مطالب مرتبط:
اوضاع فعلی با شرایط زمان امام مجتبی (ع) قابل مقایسه است؟
لحظه بلند شدن دود غلیظ از واحد آروماتیک پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) + فیلم
رعایت نکردن شرایط قرنطینگی افزایش شیوع کرونا را به همراه دارد
54 نفر شرایط ثبت نام در فراخوان بورسیه های بلاتکلیف را دارند
کلید همه بدی ها از نگاه امام حسن عسکری (ع)
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 14:352020-10-24سياسي

اوضاع فعلی با شرایط زمان امام مجتبی(ع) قابل مقایسه است؟


جامعه ایرانی را به این یقین رسانده که مذاکرات بر سربرگ های اقتدار نمی تواند بهبود معیشت را به همراه بیاورد؛ این رویکرد خطای خسارت باری بود که با تحریف صلح امام حسن(ع)، - جامعه ایرانی را به این یقین رسانده که مذاکرات بر سربرگ های اقتدار نمی تواند بهبود معیشت را به همراه بیاورد؛ این رویکرد خطای خسارت باری بود که با تحریف صلح امام حسن(ع)، جبران نخواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، فارس به نقل از سیدامیر حسین قاضی زاده هاشمی، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی نوشت: روشن است که نظام امامت به اذن الهی و دستور رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم)، جهت مبارزه با مرتجعانی بود که قصد داشتند نظام اسلامی پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) را که در همه ابعاد دست به اصلاحات زده بود، به همان نظام جاهلی برگردانند.

این نظام اگر به حاشیه رانده نمی شد، می توانست مانع ارتجاع های مختلف شود، اما در پی همان تعارض تاریخی حقّ و باطل، نظام امامت به حاشیه رانده شد و مدیریت حکومت از دست آنان خارج گشت و مرتجعان (به خصوص بنی امیه) در ارکان حکومت، نفوذ اساسی کردند.

در این میان روش هر امام در برابر مرتجعان، متناسب با شرایط آنان بود، با حفظ اصل وظیفه یعنی ارتجاع ستیزی.

امام علی علیه السلام با سه جنگ در برابر ناکثین، قاسطین و مارقین، به شیوه جنگ با مرتجعان روی آورد و وظیفه ارتجاع ستیزی خود را در این شکل انجام داد.

حال امام حسن علیه السلام نیز موظّف است برای انجام وظیفه ارتجاع ستیزی، قالب مناسبی بیابد.

ابتدا وی نیز مانند پدربزرگوارشان (برای شکست رجعت طلبان) به مبارزه و جنگ روی آورد؛ ولی به دلیل ضعف جبهه داخلی (دو رویکرد عمده دنیاگرایی و باور نداشتن دین و پیامدهای آن) مجبور شد شیوه خود را عوض کند و برای ماندگاری نظام امامت (نه خود)، شیوه ای جدید برگزیند.

عهده داری مقام رهبری امت شایستگی هایی را می طلبد که بدون آن، نظام امامت کارآیی لازم برای تداوم مسیر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و حفظ آن را نخواهد داشت.

از نظر امام حسن علیه السلام اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم شایسته ترین ها برای امامت هستند و نیروهای ناصالحی که در سطح جامعه دینی حضور دارند، فاقد صلاحیت لازم برای رهبری اند.

از نگاه امام حسن علیه السلام این دو گروه، در طول تاریخ به هم برخورد کرده اند و نتیجه تعارض آنان، خروج شایستگان از نظام حاکمیت و استیلای ناصالحان بر امت بوده است.

در برابر این وضعیّت، صالحان همواره از دو راهکار استفاده کرده اند: 1.

اقدامات تاکتیکی، برای رعایت مصالح فعلی و به روز جامعه دینی مبارزه اساسی و پیگیری هدف اصلی؛ 2.

تلاش برای کسب حاکمیت و رهبری امت.

نمونه هایی از سخنان امام حسن علیه السلام: مردم عراق چنان خسته و بی رمق بوده و احساس کسالت و بی حالی می نمودند، که نشاط و خوشی را از سبط پیامبرخدا (صلی الله علیه وآله وسلم) و خلیفه وقت مسلمانان، یعنی امام حسن (علیه السلام) سلب نمودند و ایشان را وادار نمودند تا آنان را با این سخن نکوهش و سرزنش کند: ((یا عجبا من قوم لاحیاء لهم و لادین مره بعد مره، ولو سلمت الی معاویه الأمر، فایم اللّه لاترون فرجا ابداً مع بنی امیه، واللّه لیسومنّکم سو العذاب، حتی تتمنّون ان یلی علیکم حبشیا؛ شگفت از ملتی که نه حیا دارد و نه هیچ مرتبه ای از مراتب دین را.

اگر من أمر حکومت را به معاویه تسلیم نمایم، پس به خدا قسم هیچ گاه شما در دولت بنی امیه، فرجی نخواهید یافت (و یا فرح و شادی نخواهید دید).

سوگند به خداوند متعال، با بدترین عذاب و آزار با شما بدی خواهند کرد، به طوری که آرزو کنید که (سیاهان) حبشی بر شما حکومت کنند (بهتر است از تحمّل حکومت بنی امیه).

حقیقت این است دوره ای که امام حسن علیه السلام در آن به سر می برد، دوران اوج تعارض با حاکمیت امامت بود.

و قبل از آن، از ماه صفر سال 11 تا 36 هجری، به مدت 25 سال نظام ارتجاع توانسته بود، دوران نفوذ در حاکمیت را طی کند و از سال 36 تا 40 هجری به مدت 4 سال و اندی در میدان تعارض عملی با نظام علوی تجربیات زیادی اندوخته بود.

و چنین مرتجعانِ با تجربه ای بودند که رویاروی امام حسن علیه السلام قرار داشتند.

بنابراین، جبهه امام که توان مبارزه نظامی را نداشت، ناچار به یک اقدام هوشمندانه، یعنی صلح شد که نتیجه آن، بقای نظام امامت جهت مبارزات آتی (به محض فراهم آمدن شرایط) بود.

امام حسن علیه السلام بارها به این مسأله اساسی (لزوم تداوم وظیفه نهضت ضدّ ارتجاعی) اشاره کرد و در موقعیت های مختلف از آن سخن گفت؛ از جمله شیخ صدوق (رضوان الله تعالی علیه) از ابوسعید عقیصا نقل می کند: به حسن بن علی بن ابیطاب علیهما السلام عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! چرا با معاویه سازش و صلح کردی، با اینکه می دانستی حق با توست نه او، و معاویه گمراه و ستمگر است؟! امام فرمود: آیا من حجّت خدای سبحان و پس از پدرم امام بر خلق خدا نیستم؟ گفتم: آری.

فرمود: آیا من همان نیستم که رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در حق من و برادرم فرمود: حسن و حسین دو امامند چه قیام کنند و چه بنشینند ؟ گفتم: آری.

فرمود: پس من امامم، خواه قیام کنم و یا بنشینم… اباسعید! اگر من از سوی خدای سبحان امامم، نباید نظرم را (در صلح یا جنگ) سبک بشمارید، هرچند حکمت کارم روشن نباشد.

بر این اساس، اصل امام بودن را مورد تأکید قرار می دهد.

و طبیعتاً کسی که امام است، به حکم وظیفه، تداوم نهضت ضدّ ارتجاعی و… را باید ادامه دهد؛ در هرشکل و صورتی که مقدور باشد و به تعبیر امام و رسول اکرم این وظیفه، گاه با قیام و گاه با قعود.

به عبارت دیگر، جنگ و صلح هردو قالب انجام وظیفه اند و به تنهایی موضوعیتی ندارند، آنچه مهم است، اصل وظیفه (امامت) است و قالب های مبارزه، فرع آن است.

در یک کلام، صلح امام حسن علیه السلام معلول دو رویکرد مهمّ دنیاگرایی و ملتزم نبودن به دین توسط مردم، به ویژه خواص است.

هر چند این جمله، نقطه ثقل در تصمیم گیری امام است؛ ولی بدان جهت که به مسأله دنیاگرایی مردم و خواص در آن و دوره به مناسبت شهادت امام حسین علیه السلام بارها تأکید شده است، حال وقت آن است تابه آثاری که در پی این دو عامل، در رفتارهای مردم، به ویژه خواص بروز کرد، بپردازیم: 1.

امام حسن علیه السلام بعد از شهادت امیرمؤمنان علیه السلام برای اصحاب خود سخنرانی کرد و فرمود: اَما واللّه ثنانا عن قتال اهل الشام ذلّه و لا قلّه و لکن کنّا نقاتلهم بالسّلامه و الصّبر… ان معاویه قد دعا الی امرٍ لیس فیه عزّ و لا نصفه.

فان اردتم الحیاه قبلناه منه و اغضضنا علی القذی و ان اردتم الموت بذلناه فی ذات اللّه و حاکمناه الی اللّه عزّ و جلّ لظبی السّیوف، و ان اردتم الحیاه قبلناه و أخذنا لکم الرضی؛؛ سوگند به خدا، خواری و کاستی، ما را از نبرد با شامیان بازنداشت؛ بلکه ما با سلامتی و بردباری با آنان پیکار می کردیم.

پس دشمنی، سلامتی را و بی تابی بردباری را فرسوده کرد.

شما با ما می شتافتید در حالی که دین شما پیش روی دنیایتان بود.

اینک دنیای شما پیش روی دینتان است.

ما برای شما بودیم و شما برای ما، ولی امروز علیه ما هستید… همانا معاویه ما را به چیزی فراخوانده که عزّت و عدالت در آن نیست.

اگر زندگی دنیا را می خواهید، می پذیریم و این خار در چشم را تحمل می کنیم و اگر مرگ را می خواهید، آن را در راه خدا ارزانی می داریم و آن را نزد خدا به داوری می بریم ولی اگر زندگی دنیا را می طلبید، خواسته اش اجابت کرده و رضایت شما را فراهم کنیم.

راوی می گوید: هنگامی که کلام امام (علیه السلام) به این جا رسید: فناداه النّاس من کلّ جانب: البقیه، البقیه، فلمّا افردوه أمضی الصلح؛ مردم از هر سو فریاد برآوردند که ما زندگی و بقای دنیایی را می خواهیم، (با این سخن، صلح را بر امام (علیه السلام) تحمیل کردندو) امام (علیه السلام) پس از آن که از آنها جدا شد، صلح با معاویه (لعنت الله تعالی علیه) را امضاء نمود.

2.

سخن از بی یاوری در آیینه دعای امام حسن (سلام الله علیه): آن حضرت حتی در دعاهایش نیز از این درد بزرگ، که مانع تحقّق یافتن حکومت به دست وی شد، سخن می گوید: تشهد الانفعال و تعلم الاختلال و تری تخاذل اهل الخبال و جنوحهم الی ما جنحوا الیه من عاجل فانّ و حطام عقباه حمیم آن و قعود من قعد و ارتداد من ارتدّ و خلوی من النّصّار و انفرادی من الظّهّار و بک اعتصم و…؛ (خدایا) تو انفعال (درماندگی) را می بینی و از هم پاشیدگی و دست کشیدن نابکاران و گرایش انسان به دنیای فانی و حُطامی که سرانجام آن آتش سوزان است و نیز نشست نشستگان و ارتداد مرتدان و تنها ماندنم از یاران و پشتیبان را می دانی.

و به تو پناه می برم و به ریسمان تو می آویزم و برتو توکل می کنم.

خدایا! تو می دانی که تلاشم را نیندوختم و از توانم دریغ نورزیدم؛ تا حرمتم شکست و تنها ماندم.

سپس راه پیشینیان خود را که باز داشتن از شرّ تجاوزگران و آرام کردن طغیانگران از ریختن خون شیعیان باشد پیمودم و امر آخرت و دنیای خود را چون اولیای خود نگهبانی کردم… امروز متأسفانه تحریف از جمله مهم ترین تاکتیک های یک جریان سیاسی داخلی جهت مبارزه با حاکمیت و ضدیت با گفتمان انقلاب اسلامی است.

یکی از عناصر مهم و کلیدی گفتمان انقلاب اسلامی مبارزه با نظام سلطه، ایستادگی در برابر تهدید و تحریم ستیزی جامعه می باشد و جریان مورد اشاره این عنصر را با ابزارهای مختلف از جمله تحریف تاریخ تضعیف می کند و به عنوان یکی از عوامل افزایش مشکلات اقتصادی کشور از آن یاد می کند.

تحریف وقایع صدر اسلام و حتی تحریف اندیشه ها و تفکرات بنیانگذار انقلاب اسلامی در همین جهت به کار گرفته می شود، کمااینکه طی سال های اخیر به کرات از سوی افراد و برخی سانه های این جریان شنیده می شود که جامعه امروز و شرایط کنونی کشور یادآور زمان حیات امام حسن مجتبی (ع) می باشد یا ادعای اینکه درس کربلا، درس مذاکره بود (!) و راهکار برون رفت کشور از مشکلات موجود مبارزه با نظام سلطه و پایداری بر اصول و مبانی انقلابی نیست.

این طیف تلاش می کند اصل پایداری و مقاومت در برابر تحریم- تهدید را هزینه زا و ملال آور برای جامعه تفسیر کند و استمرار شرایط فعلی را برای اداره کشور غیرممکن قلمداد کند، حتی گاه برای سازش با غرب، واقعه عاشورا نیز مورد تحریف قرار گرفت وآن را مذاکره نامیدند.

همان طورکه عرض شد: خیانت فرماندهان در پی تطمیع و تهدید معاویه ، فقدان فهم سیاسی مردم و عدم هوشیاری سیاسی و تعداد کم شیعیان که در صورت وقوع جنگ تشیع از اساس با انقراض مواجه می شد از جمله مهم ترین دلایل صلح امام حسن (ع) یاد شده است.

از شخص امام حسن (ع) درباره چرایی صلح پرسیده شد، ایشان در جواب فرمودند: شما در جنگ صفین با پدرم در حالی که دین شما جلوی دنیای شما بود، شرکت کردید ولی امروز صبح کردید در حالی که دنیای شما جلوتر از دین شماست.

طبیعی است زمانی که دنیا محور زندگی یاران اصلی امام حسن (ع) قرار می گیرد، این تفکر در لایه های مختلف اجتماعی آن روز نیز قرار می گیرد و استقامت و پایداری در برابر فشار دشمنان جای خود را به انعطاف و سازش می دهد و یاران امام (سلام الله علیه) به راحتی تطمیع شده و به امام حسن (ع) فشار آوردند تا پیشنهاد صلح معاویه را بپذپرد.

به همین دلیل است که بسیاری از حلقه اول یاران امام حسن (ع) به ایشان خیانت کرده و به حمایت و تبعیت از معاویه متمایل می شوند.

در تاریخ نقل می شود که یاران امام حسن (ع) فوج فوج به لشکر معاویه ملحق می شوند چراکه خوی اشرافی گری و دنیاطلبی در میان آن ها بسیار فراگیر شده است.

تبلیغات مسموم و شایعه پراکنی نیز یکی دیگر از تاکتیک های معاویه برای وادار کردن امام حسن (ع) به صلح بود، به طوری که یکی از علل پذیرش صلح توسط امام گسترش شایعه در میان لشکر امام حسن (ع) و اثرگذاری آن در بین لشکریان عنوان شده است.

به عنوان نمونه زمانی که امام حسن (ع) در مدائن مجروح می شود، دسته ای از طرف معاویه به ملاقات امام آمدند و با ایشان صحبت کردند و بعد از صحبت با ایشان در بین مردم شایعه کردند که ایشان به نفع معاویه کناره گیری کرده اند و از این به بعد معاویه امام مسلمین است و به کارگیری این تاکتیک منجر به شورش در اردوگاه یاران امام حسن (ع) شده و دوقطبی را شکل می دهد.

اگر چه برخی از شرایط فعلی کشور با دوران امام حسن (ع) همپوشانی دارد، اما باید گفت، اوضاع فعلی با شرایط زمان امام مجتبی (ع) قابل مقایسه نیست.

این تطبیق به لحاظ مفهوم تاریخی اساساً نادرست و به نوعی ظلم به ملت بزرگ ایران است، چراکه امام در آن مقطع زمانی اکثریت افراد خود را از دست می دهند و تعداد قلیلی از یاران واقعی ایشان باقی مانده و بر مبارزه با معاویه تأکید می کنند و مردم از اطراف ایشان متفرق شده و به سمت معاویه گرایش پیدا کرده بودند و در چنین شرایطی امام حسن مجتبی (ع) چاره دیگری جز پذیرش صلح نداشتند، نکته دیگر آنکه شرایط و مفاد مذاکره و سند مورد تفاهم را امام تعیین کرده بود نه معاویه، یعنی در اوج عزتمندی و صلابت امام حسن (ع) حاضر به پذیرش صلح شد.

اگر صلح و نرمش قهرمانانه، برای امام حسن (ع) تدبیری شجاعانه محسوب می شود، برای ابن عباس ها که در اطراف امام (ع) فراوان بودند، خیانت و ننگ و عار ابدی است.

این در حالی است که جماعتی در داخل کشور صلح با غرب را تنها با مدیریت ضعیف و ناتوان از یکسو نارضایتی های عمومی را در میان اقشار جامعه گسترده کرده و از سوی دیگر شرایط را برای تحمیل مذاکرات مجدد غیربرجامی به نظام فراهم می کنند.

کجای موقعیت نظام ما، مردم، و رهبری ما قابل مقایسه با دوران امام حسن مجتبی (سلام الله علیه) است.

در آن دوران خواص و اشراف خائن با معاویه ارتباط برقرار کردند و به خواست او می خواستند امام حسن (سلام الله علیه) را زنده یا کشته تحویل دشمن دهند، حال آنکه سیل مردم انقلابی و ولایی که حماسه های عظیمی راآفریدند هرگز نخواهند گذشت نظام مقدس ولایت و رهبر انقلاب در آن موقعیت قرار گیرد.

الگوی فرماندهان ما علمدار کربلا حضرت ابالفضل العباس (سلام الله تعالی علیه) است، که مولای خود رالحظه ای وانمی گذارد.

آیا رشادت های فرماندهان ما از انقلاب تاکنون وبالاخص سیدالشهدای مقاومت سپهبدحاج قاسم سلیمانی فراموش تان شده است؟ آیادیگرزمان آن فرانرسیده است که ازوقایع صدراسلام مصادره به مطلوب نکرد ودست از تحریف ظالمانه واهانت به ساحت مقدس اهل بیت (سلام الله تعالی علیهم اجمعین) برداشت ((افی قلوبهم مرض))؟ این رویکرد در معرفی نسخه سازش به عنوان راه رونق وپیشرفت کشور، بی تردید خطای خسارت باری بود که با تحریف صلح امام حسن (ع)، جبران نخواهد شد.

تجربیات حاصل از برجام از نقض این سند بین المللی (که تاکنون خسران فراوانی برپیکره منافع مادی ومعنوی کشورواردساخته) گرفته تا تضمین های پوشالی مقامات غربی که تکمیل کننده پازل سیاست فشارحداکثری آمریکای تروریست و جنایت کار هستند برای اجرای تعهدات برزمین مانده، امروز جامعه ایرانی را به این یقین رسانده است که مذاکرات بر سربرگ های اقتدار کشور نمی تواند بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی را به همراه بیاورد و آنچه شرایط کشور را تغییر خواهد داد، مدیریت انقلابی و جهادی است وباید ازشرطی کردن منافع کشور به شدت پرهیز کرد.

عزت جمهوری اسلامی با انفعال اعاده نمی شود وباید از موضع انفعال خارج شدوبه جای اتخاذسیاست صبر و انتظاربه گونه ای که کمافی سابق تأمین کننده و تضمین کننده منافع جمهوری اسلامی درعرصه منطقه ای وبین المللی نبوده است پرهیز نمود وبااتخاذساست مقاومت فعال و اقدام پیش دستانه معادلات دولت های متخاصم را برهم زد وباشکست مواجه نمود، مهم تراز آن باید به ((ان معی ربی)) اعتقادوباورداشت، در عرصه سیاست خارجی و داخلی خط مشی سیاستگذاری را تغییر داد و سیاست اسلامی را به معنای واقعی کلمه سرلوحه کارقرارداد.

همان گونه که قرآن کریم به ما هشدار می دهند: ((ولن ترضی عنک الیهودولاالنصری حتی تتبع ملتهم قل ان هدی الله هوالهدی ولئن اتبعت اهوائهم بعدالذی جاءک من العلم مالک من الله من ولی ولانصیر)) والسلام علی من اتبع الهدی.


کلید واژه ها: جامعه ایرانی - مجلس شورای اسلامی - نظام - امام - مذاکرات - اسلامی - اقتدار - ایرانی - شورای اسلامی - نظام اسلامی - جامعه - همراه - بهبود - تحریف - معیشت - خسارت - نایب رییس - رسول اکرم - یقین - باری - علیه - خطای - خبرگزاری - الله - اصلاحات - مبارزه - پیامبر - مقایسه - گزارش - حاشیه

آخرین اخبار سرویس:
چگونه می توان نعمت های الهی را شکر کرد؟ + صوت

پیگیری تقویت اعتبارات حوزه سلامت فارس در لایحه بودجه 1400

توسعه رشته های حوزه های علمیه خواهران مطابق با اقتضائات زنانه؛ معاون آموزش حوزه علمیه خواهران خبر داد

عقب ماندگی آموزش و پرورش و بهداشت هرمزگان به خاطر عدم اجرای قانون است

تخصیص 16 میلیارد تومان برای تکمیل باغ موزه دفاع مقدس لرستان

تهدیدات اقتضا می کند ماموریت های بزرگ نیروی دریایی ارتش توسعه یابد

شخصیت سردار سلیمانی برای تمام نسل ها جذابیت دارد

گرانی و نظر سنجی از مخاطبان شبکه خبر

گزارش توییتری سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر به افغانستان

در ادامه مناقشه قره باغ؛ جمهوری آذربایجان سفیر فرانسه را احضار کرد

مرور ی بر رسانه های زنجان

حیف شد که رفت/ دل نوشته مصطفی رحماندوست

هم اکنون 100 خواهر و برادر طلبه در بیمارستان های قم به بیماران کرونایی خدمت رسانی می کنند

پدر شهیده «ناهید فاتحی کرجو» درگذشت

خبرگزاری صربستان از گسترش همکاری با «ایرنا» استقبال کرد

طرح تحول محلات، راهی برای رفع مشکلات مددجویان کمیته امداد خوزستان

شخصیت سردار سلیمانی برای تمام نسل ها جذابیت دارد

اطلاعیه فرودگاه بین المللی ارومیه

جمعیت 120 هزار نفری حاشیه شهر کرمان ساماندهی می شود 

همراهی مردم هرمزگان در ششمین شب محدودیت های کرونایی

شاگرداول های بسیج/ از ساخت خانه برای محرومان تا چاپ ده ها کتاب و مقاله

800 بسته معیشتی در زاهدان توزیع شد

با ابزارهای هنری و رسانه ای شخصیت حضرت معصومه سلام الله علیها را معرفی کنیم

برکناری سرپرست شهرداری الیگودرز لرستان به دلیل شرکت در مراسم ترحیم

امکان ندارد که بایدن 80 میلیون رای کسب کرده باشد!

چه کسی شعله استیضاح رییس جمهور را در قم روشن نگه می دارد؟

برکناری شهردار الیگودرز به دلیل شرکت در مراسم ترحیم

اهدا چهار دستگاه کمک تنفسی به بیمارستان های زرند و کوهبنان

استاندار کرمان: مسائل مناطق حاشیه نشین موضوعی بررسی می شود

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: قانون برنامه ششم به درستی اجرا نشده است

آیین شمع گردانی خادمان حضرت معصومه (س)

حضرت آیت الله مکارم شیرازی درگذشت رهبر شیعیان هند را تسلیت گفتند

برنامه چین برای سرکوب سازمان یافته گروه های مذهبی و عبادت کنندگان خارجی

ویژگی های علمی و اخلاقی حضرت معصومه(س) را برای نسل جدید تبیین کنیم

واکنش جواد لاریجانی به احتمال بازگشت آمریکا به برجام: ما مگر علاف آن ها هستیم؟

بیانیه نیروی دریایی ارتش به مناسبت هفتم آذر

اگرشاه به ایران تحویل داده میشدچه سرنوشتی درانتظارش بود؟

تخصیص 16 میلیارد تومان برای تکمیل باغ موزه دفاع مقدس لرستان

مدیر حوزه های علمیه خواهران: روند جذب طلبه را با استفاده از ظرفیت فضای مجازی افزایش دادیم

توزیع یک هزار و 200 بسته معیشتی کمک مومنانه در قشم

خاطرات مردمی شهادت حاج قاسم ثبت می شود

مزار شهدای گمنام شهرستان پردیس گلباران و غبار روبی شد

لزوم انعکاس اقدامات دستگاه های اقتصادی در خصوص تنظیم بازار

نماینده مجلس: جمعیت 120 هزار نفری حاشیه شهر کرمان ساماندهی می شود 

حل مشکل دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان امام خلخال

فارس من| تجهیزات لازم برای روشنایی بلوار شهید ذاکری قوچان توسط اداره برق خریداری شده است

اجرای دقیق طرح شهید سلیمانی اپیدمی کووید 19 را کنترل می کند

احمدی نژاد: حجاب در ایران باید با خواست اکثریت مردم باشد

لشکر وابستگان شهید سلیمانی در کرمان آغاز بکار کرد

لشکر وابستگان شهید سلیمانی در کرمان آغاز بکار کرد

نماز جمعه فردا در استان اقامه نمی شود

قدردانی رییس سازمان بسیج مستضعفین از رهبر انقلاب

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

تفکر بسیجی؛ راه حل عبور از بحران و مشکلات کشور

مقابل پیکان هم رشید مظاهری فیکس است

بانوان بسیجی دامغانی در کنار جهاد گران سلامت

برگزاری آیین شمع گردانی خدام حرم مطهر حرم مطهر کریمه اهل بیت

کمک های مومنانه پایگاه خواهران ام ابیها حضرت زینب(س) دنا+تصاویر

استاندار همدان: جذب اعتبارات ملی باید اولویت کاری مدیران باشد

تحلیل 16 خصوصیت حضرت معصومه (س)

پیام آیت الله سیستانی در پی درگذشت سیدکلب صادق نقوی

طرح غربالگری وضعیت قضایی زندانیان زندان مرکزی اردبیل اجرایی شد

خبرگزاری صربستان از توسعه همکاری با «ایرنا» استقبال کرد

ساخت و تعمیر 6 واحد مسکونی در مناطق محروم صیدون

زاکانی: یک دهم مشکلات مربوط به تحریم است

راه اندازی کلینیک سیار دامپزشکی در سمنان

نیروی دریایی ارتش به مناسبت هفتم آذر بیانیه صادرکرد

بررسی نتیجه پژوهش های بالینی فراورده های سنتی در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا

در تجمع اعتراضی دانشجویان در مقابل وزارت کشور چه گذشت؟ / از مطالبه عزل شهردار بندرعباس تا اعتراض به تبعیض های قانونمدارانه

کمک های مومنانه در رزمایش همدلانه در گرمسار

استاندار همدان: جذب اعتبارات ملی باید اولویت کاری مدیران باشد

جدول| برای درمان کرونا چقدر باید هزینه کنیم؟

بیانیه نیروی دریایی ارتش به مناسبت هفتم آذر

اردوی جهادی بسیج رسانه آستارا برای رفع مشکلات یک روستا

کوله باری از مصوبات در سفر نائب رییس مجلس به خراسان شمالی

اقدام جدید توییتر علیه توییت های ترامپ

استاندار خراسان جنوبی با خانواده شهیدین الیاسی دیدار کرد

استاندار خراسان جنوبی با خانواده شهیدین الیاسی دیدار کرد

تمام دستاوردهای سفر نائب رییس مجلس به خراسان شمالی

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد کشور: بدون نقش آفرینی بسیج دانشجویی؛ مشکلات دانشگاه ها سخت تر می شود

تصاویر| همدان در مه

اخبار کوتاه 6 آذر

بهره برداری از کارگاه خیاطی شهید آرمون بندر کنگ

شهردار الیگودرز به دلیل شرکت در مراسم ترحیم برکنار شد

اردوی جهادی بسیج رسانه آستارا برای رفع مشکلات یک روستا

800 بسته حمایتی بین نیازمندان آستارا توزیع شد

تقدیر از نیرو های بسیجی در قشم

آغاز به کار تلویزیون اینترنتی در مهدیشهر

احمدی نژاد: حجاب اجباری را قبول ندارم

نماز جمعه فردا فقط در شهر های رامیان، دلند و خان ببین

تمام دستاوردهای سفر نائب رییس مجلس به خراسان شمالی

زندانیان استان آذربایجان شرقی از مشاوره حقوقی بسیجیان بهره مند شدند+ تصاویر

نظام مدیریتی شهرها نیازمند قوانین به هنگام است

آغاز عملیات ساخت نخستین مسیر دوچرخه در بسطام+ تصاویر

تصمیمات جدید کرونایی در شهرستان دلگان

معاون سپاه امام رضا(ع): بسیج برای خدمت ایجاد شده است

گزارش سخنگوی وزارت خارجه از سفر افغانستان

مرکز سونوگرافی و بانک امانات تجهیزات پزشکی در آستارا راه اندازی شد

معاون سپاه امام رضا(ع): بسیج برای خدمت ایجاد شده است

توزیع بیش از 700 بسته کمک معیشتی بین خانواده های کم برخوردار خرمشهر

اوضاع فعلی با شرایط زمان امام مجتبی(ع) قابل مقایسه است؟

اوضاع فعلی با شرایط زمان امام مجتبی(ع) قابل مقایسه است؟