یا یک مدار میانی قرار می گیرند که در آنجا بعد از تثبیت بلوک انتقال مدار به مدارات بالاتر اتفاق می افتد در واقع نقشه راهی که ما داریم این است که در گام هایی که پیش بینی شده ابتدا بتوانیم با به کارگیری سامانه های پیشران سوخت جامد و مایع ، یک ماهواره 100 کیلویی را از مدار 400 کیلومتر که مدار پارکینگ ما است را به مدار عملیاتی 7 هزار کیلومتر ارسال کنیم.

از طرفی در گام های میانی این اوج مدار که الان پیش بینی شده  7 هزار کیلومتر به بالاتر از 10 هزارکیلومتر و در نهایت به 36 هزار کیلومتر ارتقا خواهد یافت.

براساس نقشه راه محصولی ، پیش بینی شده با هماهنگی که با مجموعه پرتابگر داریم بتوانیم از قابلیت انتقال مداری در پرتاب های آینده استفاده کنیم.

* اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی درکشور بر روی ماهواره ناهید 2 نصب می شود فارس: درباره کارکرد ماهواره ناهید 1 و همچنین ناهید 2 توضیح دهید؟ جعفر صالحی: ماهواره ناهید اولین گام در جهت دستیابی به فناوری ماهواره های مخابراتی بوده است بنابراین مقرر شده بود بعضی از فناوری هایی که در نهایت در ماهواره ژئو به کار گرفته می شود را توسعه دهیم.

در واقع ما در قالب یک محصولداریم یک ماهواره عملیاتی که کار توسعه و فناوری هم در آن اتفاق می افتد را تجربه می کنیم.

بنابراین ماهواره ناهید 1 در مدار ژئو قرار می گیرد در مدار عملیاتی خودش قادر است هر ارتباط را برقرار کند یعنی یک ارتباط تلفنی مداری را در هر نقطه برقرار می کند.

اما در ماهواره ناهید 2 این قابلیت افزایش پیدا می کند به این معنی که زیر سیستم پیش رانش را به این ماهواره اضافه کردیم با این هدف که این سیستم بتواند مدار عملیاتی ماهواره را تا 50 کیلومتر افزایش دهد در واقع باید بگویم به معنای واقعی قابلیت کنترل ماهواره و قابلیت ارتقای مداری ماهواره را در ناهید 2 خواهیم داشت.

از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که تست کیفی پیش رانش این ماهواره در پژوهشگاه فضایی با نظارت سازمان فضایی انجام شده است.

یکی دیگر از ویژگی های این ماهواره این است که اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی  در کشور بر روی ماهواره نصب می شود اما در ماهواره ناهید 3 این ظرفیت کانال ارتباطی و ظرفیت عملیاتی ماهواره افزایش پیدا خواهد کرد که هدف اصلی رسیدن به مدار مخابراتی مدار ژئو است.

* اولین ماهواره سنجش از دوری که طراحی و ساخته شد پارس 1 است فارس: درباره ماهواره پارس 1 و ماموریت آن بگویید؟ جعفر صالحی: اولین ماهواره سنجش از دوری که طراحی و ساخته شد پارس 1 است در واقع طراحی، ساخت و انجام آزمون های این ماهواره به صورت کامل در پژوهشگاه فضایی انجام شده است.

این ماهواره پیچیده ترین و عملیاتی ترین ماهواره سنجش از راه دور است که کارهای مربوط به آن از سال 96 آغاز شده و اکنون فاز نهایی خود را پشت سر گذاشته است.

پارس 1 در حال تحویل به سازمان فضایی جهت آماده سازی مقدمات پرتاب است.

پارس 1 ماهواره سنجش از راه دور است که سه محموله تصویربرداری در باندهای مختلف دارد که توان تفکیک پذیری آن دوربین ها 15، 150 و 300 متر است.

از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که نقشه راه محصولی که پژوهشگاه فضایی براساس آن تکالیف مأموریت خود را انجام می دهد  بر 2 حوزه است که طراحی ، ساخت ، پرتاب و بهره برداری از ماهواره مخابراتی و همچنین طراحی ، ساخت ، پرتاب و بهره برداری از ماهواره بخشی از دور است.

* در ماهواره پارس 2 قابلیت تصویربرداری افزایش می یابدوبه نوعی جهش فناوری درآن اتفاق می افتد فارس: درباره تفاوت ماهواره پارس یک با ماهواره پارس 2 توضیح دهید؟ جعفر صالحی: باید بگویم از آنجایی که درماهواره پارس 1 ما یک دوربین رنگی 15 متری داریم و یک دوربین 150 متری وهمچنین دوربین حرارتی 300 متر داریم و از یک زیر سامانه پیش رانش برخوردار است که قابلیت نگهداشت مداری این ماهواره را دارد.

اما در پارس 2 قابلیت تصویربرداری افزایش می یابد و به نوعی جهش فناوری در آن اتفاق می افتددر واقع برنامه پژوهشگاه این است که از ظرفیت کل کشور از دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان در طراحی و ساخت ماهواره استفاده کند البته در پروژه های گذشته هم این شبکه سازی اتفاق افتاده است.

 البته باید بگویم این ماهواره توان عملیاتی و کاربردی بسیار پیچیده تری نسبت به نسخه قبلی خود دارد.

اکنون این ماهواره در مرحله امکان سنجی و طراحی مفهومی است و زمانی که تأییدیه این فاز از سوی سازمان فضایی دریافت شود وارد فاز طراحی خواهد شد.

پیش بینی می شود ظرف چند سال آینده بتوانیم این ماهواره را به عنوان یک ماهواره عملیاتی ارتقا یافته که می تواند کاربرد مناسبی در حوزه های مختلف داشته باشد به حوزه فضایی کشور هدیه کنیم.

* قطب های نوآوری محصولات فضایی کشور را توسعه می دهند فارس: درباره پژوهشکده های تحت نظر پژوهشگاه فضایی ایران که به عنوان قطب های نوآوری محسوب می شوند توضیح دهید؟ جعفر صالحی: 5 پژوهشکده بومی به عنوان قطب فناوری المان های فضایی را توسعه داده و به طراحی و ساخت محصولات مورد استفاده در ماهواره ها می پردازند به این معنی که 190 طرح پژوهشی در کشور با مشارکت 20 دانشگاه در حال انجام است در واقع یکی از برنامه های اصلی پژوهشگاه ایران استفاده از نخبگان، فرهیختگان و دانشمندان داخلی است که در واقع آنها به عنوان تکمیل کننده طرح ها و پروژه های علمی و عملیاتی از پازل علمی کشور فعالیت می کنند.

در حال حاضر برای طراحی و ساخت زیر سامانه و المان های فضایی مورد استفاده در ماهواره ها ما یک شبکه بزرگ در قالب همکار تشکیل داده ایم که این شبکه متشکل از دانشجویان، نخبگان، دانشگاهیان و شرکت های دانش بنیان است که مسیر حرکت آنها با مدیریت تحقیقات و پژوهش های کاربردی زیر نظر پژوهشگاه فضایی ایران در قالب یک شبکه فعالیت می کنند این در حالی است که پژوهشکده فضایی ایران دارای 5 پژوهشکده به عنوان قطب فناوری است که وظیفه سه پژوهشکده توسعه المان های فضایی است و دو پژوهشکده دیگر نیز به صورت سیستمی فعالیت می کند و وظیفه طراحی و ساخت محصولات مورد کاربرد در ماهواره های ایرانی را دارند.

در واقع باید بگویم هر کدام از آنها بر اساس تکالیف و ماموریتی که دنبال می کنند در قالب یک شبکه دانشگاهی در مسیر توسعه علم و فناوری و رسیدن به نقطه مطلوب در حال حرکت هستند.

* یکی از موتورهای اصلی محرک برای ارتقای مدار موتور سوخت جامع آرش است فارس: درباره موتور آرش برایمان بگویید؟ جعفر صالحی: در بلوک انتقال مداری یکی از موتورهای اصلی که محرک برای ارتقای مدار است موتور سوخت جامع آرش است که در ورژن های مختلف طراحی و ساخته شده است و در خدمت انتقال مداری ماهواره خواهد بود.

  2 فناوری به صورت ویژه در این بلوک انتقال مداری اتفاق افتاد که یکی طراحی و ساخت موتور آرش است که برای اولین بار پژوهشکده فظامی به فناوری شکل دهی تیتانیوم دست پیدا کرد این فناوری باعث می شود ما بتوانیم نسبت سوخت جرم خشک را افزایش دهیم و قابلیت عملیاتی بلوک را توسعه دهیم همچنین با توجه به اینکه بلوک انتقال مداری در شرایط خلع قرار است عملیات خود را انجام دهد تست هایی شبیه سازی شده خلع بر روی این موتور برای اولین بار در کشور در پژوهشگاه فضایی در پژوهشکده حمل ونقل با موفقیت به انجام رسید در واقع این موتور قرار است در بلوک انتقال مداری سامان 1 و 2 و در مدل های مختلف به کار گرفته شود.

* عمده المان هایی که ما در ماهواره ها به کار می بریم بومی سازی شده و ساخت تولید محققان داخلی است فارس: در حال حاضر چند درصد قطعات ماهواره های ایرانی تولید داخل است؟ جعفر صالحی: قطعات ماهواره ها در ابتدا عمدتاً از خارج از کشور وارد می شد و با توجه به تحریم ها و اینکه احتمال خرابکاری صنعتی در این قطعات وجود دارد پژوهشگاه فضایی به دنبال توسعه فناوری ها در قطب های فناوری خودش افتاد و شبکه دانشی شکل داد اکنون عمده المان هایی که امروز ما در ماهواره ها به کار می بریم بومی سازی شده و ساخت تولید محققان داخلی است.

البته مقدار محدودی از المان هایی که وارد می کنیم به خاطر این است که در حوزه فناوری ما دارای گلوگاه نیستیم و از منابع خارج وارد می کنیم البته المان های وارداتی در قیاس با المان های داخلی قابل مقایسه نیست.

* از خدمات شرکت دانش بنیان و بخش خصوصی در توسعه فناوری استفاده می کنیم فارس: مهم ترین دغدغه های پژوهشگاه فضایی ایران چیست؟ جعفر صالحی: یکی از دغدغه های پژوهشگاه فضایی ایران این است که فناوری فضایی بتواند به سبد محصولی جامعه برسد که برای این کارسعی کردیم از خدمات شرکت دانش بنیان و بخش خصوصی در توسعه فناوری و همچنین در کاربردی کردن داده های فضا استفاده کنیم از طرفی در این رابطه مرکز نوآوری فضایی در حال شکل گیری است و از شرکت های دانش بنیان که در حوزه فضا کار می کنند دعوت می کنیم در شبکه همکار پژوهشکده قرار گیرند زیرا ما حمایت های مشاوره علمی - زیرساختی و مالی و واگذاری پروژه ها را در دستور کار داریم.

همچنین بخشی از این مجموعه مرکز نوآوری در اختیار نخبگانی قرار می گیرد که طرح های مرتبط با فضا دارند و هنوز شرکت  ندارند.

این مرکز آماده بهره برداری است و در بهمن ماه افتتاح می شود.

 
کلید واژه ها: ماهواره - پرتاب - ماهواره ناهید 2 - ماهواره ناهید - پژوهشگاه فضایی ایران - وزارت ارتباطات - پژوهشگاه فضایی - ناهید 2 - موفقیت - مدار - فناوری - سامانه - ارتباط - تصویربرداری - طراحی و ساخت - طراحی - فضایی - اولین - مربوط - ارتباطات - پارس - پژوهشگاه - رانش - حوزه - ماموریت - قابلیت - نزدیکی - رساندن - افزایش - همکاری

آخرین اخبار سرویس:
پیام فرمانده ناجا به رییس مجلس

روز معلولین، فرصتی برای اصلاح نگرش نسبت به معلولان

شورای راهبردی دوومیدانی تشکیل شد

عضو پایداری: تخریب روحانی چه سودی دارد؟

مسابقه «میرزا، سردار جنگل» ویژه دانش آموزان گیلانی برگزار می شود

تحقیق در مورد امنیت خودروهای تسلا در آمریکا

استثنائات اجرای «دستورالعمل تمدید قرارداد های اجاره مسکن در دوران کرونا» ابلاغ شد

اظهارات فرمانده کل سپاه درباره زمان و مکان انتقام شهید فخری زاده

طرح 2 فوریتی رفع تحریم ها با هدف مقرر کردن اولتیماتوم برای کشورهای غربی فردا در مجلس بررسی می شود

باید آرایش درونی مراکز تربیت معلم مورد توجه جدی باشد

بیانیه اساتید و طلاب مدرسه علمیه فاطمیه در محکومیت اهانت به امام خمینی(ره)

وزیر اطلاعات: سرنخ های زیادی از ترور شهید فخری زاده داریم

تداوم «کمک مومنانه» در آذربایجان غربی/ توزیع بیش از 100 هزار بسته معیشتی توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

بازداشت کارچاق کن در حوزه قضایی

پیشنهاد جدی به شورای عالی کار برای بازنگری در دستمزد 99/درآمد کارگر 3میلیون،هزینه 6میلیون/کارگران چطور زنده اند؟

سرلشکر سلامی: دشمنان منتظر انتقام ما باشند/سردار حاجی زاده: ملت ایران از انتقام دست برنمی دارند

سهم 93 درصدی سرقت از مجموع جرایم

دانشجویان بسیجی میناب مقابل دانشکده فنی و حرفه ای این شهرستان تجمع کردند

وزیر اطلاعات: سرنخ های زیادی از ترور شهید فخری زاده داریم

تولید 11 هزار تن پروتیین در دریای برکت

دشمنان منتظر انتقام ما باشند

تقدیر امام جمعه همدان از کادر درمانی و طلاب جهادی بیمارستان شهید بهشتی

وزیر اطلاعات: سرنخ های زیادی در رابطه با ترور شهید فخری زاده بدست آمده است

اف بی آی از مدعیان تقلب در انتخابات خواست مدرک ارائه کنند

ائمه جمعه اهل سنت آذربایجان غربی به ترور «شهید فخری زاده» واکنش نشان دادند

اظهارات مهم تازه وزیر اطلاعات درباره سرنخ های ترور شهید فخری زاده

ابراز امیدواری برای به زندان رفتن مقام های دولت!

تمامی شهرستان های قرمز استان سمنان به وضعیت نارنجی تغییر رنگ دادند

توضیحات دادستان درباره استثنائاتِ دوران کرونا

پیام فرمانده ناجا به رییس مجلس

امکان ندارد از خون شهدای عزیزمان بگذریم/ نزاجا اولین سازمانی است که پیشگیری و ایمنی را در ساختار خود نهادینه کرده است

شهید فخری زاده از حدود سال 82 در لیست ترور بود/ خارج کشور از او به عنوان مرد شماره یک هسته ‍ای ایران یاد می کنند

تشییع پیکر دانشمند شهید محسن فخری زاده

سرلشکر سلامی: دشمنان منتظر انتقام ما باشند/سردار حاجی زاده: ملت ایران از انتقام دست برنمی دارند

مشکلات اشتغال معلولان در استان قزوین برطرف شود

تعبیر خواب تسبیح آبی ، فیروزه ای هدیه گرفتن امام صادق و ابن سیرین

آب آشامیدنی غرب اصفهان در دسترس نیست/ وزارت نیرو به اولویت آبرسانی توجهی نمی کند

روز معلولین، فرصتی برای اصلاح نگرش نسبت به معلولان

توزیع 600 بسته معیشتی بین نیازمندان در طرح سردار سلیمانی

تکلیف دشمن، با ذوالفقار است/ علم انتقامش، به کف غیرت ماست

همه چیز درباره قراردادهای اجاره مسکن و استثنائات آن در دوران کرونا

انتصاب اعضای شورای راهبردی فدراسیون دوومیدانی

فیلم | نظر مردم در مورد محدودیت های کرونایی چیست؟

اعتراض کارگران ریخته گری ماشین سازی تبریز به مدیریت جدید

شهادت شهید فخری زاده گواهی محکم بر ابطال اعتماد به غرب است

پیکر شهید فخری زاده به خاک سپرده شد

نکاتی درباره دستورالعمل تمدید قراردادهای اجاره مسکن در دوران کرونا

بندر امام خمینی کماکان در زیرآب/ آغاز موج دوم بارش ها از ساعاتی دیگر/ مردم خواهان ورود دادستان به عنوان مدعی العموم شدند/مردم: تاثیر نقش شورای راهبردی پتروشیمی در بحران ها به چشم نمی آید+تصاویر

نکاتی درباره دستورالعمل تمدید قراردادهای اجاره مسکن در دوران کرونا

جزییات زمان برگزاری آزمون تشریحی جذب عمومی تصدی منصب قضا سال 99

ایران آمران و عاملان شهادت فخری زاده را مجازات خواهد کرد

سوال از سلطانی فر به صحن علنی مجلس ارجاع شد

با عروج شهدا راه پربرکت تر خواهد شد

نوزدهمین اجلاس مجازی رؤسای دولت ها

مجامع بین المللی در برابر تروریسم دولتی علیه ایران سکوت نکنند/ ایران در فرصت مناسب به ترور شهید فخری زاده پاسخ قاطع می دهد

چین ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

«تاتیک»؛اولین کتاب داستان شهدای مسیحی دفاع مقدس

حضور هیاتی از طالبان در سفارت ایران در قطر در پی ترور شهید ‎فخری زاده

یک نماینده مجلس، پشت پرده خروج از پروتکل الحاقی را فاش کرد

موسیقی فعلی صرفا یک سری سروصداست / فرهنگ درستی نداشته باشیم با هر اقتصادی آسیب خواهیم دید

اگر می دانستید نماز شب چه تأثیری در برآورده شدن حاجات دارد

اهدای خون توسط پاسداران و بسیجیان زرند

بازی با رسانه های کردستان

شورای راهبردی دوومیدانی تشکیل شد

کره جنوبی هر چه سریع تر منابع بلوکه شده ایران را پس دهد

پلنگ زخمی این کوهسار را کشتند

بازی با رسانه های کردستان

توزیع 5 تن گوشت مرغ در محله هرندی توسط بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام

تولید 11 هزار تن پروتیین از طریق آبزیان

اینفوگرافیک / روند کرونا در ایران، از 10 آبان تا 10 آذر

عضو هیأت علمی حوزه و دانشگاه: بی حجاب آرامش را از سایرین سلب می کند!

حضور نماینده ایران در اجلاس جهانی گردشگری

تکلیف دشمن، با ذوالفقار است/ علم انتقامش، به کف غیرت ماست

تحریم می شویم چون قوی نشده ایم!

بزرگداشت دانشمند هسته ای شهید فخری زاده در شیراز

برگزاری آزمون بخش معارفی جشنواره «هدهد» در البرز

زمان، مکان و کیفیت پاسخ به دشمن را ما تعیین می کنیم

برنده 99/9/9 چه کسانی بودند؟

وزیر اطلاعات: سرنخ های زیادی در رابطه با ترور شهید فخری زاده بدست آمده است

نکاتی درباره دستورالعمل تمدید قراردادهای اجاره مسکن در دوران کرونا

تغییر و تحول 40 ساله در روش های ترور/ از ترور «تن به تن» تا آدم کشی از راه دور

وزیر اطلاعات: در جریان بررسی ترور شهید «فخری زاده» به سرنخ های زیادی رسیدیم 

ثبت گسترده اموال فکری ایران خودرو

پیشنهادات ضد تحریمی ایران به سازمان همکاری های شانگ های

سفیری که پول می گرفت تا افراد را شیعه کند (فیلم)

نذر فرهنگی پدر شهید محمود حسین میرزایی در شهرستان بِن

دانشجویان همدانی در اعتراض به ترور شهید فخری زاده تجمع کردند + عکس

توضیحات کمالوندی درباره طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها در کمیسیون انرژی

تصاویر چهره های مطرح نظامی و مسئولان در تشییع پیکر شهید فخری زاده | حضور سردار قاآنی، سرلشکر سلامی و...

وزیر اطلاعات: سرنخ های زیادی بدست آمده

زمان، مکان و کیفیت پاسخ به دشمن را ما تعیین می کنیم

دل نوشته هنرمندان تئاتری در محکومیت ترور شهید محسن فخری زاده

ایران به ترور فخری زاده پاسخ قاطع و پشیمان کننده خواهد داد

توزیع 10 هزار بسته پوشاک و لوازم تحریر بین دانش آموزان نیازمند گلستانی/ طرح نذر هوشمند اجرایی می شود

آثار مثبت و منفی کرونا بر محیط زیست

نوزدهمین اجلاس مجازی رؤسای دولت ها

آیین خاکسپاری دانشمند ایرانی در تهران

جنگ قره باغ فرصتی برای تجلّی هویت شیعی درجمهوری آذربایجان / تحلیل

10 آذر روز مجلس شورای اسلامی + تاریخچه و وظایف

آزادی 1000 زندانی جرائم غیرعمد/ستاد آزادسازی در بوشهر فعال شود

جهش فناوری را در ماهواره پارس 2 شاهد خواهیم بود/ اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی در ماهواره ناهید 2

جهش فناوری را در ماهواره پارس 2 شاهد خواهیم بود/ اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی در ماهواره ناهید 2