مطالب مرتبط:
تحریم چند شخص و شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران از سوی آمریکا
آمریکا چندین فرد و شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد
استاندار گیلان از تاتارستان برای سرمایه گذاری دعوت کرد
بالاترین خیانت ناامید کردن مردم است/سرمایه گزاری 19 هزار میلیاردی در بخش آب و برق تهران
تحریم شدن چند شهروند و نهاد به بهانه ارتباط با بخش پتروشیمی ایران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 22:252020-10-29اقتصادي

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین در گیلان/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟


به گفته سرمایه گذار باوجود آمادگی بخش خصوصی برای احیای صنعت نساجی در گیلان، همیت لازم در بین مدیران اجرایی برای تحقق این کار وجود ندارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از رشت، استان گیلان به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی در دهه 40 و 50 مأمن ایجاد کارخانه های نساجی در منطقه بود تا جایی که در همین دو دهه کارخانه های بسیاری ازجمله مجموعه کارخانه پوشش، ریسندگی خاور، فرش گیلان، کنف کار گیلان، ایران برک و ایران پوپلین آغاز به کار کرد.

گیلان زمانی قطب تولید پیله و نساجی بود همین امر سبب شد استان گیلان به قطب تولید پیله ابریشم در کشور تبدیل شده و درگذشته 50 درصد از پیله کشور در گیلان تولید می شده است.

تولید پنج هزار و 700 تن پیله ابریشم درگذشته گواه از ظرفیت بسیار زیاد استان گیلان در تولید این محصول می داد ولی متأسفانه این آمار در سال 70 به 850 تن رسیده  و این آمار در سال 96 از 850 تن به 136 تن کاهش یافت و همچنین نکته قابل توجه میزان اراضی توستان از 20 هزار هکتار به 13 هزار تن بوده است.

کارشناسان دلایل مختلفی را ازجمله نوع مدیریت وجود شرکت های هلدینگی زیرمجموعه بانک ها، واگذاری های باری به هر جهت، فقدان نظارت درست و همراهی خیانت گونه برخی از مدیران برای تعطیلی و یا نیمه تعطیل شدن کارخانه های گیلان به ویژه در حوزه نساجی را عامل این وضعیت نابسامان دانسته اند.

نکته ای بسیار عجیب و قابل تأمل این است که از زمان اجرای اصل 44 و خصوصی سازی در طی 17 سال گذشته بیش از 44 واحد بزرگ استان به دلیل اجرای نادرست، تعطیل و قریب 30 هزار نیروی کار در گیلان بیکار شدند.

در این شرایط و در سال جهش تولید" باید واحدهای راکد و نیمه راکد استان فعال شده و به چرخه تولید بازگردانده شوند و این همان نکته ای است که همه دلوسوزان استان به دنبال آن هستند.

به همین منظور امروز یک گروه سرمایه گذاری برای بررسی و احیا دو کارخانه نساجی از کارخانه های پوشش و ایران پوپلین، بازدید به عمل آورده و از جزییات مشکلات این کارخانه ها آگاه شدند که بسیار می تواند در صورت مساعدت مقامات استانی برای صنعت نساجی گیلان مثمر ثمر واقع شود.

یکی از آن کارخانه های فعال در حوزه نساجی که این سرمایه گذار از آن بازدید به عمل آورد، کارخانه پوشش بوده که ید بسیار طولایی در صنعت نساجی، ریسندگی و پارچه بافی و نخ ریسی داشته است.

ماجرای برهنه شدن پوشش ماجرای پوشش از تحصن کارگران این کارخانه بعد ازکارافتادن دستگاه های تهویه و گرمایشی این کارخانه آغاز و با بارش برف سنگین بهمن سال 83، بیش از 18 هکتار از سقف سالن های کارخانه به طور کامل و نیمه کامل فروریخت و تخریب شد.

عدم کارآمدی بخش خصوصی، بعد از واگذاری این کارخانه و پرداخت تنها یک پیش قسط از قرارداد متعهد شده، این کارخانه به شرکت آتیه دماوند (شرکت های زیرمجموعه بانک صنعت معدن) بازگشت و در سال 85 با حکم صادره از شورای تأمین استان گیلان، مبنی بر خلعید بخش خصوصی از آن، کارخانجات پوشش به شرکت آتیه سازان دماوند واگذار شد.

ضمن اینکه هیئت دولت نیز طی مصوبه ای کارخانه را به بخش دولتی اعاده کرده بود، شرکت آتیه سازان نیز در آن زمان مطالبات 9 ماه کارگران کارخانجات صنایع پوشش را تسویه و هشت میلیارد تومان بدهی تأمین اجتماعی را تقسیط و پرداخت کرد.

داستان به همین جا ختم نشد و با بازگشت همان بخش خصوصی، در سال 91 به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه کارگران به تأمین اجتماعی، پرداخت نشدن مطالبات کارگران و تخریب صنعت نساجی، مشکل کارخانه روزبه روز بیشتر شده و گره ای بر کلاف سردرگم این کارخانه پر سابقه، افزوده می شد .

به طوری که امروز در جریان بازدید سرمایه گذار یکی از مدیران شرکت آتیه دماوند در حضور سرمایه گذار گفت که بعد از برف سال 83 بخشی از سقف سوله های این کارخانه فرو ریخت و بعدازاین اتفاق این کارخانه به مزایده گذاشته شد و دو نفر از یک شرکت خصوصی این کارخانه را خریداری کردند.

وی می گوید برآورد اولیه برای فروش کارخانه پوشش 30 میلیارد تومان و آن هم در سال 83 قیمت گذاری شد ولی فرد خریدار کارخانه فقط قسط اول خود به مبلغ 500 میلیون تومان را واریز کرده و پس از آن به بهانه فروریختن سقف کارخانه پوشش 700 کانتینر جنس از آن برده و بسیاری از ماشین آلات را از بین برد.

او می گوید "این شرکت خصوصی در سال 90 به پشتوانه یک مدرک باقی مانده از قبل، طی حکمی دوباره به کارخانه برگشته و مدیران منتصب ما را با ضرب وجرح از کارخانه بیرون کرده و مجدد بیش از 400 کانتینر اموال شرکت را خارج کردند، حدوداً تا الآن بیش از هزار و 100 کانتینر جنس کارخانه را بیرون برده که معادل 107 میلیارد تومان ماشین آلاتی که دیگر گیرمان نمی آید را تا سال 91 از شهر خارج کردند"   سرمایه گذار متقاضی: در پوشش جنایت رخ داد پس از صحبت های یکی از مدیران شرکت آتیه دماوند، مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت متقاضی سرمایه گذاری که  از بخش های مختلف کارخانه تقریباً مخروبه پوشش بازدید به عمل آورد و در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: تقریباً از کارخانه پوشش به جز یک سوله فعال ریسندگی فقط یک اسم باقی مانده و این کارخانه توسط مالک خصوصی قبلی به یک خرابه بزرگ تبدیل شده که جای بسیار تأسف دارد.

حسین قنبری می گوید که کارخانه پوشش به دلیل نزدیکی به دریا، فرودگاه سردار جنگل رشت و منطقه آزاد انزلی دارای ظرفیت بسیار خوبی بوده و در صورت ساخت دوباره و نوسازی دستگاه های ریسندگی می توان نخ های مرغوب را دنیا صادر و برای دو هزار و 500 نفر در استان ایجاد اشتغال کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت اتفاقی که در کارخانه پوشش افتاده یک جنایت بوده و افراد بسیاری را از کار بیکار کرده و عملاً این کارخانه ورشکسته بوده و فقط از آن یک زمین باقی مانده است.

قنبری با تقدیر از همراهی دستگاه قضا برای احقاق حقوق گیلان در حوزه صنعتگفت که مدیران استانی که همواره ادعای حمایت از بخش خصوصی را دارند تاکنون هیچ کمکی به ما به عنوان یک سرمایه گذار نکرده و عزم لازم برای حل مشکل کارخانه های گیلان وجود ندارد.

ماجرای از پا افتادن ایران پوپلین یکی دیگر از کارخانه های نساجی گیلان که درگذشته کارگران بسیاری را در خود جای داده بود کارخانه ایران پوپلین است، این کارخانه یکی از همین کارخانه های نیمه تعطیل است که در سال 1353 تأسیس و متعاقب آن قسمت های مختلف ازجمله ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و چاپ راه اندازی شد.

 این واحد تولیدی متعلق به شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی از زیرمجموعه های هلدینگی بانک ملی است که مساحت آن 250 هزار مترمربع و دارای 116 هزار مترمربع زیربنا است که در سال 1369 سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران عرضه و در سال 1387 به دلیل آنچه زیان ده بودن شرکت عنوان شد از بورس خارج شد.

مهم ترین مشکلاتی کارگران این کارخانه در بازدید سرمایه گذار از شرکت بیان کردند دستگاه های مستهلک، نبود برخی قطعات، نبود سرمایه در گردش و مواد اولیه و همچنین مدیریت نادرست بوده است.

  دستگاه قضا نبود ما اینجا حضور نداشتیم به همین منظور امروز مدیران شرکت یادآوران تجارت به عنوان یک سرمایه گذار از این قطب نساجی در گیلان بازدید به عمل آوردند.

حسین قنبری پس از بازدید از کارخانه ایران پوپلین می گوید این کارخانه را می توان با تجهیز تجهیزات و نوسازی آنان از این شرایط اسف بار خارج کرد زیرا ایران پوپلین به راحتی می تواند برای سه هزار نفر در استان اشتغال زایی ایجاد کرده و رونق اقتصادی را به این کارخانه برگرداند.

شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی که یکی از شرکت های زیرمجموعه بانک ملی محسوب می شود بر اساس قانون موظف بود تا در پایان مهرماه کارخانه ایران پوپلین را به مزایده بگذارد ولی با توجه به اعلام آمادگی برخی از شرکت های مورد تأیید دستگاه های نظارتی و اعلام آمادگی برای در اختیار قرار دادن تضامین حداکثری، نکته حائز اهمیت در شروط مندرج در قرارداد اجاره ای است که شرکت توسعه ملی این اجاره نامه را به گونه ای تنظیم کرده که مسیر شناسایی اهلیت سنجی به سمت موافقت گزینه های این شرکت برود.

در همین خصوص مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت می گوید اگر اکنون قوه قضاییه به  مسئله واگذاری ها ورود نمی کرد واگذاری به بخش خصوصی وجود خارجی نداشته و تمامی این کارها با زد و بندهای سیاسی اتفاق می افتاد که نتیجه اش نابودی کارخانه پوشش، ابریشم و هپکو اراک بوده است.

همکاری با بخش خصوصی نیست/3000 نیرو در انتظار تصمیم میدران بانک قنبری از متولیان صنعت و معدن استان گلگی دارد و معتقد است وقتی شرکت یادآوران تجارت به عنوان یک سرمایه گذار خوش نام وارد استان گیلان شد انتظار  برخورد بهتری را داشتیم ولی غیر از قوه قضاییه هیچ نهاد دیگری با ما همکاری نکردند.

آمادگی کامل برای احیای ایران پوپلین با تضامین مدنظر استان داریم وی با اعلام آمادگی برای تضامین مورد نیاز استان می گوید اگر بخش تجهیز و نوسازی تجهیزات در ایران پوپلین انجام شود برای سه هزار نفر در استان اشتغال ثابت ایجادشده و شرکت یادآوران تجارت این آمادگی را دارد تا تمامی بخش های ایران پوپلین را در اختیار گرفته و به تجهیز و نوسازی آن کمک کند لذا تنها راه تحقق این امر توجه مدیران استانی به بخش خصوصی است.

 
کلید واژه ها: گیلان - استان گیلان - تولید - پیله ابریشم - سرمایه گذار - کارخانه - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - نساجی - صنعت نساجی - قطب تولید - بخش خصوصی - پیله - استان - ایران - مدیران اجرایی - خبرگزاری فارس - ابریشم - سرمایه - خصوصی - آب و هوایی - کشور - صنعت - خبرگزاری - آمادگی - مدیران - گزارش - منطقه - شرایط - هوایی - محصول

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سرپرست فروش شهرستان، سرپرست فروش زنجیره ای و سرپرست فروش تهران

استخدام حسابدار در یک شرکت تولیدی در تهران

کارت خوان های زیر زمینی، نقره داغ می شوند؟

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت مدرن سقف اسپادانا در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت تولیدی بازرگانی معتبر در تهران

انتقاد روزنامه اعتماد از پرداخت غرامت 752 از صندوق توسعه ملی

پایان سیاست های نفتی سلطان توییت و زمزمه های بازگشت ایران به بازار

60 درصد شرکت های حقوقی هرمزگان ممنوع المعامله هستند

اختصاص اعتبار ویژه برای مطالعات آبخیزداری در شهرستان خوسف

تصاویر| وضعیت بازار در قرنطینه کرونایی

برآورد سود 20 هزار میلیارد تومانی صنایع مس در سال جاری

توزیع روزانه 4 تا 5هزار تن روغن نباتی در کشور

بام خاطره ها به پشت بام پروژه ها رفت

نقش اجرای سیاست یکجانشینی عشایر در مشکلات تامین نهاده های دامی

فارس من| روستاهای شهرستان جهرم مشکل آب شرب ندارند

کمک 50 میلیارد ریالی خیرین مه ولاتی به شبکه بهداشت و درمان

عکس| مشخصات مهمان جدید بازار خودرو ایران/ قیمت «شاهین» سایپا چقدر است؟

جزییات کامل تعطیلی ادارات در هفته آینده

از پرکشیدن قیمت مرغ تا کانتینر های لوازم خانگی

سکوت سنگین در بازار خودرو

بی تدبیری هایی که مرغ را پر داد!

آخرین خبر از زمان ارائه داراسوم

تداوم تخصیص ارز 4200 به دارو منجر به کاهش کمبود در بازار می شود یا افزایش؟

معافیت بیمه سهم کارفرمایی کارگاه های زیر 5 نفر در صورت جابجایی ممکن شد

بسته حمایتی اصناف بررسی و عملیاتی می شود

شهروندان باید تنها برای خدمات ضروری به دستگاه های دولتی مراجعه کنند

93 درصد مطالبات چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شد

وعده مجلس برای کاهش قیمت خودرو

افزایش مصرف آلایش مرغ به 3 برابر/توقف فروش مرغ تا زمان تمکین مرغداران از قیمت مصوب/ توزیع مرغ 15هزار تومانی از فردا

قیمت خودرو های داخلی 1399/09/07

تعطیلی ادارات در هفته آینده؛ فعالیت دستگاه ها فقط در صورت ضرورت

تازه ترین قیمت ها در بازار خودرو + جزییات

زمان قرعه کشی پیش فروش جدید محصولات سایپا / قیمت های جدید

پرکشیدن قیمت مرغ تا کشف420 کانتینر لوازم خانگی بوش

توزیع 2 هزار بسته معیشتی در بخشهای قم

استخدام مهندس مکانیک سیالات، بازاریاب و فروش و کارگر فنی در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا اینستاگرام در تهران

استخدام مدیر فروش در شرکت ره پویان گیلدا در تهران

پیش بینی رشد 4.4 درصدی اقتصاد ایران در سال آینده

استخدام منشی آشنا به کامپیوتر در میلان کالا پلاست در تهران

استخدام ناظر فروشگاهی در شرکت آمیتیس در تهران

ماجرای راه اندازی تابلوی جدید در فرابورس

استخدام کارشناس بازرگانی و کارشناس طراحی سیستم های حرارتی در اصفهان

قیمت خودرو های سایپا امروز جمعه 7 آذر 99 + جدول

استخدام کارشناس حسابداری ،کارشناس فروش در تهران

قیمت ارز، دلار، یورو، طلا و سکه 1399/09/07

صدور 16 فقره جواز تاسیس صنعتی در شهرستان دشتستان

یک پیش بینی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده

دولت بدهی هایش را ببخشد، کاسب ها هم تعطیل می کنند

کارگران در جنوب جهان با معضلات بی سابقه روبرو هستند/ یک و نیم میلیارد کارگر چینی و هندی در خطرند

پیشنهاد افزایش 25 تا 30 درصدی دستمزد در سال آینده/ آیا نظر کارگران را پرسیده اند؟!

قیمت مرغ در اصفهان رو به کاهش است

اطلاعیه فرودگاه مهرآباد در خصوص تاخیر یا لغو پروازها

کاهش بی سابقه نرخ ارز و طلا و سبزپوشی بورس

کنترل شلوغی وسایل نقلیه عمومی چگونه ممکن است؟

ضرورت اعلام خدمات دستگاه ها در شرایط کرونایی/شناسایی2000 خدمت ضروری در دستگاه های استان تهران

93 درصد مطالبات چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شد

نیاز به اهدای خون هیچ گاه متوقف نمی شود

توزیع بیماران کرونایی در بیمارستان های تهران متوازن شده است

93 درصد مطالبات چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شد

مستاجران، وظیفه جبران بار سنگین بی ارزش شدن پول را بر عهده دارند

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز جمعه 7 آذر 99 + جدول

چه کسانی مشمول دریافت یارانه هستند؟

سکوت سنگین در بازار خودرو/توصیه مهم یک کارشناس به خریداران خودرو

افزایش سقف تعهدات کرونایی بیمه تکمیلی بازنشستگان

16 هزار خانوار زاهدانی در طرح ساماندهی حاشیه نشینی

تردد وسایل نقلیه در جاده های استان مرکزی 36 درصد کاهش یافت

استخدام کارشناس روابط عمومی ،کارشناس فروش،کارمنددفتری ،گرافیست

استخدام کارگر ساده در شرکت پویا صنعت در یزد

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی و بازرس کنترل کیفیت در البرز

استخدام کارشناس ارشد توسعه کسب و کار در تاکسی ماکسیم از تهران و البرز

استخدام بازاریاب و ویزیتور و سرپرست فروش با حقوق و مزایا در اصفهان

استخدام گرافیست آقا با حقوق پایه وزارت کار و بیمه در تهران

آخرین خبر از زمان ارائه داراسوم

افزایش سقف تعهدات کرونایی بیمه تکمیلی بازنشستگان

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز جمعه 7 آذر 99 + جدول

جزییات پرداخت کمک هزینه کرونایی 100 هزار تومانی به خانوارها

اختصاص سهمی از ترافیک اپراتورها به پیام رسان های بومی/ به پیام رسان ملی نزدیک شدیم

جزییات پرداخت کمک هزینه کرونایی 100 هزار تومانی به خانوارها

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

دلار بخریم یا نه؟

چرا باید کله کوه خانه بسازیم؟

همدلانه هایی از سوی صنعتگران گرمساری به نیازمندان

ضربه مهلک کرونا به صنعت خودروی انگلیس

راه اندازی مرکز معاینه فنی موتورسیکلت در اصفهان تا پایان امسال

تأکید استاندار همدان بر تسریع در اجرای طرح های عمرانی

خیز چشم بادامی ها برای بزرگترین واکسیناسیون

توزیع مرغ گرم در فروشگاه های زنجیره ای از شنبه

پلمب 17 واحد صنفی متخلف در کازرون

پیش بینی بارش عادی در دی ماه

دستاوردهای ارزشمند متخصصان ایرانی در اوج تحریم ها / جهش بزرگ در صنعت پتروشیمی و فرآورش نفت/ایران بزرگ ترین تولیدکننده اوره جهان شد

موفقیت واکسن ایرانی کرونا در فاز تست حیوانی

راه اندازی مرکز معاینه فنی موتورسیکلت در اصفهان تا پایان امسال

کشاورزان بوشهری نگران تامین بذر نباشند

خرید حمایتی حدود هفت تن زعفران از کشاورزان خراسان رضوی

میوه فروش خیر افغانستانی که نیازمندان از مغازه اش دست خالی برنمی گردند

حباب مسکن در آستانه ترکیدن

نگرانی کشاورزان قمی از گرانی کود شیمیایی

بیش از سه هزار فرصت شغلی برای مددجویان کرمانشاه ایجاد شد

میاندوآب در روز پاییزی برفی

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین در گیلان/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین در گیلان/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟