مطالب مرتبط:
جدول اجراهای سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی فردا آغاز شد
جدول اجراهای سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
جدول اجراهای جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد
شمارش معکوس برای آغاز سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی آغاز شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 00:052020-10-30فرهنگي

گفت و گو با دبیر جشنواره| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟


در سیزدهمین سال از برگزاری این رویداد فرهنگی موسیقایی اقوام، انتقادات و سوالاتی برای فعالین فرهنگی رسانه ای و نیز هنرمندان فعال در حوزه موسیقی نواحی پیش آمده و برخی نیز منتقد روند برگزاری جشنواره از ابعاد مختلف هستند.

- خبرگزاری فارس ـ گروه موسیقی: جشنواره موسیقی نواحی ایران، با هدف شناساندن فرهنگی ترین نماد موسیقی کشور در عرصهٔ اجرا و تولید آثار فاخر و ارزشمند موسیقی اقوامِ ایران، با بهره گیری از استادان این حوزه و نیز پژوهشگران برجستهٔ موسیقی شناسی و قوم موسیقی شناسی تاسیس شد.

هدف این جشنواره ضمن حفظ کرامت هنر موسیقی اقوام و استادان برجستهٔ این حوزه، برقراری اخلاق حرفه ای، اقدام به ایجاد فرصت های برابر برای شکوفایی و پرورش استعدادهای موسیقی نواحی کشور بوده تا ظرفیت های موسیقی نواحی ایرانِ فرهنگی را در سطح منطقه معرفی کند.

همچنین با تربیت هنرمندان شایسته و متعهد و دارای توان علمی و هنری بالا، آفرینش هنری و نوآوری را برای رسیدن به سربلندی و موفقیت هرچه بیشتر هنرمندان موسیقی نواحی کشور در عرصه های بین المللی برای حال و آینده برنامه ریزی کند.

جشنوارهٔ موسیقی نواحی ایران ضمن همکاری همه جانبه با سایر موسیقی های قومی در سطح بین المللی، می تواند مکانی برای همکاری، هم افزایی، اشاعهٔ تفکر هم زیستی فرهنگ ها باشد.

حال در سیزدهمین سال از برگزاری این رویداد فرهنگی موسیقایی اقوام، انتقادات و سوالاتی برای فعالین فرهنگی رسانه ای و نیز هنرمندان فعال در حوزه موسیقی نواحی پیش آمده و برخی نیز منتقد روند برگزاری جشنواره از ابعاد مختلف هستند.

در این خصوص خبرنگار موسیقی فارس در گفتگویی صریح، سوالاتی در بر گیرنده مشکلات، انتقادات و دغدغه های اهالی هنر و رسانه را با آقای احمد صدری دبیر سیزدهمین و چند دوره پیشین جشنواره موسیقی نواحی ایران جویا شده که در ادامه می خوانیم:    **آقای صدری مکانیسم انتخاب هنرمندان برای اجرا در جشنواره به چه شکل بوده است؟ -همانطور که می دانید این دوره از جشنواره با توجه به شرایط خاصی که در حال حاضر کشور به دلیل رعایت ضوابط بهداشتی و بیماری متولی سه جشنواره موسیقی بزرگ و ملی است.

یکی جشنواره بین المللی موسیقی فجر، دومی جشنواره ملی موسیقی جوان و سوم، جشنواره موسیقی نواحی ایران، که این جشنواره موسیقی نواحی ایران مطابق با روالی که سالهاست توسط وزارت ارشاد اتخاذ شده، قرار است در یکی از استان ها برگزار شود که طی این چند سال در استان کرمان برگزار شده است.

مدیریت این جشنواره و رییس ستاد اجرایی این جشنواره و تشکیل شورای سیاست گذاری و پیشنهاد دبیر جشنواره به معاونت هنری با مدیرکل دفتر موسیقی است.

نقش انجمن موسیقی ایران این است که انجمن، بازوی اجرایی دفتر موسیقی است.

بنابر این کلیه امور اجرایی که در جشنواره موسیقی نواحی ایران داریم بر عهده انجمن موسیقی ایران است.

از آنجایی که انجمن موسیقی ایران در استانهای مختلف دارای شعب است، این عملیات اجرایی را به شعب استانی خودش، به شعبه استان کرمان سپرده است که جا دارد همینجا از رییس انجمن موسیقی استان کرمان جناب آقای سورج یاسایی کمال تشکر را داشته باشم که زحمات اجرایی این دوره را هم به عهده می گیرند.

این انجمن هم طبیعتا زیر نظر انجمن موسیقی کشور انجام وظیفه می کند.

در واقع انجمن موسیقی ایران نقش ستادی دارد، نقش هماهنگی های اجرایی را برعهده دارد و همین سبب شده که به لحاظ اجرایی ارتباط نزدیکی بین انجمن موسیقی ایران و انجمن موسیقی استان کرمان ایجاد شود و کارها و امور اجرایی با هماهنگی بیشتر انجام پذیرد.

** سورج یاسایی رییس انجمن موسیقی استان کرمان در مصاحبه ای میگوید استان کرمان تنوع بی نظیری از دوبیتی خوانی دارد و .

چیزی که طی چند سال اخیر از جشنواره موسیقی نواحی ایران دیده می شود، توزیع محتوایی جشنواره در این چند دوره ناظر بر تنوع جغرافیایی نبوده و تم ها و موضوعات اصلی جشنواره غالبا در مورد موسیقی بخش نواحی شرقی و مرکزی ایران بوده، حال آنکه گستره و غنای موسیقی زاگرس نشینان از کردستان تا لرستان و چهارمحال و.

دارای بخشهای متنوعی است که کمتر به موسیقی این بخش ها پرداخته می شود.

دلیل چیست؟ - اصلا با شما موافق نیستم بلکه در طی این چند سالی که جشنواره برگزار شده تلاش بر این مبنا صورت گرفته که موضوعاتی برای جشنواره انتخاب شود که در بر گیرنده تمام اقوام ایران باشد و شکلی از موسیقی را داشته باشیم که بتواند تمام مناطق ایران را پوشش بدهد، نه یک بخش جزیی را، کما اینکه در دوره های گذشته ما تمی که داشته ایم  با موضوعات منظومه های حماسی ، منظومه های تغزلی و در این دوره که دو بیتی ها را داریم که اتفاقا دو بیتی ها در تمام مناطق با عناوین مختلف ولی محتوای یکسان وجود دارد و اجرا می شود و این فرم متعلق به هیچ منطقه خاصی نیست و برخی از مناطق دیگر را هم داریم که تنوع زیاد و اسامی زیادی را داراست.

  **بودجه کلی امسال جشنواره اعم از بخش تامینی استان کرمان و بخش تامینی مرکز(تهران) چقدر بوده؟ آیا با توجه به بحران کرونا" این بودجه محدودتر یا بیشتر شده و دلایل آن را توضیح بفرمایید.

-بودجه جشنواره تا جاییکه بنده اطلاع دارم در حد همان سال گذشته است البته تفاوتی که دارد همانطور که قبلا هم عرض کردم این است این دور از جشنواره در دو مرحله اجرا می شود که بخشی از هزینه ها مربوط به هزینه های آنلاین و یک بخشی از آن مربوط به ساخت مستندهای موسیقایی که طبیعی هست که دستمزدهای این عزیزان که به صورت ساخت مستند موسیقایی است و تیم های فیلمبرداری به محل سکونت هنرمندان اعزام می شوند، ازینرو ما از طرف ستاد برگزاری جشنواره، حق الزحمه این عزیزان در محل به آنها پرداخت خواهد شد.

**یکی از اهداف اینچنین جشنواره هایی ترویج، تبلیغ و شناساندن موسیقی نواحی و هنرمندان آن است تا علاوه بر تمام اهداف مهم آن، باعث ایجاد رونق این بخش شده و موجب بهبود وضعیت مالی هنرمندان نواحی شود.

شما برای جذاب تر کردن جشنواره و اجراها چه تمهیداتی اندیشیده اید؟ -همیشه تلاشم این بوده که در چیدمان گروهها خصوصا در این دوره که اجراها به صورت بر خط (آن لاین) برگزار می شود، برای جذاب کردن آن و برای مخاطبین این برنامه، متغییرهایی چون تنوع قومیت، زبان، ساز، مضامین، موسیقی های آوازی و سازی را مورد توجه قرار دادیم که این تنوع خود سبب جذابیتی بشود که مخاطبین این برنامه موسیقی های مناطق مختلف ایران را به صورت مداوم و پیگیر  در طول یک ساعت بتوانن این موسیقی های اصیل را گوش کنند و از آن بهره ببرند.

**خروجی اصلی این جشنواره شامل چه مواردی می شود و تا چه اندازه توانسته اید اهداف و آرمان های جشنواره موسیقی نواحی ایران را عینیت ببخشید؟ -همانطور که در موارد پیشین اشاره کردم، مهمترین خروجی اصلی این جشنواره اجراهای برخطی هست که طی چهار روز جشنواره یعنی از دهم تا سیزدهم آبان ماه  این جشنواره را داریم و عزیزان می توانن به صورت زنده برنامه ها و اجراها را پیگیری کرده و بعدا نیز در شبکه های مختلف مجازی و در سایت خود جشنواره موسیقی نواحی ایران اجراهایی که از این گروهها  و هنرمندان ضبط شده را مجدتد ببینند و گوش کنند و از آن بهره بگیرند و همچنین ساخت مستندهای موسیقایی هست که به صورت مجموعه  در طول زمان آماده شده و در اختیار عزیزان مخاطب و علاقمندان قرار خواهد گرفت.

  یکی از عللی که باعث شده طی این چند دوره مضامین دوره های مختلف را بر آواز قرار بدهم  به نظر مکن در کنار مهارت های لازمه برای موسیقی، شعر خیلی کمک می کند به نظام معرفتی حاکم بر موسیقی اقوام، لذا ما هرچه به شعر توجه بیشتر بکنیم، آن بخش از نظام معرفتی که لازم هست هنرمند در خودش تقویت کند، علاوه بر بحث مربوط به تکنیک و مهارت و این دو وقتی در کنار هم قرار می گیرد یک اثر به کمال خودش نزدیک می شود.

وقتی که عزیزی فقط به مهارت بپردازه و کارش فاقد معرفت باشد، فقط در سطح ظاهرجلوه گری می کند و اگر کسی نیز صرفا به حوزه معرفتی برود در حوزه موسیقی بحث عمل هست و باید بتواند آن را به منصه ظهور برساند.

اگر نتواند به منصه ظهور برساند، اثر هنری شکل میگیرد، لذا آنچه که قدما داشته اند در حوزه موسیقی مانند صفی الدین ارموی این جامع علم و عمل بودن هست ازینرو من در این چند دوره تاکید زیادی روی شعر داشتم چراکه شعر فقط یک کلام مُخَیَّل نیست بلکه حاوی ودایع فرهنگی هست که در کی قوم در طول تاریخ، متناسب با شرایط تفکراتی و سنتی آن قوم شکل گرفته و وقتی به این نظام دست پیدا کند، نوآوری هایی هم که می خواهد داشته باشد در تداوم همان فرهنگ خواهد بود.

**بعضا انتقادهایی از اهالی رسانه و هنرمندان موسیقی نواحی شنیده می شود که چرا چند دوره است که آقای احمد صدری همچنان دبیر جشنواره است.

در این مورد توضیح دهید و دلایل خود را برای پذیرش مجدد این مسولیت ذکر بفرمایید.

-به نظر می رسد  که بهتر بود این سوال از مدیرکل محترم دفتر موسیقی وزارت ارشاد که ریاست جشنواره را برعهده دارند و پیشنهاد دهنده دبیر جشنواره موسیقی نواحی ایران به معاونت محترم هنری هستند سوال شود که این انتخاب به چه دلیل صورت گرفته است.

یکی از موضوعاتی که همیشه طی سالهای گذشته ذهن من را گرفته بود این وحدت موسیقایی هست که می توانیم علی رغم اینکه صورت ظاهر موسیقی نواحی ایران مختلف است ولی در باطن دارای یک وحدتی هست همیشه می خواستم این را در یک جشنواره ای نشان بدهم.

یکی از این عوامل، یکی از این شکل ها، یکی از این موضوعاتی که می توانست این عامل را نشان بدهد، دو بیتی هست که در تمام نواحی مختلف ایران وجود دارد.

یعنی سه مصراعی که حالت بیان دارد، یک موضوعی را مطرح می کند و مصراع چهارم که موضوع را جمع می کند و موضوع را به جمع بندی می رساند.

از طرفی نیز  از این طریق می شد نشان داد که در این وحدت فرهنگی موسیقایی مناطق مختلف ایران را به نظر می رسید می توانست از این طریق به گونه ای عینی آن را مورد مطالعه قرار دادو نشان داد که چگونه موسیقی اقوام مختلف ایران علی رغم صورت های مختلفی که دارد، دارای یک وحدت است و از طرفی می توانیم نشان دهیم که چگونه بین موسیقی ردیف دستگاهی ایران و موسیقی نواحی ایران هم ارتباط ژنتیکی وجود دارد هم ارتباط ارگانیکی.

لذا برای نشان دادن این تابلوی فرهنگی، این مسولیت را پذیرفتم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: موسیقی - موسیقی نواحی - جشنواره موسیقی نواحی - جشنواره - جشنواره موسیقی - نواحی - برگزار - فرهنگی - موسیقی اقوام - برگزاری - استعدادهای موسیقی - اقوام - فرصت های برابر - خبرگزاری فارس - حوزه - هنر موسیقی - پژوهشگران - بهره گیری - آثار فاخر - هنرمندان - کشور - فعال - انتقادات - سیزدهمین - خبرگزاری - ارزشمند - برقراری - رویداد - معرفی - منتقد

آخرین اخبار سرویس:
سلفی بازیگر «بچه مهندس» و پسر بانمکش

نماآوا | «زعفران نمک زار» با صدای امید معنوی

فیلم | رفت و برگشت میان نیازهای انسانی و آموزه های قرآنی

«به سپیدی یک رویا»؛ روایتی معتبر از وفات کریمه اهل بیت

نهنگی که «بهنوش بختیاری» را شگفت زده کرد/ عکس

کارتون| بدرود نابغه

وام دار بارگاه اهل بیتم/ سیما از سریال حضرت معصومه(س) حمایت شایسته کند

نهنگی که «بهنوش بختیاری» را شگفت زده کرد/ عکس

فرشته مرگ گاهی هم در می زند

ملودی های آقای خاص

عشق به ایران را از پدرم دارم

فیلم | قطع درختان در بلوار دشت بهشت محمدشهر

ساره نورموسوی بازیگر سینما+بیوگرافی

تصاویری از بهترین عکس های مسابقه عکاسی Agora

ساره نورموسوی بازیگر سینما+بیوگرافی

یادی از فریدون احتشامی با قطعه «دریغا ندانی» + ویدیو

یادی از فریدون احتشامی با قطعه «دریغا ندانی» + ویدیو

استوری دیدنی «ساعد سهیلی»/ عکس

استوری دیدنی «ساعد سهیلی»/ عکس

تلویزیون آخر هفته چه فیلم هایی پخش می کند؟

ساخت سریال حضرت معصومه (س) حاجت سفر حج بود

«چگاسفلی»؛ عجیب ترین قبرستان ایران +فیلم

مارادونا همه ی فوتبال بود؛ همه ی فوتبال

بی تابی همسر مرحوم «کامبوزیا پرتوی» در مراسم خاکسپاری +عکس

دو روز با سینمایی های سیما/ به یاد کامبوزیا پرتوی با فیلم من ترانه 15 سال دارم

«علی مسعودی» درکنار گل پسر بانمکش/ عکس

عکس های خاطره انگیزی که ترانه علیدوستی پس از درگذشت کامبوزیا پرتوی منتشر کرد

ساخت سریال حضرت معصومه (س) حاجت سفر حج بود

اشکان اشتیاق در لباس سربازی + عکس

«علی مسعودی» درکنار گل پسر بانمکش/ عکس

قهرمانی که همیشه در خاطر آقای بازیگر خواهد ماند/ عکس

مارادونا همه ی فوتبال بود؛ همه ی فوتبال

بازیگر نقش بهاره در سریال کیمیا+ عکس

بازیگر نقش بهاره در سریال کیمیا+ عکس

قهرمانی که همیشه در خاطر آقای بازیگر خواهد ماند/ عکس

شیوا ابراهیمی در سریال خانه امن+ عکس

فیلم هایی که باور نمی کنید بر اساس واقعیت باشند!

10 فیلم باورنکردنی که بر اساس واقعیت ساخته شده اند

آخرین خبر ها از سینما در روزی که گذشت

شیوا ابراهیمی در سریال خانه امن+ عکس

حامد بهداد وقتی خیلی جوان بود + عکس

همسر سابق ریحانه پارسا اینبار کنار یقه سفیدها +عکس

پشت پرده خروج ریحانه پارسا از کشور/ فیلم

امیر کربلایی زاده کرونا گرفت

تیپ جلف سیما تیرانداز در چایخانه +عکس

فیلم نامه سریال حضرت معصومه(س) به زودی به پایان می رسد

امیر کربلایی زاده کرونا گرفت

تجمعات خانوادگی خطرناکترین عامل در افزایش شیوع کرونا + فیلم

نمایش یک شیر دریایی در ووهان چین +عکس

آغاز فصلی تازه از زندگی هنری محسن چاوشی/ گفت وگو با مدیر انتشارات آفتاب اندیشه

ترویج فرهنگ اهدای داوطلبانه خون در خرم بید

ریحانه پارسا در کلیپ شادمهر عقیلی جنجال به پا کرد!! + عکس

شعرهای محسن چاوشی منتشر می شوند

(فیلم) ترانه خوب یا بد از سینا شعبانخانی

حضور ریحانه پارسا در کلیپ شادمهر عقیلی

حضور ریحانه پارسا در کلیپ شادمهر عقیلی/عکس

تیپ خز گوهر خیراندیش با آرایش زشت +عکس

بی تابی همسر مرحوم «کامبوزیا پرتوی» در مراسم خاکسپاری +عکس

همراه با فیلم های سینمایی در پایان هفته

آشنایی با تخت فولاد در مسابقه نفس باران

رویارویی نفس گیر پلیس کهنه کار و سارق باهوش در «یک پلیس»

اهدای جهیزیه به نوعروسان فومنی برای ترویج ازدواج آسان

تعویق زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر / احتمال برگزاری در بهار 1400

عکس بانمک نبات استخری در محل کار پدرش+عکس

ببینید | سکانس پایانی مارادونا از زاویه دوربین امیر کوستوریتسا

بازیگر معروف سینما کرونا را شکست داد +عکس

بیوگرافی فروغ فرخزاد : از ازدواج و رابطه عاشقانه تا مرگی پیش بینی شده

حضور ریحانه پارسا در کلیپ شادمهر عقیلی/عکس

موسسات قرآنی قم علاوه بر آموزش در فعالیت های عامل المنفعه و طرح های سلامت نیز مشارکت دارند/ طرح اعطای تسهیلات قرض الحسنه به موسسات فرهنگی قرآن وعترت اجرا می شود

لحظه جالب غذا گرفتن خرس قهوه ای از انسان /فیلم

«خانه امن» پربیننده ترین سریال صداوسیما شد

همکاری ریحانه پارسا با یک خواننده مشهور / عکس

«خانه امن» پربیننده ترین سریال صداوسیما شد

داستان جنجالی انتقال دیگو مارادونا به ناپولی؛ زاغه نشینی که سرکش شد

ژست جلف شقایق دهقان با لباس خونگی+عکس

فیلم هایی که درباره زندگی مارادونا ساختند/ چگونه دیه گو محبوب فیلمسازان شد؟

9 مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت موافقت اصولی دریافت کردند

برگزاری جشنواره فیلم فجر به زمانی دیگر موکول شد

آخرین فرصت برای ثبت نام کارگاه های تخصصی جشنواره سینما حقیقت

معرفی نامزدهای بخش نقد ادبی جایزه جلال

معرفی نامزدهای بخش نقد ادبی جایزه جلال

استایل لاکچری ارسلان قاسمی+عکس

وبینار «تحلیل محتوای جنسی ویدئوهای درخواستی ضبط شده» برگزار می شود

آخرین فرصت برای ثبت نام کارگاه های تحصصی جشنواره سینما حقیقت

تبادل جاسوس صهیونیستی با سه تاجر ایرانی/فیلم

حضور ریحانه پارسا در کلیپ شادمهر عقیلی

بسته خبری پژواک + فیلم

واکنش مهدی کوشکی به جنجالهای ریحانه پارسا+عکس

همسر اول کامبوزیا پرتوی و فرزندشان در مراسم خاکسپاری+عکس

بسته کتاب هفته

74 کشور در صف اسکار 2021 | نماینده فیلیپین معرفی شد

حضور داغی در بخش اصلی جشنواره رومانی

برگزیدگان سوگواره عکس عاشورایی کهگیلویه و بویراحمد معرفی شدند

موسیقی نمایشی از لندن در فهرست نامزدهای گرمی قرار گرفت

خاطرات یک عمر گویندگی تیتراژ | چک اول را با گفتن ارتش سری می زدم

برگزیدگان سوگواره عکس عاشورایی کهگیلویه و بویراحمد معرفی شدند

چهار انیمیشن جدید سازمان اوج در راه تلویزیون

پربیننده ترین سریال تلویزیون کدام است؟

این بدرقه حق چنگیز جلیلوند نبود | لعنت به ویروسی که او را گرفت

کدام شبکه های تلویزیون از 99/9/9 با کیفیت HD پخش می شوند؟

گفت و گو با دبیر جشنواره| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟

گفت و گو با دبیر جشنواره| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟