مطالب مرتبط:
درخواست فاطمه معتمدآریا برای حفاظت از بازیگران در پاندمی کرونا
چطور از سالمندان در برابر کرونا مراقبت کنیم؟
فوت قاضی حداد بر اثر کرونا تایید شد
«کریم اکبری مبارکه» بر اثر کرونا درگذشت
بازیگر نقش ابن ملجم بر اثر کرونا درگذشت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 14:102020-10-30پزشكي

در پاندمی کرونا، سرپناه مناسب برای سالمندان کجاست؟


همان طور که می دانیم، بیشترین میزان مرگ ومیر ناشی از کووید-19 در جهان و ایران، در سالمندان بالای 65 سال بوده است.

اخیرا دو مقاله منتشر شده در ژورنال Lancet healthy longevity به بحث در مورد عوامل موثر بر افزایش مرگ و میر سالمندان در پاندمی کروناویروس پرداخته اند.

- مقاله اصلی یک مطالعه هم گروهی مشاهده ای مبتنی بر جمعیت در سوئد است که مرگ و میر ناشی از کووید-19 در سالمندان بالای 70 سال و عوامل خطر مرتبط با آن را طی موج اول اپیدمی از ماه مارس تا مه، با استفاده از داده های جمعیتی بیش از 200 هزار نفر سالمند ساکن استکهلم بررسی کرده است.

اگرچه این مطالعه مربوط به سوئد است اما نتایج کاربردی فراوانی دارد که حتی در شرایط کشور ما نیز می تواند کمک کننده باشد.

عوامل خطری که در این مطالعه با افزایش مرگ و میر سالمندان همراه بوده اند عبارتند از: 1- زندگی در خانه سالمندان؛ این سالمندان بیشترین نرخ افزایش مرگ و میر را داشته اند.

2- زندگی با سایر بزرگسالان با سن کمتر از 66 سال که در سن کار و فعالیت می باشند و یا وجود حداقل یک کودک زیر 16 سال در منزل؛ خطر مرگ ناشی از کووید-19 در این سالمندان در مقایسه با سالمندانی که با افراد بالاتر از 66 سال زندگی می کرده اند 60 درصد بالاتر بوده است (مثلا زندگی با همسر سالمند در مقایسه با زندگی با فرزندان با مرگ و میر کمتری همراه بوده است).

3- تنها زندگی کردن فرد سالمند؛ این سالمندان مرگ و میری مشابه سالمندانی داشتند که با افراد جوانتر زندگی می کردند.

علت این موضوع، عدم وجود حمایت اجتماعی برای انجام خرید دارو یا مایحتاج روزانه است که باعث می شود این سالمندان در خارج از منزل و موقع خرید نتوانند فاصله فیزیکی را با دیگران رعایت کنند.

4- سکونت سالمند در محله های شلوغ و پرجمعیت؛ در این گروه در مقایسه با کسانی که در این شرایط نبودند، خطر مرگ ناشی از کووید-19، به میزان 70 درصد بالاتر بود.

5- سکونت سالمند در خانه های شلوغ و پرازدحام؛ خطر مرگ ناشی از کووید-19 در این گروه دو برابر سالمندانی بود که در خانه های با حداقل جمعیت زندگی می کردند.

نویسندگان اینگونه نتیجه گیری کرده اند که تماس با بزرگسالان در سن کار و فعالیت چه در منزل، خانه سالمندان (تماس با مراقبین و یا ملاقات کنندگان) و یا در محلات شلوغ و پرتراکم، با مرگ و میر بیشتر در سالمندان بالای 70 سال ارتباط مستقل دارد.

اگرچه از ابتدای اپیدمی مشخص شد که سالمندان ساکن در خانه های سالمندان در خطر بالایی از مرگ و میر کووید-19 هستند، اما این مطالعه تصویر نگران کننده ای از خطراتی که کروناویروس برای سالمندان ساکن در منازل و محلات مختلف دارد ترسیم کرده است.

در واقع، بدون رعایت اصول فاصله گذاری فیزیکی توسط سایر گروه های سنی و افراد جوان تر، انتظار نمی رود که پناه گرفتن سالمندان در خانه ها برای آنها حفاظت کننده باشد.

این نتایج نشانگر ناکافی بودن توصیه به ماندن سالمندان در خانه هایی است که به خصوص افرادی از چندین نسل مختلف مانند عروس و داماد، فرزندان و نوه ها، بدون رعایت اصول پیشگیرانه، در آن خانه زندگی می کنند و یا رفت وآمد مداوم دارند.

همین طور که با بهبود اقدامات و استفاده از تجهیزات پیشگیرانه، انتظار می رود مرگ و میر در خانه های سالمندان رو به کاهش بگذارد، وضعیت سالمندان در خانوارهای چند نسلی ساکن در یک منزل، نیاز به بررسی موشکافانه تری دارد.

اگرچه فرد سالمند در چنین منازلی، حمایت عاطفی و جسمی قابل توجهی از افراد خانواده و مراقبین جوان تر از خود دریافت می کند، اما در عین حال ممکن است خطر قابل توجهی از نظر مواجهه با کروناویروس برای وی ایجاد شود.

تنها گذاشتن سالمندان بدون تامین لوازم و امکانات مورد نیاز جهت آسایش آنها نیز راه حل خوبی نیست و با افزایش مرگ و میر همراه است.

کمترین مرگ و میر در سالمندانی دیده شد که با سالمندی دیگر، مثلا همسر خود، زندگی می کردند.

یک محدودیت این مطالعه عدم بررسی میزان مرگ و میر در سالمندان ساکن در خانوارهای دارای کودک (مثلا نوه ها) هست.

اگرچه به نظر می رسد زندگی با کودکان نیز خطر بالایی برای سالمندان از نظر مواجهه با کروناویروس داشته است اما برای این نتیجه گیری نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد.

انجام تست های بیشتر، بیماریابی فعال، شستشوی دست ها و استفاده از ماسک در بیرون از منزل از جمله اقدامات اثرگذار در کاهش آلودگی و انتشار عفونت هستند، اما بعید است که چنین اقداماتی از انتقال بیماری در درون خانوارها و بین کسانی که زیر یک سقف زندگی می کنند جلوگیری کند.

بنابراین، با تداوم پاندمی، برای محافظت از سالمندان، به اقدامات پیشگیرانه بهتری در سطح خانوار نیازمندیم.

آنچه مسلم است اینکه در نهایت و با در دسترس قرار گرفتن واکسن مناسب و اثربخش، بهترین اقدام این است که سالمندان و افراد هم خانه آنها جزء اولین دریافت کنندگان واکسن باشند.

اما تا آن زمان، فقط با تدوین و پیاده سازی یک راهبرد جامع بهداشت عمومی، می توان بار غیرمتعارف مرگ ومیر سالمندان در این اپیدمی را کاهش داد.

به خصوص کنترل بیماری و کاهش انتقال آن در سطح جامعه، اصلی ترین رویکرد ریشه ای برای کاهش بیماری و مرگ و میر در سالمندان است.

اما با توجه به نتایج این مطالعه، می توان برای حفاظت از سالمندان در ایران و بالاخص استان بوشهر به موارد زیر اشاره کرد: 1- بسیاری از سالمندان در ایران در کنار فرزندان خود؛ پسر و عروس، دختر و داماد و نوه ها زندگی می کنند.

این خانوارهای چندنسلی که در استان بوشهر فراوانی قابل توجهی به خصوص در مناطق روستایی دارند در حال حاضر که انتقال بیماری در سطح جامعه در سطح بالایی است از کانون های عمده انتقال بیماری به سالمندان به شمار می آیند.

2- حتی در مورد سالمندانی که تنها و یا با همسر خود نیز زندگی می کنند، احتمال اینکه فرزندان همراه با نوه ها به منزل آنها رفت و آمد کنند وجود دارد.

3- سالمندانی که تنها زندگی می کنند مجبورند برای خرید مایحتاج روزانه و دارو در مکان هایی خارج از منزل حضور یابند که شاید رعایت فاصله گذاری فیزیکی در این مکان ها برای ایشان چندان آسان نباشد.

نکته مهم دیگر که در استان بوشهر قابل توجه می باشد حضور سالمندان در مراسم عزاداری سنتی، بزرگداشت درگذشتگان و آیین های مذهبی محلی و خانگی به عنوان بخشی از ارتباطات اجتماعی سالمندان است که همراه با خطر بالایی از نظر انتقال کروناویروس می باشد.

به نظر می رسد زمان زیادی تا در دسترس قرار گرفتن واکسن کروناویروس در ایران مانده باشد؛ بنابراین تنها روش در دسترس فعلی، تلاش بیشتر برای رعایت فاصله گذاری فیزیکی با سالمندان است؛ بهتر است خرید مایحتاج و دارو برای سالمندانی که تنها زندگی می کنند توسط افراد و آشنایان جوانتر انجام شود ولی باید خریدها را با رعایت فاصله فیزیکی و به خصوص پوشیدن ماسک توسط هر دو طرف تحویل سالمند دهیم.

البته به نظر می رسد در استان بوشهر و در مناطق روستایی و محلات قدیمی تر شهر، عدم شرکت سالمند در مراسم عزاداری و مذهبی محلی اهمیت بیشتری دارد؛ به خصوص که فراوانی بیماری های زمینه ای نظیر دیابت و فشارخون بالا که خطر مرگ ناشی از کووید-19 را افزایش می دهد، در سالمندان استان بوشهر قابل توجه است.

سر زدن به پدر و مادر و سالمندان نمی تواند با روش های قبل از اپیدمی کروناویروس ادامه یابد.

ملاقات های کوتاه تر، با رعایت فاصله حداقل دو متری و استفاده از ماسک توسط سالمندان و همه افراد فامیل، برقراری تهویه مناسب منزل با باز گذاشتن درب ها و پنجره ها در زمانی که اعضای خانواده برای دیدار با پدر و مادر در منزل آنان حضور می یابند، با کاهش خطر انتقال همراه خواهد بود؛ اگرچه در صورت فراهم بودن شرایط در خانواده، حتی الامکان بهتر است تماس ها و احوالپرسی از افراد سالمند خانواده، غیر حضوری، به صورت صوتی و تصویری باشد.

بغل کردن و بوسیدن نوه ها و فرزندان توسط سالمندان، در عین سادگی و زیبایی از جمله رفتارهای پرخطر برای انتقال بیماری محسوب می شوند؛ کما اینکه بوده است مواردی از انتقال کرونا به پدربزرگ و مادربزرگ توسط بوسه های شیرین آنها بر گونه نوه شان.

آموزش اختصاصی در مورد اهمیت کاهش مراودات با دیگران و رعایت فاصله فیزیکی به سالمندانی که در محلات شلوغ زندگی می کنند و در طول روز با همسایگان زیادی رفت و آمد می کنند و یا سالمندان ساکن در مناطق روستایی که طبق فرهنگ منطقه معاشرت فراوانی با سایر همسایگان و دوستان دارند، اهمیت فراوانی دارد.

اما در مورد سالمندانی که در منازل شلوغ در کنار افرادی در گروه های سنی مختلف زندگی می کنند و بخصوص در شرایطی که مساحت منزل و تعداد اتاق ها متناسب با تعداد افراد خانوار نیست، شرایط بغرنج تر است.

به هر حال شکی نیست که در این شرایط و تا فراهم شدن واکسن موثر، تغییر در شیوه زندگی و تامین شرایط مناسب تر برای زندگی سالمندان همراه با رعایت فاصله فیزیکی، کاهش مراوده با دیگران و بهبود تهویه محیط زندگی الزامی است.

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، بهتر است در چنین منازلی اتاق یا فضای جداگانه ای در نظر گرفته شود که در صورت ابتلای یکی از افراد جوان تر به کووید-19، بیمار از سایر افراد خانواده و از جمله فرد سالمند جدا شود.

اما شاید جداسازی معکوس راه حل مناسبتری در استان بوشهر باشد؛ در این روش پیشنهاد می شود در صورتی که در خانوارهای دارای سالمند، فرد دیگری (علامت دار یا بدون علامت) از نظر کروناویروس مثبت شود و یا حتی تماس مشکوک با افراد مبتلا داشته باشد یا علایم مشکوک به کووید-19 بدون انجام تست داشته باشد، فرد سالمند را در اتاق یا فضای جداگانه از سایرین جدا کنیم و تنها افراد غیرمشکوک خانواده خدمات لازم را به وی ارائه دهند.

در مواردی که در منزل، حتی امکان تامین اتاق یا فضای جداگانه ای برای فرد بیمار وجود ندارد، باید با کمک مراجع محلی نظیر شهرداری، دهیاری و یا مراجع بهداشتی نظیر مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، مکانی مناسب و امن برای جداسازی فرد بیمار از دیگر اعضای خانواده و از جمله سالمندان فراهم شود.

همچنین شناسایی سالمندان منطقه و تامین وسایل حفاظت شخصی برای سالمندان و مراقبین آنها در خانوارهای چندنسلی و با ازدحام بالا توسط مراجع مسئول منطقه، توصیه شده است.

شاید بهتر باشد در چنین خانوارهایی فقط یک نفر از اعضای خانوار و ترجیحا کسی که مراوده کمتری با سایرین و به خصوص افراد خارج از منزل دارد خدمات لازم را به سالمند ارائه دهد و در زمان خدمت رسانی نیز دو طرف ترجیحا از وسایل حفاظت شخصی نظیر ماسک استفاده کنند.

همچنین تامین تهویه مناسب با اقدامات ساده نظیر بازگذاشتن درب ها و پنجره ها و نصب و روشن گذاشتن هواکش های پنجره ای در این منازل ضروری است.

نکته آخر اینکه، هیچکدام از موارد ذکر شده نباید منجر به قطع ارتباطات اجتماعی سالمند یا ترک فعالیت بدنی توسط وی بشود.

علاوه بر حفظ ارتباط اجتماعی با فامیل و آشنایان با روش های ایمن ذکر شده، حداقل سی دقیقه قدم زدن ساده در پارک ها و طبیعت در ساعات خلوت و مناسب روز، به شرط دوری از شلوغی و ازدحام، توصیه می شود.

*نیلوفر معتمد، دانشیار پزشکی اجتماعی بوشهر *سعید کشمیری، رییس دانشگاه علوم پزشکی و دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر منابع: 1.

https://www.

thelancet.

com/journals/lanhl/article/PIIS2666-7568(20)30035-0/fulltext.

doi.

org/10.

1016/S2666-7568(20)30035-0 2.

https://www.

thelancet.

com/journals/lanhl/article/PIIS2666-7568(20)30016-7/fulltext.

doi.

org/10.

1016/S2666-7568(20)30016-7 3.

https://www.

who.

int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-risks-and-safety-for-older-people 4.

https://www.

nytimes.

com/2020/03/14/health/coronavirus-elderly-protection.

html 5.

http://outeaknewstoday.

com/older-people-living-with-or-in-close-contact-with-people-of-working-age-may-be-at-higher-risk-of-covid-19-mortality-in-stockholm-sweden-study-39193/ انتهای پیام
کلید واژه ها: سالمندان - سالمند - مرگ و میر - مطالعه - افزایش - پاندمی کروناویروس - عوامل - بیشترین - پاندمی - کروناویروس - جمعیت - مقاله - عوامل موثر - سوئد - ماه مارس - فراوانی - کاربردی - استکهلم - استفاده - سرپناه - اپیدمی - منتشر - شرایط - مناسب - زندگی - مرتبط - همراه - بررسی - میزان - مربوط

آخرین اخبار سرویس:
4 علامت فیزیکی مهم که نشان می دهد درگیر استرس هستید

آمار کرونا استان مرکزی 13 آذر؛ 8 فوتی و 143 ابتلای جدید

کرونا در عراق؛ ثبت پایین ترین آمار مرگ و میر در 6 ماه اخیر

5 درصد بیماران کرونایی پس از بهبودی دچار اختلال جسمی– حرکتی می شوند

هشدار نسبت به بازگشایی های شتابزده در تهران | شرایط تهران هنوز شکننده است

‏روز بدون فوتی کرونا در خوزستان

اختصاص 268 تخت بیمارستانی به بیماران تنفسی

درمان یبوست به روش ساده و طبیعی

از تاثیرات ویتامین B1 روی عملکرد مغز چه می دانید؟

از خواص بی نظیر کشمش برای سلامتی تا اثر شگفت انگیز گلاب در زیبایی پوست

عدالت در سلامت بهترین گزینه استراتژیک در مقابل بیماری هاست

4 علامت فیزیکی مهم که نشان می دهد درگیر استرس هستید

عدالت در سلامت، بهترین گزینه استراتژیک در مقابل بیماری هاست

شرکت در مراسم عروسی و عزا بیشترین علات ابتلا به کرونا

5 درصد بیماران کرونایی پس از بهبودی دچار اختلال جسمی– حرکتی می شوند

معرفی کیت تشخیص کرونای برگزیده جایزه مصطفی(ص)

سیزدهمین روز از محدودیت های کرونا

کاهش 20 درصدی بیماران بستری کرونا در استان اصفهان/ 39 درصد از تست ها منجر به کرونا می شود

اهدای عضو به 4 بیمار نیازمند عضو زندگی دوباره بخشید

ثبت 112 بستری و 22 فوت طی شبانه روز گذشته در کرمان

ثبت 58 مبتلای جدید در شبانه روز گذشته

برای این میوه ها حتما پوست کن به دست شوید

اهدای عضو بیمار مرگ مغزی در زنجان به سه بیمار زندگی بخشید

نماز جمعه این هفته در هیچ شهر استان فارس برگزار نمی شود

پلاک در برابر تارتار؛ تفاوت در چیست؟

28 نفر به دلیل کرونا در فارس جان باختند/319 نفر در بخش های ویژه

رعایت 96 درصدی محدودیت ها در کهگیلویه و بویراحمد/پلمب 154 واحد متخلف

نماز جمعه این هفته در هیچ شهر استان فارس برگزار نمی شود

راه جدید ضدعفونی کرونایی

وزیر بهداشت از اقدامات مدیریت شهری مشهد در مقابله با کرونا قدردانی کرد

درمان سرطان در ایران سرامد در منطقه

28 نفر به دلیل کرونا در فارس جان باختند/319 نفر در بخش های ویژه

10هزار کیت تشخیص سریع کرونا به استان بوشهر داده شد

انجام Rapid test در مراکز بهداشتی خلخال/ تشخیص ابتلا به کرونا در 20 دقیقه

ورزشی که برای تقویت مغز بهترین است

هورمون های استرس سلول های خفته سرطانی را بیدار می کنند

رفع بوی بد دهان هنگام استفاده از ماسک

‏روز بدون فوتی کرونا در خوزستان

عدالت در سلامت بهترین گزینه استراتژیک در مقابل بیماری هاست

اهدا عضو بیمار مرگ مغزی در قم

کرونا همچنان دارو ندارد، حتی کورتون هم کشنده است!

هشدار درباره افزایش شمار کرونایی ها در جمهوری آذربایجان

راهکار های تغذیه ای برای کنترل چربی خون

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 13 آذرماه؛ 7 فوتی و 19 ابتلای جدید

عدالت در سلامت بهترین گزینه استراتژیک در مقابل بیماری هاست

جهان پور: واکسن ایرانی کرونا مشابه واکسن های مدرنا و فایزر است

آمار کرونا زنجان 13 آذر؛ 8 فوتی و 37 ابتلای جدید

فیلم | اوضاع کرونایی بویراحمد در حال بهبود/باشت در صدر شیوع بیماری+ آخرین جزییات

دردهای عضلانی که نشانه ابتلا به کروناست

کم خوابی چه بر سر سلامتی شما می آورد؟

از ازدحام برای تهیه داروی بیماری کلیوی در شیراز تا رعایت شدن محدودیت های کرونایی در بازار کاشان + فیلم و تصاویر

خواص شگفت انگیز و معجزه گلاب

راز جدیدی از مثلث برمودا برملا شد

بی توجهی به موازین بهداشتی این شهر را دوباره در وضعیت قرمز قرار می دهد

توزیع دو هزار قرص نان صلواتی در داران

بستری 33 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در مراکز درمانی کاشان وآران وبیدگل

کرونا با 11 قربانی در استان همدان

یک ‏روز بدون فوتی کرونا در استان خوزستان ثبت شد

2 تیم کاراته یزد در لیگ کشور شرکت می کند

روند کاهشی شیوع ویروس کرونا در تهران

جزییات محدودیت های کرونایی هفته آینده در پایتخت/ وضعیت تهران شکننده است

پاندمی کووید 19 زندگی معلولان را دشوارتر کرده است

طرح ناظران سلامت هلال احمر پیشوا آغاز شد

فوت 9 بیمار کرونایی دیگر در استان قزوین

خبر خوش رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز؛ روز بدون فوتی کرونایی در استان خوزستان

زالی: بخشی از محدودیت های کرونایی تهران همچنان پابرجا است

‏روز بدون فوتی کرونا در این استان جنوبی

‏روز بدون فوتی کرونا در خوزستان

بارداری احتمال ابتلا به کرونا افزایش نمی دهد

آمار کرونا همدان 13 آذر، 11 فوتی و 44 ابتلای جدید

بستری 325 نفر مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم

نحوه درست کردن ترشی پیاز شکم پُر

هورمون های استرس سلول های خفته سرطانی را بیدار می کنند

تمدید محدودیت های کرونایی در یونان برای یک هفته دیگر

سمن ها شاخصی مهم در مهار کرونا هستند

‏روز بدون فوتی کرونا در خوزستان

اگر اندام سیبی شکل دارید این غذاها را بخورید!!

توزیع دو هزارقرص نان صلواتی در داران

سرمای پاییز بستری مناسب برای جولان کرونا

طرز تهیه دمی گوجه؛ غذایی ساده و لذیذ

کرونا عامل سکته جوانان و میانسالان

سمن ها شاخصی مهم در مهار کرونا هستند

ابتلای 150 هزار نفر به کرونا در فارس

اختصاص 268 تخت بیمارستانی به بیماران تنفسی

کرونا 9 خانواده دیگر را در استان قزوین داغدار کرد + فیلم

قدردانی وزیر بهداشت از شهردار مشهد برای همکاری در کنترل شیوع کرونا

آخرین آمار کرونا در ایران/ عبور تعداد مبتلایان از یک میلیون نفر

عدالت در سلامت بهترین گزینه استراتژیک در مقابل بیماری هاست

میکروربات ها، اجسام را به حرکت در می آورند!

اعضای بیمار لردگانی مرگ مغزی شده، اهدا شد

گیاهان موثر در درمان مشکلات عصبی و روحی

ادویه ای که شما را جوان می کند

جهان پور: واکسن ایرانی کرونا مشابه واکسن های مدرنا و فایزر است

کنترل قند خون با مصرف این میوه خشک

شماره حساب برای شرکت شهروندان خراسان رضوی در نذر سلامت اعلام شد

شناسایی37 بیمار جدید مبتلا به کرونا در زنجان

بلایی که ویروس کرونا بر مغز وارد می کند

داروی مفیدی برای رفع عوارض شدید ابتلا به کرونا معرفی شد

جهان پور: واکسن ایرانی کرونا مشابه واکسن های مدرنا و فایزر است

بلایی که ویروس کرونا بر مغز وارد می کند

در پاندمی کرونا، سرپناه مناسب برای سالمندان کجاست؟

در پاندمی کرونا، سرپناه مناسب برای سالمندان کجاست؟