مطالب مرتبط:
افزایش 4.5 برابری مصرف ترافیک شبکه اینترنت مشترکان خانگی خراسان جنوبی
تولید محصولات پتروشیمی در 7 ماه امسال 8 درصد افزایش یافت
افزایش 50 درصدی مصرف سی ان جی در منطقه چالوس
غریب پور: مصرف فولاد افزایش پیدا کرده است
افزایش 8 درصدی تولید محصولات پتروشیمی در 7 ماه امسال
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 00:102020-10-26اقتصادي

قطره های ناجی «مایه حیات»/ از افزایش تولید تا کاهش مصرف


نحوه آبیاری اراضی کشاورزی نقش مهمی در افزایش تولید محصولات، رسیدن به خود کفایی و جبران کمبود آب دارد، 77 درصد از اراضی مستعد کشاورزی استان همدان مجهز به سیستم آبیاری نوین بوده و موجب صرفه جویی 550 میلیون مترمکعب آب شده اما در حال حاضر هزینه گزاف اجرای .

- خبرگزاری فارس- همدان،  در کشوری چون ایران که سرزمینی نیمه خشک بوده و با کمبود منابع آب های سطحی و زیرزمینی مواجه است چگونگی مصرف آب و صرفه جویی در آن به منظور پایداری محصولات کشاورزی حائز اهمیت است از همین رو یکی از سیاست های وزارت جهادکشاورزی در راستا حفظ منابع آبی  توسعه سامانه های نوین آبیاری تعیین شده است.

  ناگفته نماند نحوه آبیاری اراضی نقش مهمی در افزایش تولید محصولات کشاورزی، رسیدن به خود کفایی و  جبران کمبود آب دارد به طوری که طبق برنامه پنج ساله ششم هر ساله باید حدود 400 هزار هکتار از اراضی آبی کشور به سیستم نوین آبیاری تجهیز شود.

تا پایان سال گذشته در همدان به عنوان یکی از استان های پیشرو در این زمینه مساحتی بالغ بر 155 هزار و 200 هکتار آبیاری سیستم های نوین صورت گرفته که معادل 77 درصد از اراضی مستعد کشاورزی استان بوده  و موجب صرفه جویی 550 میلیون مترمکعب آب شده است.

اگرچه میزان یارانه و کمک بلاعوض دولت برای آبیاری قطره ای 17 میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر هکتار، برای آبیاری کم فشار هفت میلیون تومان به ازای هر هکتار و برای آبیاری بارانی 12 میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر هکتار است، اما افزایش قیمت ها باعث شده تجهیز به سیستم آبیاری نوین در هر هکتار بین 25 تا 30 میلیون تومان هزینه دربرداشته باشد و کشاورزان نیز رغبتی به اجرای طرح نشان ندهند.

گفتنی است 50 هزار هکتار از سیستم های آبیاری همدان مستهلک شده و برای نوسازی آن 250 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

آبیاری قطره ای مزایای بی شمار دارد/ قطع دست واسطه ها از محصولات کشاورزی مدیر باغ کشاورزی سبز گستر روستای شوند در گفت وگو با فارس با بیان اینکه این باغ با مساحت 150 هکتار به عنوان باغ نمونه تولید میوه مطرح است اظهار کرد: کل مساحت باغ مجهز به آبیاری قطره ای است.

حسینعلی صفری با اشاره به اینکه اغلب ارقام کشت شده در باغ اصلاح شده است ادامه داد: آبیاری قطره ای مزایایی بی شماری دارد به طور مثال آبیاری این مساحت با دو حلقه چاه امکانپذیر نبود.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر کل مساحت 150 هکتاری باغ به نحو احسن با آبیاری قطره ای آبیاری می شود تصریح کرد: باغ سبز گستر به عنوان مزرعه کاملا مکانیزه با تولید سالانه بیش از یک هزار تن محصول فعال است به طوری که تجهیز سیستم های آبیاری نوین در راندمان محصولات تاثیر چشمگیری داشته است.

مدیر باغ کشاورزی سبز گستر روستای شوند افزود: محصولات تولیدی باغ اغلب در تهران عرضه می شود اگرچه در سال های گذشته بازار صادراتی نیز ایجاد شده بود که امسال به دلیل شیوع کرونا از دست رفت.

  وی با اشاره به اینکه در سال جاری عمده محصولات باغ دچار خسارت تگرگ زدگی شده  است یادآور شد: ناگفته نماند مسوولان شهرستان و استان کمک خاصی در زمینه جبران خسارت تگرگ زدگی نداشته اند.

صفری با تأکید بر اینکه 90 کارگر به صورت روزانه در این مزرعه مشغول به کار هستند خاطرنشان کرد: روزانه 10 میلیون تومان هزینه های کلی مزرعه است در حالی که با وجود تگرگ امسال میزان محصول ما به 100 تا 200 تن سیب کاهش یافت.

وی با بیان اینکه امیدواریم مسوولان در این شرایط امهال و یا استمهال تسهیلات را در نظر داشته باشند گفت: بیمه صندوق کشاورزی برای  مزارع کلان مقرون به صرفه نیست.

مدیر باغ کشاورزی سبز گستر روستای شوند با اشاره به اینکه 300 هزار اصله درخت در این مزرعه کاشته شده است ادامه داد: از لحاظ کودهایی ریز مغذی دچار کمبود هستیم چراکه قیمت این سموم چند برابر از سال های گذشته شده است.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات عمده کشاورزان در حال حاضر فروش محصولات و قطع دست دلالان است به طوری که با تشکیل تعاونی روستایی و خرید و فروش بدون واسطه سود اصلی نصیب کشاورزان شود.

صفری به تولید محصولات باغی بیش از میانگین کشوری اشاره کرد و گفت: از مسوولان تقاضا داریم با درخواست استمهال تسهیلات مجموعه ما موافقت کنند.

10 هزار هکتار آبیاری بارانی در درگزین مدیر جهاد کشاورزی شهرستان های رزن و درگزین نیز در این باره با تأکید بر اینکه سال گذشته در مجموع هر دو شهرستان بیش از 80 میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی پرداخت شده است اظهار کرد: سال 98 اغلب باغات شهرستان دچار خسارت تگرگ زدگی شدند اما متاسفانه به دلیل عملکرد ضعیف صندوق بیمه محصولات کشاورزی، کشاورزان رغبتی به عقد قرارداد با بیمه ندارند.

محمود فتحی یادآور شد: اگرچه امسال خبرهایی خوبی در مورد تغییر دستورالعمل صندوق بیمه محصولات کشاورزی شنیده شده و امیدواریم این مشکل نیز به زودی رفع شود.

وی با اشاره به اینکه 10 هزار هکتار آبیاری بارانی در درگزین صورت گرفته است خاطرنشان کرد: شهرستان رزن و درگزین به عنوان یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به شمار می روند به طوری که تولید 17 درصد محصولات کشاورزی و 27 درصد زراعی استان بر عهده این دو شهرستان است.

استان همدان پیشرو در اجرای سیستم های نوین آبیاری کارشناس آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در گفت وگو با فارس با بیان اینکه طرح آبیاری قطره ای باغ کشاورزی سبز گستر با مساحت کل 150 هکتار واقع در شهرستان درگزین در دو مرحله 65 هکتاری و 75 هکتاری اجرا شده است اظهار کرد: در این باغ  126 هکتار  سطح زیر کشت درختان گردو، هشت هکتار هلو و درختان دیگری چون سیب، آلو و آلبالو  است.

امیرحسین ادریسیان با اشاره به اینکه سایز لوله های استفاده شده در آبیاری قطره ای این حدود 275 میلیمتر بوده است افزود:  فاز اول اجرا در سال 75 با اعتباری معادل 29 میلیون تومان در سطح 65 هکتار و فاز دوم اجرا در سال 80 با اعتباری معادل 65 میلیون تومان در سطح 75 هکتار انجام شده است.

وی با تأکید بر اینکه منبع آب این مزرعه دو حلقه چاه با دبی 50 و 60 لیتر در ثانیه است تصریح کرد: در این آبیاری قطره چکان دکمه ای با دبی چهار لیتر در ثانیه استفاده  و بین چهار تا 6 عدد قطره چکان با توجه به سن درخت تعبیه شده است.

کارشناس آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان ادامه داد: در حال حاضر آبیاری قطره ای در هر هکتار  معادل 25 تا 30 میلیون تومان هزینه در بردارد.

وی با بیان اینکه استان همدان در اجرای سیستم های نوین آبیاری که شامل آبیاری بارانی، آبیاری قطره ای و کم فشار که اخیرا باب شده در سطح کشور پیشرو بوده است خاطرنشان کرد: در کل استان مساحتی بالغ بر 155 هزار و 100 هکتار آبیاری سیستم های نوین تا پایان سال گذشته صورت گرفته است.

ادریسیان یادآور شد: به طور جزیی در استان 133 هزار و 800 هکتار آبیاری بارانی، 10 هزار و 100 هکتار قطره ای  و 11 هزار و 200 هکتار آبیاری کم فشار  انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان رزن نیز 33 هزار و 100 هکتار آبیاری سیستم های نوین اجرا شده و به عنوان شهرستان اول استان مطرح  است عنوان کرد: مساحت آبیاری بارانی  31 هزار و 570 هکتار، قطره ای یک هزار و 190 هکتار و آبیاری کم فشار 400 هکتار صورت گرفته که معادل 90 درصد اراضی مستعد شهرستان است.

هزینه گزاف اجرای سیستم های آبیاری نوین کارشناس آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان تأکید کرد: در سال جاری یک هزار و 50 هکتار سیستم آبیاری نوین در سطح استان اجرا شده و 2 هزار و 560 هکتار در دست اجراست.

وی از 50 میلیارد تومان اعتبار مصوب آبیاری سیستم های نوین خبر داد و گفت: تا کنون 46 میلیارد و 500 میلیون تومان واریز شده  و از طریق صندوق توسعه کشاورزی به کشاورزان تحویل داده می شود.

ادریسیان با تأکید بر اینکه از این میزان 32 میلیارد تومان تکمیل پرونده و عقد قرارداد و 25 میلیارد تومان پرداخت شده است افزود: در حال حاضر در سال جاری یک میلیارد تومان اعتبار لحاظ شده و در صورت اتمام اعتبار سال گذشته طرح های آبیاری متوقف خواهد شد.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده در زمینه سیستم های آبیاری هزینه گزاف طرح است به طوری که 40 تا 50 درصد از کل هزینه را یارانه در برمی گیرد از همین رو کشاورزان نیز نمی توانند آورده خود را تامین کنند.

کارشناس آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان یادآور شد: با شرایط موجود و اتمام پروژه های در دست اجرا احتمال آغاز پروژه جدید سیستم های آبیاری نوین وجود نخواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه راندمان آبیاری قطره ای بیش از 90 در صد است اظهار کرد: قسمت های مختلف سیستم آبیاری قطره ای شامل ایستگاه کنترل، خطوط اصلی، خطوط فرعی، خطوط لترال و قطره چکان هاست.

انتهای پیام/89033/
کلید واژه ها: کشاورزی - افزایش تولید - محصولات کشاورزی - آبیاری - محصولات - سامانه های نوین آبیاری - اراضی - افزایش - صرفه جویی - وزارت جهادکشاورزی - سیستم آبیاری نوین - تولید - منابع آب - کمبود - کمبود آب - اراضی کشاورزی - جهادکشاورزی - استان همدان - آبیاری نوین - همدان - منابع - آب های سطحی - سیستم - کاهش مصرف - اراضی آبی - صرفه - کشور - نوین - زیرزمینی - مصرف

آخرین اخبار سرویس:
تملک 48 غرفه میوه و تره بار میدان مطهری

2.7 میلیون هکتار مرتع در آذربایجان شرقی وجود دارد/ هشدار درباره فرسایش خاک در حوضه دریاچه ارومیه

تولیدات 99 درصدی قطعات مونتاژی؛برگ برنده تراکتورسازی کردستان

چرا باید از ضد یخ استفاده کنیم؟

دولت و بخش خصوصی با طرح مسکن استیجاری مخالف بودند| تسهیلات نهایتا تا 60 درصد هزینه ساخت را پوشش دهد

در تولید 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا به خودکفایی رسیدیم

تولیدات 99 درصدی قطعات مونتاژی؛برگ برنده تراکتورسازی کردستان

وعده وزیر جهاد کشاورزی برای اجرای مصوبه الگوی کشت به کجا رسید؟

پرداخت حق آلایندگی تحول چشمگیری در خوزستان ایجاد می کند

در تولید 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا به خودکفایی رسیدیم

حوضه دریاچه ارومیه در کنار موضوع آب با بحران خاک نیز روبه رو است/ 2500 متر مربع سرانه زیر کشت

در تولید 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا به خودکفایی رسیدیم

پرداخت بیش از 2 میلیارد تومان تسهیلات جاری به چایکاران

در تولید 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا به خودکفایی رسیدیم

12 هزار فعال صنف لباس فروشی در کرج بیکار شدند

ملایر رتبه برتر تولید گل محمدی را در استان همدان دارد/ کشت محصول در 150 هکتار

اینفوگرافیک / مشاغل گروه های یک و دو در محدودیت های کرونایی

وقتی سهم بورس در تامین بودجه دولت بیش از 8 برابر می شود!

جزییات طرح محاسبه رایگان گازبهای 30 درصد از مشترکان خانگی

ورود 5 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای لرستان

جزییات طرح محاسبه رایگان گازبهای 30 درصد از مشترکان خانگی

شناسایی 2428 مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ویلا در آذربایجان شرقی

وقتی سهم بورس در تامین بودجه دولت بیش از 8 برابر می شود!

تمدید مهلت پرداخت بدهی معوقه تولیدکنندگان

مقایسه عملکرد 6 ماهه «شرانل» با دوره مشابه گذشته

بدهی جهانی در آستانه رسیدن به 200 تریلیون دلار

از هر 5 میلیاردر جهان یکی چینی است/جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین

با چند میلیون درآمد در دسته پولدارهای ایران قرار می گیرید؟ | جدول تقسیم بندی دهک های درآمدی خانوارهای ایرانی

بندر نوشهر 90 ساله شد/ تخلیه و بارگیری یک میلیون تن کالا سالانه در بندر نوشهر

کمک 14 میلیارد تومانی خیرین به ایتام زنجانی

پشت پرده تجارت سیاه قماربازها در اینستاگرام

12 هزار فعال صنف لباس فروشی در کرج بیکار شدند

آغاز فعالیت صنف پوشاک در کرج

خبر مثبت بودجه برای بورس چیست؟

زمان واریز وام یک میلیون تومانی کرونا برای جاماندگان

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام: اگر شرکت حمل و نقل تخلف کند پنج برابر قیمت بار جریمه و بار کامیون معدوم می شود

تیونینگ آلمانی برای اسپرت ترین خودروی تویوتا/ نسخه اسب بخار منهارت پرفورمنس برای سوپرا (+عکس)

اینفوگرافیک / مشاغل گروه های یک و دو در محدودیت های کرونایی

سی امین سالگرد افسانه ایتالیایی دیابلو/ رویایی ترین خودروی دهه 90 میلادی با قلب 12 سیلندر(+عکس)

ورود 5 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای لرستان

گامی موثر در افزایش تولید محصولات کشاورزی و اشتغالزایی+فیلم

کارت هوشمند متخلفان حمل نهاده ها باطل می شود

احتمال رکود در بورس ایران؛ شاخص کل به راحتی به سقف قبلی نمی رسد

آغاز فعالیت صنف پوشاک در کرج

قیمت یخچال دوقلوهای پرفروش بازار چند؟

رکورد زنی انگشتری با بیش از 12 هزار الماس در گینس

بدهی جهانی در آستانه رسیدن به 200 تریلیون دلار

اتفاق مهم در بازار/تعطیلی هزار واحد طلافروشی در تهران

کاهش تمایل مردم به شرکت در فروش فوق العاده خودرو

آخرین تغییرات قیمت طلا، سکه و ارز (15 آذر)

پیش بینی شاخص بورس در یکشنبه شانزدهم آذر/خبر مثبت بودجه برای بورس چیست؟

بازار تهران پس از دو هفته قرنطینه

فروشندگانی که طمع سود بیشتر دارند/ در بازار روغن و تخم مرغ چه خبر است؟

گران ترین هارد اکسترنال های بازار چند؟ +جدول

آجیل‎ روی دست فروشندگان ماند؛ معدومش کردند!

خودرو در جاده گرانی/206تیپ2 باز هم 25 میلیون تومان گران شد

ببینید | پیدا شدن پیکر کوهنورد اصفهانی

کارشناس اقتصاد کشاورزی: بیش از هزار تن بذر علوفه در حال حاضر در گمرکات درحال نابودی است

خبر مثبت بودجه برای بورس چیست؟

4 تصمیم جدید اقتصادی در ستاد ملی کرونا

کاهش نرخ خودرو در بازار

آزادی 110 زندانی غیرعمد و چند خبر از شمال استان اصفهان

جریمه و قطع گاز در انتظار ادارات دولتی پرمصرف

پرداخت حق آلایندگی تحول چشمگیری در خوزستان ایجاد می کند

مجوز برگزاری مناقصه برای احداث ساختمان شهرداری منطقه2 شهرکرد صادر شد

قیمت روز تسمه در بازار (15آذر) + جدول

قیمت جهانی غذا به بالاترین سطح 6 سال اخیر رسید

آزادی 110 زندانی غیرعمد و چند خبر از شمال استان اصفهان

شورای اسلامی شهرکرد با 5 پیشنهاد شهرداری موافقت کرد/ جابجایی9 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح ها

خوابیدن بدون بالش هم فواید زیادی دارد

ابتکار چینی برای صرفه جویی در دستمال توالت! +عکس

شهردار کرج متعهد به تکمیل پیاده راه رجایی شهر تا بهمن امسال شد

موافقت شورای شهرکرد با برگزاری مناقصه برای احداث ساختمان شهرداری منطقه دو

بهره مندی بیش از سه هزار ایلامی از خدمات ناظران سلامت

خبر مثبت بودجه برای بورس چیست؟

چرایی کمبود تولید نهاده های دامی و دانه های روغنی در کشور

نشست آنلاین شرکت های فناور ایرانی و پاکستانی برگزار می شود

کارت هوشمند متخلفان حمل نهاده ها باطل می شود

صورت حساب سهام عدالت 15 آذر 99 | ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

ببینید | علت مرگ ماده ببر باغ وحش پارک ارم تهران

معاملات مشکوک امروز بورس (15 آذر) + جدول

احیای 57 واحد راکد در استان کرمانشاه با همکاری دستگاه قضا|پرداخت کمک بلاعوض 330 میلیاردی به متقاضیان مسکن محرومان|اوپک پلاس با احتیاط تولید نفت را افزایش داد

کارت هوشمند متخلفان حمل نهاده ها باطل می شود

کدام سهام امروز بیشترین رشد را داشت؟

توزیع روغن نباتی در دامغان

نظارت بر بازار

تغییرات قیمت خودرو سایپا و قیمت خودرو ایران خودرو شنبه 15 آذر

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز شنبه 15 آذر 99

کلاهبرداری پیچیده زنی باجعل عنوان مهندس اندونزیایی تبار

آخرین قیمت دلار، سکه و طلا در بازار (99/09/15)

اتفاق مهم در بازار/ تعطیلی هزار واحد طلافروشی در تهران

رنج معلولان از بی مهری مسئولان

قیمت روز ورق سیاه در بازار (15آذر) + جدول

نظارت بر بازار

دورکاری50درصدی کارمندان تهران ازامروز

اجرای طرح های تولیدی و صنعتی در یزد حمایت می شود

یک گام دیگربه سوی تل آویو

مرکبات استان گلستان در راه بازار

انگشتر الماس گل آفرینش در کتاب گینس +عکس

خودرو در جاده گرانی/ 206 تیپ 2 دوباره 25 میلیون گران شد

قطره های ناجی «مایه حیات»/ از افزایش تولید تا کاهش مصرف

قطره های ناجی «مایه حیات»/ از افزایش تولید تا کاهش مصرف