مطالب مرتبط:
سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین در گیلان/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟
تحریم چند شخص و شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران از سوی آمریکا
آمریکا چندین فرد و شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد
استاندار گیلان از تاتارستان برای سرمایه گذاری دعوت کرد
بالاترین خیانت ناامید کردن مردم است/سرمایه گزاری 19 هزار میلیاردی در بخش آب و برق تهران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 23:052020-10-29اقتصادي

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از رشت، استان گیلان به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی در دهه 40 و 50 مأمن ایجاد کارخانه های نساجی در منطقه بود تا جایی که در همین دو دهه کارخانه های بسیاری ازجمله مجموعه کارخانه پوشش، ریسندگی خاور، فرش گیلان، کنف کار گیلان، ایران برک و ایران پوپلین آغاز به کار کرد.

گیلان زمانی قطب تولید پیله و نساجی بود همین امر سبب شد استان گیلان به قطب تولید پیله ابریشم در کشور تبدیل شده و درگذشته 50 درصد از پیله کشور در گیلان تولید می شده است.

تولید پنج هزار و 700 تن پیله ابریشم درگذشته گواه از ظرفیت بسیار زیاد استان گیلان در تولید این محصول می داد ولی متأسفانه این آمار در سال 70 به 850 تن رسیده  و این آمار در سال 96 از 850 تن به 136 تن کاهش یافت و همچنین نکته قابل توجه میزان اراضی توستان از 20 هزار هکتار به 13 هزار تن بوده است.

کارشناسان دلایل مختلفی را ازجمله نوع مدیریت وجود شرکت های هلدینگی زیرمجموعه بانک ها، واگذاری های باری به هر جهت، فقدان نظارت درست و همراهی خیانت گونه برخی از مدیران برای تعطیلی و یا نیمه تعطیل شدن کارخانه های گیلان به ویژه در حوزه نساجی را عامل این وضعیت نابسامان دانسته اند.

نکته ای بسیار عجیب و قابل تأمل این است که از زمان اجرای اصل 44 و خصوصی سازی در طی 17 سال گذشته بیش از 44 واحد بزرگ استان به دلیل اجرای نادرست، تعطیل و قریب 30 هزار نیروی کار در گیلان بیکار شدند.

در این شرایط و در سال جهش تولید" باید واحدهای راکد و نیمه راکد استان فعال شده و به چرخه تولید بازگردانده شوند و این همان نکته ای است که همه دلوسوزان استان به دنبال آن هستند.

به همین منظور امروز یک گروه سرمایه گذاری برای بررسی و احیا دو کارخانه نساجی از کارخانه های پوشش و ایران پوپلین، بازدید به عمل آورده و از جزییات مشکلات این کارخانه ها آگاه شدند که بسیار می تواند در صورت مساعدت مقامات استانی برای صنعت نساجی گیلان مثمر ثمر واقع شود.

یکی از آن کارخانه های فعال در حوزه نساجی که این سرمایه گذار از آن بازدید به عمل آورد، کارخانه پوشش بوده که ید بسیار طولایی در صنعت نساجی، ریسندگی و پارچه بافی و نخ ریسی داشته است.

ماجرای برهنه شدن پوشش ماجرای پوشش از تحصن کارگران این کارخانه بعد ازکارافتادن دستگاه های تهویه و گرمایشی این کارخانه آغاز و با بارش برف سنگین بهمن سال 83، بیش از 18 هکتار از سقف سالن های کارخانه به طور کامل و نیمه کامل فروریخت و تخریب شد.

عدم کارآمدی بخش خصوصی، بعد از واگذاری این کارخانه و پرداخت تنها یک پیش قسط از قرارداد متعهد شده، این کارخانه به شرکت آتیه دماوند (شرکت های زیرمجموعه بانک صنعت معدن) بازگشت و در سال 85 با حکم صادره از شورای تأمین استان گیلان، مبنی بر خلعید بخش خصوصی از آن، کارخانجات پوشش به شرکت آتیه سازان دماوند واگذار شد.

ضمن اینکه هیئت دولت نیز طی مصوبه ای کارخانه را به بخش دولتی اعاده کرده بود، شرکت آتیه سازان نیز در آن زمان مطالبات 9 ماه کارگران کارخانجات صنایع پوشش را تسویه و هشت میلیارد تومان بدهی تأمین اجتماعی را تقسیط و پرداخت کرد.

داستان به همین جا ختم نشد و با بازگشت همان بخش خصوصی، در سال 91 به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه کارگران به تأمین اجتماعی، پرداخت نشدن مطالبات کارگران و تخریب صنعت نساجی، مشکل کارخانه روزبه روز بیشتر شده و گره ای بر کلاف سردرگم این کارخانه پر سابقه، افزوده می شد .

به طوری که امروز در جریان بازدید سرمایه گذار یکی از مدیران شرکت آتیه دماوند در حضور سرمایه گذار گفت که بعد از برف سال 83 بخشی از سقف سوله های این کارخانه فرو ریخت و بعدازاین اتفاق این کارخانه به مزایده گذاشته شد و دو نفر از یک شرکت خصوصی این کارخانه را خریداری کردند.

وی می گوید برآورد اولیه برای فروش کارخانه پوشش 30 میلیارد تومان و آن هم در سال 83 قیمت گذاری شد ولی فرد خریدار کارخانه فقط قسط اول خود به مبلغ 500 میلیون تومان را واریز کرده و پس از آن به بهانه فروریختن سقف کارخانه پوشش 700 کانتینر جنس از آن برده و بسیاری از ماشین آلات را از بین برد.

او می گوید "این شرکت خصوصی در سال 90 به پشتوانه یک مدرک باقی مانده از قبل، طی حکمی دوباره به کارخانه برگشته و مدیران منتصب ما را با ضرب وجرح از کارخانه بیرون کرده و مجدد بیش از 400 کانتینر اموال شرکت را خارج کردند، حدوداً تا الآن بیش از هزار و 100 کانتینر جنس کارخانه را بیرون برده که معادل 107 میلیارد تومان ماشین آلاتی که دیگر گیرمان نمی آید را تا سال 91 از شهر خارج کردند"   سرمایه گذار متقاضی: در پوشش جنایت رخ داد پس از صحبت های یکی از مدیران شرکت آتیه دماوند، مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت متقاضی سرمایه گذاری که  از بخش های مختلف کارخانه تقریباً مخروبه پوشش بازدید به عمل آورد و در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: تقریباً از کارخانه پوشش به جز یک سوله فعال ریسندگی فقط یک اسم باقی مانده و این کارخانه توسط مالک خصوصی قبلی به یک خرابه بزرگ تبدیل شده که جای بسیار تأسف دارد.

حسین قنبری می گوید که کارخانه پوشش به دلیل نزدیکی به دریا، فرودگاه سردار جنگل رشت و منطقه آزاد انزلی دارای ظرفیت بسیار خوبی بوده و در صورت ساخت دوباره و نوسازی دستگاه های ریسندگی می توان نخ های مرغوب را دنیا صادر و برای دو هزار و 500 نفر در استان ایجاد اشتغال کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت اتفاقی که در کارخانه پوشش افتاده یک جنایت بوده و افراد بسیاری را از کار بیکار کرده و عملاً این کارخانه ورشکسته بوده و فقط از آن یک زمین باقی مانده است.

قنبری با تقدیر از همراهی دستگاه قضا برای احقاق حقوق گیلان در حوزه صنعتگفت که مدیران استانی که همواره ادعای حمایت از بخش خصوصی را دارند تاکنون هیچ کمکی به ما به عنوان یک سرمایه گذار نکرده و عزم لازم برای حل مشکل کارخانه های گیلان وجود ندارد.

ماجرای از پا افتادن ایران پوپلین یکی دیگر از کارخانه های نساجی گیلان که درگذشته کارگران بسیاری را در خود جای داده بود کارخانه ایران پوپلین است، این کارخانه یکی از همین کارخانه های نیمه تعطیل است که در سال 1353 تأسیس و متعاقب آن قسمت های مختلف ازجمله ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و چاپ راه اندازی شد.

 این واحد تولیدی متعلق به شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی از زیرمجموعه های هلدینگی بانک ملی است که مساحت آن 250 هزار مترمربع و دارای 116 هزار مترمربع زیربنا است که در سال 1369 سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران عرضه و در سال 1387 به دلیل آنچه زیان ده بودن شرکت عنوان شد از بورس خارج شد.

مهم ترین مشکلاتی کارگران این کارخانه در بازدید سرمایه گذار از شرکت بیان کردند دستگاه های مستهلک، نبود برخی قطعات، نبود سرمایه در گردش و مواد اولیه و همچنین مدیریت نادرست بوده است.

  دستگاه قضا نبود ما اینجا حضور نداشتیم به همین منظور امروز مدیران شرکت یادآوران تجارت به عنوان یک سرمایه گذار از این قطب نساجی در گیلان بازدید به عمل آوردند.

حسین قنبری پس از بازدید از کارخانه ایران پوپلین می گوید این کارخانه را می توان با تجهیز تجهیزات و نوسازی آنان از این شرایط اسف بار خارج کرد زیرا ایران پوپلین به راحتی می تواند برای سه هزار نفر در استان اشتغال زایی ایجاد کرده و رونق اقتصادی را به این کارخانه برگرداند.

شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی که یکی از شرکت های زیرمجموعه بانک ملی محسوب می شود بر اساس قانون موظف بود تا در پایان مهرماه کارخانه ایران پوپلین را به مزایده بگذارد ولی با توجه به اعلام آمادگی برخی از شرکت های مورد تأیید دستگاه های نظارتی و اعلام آمادگی برای در اختیار قرار دادن تضامین حداکثری، نکته حائز اهمیت در شروط مندرج در قرارداد اجاره ای است که شرکت توسعه ملی این اجاره نامه را به گونه ای تنظیم کرده که مسیر شناسایی اهلیت سنجی به سمت موافقت گزینه های این شرکت برود.

در همین خصوص مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت می گوید اگر اکنون قوه قضاییه به  مسئله واگذاری ها ورود نمی کرد واگذاری به بخش خصوصی وجود خارجی نداشته و تمامی این کارها با زد و بندهای سیاسی اتفاق می افتاد که نتیجه اش نابودی کارخانه پوشش، ابریشم و هپکو اراک بوده است.

همکاری با بخش خصوصی نیست/3000 نیرو در انتظار تصمیم میدران بانک قنبری از متولیان صنعت و معدن استان گلگی دارد و معتقد است وقتی شرکت یادآوران تجارت به عنوان یک سرمایه گذار خوش نام وارد استان گیلان شد انتظار  برخورد بهتری را داشتیم ولی غیر از قوه قضاییه هیچ نهاد دیگری با ما همکاری نکردند.

آمادگی کامل برای احیای ایران پوپلین با تضامین مدنظر استان داریم وی با اعلام آمادگی برای تضامین مورد نیاز استان می گوید اگر بخش تجهیز و نوسازی تجهیزات در ایران پوپلین انجام شود برای سه هزار نفر در استان اشتغال ثابت ایجادشده و شرکت یادآوران تجارت این آمادگی را دارد تا تمامی بخش های ایران پوپلین را در اختیار گرفته و به تجهیز و نوسازی آن کمک کند لذا تنها راه تحقق این امر توجه مدیران استانی به بخش خصوصی است.

 
کلید واژه ها: گیلان - استان گیلان - تولید - پیله ابریشم - کارخانه - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - قطب تولید - پیله - نساجی - استان - ایران - خبرگزاری فارس - ابریشم - هزار - صنعت نساجی - آب و هوایی - بخش خصوصی - کشور - خبرگزاری - آمار - توستان - گزارش - منطقه - شرایط - خصوصی - هوایی - محصول - ظرفیت - اراضی - زمانی

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی درآمد صادرات نفت منطقی است؟

ضوابط جدید «چک» برای جلوگیری از پولشویی مهم است

افق های روشن سرمایه گذاری در بورس/ قیمت ها ارزنده است

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در شهرک ولیعصر

استخدام حسابدار ارشد، حسابدار فروش و توزیع با مزایا در تهران

ضوابط جدید «چک» برای جلوگیری از پولشویی مهم است

پیش بینی درآمد صادرات نفت منطقی است؟

بانک مرکزی در پرونده تخلف ارزی چه کرد؟

ستاری: ایران با تولید 24 داروی بیوتکنولوژی از قدرتهای طراز اول آسیاست

تامین بذر و کود شیمیایی کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد

ستاری: ایران با تولید 24 داروی بیوتکنولوژی از قدرتهای طراز اول آسیاست

مقایسه سمند EF7 و ام وی ام 530+ مشخصات فنی

رویکرد گره گشای بازآفرینی پایدار شهری چیست؟

جنگ ستارگان نسازید!

طرح سهمیه بنزین خانواردردستورکار

نفت درمرز٥٠دلار

فروش سهم توتال درمیدان نفتی کردستان عراق

ویدئو / از طرح انتقال آب تا معضل تکراری سیلاب

پیش بینی جدیدفیچ ازقیمت سال اینده نفت برنت

900 میلیارد تومان اعتبار از سال 96 برای راه آهن کردستان جذب شده است

از انتقال آب خلیج فارس به کویر تا آبگرفتگی اخیر اهواز

ویدئو / از طرح انتقال آب تا معضل تکراری سیلاب

از انتقال آب خلیج فارس به کویر تا آبگرفتگی اخیر اهواز

رعایت 90 درصدی دستورالعمل های بهداشتی کرونا

شرط ادامه ثبات قیمت مسکن چیست؟ /خانه در تهران متری 27.1 میلیون تومان

نگاهی به نرخ تورم امسال آذربایجان و ارمنستان

صادرات ریلی سیمان به افغانستان در آستانه افتتاح

صادرات ریلی سیمان به افغانستان در آستانه افتتاح

چرایی کمبود تولید نهاده های دامی و دانه های روغنی در کشور

پتانسیل های طبیعی موجود در ورامین نقش بسزایی در سطح تهران ایفا می کند

طرز تهیه کوفته کباب یونانی خوشمزه با سس ماست

نگاهی به نرخ تورم امسال آذربایجان و ارمنستان

اندر مصائب کتابی دانشجویان

بازدهی یک ساله «شسپا» مثبت است

پیش فروش 70 هزار میلیارد تومان نفت/ سوداگری بانک ها و بنگاه ها عامل اصلی گرانی مسکن/ بازار بی مشتری، خودرو را ارزان کرد

سهم ناچیز دریاچه ارومیه از بودجه 1400

از افزایش قیمت موتورسیکلت تا کمبود روغن خوراکی در شهرستان قیر و کارزین

15 میلیون گوشی هوشمند نیاز سالانه کشور

تولید 99 درصدی قطعات مونتاژی؛برگ برنده تراکتورسازی کردستان

وزیر صمت از خودکفایی 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا خبر داد

آیا خوابیدن بدون بالش ضرر دارد؟

پیش بینی مهم یک کارشناس از آینده بورس

تولید 99 درصدی قطعات مونتاژی؛برگ برنده تراکتورسازی کردستان

وزیر صمت از خودکفایی 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا خبر داد

تملک 48 غرفه میوه و تره بار میدان مطهری

2.7 میلیون هکتار مرتع در آذربایجان شرقی وجود دارد/ هشدار درباره فرسایش خاک در حوضه دریاچه ارومیه

تولیدات 99 درصدی قطعات مونتاژی؛برگ برنده تراکتورسازی کردستان

چرا باید از ضد یخ استفاده کنیم؟

دولت و بخش خصوصی با طرح مسکن استیجاری مخالف بودند| تسهیلات نهایتا تا 60 درصد هزینه ساخت را پوشش دهد

در تولید 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا به خودکفایی رسیدیم

تولیدات 99 درصدی قطعات مونتاژی؛برگ برنده تراکتورسازی کردستان

وعده وزیر جهاد کشاورزی برای اجرای مصوبه الگوی کشت به کجا رسید؟

پرداخت حق آلایندگی تحول چشمگیری در خوزستان ایجاد می کند

در تولید 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا به خودکفایی رسیدیم

حوضه دریاچه ارومیه در کنار موضوع آب با بحران خاک نیز روبه رو است/ 2500 متر مربع سرانه زیر کشت

در تولید 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا به خودکفایی رسیدیم

پرداخت بیش از 2 میلیارد تومان تسهیلات جاری به چایکاران

در تولید 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا به خودکفایی رسیدیم

12 هزار فعال صنف لباس فروشی در کرج بیکار شدند

ملایر رتبه برتر تولید گل محمدی را در استان همدان دارد/ کشت محصول در 150 هکتار

اینفوگرافیک / مشاغل گروه های یک و دو در محدودیت های کرونایی

وقتی سهم بورس در تامین بودجه دولت بیش از 8 برابر می شود!

جزییات طرح محاسبه رایگان گازبهای 30 درصد از مشترکان خانگی

ورود 5 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای لرستان

جزییات طرح محاسبه رایگان گازبهای 30 درصد از مشترکان خانگی

شناسایی 2428 مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ویلا در آذربایجان شرقی

وقتی سهم بورس در تامین بودجه دولت بیش از 8 برابر می شود!

تمدید مهلت پرداخت بدهی معوقه تولیدکنندگان

مقایسه عملکرد 6 ماهه «شرانل» با دوره مشابه گذشته

بدهی جهانی در آستانه رسیدن به 200 تریلیون دلار

از هر 5 میلیاردر جهان یکی چینی است/جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین

با چند میلیون درآمد در دسته پولدارهای ایران قرار می گیرید؟ | جدول تقسیم بندی دهک های درآمدی خانوارهای ایرانی

بندر نوشهر 90 ساله شد/ تخلیه و بارگیری یک میلیون تن کالا سالانه در بندر نوشهر

کمک 14 میلیارد تومانی خیرین به ایتام زنجانی

پشت پرده تجارت سیاه قماربازها در اینستاگرام

12 هزار فعال صنف لباس فروشی در کرج بیکار شدند

آغاز فعالیت صنف پوشاک در کرج

خبر مثبت بودجه برای بورس چیست؟

زمان واریز وام یک میلیون تومانی کرونا برای جاماندگان

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام: اگر شرکت حمل و نقل تخلف کند پنج برابر قیمت بار جریمه و بار کامیون معدوم می شود

تیونینگ آلمانی برای اسپرت ترین خودروی تویوتا/ نسخه اسب بخار منهارت پرفورمنس برای سوپرا (+عکس)

اینفوگرافیک / مشاغل گروه های یک و دو در محدودیت های کرونایی

سی امین سالگرد افسانه ایتالیایی دیابلو/ رویایی ترین خودروی دهه 90 میلادی با قلب 12 سیلندر(+عکس)

ورود 5 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای لرستان

گامی موثر در افزایش تولید محصولات کشاورزی و اشتغالزایی+فیلم

کارت هوشمند متخلفان حمل نهاده ها باطل می شود

احتمال رکود در بورس ایران؛ شاخص کل به راحتی به سقف قبلی نمی رسد

آغاز فعالیت صنف پوشاک در کرج

قیمت یخچال دوقلوهای پرفروش بازار چند؟

رکورد زنی انگشتری با بیش از 12 هزار الماس در گینس

بدهی جهانی در آستانه رسیدن به 200 تریلیون دلار

اتفاق مهم در بازار/تعطیلی هزار واحد طلافروشی در تهران

کاهش تمایل مردم به شرکت در فروش فوق العاده خودرو

آخرین تغییرات قیمت طلا، سکه و ارز (15 آذر)

پیش بینی شاخص بورس در یکشنبه شانزدهم آذر/خبر مثبت بودجه برای بورس چیست؟

بازار تهران پس از دو هفته قرنطینه

فروشندگانی که طمع سود بیشتر دارند/ در بازار روغن و تخم مرغ چه خبر است؟

گران ترین هارد اکسترنال های بازار چند؟ +جدول

آجیل‎ روی دست فروشندگان ماند؛ معدومش کردند!

خودرو در جاده گرانی/206تیپ2 باز هم 25 میلیون تومان گران شد

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟