مطالب مرتبط:
گفت و گو با دبیر جشنواره| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟
جدول اجراهای سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی فردا آغاز شد
جدول اجراهای سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
جدول اجراهای جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 00:252020-10-30فرهنگي

گفت و گو با احمد صدری| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟


در سیزدهمین سال از برگزاری این رویداد فرهنگی موسیقایی اقوام، انتقادات و سوالاتی برای فعالین فرهنگی رسانه ای و نیز هنرمندان فعال در حوزه موسیقی نواحی پیش آمده و برخی نیز منتقد روند برگزاری جشنواره از ابعاد مختلف هستند.

- خبرگزاری فارس ـ گروه موسیقی: جشنواره موسیقی نواحی ایران، با هدف شناساندن فرهنگی ترین نماد موسیقی کشور در عرصهٔ اجرا و تولید آثار فاخر و ارزشمند موسیقی اقوامِ ایران، با بهره گیری از استادان این حوزه و نیز پژوهشگران برجستهٔ موسیقی شناسی و قوم موسیقی شناسی تاسیس شد.

هدف این جشنواره ضمن حفظ کرامت هنر موسیقی اقوام و استادان برجستهٔ این حوزه، برقراری اخلاق حرفه ای، اقدام به ایجاد فرصت های برابر برای شکوفایی و پرورش استعدادهای موسیقی نواحی کشور بوده تا ظرفیت های موسیقی نواحی ایرانِ فرهنگی را در سطح منطقه معرفی کند.

همچنین با تربیت هنرمندان شایسته و متعهد و دارای توان علمی و هنری بالا، آفرینش هنری و نوآوری را برای رسیدن به سربلندی و موفقیت هرچه بیشتر هنرمندان موسیقی نواحی کشور در عرصه های بین المللی برای حال و آینده برنامه ریزی کند.

جشنوارهٔ موسیقی نواحی ایران ضمن همکاری همه جانبه با سایر موسیقی های قومی در سطح بین المللی، می تواند مکانی برای همکاری، هم افزایی، اشاعهٔ تفکر هم زیستی فرهنگ ها باشد.

حال در سیزدهمین سال از برگزاری این رویداد فرهنگی موسیقایی اقوام، انتقادات و سوالاتی برای فعالین فرهنگی رسانه ای و نیز هنرمندان فعال در حوزه موسیقی نواحی پیش آمده و برخی نیز منتقد روند برگزاری جشنواره از ابعاد مختلف هستند.

در این خصوص خبرنگار موسیقی فارس در گفتگویی صریح، سوالاتی در بر گیرنده مشکلات، انتقادات و دغدغه های اهالی هنر و رسانه را با آقای احمد صدری دبیر سیزدهمین و چند دوره پیشین جشنواره موسیقی نواحی ایران جویا شده که در ادامه می خوانیم:    **آقای صدری مکانیسم انتخاب هنرمندان برای اجرا در جشنواره به چه شکل بوده است؟ -همانطور که می دانید این دوره از جشنواره با توجه به شرایط خاصی که در حال حاضر کشور به دلیل رعایت ضوابط بهداشتی و بیماری متولی سه جشنواره موسیقی بزرگ و ملی است.

یکی جشنواره بین المللی موسیقی فجر، دومی جشنواره ملی موسیقی جوان و سوم، جشنواره موسیقی نواحی ایران، که این جشنواره موسیقی نواحی ایران مطابق با روالی که سالهاست توسط وزارت ارشاد اتخاذ شده، قرار است در یکی از استان ها برگزار شود که طی این چند سال در استان کرمان برگزار شده است.

مدیریت این جشنواره و رییس ستاد اجرایی این جشنواره و تشکیل شورای سیاست گذاری و پیشنهاد دبیر جشنواره به معاونت هنری با مدیرکل دفتر موسیقی است.

نقش انجمن موسیقی ایران این است که انجمن، بازوی اجرایی دفتر موسیقی است.

بنابر این کلیه امور اجرایی که در جشنواره موسیقی نواحی ایران داریم بر عهده انجمن موسیقی ایران است.

از آنجایی که انجمن موسیقی ایران در استانهای مختلف دارای شعب است، این عملیات اجرایی را به شعب استانی خودش، به شعبه استان کرمان سپرده است که جا دارد همینجا از رییس انجمن موسیقی استان کرمان جناب آقای سورج یاسایی کمال تشکر را داشته باشم که زحمات اجرایی این دوره را هم به عهده می گیرند.

این انجمن هم طبیعتا زیر نظر انجمن موسیقی کشور انجام وظیفه می کند.

در واقع انجمن موسیقی ایران نقش ستادی دارد، نقش هماهنگی های اجرایی را برعهده دارد و همین سبب شده که به لحاظ اجرایی ارتباط نزدیکی بین انجمن موسیقی ایران و انجمن موسیقی استان کرمان ایجاد شود و کارها و امور اجرایی با هماهنگی بیشتر انجام پذیرد.

** سورج یاسایی رییس انجمن موسیقی استان کرمان در مصاحبه ای میگوید استان کرمان تنوع بی نظیری از دوبیتی خوانی دارد و .

چیزی که طی چند سال اخیر از جشنواره موسیقی نواحی ایران دیده می شود، توزیع محتوایی جشنواره در این چند دوره ناظر بر تنوع جغرافیایی نبوده و تم ها و موضوعات اصلی جشنواره غالبا در مورد موسیقی بخش نواحی شرقی و مرکزی ایران بوده، حال آنکه گستره و غنای موسیقی زاگرس نشینان از کردستان تا لرستان و چهارمحال و.

دارای بخشهای متنوعی است که کمتر به موسیقی این بخش ها پرداخته می شود.

دلیل چیست؟ - اصلا با شما موافق نیستم بلکه در طی این چند سالی که جشنواره برگزار شده تلاش بر این مبنا صورت گرفته که موضوعاتی برای جشنواره انتخاب شود که در بر گیرنده تمام اقوام ایران باشد و شکلی از موسیقی را داشته باشیم که بتواند تمام مناطق ایران را پوشش بدهد، نه یک بخش جزیی را، کما اینکه در دوره های گذشته ما تمی که داشته ایم  با موضوعات منظومه های حماسی ، منظومه های تغزلی و در این دوره که دو بیتی ها را داریم که اتفاقا دو بیتی ها در تمام مناطق با عناوین مختلف ولی محتوای یکسان وجود دارد و اجرا می شود و این فرم متعلق به هیچ منطقه خاصی نیست و برخی از مناطق دیگر را هم داریم که تنوع زیاد و اسامی زیادی را داراست.

  **بودجه کلی امسال جشنواره اعم از بخش تامینی استان کرمان و بخش تامینی مرکز(تهران) چقدر بوده؟ آیا با توجه به بحران کرونا" این بودجه محدودتر یا بیشتر شده و دلایل آن را توضیح بفرمایید.

-بودجه جشنواره تا جاییکه بنده اطلاع دارم در حد همان سال گذشته است البته تفاوتی که دارد همانطور که قبلا هم عرض کردم این است این دور از جشنواره در دو مرحله اجرا می شود که بخشی از هزینه ها مربوط به هزینه های آنلاین و یک بخشی از آن مربوط به ساخت مستندهای موسیقایی که طبیعی هست که دستمزدهای این عزیزان که به صورت ساخت مستند موسیقایی است و تیم های فیلمبرداری به محل سکونت هنرمندان اعزام می شوند، ازینرو ما از طرف ستاد برگزاری جشنواره، حق الزحمه این عزیزان در محل به آنها پرداخت خواهد شد.

**یکی از اهداف اینچنین جشنواره هایی ترویج، تبلیغ و شناساندن موسیقی نواحی و هنرمندان آن است تا علاوه بر تمام اهداف مهم آن، باعث ایجاد رونق این بخش شده و موجب بهبود وضعیت مالی هنرمندان نواحی شود.

شما برای جذاب تر کردن جشنواره و اجراها چه تمهیداتی اندیشیده اید؟ -همیشه تلاشم این بوده که در چیدمان گروهها خصوصا در این دوره که اجراها به صورت بر خط (آن لاین) برگزار می شود، برای جذاب کردن آن و برای مخاطبین این برنامه، متغییرهایی چون تنوع قومیت، زبان، ساز، مضامین، موسیقی های آوازی و سازی را مورد توجه قرار دادیم که این تنوع خود سبب جذابیتی بشود که مخاطبین این برنامه موسیقی های مناطق مختلف ایران را به صورت مداوم و پیگیر  در طول یک ساعت بتوانن این موسیقی های اصیل را گوش کنند و از آن بهره ببرند.

**خروجی اصلی این جشنواره شامل چه مواردی می شود و تا چه اندازه توانسته اید اهداف و آرمان های جشنواره موسیقی نواحی ایران را عینیت ببخشید؟ -همانطور که در موارد پیشین اشاره کردم، مهمترین خروجی اصلی این جشنواره اجراهای برخطی هست که طی چهار روز جشنواره یعنی از دهم تا سیزدهم آبان ماه  این جشنواره را داریم و عزیزان می توانن به صورت زنده برنامه ها و اجراها را پیگیری کرده و بعدا نیز در شبکه های مختلف مجازی و در سایت خود جشنواره موسیقی نواحی ایران اجراهایی که از این گروهها  و هنرمندان ضبط شده را مجدتد ببینند و گوش کنند و از آن بهره بگیرند و همچنین ساخت مستندهای موسیقایی هست که به صورت مجموعه  در طول زمان آماده شده و در اختیار عزیزان مخاطب و علاقمندان قرار خواهد گرفت.

  یکی از عللی که باعث شده طی این چند دوره مضامین دوره های مختلف را بر آواز قرار بدهم  به نظر مکن در کنار مهارت های لازمه برای موسیقی، شعر خیلی کمک می کند به نظام معرفتی حاکم بر موسیقی اقوام، لذا ما هرچه به شعر توجه بیشتر بکنیم، آن بخش از نظام معرفتی که لازم هست هنرمند در خودش تقویت کند، علاوه بر بحث مربوط به تکنیک و مهارت و این دو وقتی در کنار هم قرار می گیرد یک اثر به کمال خودش نزدیک می شود.

وقتی که عزیزی فقط به مهارت بپردازه و کارش فاقد معرفت باشد، فقط در سطح ظاهرجلوه گری می کند و اگر کسی نیز صرفا به حوزه معرفتی برود در حوزه موسیقی بحث عمل هست و باید بتواند آن را به منصه ظهور برساند.

اگر نتواند به منصه ظهور برساند، اثر هنری شکل میگیرد، لذا آنچه که قدما داشته اند در حوزه موسیقی مانند صفی الدین ارموی این جامع علم و عمل بودن هست ازینرو من در این چند دوره تاکید زیادی روی شعر داشتم چراکه شعر فقط یک کلام مُخَیَّل نیست بلکه حاوی ودایع فرهنگی هست که در کی قوم در طول تاریخ، متناسب با شرایط تفکراتی و سنتی آن قوم شکل گرفته و وقتی به این نظام دست پیدا کند، نوآوری هایی هم که می خواهد داشته باشد در تداوم همان فرهنگ خواهد بود.

**بعضا انتقادهایی از اهالی رسانه و هنرمندان موسیقی نواحی شنیده می شود که چرا چند دوره است که آقای احمد صدری همچنان دبیر جشنواره است.

در این مورد توضیح دهید و دلایل خود را برای پذیرش مجدد این مسولیت ذکر بفرمایید.

-به نظر می رسد  که بهتر بود این سوال از مدیرکل محترم دفتر موسیقی وزارت ارشاد که ریاست جشنواره را برعهده دارند و پیشنهاد دهنده دبیر جشنواره موسیقی نواحی ایران به معاونت محترم هنری هستند سوال شود که این انتخاب به چه دلیل صورت گرفته است.

یکی از موضوعاتی که همیشه طی سالهای گذشته ذهن من را گرفته بود این وحدت موسیقایی هست که می توانیم علی رغم اینکه صورت ظاهر موسیقی نواحی ایران مختلف است ولی در باطن دارای یک وحدتی هست همیشه می خواستم این را در یک جشنواره ای نشان بدهم.

یکی از این عوامل، یکی از این شکل ها، یکی از این موضوعاتی که می توانست این عامل را نشان بدهد، دو بیتی هست که در تمام نواحی مختلف ایران وجود دارد.

یعنی سه مصراعی که حالت بیان دارد، یک موضوعی را مطرح می کند و مصراع چهارم که موضوع را جمع می کند و موضوع را به جمع بندی می رساند.

از طرفی نیز  از این طریق می شد نشان داد که در این وحدت فرهنگی موسیقایی مناطق مختلف ایران را به نظر می رسید می توانست از این طریق به گونه ای عینی آن را مورد مطالعه قرار دادو نشان داد که چگونه موسیقی اقوام مختلف ایران علی رغم صورت های مختلفی که دارد، دارای یک وحدت است و از طرفی می توانیم نشان دهیم که چگونه بین موسیقی ردیف دستگاهی ایران و موسیقی نواحی ایران هم ارتباط ژنتیکی وجود دارد هم ارتباط ارگانیکی.

لذا برای نشان دادن این تابلوی فرهنگی، این مسولیت را پذیرفتم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: موسیقی - موسیقی نواحی - جشنواره موسیقی نواحی - جشنواره - جشنواره موسیقی - نواحی - برگزار - فرهنگی - موسیقی اقوام - برگزاری - استعدادهای موسیقی - اقوام - فرصت های برابر - خبرگزاری فارس - حوزه - هنر موسیقی - پژوهشگران - بهره گیری - آثار فاخر - هنرمندان - کشور - فعال - انتقادات - سیزدهمین - خبرگزاری - ارزشمند - برقراری - رویداد - معرفی - منتقد

آخرین اخبار سرویس:
راهیابی هشت اثر خانه مستند به چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت

داوری فیلمساز ایرانی در جشنواره انگلیسی

هفته پانزدهم نمایش اینترنتی «چهار ایده، چهار فیلم» از 12 آذر

«روزبه بمانی» خواننده «ملکه گدایان» شد

جزییاتی از اسکار 2021/ شاید مراسم حضوری برگزار شود

به شمال کشور خواهیم رفت و شهری می رویم که از نظر شیوع کرونا وضعیت بهتری داشته باشد

هدف ما برای اولین نمایش «زنی با ارابه چوبی» حضور در جشنواره های خارجی خواهد بود!

جایزه سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم «گلوبال» هند به پوران درخشنده رسید

ناشنوایی که می شنید!

در آستانه سالروز درگذشت علی حاتمی؛ انتشار نسخه ویژه نابینایان فیلم سینمایی مادر با صدای احترام برومند

معرفی مدیر جدید بخش هفته منتقدین جشنواره ونیز 2021

هفت اثر فیلمسازان مازندرانی به جشنواره سینما حقیقت راه یافت

زلزله تهران فیلم سینمایی می شود

سرمایه گذاران جای کارگردان ها فیلم می سازند/دوست دارم نقش ابراهیم هادی را بازی کنم/ خلق قهرمان جذاب جسارت می خواهد

خانه حنانی؛ اولین بوتیک هتل در بافت تاریخی رشت

جایزه ویژه جشنواره «گلوبال» هند برای پوران درخشنده

رزما غفوری مهاجر افغانستانی ساکن ایران برنده جایزه پناهندگان سال 2020 شد

عمو فیتیله ای نگران از خوراک مسمومِ ماهواره برای کودکان ایرانی

جدال دو خرس گریزلی با یکدیگر در جاده+ فیلم

انتشار نماهنگ «هشت بهشت» به یاد ابوالفضل زرویی

روزبه بمانی خواننده «ملکه گدایان» شد

ماشین مدل بالای بهنوش بختیاری / عکس

حضور «بندر بند» با بازی پگاه آهنگرانی جشنواره نروژ

اسکار حضوری برگزار می شود

لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت اکران آنلاین مستند در «سینما حقیقت»

رتبه برتر کانون محبانُ الزَّهرای اسفراین

خبر ورزشی

«مادر» علی حاتمی با صدای احترام برومند

روزبه بمانی خواننده سریال «ملکه گدایان» شد

چرا معلولیت محدودیت نیست؟! + فیلم

آیا این پسر جذاب را به یاد می آورید؟!! عکس

گلایه دامداران نقنه در خصوص واگذاری اراضی منابع طبیعی +فیلم

اختتامیه جشنواره موسیقی کیش اسفند برگزار می شود/انتخاب گروه های حرکات آیینی

رویا نونهالی: «عصر جدید» کار پر خطری است

پخش نماهنگ «هشت بهشت» در سالگرد درگذشت ابوالفضل زرویی

غیبت قابل تامل

مزارشریف میزبان نمایشگاه کتاب ایران و افغانستان

فیلم | لذت بردن تازه مسلمان کره ای از شنیدن صوت قرآن

مجموعه خبر های گوناگون 12 آذر ماه + فیلم

مروری بر فعالیت های فرهنگسرای اندیشه در ایام کرونایی

بازنشر خاطرات متفاوت وخوانده نشده سردار سلیمانی

درس های فارسی بلاروس به اسکار معرفی شد

غیبت قابل تامل

«»الهام کردا» سوگلی ناصرالدین شاه شد/ عکس

قصه گویی خلاق در فضای مجازی آموزش داده می شود

نیک اندیشی «محسن چاووشی» به یاری زندانیان نیازمند آمد

اعتراض یک ناشر به حذفیات عجیب کتابش/ اداره کتاب: اختلاف افکنی در این روزگار جایز نیست +عکس

مراسم اسکار امسال به صورت حضوری برگزار خواهد شد

نمایشگاه مجازی عکس با موضوع حرم حضرت فاطمه معصومه (س)

نگاهی به فیلم های کوتاه و مستند ی که در روز های کرونایی اکران آنلاین شده اند

پگاه آهنگرانی با «بندر بند» به نروژ می رود

پخش نماهنگ هشت بهشت به مناسبت سالگرد درگذشت ابوالفضل زرویی

روزبه بمانی برای »ملکه گدایان«می خواند

«تیران» شهر کوچه باغ های 40 کیلومتری و درهای سنگی دوهزارساله

فرهاد آییش، دکتر مصدق «خائن کشی» کیمیایی شد

31 هزار جلد کتاب در دشتی اهدا شد

آیا فصل هفتم سریال پایتخت ساخته می شود؟

سریال پایتخت دوباره جنجالی شد ! + جزییات

«»الهام کردا» سوگلی ناصرالدین شاه شد/ عکس

شارلیز ترون برای HBO سریال می سازد

«آنجا سپیده دم» روایتی بدون واسطه از بخش بیماران کرونا دارد

اسامی گروه های منتخب جشنواره موسیقی کیش اعلام شد

ویدئو/ گفت وگوی احمد طبعی با عبدالله فجری در برنامه میهمان من

بلاروس با زبان فارسی به اسکار می رود/ 84 کشور در فهرست رقابت

سوگلی ناصرالدین شاه در «آهوی من مارال» انتخاب شد

«ملکه گدایان» خواننده خود را شناخت

روزبه بمانی برای « ملکه گدایان» می خواند

روزبه بمانی برای « ملکه گدایان» می خواند

«کشتارگاه» دومین جایزه بین المللی را از آن خود کرد

درخشش گیلان در «آیینه زمان»

«بندر بند» در بخش مسابقه جشنواره نروژی

بیست وپنجمین جشنواره تئاتر استان تهران 22 تا 25 آذر برگزار می شود

«نافرمان» عرضه اینترنتی شد/ روایتی از رفتار والدین با کودکان

چالش سریال «تاج» برای اعضای خاندان سلطنتی

روزبه بمانی برای «ملکه گدایان» می خواند

روزبه بمانی برای «ملکه گدایان» می خواند

آغاز به کار نمایشگاه کتاب ایران و افغانستان در مزارشریف

مراسم اسکار حضوری برگزار می شود

کرونا ومتوقف شدن روند افزایشی+فیلم

انیس الدوله «آهوی من مارال» انتخاب شد

بوسه رضا بهرام بر دست مادرش / عکس

«ملکه گدایان» خواننده خود را شناخت 

برپایی 2 نمایشگاه مجازی عکس با موضوع بسیج و حرم حضرت معصومه(س)

اختتامیه جشنواره موسیقی کیش اسفند برگزار می شود/انتخاب گروه های حرکات آیینی

معرفی نمایش های راه یافته به بخش «دیگرگونه های اجرایی» تئاتر فجر

مشاغلی که از 15 آذر همچنان تعطیل اند

تبیین «تاریخ فرهنگی ایران معاصر» با زبان موسیقی و مستند

مراسم اسکار 2021 آنلاین نیست

معرفی انیمیشن Lost & Found | اشک ها و لبخند ها

پایش 500 بنای تاریخی در استان اصفهان

پوران درخشنده جایزه جشنواره گلوبال هند را گرفت

روزبه بمانی برای «ملکه گدایان» می خواند

ششمین جشنواره اعتکاف برگزار می شود

ثبت 12 اثر تاریخی قزوین در فهرست ملی در سال جاری

نماهنگ «هشت بهشت» به زودی پخش می شود

خردمندان: «از سرنوشت» حفره رفاقت در جامعه را پُر می کند/سانسورهایی که به سریال لطمه زد

انتشار نسخه ویژه نابینایان فیلم «مادر» با صدای احترام برومند

«زنبوردار» به وی اودی ها می آید/ نمایش اینترنتی 3 فیلم کوتاه دیگر

فیلم| ترور در سینما

فیلم/ صحبت های جنجالی داریوش ارجمند درباره جو بایدن

گفت و گو با احمد صدری| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟

گفت و گو با احمد صدری| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟