مطالب مرتبط:
لازمه توسعه اقتصادی، آرامش و امنیت سرمایه گذاری در کشور است
میزان آسیب های اجتماعی در کشور زیبنده نظام اسلامی نیست
اشتغال دانش آموختگان مهمترین ثمره کشت گلخانه ای است
دانشکده پزشکی شیراز، نخستین پایه گذار گروه پزشکی اجتماعی در کشور
امنیت سرمایه گذاری نیاز اصلی در توسعه اقتصادی است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 آبان 1399 ساعت 06:052020-10-28دانش

دانشگاه خواجه نصیربالاترین میزان اشتغال دانش آموختگان کشور را دارد/ توسعه اقتصادی و اجتماعی سرلوحه دانشگاه کارآفرین


رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه توسعه اقتصادی و اجتماعی باید سرلوحه فعالیت دانشگاه کارآفرین قرار گیرد ، گفت: بالاترین رتبه کشوری در اشتغال مرتبطِ دانش ­آموختگان را در سطوح مختلف داریم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، اگر در سیستم آموزشی کشور به دنبال نتیجه مطلوب هستیم باید گام های اولیه را در انجام طرح های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی براساس توانمندی، شرایط و آمادگی علمی اساتید، نخبگان و فارغ التحصیلان برداریم در واقع باید مقوله پژوهش و کار تحقیقاتی، محور تمام فعالیت های علمی قرار گیرد چراکه نتیجه آن دستاوردهای  تازه و قابل تأمل است.

 بعد از انقلاب اسلامی کشور در حوزه علم و فناوری پیشرفت های بسیار خوبی را در زمینه های صنایع موشکی و دفاعی، انرژی هسته ای، نانو تکنولوژی و بیو تکنولوژی داشته است که نشان از مسیر درست حرکت قطار علمی کشور دارد اما پتانسیل و توانایی علمی کشور بیش از آن چیزی است که امروز مشاهده می شود و به عقیده بسیاری از کارشناسان کلید حل مشکلات علمی و آموزشی نیز در اجرای سند جامع علمی کشور است چرا که این سند به عنوان یک نقشه راه در قالب اقدامات ملی و اجرایی آمده که متأسفانه مسکوت مانده است.

توسعه کشور نیازمند حضور و مشارکت مراکز پژوهشی و فناوری در تمامی عرصه های اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و فرهنگی است، البته در چند دهه اخیر رشد کمی و کیفی بسیار خوبی در تمامی حوزه های علمی کشور صورت گرفته و زیرساخت دانشی خوبی فراهم شده است اما به لحاظ شرایط خاص کشور و مسائل و مشکلات اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی، نیازهای گسترده ای برای مشارکت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور نیز ایجاد شده است که بر این اساس لازم است طی یک برنامه جامع با لحاظ کردن شرایط کشور، برنامه ها و اقدامات مناسبی برای حضور و مشارکت موثر و مفید دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز فناوری کشور برای توسعه و بهبود شرایط کشور فراهم آید.

پژوهش در واقع کلید حل مشکلات مختلف کشور است که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در توصیه های 7 گانه خود فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی را در راستای فناوری و نوآوری علمی مورد تأکید قرار داده اند در این رابطه برای بررسی ویژگی دانشگاه کارآفرین با فرهاد یزدان دوست رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت وگو کردیم.

آنچه در گفت وگوی ما با یزدان دوست می خوانید: * توسعه اقتصادی و اجتماعی سرلوحه فعالیت دانشگاه کارآفرین است *  دانشگا ه ­های پژوهش ­محور، عملکرد قابل قبولی داشته ­اند * نوآوری عنصری ضروری در افزایش کارایی عوامل تولید محسوب می شود * بالاترین رتبه کشوری در میزان و درصد اشتغال مرتبطِ دانش ­آموختگان  * توسعه علمی مقدم بر هر توسعه دیگری در بسیاری از جوامع بشری کارساز بوده است * توسعه اقتصادی و اجتماعی سرلوحه فعالیت دانشگاه کارآفرین است فارس: ویژگی ها و مختصات دانشگاه کار آفرین چیست؟ یزدان دوست: دانشگاه کارآفرین، که از آن به عنوان یک دانشگاه نسل سوم یاد می­ شود، عمدتاً توسعه اقتصادی و اجتماعی را سرلوحه فعالیت خود قرار می­ دهد.

اساساً دانشگاه کارآفرین هویتی مستقل با ویژگی هایی سازمانی دارد؛ لذا سوق دادن سازمانیِ دانشگاهِ سنتی به سوی کارآفرینیِ سازمانی، می ­تواند دانشگاه سنتی را به دانشگاه کارآفرین تبدیل کند.

از طرفی ویژگی ها و مختصات دانشگاه کارآفرین در همه سخنرانی ها و جلسات مقام معظم رهبری آمده است من معتقدم برای رسیدن به منویات مقام معظم رهبری در توصیه هفتگانه گام دوم انقلاب مبنی بر پیشرفت  توسعه علم و فناوری و کارآفرینی باید اتفاقات مطلوبی در حوزه آموزش و پژوهش خوب رخ دهد در واقع توسعه و پشتیبانی از نوآوری، ایجاد تولید، تأسیس سامانه های فناوری و ایجاد شرایط و محیط مناسب برای کسب و کارهای حرفه ای با استفاده از دانش تخصصی نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی عواملی است که می تواند در سیستم نظام آموزشی کشور باعث تغییر و تحول بنیادی شود که نتیجه آن افزایش میزان رشد در تولید علم و دستاوردهای دانشگاهی است.

همچنین باید به این نکته اشاره کنم که دانشگاه نسل اول و دوم آموزش محور و پژوهش محور بودند و نتایج خوبی را تاکنون توسط پژوهشگران، نخبگان و دانشمندان ایرانی برای مردم رقم زدند اما اکنون فرصت آن رسیده تا دانشگاه ها به سمت نسل سوم مراکز علمی حرکت کرده و با بهره گیری از دانش های قبلی به ایجاد کسب و کار بپردازند.

به این معنی که با اثرگذاری در اشتغال دانش آموختگان انتظار بسیاری از فارغ التحصیلان و خانواده های آنها را برطرف کنند که این کار تنها با مهارت افزایی و کارآفرین بودن دانشجویان اتفاق می افتد.

در واقع دانشگاه ها زمانی می توانند به عنوان کارآفرین محسوب شوند که نیروهای تربیت شده آنها توانایی راه اندازی یک کسب و کار را براساس نیاز جامعه را داشته باشند که برای این هدف دانشگاه با تأسیس رشته های میان رشته ای و ایجاد محیط های آزمایشگاهی و کارگاهی می توانند به سرعت به تربیت جوانان مهارت آفرین بپردازند.

* دانشگا ه ­های پژوهش ­محور، عملکرد قابل قبولی داشته ­اند فارس: فاصله دانشگاه­های سطح یک کشور از دانشگاه کار آفرین چقدر است؟ یزدان دوست: در کشور ما، تمامی دانشگاه ­های سطح یک از حیث نسل دومِ دانشگاهی، یعنی دانشگا ه­ های پژوهش ­محور، عملکرد قابل قبولی داشته ­اند و اقدامات شایسته ای را در راستای تجاری­ سازی یافته­ های تحقیقاتی آغاز کرده اند.

ولیکن با تربیت افراد کارآفرین و قالب های عملیاتی نسل سومِ دانشگاه ­ها هنوز قدری فاصله داریم.

فعالیت های تجاری­ سازی دانشگاه ­های ما، اغلب در حد ایجاد پارک­ های علم و فناوری محدود شده است که خروجی زیادی به بازار کسب وکار ارائه نمی دهند.

در واقع بومی کردن دانش تخصصی یکی دیگر از راهکارهای اساسی برای توسعه علم و فناوری است که می تواند تقاضا و سطح انتظار مردم را از مراکز علمی بالا ببرد.

همچنین باید الگوی توسعه و پیشرفت برای مردم و جامعه در سطح ملی توسط دانشگاه ها ترسیم شود.

چرا که دانشگاه جامعه محور می تواند دانشجویان متخصص مورد نیاز کشور را تأمین کند.

اکنون شرایط دانشگاه ها برای پوست اندازی و قرار گرفتن در مسیر مقوله کارآفرینی مناسب است و تنها باید با توجه به قوانین و مقررات حاکم بر دانشگاه ها و اختیاراتی که دارند دولت امکانات و تجهیزات مورد نیاز را در کنار تزریق بودجه پژوهشی به مراکز علمی بدهد که با این کار سرعت رسیدن به مهارت افزایی و کارآفرینی همه دانشجویان مهیا می شود.

این موضوع در حالی است که گام های اولیه برای رسیدن به دانشگاه کارآفرین انجام شده است اما فاصله زیادی داریم و باید به سرعت با ایجاد زیرساخت های لازم مسیر حرکت ثروت آفرینی را مهیا کنیم، در واقع  باید در سیر تحول، دانشگاه ها از مقوله آموزش محوری به دانشگاه کارآفرین تبدیل شوند که این موضوع به تنهایی به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی های دانشگاه نسل سوم شناخته شده است.

از طرفی باید بگویم دانشگاه نسل سوم در چرخه اقتصاد کشور نقش مهم تری را بازی می کند.

در واقع دانشگاه های سطح یک کشور با توجه به رویکرد تبدیل ایده دانشجویان به محصول و ثروت فاصله زیادی ندارند و اگر پشتیبانی های لازم از فعالیت های علمی و پژوهشی مراکز علمی انجام شود دانشگاه ها به اهداف و سیاست های کلی نظام برای رفع نیازهای کشور خواهند رسید که تا کنون در این زمینه دستاوردهای زیادی به دست آمده و برخی از نیازهای کشور توسط دانشگاه رفع شده است، البته ابتدای راه هستیم و باید تلاش مضاعفی کنیم.

* نوآوری عنصری ضروری در افزایش کارایی عوامل تولید محسوب می شود فارس: چگونه تحول از دانشگاه پژوهش محور به دانشگاه کارآفرین در ایران باید رخ دهد؟ یزدان دوست: به نظر می­ رسد پیش از هر اتخاذ روشی، نیازمند تغییر پارادایم باشیم.

در آموزش عالی کشور، همواره در سال­ های اخیر به لزوم انجام پژوهش­ های کاربردی و توسعه­ ای در کنار پژوهش­ های بنیادی اصرار ورزیده ­ایم.

با تنظیم قوانین و مقررات از یک سو و با تعیین پژوهانه ­ها و مشوق ­های مالی از سوی دیگر، در سوق دادن پژوهش­ ها به سمت تقاضا محوری سعی کرده ایم.

این همه با نیت نزدیکی بیش از پیش به صنعت و نیازهای جامعه از سوی دانشگاه­ ها بوده است.

متاسفانه ارتباط پویا و به هم پیوسته دانشگاه و صنعت را شاهد نیستیم.

از سوی دیگر عامل کلیدی دیگر یعنی دولت و سازوکارهای عملیاتی در این ارتباط نقش موثری ایفا کرده است.

در این زمینه نیز ضرورت را در قالب برگزاری کنفرانس ­های مستمر و ادواری سه جانبه (دولت – صنعت – دانشگاه) احصا  کرده ایم ولیکن در بسیاری از موارد دستاورد­ها در حد مجموعه مقالات کنفرانس متوقّف شده است.

در دنیای کنونی، نوآوری تنها موتور رقابت­ پذیری بلندمدت است که عنصری ضروری در افزایش کارایی عوامل تولید محسوب می شود و اساساً از اواخر هزاره دوم به بعد، نوآوری شاه کلید توسعه بوده است.

در حال حاضر در نظام ارتقا در دانشگاه ­ها امتیاز            ویژه ­ای برای ثبت اختراعات قائل هستیم.

“ مبحث   نوآوری” (innovation) در مقابل “اختراع                         ” (invention) از کلیدی­ ترین مواردی است که باید در تغییر پارادایم  مورد توجه قرار گیرد.

در دنیای کنونی، نوآوری تنها     موتور رقابت­ پذیری بلندمدت است که عنصری        ضروری در افزایش کارایی عوامل تولید محسوب              می شود و اساساً از اواخر هزاره دوم به بعد، نوآوری شاه کلید توسعه بوده است.

همچنین در یک دانشگاه کارآفرین همه عوامل اعم از اعضای هیات علمی، کارکنان، دانشجویان و بویژه دانش ­آموختگان باید جهانی بیاندیشند و محلی ابتکار و عمل کنند.

از این رو، ایجاد فعالیت های نوآورانه ضرورت دارد؛ زیرا بدون دستیابی به چنین فضایی، نتایج تحقیقات علمی سرنوشتی جز انبارشدن در مخازن دانشگاهی و کتابخانه­ ها ندارند.

یکی از راهکارهای رشد در علم و فناوری فعال تر شدن دانشگاه های علوم انسانی است که می تواند با اثرگذاری بیشتری در اقتصاد نقش محوری ایفا کند.

در واقع اینگونه دانشگاه ها با شناسایی نیازهای مختلف کشور می توانند نسبت به رفع آنها برنامه ریزی کنند.

همچنین اگر دانشگاه ها و مراکز علمی وارد مقوله فناوری شوند یک نوع ارزش افزوده برای دانشگاه های فنی و صنعتی در اقتصاد محسوب می شود.

چرا که با افزایش دانش فنی بسیاری از گره های صنعتی کشور به صورت خودکار حل خواهد شد.

از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که نوآوری یکی از عوامل مهم در رسیدن به تکنولوژی است که می تواند در کنار مهارت افزایی دانشجویان تکمیل کننده پیشرفت علم باشد.

این موضوع درحالی است که تجهیز آزمایشگاه ها و بودجه مورد نیاز فعالیت های علمی باید تأمین شود.

*  بالاترین رتبه کشوری در میزان و درصد اشتغال مرتبطِ دانش ­آموختگان  فارس: در دانشگاه تحت مدیریت جنابعالی چه اقداماتی صورت گرفته است تا این تحول رخ دهد؟ یزدان دوست:  دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افتخار دارد که به عنوان قدیمی­ ترین دانشگاه صنعتی کشور، دارای بالاترین رتبه کشوری در میزان و درصد اشتغال مرتبطِ دانش ­آموختگان در سطوح مختلف است.

حضور تعداد زیادی از دانش ­آموختگان در صنایع کشور و در جایگاه ­های مدیریتی و کارآفرینی، شاهد این مدعا است.

همچنین دانشگاه توفیق داشته است که با هدف گذاری و برنامه ریزی در نیمه دوم سال 1398 و بدون توقف محسوس پس از همه گیری کوید-19 ، با تلاشی مضاعف نسبت به ایجاد زیرساخت­ های لازم برای این تحول همت کند.

رشد همه جانبه کمی و کیفی مرکز رشد دانشگاه، اقدام به ایجاد ناحیه نوآوری در پردیس مناسب دانشگاه، تعاملات بین­ المللی با کشورهای هدف برای فعالیتهای نوآورانه مشترک، اخذ مجوز هیات امنای دانشگاه و برنامه ریزی و اقدام عملیاتی برای تاسیس صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه و همچنین شرکت دانش بنیان دانشگاهی تنها گوشه­ ای از حرکت شتابان دانشگاه برای نیل به این مهم بوده است.

همچنین باید بگویم که اگر ما بتوانیم دانشگاه ها را به سوی دانشگاه ارزش آفرین و اثربخش اجتماعی سوق دهیم بسیاری از زیرساخت های لازم را به طور خودکار برای وارد شدن به حوزه های نرم افزاری و سخت افزاری انجام داده ایم.

در حال حاضر دانشگاه های ما باید از مرحله آموزش در نسل دوم دانشگاه ها به نسل بعدی که تحقیق و فهمیدن است حرکت کنند و حتی باید بعد از مدت زمان کوتاهی مراکز علمی ما وارد نسل چهارم دانشگاه ها یعنی ثروت آفرینی شوند که همه این مراحل از اولویت ها و در دستور کار دانشگاه ها است که در این رابطه باید بگویم دانشگاه های سطح یک کشور به سمت کارآفرینی در تحقیق و فهمیدن حرکت کرده اند اما باید توجه داشت که تا رسیدن به نقطه مطلوب و دریافت دستاوردهای تبیین شده جای کار بسیار دارد.

* توسعه علمی مقدم بر هر توسعه دیگری در بسیاری از جوامع بشری کارساز بوده است فارس: آیا شرایط اقتصاد ایران امکان تحول دانشگاه پژوهش محور به کارآفرین را میسر می­ کند؟  یزدان دوست: در کنار منابع بی ­نظیر طبیعی و ثروت سرشار سرزمینی، ارزشمندترین منبع مستمر کشور همانا منابع انسانی آن است.

از دیرباز این استدلال که اتکّا به این منبع می­ تواند گره گشای بسیاری از چالش­ های کشور باشد از سوی دانشگاهیان طرح و ارائه شده است.

توسعه علمی مقدم بر هر توسعه دیگری در بسیاری از جوامع بشری کارساز بوده است در واقع در لوای این توسعه است که اقتصاد دانش بنیان معنا می ­پذیرد و چشم انداز تغییر پارادایم قوت می­ گیرد.

و این میّسر نمی ­شود مگر با همدلی و همراهی همه عوامل دخیل و همه ذینفعان.

تنها در آن شرایط است که می ­توان، ولو با قبول سختی­ های مقطعی از سوی جامعه، از گذار جامعه مصرفی به جامعه مولد و کارآفرین به سلامت عبور کرد.

از طرفی باید بگویم در طی چهار دهه گذشته دانشگاه ها در هر مرحله خشتی را بر روی خشت دیگر گذاشته اند به طوری که امروز دیگر وقت آن رسیده که فارغ التحصیلان مراکز علمی از لحاظ آموزش و پژوهش قوی باشند و بتوانند بخش های مختلف کشور را اداره کرده و ضعف های آنان را برطرف کنند، در واقع باید دانشگاه ها مانند دانه های زنجیر با یکدیگر متحد شده و به رفع مسائل اساسی کشور و همچنین ثروت آفرینی بپردازند.

 
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه کارآفرین - دانش - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی - توسعه اقتصادی - اجتماعی - اقتصادی - خواجه نصیرالدین طوسی - اشتغال دانش آموختگان - کارآفرین - کشور - بالاترین - فارغ التحصیلان - خبرگزاری فارس - انقلاب اسلامی - سرلوحه - فعالیت - اشتغال - علمی - سیستم آموزشی - رییس دانشگاه - علم و فناوری - توسعه - خواجه - مختلف - انرژی هسته - قرار - خبرگزاری - خبرنگار - پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
رایگان کردن اینترنت دانشجویان؛ وعده ای که روی کاغذ ماند!

آخرین خبر از کنکور 0140 و قانون حجاب و عفاف

خوابگاه های دانشجویی که با هتل های لوکس برابری می کنند+تصاویر

خوابگاه های دانشجویی که با هتل های لوکس برابری می کنند+تصاویر

دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیازی به کنکور ندارند/ برای کنکور سراسری سال 1400 اتفاق جدیدی را شاهد نخواهیم بود

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

کمد لباسی که محتویات خود را از کرونا ضد عفونی می کند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: این شیوه کنکور فقط در کشور ما و کوبا وجود دارد!

کشف تشعشعات کیهانی جدید در فضای بین ستاره ای

دکتر عاملی: «شبکه ی ملی اطلاعات ظرفیت بزرگی برای مدیریت صحیح جامعه است و نه کنترل مردم»

این شیوه کنکور فقط در کشور ما و کوبا وجود دارد!

این شیوه کنکور فقط در ایران و کوبا وجود دارد! | خبر مهم درباره تفکیک «سنجش» از «پذیرش» در کنکور

این شیوه کنکور فقط در ایران و کوبا وجود دارد! | خبر مهم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تفکیک سنجش از پذیرش در کنکور

پنجمین دوره مسابقات ملی پایان نامه سه دقیقه ای در آذربایجان غربی برگزار می شود

هیئت خوزستان برترین هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی کشور

درباره روز «کار داوطلبانه»

تاریخ نگری و تاریخ نگاری دکتر غلامحسین یوسفی

این شیوه کنکور فقط در کشور ما و کوبا وجود دارد!/ تفکیک «سنجش» از «پذیرش» در کنکور

این شیوه کنکور فقط در کشور ما و کوبا وجود دارد!/ تفکیک سنجش از پذیرش در کنکور

سیاست های فرهنگی اجتماعی دوران کرونا و پساکرونا در دست تدوین است! + فیلم

پل جدید خرم آباد بر اثر بارندگی تخریب شد!

کارشناسی ارشد و دکتری واقعا نیاز به کنکور ندارد! + فیلم

دانشگاه صنعتی اصفهان فراخوان جذب فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر و برق را منتشر کرد

اعلام زمان ثبت نام کارشناسی ارشد 1400 /شرایط ثبت نام

عملکرد جهادگران رامسری در ایام کرونایی تشریح شد / از تولید ماسک تا بازسازی منازل روستایی + فیلم

شکل گیری مدارس بوستان تربیت در برخی واحدهای دانشگاه آزاد

تنها 10 درصد پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به مسائل استان اختصاص دارد

مجازات جعل مدرک دانشگاهی از زبان وزیر علوم | هر دو طرف جعل مدرک مجازات می شوند

شکل گیری مدارس بوستان تربیت در برخی واحدهای دانشگاه آزاد

استخدام کارگر ساده آقا با حقوق عالی و مزایا در البرز

سکس نرمال چند دقیقه طول میکشد؟

رییس دانشگاه یزد نماینده وزارت علوم در استان شد

پژوهشگاه رویان در جمع 10 مؤسسه برتر تحقیقاتی جهان

حمایتی از پژوهشگران دانشگاه یاسوج برای ساخت دستگاه ونتیلاتور نشد

بیش از 26 هزار کردستانی به کرونا مبتلا شدند

مدارک تحصیلی بدون استعلام در دستگاه ها پذیرش نشوند

برگزاری پنجمین همایش ملی تربیت معلم

برگزاری پنجمین همایش ملی تربیت معلم

اجرای اعتبار سنجی مدارک دانشگاهی

کلنگ زنی دانشگاه بین المللی مهارتی در کیش

دانشجوی تراز انقلاب، فریاد های علمی سر می دهد

موافقت با حضور چهار ناظر در ساخت و سازهای استان تهران

طرح «یلدای مهدوی» از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی همدان اجرا می شود

عزت الله ضرغامی در روز دانشجو در دانشگاه شهیدبهشتی سخنرانی می کند

اختصاص تسهیلات صندوق های کارآفرینی به مراکز نوآوری علمی کاربردی

اختصاص تسهیلات صندوق های کارآفرینی به مراکز نوآوری علمی کاربردی

خرم آباد؛ شهر بی کلانتر / پل آیت الله کمالوند بر اثر بارندگی تخریب شد!

امکان زندگی در سطح مریخ وجود دارد؟

دانشگاه پیام نور خوزستان: برای حذف درس، با دانشجو همکاری می شود

اجرای اعتبار سنجی مدارک دانشگاهی

دانشگاه پیام نور خوزستان: برای حذف درس، با دانشجو همکاری می شود

یک ماسک بزنیم یا 2 ماسک؟

امروز آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی علوم پزشکی

آیا کنکور دکتری و کارشناسی ارشد حذف می شود؟

راز جدیدی از مثلث برمودا برملا شد

موافقت با حضور چهار ناظر در ساخت و ساز های استان تهران

سکس نرمال چند دقیقه طول میکشد؟

مهلت ارسال ایده به مسابقه «ایده های برتر دانشجویی در مواجهه با چالش های دوران پساکرونا» اعلام شد

نحوه حضور کارکنان دانشگاه آزاد در هفته آینده

حدود 180 هزار نفر در کنکور دکتری 1400 ثبت نام کردند

حدود 180 هزار نفر در کنکور دکتری 1400 ثبت نام کردند

نحوه حضور کارکنان دانشگاه آزاد در هفته آینده/ اولویت دورکاری با افراد دارای بیماری زمینه ای

پنجمین گردهمایی «گرانش و فیزیک ذرات شمال شرق کشور» برگزار می شود

پنجمین گردهمایی گرانش و فیزیک ذرات شمال شرق کشور برگزار می شود

پیام تسلیت دانشگاه تهران در پی درگذشت دکتر برات زنجانی

بهاره رهنما از جواهرات گرانقیمت و لاکچری اش رونمایی کرد/عکس

رییس دانشگاه یزد نماینده وزارت علوم در استان شد

جزییات پذیرش دانشجوی ارشد بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر

نحوه فعالیت دانشگاه صنعتی شریف از فردا 15 آذر

جمعه////مهلت ارسال ایده به مسابقه «ایده های برتر دانشجویی در مواجهه با چالش های دوران پساکرونا» اعلام شد

جزییات پذیرش دانشجوی ارشد بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر اعلام شد/فردا آخرین مهلت ثبت درخواست

جزییات پذیرش دانشجوی ارشد بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر اعلام شد/فردا آخرین مهلت ثبت درخواست

کتاب پژوهش کیفی؛ راهنمای طراحی و کاربست منتشر شد

اعلام نحوه فعالیت دانشگاه علم وصنعت

دیگر نگران کثیف شدن خودرو در روز های بارانی نباشید / از کشف عامل چاقی تا حرکت زمین به سمت سیاهچاله راه شیری

نحوه فعالیت دانشگاه علم وصنعت در روزهای آتی

نحوه فعالیت دانشگاه علم وصنعت در روزهای آتی

اینکه دانشجو تا چه حد پژوهش کند، بستگی به خود او هم دارد

اینکه دانشجو تا چه حد پژوهش کند، بستگی به خود او هم دارد

تقویم آزمون های علوم پزشکی 1400 اصلاح شد / از تمدید ثبت نام فراگیر پیام نور تا اعلام پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور 99

انعقاد قرارداد پژوهشی شرکت گاز فارس و دانشگاه آزاد شیراز

پذیرش بدون کنکور در رشته های کم متقاضی ارشد 99 به زودی شروع می شود

سه گانه اسرارآمیز گردشگری منطقه آزاد قشم

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

دانشگاه خواجه نصیربالاترین میزان اشتغال دانش آموختگان کشور را دارد/ توسعه اقتصادی و اجتماعی سرلوحه دانشگاه کارآفرین

دانشگاه خواجه نصیربالاترین میزان اشتغال دانش آموختگان کشور را دارد/ توسعه اقتصادی و اجتماعی سرلوحه دانشگاه کارآفرین