مطالب مرتبط:
کار عمرانی فقط بزرگراه سازی نیست | سرانجام نصب پل سبز زندگی | دستگیری 9 باند سرقت دیواره های صوتی پل صدر
تمرکز جشنواره ایتالیایی بر سینمای ایران
زهره از زمین زندگی گرفته است
برگزاری چهارمین جشنواره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک سینا
دبیر جشنواره فیلم فجر مجوز تهیه کنندگی گرفت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 9 مهر 1399 ساعت 14:152020-09-30دانش

از تدریس زندگی سبز تا جشنواره غذای سبز


مدیر مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی گفت: طی دوسال گذشته 120 هزار درخت در دانشگاه رازی کاشتیم که نسبت به 40 تا 50 سال گذشته هزار درصد رشد داشته است.

- ایسنا/کرمانشاه مدیر مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی گفت: طی دوسال گذشته 120 هزار درخت در دانشگاه رازی کاشتیم که نسبت به 40 تا 50 سال گذشته هزار درصد رشد داشته است.

دکتر هادی عبادی در نشست خبری که امروز(9 مهر) برگزارشد، بااشاره به گذشت دو سال از راه اندازی مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی، اظهارکرد: در قوانین ابلاغی از سوی وزارت علوم به دانشگاه ها درخصوص راه اندازی مراکز مدیریت سبز، به آنها این اختیار داده شده بود که یک درصد از کل بودجه خود را صرف مدیریت سبز دانشگاهشان کنند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه طی دو سال گذشته با همکاری مسئولین دانشگاه رازی، حدود پنج درصد از کل بودجه دانشگاه معادل حدود شش تا هفت میلیارد تومان به مرکز مدیریت سبز اختصاص داده شد.

مدیر مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی راه اندازی واحد درس "زندگی سبز" را یکی از نخستین اقدامات این مرکز در دانشگاه رازی دانست و گفت: دانشگاه رازی سال گذشته به عنوان اولین دانشگاه دنیا درس "زندگی سبز" را برای آموزش توسعه پایدار و مدیریت سبز در سه قالب پایداری محیط زیست، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی راه اندازی کرد و طی این مدت 300 دانشجو این دو واحد اختیاری را گذراندند.

وی تاکید کرد: این اقدام دانشگاه رازی با استقبال وزارت علوم مواجه شد و حتی اخیرا دیگر دانشگاه ها از این کار ما الگوبرداری کرده اند و امیدواریم در آینده ای نزدیک در همه دانشگاه های کشور این درس تدریس و به جای واحد اختیاری به یک واحد اجباری در دانشگاه ها تبدیل شود.

عبادی با بیان اینکه کتاب درس "زندگی سبز" نیز درحال تالیف است، عنوان کرد: تاکنون مکاتباتی را هم با سنجش سبز جهانی داشته ایم و در تلاشیم تا بتوانیم این واحد درسی را در دیگر دانشگاه های دنیا راه اندازی کنیم.

وی در ادامه دومین گام مرکز مدیریت سبز دانشگاه را پس از راه اندازی، توسعه فضای سبز اعلام کرد و گفت: هرچند 9 سالی می شد بحث توسعه فضای سبز در دانشگاه رازی مطرح شده بود، اما با توجه به اقلیم مناسبی که داریم و از سوی دیگر قدمت زیاد دانشگاه، میزان فضای سبز ایجاد شده کافی نبود و دراین حوزه موفق نبودیم.

70 هکتار فضای سبز داریم مدیر مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی افزود: در این راستا در دو سال گذشته فعالیت هایی را در دستور کار قرار دادیم و در این مدت توانستیم 120 هزار درخت و درختچه از 84 گونه متفاوت گیاهی را در دو پردیس مرکزی و پردیس کشاورزی دانشگاه کشت کنیم که انقلابی سبز در دانشگاه بشمار می رفت.

وی تاکید کرد: این حجم از فعالیت ما در توسعه فضای سبز دانشگاه درحالی بود که در 40 تا 50 سال گذشته کمتر از 12 هزار درخت در دانشگاه کاشته بود که با فعالیت های این دو سال هزار درصد در کاشت درخت و 350 درصد در فضای سبز رشد داشتیم.

به گفته این مسئول، سطح فعلی فضای سبز در دانشگاه رازی هم اکنون به 70 هکتار رسیده است.

عبادی متذکر شد: در توسعه فضای سبز دانشگاه تلاش کردیم تا گونه هایی را بکاریم که با شرایط آب و هوایی ما سازگار، میزان مصرف آب آنها کم و اکسیژن و سایه گستری بیشتری داشته باشند.

وی اظهار کرد: همچنین برای اینکه فعالیت های خود را توسعه دهیم و رویکرد سیستماتیک داشته باشیم، طرح "جامع توسعه پایدار" دانشگاه را مبتنی بر سه شاخص توسعه پایدار محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی تدوین کردیم تا با برنامه پیش برویم.

بدنبال برگزاری جشنواره استانی "غذای سبز" هستیم مدیر مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی در ادامه از راه اندازی اولین "تور سبز" دانشگاهی کشور در دانشگاه رازی یاد کرد و گفت: در این برنامه براساس رسالت اجتماعی دانشگاه، از دانش آموزان مدارس مختلف کرمانشاه برای حضور در تور سبز دانشگاه دعوت کردیم که در 12 ایستگاه بصورت علمی مفاهیم توسعه پایدار، مزرعه پایدار و ارگانیک را به آنها آموزش دادیم و در پایان هم گواهینامه آموزش گرفتند.

وی به برگزاری اولین جشنواره "غذای سبز" دانشجویی دانشگاه های کشور در دانشگاه رازی هم اشاره کرد و گفت: در این جشنواره 33 تیم دانشجویی با سه داور بین المللی حضور پیدا کردند.

عبادی اضافه کرد: پس از برگزاری موفقیت آمیز این جشنواره تلاش کردیم تا آن را در سطح استان کرمانشاه هم برگزار کنیم که در این رابطه با شهرداری رایزنی هایی داشتیم، اما به دلیل کرونا این مسئله هنوز اتفاق نیفتاده است.

وی در ادامه از تلاش برای راه اندازی اولین مزرعه سبز(ارگانیک) مدیریت سبز دانشگاه های کشور در دانشگاه رازی خبرداد و گفت: برای این کار حدود دو هکتار زمین در پردیس کشاورزی در نظر گرفته ایم.

"باغچه سبز خانواده" را اجرایی می کنیم مدیر مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی افزود: اخیر هم طرحی داده ایم که براساس آن به دنبال اجرای برنامه "باغچه سبز خانواده" در دانشگاه رازی هستیم.

درا ین طرح که بزودی اجرایی می شود 50 متر زمین رایگان مرغوب را در اختیار هر یک از کارمندان دانشگاه رازی و خانواده هایشان قرار می دهیم تا در آن به کشت محصولات مختلف برای خودشان بپردازند و به نوعی یک جای تفریحی در داخل شهر داشته باشند.

وی ادامه داد: البته ما علاقمندیم این طرح در سطح استانی اجرا شود، برای همین با شهرداری رایزنی هایی داشته ایم تا با همکاری منابع طبیعی سال آینده این طرح را بصورت محدود برای تعدادی از اقشار مختلف مردم شهر کرمانشاه اجرا کنیم تا با این کار مردم به سمت کشاورزی و کشت محصولات ارگانیک و سالم سوق داده شوند.

5 میلیارد ریال صرف جویی در حامل های انرژی داشتیم عبادی از "اصلاح الگوی مصرف" به عنوان یکی دیگر از طرح های مهم مدیریت سبز دانشگاه رازی طی دو سال گذشته یاد کرد و گفت: در کشور ما نرخ استفاده از حامل های انرژی به نسبت سرانه جهانی بسیار بالاتر است، به گونه ای که دو تا سه برابر میانگین جهانی حامل های انرژی مصرف می کنیم که بیشترین مصرف هم مربوط به ادارات دولتی است.

وی تاکید کرد: در این راستا، از سال گذشته به اجرای اصلاح سیستم آبیاری دانشگاه پرداختیم و 90 درصد از سیستم آبیاری دانشگاه را از حالت سنتی خارج و به مدرن تبدیل کردیم.

بعلاوه هوشمند سازی تعدادی از ساختمان ها، بروزرسانی شبکه برق و .

را نیز انجام دادیم که مجموع این اقدامات باعث شد تا در سال 1398 حدود 60 درصد مصرف آب کشاورزی، 21 درصد مصرف گاز و 12 درصد مصرف برق دانشگاه کاهش داشته باشد.

به گفته این مسئول، میزان صرفه جویی ریالی انجام شده پس از اجرای طرح اصلاح الگوی مصرف برای دانشگاه بیش از پنج میلیارد ریال بوده است.

وی اجرای دو کیلومتر دیوار سبز، انجام 57 طرح پژوهشی سبز، راه اندازی کارواش سبز، کشت گیاه کاملینا سازگار با اقلیم خشک، احیاء و کاشت نیلوفرهای آبی گل زرد، کشت یولاف(جو دوسر)، اجرای طرح مالچ کاغذی به مساحت دو هزار متر مربع، تلاش برای احیاء باغ پسته پردیس کشاورزی و .

را از دیگر اقدامات مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی طی دوسال گذشته اعلام کرد.

در رتبه 415 دانشگاه های سبز دنیا هستیم عبادی خاطرنشان کرد: مجموعه اقداماتی که در این مدت انجام دادیم باعث شد تا دانشگاه رازی که سابقا در بحث مدیریت سبز حتی جزو هزار دانشگاه رنکینگ جهانی هم قرار نداشت، در سال 2019 برای اولین بار در رده 415 دنیا قرار گیرد و در رتبه بندی کشوری هم از رده 23 به هشت کشور رسیدیم.

وی گفت: هدف گذاری کرده ایم تا در 10 سال آینده رتبه جهانی خود را تک رقمی کنیم و از نظر رتبه کشوری هم جزو سه دانشگاه برتر باشیم.

مدیر مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی اعلام کرد: در تلاشیم تا پس از بیماری کرونا، اولین "رستوران سبز" دانشگاه های کشور را در دانشگاه رازی راه اندازی کنیم که برای پایلوت در طول هفته دو وعده غذای سبز به دانشجویان دانشگاه خواهیم داد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه رازی - دانشگاه - مدیریت سبز - مدیر - مدیریت - گذشته - رازی - راه اندازی - هزار - درصد - کل بودجه - میلیارد تومان - دو سال - دوسال - بودجه - وزارت علوم - دانشگاه ها - نشست خبری - درخت - حدود - داده - جشنواره - مسئولین - میلیارد - قوانین - اختصاص - همکاری - تومان - زندگی - تدریس

آخرین اخبار سرویس:
راهیابی دانشجویان دانشگاه یزد به جشنواره سراسری قرآن و عترت 

جنجال بر سر دختر حسن روحانی بالا گرفت

ماسک های نانویی جایگزین مناسب ماسک های N95 می شوند

گروه جهادی زینبیون دانشگاه زابل لباس گرم برای کودکان نیازمندان تهیه می کند

قرار گرفتن 31 دانشگاه ایرانی در میان موسسات علمی برتر جهان

سهم یک انجمن علمی در ساخت دستگاه تشخیص کیفیت برگ سبز چای/ مسئولان به انجمن های علمی نگاه ویژه داشته باشند

رونمایی از پوستر جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور

دبیرستان دخترانه سمای لاهیجان چگونه به رتبه دوم پژوهشی کشور رسید؟

ثبت نام دانشجویان نو ورود دانشگاه تربیت مدرس چگونه است؟

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری پیام نور غیرحضوری شد

راهکارهای وزارت علوم برای جلوگیری از تقلب هنگام امتحان در سال تحصیلی کرونا

31 دانشگاه ایرانی در میان موسسات علمی برتر جهان قرار گرفتند

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

31 دانشگاه ایرانی در میان موسسات علمی برتر جهان قرار گرفتند

فضانورد ناسا در حال کار روی تجهیزات تحقیقاتی در فضا

همکاری دوسویه دانشگاه و صنعت با استفاده از ظرفیت های پژوهشی/ ارائه خدمات آموزش مجازی توسعه می یابد

علاقه مندان به تحصیل در خارج دیگر نگران ارتباط با موسسه WES نباشند

کشف سیاره ای که نباید وجود داشته باشد/ تحقیق در مورد نپتون داغ ادامه دارد

برگزاری مصاحبه دکتری مجازی تجربه ای موفق در دانشگاه آزاد اسلامی بود/ عدم امکان تبادل اطلاعات با سایر مصاحبه شوندگان در مصاحبه های مجازی

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

نحوه ثبت نام دانشجویان نو ورود دانشگاه تربیت مدرس

نحوه ثبت نام دانشجویان نو ورود دانشگاه تربیت مدرس/ زمان آغاز کلاس های دکتری

حمایت از پژوهشگران سه حوزه فناورانه در کشور/332 طرح ارسال شد

منوچهر ایرانپور، معمار برجسته زرتشتی درگذشت

نحوه جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

زمان ثبت نام وام های دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام شد

جهادگران دانشگاه پیام نور لرستان به بازسازی واحدی مسکونی پرداختند

زمان ثبت نام وام های دانشجویان علوم پزشکی تهران اعلام شد

شرایط جدید تدریس درس اندیشه ها و وصایای امام خمینی (ره) در دانشگاه آزاد چیست؟

ارزشیابی مستمر اساتید نمره پایانی دانشجویان را تعیین می کند

پنچره های دوکاره سرما و گرمای داخل ساختمان را کنترل می کنند / از پنجره تا پنل خورشیدی

آمادگی دفتر مشاوره امین دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس برای همکاری عملیاتی با ناجا

جشنواره دانشجویی دل نوشته های من و نهج البلاغه کشوری شد

واکنش توییتری ها به سخنان رهبر انقلاب درباره روحانی+تصاویر

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی کرونایی

زمان ثبت نام وام های دانشجویان علوم پزشکی تهران اعلام شد

جهادگران دانشگاه امیرالمومنین (ع) اهواز به اردوی جهادی اعزام می شوند

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری پیام نور غیرحضوری شد

پارک فناوری پردیس باز هم بزرگتر شد

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

شرایط کرونایی در دانشگاه اسکاتلندی

ثبت نام غیر حضوری پذیرفته شدگان دکتری پیام نور

اشغالگران باید به بازداشت های خودسرانه پایان دهند

پرستاران شرایط سختی دارند و حقوق آنها آنطور که باید ادا نمی شود

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری پیام نور غیرحضوری شد

تلفن همراهتان را با فرکانس هوا شارژ کنید / فناوری نوین نانویی برای خدمت به بشر

زمان اعلام نتایج ارشد

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

آغاز کلاس های دانشجویان کارشناسی دانشگاه علم و صنعت از 14 آبان

تسهیل قوانین و حمایت مالی لازمه توسعه دیپلماسی علمی است/ تألیف کتاب های تخصصی با همکاری استاد دانشگاه آزاد اسلامی

ترافیک میدان جمهوری عامل اصلی آلودگی کرج نیست / لزوم شفافیت مالی پروژه زیرگذر بلوار جمهوری

پنجمین مسابقه از مجموعه مسابقات کتابخوانی «هشت بهشت» برگزار می شود

اختصاصی| حمایت از انجام 8014 عمل پیوند کبد و قلب در کشور

حمایت مالی و تسهیل قوانین لازمه توسعه دیپلماسی علمی

پرستاران این روزها شرایط سختی دارند و حقوق آنها آنطور که باید ادا نمی شود

چرا هزینه سنوات دانشجویان دکترا متفاوت است/ دانشجوها از نیمسال 11 مشمول پرداخت هزینه می شوند

کشف نقطه ضعف ویروس کرونا

هفته آینده هیچ کلاسی در دانشگاه علم و صنعت برگزار نخواهد شد

تجربه تدریس در دوران کرونا

تجربه تدریس در دوران کرونا

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

مشکل آموزش مجازی درس های عملی دانشجویان است

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

مشکل آموزش مجازی درس های عملی دانشجویان است

کاهش محدودیت های آزمون دکتری 1400/ آیا دانشجویان دوره دکتری می توانند در آزمون دکتری شرکت کنند؟

تضمین اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی با 60 درصد آموزش عملی/ حوزه های کاربردی نیازمند نگاه جدی مسئولان است

کشف نقطه ضعف کرونا

تعداد جانباختگان کرونا در استان بوشهر به 685 نفر رسید

بیژن عبدالکریمی: فروپاشی بنیادهای اخلاقی؛ ثمره ظهور مدرنیته / بی اخلاقی پدیده ای جهانی است

31 مؤسسه ایرانی در میان مؤسسه های برتر جهان

اصلاح ساختار حقوق و دستمزد کارکنان دانشگاه آزاد در آینده نزدیک/ارائه تسهیلات به اساتید دانشگاه آزاد

تعداد جانباختگان کرونا در استان بوشهر به 685 نفر رسید

عبدالمجید ارفعی به خاطر ابتلا به کرونا، در بیمارستان بستری شد

نمونه های سیارک در راه بازگشت به زمین از دست می روند

آخرین وضعیت بیماری «عبدالمجید ارفعی»

تایید دوباره هیئت علمی شدن دختر روحانی با وجود تکذیب واعظی

تشکیل گروه های مشترک حوزه و دانشگاه یگانه راه اسلامی سازی علوم انسانی است

طرح استودیوی صنایع خلاق در یزد راه اندازی می شود

زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی دانشگاه پیام نور

زمان و نحوه ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دانشگاه پیام نور کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در نظام رتبه بندی US News در سال 2021 ارتقا یافت

ساخت پهپادی با الهام از اژدها + فیلم

ثبت نام 100 هزار دانشجوی جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای

زمان آغاز آموزش دانشجویان دکتری

فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی در کشت زراعت چوب و جنگل کاری اقتصادی مشارکتی

طراحی ساختار میکروبی برای رفع آلودگی های زیست محیطی

زمان آغاز آموزش دانشجویان دکتری

آبشاری که ستارگان را از یک کهکشان به کهکشان دیگر می ریزد

آبشاری که ستارگان را از یک کهکشان به کهکشان دیگر می ریزد

از تدریس زندگی سبز تا جشنواره غذای سبز

از تدریس زندگی سبز تا جشنواره غذای سبز