موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - استقلال و پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - كميته امداد امام خميني (ره) - كميته امداد امام خميني - هاشم بيك زاده - گل ضربه ايستگاهي - رتبه بندي معلمان - امام خميني (ره) - كورينتيانس - كاهش اطاله دادرسي - پروژه هاي بزرگ - سفارت عربستان - وام دكتري - واليبال اميد ايران - ايستگاه 98 - ليگ دوچرخه سواري جاده - شركت چُباني - منتقد ادبي - فيلم هاي پرفروش - اصلاح قانون انتخابات - تاكسيدرمي

مطالب مرتبط:
گفت و گو با دبیر جشنواره| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟
جدول اجراهای سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی فردا آغاز شد
جدول اجراهای سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
جدول اجراهای جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 00:252020-10-30فرهنگي

گفت و گو با احمد صدری| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟


در سیزدهمین سال از برگزاری این رویداد فرهنگی موسیقایی اقوام، انتقادات و سوالاتی برای فعالین فرهنگی رسانه ای و نیز هنرمندان فعال در حوزه موسیقی نواحی پیش آمده و برخی نیز منتقد روند برگزاری جشنواره از ابعاد مختلف هستند.

- خبرگزاری فارس ـ گروه موسیقی: جشنواره موسیقی نواحی ایران، با هدف شناساندن فرهنگی ترین نماد موسیقی کشور در عرصهٔ اجرا و تولید آثار فاخر و ارزشمند موسیقی اقوامِ ایران، با بهره گیری از استادان این حوزه و نیز پژوهشگران برجستهٔ موسیقی شناسی و قوم موسیقی شناسی تاسیس شد.

هدف این جشنواره ضمن حفظ کرامت هنر موسیقی اقوام و استادان برجستهٔ این حوزه، برقراری اخلاق حرفه ای، اقدام به ایجاد فرصت های برابر برای شکوفایی و پرورش استعدادهای موسیقی نواحی کشور بوده تا ظرفیت های موسیقی نواحی ایرانِ فرهنگی را در سطح منطقه معرفی کند.

همچنین با تربیت هنرمندان شایسته و متعهد و دارای توان علمی و هنری بالا، آفرینش هنری و نوآوری را برای رسیدن به سربلندی و موفقیت هرچه بیشتر هنرمندان موسیقی نواحی کشور در عرصه های بین المللی برای حال و آینده برنامه ریزی کند.

جشنوارهٔ موسیقی نواحی ایران ضمن همکاری همه جانبه با سایر موسیقی های قومی در سطح بین المللی، می تواند مکانی برای همکاری، هم افزایی، اشاعهٔ تفکر هم زیستی فرهنگ ها باشد.

حال در سیزدهمین سال از برگزاری این رویداد فرهنگی موسیقایی اقوام، انتقادات و سوالاتی برای فعالین فرهنگی رسانه ای و نیز هنرمندان فعال در حوزه موسیقی نواحی پیش آمده و برخی نیز منتقد روند برگزاری جشنواره از ابعاد مختلف هستند.

در این خصوص خبرنگار موسیقی فارس در گفتگویی صریح، سوالاتی در بر گیرنده مشکلات، انتقادات و دغدغه های اهالی هنر و رسانه را با آقای احمد صدری دبیر سیزدهمین و چند دوره پیشین جشنواره موسیقی نواحی ایران جویا شده که در ادامه می خوانیم:    **آقای صدری مکانیسم انتخاب هنرمندان برای اجرا در جشنواره به چه شکل بوده است؟ -همانطور که می دانید این دوره از جشنواره با توجه به شرایط خاصی که در حال حاضر کشور به دلیل رعایت ضوابط بهداشتی و بیماری متولی سه جشنواره موسیقی بزرگ و ملی است.

یکی جشنواره بین المللی موسیقی فجر، دومی جشنواره ملی موسیقی جوان و سوم، جشنواره موسیقی نواحی ایران، که این جشنواره موسیقی نواحی ایران مطابق با روالی که سالهاست توسط وزارت ارشاد اتخاذ شده، قرار است در یکی از استان ها برگزار شود که طی این چند سال در استان کرمان برگزار شده است.

مدیریت این جشنواره و رییس ستاد اجرایی این جشنواره و تشکیل شورای سیاست گذاری و پیشنهاد دبیر جشنواره به معاونت هنری با مدیرکل دفتر موسیقی است.

نقش انجمن موسیقی ایران این است که انجمن، بازوی اجرایی دفتر موسیقی است.

بنابر این کلیه امور اجرایی که در جشنواره موسیقی نواحی ایران داریم بر عهده انجمن موسیقی ایران است.

از آنجایی که انجمن موسیقی ایران در استانهای مختلف دارای شعب است، این عملیات اجرایی را به شعب استانی خودش، به شعبه استان کرمان سپرده است که جا دارد همینجا از رییس انجمن موسیقی استان کرمان جناب آقای سورج یاسایی کمال تشکر را داشته باشم که زحمات اجرایی این دوره را هم به عهده می گیرند.

این انجمن هم طبیعتا زیر نظر انجمن موسیقی کشور انجام وظیفه می کند.

در واقع انجمن موسیقی ایران نقش ستادی دارد، نقش هماهنگی های اجرایی را برعهده دارد و همین سبب شده که به لحاظ اجرایی ارتباط نزدیکی بین انجمن موسیقی ایران و انجمن موسیقی استان کرمان ایجاد شود و کارها و امور اجرایی با هماهنگی بیشتر انجام پذیرد.

** سورج یاسایی رییس انجمن موسیقی استان کرمان در مصاحبه ای میگوید استان کرمان تنوع بی نظیری از دوبیتی خوانی دارد و .

چیزی که طی چند سال اخیر از جشنواره موسیقی نواحی ایران دیده می شود، توزیع محتوایی جشنواره در این چند دوره ناظر بر تنوع جغرافیایی نبوده و تم ها و موضوعات اصلی جشنواره غالبا در مورد موسیقی بخش نواحی شرقی و مرکزی ایران بوده، حال آنکه گستره و غنای موسیقی زاگرس نشینان از کردستان تا لرستان و چهارمحال و.

دارای بخشهای متنوعی است که کمتر به موسیقی این بخش ها پرداخته می شود.

دلیل چیست؟ - اصلا با شما موافق نیستم بلکه در طی این چند سالی که جشنواره برگزار شده تلاش بر این مبنا صورت گرفته که موضوعاتی برای جشنواره انتخاب شود که در بر گیرنده تمام اقوام ایران باشد و شکلی از موسیقی را داشته باشیم که بتواند تمام مناطق ایران را پوشش بدهد، نه یک بخش جزیی را، کما اینکه در دوره های گذشته ما تمی که داشته ایم  با موضوعات منظومه های حماسی ، منظومه های تغزلی و در این دوره که دو بیتی ها را داریم که اتفاقا دو بیتی ها در تمام مناطق با عناوین مختلف ولی محتوای یکسان وجود دارد و اجرا می شود و این فرم متعلق به هیچ منطقه خاصی نیست و برخی از مناطق دیگر را هم داریم که تنوع زیاد و اسامی زیادی را داراست.

  **بودجه کلی امسال جشنواره اعم از بخش تامینی استان کرمان و بخش تامینی مرکز(تهران) چقدر بوده؟ آیا با توجه به بحران کرونا" این بودجه محدودتر یا بیشتر شده و دلایل آن را توضیح بفرمایید.

-بودجه جشنواره تا جاییکه بنده اطلاع دارم در حد همان سال گذشته است البته تفاوتی که دارد همانطور که قبلا هم عرض کردم این است این دور از جشنواره در دو مرحله اجرا می شود که بخشی از هزینه ها مربوط به هزینه های آنلاین و یک بخشی از آن مربوط به ساخت مستندهای موسیقایی که طبیعی هست که دستمزدهای این عزیزان که به صورت ساخت مستند موسیقایی است و تیم های فیلمبرداری به محل سکونت هنرمندان اعزام می شوند، ازینرو ما از طرف ستاد برگزاری جشنواره، حق الزحمه این عزیزان در محل به آنها پرداخت خواهد شد.

**یکی از اهداف اینچنین جشنواره هایی ترویج، تبلیغ و شناساندن موسیقی نواحی و هنرمندان آن است تا علاوه بر تمام اهداف مهم آن، باعث ایجاد رونق این بخش شده و موجب بهبود وضعیت مالی هنرمندان نواحی شود.

شما برای جذاب تر کردن جشنواره و اجراها چه تمهیداتی اندیشیده اید؟ -همیشه تلاشم این بوده که در چیدمان گروهها خصوصا در این دوره که اجراها به صورت بر خط (آن لاین) برگزار می شود، برای جذاب کردن آن و برای مخاطبین این برنامه، متغییرهایی چون تنوع قومیت، زبان، ساز، مضامین، موسیقی های آوازی و سازی را مورد توجه قرار دادیم که این تنوع خود سبب جذابیتی بشود که مخاطبین این برنامه موسیقی های مناطق مختلف ایران را به صورت مداوم و پیگیر  در طول یک ساعت بتوانن این موسیقی های اصیل را گوش کنند و از آن بهره ببرند.

**خروجی اصلی این جشنواره شامل چه مواردی می شود و تا چه اندازه توانسته اید اهداف و آرمان های جشنواره موسیقی نواحی ایران را عینیت ببخشید؟ -همانطور که در موارد پیشین اشاره کردم، مهمترین خروجی اصلی این جشنواره اجراهای برخطی هست که طی چهار روز جشنواره یعنی از دهم تا سیزدهم آبان ماه  این جشنواره را داریم و عزیزان می توانن به صورت زنده برنامه ها و اجراها را پیگیری کرده و بعدا نیز در شبکه های مختلف مجازی و در سایت خود جشنواره موسیقی نواحی ایران اجراهایی که از این گروهها  و هنرمندان ضبط شده را مجدتد ببینند و گوش کنند و از آن بهره بگیرند و همچنین ساخت مستندهای موسیقایی هست که به صورت مجموعه  در طول زمان آماده شده و در اختیار عزیزان مخاطب و علاقمندان قرار خواهد گرفت.

  یکی از عللی که باعث شده طی این چند دوره مضامین دوره های مختلف را بر آواز قرار بدهم  به نظر مکن در کنار مهارت های لازمه برای موسیقی، شعر خیلی کمک می کند به نظام معرفتی حاکم بر موسیقی اقوام، لذا ما هرچه به شعر توجه بیشتر بکنیم، آن بخش از نظام معرفتی که لازم هست هنرمند در خودش تقویت کند، علاوه بر بحث مربوط به تکنیک و مهارت و این دو وقتی در کنار هم قرار می گیرد یک اثر به کمال خودش نزدیک می شود.

وقتی که عزیزی فقط به مهارت بپردازه و کارش فاقد معرفت باشد، فقط در سطح ظاهرجلوه گری می کند و اگر کسی نیز صرفا به حوزه معرفتی برود در حوزه موسیقی بحث عمل هست و باید بتواند آن را به منصه ظهور برساند.

اگر نتواند به منصه ظهور برساند، اثر هنری شکل میگیرد، لذا آنچه که قدما داشته اند در حوزه موسیقی مانند صفی الدین ارموی این جامع علم و عمل بودن هست ازینرو من در این چند دوره تاکید زیادی روی شعر داشتم چراکه شعر فقط یک کلام مُخَیَّل نیست بلکه حاوی ودایع فرهنگی هست که در کی قوم در طول تاریخ، متناسب با شرایط تفکراتی و سنتی آن قوم شکل گرفته و وقتی به این نظام دست پیدا کند، نوآوری هایی هم که می خواهد داشته باشد در تداوم همان فرهنگ خواهد بود.

**بعضا انتقادهایی از اهالی رسانه و هنرمندان موسیقی نواحی شنیده می شود که چرا چند دوره است که آقای احمد صدری همچنان دبیر جشنواره است.

در این مورد توضیح دهید و دلایل خود را برای پذیرش مجدد این مسولیت ذکر بفرمایید.

-به نظر می رسد  که بهتر بود این سوال از مدیرکل محترم دفتر موسیقی وزارت ارشاد که ریاست جشنواره را برعهده دارند و پیشنهاد دهنده دبیر جشنواره موسیقی نواحی ایران به معاونت محترم هنری هستند سوال شود که این انتخاب به چه دلیل صورت گرفته است.

یکی از موضوعاتی که همیشه طی سالهای گذشته ذهن من را گرفته بود این وحدت موسیقایی هست که می توانیم علی رغم اینکه صورت ظاهر موسیقی نواحی ایران مختلف است ولی در باطن دارای یک وحدتی هست همیشه می خواستم این را در یک جشنواره ای نشان بدهم.

یکی از این عوامل، یکی از این شکل ها، یکی از این موضوعاتی که می توانست این عامل را نشان بدهد، دو بیتی هست که در تمام نواحی مختلف ایران وجود دارد.

یعنی سه مصراعی که حالت بیان دارد، یک موضوعی را مطرح می کند و مصراع چهارم که موضوع را جمع می کند و موضوع را به جمع بندی می رساند.

از طرفی نیز  از این طریق می شد نشان داد که در این وحدت فرهنگی موسیقایی مناطق مختلف ایران را به نظر می رسید می توانست از این طریق به گونه ای عینی آن را مورد مطالعه قرار دادو نشان داد که چگونه موسیقی اقوام مختلف ایران علی رغم صورت های مختلفی که دارد، دارای یک وحدت است و از طرفی می توانیم نشان دهیم که چگونه بین موسیقی ردیف دستگاهی ایران و موسیقی نواحی ایران هم ارتباط ژنتیکی وجود دارد هم ارتباط ارگانیکی.

لذا برای نشان دادن این تابلوی فرهنگی، این مسولیت را پذیرفتم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: موسیقی - موسیقی نواحی - جشنواره موسیقی نواحی - جشنواره - جشنواره موسیقی - نواحی - برگزار - فرهنگی - موسیقی اقوام - برگزاری - استعدادهای موسیقی - اقوام - فرصت های برابر - خبرگزاری فارس - حوزه - هنر موسیقی - پژوهشگران - بهره گیری - آثار فاخر - هنرمندان - کشور - فعال - انتقادات - سیزدهمین - خبرگزاری - ارزشمند - برقراری - رویداد - معرفی - منتقد

آخرین اخبار سرویس:
نمایش «شبی که ماه کامل شد» در روز ششم جشنواره مقاومت

عکس شرم آور ریحانه پارسا در ترکیه!

یک ساعت بعد از کسوف با زنی به نام هاله

سریال های نوستالژی جای همدیگر را می گیرند؛ از جایگزین کیمیا تا ورود گشت ویژه

کاتوره یا آخرین رمان نویسنده ای که سرطان جوانمرگش کرد

رونمایی از پوستر جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر

«خانه امن» سریال پربیننده سیما شد

نیشابور مهد بافت فرش های بزرگ پارچه

راهکارهایی تخصصی برای فرار از طرزفکر اعتیادآور

(فیلم) ماجرای سردیس های هنرمندان و گلایه ها!

آخرین خبرها از ساخت سریال «حضرت معصومه (س)»

فیلم/پیروزی 5 گله آرسنال با درخشش هانری مقابل اینترمیلان

زمان تست انسانی واکسن ایرانی کرونا مشخص شد/فیلم

برترین عکس های 2020 را تماشا کنید

چهارمحال و بختیاری میزبان هفتمین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری

اعلام نامزدهای chr(034)بخش سیدالشهداchr(034) جشنواره مقاومت

آموزش شهروندی در جشنواره های فرهنگی شهرداری یزد دنبال می شود

«خانه امن» پربیننده ترین سریال تلویزیون شد

مهدی صبایی با چهره باورنکردنی+عکس

رعایت دستورالعمل های بهداشتی ، عامل شکست کرونا+فیلم

«دارک» با سریال جدید نتفلیکس برمی گردد؟

زندانی فاو برای ششمین بار آزاد شد

تعویق زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر

گزارش تصویری| تقابل گل گهرسیرجان و فولادخوزستان

اعلام نامزدهای بخش سیدالشهدا جشنواره مقاومت

50 هزار پوند برای زندگی نامه بیتلزها

از یقه سفیدها تا آخرین خبر از حکم تجدیدنظر

آخرین اخبار از بازگشایی سینماها/ویژگی های ارزشمند اخلاقی و رفتاری «حضرت معصومه(س)»

نامزدهای بخش نقد ادبی جایزه جلال معرفی شدند

ویدئو / ویرانه ای که روزی مقبره رییس ایل بود

مارمولکی که سی متر پرواز می کند! +فیلم

نامزدهای بخش «سیدالشهدای مقاومت» جشنواره فیلم مقاومت معرفی شدند

دراکولا از کدام گور بیرون آمد؟! | فیلم

از جشنواره سینما حقیقت چه خبر؟

آثار برگزیده جشنواره بین المللی فیلم مقاومت چهارمحال و بختیاری تجلیل شدند

صداوسیما سریال پربیننده تلویزیون را اعلام کرد

معرفی نامزد های بخش نقد ادبی جایزه جلال

احتمال برگزاری جشنواره فیلم فجر در بهار 1400

مستندسازان ایرانی کدام گونه مستند را بیشتر دوست دارند؟

خانواده ای که با گیتار گروه نوازی می کنند

مجموعه شعر درباره رازداری برای کودکان

شهر موشکی با غول پول به تلویزیون آمد

جست وجو در مدرسه تکرار شد

فیلم | از کم توجهی به جشنواره های دانشگاهی تا روحیه بسیجی کادر درمان

ترجمه کتاب عبدالحسین زرین کوب به روسی

دراکولا از کدام گور بیرون آمد؟!

ماجرای زندگی سالار عقیلی و ناگفته هایش

آذربایجانغربی، رتبه دوم نخستین جشنواره کشوری خوشه چین

داستان یک دختر گمشده و خواهرش

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم شمیم

«خانه امن»، پرمخاطب ترین سریال رسانه ملی

لوحِ تقدیر جشنواره مقاومت به مستندهای مدافع حرمِ تلویزیون رسید/ غلامرضا رمضانی در شبکه سحر به دنبال دم زری

انیمیشن های تازه روی آنتن تلویزیون

»حکم تجدیدنظر« با همایون ارشادی و ژاله صامتی به مرحله تدوین رسید

آمادگی اداره ارشاد برای تولید آثار هنری در حوزه بسیج

ضرابی زاده: دوست دارم جلد دوم کتاب «ساجی» را بنویسم

«خانه امن» سریال پربیننده سیما شد/ «021» و «از سرنوشت» در رتبه بعد

معرفی نامزدهای بخش نقد ادبی جایزه جلال توسط دبیرخانه

منتخبین جشنواره فیلم مقاومت در شهرکرد تجلیل شدند

امیر کربلایی زاده، کرونا را شکست داد

معرفی نامزدهای بخش نقد ادبی جایزه جلال

عقلانیت و معنویت با نیایش فیلسوف دوباره رسید

تولد شجریان به نام «روز ملی موسیقی» ثبت می شود؟

تقدیر از 300 مستند درباره زندگی شهدای مدافعان حرم

فیلم سینمایی «اقیانوس پشت پنجره» راهی گلدن روستر چین شد

سلفی ماشینی فریبرز عرب نیا+عکس

تولد شجریان به نام «موسیقی» ثبت می شود؟

مجموعه شعر زیبا درباره گل نرگس

ببینید | خاکسپاری مرحوم چنگیز جلیلوند در خانه ابدی

77٫2 درصد بیننده برنامه های سیما/ «خانه امن» پربیننده ترین سریال

«یادداشت های یک فرشته» به دست کودکان می رسد

پخش 4 کارتون ایرانی جدید از تلویزیون

برترین عکس های 2020 را تماشا کنید

حمایت مالی «بنیاد وارهول» از نویسندگی خلاق در حوزه هنر معاصر

«مرگ در دهلی» و درخشان ترین آثار ادبیات مدرن هند

نصرالله مدقالچی به تلویزیون می رود

بازخوانی داستان های «جست وجو در مدرسه»

دغدغه زنده یاد کامبوزیا پرتوی برای روزهای کرونایی کودکان ایرانی

مجموعه شعر زیبا درباره خداشناسی

مخاطب برای ما در اولویت است

77٫2 درصد بیننده برنامه های سیما/ «خانه امن» پربیننده ترین سریال

بازیگر نقش رها در سریال کیمیا کیست + عکس

نامزد های بخش نقد ادبی جایزه جلال آل احمد معرفی شدند

شاگردهای متوسط صبح بخیر ایران

انتشار 2 عنوان کتاب کودک با حال و هوای دفاع مقدس

نصرالله مدقالچی به تلویزیون می رود

قدردانی جشنواره فیلم «مقاومت» از تولید 300 مستند مدافعان حرم

مهلت ارسال اثر به کنگره عقیق و ارغوان تا پایان آذر تمدید شد

فراخوان بخش آثار پژوهشی تئاتر عروسکی منتشر شد

دشواری رسیدن به قله های غزل قرن هفت و هشت| بررسی«اینکه دلتنگ توام»

مهلت ارسال اثر به کنگره عقیق و ارغوان تا پایان آذر تمدید شد

«سربلند» شهید حججی به جاپ چهلم رسید

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم پرنیان

مستندسازان ایرانی به ساخت «مستند اجتماعی» علاقه بیشتری دارند

انیمیشن های اوج در قاب تلویزیون

تعطیلات دوهفته ای صدای قنادی ها و شیرینی فروشی های شهرری را درآورد/ فیلم

انیمیشن های اوج در قاب تلویزیون

آزاده نامداری با تم پاییزی + عکس

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم عذرا

نامزدهای نهایی بخش نقد ادبی جایزه جلال اعلام شدند

گفت و گو با احمد صدری| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟

گفت و گو با احمد صدری| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟