موضوعات داغ: - بازنشستگي پيش از موعد - فينال ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان - لغو تحريم ها - كاميابي نيا - تيم فوتبال استقلال - عيسي آل كثير - مصدوميت كمال كاميابي نيا - دانشمندان برتر - فوتبال استقلال - شهرستان رودبارجنوب - دبير شوراي عالي امنيت ملي - خلفلو - سد قشلاق - صبح - عمل اهداي عضو - محمد قوسي - نرخ كرايه حمل ونقل عمومي - پورشه سوار - روز جهاني موزه ها - همبستگي با مردم فلسطين - موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران - مسلمانان افراطي

مطالب مرتبط:
درخواست فاطمه معتمدآریا برای حفاظت از بازیگران در پاندمی کرونا
چطور از سالمندان در برابر کرونا مراقبت کنیم؟
فوت قاضی حداد بر اثر کرونا تایید شد
«کریم اکبری مبارکه» بر اثر کرونا درگذشت
بازیگر نقش ابن ملجم بر اثر کرونا درگذشت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 14:102020-10-30پزشكي

در پاندمی کرونا، سرپناه مناسب برای سالمندان کجاست؟


همان طور که می دانیم، بیشترین میزان مرگ ومیر ناشی از کووید-19 در جهان و ایران، در سالمندان بالای 65 سال بوده است.

اخیرا دو مقاله منتشر شده در ژورنال Lancet healthy longevity به بحث در مورد عوامل موثر بر افزایش مرگ و میر سالمندان در پاندمی کروناویروس پرداخته اند.

- مقاله اصلی یک مطالعه هم گروهی مشاهده ای مبتنی بر جمعیت در سوئد است که مرگ و میر ناشی از کووید-19 در سالمندان بالای 70 سال و عوامل خطر مرتبط با آن را طی موج اول اپیدمی از ماه مارس تا مه، با استفاده از داده های جمعیتی بیش از 200 هزار نفر سالمند ساکن استکهلم بررسی کرده است.

اگرچه این مطالعه مربوط به سوئد است اما نتایج کاربردی فراوانی دارد که حتی در شرایط کشور ما نیز می تواند کمک کننده باشد.

عوامل خطری که در این مطالعه با افزایش مرگ و میر سالمندان همراه بوده اند عبارتند از: 1- زندگی در خانه سالمندان؛ این سالمندان بیشترین نرخ افزایش مرگ و میر را داشته اند.

2- زندگی با سایر بزرگسالان با سن کمتر از 66 سال که در سن کار و فعالیت می باشند و یا وجود حداقل یک کودک زیر 16 سال در منزل؛ خطر مرگ ناشی از کووید-19 در این سالمندان در مقایسه با سالمندانی که با افراد بالاتر از 66 سال زندگی می کرده اند 60 درصد بالاتر بوده است (مثلا زندگی با همسر سالمند در مقایسه با زندگی با فرزندان با مرگ و میر کمتری همراه بوده است).

3- تنها زندگی کردن فرد سالمند؛ این سالمندان مرگ و میری مشابه سالمندانی داشتند که با افراد جوانتر زندگی می کردند.

علت این موضوع، عدم وجود حمایت اجتماعی برای انجام خرید دارو یا مایحتاج روزانه است که باعث می شود این سالمندان در خارج از منزل و موقع خرید نتوانند فاصله فیزیکی را با دیگران رعایت کنند.

4- سکونت سالمند در محله های شلوغ و پرجمعیت؛ در این گروه در مقایسه با کسانی که در این شرایط نبودند، خطر مرگ ناشی از کووید-19، به میزان 70 درصد بالاتر بود.

5- سکونت سالمند در خانه های شلوغ و پرازدحام؛ خطر مرگ ناشی از کووید-19 در این گروه دو برابر سالمندانی بود که در خانه های با حداقل جمعیت زندگی می کردند.

نویسندگان اینگونه نتیجه گیری کرده اند که تماس با بزرگسالان در سن کار و فعالیت چه در منزل، خانه سالمندان (تماس با مراقبین و یا ملاقات کنندگان) و یا در محلات شلوغ و پرتراکم، با مرگ و میر بیشتر در سالمندان بالای 70 سال ارتباط مستقل دارد.

اگرچه از ابتدای اپیدمی مشخص شد که سالمندان ساکن در خانه های سالمندان در خطر بالایی از مرگ و میر کووید-19 هستند، اما این مطالعه تصویر نگران کننده ای از خطراتی که کروناویروس برای سالمندان ساکن در منازل و محلات مختلف دارد ترسیم کرده است.

در واقع، بدون رعایت اصول فاصله گذاری فیزیکی توسط سایر گروه های سنی و افراد جوان تر، انتظار نمی رود که پناه گرفتن سالمندان در خانه ها برای آنها حفاظت کننده باشد.

این نتایج نشانگر ناکافی بودن توصیه به ماندن سالمندان در خانه هایی است که به خصوص افرادی از چندین نسل مختلف مانند عروس و داماد، فرزندان و نوه ها، بدون رعایت اصول پیشگیرانه، در آن خانه زندگی می کنند و یا رفت وآمد مداوم دارند.

همین طور که با بهبود اقدامات و استفاده از تجهیزات پیشگیرانه، انتظار می رود مرگ و میر در خانه های سالمندان رو به کاهش بگذارد، وضعیت سالمندان در خانوارهای چند نسلی ساکن در یک منزل، نیاز به بررسی موشکافانه تری دارد.

اگرچه فرد سالمند در چنین منازلی، حمایت عاطفی و جسمی قابل توجهی از افراد خانواده و مراقبین جوان تر از خود دریافت می کند، اما در عین حال ممکن است خطر قابل توجهی از نظر مواجهه با کروناویروس برای وی ایجاد شود.

تنها گذاشتن سالمندان بدون تامین لوازم و امکانات مورد نیاز جهت آسایش آنها نیز راه حل خوبی نیست و با افزایش مرگ و میر همراه است.

کمترین مرگ و میر در سالمندانی دیده شد که با سالمندی دیگر، مثلا همسر خود، زندگی می کردند.

یک محدودیت این مطالعه عدم بررسی میزان مرگ و میر در سالمندان ساکن در خانوارهای دارای کودک (مثلا نوه ها) هست.

اگرچه به نظر می رسد زندگی با کودکان نیز خطر بالایی برای سالمندان از نظر مواجهه با کروناویروس داشته است اما برای این نتیجه گیری نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد.

انجام تست های بیشتر، بیماریابی فعال، شستشوی دست ها و استفاده از ماسک در بیرون از منزل از جمله اقدامات اثرگذار در کاهش آلودگی و انتشار عفونت هستند، اما بعید است که چنین اقداماتی از انتقال بیماری در درون خانوارها و بین کسانی که زیر یک سقف زندگی می کنند جلوگیری کند.

بنابراین، با تداوم پاندمی، برای محافظت از سالمندان، به اقدامات پیشگیرانه بهتری در سطح خانوار نیازمندیم.

آنچه مسلم است اینکه در نهایت و با در دسترس قرار گرفتن واکسن مناسب و اثربخش، بهترین اقدام این است که سالمندان و افراد هم خانه آنها جزء اولین دریافت کنندگان واکسن باشند.

اما تا آن زمان، فقط با تدوین و پیاده سازی یک راهبرد جامع بهداشت عمومی، می توان بار غیرمتعارف مرگ ومیر سالمندان در این اپیدمی را کاهش داد.

به خصوص کنترل بیماری و کاهش انتقال آن در سطح جامعه، اصلی ترین رویکرد ریشه ای برای کاهش بیماری و مرگ و میر در سالمندان است.

اما با توجه به نتایج این مطالعه، می توان برای حفاظت از سالمندان در ایران و بالاخص استان بوشهر به موارد زیر اشاره کرد: 1- بسیاری از سالمندان در ایران در کنار فرزندان خود؛ پسر و عروس، دختر و داماد و نوه ها زندگی می کنند.

این خانوارهای چندنسلی که در استان بوشهر فراوانی قابل توجهی به خصوص در مناطق روستایی دارند در حال حاضر که انتقال بیماری در سطح جامعه در سطح بالایی است از کانون های عمده انتقال بیماری به سالمندان به شمار می آیند.

2- حتی در مورد سالمندانی که تنها و یا با همسر خود نیز زندگی می کنند، احتمال اینکه فرزندان همراه با نوه ها به منزل آنها رفت و آمد کنند وجود دارد.

3- سالمندانی که تنها زندگی می کنند مجبورند برای خرید مایحتاج روزانه و دارو در مکان هایی خارج از منزل حضور یابند که شاید رعایت فاصله گذاری فیزیکی در این مکان ها برای ایشان چندان آسان نباشد.

نکته مهم دیگر که در استان بوشهر قابل توجه می باشد حضور سالمندان در مراسم عزاداری سنتی، بزرگداشت درگذشتگان و آیین های مذهبی محلی و خانگی به عنوان بخشی از ارتباطات اجتماعی سالمندان است که همراه با خطر بالایی از نظر انتقال کروناویروس می باشد.

به نظر می رسد زمان زیادی تا در دسترس قرار گرفتن واکسن کروناویروس در ایران مانده باشد؛ بنابراین تنها روش در دسترس فعلی، تلاش بیشتر برای رعایت فاصله گذاری فیزیکی با سالمندان است؛ بهتر است خرید مایحتاج و دارو برای سالمندانی که تنها زندگی می کنند توسط افراد و آشنایان جوانتر انجام شود ولی باید خریدها را با رعایت فاصله فیزیکی و به خصوص پوشیدن ماسک توسط هر دو طرف تحویل سالمند دهیم.

البته به نظر می رسد در استان بوشهر و در مناطق روستایی و محلات قدیمی تر شهر، عدم شرکت سالمند در مراسم عزاداری و مذهبی محلی اهمیت بیشتری دارد؛ به خصوص که فراوانی بیماری های زمینه ای نظیر دیابت و فشارخون بالا که خطر مرگ ناشی از کووید-19 را افزایش می دهد، در سالمندان استان بوشهر قابل توجه است.

سر زدن به پدر و مادر و سالمندان نمی تواند با روش های قبل از اپیدمی کروناویروس ادامه یابد.

ملاقات های کوتاه تر، با رعایت فاصله حداقل دو متری و استفاده از ماسک توسط سالمندان و همه افراد فامیل، برقراری تهویه مناسب منزل با باز گذاشتن درب ها و پنجره ها در زمانی که اعضای خانواده برای دیدار با پدر و مادر در منزل آنان حضور می یابند، با کاهش خطر انتقال همراه خواهد بود؛ اگرچه در صورت فراهم بودن شرایط در خانواده، حتی الامکان بهتر است تماس ها و احوالپرسی از افراد سالمند خانواده، غیر حضوری، به صورت صوتی و تصویری باشد.

بغل کردن و بوسیدن نوه ها و فرزندان توسط سالمندان، در عین سادگی و زیبایی از جمله رفتارهای پرخطر برای انتقال بیماری محسوب می شوند؛ کما اینکه بوده است مواردی از انتقال کرونا به پدربزرگ و مادربزرگ توسط بوسه های شیرین آنها بر گونه نوه شان.

آموزش اختصاصی در مورد اهمیت کاهش مراودات با دیگران و رعایت فاصله فیزیکی به سالمندانی که در محلات شلوغ زندگی می کنند و در طول روز با همسایگان زیادی رفت و آمد می کنند و یا سالمندان ساکن در مناطق روستایی که طبق فرهنگ منطقه معاشرت فراوانی با سایر همسایگان و دوستان دارند، اهمیت فراوانی دارد.

اما در مورد سالمندانی که در منازل شلوغ در کنار افرادی در گروه های سنی مختلف زندگی می کنند و بخصوص در شرایطی که مساحت منزل و تعداد اتاق ها متناسب با تعداد افراد خانوار نیست، شرایط بغرنج تر است.

به هر حال شکی نیست که در این شرایط و تا فراهم شدن واکسن موثر، تغییر در شیوه زندگی و تامین شرایط مناسب تر برای زندگی سالمندان همراه با رعایت فاصله فیزیکی، کاهش مراوده با دیگران و بهبود تهویه محیط زندگی الزامی است.

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، بهتر است در چنین منازلی اتاق یا فضای جداگانه ای در نظر گرفته شود که در صورت ابتلای یکی از افراد جوان تر به کووید-19، بیمار از سایر افراد خانواده و از جمله فرد سالمند جدا شود.

اما شاید جداسازی معکوس راه حل مناسبتری در استان بوشهر باشد؛ در این روش پیشنهاد می شود در صورتی که در خانوارهای دارای سالمند، فرد دیگری (علامت دار یا بدون علامت) از نظر کروناویروس مثبت شود و یا حتی تماس مشکوک با افراد مبتلا داشته باشد یا علایم مشکوک به کووید-19 بدون انجام تست داشته باشد، فرد سالمند را در اتاق یا فضای جداگانه از سایرین جدا کنیم و تنها افراد غیرمشکوک خانواده خدمات لازم را به وی ارائه دهند.

در مواردی که در منزل، حتی امکان تامین اتاق یا فضای جداگانه ای برای فرد بیمار وجود ندارد، باید با کمک مراجع محلی نظیر شهرداری، دهیاری و یا مراجع بهداشتی نظیر مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، مکانی مناسب و امن برای جداسازی فرد بیمار از دیگر اعضای خانواده و از جمله سالمندان فراهم شود.

همچنین شناسایی سالمندان منطقه و تامین وسایل حفاظت شخصی برای سالمندان و مراقبین آنها در خانوارهای چندنسلی و با ازدحام بالا توسط مراجع مسئول منطقه، توصیه شده است.

شاید بهتر باشد در چنین خانوارهایی فقط یک نفر از اعضای خانوار و ترجیحا کسی که مراوده کمتری با سایرین و به خصوص افراد خارج از منزل دارد خدمات لازم را به سالمند ارائه دهد و در زمان خدمت رسانی نیز دو طرف ترجیحا از وسایل حفاظت شخصی نظیر ماسک استفاده کنند.

همچنین تامین تهویه مناسب با اقدامات ساده نظیر بازگذاشتن درب ها و پنجره ها و نصب و روشن گذاشتن هواکش های پنجره ای در این منازل ضروری است.

نکته آخر اینکه، هیچکدام از موارد ذکر شده نباید منجر به قطع ارتباطات اجتماعی سالمند یا ترک فعالیت بدنی توسط وی بشود.

علاوه بر حفظ ارتباط اجتماعی با فامیل و آشنایان با روش های ایمن ذکر شده، حداقل سی دقیقه قدم زدن ساده در پارک ها و طبیعت در ساعات خلوت و مناسب روز، به شرط دوری از شلوغی و ازدحام، توصیه می شود.

*نیلوفر معتمد، دانشیار پزشکی اجتماعی بوشهر *سعید کشمیری، رییس دانشگاه علوم پزشکی و دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر منابع: 1.

https://www.

thelancet.

com/journals/lanhl/article/PIIS2666-7568(20)30035-0/fulltext.

doi.

org/10.

1016/S2666-7568(20)30035-0 2.

https://www.

thelancet.

com/journals/lanhl/article/PIIS2666-7568(20)30016-7/fulltext.

doi.

org/10.

1016/S2666-7568(20)30016-7 3.

https://www.

who.

int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-risks-and-safety-for-older-people 4.

https://www.

nytimes.

com/2020/03/14/health/coronavirus-elderly-protection.

html 5.

http://outeaknewstoday.

com/older-people-living-with-or-in-close-contact-with-people-of-working-age-may-be-at-higher-risk-of-covid-19-mortality-in-stockholm-sweden-study-39193/ انتهای پیام
کلید واژه ها: سالمندان - سالمند - مرگ و میر - مطالعه - افزایش - پاندمی کروناویروس - عوامل - بیشترین - پاندمی - کروناویروس - جمعیت - مقاله - عوامل موثر - سوئد - ماه مارس - فراوانی - کاربردی - استکهلم - استفاده - سرپناه - اپیدمی - منتشر - شرایط - مناسب - زندگی - مرتبط - همراه - بررسی - میزان - مربوط

آخرین اخبار سرویس:
اجرای طرح ناظران سلامت هلال احمر در استان ایلام آغاز شد

HIV یک بیماری عفونی قابل کنترل/ داشتن طول عمر طبیعی با تشخیص زودهنگام بیماری

بادمجان شکم پر

9 نفر دیگر در قزوین قربانی کرونا شدند

بسته حمایتی امور مالیاتی سمنان از مشاغل آسیب دیده از کرونا اعلام شد

بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته امام رضا(ع)

آلمان قصد دارد واکسیناسیون گروه های پرخطر کرونا را به زودی شروع کند

بهترین خوراکی ها برای جلوگیری از ریزش مو

بازداشت مدعی درمان کرونا با طب سنتی

جهش ها، ویروس کرونا را وحشی تر نکرد

اعلام اصناف جدیدی که حق فعالیت در اوج کرونا را دارند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد: 590 بیمار کرونایی در بیمارستان های یزد بستری هستند

تولد 10 نوزاد مبتلا به کرونا در نیشابور

سه رسته شغلی دیگر به گروه شغلی یک اصناف اضافه شد

590 بیمار کرونایی در بیمارستان های یزد بستری هستند/فوت 10 بیمار

آمار کرونا بابل 11 آذر؛ 26 بیمار جدید و 26 ترخیصی

سه رسته شغلی دیگر به گروه شغلی یک اصناف اضافه شد

آمار کرونا مازندران 11 آذر؛ 155 بیمار جدید و 115 ترخیصی

غربالگری رایگان «اچ آی وی» برای افراد در معرض خطر کرمانشاهی

اعلام اصناف جدیدی که حق فعالیت در اوج کرونا را دارند

وزارت بهداشت: رنگ کرونایی تهران تغییر کرد

کشف مواد غذایی که مانع تکثیر کروناویروس می شود

تولد 10 نوزاد مبتلا به کرونا در نیشابور

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 9 فوتی و 195 بیمار جدید کرونایی

دفع سنگ کلیه بدون دارو با آبمیوه ای خانگی

60 درصد از تخت های کرونایی در استان بوشهر خالی شد

اعلام اصناف جدیدی که حق فعالیت در اوج کرونا دارند

ثبت الکترونیکی 80 هزار نسخه پزشکی در استان سمنان

نظریه ها و واقعیت های تلخ ایدز/ ویروس های نوظهور؛ طبیعی یا مصنوعی؟

خوردن این مواد غذایی می تواند بد اخلاقتان کند

سه شغل به گروه یک محدودیت ها اضافه شد

افزایش قربانیان کووید 19 در کهگیلویه و بویراحمد/ روند کاهشی موارد مثبت کرونا در استان

9 نفر دیگر در قزوین قربانی کرونا شدند + فیلم

ابتلای 31 هزار و 975 زنجانی به کووید 19/ نقش مردم در کنترل کرونا بسیار مهم است

بعد از بهبود کرونا این موادغذایی را بخورید

توزیع 100 هزار کیت تشخیصی سریع کرونا در آذربایجان شرقی

مجوز ستاد ملی کرونا برای از سرگیری فعالیت 3 رسته شغلی دیگر

ویدئو | تست سریع کرونا چطور انجام می شود؟ | افراد مشکوک به کرونا با کجا تماس بگیرند؟

204 سیستان و بلوچستانی دیگر به کرونا مبتلا شدند

تاثیر فوق العاده فلفل قرمز در کاهش وزن

حضور همراه بیمار در بیمارستان ها ممنوع شد

شیوع کرونا باعث اتمام ذخایر داروهای ایدز در برخی کشورها شد

آغاز به کار مرکز درمان سرطان

آمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی به 31800 نفر رسید

قرمز شدن رنگ کرونایی دو شهر دیگر گیلان

ارتباط باکتری های روده با میزان ویتامین دی

آمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی به 31800 نفر رسید

ارتباط باکتری های روده با میزان ویتامین دی بدن

بهداشت دهان و دندان در شرایط کرونا

هرمزگان رتبه نخست در اجرای شیوه نامه های بهداشتی در کشور

جهش ها، ویروس کرونا را تهاجمی تر نکرده است

موارد مصرف و عوارض“داکسی سایکلین”

علاج آلزایمر قبل از وقوع

کرونا و بارقه های تولید واکسن ایدز / بیماران chr(034)چنارمحمودیchr(034) در کنترل وزارت بهداشت

طرز تهیه «مسقطی انار»

بقراط پدر علم پزشکی کیست + زندگینامه

آیا جهش های ویروس کرونا آن را مسری تر کرده است؟

تشخیص وحشتناک دانشمندان درباره ویروس کرونا

کمبود ماده اولیه دیازپام جهانی است

اعلام آمادگی سازمان امور اجتماعی کشور برای همکاری بیشتردر برنامه پنجم استراتژیک مقابله با ایدز

آثار سوء کووید 19 بر خدمات تشخیصی و دارویی بیماران HIV

ترخیص 46 بیمارحاد تنفسی از بیمارستان های خراسان جنوبی

عارضه ای خطرناک برای مبتلایان به کرونا پس از بهبودی

آثار سوء کووید 19 بر خدمات تشخیصی و دارویی بیماران HIV

طب سنتی، روشی بدون عارضه برای لاغری

مصونیت در برابر کرونا تا 8 ماه پس از ابتلا

بیماری که باعث میشه زیاد بخوابید

با خواص ادویه پاپریکا بیشتر آشنا شوید 

تحقیقات دانشگاه آمریکا: برخی مواد غذایی مانع تکثیر کروناویروس جدید می شوند!

شدت بیماری کرونا در معتادان بیش از سایر افراد است

تغییری در چهره بالینی کرونا رخ نداده است

معایب و عوارض خطرناک خالکوبی + جزییات

حضور همراهان بیمار در تمامی بخش های بیمارستانی ممنوع است

ارتباط باکتری های روده با میزان ویتامین دی بدن

پروفسور شادمانی کیست + فیلم

3 رسته صنفی که امروز به گروه شغلی یک محدودیت های کرونا اضافه شدند و می توانند فعالیت کنند

بلایی که کرونا بر سر مغز انسان می آورد

ممنوعیت حضور همراه بیمار در بیمارستان ها

موارد مصرف و عوارض داکسی سایکلین

کروناویروس از این راه مغز را آلوده می کند

بی اطلاعی 1/5 درصد مبتلایان ایدز از بیماری خود | تاثیر 9 برابری داروهای جدید پیشگیری از ایدز | 2 برابر شدن مرگ بر اثر ایدز به دلیل کرونا

بیش از 63 میلیون و 700 هزار مبتلا در جهان

عارضه ای جدی برای مبتلایان به کرونا پس از بهبودی

اجرای طرح شهید سلیمانی با حضور 2880 سفیر سلامت در کهگیلویه و بویراحمد

تولد نوزاد زن زندانی در رندترین تاریخ سال

منع حضور همراه بیمار در بیمارستان

کودکان زیر 5 سال در فارس واکسن آنفلوانزا دریافت می کنند

چرا موهایتان در جوانی سفید می شود؟

دردهایی که با موسیقی آرام می شوند

مردم چهارمحال و بختیاری از مراجعه سر خود جهت سی تی اسکن خودداری کنند

35 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شد

کرونا یک آفت ضداجتماعی است

خواص شگفت انگیز چای زنجبیل

شناسایی 30 بیمار مبتلا به کرونا در استان چهارمحال و بختیاری

35 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شد

تمدید اعتبار دفترچه های درمانی بیمه سلامت خوزستان

دو سوم بهبودیافتگان کرونایی این مشکل را باید تحمل کنند

فرماندار ورامین: اجرای طرح شهید سلیمانی غلبه بر کرونا را آسان می کند

کرونا یک آفت ضداجتماعی است

ورود ویروس کرونا به مغز از طریق استنشاق بینی

در پاندمی کرونا، سرپناه مناسب برای سالمندان کجاست؟

در پاندمی کرونا، سرپناه مناسب برای سالمندان کجاست؟