مطالب مرتبط:
سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین در گیلان/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟
تحریم چند شخص و شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران از سوی آمریکا
آمریکا چندین فرد و شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد
استاندار گیلان از تاتارستان برای سرمایه گذاری دعوت کرد
بالاترین خیانت ناامید کردن مردم است/سرمایه گزاری 19 هزار میلیاردی در بخش آب و برق تهران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 23:052020-10-29اقتصادي

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از رشت، استان گیلان به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی در دهه 40 و 50 مأمن ایجاد کارخانه های نساجی در منطقه بود تا جایی که در همین دو دهه کارخانه های بسیاری ازجمله مجموعه کارخانه پوشش، ریسندگی خاور، فرش گیلان، کنف کار گیلان، ایران برک و ایران پوپلین آغاز به کار کرد.

گیلان زمانی قطب تولید پیله و نساجی بود همین امر سبب شد استان گیلان به قطب تولید پیله ابریشم در کشور تبدیل شده و درگذشته 50 درصد از پیله کشور در گیلان تولید می شده است.

تولید پنج هزار و 700 تن پیله ابریشم درگذشته گواه از ظرفیت بسیار زیاد استان گیلان در تولید این محصول می داد ولی متأسفانه این آمار در سال 70 به 850 تن رسیده  و این آمار در سال 96 از 850 تن به 136 تن کاهش یافت و همچنین نکته قابل توجه میزان اراضی توستان از 20 هزار هکتار به 13 هزار تن بوده است.

کارشناسان دلایل مختلفی را ازجمله نوع مدیریت وجود شرکت های هلدینگی زیرمجموعه بانک ها، واگذاری های باری به هر جهت، فقدان نظارت درست و همراهی خیانت گونه برخی از مدیران برای تعطیلی و یا نیمه تعطیل شدن کارخانه های گیلان به ویژه در حوزه نساجی را عامل این وضعیت نابسامان دانسته اند.

نکته ای بسیار عجیب و قابل تأمل این است که از زمان اجرای اصل 44 و خصوصی سازی در طی 17 سال گذشته بیش از 44 واحد بزرگ استان به دلیل اجرای نادرست، تعطیل و قریب 30 هزار نیروی کار در گیلان بیکار شدند.

در این شرایط و در سال جهش تولید" باید واحدهای راکد و نیمه راکد استان فعال شده و به چرخه تولید بازگردانده شوند و این همان نکته ای است که همه دلوسوزان استان به دنبال آن هستند.

به همین منظور امروز یک گروه سرمایه گذاری برای بررسی و احیا دو کارخانه نساجی از کارخانه های پوشش و ایران پوپلین، بازدید به عمل آورده و از جزییات مشکلات این کارخانه ها آگاه شدند که بسیار می تواند در صورت مساعدت مقامات استانی برای صنعت نساجی گیلان مثمر ثمر واقع شود.

یکی از آن کارخانه های فعال در حوزه نساجی که این سرمایه گذار از آن بازدید به عمل آورد، کارخانه پوشش بوده که ید بسیار طولایی در صنعت نساجی، ریسندگی و پارچه بافی و نخ ریسی داشته است.

ماجرای برهنه شدن پوشش ماجرای پوشش از تحصن کارگران این کارخانه بعد ازکارافتادن دستگاه های تهویه و گرمایشی این کارخانه آغاز و با بارش برف سنگین بهمن سال 83، بیش از 18 هکتار از سقف سالن های کارخانه به طور کامل و نیمه کامل فروریخت و تخریب شد.

عدم کارآمدی بخش خصوصی، بعد از واگذاری این کارخانه و پرداخت تنها یک پیش قسط از قرارداد متعهد شده، این کارخانه به شرکت آتیه دماوند (شرکت های زیرمجموعه بانک صنعت معدن) بازگشت و در سال 85 با حکم صادره از شورای تأمین استان گیلان، مبنی بر خلعید بخش خصوصی از آن، کارخانجات پوشش به شرکت آتیه سازان دماوند واگذار شد.

ضمن اینکه هیئت دولت نیز طی مصوبه ای کارخانه را به بخش دولتی اعاده کرده بود، شرکت آتیه سازان نیز در آن زمان مطالبات 9 ماه کارگران کارخانجات صنایع پوشش را تسویه و هشت میلیارد تومان بدهی تأمین اجتماعی را تقسیط و پرداخت کرد.

داستان به همین جا ختم نشد و با بازگشت همان بخش خصوصی، در سال 91 به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه کارگران به تأمین اجتماعی، پرداخت نشدن مطالبات کارگران و تخریب صنعت نساجی، مشکل کارخانه روزبه روز بیشتر شده و گره ای بر کلاف سردرگم این کارخانه پر سابقه، افزوده می شد .

به طوری که امروز در جریان بازدید سرمایه گذار یکی از مدیران شرکت آتیه دماوند در حضور سرمایه گذار گفت که بعد از برف سال 83 بخشی از سقف سوله های این کارخانه فرو ریخت و بعدازاین اتفاق این کارخانه به مزایده گذاشته شد و دو نفر از یک شرکت خصوصی این کارخانه را خریداری کردند.

وی می گوید برآورد اولیه برای فروش کارخانه پوشش 30 میلیارد تومان و آن هم در سال 83 قیمت گذاری شد ولی فرد خریدار کارخانه فقط قسط اول خود به مبلغ 500 میلیون تومان را واریز کرده و پس از آن به بهانه فروریختن سقف کارخانه پوشش 700 کانتینر جنس از آن برده و بسیاری از ماشین آلات را از بین برد.

او می گوید "این شرکت خصوصی در سال 90 به پشتوانه یک مدرک باقی مانده از قبل، طی حکمی دوباره به کارخانه برگشته و مدیران منتصب ما را با ضرب وجرح از کارخانه بیرون کرده و مجدد بیش از 400 کانتینر اموال شرکت را خارج کردند، حدوداً تا الآن بیش از هزار و 100 کانتینر جنس کارخانه را بیرون برده که معادل 107 میلیارد تومان ماشین آلاتی که دیگر گیرمان نمی آید را تا سال 91 از شهر خارج کردند"   سرمایه گذار متقاضی: در پوشش جنایت رخ داد پس از صحبت های یکی از مدیران شرکت آتیه دماوند، مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت متقاضی سرمایه گذاری که  از بخش های مختلف کارخانه تقریباً مخروبه پوشش بازدید به عمل آورد و در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: تقریباً از کارخانه پوشش به جز یک سوله فعال ریسندگی فقط یک اسم باقی مانده و این کارخانه توسط مالک خصوصی قبلی به یک خرابه بزرگ تبدیل شده که جای بسیار تأسف دارد.

حسین قنبری می گوید که کارخانه پوشش به دلیل نزدیکی به دریا، فرودگاه سردار جنگل رشت و منطقه آزاد انزلی دارای ظرفیت بسیار خوبی بوده و در صورت ساخت دوباره و نوسازی دستگاه های ریسندگی می توان نخ های مرغوب را دنیا صادر و برای دو هزار و 500 نفر در استان ایجاد اشتغال کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت اتفاقی که در کارخانه پوشش افتاده یک جنایت بوده و افراد بسیاری را از کار بیکار کرده و عملاً این کارخانه ورشکسته بوده و فقط از آن یک زمین باقی مانده است.

قنبری با تقدیر از همراهی دستگاه قضا برای احقاق حقوق گیلان در حوزه صنعتگفت که مدیران استانی که همواره ادعای حمایت از بخش خصوصی را دارند تاکنون هیچ کمکی به ما به عنوان یک سرمایه گذار نکرده و عزم لازم برای حل مشکل کارخانه های گیلان وجود ندارد.

ماجرای از پا افتادن ایران پوپلین یکی دیگر از کارخانه های نساجی گیلان که درگذشته کارگران بسیاری را در خود جای داده بود کارخانه ایران پوپلین است، این کارخانه یکی از همین کارخانه های نیمه تعطیل است که در سال 1353 تأسیس و متعاقب آن قسمت های مختلف ازجمله ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و چاپ راه اندازی شد.

 این واحد تولیدی متعلق به شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی از زیرمجموعه های هلدینگی بانک ملی است که مساحت آن 250 هزار مترمربع و دارای 116 هزار مترمربع زیربنا است که در سال 1369 سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران عرضه و در سال 1387 به دلیل آنچه زیان ده بودن شرکت عنوان شد از بورس خارج شد.

مهم ترین مشکلاتی کارگران این کارخانه در بازدید سرمایه گذار از شرکت بیان کردند دستگاه های مستهلک، نبود برخی قطعات، نبود سرمایه در گردش و مواد اولیه و همچنین مدیریت نادرست بوده است.

  دستگاه قضا نبود ما اینجا حضور نداشتیم به همین منظور امروز مدیران شرکت یادآوران تجارت به عنوان یک سرمایه گذار از این قطب نساجی در گیلان بازدید به عمل آوردند.

حسین قنبری پس از بازدید از کارخانه ایران پوپلین می گوید این کارخانه را می توان با تجهیز تجهیزات و نوسازی آنان از این شرایط اسف بار خارج کرد زیرا ایران پوپلین به راحتی می تواند برای سه هزار نفر در استان اشتغال زایی ایجاد کرده و رونق اقتصادی را به این کارخانه برگرداند.

شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی که یکی از شرکت های زیرمجموعه بانک ملی محسوب می شود بر اساس قانون موظف بود تا در پایان مهرماه کارخانه ایران پوپلین را به مزایده بگذارد ولی با توجه به اعلام آمادگی برخی از شرکت های مورد تأیید دستگاه های نظارتی و اعلام آمادگی برای در اختیار قرار دادن تضامین حداکثری، نکته حائز اهمیت در شروط مندرج در قرارداد اجاره ای است که شرکت توسعه ملی این اجاره نامه را به گونه ای تنظیم کرده که مسیر شناسایی اهلیت سنجی به سمت موافقت گزینه های این شرکت برود.

در همین خصوص مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت می گوید اگر اکنون قوه قضاییه به  مسئله واگذاری ها ورود نمی کرد واگذاری به بخش خصوصی وجود خارجی نداشته و تمامی این کارها با زد و بندهای سیاسی اتفاق می افتاد که نتیجه اش نابودی کارخانه پوشش، ابریشم و هپکو اراک بوده است.

همکاری با بخش خصوصی نیست/3000 نیرو در انتظار تصمیم میدران بانک قنبری از متولیان صنعت و معدن استان گلگی دارد و معتقد است وقتی شرکت یادآوران تجارت به عنوان یک سرمایه گذار خوش نام وارد استان گیلان شد انتظار  برخورد بهتری را داشتیم ولی غیر از قوه قضاییه هیچ نهاد دیگری با ما همکاری نکردند.

آمادگی کامل برای احیای ایران پوپلین با تضامین مدنظر استان داریم وی با اعلام آمادگی برای تضامین مورد نیاز استان می گوید اگر بخش تجهیز و نوسازی تجهیزات در ایران پوپلین انجام شود برای سه هزار نفر در استان اشتغال ثابت ایجادشده و شرکت یادآوران تجارت این آمادگی را دارد تا تمامی بخش های ایران پوپلین را در اختیار گرفته و به تجهیز و نوسازی آن کمک کند لذا تنها راه تحقق این امر توجه مدیران استانی به بخش خصوصی است.

 
کلید واژه ها: گیلان - استان گیلان - تولید - پیله ابریشم - کارخانه - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - قطب تولید - پیله - نساجی - استان - ایران - خبرگزاری فارس - ابریشم - هزار - صنعت نساجی - آب و هوایی - بخش خصوصی - کشور - خبرگزاری - آمار - توستان - گزارش - منطقه - شرایط - خصوصی - هوایی - محصول - ظرفیت - اراضی - زمانی

آخرین اخبار سرویس:
آب شیرین کن ها؛ راهی برای مقابله با بحران کم آبی

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت تولیدی ظریف مصور در اصفهان

استخدام کارشناس کنترل پروژه و کارشناس معماری فاز 2 و معماری در اصفهان

استخدام کارشناس فروش حضوری و تلفنی در شرکت گیل پخش در گیلان

مرغداران: تعزیرات چرا با گران فروشی جوجه و دان برخورد نمی کند؟

نظرمجلس عرضه همه خودروها در بورس است/ با دولت به نتیجه نرسیده ایم

رکود اقتصادی چیست؟

رکود اقتصادی چیست؟

همتی: تورم انتظاری رو به کاهش است

کوشک، باغ شهری بر ساحل فیروزه ای

رونمایی از پژو 308 جدید

پروژه 650 میلیون یورویی منطقه آزاد ارس در مرحله جذب سرمایه گذار/ آخرین وضعیت پیشرفت سایت صنایع سنگین ارس

طرز تهیه پیروگی گوشت و قارچ

محدودیتی در عرضه پرتقال نداریم؛ امکان عرضه پرتقال به قیمت سال قبل وجود ندارد

آبگرفتگی منازل مسکونی روستای پاعلم پلدختر

کانادا صادرات عمده دارو به آمریکا را متوقف کرد

فقط10 درصد دفاتر مسافرتی تهران فعالند/ 80درصد دفاتر تعدیل نیرو کرده اند

فروش برخی خانه های ایتالیا به قیمت یک یورو

رشد 20 درصدی ازدواج در سال 99

463 میلیارد دلار ثروت در اختیار 20 خانواده آسیایی

463 میلیارد دلار ثروت در اختیار 20 خانواده آسیایی

تسهیلات بانکی به بخش بازرگانی 2 برابر شد

آزادسازی قیمت بلیت هواپیما واقعی نبود/ قیمت ها باید رقابتی شود

تسهیلات بانکی به بخش بازرگانی 2 برابر شد

اوپک احتمالاً قرارداد کاهش تولید نفت را تمدید می کند

نمایندگیهای خودروهای خارجی در مسیر ورشکستگی/ استاندارد دستوری برای خدمات پس از فروش

تست ارابه فرود هواپیما + فیلم

کانادا صادرات عمده دارو به آمریکا را متوقف کرد

آخرین وضعیت آبگرفتگی ها و رسیدگی به مناطق آسیب دیده خوزستان

انواع سیستم های تمرینی در بدنسازی

حذف کردن برنامه های اخیراً نصب شده از منوی استارت

عبور مبتلایان به کووید-19 در جهان از مرز 63 میلیون تن/ شناسایی روزانه نیم میلیون مبتلا در جهان!

آخرین وضعیت آبگرفتگی ها و رسیدگی به مناطق آسیب دیده خوزستان

حقایقی درباره بیتکوین

چرا دولت بر توزیع کالاهای اساسی وارداتی با ارز 4200 تومانی نظارت نمی کند؟

حقایقی درباره بیتکوین

یارانه معیشتی امشب واریز می شود + ساعت واریز

خریداران بازار مسکن را از فروشندگان پس گرفتند/ شیب کُند افت قیمت مسکن از ماه آینده؟ً!

10 درصد دانشجویان گوشی اندروید ندارند/اعطای کمک هزینه برای خرید گوشی یا تبلت

مفهوم ارزش دفتری در بورس

10 درصد دانشجویان گوشی اندروید ندارند/اعطای کمک هزینه برای خرید گوشی یا تبلت

توزیع مرغ 18هزار و 500تومانی در بازار، مسکن موقتی است

افت 10 هزار تومانی قیمت مرغ در بازار

توزیع مرغ 18هزار و 500تومانی در بازار، مسکن موقتی است

پایمال شدن حقوق کارگران بیکار شده توسط سازمان تامین اجتماعی+ویدئو

ترخیص مشروط کالای بدهکاران مالیاتی/ اخذ مالیات بر ارزش افزوده تسهیل شد

استخدام کارشناس فروش در شرکت پیشگامان توسعه هوشمند روهام در تهران

نخستین هتل طلایی جهان

ترخیص مشروط کالای بدهکاران مالیاتی/ اخذ مالیات بر ارزش افزوده تسهیل شد

جای خالی تولید

بازار مرغ در یک قدمی آرامش

دستور رییس جمهوری برای ترخیص 2000 کامیون صادر شد

هفت استراتژی رهبری بحران 

هزینه رهن آپارتمان در تولید دارو

ترخیص مشروط کالای بدهکاران مالیاتی/ اخد مالیات بر ارزش افزوده تسهیل شد

ویژگی های تجارت سالم از نگاه قرآن کریم

کلاهبرداری با فروش ارز در شبکه های اجتماعی

ترخیص مشروط کالای بدهکاران مالیاتی/ اخد مالیات بر ارزش افزوده تسهیل شد

قیمت مسکن در پایتخت نزولی شد؟/ اصلاح قانون 90 ساله تجارت/ نجات بورس با منابع صندوق توسعه ملی

مشکل ارسال پیامک ثبت نام وام یک میلیونی کرونا

قالیبافان فاقد بیمه اقدام کنند

کشاندن زائران کهنسال فقط برای 160هزار تومان!

بد نبود ولی اثربخش..../ خطی که باید دور دورهمی ها کشید

بازگشایی پالایشی یکم در انتظار چیست؟

نتایج قرعه کشی پیش فروش سایپا در 9 آذر 99 + لیست برندگان

محققان: ژن خوب 5 سال به عمر شما اضافه می کند

جزییات بودجه 1540 هزار میلیاردی شرکت های دولتی در سال 1400

تبعات یک تصمیم ارزی برای ترخیص کالا/ گلایه تجار به رییس جمهور

ورود پول های بلوکه شده بازار ارز و طلا به بورس

تبعات یک تصمیم ارزی برای ترخیص کالا/ گلایه تجار به رییس جمهور

ظلم سازمان تامین اجتماعی در حق کارگران بیکار شده

توضیح استاندار خوزستان درباره وضعیت آبگرفتگی

اطلاعیه مهم سازمان خصوصی سازی درباره بازگشایی صندوق پالایش یکم در بورس

بد نبود ولی اثربخش..../ خطی که باید دور دورهمی ها کشید

یک پنجم جویندگان کار در سمنان در جست و جوی شغل بهتری اند

برداشت 350 تن کنجد در گراش

قیمت انواع گوشی های شرکت سامسونگ

کشف 50هزار قوطی کرمِ فاسد در ملارد

چه کسی درباره کرونا به رییس جمهور آمار غلط می دهد؟!

یک پنجم جویندگان کار در سمنان در جست و جوی شغل بهتری اند

چرا بخاری ماشین من خوب گرم نمی کند؟!

طرز تهیه بمب سیب زمینی

قول وزیر کشاورزی برای ثبات قیمت مرغ

وزیر کشاورزی: افزایش بهره وری راهکار مقابله با گرانی است

داخلی سازی 768 قطعه بندری و دریایی وارداتی

قیمت سبد اوپک به بالاترین رقم 11ماهه رسید

طرز تهیه سوپ نودل و سبزیجات

پخش آگهی های لوکس از صدا و سیما و حسرت مردم فقیر ایران

سخاوت آسمان بر زمین گلستان ایران کم شد

ساخت مسکن محرومان به کجا رسید؟/ پاسکاری دستگاه های مختلف برای ساخت مسکن کم درآمدها

تغییرات مختصر نزولی کرونا در 9 استان

طرز تهیه کیک خیس پرتقالی شکلاتی

طرز تهیه کتلت بادمجان

سخاوت آسمان بر زمین گلستان ایران کم شد

نرخ سود بین بانکی کاهشی شد+نمودار

کشاندن زائران کهنسال به کام کرونا فقط برای 160 هزار تومان!

یارانه معیشتی آذر ماه فردا شب واریز می شود

بازگشایی پالایشی یکم در انتظار چیست؟

غرفه های خرده فروشی مرزی کاهش دهنده قاچاق است

بازگشایی پالایشی یکم در انتظار چیست؟

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟