مطالب مرتبط:
سرای نوآوری در دانشگاه آزاد راه اندازی شد
استادان دانشگاه آزاد وام 60 میلیونی می گیرند
نشست سراسری معاونان آموزشی مراکز استان ها دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد
صعود 5 پله ای دانشگاه آزاد اسلامی بندرگز در تعیین نظام رتبه بندی 26 گانه
استادان دانشگاه آزاد وام 60 میلیونی می گیرند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 مهر 1399 ساعت 15:502020-10-20دانش

تبیین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد


رییس دانشگاه آزاد در نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی، برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی این دانشگاه را تبیین کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه آزاد، محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد در نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی مراکز استان های این دانشگاه که سازمان مرکزی برگزار شد، با بیان اینکه رویکرد معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی برنامه محور و توجه به قشر عمومی جوانان است، گفت: لازم است در مقطع حساس کنونی توجه بیشتری به قشر جوان داشت.

از این رو دانشگاه آزاد وارد یک مقطع جدی شده و سیاست ها و برنامه های خود را تحت عنوان برنامه راهبردی عملیاتی که برگرفته از دو سند بالادستی شامل نقشه جامع علمی کشور، سند دانشگاه اسلامی و سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری در سال 93 است، تدوین کرده است.

وی ادامه داد: سند دانشگاه اسلامی، سند بسیار مهمی در حوزه آموزش عالی است که مهجور مانده است.

این سند به موازات وزارتین به دانشگاه آزاد ابلاغ شده و حقیقت این است که اسناد خوبی در کشور ما نوشته می شود، اما متأسفانه این سندها به صورت کامل اجرایی نمی شوند، بنابراین دانشگاه آزاد به دنبال اجرای مدلی است که مبتنی بر نگاه بالادستی و صف باشد که این برنامه با عنوان برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی تدوین شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: رویکرد حاکم بر تهیه این برنامه پایبندی و تأکید بر عملیاتی کردن اسناد بالادستی ، انسجام، انعطاف پذیری، چابکی و پویایی در هماهنگی و تناسب با بافت کنونی دانشگاه و حاکمیت نگاه فرهنگی ، بسترسازی برای هماهنگی های درون سازمانی، ظهور نوآوری و زنجیره سازی فعالیت های دانشگاه ، توجه به حضور شبکه واحدهای دانشگاهی در گستره کشور است و براساس این رویکردها مأموریت تربیت متخصصین متعهد، ماهر، خلاق، متخلق و کارآفرین ، تولید، انتقال و انتشار علم و فناوری در خدمت نیازهای جامعه اسلامی و مدیریت کارآمد و اثربخش با تعامل سازنده و اثرگذار در سطح ملی، منطقه ای و فراملی در نظر گرفته شده است.

طهرانچی اظهار داشت: چشم انداز دانشگاه آزاد با در نظر گرفتن الزامات راهبردی آن که شامل ارتقاء علمی، گسترش فضای انقلابی و حفظ کیان آن می شود، محورهای راهبردی تبدیل شدن به دانشگاه کارآمد و پایدار ، دانشگاه سرآمد و پاسخگو و دانشگاه پرورش گر قوه عاقله و توسعه دهنده فضای انقلابی ترسیم شده که برای هر یک از این محورهای راهبردی مقصودهایی در نظر گرفته شده است.

رییس دانشگاه آزاد ادامه داد: مشارکت مؤثر در تمدن سازی اسلامی، تحقق آرمان های انقلاب و پاسخگویی به مسائل و چالش های جامعه، تولید و انتشار دانش مرجع، مرزشکن و کاربردپذیر از جمله محورهای دانشگاه سرآمد و پاسخگوست که به این منظور مقصودهایی از جمله ارتقاء پاسخگویی و قابلیت حل مسأله ، توسعه فناوری، نوآوری و کارآفرینی ، ارتقاء جایگاه بین المللی و الهام بخشی ، پیشرفت علمی مرجعیت ساز و تمدن ساز برای این راهبرد پیش بینی شده است.

طهرانچی افزایش کیفیت و کارآمدی دوره های تحصیلی و ارتقاء تربیت اخلاقی، فرهنگی و هویتی را از اهداف دانشگاه پرورش گر و توسعه دهنده فضای انقلابی عنوان کرد و افزود: تعلیم، تربیت و مهارت افزایی متخصصین متعهد، روزآمد و خلاق در کنار توسعه سبک زندگی اسلامی و توجه به فرهنگ عفاف و خانواده به همراه پرورش اخلاقی منابع انسانی دانشگاه به طور جد در این راهبرد مورد توجه دانشگاه قرار دارد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد توسعه بلوغ سازمانی، مولدسازی دارایی ها و بهبود بهره وری و پایداری اقتصادی را از محورهای تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاه کارآمد و پایدار دانست و گفت: در این راهبرد به دنبال دست یابی به سازمان یادگیرنده، افزایش بهره وری و پایداری اقتصادی، فعالیت منسجم و هم افزای شبکه ای و تحول در فرهنگ سازمانی هستیم.

این راهبردها در حوزه های مدیریت، آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری و تربیت و توسعه فرهنگی با توجه به منابع و زیرساخت ها، فرآیندهای اصلی و توسعه متوازن دانشگاه و تأثیر آن بر جامعه پیگیری می شود.

طهرانچی با بیان اینکه نگاه ما در تدوین برنامه های دانشگاه، نگاه کل به جزء (ستاد به صف) و جزء به کل، (صف به ستاد) است، اظهار داشت: برنامه های دانشگاه شامل برنامه راهبردی و نظام ارزشی حاکم مبتنی بر سند دانشگاه اسلامی و نیازسنجی مسائل و امکان سنجی راهکارها طراحی می شود، از اینرو در سطح کلان برنامه انتظارات فرادستی و مأموریت ها ، تعریف چشم انداز ، محورهای راهبردی ، مقصودها و بسته ها و اهداف و برنامه ها تعریف می شود.

رییس دانشگاه آزاد ادامه داد: برنامه ها در سطح واحدها شامل تجزیه و تحلیل وضع موجود ، احصاء مسائل و فرصت ها ، تبیین مسائل ، تبیین راهکارها و تعریف پروژه ها ، تعریف خروجی پروژه ، تعریف اهداف پروژه ، با هدف انطباق و یکسازی اهداف دسته بندی می شود.

از این رو عوامل قابل تغییر، قیود، نیاز یا محرک و کنش گران به عنوان اجزای فرایند تبیین مسأله باید مورد توجه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار است که اینگونه برنامه رشد یابنده در دانشگاه طراحی می شود، گفت: واحدهای دانشگاهی در برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی باید متناسب با مزیت ها و وضعیت استان خود راهکار داشته باشند و این راهکارها را به پروژه تبدیل کنند.

به عنوان نمونه مسائل استان کرمانشاه در حوزه ناهنجاری ها با استان خراسان رضوی بسیار متفاوت است و این وظیفه واحدهای دانشگاهی در استانهاست تا مسأله یابی کرده و اساتید آنها راهکارهای لازم را تدوین کنند.

طهرانچی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر حاکمیت نگاه فرهنگی در تدوین برنامه راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: آسیب شناسی وضعیت فرهنگ و اخلاق در دانشگاه شامل اثرات فرهنگ سازمانی ، کژکارکردهای دانشگاه ها در پاسخگویی به نیازهای جامعه ، اقتضائات محیطی و تغییرات فرهنگی جامعه ، ضعف در کنشگران و محتواها ، آسیب های نظام ها و نهادهای حاکم و وضعیت نامطلوب فرهنگ دانشگاهی، اخلاق و معنویت است.

رییس دانشگاه آزاد ادامه داد: توجه به برنامه پنج ساله دانشگاه به موضوع فرهنگ به بخش های محتوایی و شکلی و فرآیندی تقسیم می شود که در حوزه محتوایی اثرگذاری مستقیم شامل تربیت اخلاقی، معنوی و هویتی و تحول در فرهنگ سازمانی و اثرگذاری غیرمستقیم کیفیت و کارآمدی دوره های تحصیلی ، توسعه فناوری، نوآوری و کارآفرینی ، جایگاه بین المللی و الهام بخشی ، فعالیت منسجم و هم افزای شبکه ای ، پاسخگویی و قابلیت حل مسأله ، پیشرفت علمی مرجعیت ساز و تمدن آفرین ، تبدیل به سازمان یادگیرنده و بهره وری و پایداری اقتصادی را در بر می گیرد.

وی با اشاره به اهداف بسته کاری ارتقاء تربیت اخلاقی، معنوی و هویتی، گفت: تقویت فضائل اخلاقی و باورهای دینی و التزام به مسئولیت های اجتماعی ، ارتقاء روحیه انقلابی، تعلق به آرمان های انقلاب و هویت ایرانی اسلامی ، نهادینه سازی فرهنگ عفاف و خانواده محوری و رواج سبک زندگی ایرانی اسلامی از اهداف این بسته کاری است که شامل راه کنش هایی از جمله توسعه کمی و کیفی فعالیت های ترویجی و الگوسازی در محیط دانشگاه، تربیت و توانمندسازی سرمایه انسانی، بهره گیری از فرصت ها و ظرفیت های اثرگذاری فرهنگی و توجه به نمادها و فضای کالبدی در کارکردهای تربیتی و هویتی می شود.

طهرانچی در ادامه به اهداف بسته کاری تحول در فرهنگ سازمانی اشاره کرد و گفت: تعمیق روحیه انقلابی و فعالیت جهادی در فرهنگ سازمانی ، افزایش خودباوری و تعلق به سازمان دانشگاه و ارتقاء فرهنگ مشارکت پذیری و کارگروهی از جمله اهداف این بسته است که از طریق تلاش برای محوریت و تبلور علم و نوآوری، ترویج فرهنگ کسب و کار دانش بنیان، فرهنگ سازی عمومی در سطح دانشگاه برای تقویت جنبش نرم افزاری و فرهنگ سازی، هویت بخشی به محیط های دانشگاهی به عنوان راه کنش های این بسته کاری پیگیری می شود.

رییس دانشگاه آزاد در پایان خاطرنشان کرد: معلمی و فعالیت در محیط دانشگاه شغل بسیار سختی است، چرا که هر یک از دانشجویان مانند فرزندان ما و امانتی در اختیار دانشگاه هستند که مسئولیت ما را سنگین تر می کند و از خداوند می خواهیم تا فرصت خدمت هر چه بهتر به دانشجویان را به ما عطا کند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه آزاد - سند دانشگاه اسلامی - رییس دانشگاه آزاد - برنامه - آزاد - دانشجویی - رییس دانشگاه - عملیاتی - راهبردی - فرهنگی - اسلامی - دانشگاه آزاد اسلامی - معاونت فرهنگی - خبرگزاری فارس - برگزار - علم و فناوری - سیاست - نشست - رییس - جوان - علمی - خبرگزاری - جوانان - معاونت - فناوری - گزارش - عمومی - مرکزی - استان

آخرین اخبار سرویس:
مافیای کنکور نمی گذارد این سفره 15 هزار میلیارد تومانی جمع شود

پسماند های پلاستیکی برای ردیابی زباله دانهای اقیانوسی به سنسور و ردیاب مجهز شدند

دغدغه ها و رسالت دانشجویان علوم پزشکی در بحران کرونا و پاسخ مسئولان

فیلم | منهای فقر به اضافه دانشجو

بی انگیزگی دانشجو تهدید سرمایه انسانی ایران است

سه واکسن دیگر کرونا مجوز آزمایش انسانی می گیرند

به زودی 3 واکسن دیگر در زمینه کرونا مجوز آزمایش انسانی می گیرند

دانشجویان و نخبگان دانشگاهی جای خالی شهید «فخری زاده» را پر می کنند

دانشجویان و نخبگان دانشگاهی جای خالی شهید فخری زاده را پر می کنند

آغاز ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1400 از امروز

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

سه قطره خون از سه یار دبستانی...

طرح جامع راه مهندسی بسیج دانشجویی خوزستان 16 آذرماه افتتاح می شود

روزنامه گل| سه گزینه اصلی صندلی ریاست سئول!

فراز و فرود دانشگاه و کرونا

دانشگاهِ دانشجو

فردا، آغاز شرکت در آزمون ارشد 1400

دانشگاهِ دانشجو

پذیرش دانشجو در دانشگاه ها بدون کنکور ارشد مجوز گرفت

خدمات گروهای علمی وجهادی دانشجویی در کرمان

خدمات گروهای علمی و دانشجویی در کرمان

ویژه برنامه گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد مجازی برگزار می شود

پیام وزیر علوم به مناسبت روز دانشجو

​فلسفه داراشکوه؛ نمادی از صلح و امنیت بدون خشونت در جهان

مراسم 16 آذر با حضور مجازی رییس جمهور برگزار می شود

ویژه برنامه های گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی 

پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز دانشجو

نتیجه نهایی بررسی پرونده فوت شیرخوار آبدانانی

کمالی: دانشجویان مطالبه گر در آینده مدیران دلسوز و موثری خواهند شد

بنگاه های املاک، با فارغ التحصیلان آکادمیک اداره خواهد شد

حضور متفاوت روحانی در مراسم روز دانشجو

پرداخت سه میلیارد تومان کمک هزینه تحصیلی به مددجویان کمیته امداد

نگرانی از آینده تربیت معلم در کشور/مخاطراتی که تحقق اهداف سند نقشه جامع علمی را تهدید می کنند

دانشجویان فارس، پیشتاز راه مهندسی کشور

اخبار « هفت عصر » 15 آذر 1399

اخبار « هفت عصر » 15 آذر 1399

رییس جدید مرکز آموزش عالی اقلید منصوب شد

دانشگاه پیام نور کاشان چهار هزار نفر دانش آموخته دارد

مراسم افتتاح مسکن مددجویی از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد برگزار می شود

الون ماسک: تا 2026 به مریخ فضانورد می فرستم

مراسم روز دانشجو با حضور مجازی روحانی برگزار می شود

ویژه برنامه گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد «مجازی» برگزار می شود

ویژه برنامه گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد مجازی  برگزار می شود

زنگ آغاز هفته پژوهش در استان همدان نواخته شد

زنگ آغاز هفته پژوهش در استان همدان نواخته شد

آخرین وضعیت آبگرفتگی اهواز و ماهشهر / عملیات پاکسازی آغاز شده

رضوان طلب: احکام دیوان عدالت برای جذب بورسیه ها فصل الخطاب است

برنامه دانشگاه ها در روز دانشجو/ روحانی به دانشگاه نمی رود

کاهش عیوب میکروپردازنده های کاربردی در ساخت سلول خورشیدی

کاهش عیوب میکروپردازنده های کاربردی در ساخت سلول خورشیدی

سیب زمینی نباشید!

الون ماسک: تا 2026 به مریخ فضانورد می فرستم

تغییر شرایط قبولی دانشگاه برای کاهش استرس دانشجویان

تغییر شرایط قبولی دانشگاه برای کاهش استرس دانشجویان

پذیرش 60 دانشجوی خارجی در دانشگاه بین المللی چابهار

نمایشگاه مجازی دستاورد های پژوهشی خراسان شمالی آغاز شد

کاهش عیوب میکروپردازنده ها و ادوات جدید ذخیره سازی اطلاعات با بکارگیری ذرات هسته

شهادت، جنبش دانشجویی و انقلاب اسلامی

اختصاص 310 مجوز جذب نخبگان به وزارتخانه های علوم و بهداشت

پنجمین کنفرانس «فیزیک ریاضی ایران» دی ماه 99 به صورت مجازی برگزار می شود

اعلام برنامه های روز دانشجو در فارس

تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با مرکز پژوهشی مبنا امضا شد

مراسم 16آذر با حضور مجازی رییس جمهور برگزار خواهد شد

پهپاد غول پیکری که ماهواره به فضا پرتاب می کند

دست یافتن چین به برتری کوانتوم رایانشی

تجلیل مجازی روز دانشجو با حضور رییس جمهور

تعداد مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان به 24233 نفر رسید

طرح «یه تیکه از بهشت» در بیمارستان های بابل به همت دانشجویان اجرا شد + فیلم

باتری های یون لیتیم در حوزه انرژی های تجدیدپذیر بهبود می یابند

برقراری ارتباط موثر، مهمترین عامل سلامت روابط بین فردی

طرح های پژوهشی دستگاه های اجرایی یزد مصوب شد

یزد و اصفهان؛ میزبان این هفته دوشنبه های قرآنی

پذیرش 60 دانشجوی خارجی در دانشگاه بین المللی چابهار

مصاحبه کاردانی به کارشناسی فوریت های پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران از فردا، 16 آذر آغاز می شود

برقراری ارتباط موثر، مهمترین عامل سلامت روابط بین فردی

برگزاری دوره اکسل مقدماتی _کاربردی

برگزاری دوره اکسل مقدماتی _کاربردی

ثبت نام کنکور ارشد و المپیاد علمی دانشجویی 1400 از فردا، 16 آذر آغاز می شود

بودجه پیشنهادی دولت برای دانشگاه فردوسی مشهد 5982 میلیارد و 227 میلیون ریال است

کشت موفق تربچه در ایستگاه فضایی بین المللی!

چین به برتری کوانتومی دست یافت

اختصاص 310 مجوز جذب نخبگان به وزارتخانه های علوم و بهداشت

احکام صادره دیوان عدالت اداری برای جذب بورسیه ها فصل الخطاب است

راهنمای طراحی و کاربست در روانشناسی

کرسی آزاداندیشی «آرمان خواهی جنبش دانشجویی» برگزار می شود

اختصاص 310 مجوز جذب نخبگان به وزارتین علوم و بهداشت/بررسی تعیین وضعیت 152 بورسیه بلاتکلیف

152 بورسیه بلاتکلیف در دانشگاه ها جایابی شدند

اختصاص 310 مجوز جذب نخبگان به وزارتین علوم و بهداشت/بررسی تعیین وضعیت 152 بورسیه بلاتکلیف

اختصاص 310 مجوز جذب نخبگان به وزارت علوم و بهداشت

تجلیل مجازی از روز دانشجو با حضور رییس جمهور

مراسم 16 آذر با حضور مجازی رییس جمهور برگزار می شود

تبیین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد

تبیین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد