مطالب مرتبط:
ژاوی برنده تقابل حریفان پرسپولیس شد
تعامل مطلوب در شورای عالی استان ها با وزارت کشور/ دنبال تقابل با شوراها نیستیم
تقابل رونالدو با مسی؛ فعلا در هاله ای از ابهام!
پیشنهاد سخنگوی کمیسیون بهداشت برای توجه به ظرفیت های طب سنتی در درمان کرونا
ژاوی برنده تقابل حریفان پرسپولیس شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 آبان 1399 ساعت 13:552020-10-22سياسي

طب مدرن، طب سنتی؛ تقابل یا تکامل


اگر مصادیق شارلاتانیزم در طب سنتی وجود دارد که دارد باید اذعان نمود که پدیده شوم شارلاتانیزم در طب مدرن هم وجود دارد اما هرگز نمیتوان بواسطه وجود شارلاتان هایی که در حوزه طب مدرن وجود دارد توانایی ها و خدمات طب مدرن را حتی زیر سئوال برد و ایضا در طب سنتی نیز چنین است.

- گروه سلامت خبرگزاری فارس - محمود مصدق استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: این روزها در محافل مختلف دیدگاه های مختلفی نسبت به حضور طب سنتی ایران در نظام سلامت کشور ارائه می گردد.

این دیدگاه ها طیف وسیعی را از افراط تا تفریط در بر می گیرد.

بدین لحاظ  لازم دیده شد که مطالبی را به صورت گزاره وار به نگارش آورده شود تا موضوع طب سنتی  و نسبت آن با طب مدرن با یک بررسی منطقی، دور از هیجان و مستند به مدارک مورد بررسی قرار گیرد.

1- دانش پزشکی بر خلاف علوم دیگری مانند ریاضی و .

، به علت آن که موضوع آن انسان است همواره بر یک فلسفه و نوع نگاه به انسان استوار بوده است.

حتی آموزش دانش پزشکی هم خود یک دانش است و به همین دلیل، آموزش پزشکی در دانشگاه های دنیا به عنوان یک رشته مستقل در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می گردد.

لذا این امر که به انسان، سلامت و بیماری چگونه نگاه شود در نگاهداشت سلامتی انسان کاملاً مؤثر است.

نظر خوانندگان محترم را به کتاب "درآمدی بر فلسفه طب" نوشته شده توسط هنریک ر.

ولف، استیگ آندره پدرسون (از متخصصین گوارش و روانپزشکی) و ریبن روزنبرگ (فیلسوف)، ترجمه شده آقای همایون مصلحی جلب می کنم.

2- بحث سنت و مدرنیته خاص دانش پزشکی نیست.

تعاریف سنت و مدرنیته و تقابل احتمالی آنها نیازمند نگارش مقاله های خاصی است.

توجه خوانندگان محترم و علاقمندان به این بحث را به مقالات و کتب نگارش شده که کم هم نیستند جلب می کنم.

  البته واژه "سنتی" که در عبارت "طب سنتی" آمده است ارتباطی به تقابل سنت و مدرنیته ندارد و این موضوع در بند 10 توضیح داده شده است.

3- ضروری بنظر می رسد، که از واژه علم (Science)  و نسبت آن با دانش (knowledge) و نیز شبه علم (pseudoscience) و کارآیی و کاربرد هر کدام تعریفی دقیق و جامع صورت پذیرد.

در این خصوص نیز مقالات و کتب متعددی نگاشته شده است که می توان به آنها مراجعه کرد.

تعریف علم را میتوان بر بستر نظریات فلسفی مانند استقرا گرایان با پیشقراولی فرانسیس بیکن که مشاهده تجربی، آزمایش و استقرا را معیار علمی بودن یک حوزه دانشی می داند؛ ابطالگرایان با پیشقراولی پوپر که معتقدند برای آن که فرضیه ای یا فرضیاتی را علمی بدانیم شرط آن است که این فرضیه یا فرضیات (یا حوزه دانشی) ابطال پذیر باشند؛ و یا وجود پارادیم، تامس کوهان و هم اندیشان او وجود پارادیم را معیار اساسی علمی بودن بیان می کنند.

  همچنین میتوان تعریف علم را ازدیدگاه اندیشمندان هم جستجو کرد.

مثلا  هر علم خاص مجموعه ای است از قضایا و احکامی که به روش قیاسی منظم و مرتب شده است.

در حقیقت علم عبارت است از شناخت طبقه بندی شده (ارسطو)؛ هدف اصلی علم تحت پوشش قرار دادن شمار عظیمی از واقعیت های تجربی به وسیله قیاس منطقی از شمار اندکی از فرضیه ها یا اصول(آلبرت انیشتین)،  مشاهده منظم پدیده های طبیعی و شرایط موجود آن که بتوان واقعیت های مربوط به آن را کشف و قوانین و اصول مبتنی بر آن واقعیت ها را فرمول بندی کرد (ریچارد فاینمن)، علم عبارت است از سیستم مطالعاتی منظم و مرتب، و براساس روش علمی (مشاهده،تجربه و .

) که واقعیت های جهان را آن چنان که هستند مورد شناسایی قرار داده و هدف آن کمک به انسان در فهم طبیعت پدیده ها و کشف و بیان قوانینی است که بتوان پدیده های مورد نظر را تعیین و پیش بینی کند (برتراندراسل)، علم بدیهی است و قابل تعریف نیست چون چیزی روشن تر از علم وجود ندارد تا با آن علم را تعریف کنیم (رازی)، علم مطلقِ ادراک، خواه تصوری باشد یا تصدیقی، یقینی باشد یا غیریقینی به تعبیری دیگر حصول ماهیت شی در عقل (حکما)، مطلق تصدیق، چه یقینی و چه غیریقینی (متکلمین)، علم اطلاق می شود بر ادراک مسائل و نفسِ مسائل و بر ملکه حاصل از مسائل (فلاسفه)، علم همان ظهور، و ظهور همان نور است، بنابراین علم مانند نور خود ظاهر و آشکار و آشکار کننده غیر است (اشراقیون).

  در حقیت علم به دو معنی به کار می رود: الف) دانش و معرفت (به این معنا اخلاق، دین، تاریخ، سیاست و هرگونه شناخت و آگاهی علم محسوب می شود) ب) دانش و معرفت خاصی که یا از طریق عقل حاصل می شود مانند ریاضیات و یا از طریق تجربه و آزمایش مانند فیزیک، شیمی، طب و .

میتوان علم را چنین تعریف کرد که علم مجموعه ای است از مسائل مرتبط با موضوع آن علم که حول آن موضوع سازمان یافته اند.

همه علوم به امور کلی مربوطند و در پی کشف قوانینی هستند که در همه حال صادق باشد.

علم به عنوان ساخته و فعالیت ذهنی در ارتباط با جهان خارج است.

با توجه به تعاریف و شاخص های فوق، طب اعم از مدرن یا سنتی نه تنها یک موضوع دانشی بل یک موضوع علمی است.

  در اینجا ضرورت دارد تا علم طب را نیز بر اساس منابع مختلف مورد بررسی قرار داد.

الف)علم و یا عملِ تشخیص، درمان و جلوگیری از بیماری ها  (oxford Dictionary)  ب) علمی که با جلوگیری، تشخیص و درمان بیماری ها سروکار دارد (Marion Webster) ج) علمِ تشخیص، درمان یا پیش گیری از بیماری ها و سایر آسیب هایی که به تن یا روان وارد می شود (The free dictionary) د) پزشکی دانشی بود که سلامت آدمیان نگه دارد و چون رفته بُوَد بازآرد از روی علم و عمل (اخوینی بخارایی، هدایه المتعلمین، قرن 4 هجری) بر اساس تعاریف فوق تفاوتی فیمابین طب مدرن و طب سنتی نیز نمی باشد و هم طب مدرن و هم طب سنتی علمی ملحوظ می شوند.

ضرورتا توجه همگان را به دو نکته مهم مطرح شده توسط اخوینی بخارایی (بند د) جلب می نمایم که طب سنتی براساس آن شکل گرفته است.

نکته اول "نگاهداشت سلامت آدمیان" می باشد.

در حقیقت بر اساس این تعریف مخاطبِ اول طبیان طب سنتی ایران افراد سالم جامعه می باشد و اولین وظیفه این طبیان نگاهداشت سلامتی افراد سالم جامعه می باشد در حقیقت طب سنتی ایران سلامت محور است تا بیماری محور، اگرچه به نیکی به بیماری ها هم می پردازد.

نکته دوم عبارت "علم وعمل" است که مواجه طبیان با بیمار و بیماری بر اساس علم و عمل است.

به نظر نگارنده نکته دوم بسیار حائز اهمیت می باشد و بدین لحاظ شاید بهتر باشد تا بجای این که علم را در مقابل واژه های دیگر قرار دهیم "علم" را در راستای "عمل" قرار دهیم و به تعبیر فرنگی ها Science and Practice.

اگر اینچنین فرض کنیم طب سنتی و طب مدرن را در تکامل و نه در تقابل با یکدیگر خواهیم یافت.

   4- باید اذعان نمود که برای یک ملت، تأسیس دولت یک ضرورت محسوب می شود.

موضوع سلامت نیز یک امر ضروری برای هر دولتی می باشد و رییس دولت و تمامی وزرای وزارت خانه های تابعه از آموزش و پرورش تا وزارت صمت تا وزارت دفاع و حتی و اتحادیه اروپا و سایر مکتوبات مجامع علمی و حکومتی دنیا جلب می کنم.

از منظر مستندات علمی، میتوان به صدها کتاب و هزاران مقالات علمی منتشر شده توسط دانشمندان، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی علمی در خصوص طب سنتی، طب مکمل، گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و .

در دنیای امروز اشاره نمود.

  لذا با توجه به بخش کوچکی از مستندات و تجارب جهانی که ذکر گردید عقل به ضرورت حضور  طب سنتی در نظام سلامت کشور رأی مثبت خواهد داد.

7- بر اساس آنچه که در بند 6 معروض گردید طب سنتی بر اساس عقل، درک، مستندات علمی، تجارب جهانی و نیز قوانین بالادستی مانند قانون سال 1334 وزارت بهداری، قانون تشکیل و قانون تشکیلات  وزارت بهداشت، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتیِ شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست های کلی سلامت ابلاغیه رهبری، همگی دلالت بر به رسمیت شناختن و ضرورت حضور عالمانه و ایمن طب سنتی همانند طب مدرن در نظام سلامت کشور می باشد و طبیعتا تقابل با آن غیر عقلایی، غیر علمی و حتی غیر قانونی می باشد.

8- سؤال دیگری در این خصوص است این است که آیا استفاده اجباری، اختصاصی و انحصاری خدمات طب مدرن توسط مردم یک تکلیف است و یا یک حق؟ آیا مردم فقط مکلف به استفاده از خدمات طب مدرن می باشند و یا در انتخاب شیوه درمان خویش حق هم دارند؟ آیا پزشک مکلف به استفاده از دانش پزشکی مدرن می باشد و یا برای استفاده از تجارب خویش و سایر دانش ها هم، دارای حق می باشد (البته پزشک و بیمار در استفاده از حق خویش در انتخاب شیوه درمان ضامن نیز می باشند).

نظر مخاطبان را به بند 4 اعلامیه سازمان بهداشت جهانی در آلماتای روسیه در سال 1978 جلب می نمایم.

اگر انتخاب شیوه درمان برای پزشک یک حق است و برای بیمار ایضاً، اصرار به مکلف کردن پزشک و بیمار به استفاده از یک شیوه درمانی خاص و انحصاری به چه دلیل می باشد؟ و به چه دلیل به دنبال محروم نمودن  پزشک و بیمار از حق خویش می باشیم؟ به نظر نگارنده این امر یک حق و نه یک تکلیف می باشد.

از نظر عقل و قانون و شاید شرع هم نمیتوان این حق را از پزشک و نیز مردم سلب نمود.

این امر یک امر حقوقی است و انشاء الله متخصصان حقوق پزشکی با نگارش مقالاتی این حق را تبیین و تدوین و منتشر نمایند.

9- مصادیق انجام خلاف در طب مدرن و طب سنتی کم نیست.

بخش نظارت بر درمان معاونت های محترم دانشگاه های علوم پزشکی کشور، بخش نظارت بر تخلفات پزشکی سازمان نظام پزشکی کشور و نیز برخی از محاکم قضایی می توانند شهادت دهند میزان تخلفات پزشکی به چه میزان است.

اما اگر تخلفی در بخش پزشکی مدرن صورت پذیرد، آیا به منزله آن است که دانش پزشکی مدرن مطرود و مردود است؟  هرگز و ابداً.

مادران بارداری که در دهه هفتاد میلادی قرص تالیدومید را بعنوان آرام بخش و خواب آور استفاده نمودند و فرزندانی به دنیا آوردند که دست و پاهای آنها مانند دست و پای فُک ها بود (فوکومیلیا) هنوز در رنج و عذاب می باشند و ایضاً فرزندانشان.

اما این خطای پزشکی و دارویی هرگز به منزله ابطال و طرد دانش مدرن پزشکی و داروسازی محسوب نگردید و نباید می گردید.

این نوع نگاه به مصادیقِ خطا برای طب سنتی نیز جایز و روا می باشد.

10- در خصوص تقابل با عبارتِ "طب سنتی" و یا عدم مقبولیت این عبارت نزد برخی از فرهیختگان پزشکی مدرن که ظاهرا تداعی بخش برگشت به دوران باستان می باشد باید عرض شود تا آنجا که مطالعه گردید عبارت "طب سنتی" از ترجمه عبارت “Traditional medicine” که توسط مراجع علمی و مراکز رسمی دنیا اعلام گردیده بود وارد ادبیات علمی کشور شد، همانطوریکه واژه “Urology”  به بیماری های کلیه و مجاری ادراری ترجمه گردید و نیز سایر واژه های وارداتی پزشکی که ترجمه گردید و در کشور مصطلح گردید.

این تقسیم بندی سابقه تاریخی کمتر از یکصد سال دارد.

در گذشته هرگز این دانش پزشکی داری پسوند "سنتی" نبوده است و از قدیم تا به امروز در حال ارائه خدمت و همراه با توسعه و روزآمد نمودن خویش بوده است.

پسوند سنتی در غرب در هنگام تقسیم بندی دانش پزشکی به این طب اضافه گردید .

طب  سنتی ایران یک دانش پزشکی دینامیک با تاریخی بسیار افتخار آمیز می باشد و هرگز وقفه ای در ارائه خدمات به مردم در آن دیده نمی شود.

این دانش پزشکی در گذشته شروع شده است با تکامل خویش به امروز رسیده و با فرآیند دینامیکی که در خود دارد با تکامل بیشتر به فردا و فرداها خواهد رسید.

دقیقا همانند آنچه در پزشکی مدرن با تاریخچه ای حدود 400 سال اتفاق افتاد.

دانش پزشکی خواه سنتی(traditional)  خواه مدرن (Modern Medicine)  خواه غربی (Western medicine) یا شرقی (Eastern Medicine)، و تقسیم بندی های دیگر همگی دارای یک هدف که ارتقا سلامت بشر می باشد بوده است و در طی زمان بر اساس آنچه در بند 2 ذکر گردید به علت تفاوت فلسفه و نگاه، شیوه های متعدد و متنوع پزشکی مطرح گردید.

البته لزوما مقبولیت همه آنها در پناه ایمن و موثر بودن آنها می باشد.

همچنین دولت مکلف و موظف بر نظارت بر تمامی شیوه های پزشکی که بصورت رسمی و قانونی در حال ارائه خدمت هستند می باشد.

11- بر اساس قوانین مصوب مجلس و قوانین مصرحه در سازمان نظام پزشکی فقط پزشکانی که از دانشکده های پزشکی مورد اعتبار وزارت بهداشت که عضو سازمان نظام پزشکی و دارای پروانه طبابت از مراجع قانونی باشند قادر و مجاز به مداخله در امر سلامت بویژه امر درمان افراد جامعه می باشند.

بدین لحاظ دخالت هر فرد دیگری بر اساس قوانین کشوری غیر قانونی و براساس شریعت و سخنان معصوم موجب ضمان برای خاطی می باشد و به حاکمیت نیز توصیه می کنند که با اینگونه افراد خاطی برخورد گردد.

بدین لحاظ است که وزارت بهداشت با تاسیس دانشکده های طب سنتی و پذیرش دانشجو از میان فارغ التحصیلان پزشکی کشور مبادرت به تربیت متخصصان طب سنتی ایران نمود و خدمات این علم را نظامند نمود تا خدمات طب سنتی ایران قابل ارزیابی و بررسی  باشد.

تاسیس دانشکده های طب سنتی افتخاری ملی و بین المللی در کنار سایر افتخارات ملی و بین المللی برای وزارت بهداشت می باشد.

12- نگاهی جمعیت شناختی به آینده جمعیت کشور بیانگر انتقال جمعیت کشور به جمعیتی سالمند در آینده نه چندان دور خواهد بود.

اگر این انتقال صورت پذیرد که بنظر اجتناب ناپذیر می آید باید از اکنون برای این جمعیت قابل انتظار برنامه ای سلامت محور تنظیم نمود.

طب سنتی ایران توانایی لازم برای همکاری با پزشکی مدرن در نظام سلامت، جهت مدیریت جمعیت سالمند در پیشِ رو را دارا می باشد.

این مفروض فقط یک ادعا نمی باشد و دارای ادله فلسفی و مستند علمی می باشد که به علت گسترگی در مقاله ای دیگر بدان اشارت خواهد شد.

  13- پدیده اقتصادتوریسم (Ecotourism) و سلامت توریسم(Health tourism) از موارد مورد نظر حاکمیت و بویژه وزارت بهداشت کشور می باشد.

با توجه به رویکرد مردم دنیا به طب سنتی و طب مکمل و علاقمندی توریست ها به استفاده  از طب سنتی ملل مختلف  و نیز با توجه به اکوسیستم و جغرافیای متنوع کشور، طب سنتی ایران می تواند با توان و قدرت بالایی در این عرصه حضور داشته باشد که متاسفانه به دلیل مخالفت ها و یا بهتر گفته شود محافظه کاری ها هرگز به آن اجازه حضور در این عرصه داده نشده است.

طب سنتی برای حضور دراین عرصه نیازمند توسعه منطقی، مستمر و پایدار فقط از طریق آکادمیک می باشد.

  14- از تاریخ تاسیس دانشکده های طب سنتی کمی بیش از یک دهه نگذاشته است .

این دانشکده ها با طی مراحل قانونی اعم از شورای دانشگاه، شورای عالی برنامه ریزی و شورای عالی گسترش وزارت متبوع که تماما قانونی هستند صورت پذیرفته است.

اعضا این شوراها تماما از پزشکان متخصص، معتبر و عالی مقام بوده و هستند و حتی یک نفر هم از متخصصین طب سنتی در این شوراها حضور ندارد.

گواهی و امضا این فرهیختگان نیز خود سندی بر تایید ضرورت ارائه این حوزه دانشی بر بستر آکادمیک کشور می باشد.

گزارش دست آوردهای علمیِ پژوهشی، آموزشی و خدماتی و نیز اقتصادی طب سنتی ایران نیازمند نگارش مقالتی دیگر می باشد.

به عنوان مشت نمونه خروار؛ در حوزه آموزشی با توجه به نوپا بودن این رشته در دانشگاه ها، طب سنتی مسیری افتخار آمیز را در پیش گرفت و آنهم آموزشِ پژوهش محور بوده است که از نتایج پژوهش هایی که با ملاک های به روز و پذیرفته شده ی سنجش علمی طراحی و آزموده شدند در آموزش دستیاران استفاده گردید، که این امر در سایر رشته ها با توجه به تولیدات علمی در فراسرزمین یا وجود ندارد یا نادر می باشد.

تولید صدها کتاب و بیش از هزار مقاله اصلی (original article) چاپ شده در مجلات معتبر علمی و با ادبیات امروزین بر اساس اصول و مبانی طب سنتی از افتخارات دیگر اعضا هیات علمی و دانشکده های طب سنتی می باشد.

کیفیت این مقالات قابل رقابت با مقالات طب مدرن می باشد و بسیاری از این مقالات با همراهی و همکاری اساتید فرهیخته دانشکده های پزشکی، داروسازی و سایر دانشکده‎های کشور تدوین و منتشر گردیده است که این امر خود بیانگر امری تکاملی و نه تقابلی است.

15- در یک فرآیند تقابلی پیشنهاد گردیده است که "واحد طب سنتی و متعاقبا رشته طب سنتی از نظام آموزش پزشکی کشور تا زمان فراهم آوری داده های کافی علمی حذف گردد، اما طب مکمل که لزوما مبتنی بر شواهد می باشد در آموزش پزشکی نقش یابد".

در اینجا باید به نکاتی اشاره نمود.

الف) آیا آموزش طب مدرن هم از ابتدای حضورش تا تامین داده های کافی علمی متوقف بوده است؟ آیا اصولا میتوان آموزش یک رشته علمی را تا زمان تامین داده های متوقف نمود؟ آیا آموزش یک امر ایستا یا یک امر پویا می باشد؟ آیا انتهایی برای تامین داده ها برای یک رشته علمی می توان تصور نمود؟ آیا در همین شرایط بحران کرونا"یی (Covid 19) آموزش مداخلات و نیز درمان های انجام گرفته تا حصول تمامی مستندات و مدارک علمی متوقف گردید؟ طب مدرن از زمان حضور و بروز تا به امروز حتی با آزمون و خطا خود را به اینجا که مایه مباهات بشریت است رسانیده است و ایضا طب سنتی .

دانش طب، دانشی دینامیک و پویاست که همزمان با آموزش، نتایج پژوهش های به روز نیز به آموزش وارد شده و در این خصوص تفاوت ماهوی فیمابین طب مدرن و طب سنتی نیست.

همانطور که ذکر گردید آموزشِ پژوهش محور از مختصات ارزشمند طب سنتی می باشد که شاید در هیچ رشته ای در کشور مسبوق به سابقه نمی باشد.

  ب) مضاف اینکه، نظر پیشنهادکنندگانِ حذف آموزش طب سنتی ایران تا تامین داده های علمی، را به این نکته جلب میکنم که حدودا یک دهه قبل از زمان شروع آموزش آکادمیکِ طب سنتی در دانشگاه های کشور اولین مرکز تحقیقات طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاسیس گردید.

در حقیقت طب سنتی با نگرشی کاملا پژوهشی وارد عرصه آکادمیک کشور گردید اما دریغ از حمایت شایسته و بایسته.

البته بی انصافی است که از شاخص افرادی که این علم را مورد حمایت قرار داده اند قدردانی و سپاسگزاری نگردد که قطعا بدون وجود این فرهیختگانِ شاخصِ علم پزشکی کشور، طب سنتی ایران به چنین منزلتی نمی رسید.

ج) چنانچه مفروض بداریم که تا تامین داده های علمی، آموزش طب سنتی ایران حذف و یا متوقف گردد وقتی در عناوین پژوهش اعلامی از طرف معاونت تحقیقات وفنآوری وزارت متبوع هیچ ذکری و عنوانی از طب سنتی، گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و .

نمی شود چگونه میتوان به داده های علمی مستند و مبتنی بر شواهد دست یافت.

اصولا بلحاظ منطقی هر زدگی همراه با زدایی خواهد بود بر این اساس می توان گفت فضای کوهورت زدگی جامعه علمیِ پزشکی کشور حتما با زدایی طب سنتی و گیاهان دارویی و حتی فارماکوگنوزی همراه خواهد بود و این مفروض با این سوال همراه خواهد شد که آیا عدالت در پژوهشِ نظام سلامت کشور جاری و ساری می باشد؟ پیشنهاد می شود جهت عدالت محور بودن یا نیودنِ حوزه پژوهشی نظام سلامت، جدولی با مشخصاتی شامل عنوان پژوهش، مجری/مجریان پژوهش، وابستگی مجری/مجریان، محل اجرای پژوهش و اعتبار مالی تخصیص یافته وزارتی چه از طریق نیماد و چه از طرقِ دیگر وزارتی منتشر شود تا جایگاه طب سنتی برای تامین داده های علمی معتبر در قیاس با سایر موضوعات دانشی پزشکی عیان گردد.

  16- سخن آخر اینکه پزشکی و داروسازی مدرن حقی بس گران بر انسان دارند.

افزایش کیفیت زندگی و نیز افزایش امید به زندگی ما حصل تلاش اندیشمندان و پزشکان پر تلاش و حاذق پزشکی و داروسازی مدرن می باشد.

اما طب سنتی به عنوان یک حوزه دانش پزشکی می تواند همکار مناسبی برای پزشکان مدرن برای ارتقاء سلامت آحاد جامعه ایرانیان می باشد.

پدیده طب سنتی در جامعه به عنوان یک حق وجود دارد و قابل حذف نمی باشد.

برای استفاده ایمن و مؤثر این حق ضرورت دارد تا از طریق آکادمی و دانشگاه های علوم پزشکی، هم آموزش و هم خدمات طب سنتی در اختیار آحاد جامعه قرار گیرد.

لازم به ذکر است که طب سنتی ایران توانایی های لازم در پذیرش مسئولیتی ایمن و موثر در نظام سلامت کشور را دارا می باشد.

عقلانی هم به نظر نمی رسد که اثبات حقانیتِ طب مدرن را با نفی طب سنتی جستجو کنیم و بالعکس.

طب سنتی و طب مدرن برای اثبات ایمنی و اثر بخشی خویش نیازی به شیوه های سلبی ندارند.

پزشکی مدرن و طب سنتی ایران براساس عقل، درک، مستندات علمی و تجارب جهانی نه تنها در تقابل با یکدیگر نیستند بل در تکامل یکدیگر می باشند.

این تکته حائز اهمیت است که اگر در اندیشه تکامل باشیم و نه تقابل.

قطعا و یقینا این تکامل از بستر وجودی دانشکده های طب سنتی ایران بدست خواهد آمد که اگر چنین شود بلاشک ارتقا سلامت ایرانیان را بدنبال خواهد داشت.

اگر این تکامل درک شود و به مرحله اجرا در آید دست شیادان و شارلاتان ها از سلامت مردم کوتاه خواهد شد.

اگر مصادیق شارلاتانیزم در طب سنتی وجود دارد که دارد باید اذعان نمود که اولا این مصادیق در عملکرد پزشکان فارغ التحصیل دانشکده های طب سنتی نمی باشد، ثانیا مسئولیت وجود شارلاتانیزم و شارلاتان ها بر عهده کسانی در بدنه وزارت بهداشت می باشد که با تمام توان و با فشار بالایی مانع از توسعه منطقی، عالمانه و ایمن طب سنتی ایران در بستر آکادمیک کشور،  به عنوان یک وظیفه حکومتی، حق عامه وبل مطالبه عموم گردیده اند و ثالثا توجه باید شود که پدیده شوم شارلاتانیزم در طب مدرن هم وجود دارد اما هرگز نمیتوان بواسطه وجود شارلاتان هایی که در حوزه طب مدرن وجود دارد توانایی ها و خدمات طب مدرن را حتی زیر سئوال برد و ایضا در طب سنتی نیز چنین است.

 نتیجه آنچه که گفته شد این است که طب مدرن و طب سنتی ایران در راستای یک اندیشه تکاملی، ضرورتا در تعامل و همکاری در بستر آکادمی و دانشگاهی میتوانند ارتقا سلامت ایرانیان را تضمین و عینیت بخشند.

از وزارت محترم بهداشت نیز این توقع و انتظار میرود که بر اساس مستندات قانونی تا کنون مصوب شده و نیز با استناد به تجارب جامعه علمی جهانی و توصیه مکرر سازمان جهانی بهداشت از سال 1974 تا کنون در عینیت بخشیدن به این اندیشه تکاملی با توسعه منطقی, عالمانه، ایمن و موثر علم طب سنتی ایران از طریق گروه های آموزشی، دانشکده های طب سنتی،  مراکز تحقیقاتی و نیز نظارت بر خدمات طب سنتی اعم از مداخلات بالینی و تولیدات دارویی تلاشی مضاعف نماید.

  انتهای پیام/  
کلید واژه ها: طب سنتی - طب مدرن - مدرن - سنتی - دانشگاه علوم پزشکی - نظام سلامت کشور - خبرگزاری فارس - استاد دانشگاه - دیدگاه - طب سنتی ایران - مختلف - سلامت - موضوع - پزشکی - بررسی - علوم پزشکی - نظام سلامت - دانش - علوم - خبرگزاری - دانشگاه - مصادیق - پدیده - ریاضی - آورده - مستند - دیگری - تقابل - نگارش - افراط

آخرین اخبار سرویس:
کرونا در نهاوند تحت کنترل است

واکنش مولاوردی به حکم دادگاه بدوی: به دادگاه تجدید نظر شکایت می کنم

تأکید مقامات سازمان امنیت و همکاری اروپا بر تقویت روابط و همکاری ها

امنیت شغلی پایدار و حمایت از تولیدات داخلی با رویکرد جهش تولید

مشارکت جهادگونه دانشجویان در مبارزه با کرونا نشانه نهادینه شدن حس وطن دوستی و خودباوری است

پوستر| ترور در برابر علم بزرگداشت شهید محسن فخری زاده

طرح تفصیلی بیرجند بعد از 9 سال هنوز اجرایی نشده است

گام بلند برای مناسب سازی شهر جهانی برداشته شد/ اجرای ضربتی طرح هفت خوان

وضعیت مصباح یزدی از نظر جسمانی تثبیت شد

جزییات مراسم روز دانشجو دانشگاه فنی حرفه ای اعلام شد

برگزاری سومین جلسه دادگاه پوری حسینی با ادامه قرائت کیفرخواست

دود حزب گرایی به چشم مردم می رود/شنیدن صدای مردم بزرگترین هنر مسئولان است

نماینده دادستان: متهم پوری مرتکب بزه مصرف وجوه دولتی شده است

قنات حفر شده توسط جن ها و دیوها

حجت الاسلام والمسلمین محمدی سیرت مسئول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه شد

آخرین اخبار از وضعیت جسمی آیت الله مصباح

«پویا محمودیان» معاون دفتر غرب آسیا شورای جهانی صنایع دستی شد

نیروی قدس؛ پیشگام توسعه فرهنگ انقلاب اسلامی در جهان اسلام

مولاوردی: رای دادگاه بدوی و قابل تجدیدنظر است

استاندار: باغ موزه دفاع مقدس استان مرکزی 77 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

شرکت معاون صنایع دستی در مجمع شورای جهانی

ایجاد بانک اطلاعاتی از مناطق نیازمند مناسب سازی در تبریز

آخرین وضعیت جسمانی آیت الله مصباح یزدی

دانشجومعلمان خراسان رضوی میزبان سعید جلیلی می شوند

کارگروه ارائه خدمات به ایثارگران تشکیل شد

بیش از 39 هزار نوبت ضدعفونی ناوگان اتوبوسرانی در یک هفته

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات پوری حسینی برگزار شد

کمک مومنانه؛ الخلق عیال الله

تشکیل مرکز هماهنگی مشارکت های مردمی در کشور /مشارکت چشمگیر سازمان های مردم نهاد در طرح شهید سلیمانی

مولاوردی به دو سال حبس محکوم شد

یک غافلگیری در تئاتر شهر

استاندار تهران: بیماران کرونایی ترخیص شده از بستری ها پیشی گرفت

12874 محکوم غیرعمد در زندان های کشور

شروع هفته کار داوطلبانه و جهادی همزمان با 5دسامبر روز جهانی کار داوطلبانه

اهمال در تضییع وجوه دولتی از سوی پوری حسینی

مناطق آزاد کارنامه موفقی در حوزه اجرایی دارند

بومی سازی بیش از 90 درصد قطعات زیردریایی ها/ سامانه پرتاب موشک زیرسطح به سطح وارد فرایند تولید انبوه شد

وقتی دفتر کار فرزندان شهید فخری زاده پلمب شد

حکم شک در وضو پس از نماز

جابری: تحرکات مستقل و مثبت مطالبه گری دانشجویان باید به یک جریان تبدیل شود

کرونا در نهاوند تحت کنترل است

جبهه حق وابسته به شخص نیست/ جوانان جای خالی شهدا را پر می کنند

بازیگر قدیمی: مگر برای کسی مهم است که ما زنده ایم یا نه؟

الون ماسک: تا 2026 به مریخ فضانورد می فرستم

اطلاعیه ستاد انتخابات درباره انتخابات شوراها

سومین جلسه رسیدگی به اتهامات پوری حسینی برگزار شد

تعلل راه و شهرسازی در ابلاغ طرح تفصیلی بیرجند

آیا میدانی که شب یلدا را به چه دلیل پاس میداریم؟

استخدام مهندس عمران آقا در یک کارگاه ساختمانی در ایلام

واکنش مولاوردی به حکم دادگاه بدوی: به دادگاه تجدید نظر شکایت می کنم

شیوه جدید تخلیه صندوق های صدقات خانگی برای پیشگیری از شیوع کرونا

پیگیری مطالبات کارگران بخش صیدون باغملک

«مهدی ماهانی» از ترس هایش می گوید/ عکس

پویش «ایران مهربان»؛ راهی برای جذب حمایت نیکوکاران اصفهانی

پیگیری مطالبات کارگران بخش صیدون باغملک

مولاوردی به دو سال حبس محکوم شد

فعالیت های تبلیغی فاطمیه منوط به نظر ستاد ملی کروناست

طحان نظیف در گزارشی مطرح کرد: ماجرای بررسی 2 مصوبه مهم در شورای نگهبان

برگزاری تریبون آزاد در دانشگاه فرهنگیان پردیس امیرکبیر

چتر حمایتی کانون شهید باکری رودبار جنوب برای هزار خانواده نیازمند

عکس | جدیدترین انتصاب در نیروی قدس سپاه منصوب شد

بازیگر قدیمی: مگر برای کسی مهم است که ما زنده ایم یا نه؟

آمایش سرزمینی غرب مازندران اجرا شود/پرهیز از ساخت وسازهای بی رویه

آخرین وضعیت جسمانی آیت الله مصباح یزدی

شهیندخت مولاوردی به دو سال حبس محکوم شد

سه اصل ولایتمداری، عدالت محوری و شایسته سالاری در اولویت نیروی زمینی ارتش است

ماجرای بررسی 2 مصوبه مهم در شورای نگهبان

گسترش همکاری های فرهنگی ایران و ایتالیا به مناسبت 160 سال دیپلماسی

یک غافلگیری سیاسی در تئاتر شهر

مدیرعامل ستاد دیه کشور: 12874 محکوم جرایم غیرعمد زندانی هستند

پنج روستا در چابهار ساماندهی می شود

بررسی نسبت فعالیت های شهید فخری زاده با «فیزیک» از منظر رحیم پور ازغدی

طرح مجلس برای حذف سوداگری در مسکن

حجت الاسلام علی محمدی سیرت نماینده ولی فقیه در نیروی قدس شد

ملاک های تعیین «شهریه» مدارس غیردولتی ابلاغ شد

زندانیان غیرعمد با بدهی کمتر از یک میلیارد ریال از زندان آزاد می شوند

مولاوردی به دو سال حبس محکوم شد

برنامه امتحانات دی ماه 99 طلاب اعلام شد + جدول

شال و روسری را متناسب با تیپ خود ست کنید!

ایران عضو کمیته راهبری شبکه استرداد دارایی های ناشی از جرایم فساد شد

هفتمین گفت وگوی دینی ایران و کلیسای کاتولیک فیلیپین برگزار می شود

پشت پرده تخریب میدان نقش جهان

حسینی: کاندیداهای ریاست جمهوری باید دارای برنامه مشخصی باشند

تکریم علمای دین، اولین مأموریت رهبر معظم انقلاب به حقیر است/ تقویت مدارس علمیه اراده و کوشش جهادی می طلبد

معارفه اولین فرماندار شهرستان گلبهار

خصوصیات اخلاقی شهید بابایی باید سرمشق نیروی هوایی ارتش شود

ماجرای بررسی 2 مصوبه مهم در شورای نگهبان

«زندان جَو» کتابی درباره مظلومیت شیعیان بحرین/ روایتی از زندان آل خلیفه

حمل و نقل عمومی زیر نگاه «تهران 20»

حضور وزارت میراث فرهنگی در کمیته های تخصصی سازمان جهانی گردشگری

حبس 12874 محکوم غیرعمد

ببینید | موسیقی جادویی که از اعماق کهکشان به گوش می رسد

حیوان، حیوان است / شماره 9 نشریه دانشجویی «نور» منتشر شد

جزییات وضعیت مرزی ایران و ارمنستان/ تغییری صورت نگرفته است

معاون استاندار کرمان: منع تردد شبانه یک هفته دیگر تمدید شد

بررسی نسبت فعالیت های شهید فخری زاده با «فیزیک» از منظر رحیم پور ازغدی

استاندار تهران: بیماران کرونایی ترخیص شده از بستری ها پیشی گرفت

چرا دبیرخانه «شعام» درباره قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بیانیه صادر کرد؟

محکومیت شهیندخت مولاوردی در دادگاه

محکومیت معاون سابق روحانی در دادگاه انقلاب/ حبس و جزای نقدی برای مولاوردی

طب مدرن، طب سنتی؛ تقابل یا تکامل

طب مدرن، طب سنتی؛ تقابل یا تکامل