موضوعات داغ: - رژيم صهيونيستي - دانشگاه فرهنگيان - آژانس بين المللي انرژي اتمي - منطقه آزاد قشم - سيد محمد خاتمي - سرمربي تيم فوتبال تراكتور - مسئوليت پذيري - آموزش و پرورش - كورس قهرماني - تيم فوتبال تراكتور - آبياري و زهكشي - سه دانگ - تلسكوپ پرتو ايكس چاندرا - فرآورده خام دامي - اديب - السيد هيساي - ثبت احوال خراسان شمالي - بوژيدار رادوشوويچ - 8 ماهه - ايرانجوان بوشهر - جعفرزاده ايمن آبادي - كاپيتان تراكتور - جهادكشاورزي

مطالب مرتبط:
معاون وزیر بهداشت: وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود
ترامپ: سیاستمدار نیستم/ بایدن رییس جمهور شود، شاهد حملات مشابه فرانسه در آمریکا خواهیم بود
وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود
بایدن رییس جمهور شود، شاهد حملات مشابه فرانسه در آمریکا خواهیم بود
ترامپ: بایدن رییس جمهور شود، شاهد حملات مشابه فرانسه در آمریکا خواهیم بود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 00:452020-10-30سياسي

جهش فناوری را در ماهواره پارس 2 شاهد خواهیم بود/ اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی در ماهواره ناهید 2


معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی بر روی ماهواره ناهید 2 نصب می شودگفت: در ماهواره پارس 2 قابلیت تصویربرداری افزایش می یابدوبه نوعی جهش فناوری درآن اتفاق می افتد.

- *  پرتابگر فازی از دستیابی به مدار مربوط به پرتاب و موفقیت ماهواره محسوب می شود فارس: درباره پرتابگرها که نقش مهمی در رساندن ماهواره درمدارفضایی رادارند توضیح دهید؟ جعفر صالحی: باید بگویم حوزه پرتاب خارج از محدوده وزارت ارتباطات است اما ما در این رابطه همکاری و ارتباط نزدیکی با حوزه پرتاب داریم زیرا فازی از دستیابی به مدار مربوط به پرتاب و موفقیت ماهواره محسوب می شود.

بنابراین باید به این نکته اشاره کنم که در هنگام شروع فاز طراحی و ساخت ماهواره ها در دفترچه سازگاری بین ماهواره و پرتابگر یک تفاهم نامه به امضا می رسد و بعد از آن تعاملاتی را با پرتابگر داریم از این جهت که ورودی های مورد نیاز برای طراحی پرتابگر داشته و در نهایت نشست های سازگاری را با پرتابگر انجام می دهیم.

* قرار است بلوک انتقال مداری به نام  سامان یک ماهواره 100 کیلویی را مدار 7 هزار کیلومتر قرار دهد فارس: از اقدامات پژوهشگاه فضایی ایران در دسترسی به مدارات ژئو و بالاتر توضیح دهید؟ جعفر صالحی: یکی از اقداماتی که پژوهشگاه فضایی در جهت همکاری مشترک به منظور دسترسی به مدارات بالاتر از ژئو انجام داده است مربوط به برنامه ریزی در طراحی و ساخت بلوک انتقال مداری یعنی یک مدار واسطه است.

یعنی پرتابگرها به صورت متداول ماهواره هایی را که قرار است در بالاتر از مدار ژئو قرار بگیرند را در یک مدار پارکنیگ قرار می دهند و از آنجا به بعد یک بلوک انتقال مداری وظیفه ارتقای مدار ماهواره را برعهده دارد.

بر این اساس می توان گفت یک نقشه راه توسعه محصولی وجود دارد که در نقشه راه گام هایی برای ارتقای سطح عملیاتی انتقال مداری پیش بینی شده است.

در واقع باید بگویم اولین گام ، انتقال مداری به نام  سامان یک است که فاز طراحی آن به انجام رسیده و نمونه کیفی آن ساخته شده و تحت نظارت سازمان فضایی در حال تحویل است به طوری که امیدواریم بتوانیم اوایل سال آینده نمونه پروازی بلوک انتقال مداری را به بهره برداری برسانیم قرار است این بلوک یک ماهواره 100 کیلویی را مدار 7 هزار کیلومتر قرار دهد.

  * می خواهیم  با به کارگیری سامانه های پیشران سوخت جامد و مایع ، یک ماهواره 100 کیلویی را از مدار 400 کیلومتر که مدار پارکینگ ما است را به مدار عملیاتی 7 هزار کیلومتر ارسال کنیم.

فارس: درباره ماهواره هایی که قرار است در مدار بالاتر از ژئو قرار گیرند توضیح دهید؟ جعفر صالحی: ماهواره هایی که قرار است در مدار بالاتر از ژئو قرار گیرند ابتدا توسط پرتاب کننده یک مدار پارکینگ در قالب یک مدار واسطه یا یک مدار میانی قرار می گیرند که در آنجا بعد از تثبیت بلوک انتقال مدار به مدارات بالاتر اتفاق می افتد در واقع نقشه راهی که ما داریم این است که در گام هایی که پیش بینی شده ابتدا بتوانیم با به کارگیری سامانه های پیشران سوخت جامد و مایع ، یک ماهواره 100 کیلویی را از مدار 400 کیلومتر که مدار پارکینگ ما است را به مدار عملیاتی 7 هزار کیلومتر ارسال کنیم.

از طرفی در گام های میانی این اوج مدار که الان پیش بینی شده  7 هزار کیلومتر به بالاتر از 10 هزارکیلومتر و در نهایت به 36 هزار کیلومتر ارتقا خواهد یافت.

براساس نقشه راه محصولی ، پیش بینی شده با هماهنگی که با مجموعه پرتابگر داریم بتوانیم از قابلیت انتقال مداری در پرتاب های آینده استفاده کنیم.

* اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی درکشور بر روی ماهواره ناهید 2 نصب می شود فارس: درباره کارکرد ماهواره ناهید 1 و همچنین ناهید 2 توضیح دهید؟ جعفر صالحی: ماهواره ناهید اولین گام در جهت دستیابی به فناوری ماهواره های مخابراتی بوده است بنابراین مقرر شده بود بعضی از فناوری هایی که در نهایت در ماهواره ژئو به کار گرفته می شود را توسعه دهیم.

در واقع ما در قالب یک محصولداریم یک ماهواره عملیاتی که کار توسعه و فناوری هم در آن اتفاق می افتد را تجربه می کنیم.

بنابراین ماهواره ناهید 1 در مدار ژئو قرار می گیرد در مدار عملیاتی خودش قادر است هر ارتباط را برقرار کند یعنی یک ارتباط تلفنی مداری را در هر نقطه برقرار می کند.

اما در ماهواره ناهید 2 این قابلیت افزایش پیدا می کند به این معنی که زیر سیستم پیش رانش را به این ماهواره اضافه کردیم با این هدف که این سیستم بتواند مدار عملیاتی ماهواره را تا 50 کیلومتر افزایش دهد در واقع باید بگویم به معنای واقعی قابلیت کنترل ماهواره و قابلیت ارتقای مداری ماهواره را در ناهید 2 خواهیم داشت.

از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که تست کیفی پیش رانش این ماهواره در پژوهشگاه فضایی با نظارت سازمان فضایی انجام شده است.

یکی دیگر از ویژگی های این ماهواره این است که اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی  در کشور بر روی ماهواره نصب می شود اما در ماهواره ناهید 3 این ظرفیت کانال ارتباطی و ظرفیت عملیاتی ماهواره افزایش پیدا خواهد کرد که هدف اصلی رسیدن به مدار مخابراتی مدار ژئو است.

* اولین ماهواره سنجش از دوری که طراحی و ساخته شد پارس 1 است فارس: درباره ماهواره پارس 1 و ماموریت آن بگویید؟ جعفر صالحی: اولین ماهواره سنجش از دوری که طراحی و ساخته شد پارس 1 است در واقع طراحی، ساخت و انجام آزمون های این ماهواره به صورت کامل در پژوهشگاه فضایی انجام شده است.

این ماهواره پیچیده ترین و عملیاتی ترین ماهواره سنجش از راه دور است که کارهای مربوط به آن از سال 96 آغاز شده و اکنون فاز نهایی خود را پشت سر گذاشته است.

پارس 1 در حال تحویل به سازمان فضایی جهت آماده سازی مقدمات پرتاب است.

پارس 1 ماهواره سنجش از راه دور است که سه محموله تصویربرداری در باندهای مختلف دارد که توان تفکیک پذیری آن دوربین ها 15، 150 و 300 متر است.

از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که نقشه راه محصولی که پژوهشگاه فضایی براساس آن تکالیف مأموریت خود را انجام می دهد  بر 2 حوزه است که طراحی ، ساخت ، پرتاب و بهره برداری از ماهواره مخابراتی و همچنین طراحی ، ساخت ، پرتاب و بهره برداری از ماهواره بخشی از دور است.

* در ماهواره پارس 2 قابلیت تصویربرداری افزایش می یابدوبه نوعی جهش فناوری درآن اتفاق می افتد فارس: درباره تفاوت ماهواره پارس یک با ماهواره پارس 2 توضیح دهید؟ جعفر صالحی: باید بگویم از آنجایی که درماهواره پارس 1 ما یک دوربین رنگی 15 متری داریم و یک دوربین 150 متری وهمچنین دوربین حرارتی 300 متر داریم و از یک زیر سامانه پیش رانش برخوردار است که قابلیت نگهداشت مداری این ماهواره را دارد.

اما در پارس 2 قابلیت تصویربرداری افزایش می یابد و به نوعی جهش فناوری در آن اتفاق می افتددر واقع برنامه پژوهشگاه این است که از ظرفیت کل کشور از دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان در طراحی و ساخت ماهواره استفاده کند البته در پروژه های گذشته هم این شبکه سازی اتفاق افتاده است.

 البته باید بگویم این ماهواره توان عملیاتی و کاربردی بسیار پیچیده تری نسبت به نسخه قبلی خود دارد.

اکنون این ماهواره در مرحله امکان سنجی و طراحی مفهومی است و زمانی که تأییدیه این فاز از سوی سازمان فضایی دریافت شود وارد فاز طراحی خواهد شد.

پیش بینی می شود ظرف چند سال آینده بتوانیم این ماهواره را به عنوان یک ماهواره عملیاتی ارتقا یافته که می تواند کاربرد مناسبی در حوزه های مختلف داشته باشد به حوزه فضایی کشور هدیه کنیم.

* قطب های نوآوری محصولات فضایی کشور را توسعه می دهند فارس: درباره پژوهشکده های تحت نظر پژوهشگاه فضایی ایران که به عنوان قطب های نوآوری محسوب می شوند توضیح دهید؟ جعفر صالحی: 5 پژوهشکده بومی به عنوان قطب فناوری المان های فضایی را توسعه داده و به طراحی و ساخت محصولات مورد استفاده در ماهواره ها می پردازند به این معنی که 190 طرح پژوهشی در کشور با مشارکت 20 دانشگاه در حال انجام است در واقع یکی از برنامه های اصلی پژوهشگاه ایران استفاده از نخبگان، فرهیختگان و دانشمندان داخلی است که در واقع آنها به عنوان تکمیل کننده طرح ها و پروژه های علمی و عملیاتی از پازل علمی کشور فعالیت می کنند.

در حال حاضر برای طراحی و ساخت زیر سامانه و المان های فضایی مورد استفاده در ماهواره ها ما یک شبکه بزرگ در قالب همکار تشکیل داده ایم که این شبکه متشکل از دانشجویان، نخبگان، دانشگاهیان و شرکت های دانش بنیان است که مسیر حرکت آنها با مدیریت تحقیقات و پژوهش های کاربردی زیر نظر پژوهشگاه فضایی ایران در قالب یک شبکه فعالیت می کنند این در حالی است که پژوهشکده فضایی ایران دارای 5 پژوهشکده به عنوان قطب فناوری است که وظیفه سه پژوهشکده توسعه المان های فضایی است و دو پژوهشکده دیگر نیز به صورت سیستمی فعالیت می کند و وظیفه طراحی و ساخت محصولات مورد کاربرد در ماهواره های ایرانی را دارند.

در واقع باید بگویم هر کدام از آنها بر اساس تکالیف و ماموریتی که دنبال می کنند در قالب یک شبکه دانشگاهی در مسیر توسعه علم و فناوری و رسیدن به نقطه مطلوب در حال حرکت هستند.

* یکی از موتورهای اصلی محرک برای ارتقای مدار موتور سوخت جامع آرش است فارس: درباره موتور آرش برایمان بگویید؟ جعفر صالحی: در بلوک انتقال مداری یکی از موتورهای اصلی که محرک برای ارتقای مدار است موتور سوخت جامع آرش است که در ورژن های مختلف طراحی و ساخته شده است و در خدمت انتقال مداری ماهواره خواهد بود.

  2 فناوری به صورت ویژه در این بلوک انتقال مداری اتفاق افتاد که یکی طراحی و ساخت موتور آرش است که برای اولین بار پژوهشکده فظامی به فناوری شکل دهی تیتانیوم دست پیدا کرد این فناوری باعث می شود ما بتوانیم نسبت سوخت جرم خشک را افزایش دهیم و قابلیت عملیاتی بلوک را توسعه دهیم همچنین با توجه به اینکه بلوک انتقال مداری در شرایط خلع قرار است عملیات خود را انجام دهد تست هایی شبیه سازی شده خلع بر روی این موتور برای اولین بار در کشور در پژوهشگاه فضایی در پژوهشکده حمل ونقل با موفقیت به انجام رسید در واقع این موتور قرار است در بلوک انتقال مداری سامان 1 و 2 و در مدل های مختلف به کار گرفته شود.

* عمده المان هایی که ما در ماهواره ها به کار می بریم بومی سازی شده و ساخت تولید محققان داخلی است فارس: در حال حاضر چند درصد قطعات ماهواره های ایرانی تولید داخل است؟ جعفر صالحی: قطعات ماهواره ها در ابتدا عمدتاً از خارج از کشور وارد می شد و با توجه به تحریم ها و اینکه احتمال خرابکاری صنعتی در این قطعات وجود دارد پژوهشگاه فضایی به دنبال توسعه فناوری ها در قطب های فناوری خودش افتاد و شبکه دانشی شکل داد اکنون عمده المان هایی که امروز ما در ماهواره ها به کار می بریم بومی سازی شده و ساخت تولید محققان داخلی است.

البته مقدار محدودی از المان هایی که وارد می کنیم به خاطر این است که در حوزه فناوری ما دارای گلوگاه نیستیم و از منابع خارج وارد می کنیم البته المان های وارداتی در قیاس با المان های داخلی قابل مقایسه نیست.

* از خدمات شرکت دانش بنیان و بخش خصوصی در توسعه فناوری استفاده می کنیم فارس: مهم ترین دغدغه های پژوهشگاه فضایی ایران چیست؟ جعفر صالحی: یکی از دغدغه های پژوهشگاه فضایی ایران این است که فناوری فضایی بتواند به سبد محصولی جامعه برسد که برای این کارسعی کردیم از خدمات شرکت دانش بنیان و بخش خصوصی در توسعه فناوری و همچنین در کاربردی کردن داده های فضا استفاده کنیم از طرفی در این رابطه مرکز نوآوری فضایی در حال شکل گیری است و از شرکت های دانش بنیان که در حوزه فضا کار می کنند دعوت می کنیم در شبکه همکار پژوهشکده قرار گیرند زیرا ما حمایت های مشاوره علمی - زیرساختی و مالی و واگذاری پروژه ها را در دستور کار داریم.

همچنین بخشی از این مجموعه مرکز نوآوری در اختیار نخبگانی قرار می گیرد که طرح های مرتبط با فضا دارند و هنوز شرکت  ندارند.

این مرکز آماده بهره برداری است و در بهمن ماه افتتاح می شود.

 
کلید واژه ها: ماهواره - پرتاب - ماهواره ناهید 2 - ماهواره ناهید - پژوهشگاه فضایی ایران - وزارت ارتباطات - پژوهشگاه فضایی - ناهید 2 - موفقیت - مدار - فناوری - سامانه - ارتباط - تصویربرداری - طراحی و ساخت - طراحی - فضایی - اولین - مربوط - ارتباطات - پارس - پژوهشگاه - رانش - حوزه - ماموریت - قابلیت - نزدیکی - رساندن - افزایش - همکاری

آخرین اخبار سرویس:
اقدامات تروریستی خللی در اراده راسخ و ایستادگی مردم ایران وارد نخواهد کرد

آن ها در حالی که خودشان بیشترین دخالت های نادرست را در مسائل منطقه دارند به ما می گویند در منطقه دخالت نکنید

ونزوئلا حادثه ترور دانشمند ایرانی را محکوم کرد

حدیث روز | با خدا باش پادشاهی کن

دخالت نماینده سابق اصفهان در انتصابات دولتی/ تأمین اجتماعی همچنان در تلاطم و بلاتکلیفی

کیهان: آرامشان نگذارید که آرامتان نمی گذارند! /موساد و تروریسم سازمان یافته/دولت آینده با چه مردمی روبه روست؟

چرا بدترین عملکرد اقتصادی جهان؟

شرح و تفسیر خطبه 149 نهج البلاغه

اینفوگرافی: کدام دانشمندان ایرانی ترور شدند؟

رهبر انقلاب: قصد جنگ نداریم اما...

خون شهید«فخری زاده» گریبان عاملان شهادت این دانشمند را خواهد گرفت

سفیر ایران در یمن:باشهادت امثال شهید فخری زاده راه پیشرفت علمی ایران متوقف نخواهد شد

برگزاری دوره های مربی گری و داوری بدمینتون در اردبیل

ترور برای عدم احیای دیپلماسی دولت بایدن با ایران

ترور شهید فخری زاده از زبونی و خاری دشمنان قسم خورده کشورمان است

واکنش جهاد اسلامی فلسطین به ترور شهید فخری زاده

شبکه های HD را چگونه دریافت کنیم؟

انتقاد انجمن مامایی از تصمیم ثبت احوال

ترور شهید فخری زاده داغ شهادت حاج قاسم سلیمانی را تازه کرد

تروریسم واضح دولتی علیه دانشمند برجسته ما، نقض آشکار قوانین بین المللی است

سیدحسن خمینی: ترور شهید فخری زاده پاسخی در خور خواهد یافت

تصاویری از شهید دکتر فخری زاده

شهید فخری زاده چه نقشی در مبارزه با کرونا داشت؟

به زودی عاملان ترور شهید فخری زاده به سزای خود خواهند رسید

درخواست وکیل ترامپ برای مسئولیت پذیری شبکه های اجتماعی

واکنش مداح مشهور به ترور شهید محسن فخری زاده

درخواست جواد امام در پی ترور شهید فخری زاده: باید خط نفوذ را جدی گرفت و آماده مقابله با تهدیدات محتمل دیگر بود

انصارالله یمن شهادت دانشمند ایرانی را تسلیت گفت

یوسفی: باید باور کرد که دشمنان قابل اعتماد نبوده و امیدی به آن ها نیست

رییس اسبق سیا: ترور فخری زاده، اقدامی جنایتکارانه بود

چالش جدی بایدن برای بازگشت به برجام

واکنش وزیر کشور به ترور فخری زاده

یوسفی: باید باور کرد که دشمنان قابل اعتماد نبوده و امیدی به آن ها نیست

پیش از تنظیم قرارداد اجاره به این نکات توجه کنید

اقدامات تروریستی هیچ خللی در اراده راسخ مردم ایران وارد نخواهدکرد

مشخص شدن مجری جدید قرارداد دندانپزشکی مخابرات ایران

کلاهبرداری، اتهام جدید دادستانی سوییس علیه بلاتر و پلاتینی

تحرکات ناجوانمردانه و اقدامات تروریستی هیچ خللی در اراده راسخ و ایستادگی مردم ایران وارد نخواهد کرد

وزیر اقتصاد ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

ایران در مورد ترور دکتر فخری زاده به شورای امنیت نوشت/ اخطار جدی به آمریکا و رژیم صهیونیستی

وزیر جهاد کشاورزی شهادت فخری زاده را تسلیت گفت

وزیر اقتصاد ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

وزیر جهاد کشاورزی شهادت فخری زاده را تسلیت گفت

ایران، آمریکا و اسراییل را در ترور شهید فخری زاده مسئول دانست

استاندار لرستان شهادت شهید «محسن فخری زاده» را تسلیت گفت

به زودی عاملان ترور شهید فخری زاده به سزای خود خواهند رسید

تعطیلی ادارات آموزش و پرورش در بوشهر /تمدید آموزش مجازی در مدارس

مفتی جعفری لبنان شهادت فخری زاده را تسلیت گفت

ایران، آمریکا و اسراییل را در ترور شهید فخری زاده مسئول دانست

پیام دادستان کل در پی ترور محسن فخری زاده

ترور شهید فخری زاده داغ شهادت حاج قاسم سلیمانی را تازه کرد

نیروی کارآمد و مدیران توانمند هدف اول آماج ترورهای بزدلانه هستند

ونزوئلا ترور محسن فخری زاده را محکوم کرد

پیام ایران به شورای امنیت سازمان ملل درباره شهادت فخری زاده

جزییات تعطیلی ادارات و فعالیت بانک ها در قزوین

قاتلان شهید فخری زاده را پشیمان خواهیم کرد

مفتی جعفری لبنان شهادت فخری زاده را تسلیت گفت

راه شهید «فخری زاده» هرگز متوقف نخواهد شد

تعطیلی تمام ادارات استان مرکزی در شهر های قرمز

6 تصویر نزدیک از صحنه ترور شهید محسن فخری زاده

گوترش و شورای امنیت، ترور دانشمند ایرانی را محکوم کنند

حزب کار برای ورود به انتخابات منتظر نظر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است

واکنش های توییتری به ترور شهید محسن فخری زاده

دستگاه های امنیتی با سرعت عوامل ترور را شناسایی کنند

راهی که سلیمانی ها و فخری زاده ها شروع کردند هرگز متوقف نخواهد شد

حزب کار برای ورود به انتخابات منتظر نظر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است

دستگاه های اطلاعاتی با سرعت عوامل ترور را شناسایی کنند

فرمانده کل سپاه: انتقام در دستور کار قرار گرفت

توضیحات تخت روانچی درباره عامل ترور شهید محسن فخری زاده

وزیر خارجه یمن: ترور، نشانه شدت ترس دشمنان ملت ایران است

اهمیت برنامه ریزی استراتژیک برای رسیدن به موفقیت

راهی که سلیمانی ها و فخری زاده ها شروع کرده اند هرگز متوقف نخواهد شد

فخری زاده مرد شماره یک هسته ای ایران بود

مطالبه مهریه در مسیری سخت

مسئولان با برنامه صحیح و مدیریت کارآمد موجب رفع گرانی ها شوند

واکنش گوترش به موضوع ترور شهید فخری زاده

واکنش آمریکایی ها به ترور فخری زاده

واکنش متفاوت سناتور آمریکایی به ترور شهید فخری زاده | مزایای امنیتی این اقدامات ...

واکنش گوترش به موضوع ترور شهید فخری زاده

معاون امور بین الملل قوه قضاییه: در قضیه ترور شهید فخری زاده صرفا رژیم صهیونیستی متهم نیست/ ریشه اصلی دشمنی ها و جنایت ها رژیم آمریکا است

قطعا ملت شهید پرور ایران از خون پاک شهید فخری زاده نخواهد گذشت

جنبش النُجَباء: ایران با الهام از شهادت، مستکبران را شکست میدهد

راه پرافتخار شهید فخری زاده پرصلابت تر از گذشته ادامه می یابد

معاون امور بین الملل قوه قضاییه: قضیه ترور شهید فخری زاده صرفا رژیم صهیونیستی متهم نیست/ ریشه اصلی دشمنی ها و جنایت ها رژیم آمریکا است

توییت ظریف به زبان عربی در پی ترور شهید فخری زاده

سفارت ایران در مسکو ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

معاون دبیر کل حزب الله: ایران به این جنایت پاسخ می دهد

قطعا ملت شهید پرور ایران از خون پاک شهید فخری زاده نخواهد گذشت

جنبش النُجَباء: ایران با الهام از شهادت مستکبران را شکست میدهد

طلبه ای که 700 میت کرونایی را غسل داده است

عناوین روزنامه های سیاسی 8 آذر 99/ نزنیم می زنند! +تصاویر

توییت مهم ظریف به زبان عربی در واکنش به ترور شهید فخری زاده

راه پرافتخار شهید فخری زاده پرصلابت تر از گذشته ادامه می یابد

وضعیت تعطیلی و فعالیت ادارات لرستان مشخص شد

تشکیل کمیته ردیابی متهمان پرونده ترور سردار سلیمانی

ایران در پاسخگویی به مجریان جنایت ترور دکتر فخری زاده حق دارد

واکنش اینستاگرامی ظریف به ترور فخری زاده : ما شیشه عطریم، بگویید به سنگ

متهم شهادت محسن فخری زاده مشخص است

سرلشکر سلامی: انتقام از عاملان ترور شهید فخری زاده در دستور کار قرار گرفت

تروریسم دولتی علیه شهید فخری زاده نقض آشکار قوانین بین المللی است

جهش فناوری را در ماهواره پارس 2 شاهد خواهیم بود/ اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی در ماهواره ناهید 2

جهش فناوری را در ماهواره پارس 2 شاهد خواهیم بود/ اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی در ماهواره ناهید 2