مطالب مرتبط:
قالیباف: مدارس باید مردمی شود نه خصوصی/ باید صدای معلمان شنیده شود/ طی دو دهه آموزش و پرورش را رها کرده ایم
قالیباف : برای ساماندهی امور آموزش و پرورش باید صدای معلمان شنیده شود
قالیباف: برای ساماندهی امور آموزش و پرورش باید صدای معلمان شنیده شود
قالیباف: برای ساماندهی امور آموزش و پرورش باید صدای معلمان شنیده شود
قالیباف: آموزش و پرورش باید مردمی شود نه خصوصی
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 آبان 1399 ساعت 14:002020-10-22سياسي

قالیباف: صدای معلمان شنیده شود/ آموزش و پرورش باید مردمی شود نه خصوصی


«به نظر می رسد نظم ذهنی مسئولان در آموزش و پرورش با رویکرد، راهبرد و دغدغه این عرصه یکسان نیست»/ - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می رسد نظم ذهنی مسئولان در آموزش و پرورش با رویکرد، راهبرد و دغدغه این عرصه یکسان نیست / " " به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ رییس مجلس شورای اسلامی پرداختن به مولفه تربیت را از جمله اولویت های کاری قوه مقننه برشمرد و گفت: برای ساماندهی امور آموزش و پرورش باید صدای معلمان شنیده شود.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی (چهارشنبه، 30 مهر) در جلسه هم اندیشی با صاحبنظران و اعضای تشکل های فرهنگیان مسیر وزارت آموزش و پرورش را سازنده و تحول آفرین خواند و گفت: معلمان تنها عنصر هدایت گر و تربیت کننده به حساب می آیند و بقیه امور در عرصه آموزش و پرورش ذیل مولفه معلم تعریف می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر این اساس هر تصمیم و حرفی که محوریت کار در آموزش و پرورش باشد باید متناسب با معلم تعریف شود وگرنه دیر یا زود دچار مشکل خواهد شد.

وی افزود: شهید میثمی در جبهه های جنگ عنوان می کرد انسان (رزمندگان) تنها عنصر در جنگ محسوب می شوند و بر این اساس رمز موفقیت دفاع مقدس بر محور باور انسان ها بود.

قالیباف گفت: بر این اساس معلمان در آموزش و پرورش اساس همه امور محسوب می شوند و مسئولان باید در هر مقطع زمانی برای تصمیم گیری صدای معلمان خصوصاً نیروهای جوان متعهد انقلابی را بشنوند، درک کنند و بعد تصمیم بگیرند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ساختار آموزش و پرورش مهم است و هیچ نهادی به بزرگی این مجموعه از حیث جغرافیایی و نیروی انسانی مشاهده نمی شود؛ در این بین باید اذعان کرد نهاد خانواده و نهاد آموزش و پرورش نیز مکمل یکدیگر هستند.

وی تصریح کرد: بعد انسانی مورد توجه در آموزش و پرورش بر پایه تفکر، تجربه، تعقل و مهارت است و وقتی صحبت از این مولفه ها می شود باید به محوریت مسجد، محله، مدرسه و منزل توجه شود؛ به عبارتی باید رابطه بین عناصر انسانی و مکانی آموزش و پرورش توجه جدی شود.

قالیباف بیان کرد: به نظر می رسد طی 17 سال گذشته وضعیت آموزش و پرورش با شهرداری ها تفاوتی نکرده و بعضا در جابه جایی مسئولان نامناسب تر نیز شده است؛ به عنوان مثال بلدیه تهران دارای حدود صد سال سابقه است اما تاکنون حدود 64 شهردار به خودش دیده است.

رییس قوه مقننه گفت: آموزش و پرورش به عنوان یک مجموعه مهم طی 17 سال گذشته شاهد حضور چند وزیر و سرپرست بوده لذا باید اذعان کرد طی دو دهه آموزش و پرورش را رها کرده ایم و اکنون جای تعجب دارد برخی توقع می کنند سند تحول چرا اجرایی نشده است که این امر خیال خام است.

قالیباف گفت: وقتی در آموزش و پرورش صحبت از مشکل مالی می شود باید گفت چرا از امکانات مختلف مانند صندوق ذخیره ارزی بهره گرفته نشده است؛ به عنوان مثال وقتی برای انجام امور مختلف 10 میلیارد دلار اعتبار تخصیص می یابد آیا تاکنون کسی پیگیری کرده که چنین رقم هایی برای تربیت نیز اختصاص یابد؛ تردیدی ندارم اگر چنین اقدامی انجام می شد رهبر انقلاب هم موافقت می کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می رسد نظم ذهنی مسئولان در آموزش و پرورش با رویکرد، راهبرد و دغدغه این عرصه یکسان نیست.

وی بیان کرد: به عنوان مثال وقتی در نیروی انتظامی مشغول به فعالیت شدم برای ایجاد تحول نیاز به احداث پاسگاه های زیادی بود اما منابع مورد نیاز در دسترس نبود بنابراین با بررسی آمایش و تغیر جابه جایی های مکانی، اعتبار احداث 4 هزار پاسگاه به دست آمد بنابراین اماکن رها شده آموزش و پرورش یکی از بزرگترین منابع مالی برای حل مشکلات ساختاری این مجموعه به شمار می آید.

قالیباف افزود: به عنوان مثال مدرسه ای در منطقه هرندی تهران به دلیل کلنگی بودن طی 15 سال رها شده بود و محلی برای تجمع معتادان به شمار می رفت اما به عنوان یک مدرسه نمونه مورد بازسازی قرار گرفت و اکنون با فعالیت های نیروهای جوان مردمی و کارآمد محلی برای تحصیل کودکان کار شده است.

رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه تربیت در جامعه همانند مولفه دفاع مهم است، تصریح کرد: توجه به مولفه تربیت از شئونات باورهای اسلامی، ولایت و رهبری است.

وی با بیان اینکه فعالیت خیرین در حوزه آموزش و پرورش قابل تقدیر است زیرا این افراد سرمایه های زیادی در این حوزه صرف کرده اند، اظهار کرد: در این بین نباید فراموش کرد که مردمی سازی با خصوصی سازی در آموزش و پرورش متفاوت است لذا مدارس باید مردمی شود نه خصوصی.

قالیباف ضمن تأکید بر اینکه اولویت اول قوه مقننه آموزش و پرورش است، افزود: مطابق این رویکرد در یک ماه اول فعالیت مجلس شورای اسلامی تیم جوان جهادی نخبه برای بررسی مسائل تشکیل شد تا صدای معلمان شنیده شود؛ همچنین در سفر به استان خوزستان و همچنین سیستان و بلوچستان همواره در جمع معلمان حضور داشتم و حرف های آنها را از نزدیک شنیدم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: به عنوان مثال مشکلات روستایی محرومی در سیستان و بلوچستان را یک معلم در کلاس کپری برایم تشریح کرد و این در حالی است که آن معلم با همه مشکلاتش در منطقه دشت رباط حضور می یافت.

وی ادامه داد: بنابراین در جلسات بررسی مسائل مختلف در استان ها همواره ابتدا به شاخص آموزش و پرورش توجه شده و سپس به شاخص هایی همانند سلامت، امور زیربنایی و .

رسیدگی شده است.

قالیباف در خصوص جذب معلمان حق التدریس و نهضتی ها گفت: همواره برای جذب این افراد قوانینی وضع شده اما نمی توان گفت که همه افراد شرایط یکسان دارند و باید برای آنها امتیاز یکسان در نظر گرفته شود؛ در واقع اگر فردی سال های طولانی خرید خدمت شده اما دارای شرایط لازم در راستای استخدام در آموزش و پرورش نیست، نباید حقش پایمال شود؛ حق بیمه و سایر مزایای آن فرد تا زمان انجام خدمتش پرداخت شود.

رییس قوه مقننه در خصوص کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش افزود: هم اکنون صحبت از کمبود سیصد هزار معلم در آموزش و پرورش است که مطمئنا دانشگاه فرهنگیان ظرفیت تربیت چنین تعدادی را ندارد اما باید برای آن برنامه ریزی شود؛ به عنوان مثال برای پیشبرد مأموریت های ناجا نیاز به نیروی انسانی جدید بود اما به صورت عادی دستیابی به این مهم زمان بر محسوب می شد لذا با هماهنگی و برنامه ریزی با بسیج و دانشگاه های برتر کشور زمینه حضور جوانان نخبه تحصیلکرده فراهم شد و بر این اساس طی مدت یک سال چهره پلیس در کشور تغییر کرد.

وی بیان کرد: پیگیری تحقق سیاست های کلان ابلاغی رهبر معظم انقلاب از جمله وظایف ذاتی و شرعی مجلس شورای اسلامی است و صراحتا اعلام می کنم مابین مولفه های نظارت و قانونگذاری اولویت با نظارت است.

قالیباف ادامه داد: مجلس شورای اسلامی دارای 4 رویکرد شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی است و مطابق این رویکردها بر سیاست های کلان ابلاغی آموزش و پرورش و آموزش عالی نظارت خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در این خصوص اصلاح آیین نامه داخلی مجلس نیز در دستور کار است تا سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب به عنوان قانون مصوب شود.

وی تصریح کرد: باید برای حل مشکلات رویکرد مسئله محور داشته باشیم لذا برای پیشبرد امور بر مبنای خرد جمعی باید حرف افراد مختلف حتی کسانی که گرایش سیاسی و سلیقه شان مورد پسند ما نیست نیز شنیده شود.

قالیباف افزود: اعتقاد دارم اگر طی سال های 1400 تا 1410 به آموزش و پرورش و آموزش عالی بپردازیم حتما مسائل مربوط به اقتصاد، فرهنگ و چالش مدیریتی کشور حل می شود زیرا تربیت نیروی انسانی وفادار متعهد کارآمد بامهارت از جمله چالش های کنونی است.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از فعالیت معلمان در سراسرکشور گفت: بدون شک معلمانم از دوران ابتدایی تا دبیرستان بیشتر از خانواده ام در تربیتم تأثیرگذار بودند.


کلید واژه ها: رییس مجلس شورای اسلامی - آموزش و پرورش - مجلس شورای اسلامی - شورای اسلامی - رییس مجلس - آموزش - پرورش - اسلامی - شورای - معلمان - وزارت آموزش و پرورش - رییس - معلم - مجلس - محمدباقر قالیباف - مسئولان - قالیباف - راهبرد - مولفه - تربیت - دغدغه - هم اندیشی - قوه مقننه - ساماندهی - محمدباقر - ذهنی - فرهنگیان - اولویت - سازنده - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
واکنش آژانس اتمی به موضوع توقف بازرسی ها در ایران | پاسخ قاطع غریب آبادی

آشنایی با انواع وکالت

چالش ها و دغدغه های این روزهای جشنواره های دانشجویی چیست؟

فرار جوانان از خانه نشینی کرونایی به «اتاق های فرار» غیرمجاز

تایید پیروزی بایدن در ایالت آریزونا

تحصن دانشجویان مقابل مجلس | درخواست برای لغو نظارت تاسیسات هسته ای و اخراج بازرسان آژانس اتمی

واکنش آژانس اتمی به احتمال توقف بازرسی ها در ایران | پاسخ قاطع غریب آبادی

3837 جریمه برای رانندگان متخلف در طرح محدودسازی تردد در کهگیلویه و بویراحمد

آل سعود مسجد شیعیان العوامیه را تخریب می کند

رییس جمهور برزیل: در انتخابات آمریکا تقلب شده است

ظریف: نام محسن فخری زاده اواسط دهه 80 توسط آمریکا و اسراییل به آژانس داده شد

فیلم| کاروان خودرویی در محکومیت ترور دانشمند هسته ای

تعبیر خواب روسری صورتی ، معنی دیدن روسری صورتی در خواب ما چیست

ماجرای تجمع و حرکت خودرویی «پایان مذاکره» در قم | چرا تجمع ناکام ماند؟

تسریع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن در گرو همکاری قوه قضاییه

3837 جریمه برای رانندگان متخلف در طرح محدودسازی تردد در کهگیلویه و بویراحمد

برخورد قاطع با متخلفان کرونایی صورت گیرد

2 انتصاب جدید در رادیو جوان

تعبیر خواب آشغال ، بینی ابن سیرین و دور انداختن زباله و کیسه زباله امام صادق

8 میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی

بایدن را مجاب کنید به برجام برگردد

اکثر زیرساخت ها در دولت روحانی بهبود پیدا کرد

تعبیر خواب عالم ، و ملا و شیخ و دانشمند و دیدن عالم سید و دینی در خواب

برخورد قاطع با متخلفان کرونایی صورت گیرد

تواضع، ثمره علم و دانش است

تعبیر خواب شلوار قرمز زنانه ، پوشیدن لباس قرمز زنانه + شلوار نداشتن زن

استایل برفی طور «هلیا امامی»/ عکس

تعبیر خواب تهمت ، زدن ابن سیرین به خیانت و قاتل بودن و دزدی بهت زدن دزدیدن و بدنام شدن

طلاب جهادی شاهین دژ در ایستگاه خطر | از ضدعفونی معابر تا تغسیل و تدفین اموات کرونایی

برای ارتقاء سطح امنیتی ایمیل هایمان چه اقدامی کنیم؟

تکمیل جاده گناوه میشان تسریع می شود/ بازسازی بازارچه ساحلی دیلم

تحریم ها مانع مبارزه کشورها با همه گیری کووید 19 است

تکمیل جاده گناوه - میشان تسریع می شود/ بازسازی بازارچه ساحلی دیلم

تایید پیروزی بایدن در ایالت «ویسکانسین» بعد از بازشماری آراء

تمامی مهمانسراهای ادارات باید به قرنطینه بیماران کرونایی اختصاص یابد

تمامی مهمانسراهای ادارات باید به قرنطینه بیماران کرونایی اختصاص یابد

ورود ارتش جمهوری آذربایجان به «لاچین»

اعلام پیروزی بایدن در ایالت «ویسکانسین» بعد از بازشماری آراء

تعبیر خواب چادر سفید ابن سیرین ، برای دختر مجرد به سر داشتن و هدیه گرفتن

عواقب جبران ناپذیر ازدواج نامناسب

از اشتباهات فاحش «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

حسین پور: مسیر پیشرفت علمی کشور با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت

از اشتباهات فاحش «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

غریب آبادی: آژانس باید موضع خود درباره ترور شهید فخری زاده را اعلام کند

نگاهی به اهداف ترور دانشمند ایرانی شهید محسن فخری زاده

شهید فخری زاده در امامزاده صالح آرام گرفت

مقاومت جمعی در برابر کرونا

تعبیر خواب خیانت زن به شوهر از نظر امام صادق ، دوست پسر به دوست دختر

ترور ارتباطی با مذاکره ندارد

تحول دیجیتال در اقتصاد

حسین پور: مسیر پیشرفت علمی کشور با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت

غریب آبادی: آژانس موضع خود را در قبال ترور فخری زاده اعلام کند

از اشتباهات ویرانگر «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

«رضا بهرام» و یک روز بارانی لاکچری/ عکس

توزیع 1800 بسته معیشتی توسط موسسه خیریه آبشار عاطفه ها  از ابتدای امسال در هرمزگان

بازدید شبانه نماینده ولی فقیه از مناطق بحرانی «بندر امام خمینی» و «شهر چمران»

از اشتباهات ویرانگر «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

تعبیر خواب بریدن مو با قیچی ، معنی دیدن بریدن مو با قیچی در خواب

پوستر هفتمین جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» در کردستان رونمایی شد

تشخیص به موقع کرونا 95 درصد از بستری شدن مبتلایان جلوگیری می کند

تشخیص به موقع کرونا 95 درصد از بستری شدن مبتلایان جلوگیری می کند

چطور کتری های برقی را رسوب زدایی کنیم؟

رویش های مبارک انقلاب پس از شهادت فخری زاده، مضاعف می شود

تغییر وضعیت 38 شهرستان قرمز کرونا/ چگونگی استفاده از ظرفیت کارت ملی در ارائه خدمات

پوستر هفتمین جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» در کردستان رونمایی شد

تعبیر خواب سقوط با آسانسور ، معنی دیدن سقوط با آسانسور در خواب چیست

متن کامل دعا روز شنبه + صوت و ترجمه

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

واکنش یک مجری به انتقادات از شبکه خبر

جزییات بازگشایی مرز ترکمنستان و شروط روی میز مذاکره  

اکثریت مجلس موافق توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی هستند

مشاور حشد الشعبی عراق در امور ایزدی ها انتخاب شد

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

شهید فخری زاده عمر خود را در راه عزّت و اقتدار امت اسلامی صرف کرد

کوری بانیان ترور در همبستگی و هوشیاری ملت ما است/ نباید دچار گسست شویم

بلند همتان جهادی در نقطه صفر مرزی/ کارآفرینی با دست های خالی

حقایق کمتر شنیده شده درباره دزدان دریایی+ عکس

گام بلند تشکل های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

تشییع و تدفین پیکر 6 تن از شهدای گمنام در 5 نقطه از خوزستان

ترور شهید فخری زاده نقض هنجارها و موازین بین المللی است

موشن گرافیک| شهید فخری زاده و ترور سلیمانی هسته ای

نام فخری زاده را آمریکا و اسراییل به آژانس دادند

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس

استاندار مازندران سه شنبه 11 آذر مهمان مرکز سامد است

دیدگاه تیم بایدن درباره آمریکای لاتین تعاملی تر و آشتی جویانه تر خواهد بود

«نخبه پروری» از اهداف شهید فخری زاده بود

تأکید غریب آبادی بر مسئولیت آژانس در قبال ایران که پذیرای بیشترین بازرسی ها است

تشکیل تیم مراسم تحلیف «جو بایدن» در سایه نگرانی های ناشی از شیوع کرونا

آژانس در برابر ترور شهید فخری زاده مسئولیت اساسی دارد

نام فخری زاده را آمریکا و اسراییل به آژانس دادند/تشریح کارزار ضداطلاعاتی هدایت شده علیه ایران

برخی از عادت های اشتباه زوجین

راه ترک قسم دروغ به قرآن چیست؟

گزیده روزنامه های 11 آذر 1399

پیشنهاد مطالعه| انسان 250 ساله تبیین استراتژی امامان در جریانِ مبارزه سیاسی +فیلم

سخنان منتشرنشده رهبر در کتابی که 10 سال زمان برد

آژانس در برابر ترور شهید فخری زاده مسئولیت اساسی دارد

دژپسند: از سه پروژه دولت الکترونیک رونمایی شد

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس

روایت های متناقض از ترور محسن فخری زاده / چه کسی شلیک کرد؟

ببینید | مرتضی دلاوری: شبکه خبر دیرتر از همه جا خبر ترور را رفت؛چون اون نهاد بیرونی باید مجوز می داد!

قالیباف: صدای معلمان شنیده شود/ آموزش و پرورش باید مردمی شود نه خصوصی

قالیباف: صدای معلمان شنیده شود/ آموزش و پرورش باید مردمی شود نه خصوصی