مطالب مرتبط:
اولویت آموزش و پیشگیری برای ایمن سازی جامعه شهری/ از آتش نشانان بومهن قدردانی شد
آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر به دلیل تهدید سلامت، هویت و تربیت دانش آموزان، از دغدغه های اولویت دار آموزش وپرورش است
خط عابر ، خط زندگی
شعار و عناوین هفته سلامت سالمندان اعلام شد
آموزش بافت دستکش نیم انگشتی با قلاب
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 08:152020-09-29اجتماعي

سلامت زندگی شهری، مستلزم آموزش درست حقوق شهروندی


تا زمانی که حقوق شهروندی به درستی تبیین و آموزش داده نشود، شکی نیست که زندگی در شهرها آرامش و سلامت لازم را نخواهد داشت.

- ایسنا/لرستان یک وکیل دادگستری گفت: تا زمانی که حقوق شهروندی به درستی تبیین و آموزش داده نشود، شکی نیست که زندگی در شهرها آرامش و سلامت لازم را نخواهد داشت.

لیلا میرزایی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: وقتی اتیکت شهروندی به پیشانی افراد زده می شود باید منتظر حقوقی در پی این اتیکت بود.

وی عنوان کرد: افرادی که در یک شهر زندگی می کنند در حقیقت به عنوان شهروندان آن شهر به حساب می آیند و برای اینکه بتوانند زندگی آرام و راحتی داشته باشند نیاز به حقوقی دارند.

میرزایی با اشاره به این که شهروندی، مفهوم جذابی است و عموم مردم در جامعه مدرن از آن بهره می برند، تصریح کرد: گروه های فکری و سیاسی نیز همواره تلاش دارند از زبان شهروندی برای حمایت از سیاست های خود بهره برداری کنند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: برای این که شهروندی دارای مفهوم واقعی باشد، شهروندان باید بر مبنای معیارهای عینی و شفاف مورد قضاوت قرار بگیرند و در ادامه نیز حقوق متعدد آن ها مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به این که موقعیت شهروندی به یک حس عضویت داشتن در یک جامعه گسترده دلالت دارد، افزود: این موقعیت، کمکی را که یک فرد خاص به آن جامعه می کند، می پذیرد و به او استقلال می دهد، این استقلال در مجموعه ای از حقوق انعکاس پیدا می کند که هر چند از نظر محتوی در زمان ها و مکان های مختلف متفاوت اند اما همیشه بر پذیرش کارگزاری و فاعلیت سیاسی دارندگان آن حقوق دخالت دارند.

میرزایی ادامه داد: می توان گفت که شهروندی، موقعیتی است که فرد با برخورداری از آن می تواند در یک جامعه سیاسی، اخلاقی شده و زندگی خود را براساس وابستگی های متقابل و براساس موازین و تعادل حقوق و مسئولیت های اجتماعی ساماندهی کند.

این وکیل دادگستری با اشاره به این که انسان موجودی اجتماعی است و برای زندگی کردن در اجتماع باید به اصول اولیه آن پایبند بود، تصریح کرد: حقوق شهروندی، یکی از این اصول است که در صورت فراموشی یا غفلت از آن، کل جامعه دچار خُسران شده و به هدف متعالی خود نمی رسد.

وی با اشاره به این که مفهوم حقوق بشر اغلب در کنار دو مفهوم حقوق اساسی و حقوق شهروندی مطرح می شود، عنوان کرد: این سه مفهوم گاه مترادف و جانشین یکدیگر به کار می روند اما در تفکیک مفهومی، مرزهای ظریفی میان این مفاهیم سه گانه و دلالت موضوعی وجود دارد.

میرزایی افزود: می توان گفت حقوق شهروندی، آن بخش از حقوق اساسی است که در قانون اساسی هر کشوری شکل ملی به خود می گیرد و فقط شامل حال شهروندان همان کشور خاص می شود.

این وکیل دادگستری با اشاره به این که حقوق شهروندی را می توان مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص در جامعه شهری تعریف کرد، بیان کرد: حقوق شهروندی به افرادی که تابعیت یک کشور را دارند فارغ از رنگ، قومیت، نژاد، دین و طبقه شان تعلق می گیرد.

وی افزود: حقوق شهروندی یک اصل است که باید برای حفظ جامعه رعایت شود و بدون رعایت آن نمی شود به یک جامعه ایده آل رسید، حقوق شهروندی مفهوم نسبتاً وسیعی است که شامل حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فردی است که چگونگی روابط مردم و دولت و مؤسسات شهری، حقوق و تکالیف آنان در برابر یکدیگر را تنظیم می کند که منشعب از حقوق اساسی در چارچوب قانون اساسی کشور است.

میرزایی عنوان کرد: حقوق شهروندی، آمیخته ای از وظایف و مسئولیت های شهروندان در قبال یکدیگر، شهر و دولت یا قوای حاکم، مملکت و همچنین حقوق و امتیازاتی که وظیفه تأمین آن حقوق برعهده مدیران شهری، دولت یا به طور کلی قوای حاکم است.

این وکیل دادگستری با اشاره به این که حقوق شهروندی یک مفهوم نسبتاً وسیعی است که شامل حقوق سیاسی و غیرسیاسی می شود، عنوان کرد: از این رو می توان گفت که حقوق شهروندی شامل هر سه نسل حقوق بشری شامل حقوق مدنی و سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و حقوق همبستگی می شود.

وی با بیان این که اهمیت حقوق شهروندی تا به حدی است که رابطه نزدیکی با جایگاه حاکمیت پیدا می کند، ادامه داد: در جوامعی که افراد به حقوق و تکالیف خود آگاهی داشته و حریم همدیگر را رعایت کنند آن جوامع از استحکام و مشروعیت بیشتری برخوردارند و البته در جوامعی که حاکمان نماینده واقعی مردم باشند و مسئولان با شایستگی و لیاقت بر مسند قدرت تکیه زده باشند در راه تبیین و رعایت حقوق شهروندان گام بر خواهند داشت، در غیر این صورت است که توجهی به این امر مهم نخواهند کرد.

میرزایی با اشاره به این که شهروند شدن و شهروند خوب بودن یک فرهنگ است که هم نیاز به آموختن دارد و هم زمان زیادی را می طلبد، عنوان کرد: رعایت حقوق شهروندی منوط است به شناسایی این حقوق در جامعه، چگونگی عمل به آن ها و نحوه تضمین اجرایی شدن آن ها، در این صورت است که رعایت حقوق شهروندی عاملی در جهت فراهم سازی زمینه رشد شخصیت فردی و اجتماعی خواهد شد.

این وکیل دادگستری با اشاره به این که مقوله شهروندی وقتی تحقق می یابد که همه افراد یک جامعه از کلیه حقوق مدنی و سیاسی برخوردار باشند و همچنین به فرصت های مورد نظر زندگی از حیث اقتصادی و اجتماعی، دسترسی آسان داشته باشند، تصریح کرد: ضمن اینکه شهروندان به عنوان اعضای یک جامعه در حوزه های مختلف مشارکت داشته و در برابر حقوقی که دارند، مسئولیت هایی را نیز در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم برعهده می گیرند و شناخت این حقوق و تکالیف، نقش مؤثری در ارتقاء شهروندی و ایجاد جامعه ای براساس نظم و عدالت دارد.

وی افزود: آموزش حقوق شهروندی نکته ای مهم و حائز اهمیت است که باید از همان دوران کودکی برای آن همت گماشت تا در جامعه نهادینه شود، باید حقوق شهروندی را در تمام ارکان زندگی خود پیاده کنیم تا جامعه ای سالم داشته باشیم چراکه آموزش در حقوق شهروندی بسیار به ارتقای این امر کمک می کند.

میرزایی با اشاره به این که افراد با آموزش در مورد این حقوق، اصول فطری خود را با تکنیک های روزآمدتر و ابزار جدیدتر عملیاتی می کنند، تصریح کرد: غالباً حقوق شهروندی اجرا می شود و در موارد عدم اجرا نیز ضمانت اجرای قانونی وجود دارد و با متخلفین برخورد قانونی می شود.

این وکیل دادگستری عنوان کرد: نقش رسانه ها به ویژه در عرصه اطلاع رسانی همگانی و عمومی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است، بنابراین باید با آموزش حقوق شهروندی به کودکان و حتی بزرگسالان نسبت به این قضیه ایجاد حساسیت کرد تا جامعه ای سالم و به دور از ناهنجاری ها داشته باشیم.

وی با اشاره به این که قبل از این در ایران، شهروندی تنها از منظر شهر و شهرنشینی مطرح می گردید و شهروندی در قالب رابطه متقابل یک شهرنشین با شهر و مدیران شهری و شهرداری دیده می شد و حقوق شهروندی را در گرو تصویب نقشه جامع شهر می دیدند، عنوان کرد: استفاده از واژه شهروند و شهروندی یا حقوق شهروندی در سال های اخیر در میان حقوقدانان و مجامع قانونی تعریف جدیدی پیدا کرده است.

میرزایی تصریح کرد: در سال 83 قانونی باعنوان احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی به تصویب مجلس رسید و به نام بخشنامه حقوق شهروندی در قوه قضاییه، در دستور کار واحدها قرار گرفت، رئوس مهم این قانون درباره نحوه بازداشت و بازجویی و منع شکنجه و رفتار با متهمان توسط ضابطین و مجریان قضایی بود.

این وکیل دادگستری ادامه داد: امروزه اغلب افراد در محیط های شهری زندگی می کنند و مسلماً در این فضا رفع نیازها از طریق تعاملات متقابل افراد با یکدیگر صورت می پذیرد، بنابراین آنچه در روند این نوع زندگی ضروری به نظر می رسد، قاعده مند ساختن روابط افراد در جامعه شهری به جهت جلوگیری از هرج ومرج و بی ثباتی در جامعه است.

وی بیان کرد: در دولت یازدهم منشور حقوق شهروندی تهیه شد و حتی دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی مشخص شد، اما تا به امروز شاهد رعایت آن بندهای قانونی نبوده ایم، در هیچکدام از مراحل جامعه پذیری در کشور، حقوق شهروندی مورد توجه قرار نگرفته و این امر بخصوص در نظام آموزشی ما مورد غفلت جدی واقع شده است.

میرزایی با اشاره به این که مسئولان نیز به نهادهای مدنی به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل نهادینه شدن و تقویت حقوق شهروندی، به دیده مزاحم نگاه می کنند، افزود: به عقیده برخی کارشناسان، نظام آموزشی سربازخانه ای و عدم اعتقاد به کارکرد نهادهای مدنی ازجمله عوامل عقب افتادن شکل گیری حقوق شهروندانی در کشور است.

این وکیل دادگستری تأکید کرد: تا زمانی که حقوق شهروندی به درستی تبیین و آموزش داده نشود، شکی نیست که زندگی در شهرها آرامش و سلامت لازم را نخواهد داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شهروندی - حقوق شهروندی - زندگی - حقوق - سلامت - آموزش - میرزایی - وکیل دادگستری - درست - آرام - بهره برداری - حقوقی - زمانی - ایسنا - افراد - آرامش - دادگستری - لازم - داده - شهروندان - بهره - گفت وگو - جامعه - مفهوم - سیاسی - حقیقت - حمایت - سیاست - نیاز - مدرن

آخرین اخبار سرویس:
کیفیت هوای تهران در آستانه شرایط ناسالم برای گروه های حساس

اعتراض به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان مازندران

ابطال امتیاز تاکسی راننده متخلف در کیش

گشایش 9مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده دانش آموزان با نیاز های ویژه

ایمن سازی دروازه قرآن شیراز در مقابل سیل احتمالی

بازکردن قفل گوشی بدون حذف شدن چیزی

هوای آذربایجان غربی آرام و پایدار است

آخرین اخبار از وضعیت نسخه نویسی الکترونیک سازمان تأمین اجتماعی

تداوم آلودگی هوا در پایتخت

عکس| جنجال حذف تصویر زنان از سنگ قبر در مازندران

بیش از400 دانش آموز کهریزکی به آموزش مجازی دسترسی ندارند/ بسیاری از املاک آموزش وپرورش بلااستفاده است

دریافت حکم بازنشستگی به صورت غیر حضوری

نتایج کنکور ارشد چه زمانی اعلام می شود؟

انسداد مسیرهای ورود به مناطق گردشگری سلسله

عکس های دیدنی و متفاوت از دریاچه ارومیه

ماجرای حذف عکس زنان از سنگ مزار در مازندران

حذف خودسرانه تصویر بانوان از سنگ قبر صدای شهروندان رویان را درآورد

آغاز بررسی و پایش آثار تاریخی چالدران

195 هزار متر طول مسیل های شمال تهران لایروبی شد

اطلاعیه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) در مورد ساعت بازگشایی بارگاه

ابتلای 54 راننده ناوگان حمل و نقل عمومی قوچان به کرونا

اجرای طرح زوج و فرد در شهرجوانرود

زیباسازی مدارس روستاهای محروم استان قم به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه

مدیر کل حفاظت از محیط زیست خوزستان: واحدهای آلاینده را به مراجع قضایی معرفی می کنیم

نوسان 20 درجه ای دما در اصفهان

دمای هوای تهران گرم تر می شود

تداوم آلودگی هوای اراک از 10 روز بیشتر شد

کیفیت هوای تهران در وضعیت «قابل قبول»

نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش آموزش تغذیه ای قرار خواهند گرفت

وقتی صدیقه طاهره، مامن دختران بی سرپرست می شود

یکی از قدیمی ترین پروانه های وکالت در ایران! + عکس

شرایط استفاده از بخاری تاکسی های پایتخت در زمان کرونا تشریح شد

اعتراض به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار

ساخت تصفیه خانه مرکزی در پارس جنوبی

شرایط جوی در اکثر مناطق کشور آرام است/ ادامه روند آلودگی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت

هوای البرز برای گروه های حساس ناسالم است

محور فیروزکوه مسیر جنوب به شمال مسدود است

حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان مازندران + عکس

حداکثر زمان مفید استفاده از یک ماسک چقدر است؟

فرمانده ناجا: پس از ایجاد رمز دوم پویا، کلاهبرداری های اینترنتی 60 درصد کاهش یافته

هشدار! هوای تهران در شرایط ناسالم

هوای خراسان رضوی از روز سه شنبه سرد می شود

استفاده از کمد های مخفی در اتاق خواب

هواشناسی برای سمنان بارش خفیف و باد شدید پیش بینی کرد

بارش پراکنده باران در برخی مناطق کشور از فردا

وقتی «عشق محرومان» بال پرواز «کسری» شد

هوای اصفهان ناسالم برای گروه های حساس

ببینید | معلم فداکاری که در روزهای سخت کرونا و مشکلات اینترنت، 50کیلومتر را برای تدریس می پیماید

رییس پلیس راه اصفهان: تردد در جاده های استان روان است

وضعیت آب و هوا در 4 آبان

دریافت گذرنامه غیرحضوری شد

رونق گردشگری گرمسار با ایجاد اکو کمپ کویری

وضعیت آب و هوا در 4 آبان

اجرای طرح آمرانه سلامت از 5آبان در کشور

وضعیت آب و هوا در 4 آبان

ممنوعیت موقت انجام آزمایش قبل از ازدواج در بوکان

آموزش زبان اشاره در فرهنگسرای خانواده

اعتراض شهروندان به حذف تصویر زنان از سنگ مزار در آرامگاه رویان

اعتراض به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان مازندران

تالاب های نقده میزبان 5 هزار قطعه پرنده مهاجر

اعتراض شهروندان به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان

دانلود فیلم کلاس بازی و ریاضی پایه اول ابتدایی مورخ چهارم آبان

پیشرفت 40 درصدی پروژه اجرای ساماندهی گذر حمام نقاشی

نماز جماعت در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار نمی شود

آسمان نیمه شمالی کشور بارانی می شود/ هوای تهران همچنان آلوده

اقدام خیرخواهانه معلم کلیبری

درخواست از سازمان ملل برای کمک به دانش آموزان اتباعی که از آموزش مجازی جا ماندند

گردباد عجیب و ترسناک شن/فیلم

مطالبه گری مردم نسخه نویسی الکترونیکی را سرعت می بخشد

آخرین وضعیت راه های کشور در 4 آبان 99

درب های حرم عبدالعظیم(ع) چه ساعاتی باز است؟

حذف تصویر بانوان از سنگ مزار آنها ! + عکس

ترافیک محورهای شرق استان تهران پرحجم است/ممنوعیت تردد کامیون

ماجرای حذف عکس زنان از سنگ مزار در مازندران

هوای این استان ها بارانی می شود

حذف تصویر بانوان از سنگ مزار آنها ! + عکس

اعتراض به حذف تصویر بانوان از مزار در آرامگاه رویان

دهستان کاکان بهشتی در کهگیلویه وبویراحمد

مطالبه گری مردم سیستم نسخه نویسی الکترونیکی را سرعت می بخشد

اعمال محدودیت زمانی برای حضور زائران در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)/ نمازهای جماعت برگزار نمی شود

بارش پراکنده در سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی

آسمان نیمه شمالی کشور بارانی می شود

قبرستان دارالسلام شیراز

آشنایی با لار؛ شهر حلوا !

آمادگی گرمخانه های منطقه 17 برای پذیرش معتادان و آسیب دیدگان در فصل سرما

اجرای طرح چادر سلامت در روستای کوشک بافق

700 نیروی راهداری کرمانشاه برای فصل زمستان آمادگی کامل دارند

جوی پایدار در استان خوزستان

پیش بینی جوی پایدار در خوزستان

سیل و آسیب در تایلند

محدودیت های کرونایی جدید در آستان حضرت عبدالعظیم (ع)

وضع نامناسب آسفالت جاده قم به کهک + تصاویر

اعتراض شهروندان به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان

هوای سرد پاییزی در زنجان

وضعیت آب وهوا امروز 4 آبان/ آسمان نیمه شمالی کشور بارانی می شود

هوای البرز بارانی می شود

کارگروه تولید محتوا آموزشی در خرمشهر راه اندازی شد

ارتقاء درجه 98 نیروی امدادی خراسان جنوبی

بهشت یاقوت های قرمز

جانباز هم محله ای در جبهه خدمت به محله | هنوز هم رزمنده ام

سلامت زندگی شهری، مستلزم آموزش درست حقوق شهروندی

سلامت زندگی شهری، مستلزم آموزش درست حقوق شهروندی