مطالب مرتبط:
دلایل جدایی سوگیتا از تیم تراکتور/چرا تراکتور بازیکن اسمی جذب نکرد
هشدار قاضی القضات به حاشیه سازان سیاسی
مینو محرز:مقاومت ستاد کرونا در برابر تعطیلی سیاسی است نه علمی/ برای قرنطینه دیر است تنها راه دو هفته تعطیلی است/کادر درمان خسته است
شورای عالی فضای مجازی طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات را ابلاغ کرد
11 روستای کردستان برای اجرای طرح های کارآفرینی حمایت می شوند
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 مهر 1399 ساعت 02:552020-10-20دانش

اسدی: به دلایل سیاسی از شبکه های برون مرزی حمایت نمی شود/ چرا پرس تی وی از حمایت همه جانبه برخوردار نیست؟


عباس اسماعیل گل؛ مدتی پیش بود که خبر قطع پخش شبکه الکوثر توسط شرکت ماهواره ای یوتل ست و همچنین قطع پخش شبکه سحر از روی ماهواره پاک ست به دلیل بدهی های انباشته سازمان صداوسیما به این شرکت های ماهواره ای خبرساز شده بود که .

- " عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به دانشجو گفت: متاسفانه دست اندرکاران تعیین و تزریق بودجه به شبکه های برون مرزی در خارج از صداوسیما ما به دلایل سیاسی حاضر نیستند از شبکه های برون مرزی آنچنان که باید و شاید حمایت کنند گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو": عباس اسماعیل گل؛ مدتی پیش بود که خبر قطع پخش شبکه الکوثر توسط شرکت ماهواره ای یوتل ست و همچنین قطع پخش شبکه سحر از روی ماهواره پاک ست به دلیل بدهی های انباشته سازمان صداوسیما به این شرکت های ماهواره ای خبرساز شده بود که با این اتفاق امکان دسترسی مخاطبان در کشور های عربی منطقه در غرب آسیا و شمال آفریقا به شبکه الکوثر و صد ها میلیون مخاطب به شبکه سحر اردویی در منطقه شبه قاره قطع شده است و طی این مدت نه تنها اخباری مبنی بر تلاش مسؤولان دولتی برای حل مشکل و تامین ارزی این شبکه ها منتشر نشده است بلکه خبر های ناگواری مبنی بر احتمال قطع سایر شبکه های برون مرزی صداوسیما همچون پرس تی وی به خاطر انباشت بدهی های ارزی به شرکت های ماهواره ای به گوش میرسد که با عدم تخصیص نیافتن بودجه ارزی از سوی دولت به رسانه ملی این اتفاق محتمل خواهد بود.

عباس اسدی استاد روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبایی و دانش آموخته علوم خبری و ارتباطات از دانشگاه پاریس،پرس تی وی را صدای مردم ستمدیده سراسر جهان دانست و آن را به نهالی تشبیه کرد که برای رسیدن به بلوغ نیاز به مساعدت و همکاری دستگاه های مختلف دارد.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید: با توجه به اینکه بستر شکل گیری شبکه پرس تی وی بر اطلاع رسانی استوار است نقش این شبکه را در بیان حقایق از جمهوری اسلامی برای مردم جهان چگونه می بینید؟ به نظر من پرس تی وی یک شبکه به معنای واقعی آلترناتیو است که توانسته در برابر امپریالیسم خبری ایستادگی کند و واقعیت های مربوط به جهان سوم را- جهانی که در واقع خبرگزاری ها و رسانه های دیگر نسبت به آن نگاهی منفی دارند- به نحو احسن بازتاب و پوشش دهد.

پرس تی وی توانسته واقعیت های مربوط به جهان سوم را منعکس کند و نشان دهد علی رغم اینکه رسانه های غربی همواره در مورد جهان سوم، اخبار مربوط به جنگ و خشونت و اخبار منفی را پوشش می دهند، تمام ماجرا این گونه نیست.

در واقع پرس تی وی نشان می دهد که نقاط مثبت هم درباره جهان سوم وجود دارد و می شود این ها را پوشش داد.

برنامه خاصی از پرس تی وی مد نظر شما است که این ویژگی ها را دارا باشد؟ بله نمونه اش همین برنامه ایران که از شبکه پرس تی وی پخش می شود و زیبایی های مربوط به ایران را به مخاطبان جهانی خود معرفی و بیان می کند که بر خلاف نظر رسانه های غربی، ایران نه تنها یک کشور تروریستی نیست بلکه یک کشور توریستی است.

برنامه هایی مثل ایران که پرس تی وی می سازد، می تواند به نمایش چهره مثبت و زیبای ایران در مجامع عمومی و بین المللی کمک کند.

در شبکه ای مثل پرس تی وی با توجه به هویت و نقشی که در آگاهی بخشی دارد، کارشناسانی که دعوت می شوند، باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشند؟ بله این موضوع بسیار مهمی است، پرس تی وی کارشناسان بسیار توانمندی را که دعوت می کند که ابعاد یک موضوع و یک خبر را می شکافند و روشنگری می کنند این بسیار بسیار قابل تحسین است.

ما در بسیاری از رسانه های غربی شاهدیم که این استقلال عمل، جرات و شجاعت را ندارند که مسائل مربوط به یک کشور و جامعه را بیان کنند، اما این شبکه توانسته با جذب کارشناسان متنوع و متفاوت از سراسر جهان یک الگوی جدید به جهانیان نشان دهد و بگوید که می توان از ظرفیت های جهانی برای بیان حقیقت استفاده کرد.

وقتی ما بی بی سی و سایر رسانه های وابسته را نگاه می کنیم، شاهد هستیم که این ها در واقع دو نفر و نصفی کارشناس دارند که همیشه هم تکراری اند و حرف های کلیشه ای می زنند ولی ما در پرس تی وی تحلیلگران مختلفی می بینیم حتی کارشناسان از جنس مختلف یعنی مرد و زن .

این یعنی تنوع کارشناس از لحاظ جنسیتی، موقعیت مکانی و تخصص، ظرفیتی مناسب را برای پرس تی وی ایجاد کرده و سیاستگذاران پرس تی وی توانسته اند موقعیت اخبار جهان را به خوبی دریابند و بر اساس نیاز مخاطبان جهانی سیاستگذاری تحلیلی کرده و برنامه هایشان را پیش ببرند.

همانگونه که شاهد هستید شبکه های معاند تمام تلاش خود را برای مخدوش کردن چهره انقلاب اسلامی به کار بسته اند.

به نظر شما پرس تی وی چقدر در خنثی کردن این پیام ها موفق عمل کرده است؟ من معتقدم پرس تی وی یک شبکه جهانی و بین المللی است.

نباید جایگاه آن را فرو بکاهیم به شبکه های معاندی که به زبان فارسی برنامه پخش می کنند.

اصلا شبکه پرس تی وی مخاطبانش فارسی زبانان نیستند، مخاطبان پرس تی وی در واقع مخاطبان جهانی هستند که به زبان انگلیسی صحبت می کنند یا مطالب را در سراسر جهان می فهمند.

بنابراین ما باید جایگاهی را برای پرس تی وی تعریف کنیم که بسیار بالاتر از شبکه های فارسی زبانی باشد که مخاطبان آنچنانی هم ندارند.

بنابراین نباید این گونه مقایسه کنیم.

اینگونه مقایسه کردن نوعی ظلم و جفا در حق پرس تی وی است.

ما باید پرس تی وی را با رسانه های بین المللی مقایسه کنیم نه با رسانه های معاند فارسی زبان برون مرزی.

پرس تی وی چقدر توانسته در ایجاد روایتی جدید از اتفاقات منطقه نقش موفقی داشته باشد؟ به نظر من این شبکه توانسته همپای سایر رسانه های منطقه ای مثل الجزیره و .

یک جریان سازی خبری بسیار تاثیر گذار را ایجاد کند و در میان رقبا به یک رسانه اگر نگوییم بی رقیب، به یک رسانه کم رقیب تبدیل شود.

این شبکه توانسته به دنیا بفهماند که جمهوری اسلامی ایران در حوزه رسانه ای هم حرفی برای گفتن دارد.

پرس تی وی رسانه ای خود ساخته است؛ یعنی این شبکه را کسانی اداره می کنند که در درون خود این جامعه بزرگ شده اند و تحصیل کرده اند.

در نقطه مقابل، سایر رسانه ها مثل الجزیره در واقع اجاره ای اند، یعنی افرادی از بی بی سی می آیند و الجزیره را درست می کنند، اما پرس تی وی در اصل یک رسانه بومی است.

الجزیره و امثال آن یک نوع رسانه اجاره ای هستند که کارمندانشان از جاهای دیگر آمده اند و آنجا فعالیت می کنند.

تفاوت بودجه ای که پرس تی وی و به طور مثال الجزیره دارد چقدر در کیفیت برنامه سازی این دو شبکه تفاوت ایجاد کرده است؟ بودجه ای که پرس تی وی دریافت می کند و بودجه ای که الجزیره می گیرد اصلا قابل مقایسه با هم نیستند، پرس تی وی با دست خالی با امپریالیسم خبری مبارزه می کند اما دولت و ثروت عظیمی پشت سر امثال الجزیره است، لذا باید این مسئله را هم مورد توجه قرار دارد.

آن نوع روزنامه نگاری که پرس تی تی وی دنبالش است، بومی است تا روزنامه نگاری اقتباس شده از غرب یا سایر کشور های دیگر.

پرس تی وی هم در تولید محتوا و هم در ارائه شکل بسیار متفاوت است.

بنابر این حتما بایستی دولت و افرادی که دست اندرکار هستند کمک کنند که پرس تی وی بتواند روز به روز رشد پیدا کند، من به آینده این شبکه امیدوار هستم به شرط اینکه به آن کمک شود.

این رشد و شکوفایی پرس تی وی است که باعث شده بسیاری از کشور های غربی دنبال این باشند که این شبکه را فیلتر یا سانسور کنند و از بین ببرند؛ اگر این شبکه اثر نداشت پس برای چه محدود می شود که مثلا در مقطعی فرکانسش پخش نشود و به جاهای دیگر نرسد، یا چرا حساب های کاربری اش را در شبکه های اجتماعی مسدود می کنند؟ پس این شبکه اثر گذار است.

در پاسخ به برخی که می گویند پرس تی وی اثرگذار نیست یا مخاطب ندارد، باید پرسید پس این ایجاد محدودیت ها برای چیست؟ با توجه به اینکه شبکه های برون مرزی صداوسیما تریبون نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و همه هم فراجناحی عمل می کنند و در شرایط حساس حال حاضر این شبکه های برون مرزی هستند که می توانند پرچم دار نظام باشند، نقش حمایتی مجلس و دولت را چگونه می بینید؟ من رسانه های بین المللی جمهوری اسلامی را فقط رسانه های برون مرزی جمهوری اسلامی نمی دانم، فکر می کنم اینها رسانه های برون مرزی ملل ستم دیده هستند و برای همه مللی که مظلوم واقع شده اند و در سنگر مقاومتند، کار می کنند.

این شبکه ها را باید فراتر از این موضوع نگاه کرد.

اینکه متاسفانه دست اندرکاران تعیین و تزریق بودجه به شبکه های برون مرزی در خارج از صداوسیما ما به دلایل سیاسی حاضر نیستند از شبکه های برون مرزی آنچنان که باید و شاید حمایت کنند، جای تاسف دارد.

این در حالی است که در اکثر کشورهای دنیا حمایت های بسیار بسیار مالی و معنوی از رسانه های برون مرزی شان می کنند.

چشم انداز شما برای آینده شبکه های برون مرزی چیست؟ من معتقدم که پرس تی وی آینده خوبی دارد به شرط اینکه بتواند از صاحبنظرانی که در عرصه بین المللی تجربه و ایده دارند، استفاده کند و اتاق فکری تشکیل دهد تا بتواند سیاستگذاری خبری فعال تری داشته باشد.

پرس تی وی باید همچنان سیاست مستقلانه داشته باشد و به صدای مردم مظلوم دنیا تبدیل شود.

آینده روشنی هم در انتظار است چون پرس یک رسانه جدید است و 13 سال است که از تولدش می گذرد، یعنی هنوز به بلوغ نرسیده است، تازه پا گرفته و یک نهال است.

به نظر من اگر بتواند در آینده تداوم پیدا کند که می کند، به یک رسانه ابرقدرت تبدیل خواهد شد.

اگر مثلا بی بی سی یا سی ان ان قوی هستند به این خاطر است که یک سابقه طولانی دارند، بنابراین ما باید منتظر باشیم این شبکه هر چه سنش بالاتر برود شکوفایی بیشتری نیز بیابد، چون رسانه رسمی جدیدی است و کم سن و سال است.

بنابراین حتما آینده خوبی خواهد داشت و می تواند به یک رسانه ممتاز تبدیل شود و مخاطبان بیشتری هم در سایر نقاط جهان پیدا کند .

دنیای امروز خسته شده و به دنبال اخبار واقعی تر، عینی تر و اخباری با تحلیل های عمیق تر است و از رسانه هایی که از طرف صاحبانشان اخبار کلیشه ای و مسائل کلیشه ای پخش می کنند، خسته شده اند.

مردم امروز دنبال رسانه ای هستند که از آن حقیقت را بشنوند، پرس تی وی این صدای حقیقت برای آنها است.


کلید واژه ها: ماهواره - سازمان صداوسیما - شبکه - برون مرزی - صداوسیما - دانشگاه علامه طباطبایی - شبکه الکوثر - دلایل سیاسی - عضو هیئت علمی دانشگاه - شرکت - حمایت - شبکه سحر - اسماعیل - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - دانشجو - مرزی - سازمان - برون - سیاسی - فرهنگ و هنر - هیئت علمی - توسط - طباطبایی - بدهی - عباس - خبرگزاری - پرس تی وی - برخوردار - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

8 استاد دانشگاه مراغه در فهرست دانشمندان برتر جهان

تصاویر/ چهل و سومین نشست هیئت امنای مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر حوزه های علمیه

ثبت اختراع بین المللی دستگاه تشخیص و هشداردهنده خونریزی پس از زایمان

نخستین فیلم فضانورد ناسا از زمین

نخستین فیلم فضانورد ناسا از زمین

مهدی گلشنی : شهید فخری زاده معتقد بود مسالهٔ موج ذره حل نشده است

نحوه جذب منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش

روایت طهرانچی از شخصیت شهید فخری زاده؛ شهریاری و علیمحمدی مجذوب او بودند

روند شیوع کرونا در مازندران کاهشی نیست/ دورهمی های خانوادگی ممنوع

امکان پذیرش دانشجویان در سرا های دانشگاه شهید چمران اهواز فراهم نیست

کسب رتبه های برتر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سامانه راد

آیا رنج مقدس است؟

آیا رنج مقدس است؟

نام 2 استاد دانشگاه صنعتی قوچان در میان دانشمندان برتر دنیا

سه نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه زابل در لیست دو درصد دانشمند برتر دنیا قرار گرفتند

نام 2 استاد دانشگاه صنعتی قوچان در لیست دانشمندان برتر دنیا قرار گرفت

استاد ایرانی دانشگاه آکسفورد برنده جایزه فناوری سال انگلیس

نام 2 استاد دانشگاه صنعتی قوچان در لیست دانشمندان برتر دنیا قرار گرفت

چین تلسکوپ فضایی جدید به فضا می فرستد

سرقت دو دفترچه «چارلز داروین» از کتابخانه دانشگاه کمبریج

تصاویر | تجمع دانشجویان اصفهانی مقابل سازمان انرژی اتمی استان

میزبانان این هفته دوشنبه های قرآنی دانشگاه فرهنگیان معرفی شدند

دانشجویان البرزی در محکومیت ترور شهید فخری زاده تجمع می کنند

اکتشافات تازه با پرتاب تلسکوپ فضایی چین

جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد رشت در محکومیت ترور دانشمند هسته ای تجمع کردند + عکس

فتوحی: تاسیس 500 شرکت دانش بنیان در دانشگاه شریف / اقتصاد دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان 13 کدرشته خاص کنکور 99

اکتشافات تازه با پرتاب تلسکوپ فضایی چین

دانش بنیان ها با شیوع کرونا بیش از 1400 خدمت دریافت کردند

برگزاری نمایشگاه مجازی توانمندی های دانشجویان در زمینه مد و لباس

نیلی: دانشگاه ها از علوم پایه غافل شدند / دانشگاه تهران تاخیری در آموزش های الکترونیکی نداشت

کمره ای: بیش از 400 ایده به جشنواره چهارم ارسال شده است / ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره

92 پژوهشگر دانشگاه آزاد در لیست مکمل دانشمندان دو درصد برتر

منابع آزمون پذیرش دستیار فوق تخصصی رشته جراحی عمومی تغییر کرد

92 پژوهشگر دانشگاه آزاد در لیست مکمل دانشمندان دو درصد برتر

استخدام پیک موتوری با مزایای عالی در رستوران ارکیده در تهران

رویداد علمی عصر داده ها و هوش مصنوعی برگزار می شود

روحانی قانون نحوه جذب منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش را ابلاغ کرد

دانشجویان همدانی فردا، 10 آذر در گلزار شهدا دانشگاه علوم پزشکی تجمع می کنند

امکان تبادل دانشجو در دانشگاه علمی کابردی با دانشگاه آلمان ​

جشنواره اندیشمندان سال آینده به صورت بین المللی برگزار می شود

اعلام جزییات ثبت نام دانشجوی ارشد بدون آزمون دانشگاه علم و صنعت

ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» ابلاغ شد

اعلام جزییات ثبت نام دانشجوی ارشد بدون آزمون دانشگاه علم و صنعت

ابلاغ نحوه جذب منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش/ استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه ها

رویداد علمی عصر داده ها و هوش مصنوعی برگزار می شود

احتمال توقف پرونده شکایت از تولیدکننده نقاط کوانتومی در آمریکا قوت گرفت

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

آزمون زبان MSRT وزارت علوم لغو شد

در برابر نامه وزیر علوم درباره استخدام دانشجویان در آموزش و پرورش سکوت نکنید

برای تکمیل بیمارستان پیشوا تفاهم نامه ای تنظیم شد

امکان تبادل دانشجو با دانشگاه های مهارتی دنیا فراهم شد

تفاهم نامه برای تکمیل بیمارستان پیشوا تنظیم شد

ابعاد تخریب آلونک زن سرپرست خانوار بندرعباسی

اسامی پذیرفته شدگان برخی دانشگاه ها در آزمون سراسری اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان برخی دانشگاه ها در آزمون سراسری اعلام شد

کمبود هیئت علمی و امکانات در دانشگاه فرهنگیان لطمه مهلک به آینده شغل معلمی!

رویداد علمی عصر داده ها و هوش مصنوعی برگزار می شود

176 بیمار جدید کرونایی در سیستان وبلوچستان شناسایی شد/ فوت 9 نفر

راه دسترسی دانشجویان دانشگاه رازی به کارشناسان آموزشی دانشکده ها اعلام شد

جشنواره مجازی دانشجویی «نور محمد(ص)» فراخوان داد

9 عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا در فهرست دانشمندان 2 درصد برتر جهان قرار گرفتند

مهلت ثبت نام کنکور دکتری 1400 تمدید شد

نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد

مهلت ثبت نام در کنکور دکتری تمدید شد

مهلت ثبت نام کنکور دکتری 1400 تا 12 آذر تمدید شد / انتشار اصلاحات دفترچه راهنما

نتایج کنکور سراسری 99 در رشته های خاص اعلام شد

کاهش تقاضا برای ورود به دانشگاه آزاد و پیام نور/ لزوم سازماندهی این دانشگاهها

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

نقد کتاب سواد رسانه ای

نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

استخدام تکنسین آزمایشگاه بتن آقا در شرکت داریس آزما در تهران

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

افزایش توان و چگالی انرژی باتری ها و ابرخازن ها با فناوری نانو

ابلاغ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش»

اسامی پذیرفته شدگان 13 کدرشته خاص کنکور 99 منتشر شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد/اصلاح دفترچه راهنما

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد/اصلاح دفترچه راهنما

اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص اعلام اسامی قبولی نهایی

اخذ گواهینامه صلاحیت معلمی برای تدریس در مدارس الزامی شد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان 13 کدرشته خاص کنکور 99

کرونا آزمون زبان وزارت علوم را دوباره لغو کرد

اسدی: به دلایل سیاسی از شبکه های برون مرزی حمایت نمی شود/ چرا پرس تی وی از حمایت همه جانبه برخوردار نیست؟

اسدی: به دلایل سیاسی از شبکه های برون مرزی حمایت نمی شود/ چرا پرس تی وی از حمایت همه جانبه برخوردار نیست؟