مطالب مرتبط:
معاون استاندار قم: محتوای بومی متناسب با فرهنگی دینی توسط کمیته مقابله با کرونا تولید شود
آغاز دومین نشست اعضای هیئت امنای مجموعه های تاریخی - فرهنگی ملی
اعلام فراخوان دهمین جشنواره ادبیات داستانی بسیج خوزستان
اعلام آمادگی نیرو های انقلابی بوشهر برای اجرای فرمان رهبر انقلاب در مقابله با بیماری کرونا
فراخوان جشنواره ادبیات داستانی بسیج خوزستان
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 11:402020-10-27دانش

مخدومی: کارنامه مجموعه های فرهنگی در تولید ادبیات داستانی اسلامی جای تاسف دارد / نیرو های خودجوش انقلابی در تولید آثار هنری بن بست شکن هستند


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ با توجه به روند طی شده در آثار نوشته شده در زمینه ادبیات داستانی در سال های اخیر و دیدگاه های گا ها متعارض دینی عده ای خبرگزاری دانشجو به منظور بررسی جایگاه ایدئولوژی اسلامی در ادبیات داستانی در گفتگو با رحیم مخدومی عضو .

- در نشست بررسی جایگاه ایدئولوژی اسلامی در ادبیات داستانی؛ مخدومی: کارنامه مجموعه های فرهنگی در تولید ادبیات داستانی اسلامی جای تاسف دارد / نیرو های خودجوش انقلابی در تولید آثار هنری بن بست شکن هستند " با توجه به روند طی شده در آثار نوشته شده در زمینه ادبیات داستانی در سال های اخیر و دیدگاه های گا ها متعارض دینی، جایگاه ایدئولوژی اسلامی در ادبیات داستانی با حضور عضو شورای عالی انجمن ملی ادبیات دانشجویی ققنوس مورد بررسی قرار گرفت.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ با توجه به روند طی شده در آثار نوشته شده در زمینه ادبیات داستانی در سال های اخیر و دیدگاه های گا ها متعارض دینی عده ای خبرگزاری دانشجو به منظور بررسی جایگاه ایدئولوژی اسلامی در ادبیات داستانی در گفتگو با رحیم مخدومی عضو شورای عالی انجمن ملی ادبیات دانشجویی ققنوس به بررسی این موضوع پرداخته که در ادامه این گفتگو را می خوانید: مخدومی: پرداختن به معارف اسلامی و مبانی دینی در ادبیات داستانی ما را به یاد آثار محمود حکیمی می اندازد.

مرحوم حکیمی در وانفسای دوران طاغوت که عرصه ادبیات به ویژه ادبیات داستانی از معارف اسلامی خالی بود به عنوان یک نیروی خودجوش انقلابی که امروز از چنین شخصیت هایی به عنوان نیرو های جهادی تعبیر می شود و ما به دنبال چنین کسانی می گردیم با احساس مسئولیت وارد این عرصه شد و به خلق آثاری با محوریت قهرمانان صدر اسلام و حوادث این دوران مانند حادثه کربلا پرداخت و عمار های بیدار جامعه همچون شهید مطهری نیز به خوبی این آثار را دیدند و مرحوم حکیمی را مورد تجلیل قرار دادند.

اگر بخواهیم آثار مرحوم حکیمی را از بعد هنری در ترازوی قضاوت قرار دهیم طبیعتاً آثار او نسبت به آثار پس از انقلاب با توجه به رشد ادبیات داستانی در این دوران در سطح پایین تری قرار می گیرند؛ اما با این وجود آثار حکیمی در زمان خودش آثار منحصر به فردی بوده و او با توجه به شرایط حاکم بر آن مقطع یک بار بر زمین مانده را برداشته است.

یقیناً آثار مرحوم حکیمی با آثاری که پس از انقلاب خلق شده اند خیلی فرق دارند، چون در آن مقطع کار کردن برای آقای حکیمی با موضوع معارف اسلامی نیز به منزله یک مبارزه بود، اما پس از انقلاب شرایط به گونه ای تغییر کرد که آحاد مردم از پرداختن به مبانی دینی و معارف اسلامی در ادبیات داستانی استقبال کردند و نویسندگانی هم که پا به این عرصه گذاشتند از این بستر بهره بردند و رشد و تعالی نیز در آثار آن ها مشاهده شد.

برخی ها ادبیات داستانی را از معارف اسلامی خالی کردندپس از گذشت دهه 60 و اوایل دهه 70 با نفوذ آسیب ها و تهدید های روشنفکری رفته رفته این احساس به وجود آمد که بین معارف اسلامی و ادبیات داستانی فاصله افتاده است؛ در این مقطع کسانی که در عرصه ادبیات داستانی فعالیت داشتند گویا نسبت به گذشته خود پشیمان و شرمسار شده بودند؛ از این رو آن ها به جای اینکه خود را ملزم به تقویت موضوعات معارف اسلامی در ادبیات داستانی بدانند بر عکس این قضیه عمل کردند، چون آن را خلاف حرفه ای گری در نویسندگی می دانستند تا جایی که این قضیه به کمرنگ شدن موضوعات معارف اسلامی در ادبیات داستانی دامن زد و این فضا تا جایی پیش رفت که ادبیات داستانی خالی از معارف اسلامی شد.

در این مقطع علاوه بر خالی شدن ادبیات داستانی از معارف اسلامی شاهد خلق آثاری بودیم که به شدت از هنر خالی بودند؛ البته آثاری هم با موضوع معارف اسلامی و اهل بیت چه با نگاه شخصیت پردازانه و چه با نگاه حادثه پردازانه خلق شدند، اما چون نویسندگان آن ها از تبحر لازم برخوردار نبودند پس شاهد خلق آثاری بودیم که نه مخاطب سنجی و نثر آن ها درست بود و نه معیار های ادبیات در آن ها رعایت شده بود؛ از این رو این آثار صرفاً اسم داستان را داشته و فاقد جاذبه هنری بودند.

معارف اسلامی در ظرف ادبیات داستانی همواره مظلوم بوده استواقعیت این است که عرصه معارف اسلامی در ظرف ادبیات داستانی همواره مظلوم بوده و حتی انقلاب اسلامی هم نتوانسته آن را از مظلومیت و انزوا خارج کند و این در حالی است که خاستگاه انقلاب اسلامی، فرهنگی است و دستگاه های متعدد با بودجه های قابل توجه نیز قرار بوده فعالیت های فرهنگی انجام دهند، اما معارف اسلامی در ظرف ادبیات داستانی و حتی در عرصه تصویر همچنان مظلوم مانده است؛ مثلا در رابطه با شخصیت امام حسن مجتبی (ع) که در این روز ها به یک موضوع داغ تبدیل شده شاهد هستیم که یک سریال توسط یک دستگاه معتبر عریض و طویل به کسی سفارش داده می شود که اصلاً جامعه او را به عنوان یک هنرمند مذهبی نمی شناسد؛ پس درد اول اینجاست که چه اتفاقی افتاده آیا نفوذی صورت گرفته که تولید چنین اثری به چنین فردی واگذار شده است.

به هر روی وقتی میخواهیم اثری را با موضوع اهل بیت و تاریخ اسلام خلق کنیم حتماً این انتظار وجود دارد که این اثر از فیلتر های متعدد کارشناسی عبور کند و واژه به واژه و جمله به جمله آن مورد تایید قرار بگیرد؛ بنابراین ما به همین راحتی نمی توانیم به عرصه ای ورود پیدا کنیم که حوزه های علمیه چند دهه وقت صرف می کنند تا افراد به کارشناس دین و شریعت تبدیل شوند.

انتظاری که وجود دارد این است که بسیاری از آثار تولید شده با موضوع معارف دینی تنها به داخل کشور محدود نشوند؛ البته در تولید آثار بین المللی نیز نمونه های خوبی در کشور وجود دارد که بنده سریال یوسف پیامبر را به عنوان یک نمونه از این آثار مثال می شناسم به گونه ای که مرحوم سلحشور نیز در روز های پایانی عمر خود که به عیادت او رفته بودیم به ما گفت تقریباً کشوری نیست که سریال یوسف پیامبر را پخش نکرده باشد و بنده از این اتفاق به عنوان یک اتفاق خوب در کنار سایر اتفاقات بدی که در تولید ادبیات داستانی با موضوع معارف دینی و اهل بیت افتاده یاد می کنم.

معتقدم اگر هنرمند متعهدانه، متخصصانه و با زبان هنر به عرصه هنر وارد شود اثر او مانند سریال یوسف پیامبر مرز ها و سد ها را می شکند و برای ارتباط با مخاطب خود یک منبر رفیع پیدا می کند.

به هر روی سریال یوسف پیامبر در کشور هایی به نمایش درآمد که تا پیش از آن کسی نمی توانست یک جلد قرآن مجید را با خود به این کشور ها ببرد و ناشران نیز اجازه نشر آن را نداشتند، ولی با تولید سریال یوسف پیامبر یکی از داستان های این کتاب به زبان هنر درآمد و سایر کشور ها هم برای نمایش این اثر آن را خریداری کردند و این زبان هنر است.

سوال این است که وقتی قرار است ادبیات داستانی از آبشخور اهل بیت ارتزاق کند آیا سزاوار است که متولی یک دستگاه فرهنگی عظیم برای تولید یک اثر هنری با موضوع اهل بیت و معارف دینی به سادگی از کنار آن بگذرد.

آیا نباید برای نوشتن یک فیلمنامه تعدادی فیلمنامه نویس و مورخ روی روند کار نظارت داشته باشند و اثر از فیلتر های مختلف عبور کند تا به پختگی برسد.

به هر روی اگر خوشبینانه به این موضوع نگاه کنیم این سوال مطرح میشود که آیا غفلت موجود ناشی از عدم فهم فرهنگی برخی از مدیران مجموعه های فرهنگی نیست؟ اگر چه با نگاه بدبینانه همواره یک جریان نفوذ وجود داشته تا بروند و تصمیمات را به یک سمت خاص سوق بدهند.

در واقع جریان نفوذ به گونه ای عمل می کند تا اگر قرار است در طول تاریخ انقلاب یک اثر تصویری در ارتباط با یک امام معصوم تولید شود پیشاپیش ظرف این اتفاق به گونه ای دیگر پر شود و همین مسئله باعث خواهد شد که مسئولان فرهنگی تا مدت ها به این شخصیت فکر نکنند و این یعنی فرصت سوزی و امروز نیز همین اتفاق افتاده به گونه ای که می بینیم چند دهه می گذرد، ولی هیچ کارگردان و تهیه کننده ای به ذهنش خطور نمی کند تا اثر جدیدی را که پیش از این نمونه آن متاثر از نفوذ تولید شده را بسازد و این از آثار نفوذ در تصمیم سازی ها و تحمیل تصمیم ها است.

کارنامه مجموعه های فرهنگی در ادبیات داستانی دینی جای تاسف دارددر حوزه ادبیات داستانی آثار ارزشمند دیگری همچون رمان آنک آن یتیم نظر کرده از آثار استاد محمدرضا سرشار درباره زندگی نبی مکرم اسلام نیز خلق شده اند و انسان زحمت و تحقیق را در این اثر می بیند به گونه ای که می توان گفت آقای سرشار در جمله جمله این رمان خود را خرج کرده همچنین کسان دیگری بوده اند که به این حوزه ورود کرده و زحمت کشیده اند؛ اما انتظارات با توجه به مسئولیتی که دستگاه های فرهنگی چه دستگاه های فرهنگی انقلابی و چه دستگاه های فرهنگی دولتی برخواسته از اسلام داشته اند محقق نشده به گونه ای که پس از گذشت 41 سال از انقلاب ما مثلا هنوز یک رمان در خصوص شخص اول انقلاب یعنی امام خمینی نداریم و این در حالی است که وظیفه یک دستگاه عریض و طویل به نام موسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی با بودجه های میلیاردی این است که به موضوع امام بپردازد، اما هنوز یک رمان فاخر و قابل دفاع در دنیا برای معرفی حضرت امام نداریم.

همچنین بنده مجموعه هایی را می شناسم که به همین نسبت بودجه هایی را دریافت می کنند تا برای اهل بیت و معارف اسلامی کار کنند، اما کارنامه آن ها نیز مانند موسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی است و این واقعاً جای تاسف دارد.

امروز اگر تعداد معدودی آثار ارزشمند را در حوزه ادبیات داستانی می بینیم باید بدانیم که این آثار زاییده تفکر جهادی و انگیزه شخصی نیرو های انقلابی هستند و جالب اینجاست که با وجود خلق این آثار خوب، اما باز هم دستگاه های متولی در زمینه ترویج، تولید، تکثیر و ترجمه این آثار از انجام وظایف اصلی خود غافل هستند.

هر جایگاه فرهنگی با توجه به تعهد و تخصصی که از آن برخوردار است باید به مسائل مختلف ورود پیدا کند؛ مثلا زمانی که موضوعی با عنوان صلح امام حسن (ع) مطرح می شود هر نهادی اعم از حوزه علمیه، دانشگاه و حوزه ادبیات باید با توجه به وظیفه ای که دارد به این موضوع ورود پیدا کند؛ منتهی، چون این موضوع یک موضوع کاملا سیاسی است متاسفانه بسیار ناجوانمردانه دستمایه مطامع سیاسی واقع شده است.

با این وجود اولین انتظار ما از نگهبانان دین و اهل بیت این است که در مقابل این بهره برداری های سیاسی بایستند، اما واقعا نمی دانم که چرا آن ها در مقابل تحریف های اینچنینی سکوت اختیار کرده اند و چیزی نمی گویند و این سوال جدی جامعه است.

امام حسن مجتبی (ع) در بعد شجاعت و تهور شاخص اهل بیت (ع) بوده است؛ اما سوالی که برای بنده ایجاد شده این است که چرا این امام بزرگوار در اذهان مذهبیون جامعه اینگونه معرفی می شود که اگر او به جای امام حسین (ع) می نشست صلح می کرد.

آیا این موضوع از همان شیطنت های سیاسی بعضی ها که لباس مقدس پیامبر را به تن کرده و روی منابریا از روی جهل و یا از روی قصد و غرض واقعیت را وارونه جلوه می دهند؛ نشات نمی گیرد.

به هر روی شجاعت و تهور امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در جنگ صفین به گونه ای بوده که امام علی (ع) نگران جان آن ها می شود و برای آن ها محافظ می گذارد، اما امروز شاهدیم که برخی ها از انسان شجاعی مانند امام حسن (ع) به عنوان یک انسان دست بسته، مظلوم، منحصر در صلح و کسی که انقلابی گری در زندگی او راهی ندارد یاد می کنند و این یک خیانت جدی و آشکار است.

اثرپذیری غلط موجب تولید یک اثر هنری غیرقابل دفاع می شودجامعه ما امام حسن و رشادت های او در جنگ جمل را نمی شناسد؛ اما سوال این است که چه کسانی باید ایشان را به جامعه معرفی می کردند آیا به غیر از کسانی که نان لباس و سمت خود را خوردند، اما مطامع خود را پیش بردند کسان دیگری این وظیفه را دارند؟ معتقدم هنرمند نیز متاثر از معلم های جامعه است؛ بنابراین اگر امروز شاهد تولید آثاری در عرصه ادبیات و تصویر هستیم که همین نگاه غلط و انحرافی را به جامعه تزریق می کنند می توانیم بگوییم بخشی از این آثار نشات گرفته از نگاه غلط معلم های مشکوک جامعه ماست.

به هر روی هنرمند نیز بخشی از توده جامعه است و اثرپذیری غلط او نیز موجب تولید یک اثز غلط و غیرقابل دفاع می شود.

نیرو های خودجوش انقلابی در تولید آثار هنری بن بست شکن هستندترسیم امروز ما از جامعه هنری نیازمند یک پالایش جدی است و انتظار می رود که این پالایش نیز از سوی جمهوری اسلامی و تمام مجموعه های عریض و طویل فرهنگی که در اختیار دارد صورت بگیرد.

به هر روی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه برای حفاظت جدی از عرصه فرهنگ در تمام مقوله های ادبی و هنری وظیفه دارند؛ منتهی اگر این مجموعه های فرهنگی نتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند یک انتظار از مجموعه دیگری وجود دارد که همیشه امیدآفرین بوده و آن نیرو های خودجوش انقلابی هستند یعنی همان نیرو های جهادی که هر جا بن بست ها مانع پیشرفت شده به تبعیت از امام حسنی که جمجمه خود را به خدا می سپرد پا پیش می گذاشتند و با تولید آثار هنری خود بن بست ها را از بین می بردند.


کلید واژه ها: ادبیات داستانی - داستانی - ادبیات - اسلامی - ایدئولوژی - تولید - دانشجو - آثار هنری - خبرگزاری - آثار - بررسی - کارنامه - انقلابی - دیدگاه - فرهنگی - بن بست - نوشته - شورای عالی - روند - دانشجویی - دینی - هنری - نیرو - دانشگاه - ققنوس - انجمن - شورای - گفتگو - مورد - قرار

آخرین اخبار سرویس:
تصویب طرح تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی؛ یک بام و دوهوای حذف کنکور

جایگاه مقاله نویسی در ایران و جهان/ ما دنبال رشد کمی هستیم و دنیا به دنبال رشد کیفی

جایگاه مقاله نویسی در ایران و جهان/ ما دنبال رشد کمی هستیم و دنیا به دنبال رشد کیفی

دشمن با ترور نمی تواند رشد علمی کشور را متوقف کند

رییس پژوهشکده علوم پایه کاربردی: مقاله چه دردی از کشور دوا می کند؟

غذاخوری های دانشگاه های آمریکا چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

غذاخوری های دانشگاه های آمریکا چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

به دانشجویان تریبون آزاد می دهیم/دانشگاه تعطیل مطلق نیست

به دانشجویان تریبون آزاد می دهیم/دانشگاه تعطیل مطلق نیست

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

صبح آخرین روز

همکاری دانشگاه آزاد و شهید بهشتی در تکمیل بیمارستان پیشوا

جزییات ثبت نام دوره فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور اعلام شد

علاقه به تاریخ رُند برای ازدواج یا تولد از کجا آب می خورد؟

بسیج دانشجویی آزاد اهواز گفتگوی اینستاگرامی با موضوع بررسی ابعاد رسانه ای شهادت فخری زاده برگزار می کند

تقویم جدید آموزشی دانشگاه آزاد اعلام شد

انجام تست کرونا در ازمایشگاه مرکزی یزد

ریزش دهک ها به قشر ضعیف/ افزایش متقاضیان دریافت حمایت

ریزش دهک ها به قشر ضعیف/ افزایش متقاضیان دریافت حمایت

رونمایی از محلول زیگ نوتر

ناسا در مریخ اکسیژن تولید کرد

زهی خیال باطل از کمرنگ شدن جایگاه دانشگاه فرهنگیان

کیسه های جاذب با هدف کاهش خسارت سیلاب در سبزوار ساخته شد

تفاهم نامه برای تکمیل بیمارستان پیشوا تنظیم شد

آزادی پرندگان در بند

تمامی اعضای هیئت های علمی و دانشجویان از اعتبار ویژه خدمات آزمایشگاهی بهره مند می شوند

تقویم جدید آموزشی دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشجویان و مردم انقلابی کردستان 9 آذرماه در دانشگاه آزاد سنندج تجمع می کنند

سلسله نشست های تخصصی از سوی دانشجویان قمی به مناسبت روز دانشجو برگزار می شود

شرایط و نحوه حضور کارکنان دانشگاه تهران

تجمع دانشجویان دانشگاه های آزاد تهران در واکنش به ترور شهید فخری زاده برگزار شد

حیوانات جدیدی که در تاریکی می درخشند

کیسه های جاذب با هدف کاهش خسارت سیلاب در سبزوار ساخته شد

کیسه های جاذب با هدف کاهش خسارت سیلاب در سبزوار ساخته شد

جدیدترین رتبه بندی برترین دانشگاه های آسیا اعلام شد

نگاهی به کتاب «عادت های خوب، عادت های بد»، نوشته وندی وود

آمادگی دانش بنیان ها برای تولید 5 میلیون کیت تشخیص سریع کرونا درماه

اعطای تخفیف خدمات آزمایشگاهی به اعضای جوان هیات علمی

تقویم جدید آموزشی دانشگاه آزاد اعلام شد

فردا آخرین مهلت ثبت نام در کنکور دکتری 1400

کاهش هزینه های دانشجو معلمان دستاویزی برای تضعیف دانشگاه فرهنگیان است

سناریوی حذف دانشگاه فرهنگیان

دانش حذف شدنی نیست و راه شهید فخری زاده ادامه دارد

دانشگاه تربیت مدرس در هفته جاری تعطیل نیست

پیامبر مهربانی موضوع جشنواره مجازی دانشجویی

استراتژی های قابل اجرا برای شستن لباس های فضانوردان در فضا بررسی می شود

آغاز به کار گاه شمار برخطِ هوش مصنوعی

ساخت تراشه هایی 5000 برابر نازک تر از تار موی انسان

دانشگاه تربیت مدرس تعطیل نیست/ادامه فعالیت واحدهای ضروری

برگزاری اردوی جهادی در منطقه محروم ملایر/ مطالبه گری از مسوولان

اعلام شرایط و نحوه حضور کارکنان دانشگاه تهران تا 14 آذر

دانشگاه تربیت مدرس تعطیل نیست/ادامه فعالیت واحدهای ضروری

ریزش دهک ها به قشر ضعیف/ افزایش متقاضیان دریافت حمایت

تولید دهانشویه گیاهی توسط فناوران پارک علم و فناوری مازندران

شرایط و نحوه حضور کارکنان دانشگاه تهران تا 14 آذر اعلام شد

شرایط و نحوه حضور کارکنان دانشگاه تهران تا 14 آذر اعلام شد

فردا آخرین مهلت ثبت نام در کنکور دکتری 1400

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه آزاد اصلاح شد

ابزار تشخیص باکتری بدون نیاز به نمونه برداری تولید شد

نامه اعتراضی جمعی از دانش آموختگان دکتری به وزیر علوم

تضعیف دانشگاه فرهنگیان با نگاه بنگاه کاریابی به آموزش و پرورش

ادامه ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

ریزش دهک ها به قشر ضعیف/افزایش متقاضیان دریافت حمایت

اعتبار ویژه خدمات شبکه آزمایشگاهی برای اعضای هیأت علمی و دانشجویان

اظهارات رییس کمیته امداد درباره ریزش دهک ها به قشر ضعیف/افزایش متقاضیان دریافت حمایت

بدرودهایی با «بانوی زبان فارسی»

تخفیف خدمات آزمایشگاهی به اعضای جوان هیأت علمی و دانشجویان

برگزاری آزمون پروانه کارآموزی وکالت سال 99 به تعویق افتاد

ارتباط بین حوزه و دانشگاه باید تقویت شود

ارتباط بین حوزه و دانشگاه باید تقویت شود

بهمن امسال ،احتمال جذب دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی

ابلاغ آیین نامه حمایت از فعالیت فناورانه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

اقدامات مهم دانشگاه پیام نور برای اشتغال دانشجویان / افزایش حداقلی شهریه در سال جاری

حیرت دانشمندان از حیوانات جدیدی که در تاریکی می درخشند

دانشگاه علم و صنعت: جلسات دفاع به صورت مجازی برگزار شود

دانشجویان اصفهانی کرسی آزاداندیشی با موضوع تبعات احتمالی مذاکره با آمریکا را برگزار می کنند

39 عضو دانشگاه علم و صنعت ایران در فهرست 2 درصد دانشمندان برتر دنیا

سفر به دنیای بافت های میکروسکوپی

تازه ترین آمار داوطلبان آزمون دکترا اعلام شد

ضرورت راه اندازی رشته سیاست گذاری اجتماعی در دانشگاه ها

خدمات جدید غیرحضوری برای دانشجویان دانشگاه پیام نور فعال شد

جلسات دفاع به صورت مجازی برگزار شود/ لغو اسکان جدید دانشجویان تحصیلات تکمیلی

وزارت علوم تاکنون چه اقداماتی برای ارتقای کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان انجام داده است؟

بررسی نانو زیست فناوری و فناوری های همگرا در یک کنفرانس

کهکشان مارپیچی که خانه 4 ابرنواختر بوده است

ماهنامه کانون قرآن و عترت دانشگاه شیراز منتشر شد

توزیع صد بسته معشیتی  بین نیازمندان دربجستان

کلیات سرفصل دوره کارشناسی سیاست گذاری اجتماعی بررسی شد

گزینه ترور در پاسخ گزینه لبخند

چگونه حدس Sato-Tate را اثبات کنیم؟

برگزاری آزمون پروانه کارآموزش وکالت سال 99 به تعویق افتاد

مخدومی: کارنامه مجموعه های فرهنگی در تولید ادبیات داستانی اسلامی جای تاسف دارد / نیرو های خودجوش انقلابی در تولید آثار هنری بن بست شکن هستند

مخدومی: کارنامه مجموعه های فرهنگی در تولید ادبیات داستانی اسلامی جای تاسف دارد / نیرو های خودجوش انقلابی در تولید آثار هنری بن بست شکن هستند