مطالب مرتبط:
روزهای کرونایی دروازه برتر ترانزیت کشور
تداوم برنامه های دفاعی در راستای تامین نیازهای امنیتی کشور
جدیدترین آمار پرمخاطب ترین برنامه های تلویزیون/ عصر جدید پربیننده ترین
کاهش میزان حوادث جاده ای و آمار جان باختگان این سوانح
گمرک بازرگان باوجود تحریمها نقش کلیدی در اقتصاد کشور ایفا کرد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 آبان 1399 ساعت 10:402020-10-22اقتصادي

آمار و برنامه ریزی، گم شده این روزهای کشور را پیدا خواهد کرد


عصر ارتباطات و اطلاعات زمانی معنا می یابد که جمع آوری اطلاعات و داده ها به روز باشد و یکی از نکاتی که در برنامه ریزی هر سازمانی می توان از آن به عنوان شاخص ترین اصل یاد کرد، - ایسنا/خراسان رضوی عصر ارتباطات و اطلاعات زمانی معنا می یابد که جمع آوری اطلاعات و داده ها به روز باشد و یکی از نکاتی که در برنامه ریزی هر سازمانی می توان از آن به عنوان شاخص ترین اصل یاد کرد، این است که توسعه بدون برنامه ریزی و برنامه ریزی بدون آمار و اطلاعات قابل تحقق نیست.

آمار و برنامه ریزی کمک خواهد که تحقق برنامه های توسعه ای به عنوان گم شده این روزهای کشور، پیدا شود.

از این رو به مناسبت روز ملی "آمار و برنامه ریزی" به بررسی این مقوله مهم در کشور می پردازیم.

مجید نعیمی، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، در گفت وگو با ایسنا در خصوص اهمیت جمع آوری آمار و اطلاعات، اظهار کرد: برای انجام صحیح هرکاری، به پایه ریزی و اساس خوب و صحیح نیاز است و این پایه ریزی صحیح در واقع بانک های اطلاعاتی هستند.

بانک های اطلاعاتی باید حاوی مطالب و عددهای صحیح و به هنگام باشند تا بتوان فضای برنامه ریزی را بر آن ها حاکم کرد.

تمامی کشورهای پیشرفته و توسعه یافته چنین مراحلی را طی کرده اند.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از بانک های اطلاعاتی به بهانه محرمانه بودن، ناقص هستند و سازمان ها و بنگاه های اقتصادی و اجتماعی، ضعف مدیریتی خود را در لوای عبارت محرمانه بودن پوشش می دهند.

انتظار می رود زمانی که گفته می شود اطلاعاتی محرمانه است، مدارکی برای آن وجود داشته باشد که به طور مثال به استناد چنین مصوبه کشوری این اطلاعات محرمانه هستند.

نعیمی ادامه داد: بر طبق نظریه اندیشمندان حوزه های مدیریت، جامعه شناسی و اقتصاد، لازمه حصول توسعه در بخش های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مقوله تعهد است.

در فرهنگ لغت دهخدا کلمه تعهد به معنای از عهده کاری برآمدن تعریف شده است.

زمانی فرد و سازمان می تواند از عهده کاری برآید که بانک های اطلاعاتی جامع و به هنگام در اختیار داشته باشد.

در آن زمان این تعهد است که می ‎تواند از دل آن فرهنگ و کیفیت تراوش کند و این زنجیره بسترساز آزادی های مدنی و.

در جامعه خواهد بود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: بر طبق نظریه علمی، بدون وجود بانک های اطلاعاتی، امکان شکل گیری این آزادی ها وجود نخواهد داشت، بنابراین اگر خواستار رشد پایدار و توسعه در تمام بخش ها و به دنبال گم شده خود یعنی تحقق اهداف استراتژیک برنامه های توسعه ای هستیم، باید تک تک مراحل بالا را طی کنیم.

زمانی که داده صحیح وجود دارد، می توان با استفاده از آن اطلاعات قوی به دست آورد.

این اطلاعات هوشمند مبتنی بر شاخص های کیفی و کمی است که در مرحله بعد به دانش تبدیل می شود و این دانش، نگاه و نگرش ما را نسبت به رفتارهای فردی و گروهی قبلی اصلاح می کند و ارتقاء می دهد.

برای اصلاح ویژگی های فرهنگی جامعه نیاز به داده های قوی داریم وی با اشاره به فواید وجود داده های اطلاعاتی درست، تصریح کرد: اگر می خواهیم ویژگی های فرهنگی جامعه را اصلاح کنیم، حتما باید داده های قوی و اطلاعات هوشمند در دست داشته باشیم و از ارائه نظر شخصی بپرهیزیم.

تنها زمانی می توان از نظرات شخصی استفاده کرد که مبتن بر نتایجی از داده هایی باشد که در اثر تحقیقات میدانی و.

حاصل شده است.

نعیمی بیان کرد: طرح های آماری که هر ساله در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها اجرا می شوند، بر اساس سفارشی است که مرکز آمار ایران به استان ها می دهد و تعداد آن ها حدودا 30 طرح است که به صورت ماهانه، فصلی و یا سالانه اجرا می شود.

مجموع این اقدامات طی 100 فرآیند آماری در استان خراسان رضوی با سفارش مرکز آمار ایران اجرا می شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در خصوص شیوه کاهش خطا در طرح ‎های آماری ابلاغی مرکز آمار ایران گفت: در مرکز آمار، 10 دفتر تخصصی شامل دفتر روش شناسی آماری و طرح های نمونه گیری فعالیت می کنند که وظیفه آن ها مشخص کردن چارچوب فنی طرح ها است، به طوری که در این طرح فنی، تعداد نمونه های هر طرح از روش های آماری به اندازه ای انتخاب می شود که از نظر علمی قابل اغماض بودن خطاهایی ناخواسته را پوشش دهد و تاثیر قابل ملاحظه ای بر نتایج طرح نداشته باشد.

وی با اشاره به لزوم ایجاد بانک های اطلاعاتی زیر نظر وزارتخانه های کشور، تصریح کرد: لازم است تا وزارتخانه ها بانک های جامع اطلاعاتی داشته باشند و تمامی این اطلاعات حسب سیاست گذاری های شورای عالی آمار کشور با محوریت مرکز آمار ایران به یکدیگر مرتبط و لینک شوند.

در صورت وجود چنین بانک هایی، سطح بروز ناهنجاری و تخلفات در سطح سازمان ها به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داشت، این امر منجر به کاهش هزینه های ایجاد بانک های اطلاعاتی، ارتقاءکیفیت داده ها و به هنگام رسانی آن ها و مهمتر از همه موفقیت بیشتر برنامه های توسعه ای خواهد شد.

نیازی به بودجه بیشتر برای ایجاد بانک اطلاعاتی نیست نعیمی در خصوص عدم نیاز به بودجه بیشتر برای ایجاد بانک اطلاعاتی، عنوان کرد: علت اینکه برنامه ریزی ها در کشور ما موفق نیست، نبود بانک های اطلاعاتی جامع ثبتی مبنا تحت وب است.

این کار نیازی به هزینه های سنگین و گزاف ندارد.

برخی از دستگاه های اجرایی اعلام می کنند که باید بودجه بیشتری اختصاص یابد تا بانک ها تقویت شوند، در حالی که نیازی به افزایش بودجه و نیروی انسانی زیادی نیست.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: اصل کار این است که نگرش خود را تغییر دهیم، بانک های اطلاعاتی سیستماتیک تحت وب مبتنی بر دستورالعمل ها و مدیریت واحد مرکز آمار ایران ایجاد کنیم و بانک های اطلاعاتی خود را در حدی که محرمانه نباشد، در اختیار عموم اعم از رسانه ها، پژوهشگران و دستگاه های اجرایی هم مسیر در راستای برنامه توسعه و.

قرار دهیم.

وی با اشاره به عدم نیاز به نیروهای اضافه برای ایجاد این شبکه، بیان کرد: در صورتی که دستگاه ها از فرایند کار یکدیگر اطلاعات داشته باشند، اتلاف منابع نخواهند داشت و برنامه های موازی و یا در برخی موارد اشتباه اعمال نمی شوند.

این امر با همین نیروهای متخصص موجود، قابل اجرا بوده و تنها انگیزه و تعهد به اجرای آن در سطح وزارتخانه ها لازم است.

نعیمی اضافه کرد: شاید در کشور ما بانک های اطلاعاتی وجود داشته باشند، اما زمانی که این بانک های اطلاعاتی پراکنده و ناقص است و به صورت شبکه ای به یکدیگر متصل نیستند، مفید واقع نمی شود.

ما برای ایجاد توسعه، باید تمام بانک های اطلاعاتی را به یکدیگر متصل کنیم و رشد پایدار داشته باشیم که این رشد پایدار زمانی به وجود می آید که افراد و سازمان ها به بانک اطلاعاتی یکدیگر دسترسی داشته باشند.

درصد کمی از اطلاعات هر سازمان محرمانه بوده و نباید آن را به تمامی اطلاعات تعمیم داد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در خصوص لزوم تغییر شیوه آمارگیری گفت: باید جمع آوری اطلاعات ما از روش خوداظهاری، اعم از خانوار، بنگاه های اقتصادی اجتماعی و یا دستگاه های اجرایی به روش ثبتی مبنا تغییر یابد.

اطلاعات ثبتی مبنا که در کشورهای پیشرفته از آن بسیار بهره می گیرند، ما را به بانک های اطلاعاتی قوی می رساند و مدیریت نوین در این برهه از زمان نیاز به وجود چنین اطلاعاتی دارد.

در صورت وجود چنین روش کاربردی و نوین است که می توان شاهد موفقیت برنامه های توسعه ای در کشور بود.

متاسفانه خواسته واقعی در لایه های مختلف مدیریتی وزارتخانه ها برای حاکم کردن روش ثبتی مبنای تحت وب وجود ندارد.

وی در خصوص راهکار ایجاد شبکه بانک اطلاعاتی عنوان کرد: برای اجرای شبکه بانک اطلاعاتی و ایجاد روش ثبتی مبنا در کشور، باید دستورالعمل های اجرایی از طریق وزارتخانه ها صادر شود.

استان ها در این زمینه اختیارات لازم را ندارند.

ما در استان برای این مسأله ورود پیداکردیم اما موفق نشدیم، زیرا در نهایت موضوع به وزارتخانه باز می گردد و وزارتخانه باید اجازه تغییر ساختار بانک اطلاعاتی را صادر کند.

نعیمی ادامه داد: روش ثبتی مبنا باعث تعدیل نیروهای پیشین نخواهد شد و تنها جنس کار نیروها تغییر خواهد یافت.

در این روش نیروهای مورد نظر در فرآیند پردازش داده ها، بسط و توسعه آن ها متناسب با نیازهای جدید مدیریتی و نیز تبدیل داده به اطلاعات و شاخص های علمی جهت تصمیم سازی های مدیریتی به کار گرفته می شوند، علاوه بر این در برخی موارد که امکان جمع آوری داده از طریق ثبتی مبنا میسر نیست، لازم است که از این نیروهای مجرب در طرح های آماری مبنی بر روش های نمونه گیری و یا سرشماری کمک گرفته شود.

عدم تفویض اختیار به استان ها برای ایجاد بانک های اطلاعاتی یکی از مشکلات آماری کشور است معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی افزود: باید مهندسی مجددی روی ساختار بانک های اطلاعاتی اعمال شود و این کار از طریق مدیریت مستقر در استان ها قابل اعمال نیست، زیرا تفویض اختیار لازم برای این کار را ندارند و شاید عدم تفویض اختیار به استان ها برای ایجاد بانک های اطلاعاتی یکی از مشکلات آماری کشور باشد.

وی بیان کرد: افرادی که فکر می کنند کمبود نیروی انسانی باعث نقص و مشکلاتی در سیستم آماری ما است، شناخت کافی نسبت به بانک های اطلاعاتی ندارند.

زمانی که یک طرح آماری با شیوه خوداظهاری پیش می رود، تعداد نیروی انسانی بسیار زیادی درگیر اجرای آن با هزینه های زیاد و تکراری می شوند.

خراسان رضوی جزو سه استان برتر در اغلب شاخص های آمار و برنامه ریزی است نعیمی با اشاره به تاثیر قانون جدید مرکز آمار ایران تصریح کرد: در یک سال اخیر، با تلاش مدیران مرکز آمار ایران اصلاحاتی بر قانون مرکز آمار اعمال شده که با اجرایی شدن این قانون شاهد گامی بسیار بلند و ارزشمند در فضای آماری کشور خواهیم بود.

استان خراسان رضوی از بهترین افراد متخصص در بحث آمار و برنامه ریزی استفاده می کند و جزو سه استان برتر در اغلب شاخص های مورد نظر در کشور است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: برخلاف اینکه در قانون مرکز آمار بند 7 ذکر شده هر شخص ساکن ایران و همچنین اتباع ایرانی مقیم خارج کشور مکلف هستند به پرسش های مربوط به کلیه آمارگیری ها و سرشماری ها که توسط مرکز آمار ایران انجام می شود، پاسخ صحیح بدهند.

وی اضافه کرد: شرایط اقتصادی، کمبود سواد آماری و فقدان هزینه در برابر عدم همکاری و یا پاسخ غیر صحیح از جمله دلایلی هستند که برخی از نمونه های آماری جواب دقیق و صحیحی به سوالات در روش خوداظهاری نمی دهند.

این موضوع بار حقوقی دارد و اگر هر فرد سرپرست خانوار و بنگاه اقتصادی جواب صحیح و کاملی ندهد، باید در جایی جوابگو باشد، زیرا پاسخ اشتباه آن افراد منجر به اتلاف منابع و نابسامانی در اهداف برنامه ‍ های توسعه ای می شود.

نعیمی گفت: از طرفی جامعه هدف در طرح های آماری این انتظار را دارند که بدانند از دادن پاسخ صحیح و نیز وقت گذاشتن برای تکمیل پرسشنامه ‎ها منافع آن ها چه میزان بهبود می یابد، بنابراین مسئولان امر باید به نوعی شاخص های بهبود یافته و رشدهای ایجاد شده به واسطه کسب اطلاعات دقیق را به نمونه های آماری جامعه هدف نشان دهند.

زمانی که جامعه آماری این پیام را دریافت نماید که باوجود پاسخگویی صحیح و صرف زمان برای تکمیل پرسشنامه ‎های آماری، مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادتر شده، قطعا در همکاری با طرح ‎های آماری شاهد عواقب تلخ آن خواهیم بود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، عنوان کرد: امیدواریم که فضای اطلاعاتی ثبتی مبنا از طریق کلیه وزارتخانه ها با رعایت ملاحظات امنیتی اجرایی شود، زیرا راه رسیدن به توسعه، داشتن چنین بانک هایی است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: برنامه ریزی - برنامه - اطلاعات - سازمان مدیریت و برنامه ریزی - آمار - زمانی - سازمان - ارتباطات - سازمانی - سازمان مدیریت - خراسان - کشور - آوری - گم شده - یکی از - توسعه - ایسنا - شاخص - رضوی - داده - توان - معنا - تحقق - روز ملی - گفت وگو - مناسبت - مدیریت - اهمیت - بررسی - معاون

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی مهم درباره آینده بورس/ سازمان بورس باید با سیگنال فروشان برخورد کند

رییسی: 160 شهر قرمز به 37 شهر کاهش یافت

وزیر نفت: تا زمانی که تحریم ها برجاست، درباره مباحث مربوط به تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی کنم

قیمت روز صفحه ستون در بازار (10 آذر) + جدول

رییسی: 160 شهر قرمز به 37 شهر کاهش یافت

افزایش 97 درصدی سرمایه «فملی»

لزوم حمایت دولت از طرح ها و جمع آوری آب های سطحی اهواز

انعقاد قرارداد بیمه اختیاری بصورت غیرحضوری در قالب طرح 3070

کلاهبرداری بافروش ارزدرشبکه های اجتماعی

کرونادرحال عقب نشینی

مدیرعامل جدید ورق خودرو چهارمحال و بختیاری معرفی شد

توافق برای تمدید کاهش تولید روزانه 7.7 میلیون بشکه ای نفت سخت است

اعلام شرایط جدید واردات خودرو

قیمت گذاری گوشت مرغ قطعه بندی شده در خراسان رضوی

فردا روز سرنوشت ساز برای اوپک+ ویدیو

پیش بینی مجلس از چهار منبع برای واردات خودرو / معاون رییس جمهور: خودرو های ارزان قیمت طراحی می کنیم / دلار از 24000 تومان فاصله گرفت/ بورس به سبزپوشی ادامه داد

جزییات نحوه عرضه خودرو در بورس +فیلم

برگزاری تورهای پژوهشی در هفته پژوهش قم

ممنوعیت ثبت سفارش برای واردکنندگانی که تعهدات ارزی خودراایفانکرده اند

انحصارگران پشت گرانی مرغ

قیمت امروز سکه پارسیان دوشنبه 10 آذر 99

قیمت روز ناودانی در بازار (10 آذر) + جدول

زاکانی از حضور 4 درصدی ها در بانک ها گفت!

صورت های مالی حسابرسی شده «بورس» منتشر شد

صندوق فولاد، قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان را بدرستی اجرا کند

واریز وجوه دریافتی مازاد به حساب حجاج 98

پیش بینی فعالان بازار از قیمت سکه

شهرداری قزوین و بدهی که تمامی ندارد

صندوق فولاد، قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان را بدرستی اجرا کند

واریز یارانه معیشتی 100 هزار تومانی از نیمه دوم آذرماه

بی توجهی سکه به نزول اونس طلا | ریسک خرید دلار بیشتر است یا سکه؟

30 هزار نفر در وزارت بهداشت جذب می شوند

قیمت طلا، سکه و دلار امروز سه شنبه 99/09/11 + تغییرات

تعاونی مصرف اصحاب رسانه راه اندازی می شود

توسعه چهارمحال و بختیاری در گرو افزایش شهرک های کشاورزی

قیمت دلار کانال عوض کرد/ رشد قیمت ادامه دارد؟

شهرداری قزوین و بدهی که تمامی ندارد

کاهش 26 درصدی بارش ها در خراسان جنوبی

حمایت از تولید نباید صرفاً به بیمه و مالیات مربوط شود

مهم ترین خبر های جامعه که در 10 آذرماه رخ داد

تکمیل تجهیزات اتاق عمل با کمک خیرین

زمان قرعه کشی مرحله نهم فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد

بازار نفت همچنان شکننده/ اجماع در تصمیم گیری اوپک نیازمند حوصله و مذاکره است

قیمت گذاری گوشت مرغ قطعه بندی شده در خراسان رضوی

نحوه دریافت بسته معیشتی 100 هزار تومانی کرونا

ببینید | «عطسه» میزبان مجری نوستالژیک دهه 60 بود

نشانه های عقبگرد احتمالی دلار در فردا سه شنبه 11 آذر 99

صف خرید برای سکه بورسی

10 میلیون گان پزشکی توسط مددجویان زندان های تهران تولید می شود

4 واحد صنفی متخلف در ملارد پلمب شد

پیش بینی بورس در فردا سه شنبه 11 آذر 99 / پیش به سوی 1.5 میلیون واحد

قیمت روز پروفیل در بازار (10 آذر) + جدول

امکان پرداخت قبوض با رمز پویا در سامانه 2000 فراهم شد

وزیر نفت: اجماع در تصمیم گیری نیازمند حوصله و مذاکره است

روحانی: سامانه جامع تجارت جلوی سوءاستفاده ها را می گیرد

تامین 50 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای اصلاح شبکه فاضلاب اهواز

وزیر نفت: اجماع در تصمیم گیری نیازمند حوصله و مذاکره است

ارزش صندوق پالایشی یکم/ دارا دوم امروز دوشنبه 10 آذر

تذکر جدی به واحدهای صنفی کرکره نیمه باز

قیمت جدید انواع تلویزیون در بازار/جدول

کشف انبار لوازم آرایشی با تاریخ انقضاء 11 سال پیش (فیلم)

تعطیلی واحد های مختلف صنفی در سپیدان

واکسن کرونا مدرنا در موارد شدید بیماری، کارایی 100درصدی دارد

توزیع مرغ منجمد همچنان ادامه دارد

کنترل پنیرک در مزارع کلزا بخش وراوی

بهترین افزونه های سافاری برای macOS کدامند؟ (بخش دوم)

اختلاف نظر اعضای اوپک برسر کاهش تولید نفت

زنگنه: توافق برای تمدید کاهش تولید 7.7 میلیون بشکه ای نفت سخت است

تصمیم درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید به نشست با غیراوپکی ها موکول شد

افسار بازار مسکن کشیده می شود؟

اقدامات جدید پلیس قیمت دلار و طلا را کاهش داد

امکان پرداخت قبوض با رمز پویا در سامانه 2000 فراهم شد

ممنوعیت صدور چک در وجه حامل از 21 آذرماه امسال

فردا روز مهمی برای اوپک است

قیمت سکه در بازار امروز دوشنبه 10 آذرماه 99/ ریزش قیمت جهانی طلا

وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه 99

21 هزار تن بذر اصلاح شده بین کشاورزان لرستانی توزیع شد

بازخوانی توصیه های صندوق بین المللی پول برای اقتصاد ایران

یارانه معیشتی آذر ماه امشب واریز می شود/ صندوق سرمایه گذاری پالایش یکم مجوز فعالیت گرفت

21 هزار تن بذر اصلاح شده بین کشاورزان لرستانی توزیع شد

صعود احتیاطی در بازار ارز

پیش بینی مهم درباره آینده شاخص بورس/بازار سیگنال فروشان داغ شد

چشم جهان به تصمیم امروزاوپک است

کاهش 40درصدی جا به جایی مسافران در استان کرمانشاه

توافق عربستان و امارات برای استفاده از ارز دیجیتال مشترک

توافق اوپک برای تمدید سه ماهه محدودیت عرضه نفت

کاهش 20درصدی آب سد های آذربایجان غربی

اجماع در تصمیم گیری نیازمند حوصله و مذاکره است

تنها 10 درصد از محصولات کشاورزی اصفهان بیمه شده اند

ثبت 2159 جریمه برای متخلفان محدودیت تردد در گلستان

40 هزار تن گندم به خارج از استان زنجان ارسال می شود

کاهش 40 درصدی جا به جایی مسافران در استان کرمانشاه

تصمیم درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید به نشست با غیراوپکی ها موکول شد

افتتاح طرح های اقتصادمقاومتی و درمانی آذربایجان شرقی

الزامات ماده (21) مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک، بزودی اجرایی می شود

زنگنه : بازار نفت همچنان شکننده است

زنگنه : بازار نفت همچنان شکننده است

راه اندازی آزمایشی تله سیژ بوستان علوی قم

قیمت روز میلگرد در بازار (10 آذر) + جدول

اختلاف نظر احداث کتابخانه مرکزی نیشابور را به تاخیر انداخته است

آمار و برنامه ریزی، گم شده این روزهای کشور را پیدا خواهد کرد

آمار و برنامه ریزی، گم شده این روزهای کشور را پیدا خواهد کرد