مطالب مرتبط:
کشف بیش از 18 تن مواد مخدر در استان بوشهر
سرپرست استقلال از سرپرست سابق پرسپولیس می گوید
چند درصد افراد لنکت زبان دارند؟ سن بروز لکنت زبان در کودکان
جشنواره کودک امسال شادی را به تمام کودکان ایران زمین هدیه داد
از استقلالی شدن محمد نادری و استعفای سرپرست پرسپولیس تا شرایط شهر خودرو پیش از آغاز لیگ برتر فوتبال
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 08:302020-10-24اجتماعي

احداث بزرگترین آکادمی کشف و پرورش استعدادهای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در مشهد


مدیر عامل موسسه خیریه گلستان علی(ع) گفت: بزرگترین آکادمی کشف و پرورش استعدادهای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در مشهد احداث می شود.

- ایسنا/خراسان رضوی مدیر عامل موسسه خیریه گلستان علی(ع) گفت: بزرگترین آکادمی کشف و پرورش استعدادهای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در مشهد احداث می شود.

حمیدرضازاده در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: گلستان علی یکی از دشوارترین فعالیت های اجتماعی یعنی نگهداری از کودکان بی سرپرست را عهده دار است.

مشکل ترین کار اجتماعی، کار در حوزه کودکان بی سرپرست است.

می توان گفت اکثر این کودکان که توسط اورژانس اجتماعی به ما تحویل داده می شوند دچار 20 تا 80 درصد آسیب های روحی و جسمی هستند و متاسفانه روزبه روز بر تعداد این کودکان افزوده می شود.

وی در خصوص فعالیت های این مرکز بیان کرد: گلستان علی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی نیز فعالیت می کند و همانطور که کودکانی که در مراکز ما حضور دارند، کودکانی نیز در اجتماع هستند که شناسایی نمی شوند و خانواده هایی وجود دارند که هر لحظه در آستانه فروپاشی قرار دارند.

این خانواده ها را شناسایی می کنیم و به ساماندهی آنها می پردازیم و از آنها حمایت می کنیم تا فرزندانشان در نزدشان باقی بمانند.

مدیر عامل موسسه خیریه گلستان علی(ع) ادامه داد: بخشی از فعالیت های ما مربوط به مجموعه هایمان است که شامل 12 مجموعه یعنی یک فضای آموزشی، دو مهد کودک، دو خوابگاه شبانه روزی دانشجویی و هفت مرکز نگهداری می شود که این مجموعه ها در سطح مشهد در حال فعالیت هستند.

ما به عنوان بزرگترین مجموعه هیأت امنایی خیریه ‎ای در حوزه بی سرپرستان در کشور درحال فعالیت هستیم.

وی بیان کرد: بخشی از فعالیت ‎های ما مربوط به حوزه پیشگیری است که خانواده ها را شناسایی می کنیم و واحدهای مددکاری اجتماعی در این مسائل مشارکت می کنند و هرکاری که می توانند انجام می دهند تا این کودکان در جامعه رها نشوند.

در حوزه کودکان بی سرپرست آکادمی در کشور و حتی در خاورمیانه وجود ندارد رضازاده با بیان اینکه بخش بسیار مهمی از فعالیت ما پروژه ای است که درحال ساخت آن هستیم، گفت: پروژه در حال ساخت گلستان علی بزرگترین آکادمی کشف و پرورش استعدادهای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست است.

ما از سال 85 به دنبال این موضوع بودیم که مکانی برای کشف استعدادهای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست داشته باشیم.

برخی از بچه هایی که وارد مراکز ما یا دیگر مراکز می شوند دارای استعدادهای زیادی هستند که اگر این استعدادها به موقع شناسایی و شکوفا نشوند این افراد می شوند همان جامعه بزهکاری در کشور.

مدیر عامل موسسه خیریه گلستان علی(ع) خاطرنشان کرد: ما برای کودکان دارای استعداد برنامه ریزی کرده و از ده سال پیش زمینی را خریده ایم که 25 هزار متر زمین و 37 هزارمتر زیر بنا است و درحال ساخت این پروژه هستیم.

ماهیت پروژه به این صورت است که ما کودکی که دارای استعداد است و ضریب هوشی بالایی دارد را در این مرکز پذیرش می کنیم و به صورت تخصصی بر روی این افراد کار می شود.

رضازاده با اشاره به ساخت آکادمی های ورزشی در این پروژه گفت: آکادمی های ورزش و استعدادیابی در تمام دنیا مرسوم است و در ایران و مشهد نیز این آکادمی ها به صورت پراکنده وجود دارند و در حال فعالیت هستند.

در حوزه کودکان بی سرپرست آکادمی در کشور و حتی در خاورمیانه وجود ندارد، ما درحال ساخت چنین مجموعه ای هستیم که ممکن است در مقایسه با آکادمی های دنیا خیلی بزرگ نباشد، اما در کشور بزرگترین است.

یک فاز این پروژه را سه سال پیش افتتاح کرده ایم و یک فاز درحال ساخت است و در سال آینده افتتاح می شود.

این پروژه افتخاری می شود برای سازمان بهزیستی کشور و تمام کسانی که دغدغه این کودکان را دارند، اما نیازمند فرهنگ سازی و حمایت مسئولین است.

احداث سه خوابگاه و نگهداری از کودکان به صورت شبه خانواده وی ادامه داد: در قوانین سازمان بهزیستی و یونیسف برای نگهداری کودکان بی سرپرست، قانونی به نام شبه خانواده وجود دارد که به این معنی است که کودکان باید با نگاه شبه خانواده نگهداری شوند که این قانون به دلیل زیاد بودن تعداد کودکان و سخت بودن نگهداری از آنها، در مراکز رعایت نمی شود، ما در این پروژه دارای سه خوابگاه هستیم که هرکدام از این خوابگاه ‎ها ظرفیت 150 کودک را دارد، سوییت هایی را در این خوابگاه ها در نظر گرفته ایم که در هر یک از این سوییت ها بین 6 یا 7 نفر به عنوان شبه خانواده با دو مربی به عنوان مادرخوانده با امکانات کامل در این ساختمان ها قرار است زندگی کنند که این کار بسیار خلاقانه است و در تابستان آینده قرار است خوابگاه ها افتتاح شوند.

رضازاده تاکید کرد: کودکانی که قرار است در این سوییت ها با دو مربی زندگی کنند زیر 8 سال سن دارند و مربی ها همچون مادر در شیفت های 24 ساعت به این کودکان رسیدگی می کنند.

در این سه خوابگاه تمام کلاس های رشد استعداد، خلاقیت و کلاس های فوق برنامه برگزار می شود.

انتخاب 250 کودک برای اکادمی استعدادیابی وی اضافه کرد: از این کودکان تست های ژنتیکی گرفته می شود و ساختار بدنی آنها بررسی می شود که نشان دهنده این موضوع است که هر کودک در چه ورزش و کاری استعداد دارد و در همان زمینه شروع به فعالیت می کند.

با دانشگاه های نوبنیاد و مراکز دیگر مذاکره کرده ایم و تست های اولیه از کودکان گرفته شده که پنج نفر از بین حدود 250 کودک، انتخاب شده اند.

مدیر عامل موسسه خیریه گلستان علی(ع) اظهار کرد: متاسفانه با توجه به بی ثباتی نرخ ارز و متغیر بودن قیمت ها در بازار نمی توان قطعی گفت این پروژه نیازمند چه میزان بودجه است، اما پیش بینی می شود که برای ساخت کل مجموعه شاید نیازمند 50 میلیارد تومان بودجه باشیم که متاسفانه مسئولین دولتی کمکی نکرده اند و هر کمکی تا به امروز بوده از جانب مردم است.

همکاری 20 هزار خیر با گلستان علی(ع) رضا زاده درخصوص خیرین فعال در این حوزه گفت: 20 هزار نفر خیر داریم.

پزشکان، معلمان، هنرمندان و.

جامعه خیرین ما را تشکیل می دهند.

افرادی هستند که کمک های نقدی و غیرنقدی و حتی املاکی را به موسسه واگذار کرده اند، جامعه پوشاک داران، ستوران داران، هتل داران و.

مجموع همه این ها 20هزار نفر است که در حال کمک رسانی به ما هستند و ما در قبال این کمک ها اطلاعات موسسه و فعالیت هایی را که انجام می دهیم را در اختیارشان قرار می گذاریم.

ما فرم های افتخاری را برای این افراد در موسسه داریم که افراد هر حوزه ای میتوانند وارد شوند و کمک کنند حتی به عنوان نیروی کار افتخاری می توانند مشغول به کار شوند.

وی خاطرنشان کرد: ما تا سه سال بعد از ازدواج فرزندانمان، آنها را به لحاظ مالی حمایت کرده و رهایشان نمی کنیم.

ازدواج های درونی را پیشنهاد نمی کنیم و صلاح نمی دانیم و بهتر است ازدواج هایی که اتفاق می افتد با خانواده هایی بیرون از مراکز باشد و فقط یک یا دو مورد ازدواج درون مرکزی داشته ایم.

رضازاده بیان کرد:امسال تمام تلاش خود را بنابراین موضوع گذاشته ایم تا در حوزه اشتغال به حد قابل قبولی برسیم و بتوانیم به این بچه ها در زمینه کار کمک کنیم.

هم اکنون بچه ها در مرکز به کارهایی همچون کشت گل وگیاه، هنرهای تجسمی، چرم دوزی و.

مشغول به کار هستند که ما محصولات را از آنها خریداری کرده و مبلغ را به دفترچه حسابشان واریز می کنیم.

مدیر عامل موسسه خیریه گلستان علی(ع) درخصوص واگذاری کودکان به خانواده ها گفت: سپردن کودکان به خانواده ها به دو صورت موقت و دائمی است، حالت موقت به این صورت است که موسسه نگهداری از کودکان، تحقیقات اولیه ای را در خصوص خانواده متمایل انجام می دهد و بعد از تایید صلاحیت برای نگهداری، کودک را به خانواده می سپارند و خانواده باید بعد از گرفتن کودک مراحل قانونی را سپری کند، پس از مدت یکسال اگر شعبه دادیاری تشخیص دهد این خانواده دارای صلاحیت نگهداری از کودک هستند می توانند برای گرفتن شناسنامه کودک اقدام کنند در غیر این صورت باید دوباره مدتی بین 1 تا 3 سال را برای گرفتن شناسنامه سپری کنند.

فرزندخواندگی راحت تر از گذشته شده است وی ادامه داد: درحال حاضر به فرزندی قبول کردن کودکان نسبت به گذشته خیلی راحت تر شده است.

در گذشته قوانین سختی برای محرمیت وجود داشت، امروزه هم این قوانین وجود دارد ولی مقداری این قوانین آسان تر شده است.

گلستان علی در این حوزه بسیار فعالیت می کند و حدوداً سالی 50 تا 60 کودک را به خانواده های دارای صلاحیت می سپارد.

این موسسه تفاهم نامه ای را با سازمان بهزیستی کشور امضا کرده که قرار است تمامی بچه ‎های بدسرپرست یا بی سرپرست بااستعداد را از سرارسر کشور به ما معرفی کنند.

قرار است در این زمینه کار ویژه ای را انجام بدهیم که در دنیا بی نظیر است.

در موسسه قرار بر این است که هیچ وقتی از بچه ها هدر نشود، امسال علاوه بر مباحث درس و فعالیت های ورزشی، بر مسئله اشتغال نیز تمرکز ویژه ای داریم.

رضازاده افزود: از ابتدای امسال 7 جهیزیه به دختران دانشجو موسسه داده ایم.

هدف موسسه ایجاد اشتغال و کسب مهارت برای زندگی آینده این بچه ها است و بیشتر تمرکزمان بر روی ساخت گلدان و حوزه گل و گیاه است و تمامی درآمد حاصل از هنر و شغل این بچه ها به دفترچه های حسابشان واریز می شود که انگیزه و پشتوانه ای برایشان به حساب می آید.

درآمد حاصل از مدرسه جلیل افشارنژاد صرف هزینه های کودکان گلستان علی و مناطق محروم مشهد می شود وی در خصوص مدرسه ابتدایی پسرانه جلیل افشارنژاد که توسط موسسه گلستان علی(ع) ساخته شده است، بیان کرد: اولین فردی که در ساخت مدرسه ابتدایی پسرانه جلیل افشارنژاد به ما کمک کرد مرحوم آقای علیزاده است که از خیرین خوبی بودند که 8 سال قبل 315 میلیون تومان برای این پروژه آهن خریداری کردند و استارت ساخت این مدرسه را زدند و خیرین دیگر نیز همراهی و کمک کردند، در آخر آقای جلیل افشارنژاد با کمک 700 میلیون تومانی که کردند توانستیم ساخت این مدرسه را تمام کنیم.

اکثر بچه ها گلستان علی در مدارس دولتی پراکنده در سطح شهر به تحصیل می پردازند و این مسئله که تمامی افراد یتیم در یک مدرسه تحصیل کنند به هیچ عنوان کار درستی نیست.

مدیر عامل موسسه خیریه گلستان علی(ع) ادامه داد: بچه ها در هر مدرسه ای که در سطح مشهد درس می خوانند شناخته نمی شوند.

ممکن است در یک خوابگاه 25 کودک زندگی کنند که این 25 نفر در 15 مدرسه تحصیل می کنند بدون اینکه شناخته شوند زیرا در جامعه هنوز فرهنگ سازی نشده و ممکن است تعریف غلطی از این بچه ها داشته باشند، به همین دلیل کاملا این مسائل را رعایت می کنیم.

رضازاده درخصوص تعداد کلاس ها و مقاطع تحصیلی گفت: مدرسه پسرانه جلیل افشارنژاد دارای 14 کلاس است که 12 کلاس آن راه اندازی شده است و از پیش دبستانی تا پایه 6 ابتدایی در این مدرسه به تحصیل می پردازند و از هرپایه دو کلاس وجود دارد.

در سال گذشته 230 دانش آموز در این مدرسه به تحصیل پرداختند و امسال نیز آمار دانش آموزان به همین شکل است.

شهریه دانش آموزان با توجه به مصوبه آموزس و پرورش است.

وی تاکید کرد: تمام درآمد حاصل از این مدرسه صرف هزینه های کودکان گلستان علی و مناطق محروم مشهد می شود و متعلق به شخص خاصی نیست.

امکاناتی که در این مدرسه وجود دارد ممکن است در مدارس مشهد و حتی برخی از مدارس غیرانتفاعی وجود نداشته باشد.

آزمایشگاه مدرسه ابتدایی افشارنژاد تنها متعلق به همین مدرسه نیست و به عنوان کار خیریه ای، مدارس همجوار نیز می توانند از این آزمایشگاه استفاده کنند، در این آزمایشگاه مباحث فیزیک، زیست، شیمی و زمین شناسی با معلمان متخصص تدریس می شود.

مدیر عامل موسسه خیریه گلستان علی (ع) خاطرنشان کرد: الگوی این مدرسه برگرفته از مدرسه انرژی اتمی واقع در فلسطین مشهد است.

در این مدرسه اتاق ریاضی داریم که اکثر مدارس این اتاق را ندارند، دانش آموزان در این فضا با ابزار کمک آموزشی با تدریس معلمین این درس را می آموزند.

کاری که امسال درحال انجام آن هستیم مجهز کردن تمامی کلاس ها به اینترنت است که بتوانیم آموزش مجازی را بدون هرگونه نقص و مشکل برگزار کنیم، همه این مسائل پیش بینی شده و زیر ساخت های آن در حال آماده شدن است و تمامی عزیزان در حال تلاش هستند تا قبل از 15 شهریور دیگر در این زمینه مشکلی نداشته باشیم.

رضازاده در خصوص کارگاه های آموزشی اظهار کرد: در حال ساخت و آماده سازی زیر ساخت های کارگاه مهارت های الکترونیک و فلز هستیم که دانش آموزان علاوه بر درس های تئوری، کارهای عملی را بیاموزند.

تمامی کلاس های درس این مدرسه براساس استانداردها ساخته شده و حتی برخی از مدارس همچون ناحیه پنج از این مدرسه بازدید کرده و الگو برداری کرده اند.

تمامی کلاس ها تک صندلی هستند و در هر کلاس 25 تا 30 دانش آموز حضور دارد.

این مدرسه به نماز خانه و سالن اجتماعات نیز مجهز است.

وی افزود: سرویس های بهداشتی در دو طرف مدرسه وجود دارد و حتی دستشویی فرنگی برای دانش آموزانی که دارای معلولیت هستند و یا بر روی ولیچر هستند، وجود دارد.

تاکید این مدرسه درکنار آموزش دروس، بر مهارت های زندگی و خلاقیت دانش آموزان است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کودکان بی سرپرست - سرپرست - بی سرپرست - کودکان - گلستان علی - اجتماعی - گلستان - بزرگترین - بدسرپرست - آکادمی - مدیر عامل - داده - احداث - پرورش - اورژانس اجتماعی - فعالیت - مشهد - موسسه - خیریه - ایسنا - عامل - مدیر - حوزه - نگهداری - اورژانس - گفت وگو - فرهنگی - یکی از - تحویل - توسط

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت جوی و ترافیکی راه های کشور در 6 آذر/ کدام جاده ها برفی و بارانی هستند؟

سرقت اموال عمومی و مزاحمت برای شهروندان

طرح ممنوعیت تردد خودروها در رشت

بارش برف در خلخال

آسمان خوزستان تا هفته آینده بارانی است

کاهش 37 درصدی تردد خودروهای شخصی در جاده ها

کشف کوزه سفالی در شهرستان بناب

سردار هادیانفر: رانندگان خودروهای اینترنتی نگران نباشند

کاهش 4 درجه ای دمای هوا در اصفهان

بارش برف در خلخال

ویدئو / وضعیت محدودیت تردد شبانه در مرکز خوزستان

الزامات رانندگی در فصل سرما چیست؟

تماشای اماکن تاریخی و دیدنی پایتخت در «تهرانگرد»

هوای تهران به مرز هشدار رسید

تصاویری از طبیعت پاییزی در روستای الماس

تمهیدات پلیس راهور در خصوص تمدید اعتبار وکالتنامه ها ی خرید و فروش وسایل نقلیه

بارش برف و باران شدید در 16 استان کشور از فردا

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 6 آذر 99

هوای تهران به مرز هشدار رسید

بارش برف و باران شدید در 16 استان کشور از فردا

هوای پایتخت برای گروه های حساس ناسالم شد

بزرگترین دریاچه آیینه ای بکر در ایران

مرخص اعضای ستاد مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری لغو شد

وضعیت آب و هوا در 6 آذر ماه

فعالیت سامانه بارشی قوی در جو لرستان/ پیش بینی سیلابی شدن مسیل ها

چتر سفید برف بر کوهستان ها

بارش برف و باران در جاده های 13 استان

برف جاده های البرز را مسدود نکرد+فیلم ها

200 هزار دانش آموز اردبیلی عضو شبکه شاد هستند

لزوم ترخیص موتورسیکلت های توقیفی به شرط انجام «معاینه فنی»

مناطق غرب و جنوب استان اصفهان برفی می شوند؛ اوج بارش در روزهای شنبه و یکشنبه

صفر تا صد طرح مقابله با کرونا در استان اردبیل؛ سردی و برودت هوا هیچ طرحی را متوقف نکرد

نیروهای خدمات شهری ارومیه برای فصل بارشها در آمادگی کامل هستند

چهره زمستانی مهاباد در سومین ماه از فصل پاییز

لزوم ترخیص موتورسیکلت های توقیفی به شرط انجام «معاینه فنی»

تلفاتی از پرندگان مهاجر در حاشیه رود ارس مشاهده نشده است

برف جاده های البرز را مسدود نکرد

ادامه شرایط آلودگی هوا/تهران برای گروه های حساس آلوده است

مجوز تردد خودروها در قزوین صادر شده است

وقوع کولاک شدید و برف در استان تهران

تجهیز خودرو و خودداری از سفرهای غیرضروری در آذربایجان شرقی

آذربایجان غربی سفیدپوش شد

مسیر دسترسی قلعه ضحاک هشترود، سنگ فرش شد

آغاز بارش باران در ایلام/ احتمال وقوع سیلاب وجود دارد

تجهیز خودرو و خودداری از سفرهای غیرضروری در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس خرید در البرز

کاهش 37 درصدی تردد خودروهای شخصی در جاده ها

ببینید | خطر دستگاه بخور در انتقال کرونا و آنفلوآنزا

آغاز بارش باران در ایلام/ احتمال وقع سیلاب وجود دارد

برف جاده های البرز را مسدود نکرد

اجرای 8 فعالیت برخط ویژه کودکان و نوجوانان در روزهای کرونایی

تلاش برای استفاده از خرد جمعی در آموزش و پرورش

آماده باش ستاد مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری

معاینه فنی، شرط رفع توقیف موتورسیکلت ها شود

اولین برف پاییزی خلیفان

تردد در سه گردنه استان زنجان با زنجیرچرخ امکانپذیر است

کشوری خطرناک برای زنان

بارش برف و باران در محورهای 13 استان

نخستین برف پاییزی، ارومیه را سفیدپوش کرد

ثبت نام دوره فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

هوای تهران همچنان آلوده است

هواشناسی بارش برف و باران در البرز پیش بینی کرد

استقرار هوای سرد و بارشی تا ظهر فردا در گیلان/ دمای استان تا 8 درجه کاهش پیدا می کند

نخستین برف پاییزی، ارومیه را سفیدپوش کرد

بارش نخستین برف پاییزی در بوکان

بارش برف و باران در محورهای 13 استان

توزیع بیش از هزار بسته معیشتی میان نیازمندان در تربت حیدریه

نخستین برف پاییزی

بارش برف و باران در محورهای 13 استان

جذب پژوهشگر پسادکتری در دانشگاه شهید بهشتی/آخرین مهلت ارسال مدارک

استخدام تدوینگر در یک شرکت معتبر در البرز

مردم قم به دلیل افزایش آلودگی هوا درخانه بمانند

استخدام پیک موتوری با حقوق و مزایا در فروشگاههای زنجیره ای هفت در البرز

خانم مجری در کنار پسر «امین حیایی»/ عکس

مردم قم به دلیل افزایش آلودگی هوا درخانه بمانند

گسترش دامن سفید زمستان در پاییز هزار رنگ زنجان

پلیس راه: جاده های استان همدان لغزنده و مه آلود است

جاده های استان اردبیل برفی و بارانی است

ژست نسرین مقانلو با کلاه + عکس

جذب پژوهشگر پسادکتری در دانشگاه شهید بهشتی/آخرین مهلت ارسال مدارک

«علی مسعودی» درکنارپسرش/ عکس

پیش بینی بارش برف و باران تا عصر فردا در اردبیل

هشدار مدیریت بحران با ورود سامانه بارشی سرد به لرستان

اثر مخرب تخلیه نخاله در طبیعت فشم/با خودروهای متخلف برخورد می شود

مناطق حادثه خیز جاده ای در مازندران شناسایی شود

خاطره حاتمی در سریال کیمیا+ عکس

ببینید | تصویری واقعی و واضح از تپه های شنی مریخ

آخرین وضعیت آب و هوا امروز پنجشنبه 6 آذر 99

پلمب 4 واحد صنفی به دلیل نقض پروتکل های بهداشتی در شوشتر

هشدار رگبار و تندباد برای خوزستان

فعالیت سامانه بارشی سودانی در خوزستان / آماده باش سراسری هفته آینده

سازه های آبی شوشتر از شاهکارهای فنی مهندسی اعصار کهن است

تندباد با سرعت 65 کیلومتر قصرشیرین را در نوردید

بارش نخستین برف پاییزی در مهاباد

مسیر دسترسی قلعه ضحاک هشترود، سنگ فرش شد

آمادگی نیروهای راهداری برای فصل زمستان

بارش باران و برف در جاده کرج - چالوس

آسمان خوزستان تا هفته آینده بارانی است

بارش برف و باران استان زنجان را فرا گرفته است

فیلمی از وضعیت نامناسب جاده در بزرگراه آزادگان

احداث بزرگترین آکادمی کشف و پرورش استعدادهای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در مشهد

احداث بزرگترین آکادمی کشف و پرورش استعدادهای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در مشهد