مطالب مرتبط:
افزایش 4.5 برابری مصرف ترافیک شبکه اینترنت مشترکان خانگی خراسان جنوبی
تولید محصولات پتروشیمی در 7 ماه امسال 8 درصد افزایش یافت
افزایش 50 درصدی مصرف سی ان جی در منطقه چالوس
غریب پور: مصرف فولاد افزایش پیدا کرده است
افزایش 8 درصدی تولید محصولات پتروشیمی در 7 ماه امسال
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 00:102020-10-26اقتصادي

قطره های ناجی «مایه حیات»/ از افزایش تولید تا کاهش مصرف


نحوه آبیاری اراضی کشاورزی نقش مهمی در افزایش تولید محصولات، رسیدن به خود کفایی و جبران کمبود آب دارد، 77 درصد از اراضی مستعد کشاورزی استان همدان مجهز به سیستم آبیاری نوین بوده و موجب صرفه جویی 550 میلیون مترمکعب آب شده اما در حال حاضر هزینه گزاف اجرای .

- خبرگزاری فارس- همدان،  در کشوری چون ایران که سرزمینی نیمه خشک بوده و با کمبود منابع آب های سطحی و زیرزمینی مواجه است چگونگی مصرف آب و صرفه جویی در آن به منظور پایداری محصولات کشاورزی حائز اهمیت است از همین رو یکی از سیاست های وزارت جهادکشاورزی در راستا حفظ منابع آبی  توسعه سامانه های نوین آبیاری تعیین شده است.

  ناگفته نماند نحوه آبیاری اراضی نقش مهمی در افزایش تولید محصولات کشاورزی، رسیدن به خود کفایی و  جبران کمبود آب دارد به طوری که طبق برنامه پنج ساله ششم هر ساله باید حدود 400 هزار هکتار از اراضی آبی کشور به سیستم نوین آبیاری تجهیز شود.

تا پایان سال گذشته در همدان به عنوان یکی از استان های پیشرو در این زمینه مساحتی بالغ بر 155 هزار و 200 هکتار آبیاری سیستم های نوین صورت گرفته که معادل 77 درصد از اراضی مستعد کشاورزی استان بوده  و موجب صرفه جویی 550 میلیون مترمکعب آب شده است.

اگرچه میزان یارانه و کمک بلاعوض دولت برای آبیاری قطره ای 17 میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر هکتار، برای آبیاری کم فشار هفت میلیون تومان به ازای هر هکتار و برای آبیاری بارانی 12 میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر هکتار است، اما افزایش قیمت ها باعث شده تجهیز به سیستم آبیاری نوین در هر هکتار بین 25 تا 30 میلیون تومان هزینه دربرداشته باشد و کشاورزان نیز رغبتی به اجرای طرح نشان ندهند.

گفتنی است 50 هزار هکتار از سیستم های آبیاری همدان مستهلک شده و برای نوسازی آن 250 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

آبیاری قطره ای مزایای بی شمار دارد/ قطع دست واسطه ها از محصولات کشاورزی مدیر باغ کشاورزی سبز گستر روستای شوند در گفت وگو با فارس با بیان اینکه این باغ با مساحت 150 هکتار به عنوان باغ نمونه تولید میوه مطرح است اظهار کرد: کل مساحت باغ مجهز به آبیاری قطره ای است.

حسینعلی صفری با اشاره به اینکه اغلب ارقام کشت شده در باغ اصلاح شده است ادامه داد: آبیاری قطره ای مزایایی بی شماری دارد به طور مثال آبیاری این مساحت با دو حلقه چاه امکانپذیر نبود.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر کل مساحت 150 هکتاری باغ به نحو احسن با آبیاری قطره ای آبیاری می شود تصریح کرد: باغ سبز گستر به عنوان مزرعه کاملا مکانیزه با تولید سالانه بیش از یک هزار تن محصول فعال است به طوری که تجهیز سیستم های آبیاری نوین در راندمان محصولات تاثیر چشمگیری داشته است.

مدیر باغ کشاورزی سبز گستر روستای شوند افزود: محصولات تولیدی باغ اغلب در تهران عرضه می شود اگرچه در سال های گذشته بازار صادراتی نیز ایجاد شده بود که امسال به دلیل شیوع کرونا از دست رفت.

  وی با اشاره به اینکه در سال جاری عمده محصولات باغ دچار خسارت تگرگ زدگی شده  است یادآور شد: ناگفته نماند مسوولان شهرستان و استان کمک خاصی در زمینه جبران خسارت تگرگ زدگی نداشته اند.

صفری با تأکید بر اینکه 90 کارگر به صورت روزانه در این مزرعه مشغول به کار هستند خاطرنشان کرد: روزانه 10 میلیون تومان هزینه های کلی مزرعه است در حالی که با وجود تگرگ امسال میزان محصول ما به 100 تا 200 تن سیب کاهش یافت.

وی با بیان اینکه امیدواریم مسوولان در این شرایط امهال و یا استمهال تسهیلات را در نظر داشته باشند گفت: بیمه صندوق کشاورزی برای  مزارع کلان مقرون به صرفه نیست.

مدیر باغ کشاورزی سبز گستر روستای شوند با اشاره به اینکه 300 هزار اصله درخت در این مزرعه کاشته شده است ادامه داد: از لحاظ کودهایی ریز مغذی دچار کمبود هستیم چراکه قیمت این سموم چند برابر از سال های گذشته شده است.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات عمده کشاورزان در حال حاضر فروش محصولات و قطع دست دلالان است به طوری که با تشکیل تعاونی روستایی و خرید و فروش بدون واسطه سود اصلی نصیب کشاورزان شود.

صفری به تولید محصولات باغی بیش از میانگین کشوری اشاره کرد و گفت: از مسوولان تقاضا داریم با درخواست استمهال تسهیلات مجموعه ما موافقت کنند.

10 هزار هکتار آبیاری بارانی در درگزین مدیر جهاد کشاورزی شهرستان های رزن و درگزین نیز در این باره با تأکید بر اینکه سال گذشته در مجموع هر دو شهرستان بیش از 80 میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی پرداخت شده است اظهار کرد: سال 98 اغلب باغات شهرستان دچار خسارت تگرگ زدگی شدند اما متاسفانه به دلیل عملکرد ضعیف صندوق بیمه محصولات کشاورزی، کشاورزان رغبتی به عقد قرارداد با بیمه ندارند.

محمود فتحی یادآور شد: اگرچه امسال خبرهایی خوبی در مورد تغییر دستورالعمل صندوق بیمه محصولات کشاورزی شنیده شده و امیدواریم این مشکل نیز به زودی رفع شود.

وی با اشاره به اینکه 10 هزار هکتار آبیاری بارانی در درگزین صورت گرفته است خاطرنشان کرد: شهرستان رزن و درگزین به عنوان یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به شمار می روند به طوری که تولید 17 درصد محصولات کشاورزی و 27 درصد زراعی استان بر عهده این دو شهرستان است.

استان همدان پیشرو در اجرای سیستم های نوین آبیاری کارشناس آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در گفت وگو با فارس با بیان اینکه طرح آبیاری قطره ای باغ کشاورزی سبز گستر با مساحت کل 150 هکتار واقع در شهرستان درگزین در دو مرحله 65 هکتاری و 75 هکتاری اجرا شده است اظهار کرد: در این باغ  126 هکتار  سطح زیر کشت درختان گردو، هشت هکتار هلو و درختان دیگری چون سیب، آلو و آلبالو  است.

امیرحسین ادریسیان با اشاره به اینکه سایز لوله های استفاده شده در آبیاری قطره ای این حدود 275 میلیمتر بوده است افزود:  فاز اول اجرا در سال 75 با اعتباری معادل 29 میلیون تومان در سطح 65 هکتار و فاز دوم اجرا در سال 80 با اعتباری معادل 65 میلیون تومان در سطح 75 هکتار انجام شده است.

وی با تأکید بر اینکه منبع آب این مزرعه دو حلقه چاه با دبی 50 و 60 لیتر در ثانیه است تصریح کرد: در این آبیاری قطره چکان دکمه ای با دبی چهار لیتر در ثانیه استفاده  و بین چهار تا 6 عدد قطره چکان با توجه به سن درخت تعبیه شده است.

کارشناس آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان ادامه داد: در حال حاضر آبیاری قطره ای در هر هکتار  معادل 25 تا 30 میلیون تومان هزینه در بردارد.

وی با بیان اینکه استان همدان در اجرای سیستم های نوین آبیاری که شامل آبیاری بارانی، آبیاری قطره ای و کم فشار که اخیرا باب شده در سطح کشور پیشرو بوده است خاطرنشان کرد: در کل استان مساحتی بالغ بر 155 هزار و 100 هکتار آبیاری سیستم های نوین تا پایان سال گذشته صورت گرفته است.

ادریسیان یادآور شد: به طور جزیی در استان 133 هزار و 800 هکتار آبیاری بارانی، 10 هزار و 100 هکتار قطره ای  و 11 هزار و 200 هکتار آبیاری کم فشار  انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان رزن نیز 33 هزار و 100 هکتار آبیاری سیستم های نوین اجرا شده و به عنوان شهرستان اول استان مطرح  است عنوان کرد: مساحت آبیاری بارانی  31 هزار و 570 هکتار، قطره ای یک هزار و 190 هکتار و آبیاری کم فشار 400 هکتار صورت گرفته که معادل 90 درصد اراضی مستعد شهرستان است.

هزینه گزاف اجرای سیستم های آبیاری نوین کارشناس آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان تأکید کرد: در سال جاری یک هزار و 50 هکتار سیستم آبیاری نوین در سطح استان اجرا شده و 2 هزار و 560 هکتار در دست اجراست.

وی از 50 میلیارد تومان اعتبار مصوب آبیاری سیستم های نوین خبر داد و گفت: تا کنون 46 میلیارد و 500 میلیون تومان واریز شده  و از طریق صندوق توسعه کشاورزی به کشاورزان تحویل داده می شود.

ادریسیان با تأکید بر اینکه از این میزان 32 میلیارد تومان تکمیل پرونده و عقد قرارداد و 25 میلیارد تومان پرداخت شده است افزود: در حال حاضر در سال جاری یک میلیارد تومان اعتبار لحاظ شده و در صورت اتمام اعتبار سال گذشته طرح های آبیاری متوقف خواهد شد.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده در زمینه سیستم های آبیاری هزینه گزاف طرح است به طوری که 40 تا 50 درصد از کل هزینه را یارانه در برمی گیرد از همین رو کشاورزان نیز نمی توانند آورده خود را تامین کنند.

کارشناس آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان یادآور شد: با شرایط موجود و اتمام پروژه های در دست اجرا احتمال آغاز پروژه جدید سیستم های آبیاری نوین وجود نخواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه راندمان آبیاری قطره ای بیش از 90 در صد است اظهار کرد: قسمت های مختلف سیستم آبیاری قطره ای شامل ایستگاه کنترل، خطوط اصلی، خطوط فرعی، خطوط لترال و قطره چکان هاست.

انتهای پیام/89033/
کلید واژه ها: کشاورزی - افزایش تولید - محصولات کشاورزی - آبیاری - محصولات - سامانه های نوین آبیاری - اراضی - افزایش - صرفه جویی - وزارت جهادکشاورزی - سیستم آبیاری نوین - تولید - منابع آب - کمبود - کمبود آب - اراضی کشاورزی - جهادکشاورزی - استان همدان - آبیاری نوین - همدان - منابع - آب های سطحی - سیستم - کاهش مصرف - اراضی آبی - صرفه - کشور - نوین - زیرزمینی - مصرف

آخرین اخبار سرویس:
قیمت جهانی غذا به بالاترین سطح 6 سال اخیر رسید

بوستان 40 هکتاری«آب شن»سرانه فضای سبز شهرقدس را ارتقا داده است

ساخت 300 چاه جذب آب های سطحی در قم

پرداخت 6.2 میلیارد ریال خسارت به مددجویان آتش سوزی بازارچه دیلم

جزییات و ساعت فعالیت اصناف مجاز تهران

قیمت روز ناودانی در بازار (15آذر) + جدول

مرغداران خراسان رضوی موظف به عرضه مرغ با نرخ مصوب شدند

احتمال واردات یک محموله واکسن کرونا به کشور / آخرین وضعیت واکسن ایرانی کرونا

راه اندازی مرکز نوآوری صنعتی شهید فخری زاده در آذربایجان شرقی

یک میلیون تن محصولات زراعی درچهارمحال وبختیاری تولید می شود

ارائه یک میلیون و 600 هزار نفر ساعت آموزش های مهارتی

بازار میوه در آستانه شب یلدا؛ هر کیلو هندوانه هزار و 500 تومان شد

اولین روز لغو برخی محدودیت ها

پیش بینی قیمت طلا برای فردا (16 آذر)

اولین روز لغو محدودیت ها

مرغداران خراسان رضوی موظف به عرضه مرغ با نرخ مصوب شدند

خودکفایی در تولید 4 قلم کالای اصلی مرتبط با کرونا/ مجوز صادرات در صورت مازاد نیاز داخل داده می شود

حداقل حقوق کارمندان در سال 1400

پرداخت 59 هزار میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید تا پایان آبان ماه

لغو سفارش سهام عدالت امکان پذیر است؟

گردشگری اروپا چه زمانی به دوران پیش از کرونا بازخواهد گشت

گزارش گاردین از افزایش فقر در انگلیس در میانه شیوع کرونا

وضعیت شیوع کرونا در قم شکننده است/ ادامه ممنوعیت تردد شبانه

یک میلیون تن محصولات زراعی سالانه در چهارمحال و بختیاری تولید می شود

اکتشاف چاه سرنوشت ساز در لارستان

رحمانی فضلی: کالاهای بهداشتی باکیفیت و قیمت عادلانه در اختیار مردم قرار می گیرد

قیمت روز پروفیل در بازار (15آذر) + جدول

پرداخت 97 درصد مطالبات چایکاران املشی

پیش بینی بورس در فردا یکشنبه 16 آذر 99

مهمترین نرخ های بازار | جدیدترین قیمت طلا، ارز و خودرو در بازار ؛ امروز 15 آذر ماه

اختصاص ردیف هزار میلیارد تومانی برای توسعه سواحل مکران

پرداخت 3 میلیارد تومان کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مددجو کرمانشاهی

رشدهشت برابری پورتفوی در18ماه

ببینید | تخته سیاه اعجاب انگیز و پیشرفته در مدارس چین

اختصاص 71 میلیارد تومان برای اجرای بخشی از قانون حمایت از معلولان

وعده های غیرعملیاتی رییس جمهور

چالش بزرگ در حوزه ساخت و ساز شهری

بورس در آستانه فتح کانال جدید + نمادهای تاثیرگذار امروز

ارزش سهام عدالت امروز چقدر افزایش یافت؟

استاندار: چرخ عظیم اقتصاد و عمران استان همدان در حال حرکت است

عضو کمیسیون صنایع مجلس: بانک ها به جای سرمایه گذار متخلف تولید را مجازات می کنند

استاندار: چرخ اقتصاد و عمران همدان در حال حرکت است

اصناف مجاز در تهران تا ساعت 20 می توانند فعالیت کنند

اصناف مجاز در تهران تا ساعت 20 می توانند فعالیت کنند

قیمت پیکان در بازار آزاد +جدول

تردد خودروهای سبک کرمانشاه 45 درصد کاهش داشته است

عظمت و رشد ایران، این بار با روشی متفاوت توسط برند هوپو

پایان عملیات مناسب سازی 6 خیابان تهران برای معلولان

فعالیت اصناف مجاز در تهران تا چه ساعتی است؟

توزیع 50 تن مرغ در بازار ، از فردا +فیلم

437 میلیارد ریال تسهیلات به نیازمندان قم پرداخت شد

خطرنارضایتی اقتصادی مردم

در رادیو ایران 20 بشنوید: مغازه های بسته، خیابان های باز

کشف دستگاه های استخراج ارز دیجیتال قاچاق

اجرای پویش بزرگ «ایران مهربان» در اصفهان

اختصاص ردیف هزار میلیارد تومانی برای توسعه سواحل مکران

چهار تصمیم اقتصادی مهم برای واحدهای آسیب دیده در ستاد کرونا

ثبت نخستین هفته افزایشی طلا در یک ماه گذشته

اقدامات بانک مرکزی در پرونده تخلف ارزی

واردات خودرو ممنوع می ماند

قیمت ارز در بودجه 1400 غیرواقعی است

توزیع 20 هزار تن شکر در استان های کشور

ترخیص 8 هزار تن کالای رسوبی از گمرک جلفا

ترانزیت ریلی آزمایشی بار به افغانستان با موفقیت انجام شد

ایمیدرو نخستین شرکت سهامی بورس را تشکیل می دهد

دستگاه اکسیژن ساز، ونتیلاتور ایرانی و ماسک آماده صادرات

فعالیت اصناف فقط تا ساعت 20 مجاز است

اتفاق مهم در بازار/تعطیلی هزار واحد طلافروشی در تهران

جزییاتی از بیمه تمام منازل مسکونی در کشور

جواهرات شگفت انگیز مهاراجه های هندی

بخشنامه تعیین شهریه مدارس مدارس غیردولتی

آغاز هفته سوم محدودیت های کرونایی در گیلان

اصناف مشهد خواستار لغو محدودیتهای شغلی شدند

اختصاص ردیف هزار میلیارد تومانی برای توسعه سواحل مکران

1400 میلیارد ریال اعتبار پروژه های دور دوم سفر رییس جمهور به استان سمنان اختصاص یافت

قیمت روز میلگرد در بازار (15آذر) + جدول

افزایش 64 درصدی میانگین بارش های سال آبی

پیش بینی درآمد 707 میلیاردی از محل اخذ مالیات از خانه های لوکس

در سیاست های اقتصادی بر اهداف بلند مدت متمرکز شده ایم

ایران به جمع چهار تولید کننده ریل زبانه سوزن در جهان پیوست

بدهی 200 تریلیون دلاری جهانی تا پایان سال 2020

گاز 30 درصد خانوار های کم مصرف رایگان می شود​

برآورد 45 دلاری موسسه فیچ برای قیمت نفت برنت در 2021

تولید مسکن استیجاری توسط شهرداری ها

بهره مندی 49 هزار خانواده تحت حمایت کمیته امداد از خدمات گاز

زندگی راهب ها با مار های عظیم الجثه در یک معبد!+تصاویر

جذب تسهیلات عملکرد اقتصادی در خوشاب

قیمت ارز در بودجه 1400 غیر واقعی است

خواست مردم کنترل کرونا است

از 33 میلیون موتورسیکلت در تهران تنها 33 دستگاه معاینه فنی دارند

تولید بیش از 700 کیلوگرم خاویار در رودسر

هشدار کرونایی / کرونا همچنان در حال افزایش + فیلم

22 میلیون لیتر نفت سفید به روستاهای کردستان ارسال شد

نیروگاه و واحدهای صنعتی استان تهران باید از گازوییل یورو 4 استفاده کنند

کاهش قیمت مرغ و تخم مرغ در خراسان جنوبی

برخورد با گرانفروشی مرغ در بازار+فیلم

تنها عده محدودی از سود فروش فوری خودرو منتفع می شوند

از ابتدای سال تاکنون چند شرکت در بورس پذیرش شدند؟

کارگران خانه دار می‎شوند!

عدم موفقیت دولت در اجرای طرح اقدام ملی مسکن

قطره های ناجی «مایه حیات»/ از افزایش تولید تا کاهش مصرف

قطره های ناجی «مایه حیات»/ از افزایش تولید تا کاهش مصرف